جرج جرداق مسیحی

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز

استاد جرج سجعان جرداق (Gorge Jordagh ) نویسنده و روزنامه نگار سرشناس مسیحی ، در سال 1926 در جدیده مرجعیون جنوب لبنان متولد شده است.پدر و مادرش منتسب به یک قبیله یمنی بادیه نشین بودند و نسبت به مسائل فرهنگی، علمی و ادبی و آموزش اهتمام خاصی داشتند. آنان به حضرت علی (ع) بسیار ارادت می‏ورزیدند و بر سر درب خانه خود، سنگی را نصب کرده بودند، که روی آن جمله لا فتی الا علی، لا سیف الا ذوالفقار حک شده بود. برادر بزرگش به نام فواد جرداق شاعر و زبان شناس بزرگ لبنان بود، که تالیفات زیادی دارد.جرج جرداق دوره ابتدایی را در شهر خود به پایان رسانید، سپس به بیروت که یکی از مراکز مهم آموزش عربی محسوب می‏شد، عزیمت نمود. او با نبوغ ذاتی، علاقه و شوق به کسب علم و تلاش شبانه روزی، پیشرفت فوق‏العاده‏ای در تحصیل داشت.

او از سن 12 سالگی به با تشویق برادر بزرگش به مطالعه نهج البلاغه پرداخت و بخش‏های زیادی از این کتاب را حفظ کرد. جرج جرداق در سنین کودکی همواره با قرآن و نهج البلاغه مانوس بود بعد ها نیز به مطالعه سایر کتب اسلامی پرداخت
بیش از سیزده سال نداشت، که اولین اثر خود را به صورت نمایشنامه‏ای منظوم، در رابطه با آداب دوستی نوشت.
در سن هفده سالگی که در دبیرستان تحصیل می‏کرد، کتابی تحت عنوان عن الموسیقی و کتاب دیگری به نام الفیلسوف نوشت و منتشر ساخت. این کتاب‏ها مورد استقبال بسیاری از نویسندگان برجسته عرب، مثل دکتر طه حسین قرار گرفت و به عنوان کتاب درسی برای دانشجویان دوره‏های عالی کشور مصر تعیین شد.
جرج جرداق بعد از پایان تحصیلات، تدریس ادبیات و فلسفه اسلامی را در دانشگاه بیروت بر عهده گرفت و ضمن تدریس به عنوان نویسنده با مطبوعات عربی و هم چنین با رادیو تلویزیون لبنان همکاری داشت. علاوه بر این شعر می‏سرود و اشعارش از حیث زیبایی، وزن و موسیقی ممتاز بود، به طوری که بسیاری از خوانندگان مشهور عرب، اشعار جرج جرداق را برای آوازهای معروف و ماندگار خود بر می‏گزیدند.
جرج جرداق در نویسندگی روش تازه‏ای انتخاب کرد، که از لحاظ ظرافت، تصویرگری، عمق و تاثیرگذاری، شیوه‏ای جدید و تازه بود و به همین دلیل است که بسیاری از آثار این نویسنده توانا، به زبان‏های دیگر ترجمه و منتشر شده است. این استاد آزاده علاوه بر مقالات علمی و برنامه‏های رادیویی و تلویزیونی، بیش از سی کتاب ارزشمند تالیف کرده است. کتاب‏های جرج جرداق متنوع و در زمینه‏های قصه، تاریخ، هنرهای نمایشی، نقد و بررسی، مفاسد آمریکا و دو مجموعه شعر می‏باشد.
یکی از مهم‏ترین آثار جرج جرداق که آن را در ۲۸ سالگی نوشته کتاب امام علی، صدای عدالت انسانی است، که در سال ۱۹۵۸ میلادی انتشار یافت. این کتاب در پنج جلد تدوین گردیده است و انتشار آن به عنوان یک حادثه عظیم در جهان اندیشه اسلامی، نظر بزرگان شیعه و سنی را به خود جلب نمود.

نشر اين كتاب از سوي يك نفر مسيحي، با استقبال عجيبي در سراسر جهان اسلام روبه‌رو شد و شخصيت‌هاي برجسته‌اي ‌از علماي اسلام نظير آيت‌الله سيد محسن حكيم، آيت‌الله سيد محمدحسين بروجردي، علامه شيخ ‌محمدجواد مغنيه، علامه محمدتقي جعفري و ده‌ها شخصيت ديگر، با ارسال پيام و نامه‌ «جرج جرداق» را مورد تفقد قرار دادند كه همين امر باعث شد نويسنده كتاب، آن را به شكل موسوعه‌اي پنج جلدي و در بيش از دو هزار صفحه منتشر كند. اين موسوعه تاكنون ده‌ها بار به زبان‌هاي گوناگون ترجمه و چاپ شده است.

درباره شخصيت يگانه و ممتاز پيشواي عدل‌گستران و امام انديشوران، اميرمؤمنان علي(ع)، آثار گوناگوني به زبان‌هاي مختلف، نگاشته شده و هر يك از زاويه‌اي به اين اقيانوس ناپيدا كرانه، نگريسته‌اند. اما هیچ شخصیتی، نه در شرق و نه در غرب، تا کنون نتوانسته است مانند جرج جرداق شخصیت امام علی(ع) را مورد تجزیه و تحلیل عمیق قراردهد . چنان که استاد توفیق الحکم گفته است : شرح نهج البلاغه او عالی ترین شاهکاری است که به جهان عرب اهدا شده است. اما وی خود می گوید: «من اعتراف می کنم که در تجزیه و تحلیل عظمت و معرفی شخصیت علی بن ابی طالب (ع) همچنان مقصر هستم و یک نویسنده هر اندازه هم که کوشش نماید و زحمت بکشد و به هر مقداری که نیرومند باشد ، نمی تواند تحقیق کاملی درباره شخصیــت انسان عادی بنماید، تا چه رسد که این انسـان، علی بن ابی طالب(ع) باشد.»

استاد توفیق ابراهیم درباره این کتاب می‏نویسد:
این کتاب عالی‏ترین شاهکاری است، که به جهان عرب اهداء گردیده و بزرگترین خدمتی است، که به لبنان و میراث عرب شده است.
هنگامی که از جرج جرداق سوال می‏کنند، که انگیزه‏اش از تالیف این کتاب چه بوده؟ وی پاسخ می‏دهد:
من معتقدم که اختلاف زیادی بین اسلام و مسیحیت وجود ندارد، انسانیت، همه ادیان را در یک نقطه جمع می‏کند. همه ادیان در واقع یک دین هستند و اختلاف بین ادیان، در حقیقت ناشی از اختلاف زمانی و شرائط حاکم بر زمان‏های مختلف است. او ادامه می‏دهد:
در دوران کودکی موقعی که از مدرسه خارج می‏شدم، زیر درخت بلوط می‏نشستم و به حفظ کردن سوره‏های قرآن و خطبه‏ها و مواعظ امام علی (ع) می‏پرداختم، با چنین حال و هوایی چگونه می‏توانستم، درباره نهج البلاغه چیزی ننویسم، در حالی که قانون اساسی دل‏انگیز نهج البلاغه، مهم‏ترین متون فلسفی و ادبی عرب را که هر دانشجویی به آن نیاز دارد، در خود جای داده است.
از آغاز تحصیل در مدرسه و دانشگاه، با این موضوع آشنا و مانوس بودم و دریافتم که علیرغم آن چه نویسندگان معروف مانند عفاد و دیگران درباره امام علی (ع) نوشته‏اند، درباره زندگی امام علی (ع) تحقیق برجسته‏ای انجام نگرفته و نویسندگان تنها به اثبات حقانیت او در ولایت و خلافت پرداخته‏اند، لذا این انگیزه در من بوجود آمد که درباره نهج البلاغه فکر کنم و به چیزی که دیگران، از پرداختن به آن باز مانده‏اند، بپردازم و…

در بخشي از مقدمه مترجم اين كتاب آمده است: «جرج جرداق در سفر چند سال پيش خود به ايران، در ديدار مفصلي به اين‌جانب(مترجم کتاب سيدهادي خسروشاهي) گفت: اگر دنياي غرب، شخصيتي مثل علي(ع) داشت، امروز در سراسر دنيا با برگزاري همايش‌ها و تأسيس آكادمي‌ها و پژوهشكده‌ها، به ارزيابي انديشه‌هاي او مي‌پرداخت و براي بشريت، راه نو نشان مي‌داد و همه مراكز علمي و اجتماعي خود را با نصب مجسمه‌هاي وي زينت مي‌بخشيد؛ اما مردم عرب و مسلمان، با داشتن اين گوهر گرانبها در ميان خود ـ و از هزار و چهارصد سال پيش تاكنون ‌ـ متأسفانه نتوانسته‌اند او را بشناسند و نه از انديشه‌هاي او در پيشبرد اهداف خود بهره‌مند شوند. علي(ع) يك انسان مافوق بشر است و ما هرچه درباره او بنويسيم و بگوييم، باز كم گفته‌ايم و كم نوشته‌ايم و كتاب من در واقع قطره‌اي است از دريايي عميق. چه كسي مي‌تواند ژرفاي دريا را بشكافد و به عمق و حقيقت آن برسد؟... ما فقط قطره‌اي از آن را مي‌چشيم و يا جرعه‌اي از آب شيرين چشمه‌هاي آن را مي‌نوشيم.... همين و بس!»

بعضی از آثار جرج جرداق، درباره حضرت علی (ع) و نهج البلاغه، که به زبان فارسی ترجمه شده است عبارتند از:
۱ – امام علی (ع) صدای عدالت انسانی، توسط سید هادی خسروشاهی و مرحوم استاد مصطفی زمانی در شش جلد.
۲ – شگفتی‏های نهج البلاغه، توسط فخرالدین حجازی.
این دانشمند متعهد و آزاداندیش، هم اکنون در منطقه شرقی بیروت زندگی می‏کند، منطقه‏ای که به عنوان یک منطقه بسته مسیحی، معبر هیچ مسلمانی نمی‏باشد، شخصیت بزرگی را در دل خویش پرورش داده است، که حقیقت جوئی، همه مرزها را در برابرش فرو ریخته است. جنگ ویرانگر سال‏های اخیر بیروت، این پایگاه فرهنگی و ادب عرب را به ویرانه‏ای مبدل کرده و بیروت شرقی و غربی را با حصاری خونین، از هم جدا ساخته است، اما در وراء همین مظلومیت هایی که بر مسلمانان رفته، چشمه هایی از انصاف و عشق، در دل جرج جرداق‏ها تراویده است، که علی (ع) را چونان خورشیدی می‏بینند، که بر همه انسان‏ها لازم است، از پرتو نور و حرارتش بهره گیرند و گرم شوند.
جرج جرداق درباره امام خمینی (ره) می‏نویسد:
در عظمت شخصیت این بزرگ، هیچ تردیدی ندارم، در واقع ایشان با ویژگی‏های بارز خویش، جهان اسلام و عرب را، با اقدامات آزادی خواهانه و نهضت اسلامی خود، که اینک همه پایتخت‏های جهان اسلام و عرب را درنوردیده، تحت تاثیر قرار داده است.
امام خمینی (ره) نیروی عظیمی در ایجاد خود باوری در انسان‏ها بودند. او اندیشه‏ای آزاد و گسترده داشت، که ملت و امتی را در جهت برقراری حکومت عدل الهی رهنمون ساخت.
امام خمینی (ره) در مدت کوتاهی توانست میراث عظیمی از خاطرات، عواطف، آمادگی‏ها و روحیات انقلابی به یادگار گذارد.
تعدادی دیگر از آثار و داستانهای تاریخی جرج جرداق، عبارتند از:
۱ – ابونواس.
۲ – آوارگان.
۳ – اسطوره عرب.
۴ – داستانها و دختر شیطان.
۵ – درباره شعر ادبی.
۶ – شیطان در پرده.
۷ – صلاح الدین.
۸ – عرب و اسلام.
۹ – فتنه‏های پاریس.
۱۰ – قصیده‏ها و یاران.
۱۱ – قطره‏ها و کاخها.
۱۲ – قلب شیر

آخرین ویرایش:

كربلايي حسام

اخراجی موقت
سلام به همه خصوصا آبجی محمدیان
خیلی عالی بود...

جرج جرداق کتابی دیگر نوشته به اسم علی و حقوق بشر که یخلی زیباست

جرج جرداق میگه من 200 بار نهج البلاغه رو خوندم و هر بار چیز جدیدی در یافتم و برام تازگی داشت

حال ما که شیعه علی هستیم آیا یک بار نهج البلاغه اورا خواندیم؟؟؟

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه خصوصا آبجی محمدیان
خیلی عالی بود...

جرج جرداق کتابی دیگر نوشته به اسم علی و حقوق بشر که یخلی زیباست

جرج جرداق میگه من 200 بار نهج البلاغه رو خوندم و هر بار چیز جدیدی در یافتم و برام تازگی داشت

حال ما که شیعه علی هستیم آیا یک بار نهج البلاغه اورا خواندیم؟؟؟

متشکرم آقا حسام بابت اطلاعات مفیدتون ، اگه باز هم اطلاعاتی داشتید ممنون می شم در اختیارمون قرار بدید! :gol: من اسم این شخصیت رو زیاد شنیده بودم ولی تازه فرصت کردم که جستاری روی نوشته هاشون داشته باشم :gol:

fatam

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آبجيه گلم.
واقعا دستت درد نكنه.:gol:
مطلبت خيلي خوب و مفيد بود...:gol:

فقط عزيز، من كتاب رو از منبعي كه معرفي كردي، نتونستم دانلود كنم. از يه جا ديگه پيدا كردم و دارم دانلود ميكنم الان. احيانا اگه كس ديگه اي مشكل منو داره بگه تا لينك جديد رو براتون بذارم.

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آبجيه گلم.
واقعا دستت درد نكنه.:gol:
مطلبت خيلي خوب و مفيد بود...:gol:

فقط عزيز، من كتاب رو از منبعي كه معرفي كردي، نتونستم دانلود كنم. از يه جا ديگه پيدا كردم و دارم دانلود ميكنم الان. احيانا اگه كس ديگه اي مشكل منو داره بگه تا لينك جديد رو براتون بذارم.

قربونت برم عزیز:gol:

اگه محبت کنی و اون لینک رو هم بذاری ممنونت می شم :gol:

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
سخنانی از جرج جرداق نویسنده مسیحی پیرامون شخصیت علی ع

سخنانی از جرج جرداق نویسنده مسیحی پیرامون شخصیت علی ع

- نویسنده مسیحی عرب جرج جرداق :
در نظر من، فرزند ابوطالب نخستین مرد عرب بود که با روح کلی یار و همنشین بود؛ علی شهید عظمت خود شد؛ او در حالی جان سپرد که نماز را در میان دو لب داشت، او با دلی سرشار از عشق خدا درگذشت. هرگز تازیان قدر و مقام راستین وی را نشناختند تا آنکه از همسایگان پارسی آنان مردمی برخاستند که میان گوهر و سنگریزه فرق می‏نهادند.
( صوت العدالة الانسانیة 5 / 1222.)
========

- جرج جرداق گوید:
علی‏ بن ابی‏طالب مسلمان زاده شد، زیرا تولد و بالندگی او از معدن رسول خدا بود و آفرینش و فطرتش از ذات آن حضرت سرچشمه می‏گرفت؛ وانگهی موقعیتی که علی در آن شرایط آنچه را که از روح و حقیقت اسلام در سرشت او نهفته‏ بود اظهار نمود نظیر موقعیت دیگران نبود و به موجبات زندگی مربوط نبود، زیرا اسلام علی عمیق‏تر از آن بود که به ضرورتهای ارتباط با موقعیتها وابسته باشد، زیرا اسلام از روح او سرچشمه می‏گرفت همان‏گونه که اشیا از معادن خود و آبها از سرچشمه‏های خود جریان می‏یابند.

( الامام علی صوت العدالة الانسانیة 1 / 63.)

========

- جرج جرداق گوید:
پس از ضربت خوردن علی علیه السلام طوفان هیجان و شورش از در و دیوار عالم می‏وزید و همه خواهان انتقام بودند مگر چهره گشاده پسر ابی‏طالب که آثاری از انتقام در آن دیده ‏نمی‏شد و اشاره به حبس هم نداشت، زیرا همه عیادت‏ کنندگان در خانه امام ایستاده و دردمند و گریه‏ کنان از خدا می‏خواستند که به امیرمؤمنان رحم آورد و او را شفا بخشد تا درد مردم آرام گیرد، و همگی بر ابن‏ ملجم یورش برده و او را دستگیر کرده‏ بودند، اما هنگامی که او را خدمت امام آوردند، امام فرمود: غذای خوب به او دهید و بستر نرم برایش بگسترید.

( الامام علی صوت العدالة الانسانیة 4 / 1004.)