..:: پاسخ به سوالات Word , Excel , PowerPoint , Outlook::..

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان خوبم
مدتی است با یک مشکلی مواجه شدم می خواستم از دوستان متخصص کمک بگیرم
فرمی تهیه کرم که بایستی شماره سریال داشته باشه مثل فاکتور یعنی اگه 10 برگه پرینت بگیرم از 0001 الی 0010 شماره بخوره و این تو حافظش بمونه و اگه دفعه بعد پرین گرفتم سریالش 0011 باشه
با توجه به تعدد پرینت ها و فاصله های زمانی متغیر احتمال خطا در تغییر شماره به صورت دستی زیاده
حالا دنبال فرمولی ، راه حلی جهت رفع نمودن این مشکل در اکسل می گردم
با تشکر از تمامی دوستان;)

سلام.
اگه درست متوجه شده باشم شما ميخواين با هر بار پرينت گرفتن شماره سريالتون بصورت اتومات آپديت بشه.
براي اينكار شما بايد از قابليت ماكرو استفاده كنيد. يك دكمه تعريف كنيد كه اولا پرينت بگيره و درثاني شماره سريالتون رو آپديت كنه.

masoodxl

عضو جدید
سلام
علت بروز چنین مشکلی چیه؟

راه حل؟

با تشکر بسیار

پیوست ها

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    45.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

li.j@

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مدیر این بخش خواب رفته که جواب کاربران رو نمیده؟؟؟!!!

سلام
اگه فایل اصلی ت ورد بوده و از جایی دیگه آوردی و رو سیستمت کپی کردی حتما اون فونتی که باش این فایلو نوشتن رو سیستم تو نصب نیست برا همین متن به هم میریزه و باید بدونی با چه فونتی نوشته شده و اون فونتو رو سیستمت کپی کنی

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مدیر این بخش خواب رفته که جواب کاربران رو نمیده؟؟؟!!!

بخاطر همين برخوردهاي طلبكارانتونه كه جوابتونو نميدم

وظايف مديران تعيين شدست. كسي اينجا وظيفه پاسخگويي به كسي رو نداره. اگر هم كاربر يا مديري پاسخي ميده، داره بهتون لطف ميكنه.

آخرین ویرایش:

it_solver

عضو جدید
سلام
علت بروز چنین مشکلی چیه؟

راه حل؟

با تشکر بسیار
یا مشکل از فونت هستش و یا از زبان سیستم.
یه بار زبان کیبورد رو از کنترل پنل چک کن ببین روی persian هستش؟
فونت رو تغییر بده ببین درست میشه؟
فایل اصلی ورد بوده یا pdf?

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
جدول اکسل در اتوکد

جدول اکسل در اتوکد

سلام
یه سوالی در مورد اکسل دارم:
من میخوام یه کاری کنم تو اکسل وقتی یک کلمه خاصی مثل یک کد رو مینویسم خودش برام چند تا خونه دیگرو برام پر کنه.
هدف : ساخت جدول برای اتوکد
بــبـــیـــنـــد:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=172138&d=1380011174

چون قطعه ای با کد 2YPT1H457 همیشه اسمش YOKE PLATE - جنسش STEEL - وزنش 5.33 - استحکامش 160 - و روکشش گالوانیزه هستش
البته میدونم که یک بار باید همه اطلاعات رو وارد کنم.
فقط نمیدونم کجا و چه جوری؟
مثال : وقتی می نویسم پنیر اون بنویسه: پنیر - سفید - شور - صبحانه - نان - 250 گرم
وقتی می نویسم آچار اکسل بنویسه : آچار - آهن - نقره ای - تعمیر - ابزار - 1 کیلو
و الا آخر . . .
ممنون میشم از دوستان اگر میدونن راهنمایی کنن

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
یه سوالی در مورد اکسل دارم:
من میخوام یه کاری کنم تو اکسل وقتی یک کلمه خاصی مثل یک کد رو مینویسم خودش برام چند تا خونه دیگرو برام پر کنه.
هدف : ساخت جدول برای اتوکد
بــبـــیـــنـــد:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=172138&d=1380011174

چون قطعه ای با کد 2YPT1H457 همیشه اسمش YOKE PLATE - جنسش STEEL - وزنش 5.33 - استحکامش 160 - و روکشش گالوانیزه هستش
البته میدونم که یک بار باید همه اطلاعات رو وارد کنم.
فقط نمیدونم کجا و چه جوری؟
مثال : وقتی می نویسم پنیر اون بنویسه: پنیر - سفید - شور - صبحانه - نان - 250 گرم
و الا آخر . . .
ممنون میشم از دوستان اگر میدونن راهنمایی کنن

سلام. راه زياده ولي من سعي كردم ساده ترينش رو بهتون بگم
دو روش براي انتخاب ماده هست. يكي اينكه دستي بنويسين و يكي اينكه از ليست انتخاب كنيد. از هر دو يك نمونه براتون نوشتم

داده هاي اصلي رو براي زيباتر شدن فايل بهتره در يك شيت ديگه قرار بدين. ولي الزامي نيست

پیوست ها

• mer30fery.rar
    7.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام. راه زياده ولي من سعي كردم ساده ترينش رو بهتون بگم
دو روش براي انتخاب ماده هست. يكي اينكه دستي بنويسين و يكي اينكه از ليست انتخاب كنيد. از هر دو يك نمونه براتون نوشتم
داده هاي اصلي رو براي زيباتر شدن فايل بهتره در يك شيت ديگه قرار بدين. ولي الزامي نيست
ممنون از پاسختون ولی این اونی نیست که من میخوام. سادگی و سختیش مهم نیست.
اینکه گفتید یه روش اینه که از لیست انتخاب کنید یعنی چی؟متوجه نشدم؟
یک بار دیگه مثالم رو بخونید:
یعنی شیت 2 رو به عنوان پایگاه داده ها یک بار بنویسم بعد در شیت 1 فقط بنویسم پنیر بقیه رو خودش بهم بده
شاید بشه شیت 2 شما رو با روش فیلتراسیون تکمیلش کرد.

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون ولی این اونی نیست که من میخوام. سادگی و سختیش مهم نیست.
اینکه گفتید یه روش اینه که از لیست انتخاب کنید یعنی چی؟متوجه نشدم؟
یک بار دیگه مثالم رو بخونید:
یعنی شیت 2 رو به عنوان پایگاه داده ها یک بار بنویسم بعد در شیت 1 فقط بنویسم پنیر بقیه رو خودش بهم بده
شاید بشه شیت 2 شما رو با روش فیلتراسیون تکمیلش کرد.

فايلي كه دادم رو نگاه كردين شما؟
فايلي كه دادم بهتون همين كار رو ميكنه ديگه
شما مثلا تو سلول B1 بنويسينCO2 . خودش جلوش مشخصاتشو مينويسه براتون. غير از اين ميخواستين مگه؟

براي ليست هم كه گفتين روي سلول B2 كليك كنيد متوجه ميشيد منظورم چيه. يك فلش ايجاد ميشه كه كليك كنيد ميتونين از ليست باز شده اسم ماده مورد نظرتون رو انتخاب كنيد

mer30fery

کاربر ممتاز
فايلي كه دادم رو نگاه كردين شما؟
فايلي كه دادم بهتون همين كار رو ميكنه ديگه
شما مثلا تو سلول B1 بنويسينCO2 . خودش جلوش مشخصاتشو مينويسه براتون. غير از اين ميخواستين مگه؟

براي ليست هم كه گفتين روي سلول B2 كليك كنيد متوجه ميشيد منظورم چيه. يك فلش ايجاد ميشه كه كليك كنيد ميتونين از ليست باز شده اسم ماده مورد نظرتون رو انتخاب كنيد
عوا ...:redface:
دیدم ولی متوجه نشدم چی به چیه... ببخشید من تو سلول B3 نوشتم OIL اتفاقی نیوفتاد فکر کردم کار نمیکنه
بعد تو C3 تا G3 مقادیر بالاشو تکرار کردم درست شد:smile:
مورد قسمت دوم پاسختون این اتفاق نیفتاد یعنی لیستی تو B2 , C2 باز نشد البته باز اینم غنیمته(من آفیسم 2007 هستش)
حالا راجع به دستور VLOOKUP میشه یکم توضیح بدید
بازم ممنون

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
عوا ...:redface:
دیدم ولی متوجه نشدم چی به چیه... ببخشید من تو سلول B3 نوشتم OIL اتفاقی نیوفتاد فکر کردم کار نمیکنه
بعد تو C3 تا G3 مقادیر بالاشو تکرار کردم درست شد:smile:
مورد قسمت دوم پاسختون این اتفاق نیفتاد یعنی لیستی تو B2 , C2 باز نشد البته باز اینم غنیمته(من آفیسم 2007 هستش)
حالا راجع به دستور VLOOKUP میشه یکم توضیح بدید
بازم ممنون

بله. من فقط همون دو رديف اول رو فرمول داده بودم. يادم رفت بگم خدمتتون. تقصير من بود :gol:
سلول B2 رو كليك كنيد. يك فلش كم رنگ كنارش ايجاد ميشه كه يكم تشخيصش سخته. روي اون كه كليك كنيد، ليستي از مواد موجود در ديتابيس رو بهتون ميده. شما ميتونين بجاي تايپ كردن يكي از اونا رو انتخاب كنيد و ...

دقت كنيد كه ليست و تايپ دستي فقط براي مشخص كردن ماده است و بقيه مشخصات از همون فرمول vlookup استفاده ميكنن و فرقي ندارن

دستور vlookup مياد داده مورد نظرتون (A1) رو در يك جدول سرچ ميكنه و سطر اون داده رو بهمون ميده.. مثلا oil رو جستجو ميكنه ميبينه تو ستون اول و سطر 17 قرار داره. بعد ما مشخص ميكنيم وقتي مكان داده مورد نظر در ديتابيس رو شناسايي كرد چه ستوني رو در اون سطر بهمون نشون بده

Sokhandan

عضو جدید
سلام
ایا در اکسل متونیم مثلا اگه در سلول b1 یه چیزی تایپ کنیم در c2 یه چیز اتواتیک تایپ بشه؟
مثلا اگه در هر سلول تایپ کنیم 12 در سلول روبروش اون چیزی که میخایم احضار شود مثلا روبروی 12 در یه سلول روبروش احضار شود ali
منتظر راهنمایی شما هستم
سلام دوست خوبم برای این موضوع میتونین از فرمول های V Look up یا H Look up استفاده کنین

رضاکلاته

عضو جدید
سلام امیر عزیز ازپاسخی که در تاپیک قبلی راجع به سوالم دررابطه بااکسل دادید ممنونم ولی من متوجه نشدم من دوفایل اکسل دارم میخوام اطلاعات یکی رو دردیگری کپی کنم باتوجه به شکل سلول اضافی روکه بارنگ قرمز مشخص شده رومیخوام حذف کنم این کارروچطوری انچام بدم؟rtyy.JPG

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام امیر عزیز ازپاسخی که در تاپیک قبلی راجع به سوالم دررابطه بااکسل دادید ممنونم ولی من متوجه نشدم من دوفایل اکسل دارم میخوام اطلاعات یکی رو دردیگری کپی کنم باتوجه به شکل سلول اضافی روکه بارنگ قرمز مشخص شده رومیخوام حذف کنم این کارروچطوری انچام بدم؟مشاهده پیوست 174235

سلام آقا رضا.
دومي هم اكسله؟ فكر كردم ميخواين وارد ورد كنين.

براي اكسل به اكسل بايد از حالت paste value استفاده كنيد. اگر با اين نوع paste كردن مشكل دارين بگين تا توضيح بدم

اگر هم ميخواين بعد از paste كردن اصلاح كنيد ميتونين اول از حالت merge خارجش كنيد بعد روي سلول اضافي راست كليك كنيد و delete رو بزنين. من اين روش رو توصيه نميكنم ;)

رضاکلاته

عضو جدید
سلام امیر آقا حالت paste valueرونمیدونم ولی ازحالتmergeخارجش کردم سلول خالی فاصله ای میشه بین دوتا اسم که باید اسم پایین رو کات بدم ودرسلول بالاتر pasteکنم ازاونجاییکه چندین ردیف اسمه این حالت خیلی وقت میگیره .
یک مشکل دیگه هم دارم واون اینه که از فایل مبدا که چندین سلوله وهرسلول2 مولفه داره شامل تاریخ تولد ومحل صدور شناسنامه من فقط میخوام تاریخ تولدهارو توی فایل مقصد کپی کنم این کارروبایدچطوری انجام بدم؟

pi.JPG

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام امیر آقا حالت paste valueرونمیدونم ولی ازحالتmergeخارجش کردم سلول خالی فاصله ای میشه بین دوتا اسم که باید اسم پایین رو کات بدم ودرسلول بالاتر pasteکنم ازاونجاییکه چندین ردیف اسمه این حالت خیلی وقت میگیره .
یک مشکل دیگه هم دارم واون اینه که از فایل مبدا که چندین سلوله وهرسلول2 مولفه داره شامل تاریخ تولد ومحل صدور شناسنامه من فقط میخوام تاریخ تولدهارو توی فایل مقصد کپی کنم این کارروبایدچطوری انجام بدم؟

مشاهده پیوست 174297

در تب home گزينه اي به نام paste وجود داره. زيرش يك فلش هست. بعد از اينكه كپي كردين اون رو بزنين. از منويي كه باز ميشه paste value رو انتخاب كنيد.

براي مشكل دومتون هم بايد دكمه ctrl رو نگه دارين و بعد روي سلول هايي كه ميخواين كپي بشن كليك كنيد. بعد مثل كپي معمولي عمل كنيد

رضاکلاته

عضو جدید
سلام محددامیرآقا کارهایی که فرمودین انجام دادم ولی به انچه که میخوام نرسیدم به غکس دقت کنید من میخوام درهرردیف یک سلول ودرهرسلول یک مولفه باشه اگه بخوام یکی یکی کپی پیست کنم وقت زیادی میبره مثلا راهی هست که بشه ازستون تاریخ تولد ومحل تولد فقط تاریخ تولد درسلولهای مقصد پیست بشه؟یا درستون نام پدروشغل پدرفقطنام پدر پیست بشه نهایتا اینه که اگه به شماره ردیفهای فایل مقصد توجه کنید مشخصات یکنفر دریک سلول وهرسلول یک مولفه داشته باشه.مشاهده پیوست 174370مشاهده پیوست 174371

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام محددامیرآقا کارهایی که فرمودین انجام دادم ولی به انچه که میخوام نرسیدم به غکس دقت کنید من میخوام درهرردیف یک سلول ودرهرسلول یک مولفه باشه اگه بخوام یکی یکی کپی پیست کنم وقت زیادی میبره مثلا راهی هست که بشه ازستون تاریخ تولد ومحل تولد فقط تاریخ تولد درسلولهای مقصد پیست بشه؟یا درستون نام پدروشغل پدرفقطنام پدر پیست بشه نهایتا اینه که اگه به شماره ردیفهای فایل مقصد توجه کنید مشخصات یکنفر دریک سلول وهرسلول یک مولفه داشته باشه.مشاهده پیوست 174370مشاهده پیوست 174371

سلام. اگه مشكلي نداره ميشه فايل هاتون رو قرار بدين
من درست متوجه مشكلتون نميشم.

رضاکلاته

عضو جدید

سلام. اگه مشكلي نداره ميشه فايل هاتون رو قرار بدين
من درست متوجه مشكلتون نميشم.

منظورتون خودفایل اکسله ؟چه جوری باید قراربدم ؟عکس رو میتونم قراربدم ولی خودفایل اکسلو نمیدونم چه جوری باید قرارداد.درضمن فکرکنم توضیح کاملو دادم.

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منظورتون خودفایل اکسله ؟چه جوری باید قراربدم ؟عکس رو میتونم قراربدم ولی خودفایل اکسلو نمیدونم چه جوری باید قرارداد.درضمن فکرکنم توضیح کاملو دادم.

بله خود فايل اكسل. اول بايد فشرده كنيد.

بله توضيحاتتون كامل بود ولي توضيحاتي هم كه من دادم كامل بود. نميدونم چرا نتونستين انجام بدين. براي همين گفتم فايلتون رو ببينم شايد يه كار ديگه بايد بكنيم

رضاکلاته

عضو جدید
بله خود فايل اكسل. اول بايد فشرده كنيد.

بله توضيحاتتون كامل بود ولي توضيحاتي هم كه من دادم كامل بود. نميدونم چرا نتونستين انجام بدين. براي همين گفتم فايلتون رو ببينم شايد يه كار ديگه بايد بكنيم

مشاهده پیوست Desktop.rarممنون دوست عزیز وببخشید ازاینکه به زحمتتون میندازم .
اطلاعات رو میخوام درفرم شماره 2کپی کنم.

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 174624ممنون دوست عزیز وببخشید ازاینکه به زحمتتون میندازم .
اطلاعات رو میخوام درفرم شماره 2کپی کنم.

روشي كه خدمتتون عرض كردم كه جواب ميده. مشكل چيه؟
من همه داده ها رو ميتونم به همين صورت وارد كنم

اگر وارد كردن داده ها سخته براتون ميتونم براتون يه برنامه ويژوال بيسيك بنويسم كه بتونين با اون راحت كپي كنيد.

رضاکلاته

عضو جدید
روشي كه خدمتتون عرض كردم كه جواب ميده. مشكل چيه؟
من همه داده ها رو ميتونم به همين صورت وارد كنم

اگر وارد كردن داده ها سخته براتون ميتونم براتون يه برنامه ويژوال بيسيك بنويسم كه بتونين با اون راحت كپي كنيد.

واقعا شمارو زحمت دادم ببخشید .دوست عزیز مجددا توضیح میدم من کل صفحه مبدا رو کپی میکنم ودر فرم2پیست میکنم هر2ردیف مشخصات یکنفره نمیخوام اینطوری بشه به عکس دقت کنید وقتی پیست میکنم میخوام مثل ردیف 7باشه اگه دقت کنید ردیف1و2 اسم یک نفره درسته که باunmeregدریک ردیف پیست میشه ولی درکل صفحه سلولهای اضافی زیادی بوجود میاد این سلولهای اضافی رو چطوری حذف کنم؟ggd.jpgیا اینکه درستون نام پدرکه دومولفه داره فقط میخوام نام پدر پیست بشه ممنون.

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
واقعا شمارو زحمت دادم ببخشید .دوست عزیز مجددا توضیح میدم من کل صفحه مبدا رو کپی میکنم ودر فرم2پیست میکنم هر2ردیف مشخصات یکنفره نمیخوام اینطوری بشه به عکس دقت کنید وقتی پیست میکنم میخوام مثل ردیف 7باشه اگه دقت کنید ردیف1و2 اسم یک نفره درسته که باunmeregدریک ردیف پیست میشه ولی درکل صفحه سلولهای اضافی زیادی بوجود میاد این سلولهای اضافی رو چطوری حذف کنم؟مشاهده پیوست 174649یا اینکه درستون نام پدرکه دومولفه داره فقط میخوام نام پدر پیست بشه ممنون.

خواهش ميكنم دوست عزيز.
من خدمتتون عرض كردم كه وقتي ميخواين paste كنيد از گزينه paste value استفاده كنيد. من امتحان هم كردم و جواب داد. مشكلي نداره.

من براتون با ويژوال برنامشو مينويسم كه مشكلتون حل بشه. فقط اين فايل دوم قفله. اگه بازش كنيد براتون مينويسم

رضاکلاته

عضو جدید
خواهش ميكنم دوست عزيز.
من خدمتتون عرض كردم كه وقتي ميخواين paste كنيد از گزينه paste value استفاده كنيد. من امتحان هم كردم و جواب داد. مشكلي نداره.

من براتون با ويژوال برنامشو مينويسم كه مشكلتون حل بشه. فقط اين فايل دوم قفله. اگه بازش كنيد براتون مينويسم

عکسی که براتون گذاشتم باهمون روشی که فرمودین انجام دادم سلولهایی که مشخص کرده ام رو چطوری حذف کنم؟err.JPG

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
عکسی که براتون گذاشتم باهمون روشی که فرمودین انجام دادم سلولهایی که مشخص کرده ام رو چطوری حذف کنم؟مشاهده پیوست 174680

خب حالا كه اينطوريش كردين بايد اون سلول ها رو انتخاب كنيد.( ميتونين تك تك هم انجام بدين ولي بهتره همه سلول ها رو با كمك "ctrl + كليك" انتخاب كنيد) بعد روي يكي از سلول هاي انتخابي راست كليك و گزينه delete رو بزنين. از پنجره باز شده گزينه shift cells up رو انتخاب كنيد و تاييد كنيد.