تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون از شما جواب درسته همون 2 میشه.
درسته از لاپلاس بهتره ولی مقصودم از قرار دادن این سوال حل حوزه زمان بود.
نمی خوام اول پاسخ پله را بدست بیارم و مشتق بگیرم بشه ضربه.هرچند این هم راه خوبیه.
اون چیزی که من پرسیدم مستقیم بدست آوردن معادله پاسخ ضربه ولتاژ خازن هستش از راه حوزه زمان.
دقت دارید که مدار ظاهراً مرتبه دو هستش ولی در باطن مرتبه اول(گزینه 2)
ممنون میشم اونی که خواستم را حل کنید و قرار بدید.
البته اگه دیدید ازتون زمان میگیره بیخیال.
با تشکر
خواهش میکنم
واقعیت این روش رو بلد نیستم و تا حالا هم نیازمند بهش نشدم ولی بدم نمییاد یاد بگیرم.
ممنون میشم یکی از دوستان حل با ورودی ضربه رو بزارن.
اول تشكر می كنم از سوال خوبی كه قرار داديد بله منم با شما كاملاً موافقم دوستان سعی كنن بدون اينكه ورودی رو پله بدن يك ضرب خروجی Vc رو با ورودی ضربه محاسبه كنن (در ضمن ميدونيم كه ورودی پله با ورودی ضربه چه رابطه ای داره! و ازين حرفا)
سوال خوبیيه از اين جهت كه يادآوری ميكنه كه لزومی نداره كه 2 يا بيشر سلف و خازن داشته باشيم و خروجی همون درجه بشه همونطور كه ميبينيد جواب درجه يك ميشه!
اما من ميپرسم چرا؟ چرا اينطور شد؟ چرا با وجود 2 المان سلف و خازن مدار درجه يك شد جواب بسيار ساده اس! آقا/خانم dashpot شما نگو:D

با کمال احترام بهتره نگید سادس
شاید کسی بیاد و نتونه علت مرتبه اول بودن رو بفهمه وقتی هم میبینه شما اینجوری میگید شاید خدای ناکرده دچار یاس بشه.
مرتبه مدار برابر با تعداد شرایط اولیه مدارهست.
بعضا پیش میاد که شرایط اولیه مستقل از هم نیستن.مثله سه خازن که تشکیل یه حلقه رو دادن.دیگه سه تا شرایط اولیه نداریم بلکه دوتا داریم و سومی به دوتای اول وابسته هست.
تو این مدار هم اینجوریه.
کافی یه حلقه بیرون مدار بزنید 0=vx+vc+ix
یه گره هم بین سلف منبع جریان وابسته و مقاومت یه اهم بزنید 0=vx+ic+il
این معادلات نشون میده که با انتخاب اختیاری ولتاز خازن -یا جریان سلف - دیگه اون یکی رو نمیشه یه مقدار دلخواه اختیار کرد پس یکی به دیگری وابسته هست .که یکی از مرتبه مدار کم میشه و مدار رو میکنه مرتبه اول.
واقعا خوب که تایپیک مدار کمی فعال هست.
بعضی تایپیکها مثله اینکه خاک مرده پاشیده توشون اصلا خبری نیست.

Dashpot

عضو جدید
تاپیک رفع اشکال مدار

تاپیک رفع اشکال مدار

مشاهده پیوست 170396
این روش حل کاملا زمانی است !
البته i_L = -V_c درست است !
با تشکر مجدد از حلتون.
خواهشمندم در صورت امکان ساده سازی سه معادله زمانی و رسیدن به معادله اصلی را هم قرار بدید.
و یه سوال دیگه به نظر شما نمیتونیم بگیم در لحظه صفر در مقابل ضربه سلف باز و خازن کوتاه(کوتاهی که ولتاژش صفر نیست!) میشه و به این شکل به جواب 2 برسیم.
حقیقتش من نتونستم به جواب درست 2 تو این تحلیل برسم.
از شما و دوستان خواهشمندم اگه تونستند تحلیل را قرار بدهند.
از لطفتون سپاسگزارم.

h.Rajabalipanah

عضو جدید
یعنی چی؟
خب من جهت جریان سلف رو بر عکس چیزی گرفتم که شما گرفتی واسه این نوشتم i_L = V_c و شما نوشتی i_L = -V_c

منظورم با شما نبود ! در فایلی که اسکن کردم طبق جریان های خودم I_L= -V_c در حالی که در عکس اسکن شده نوشتم I_L=V_c

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
با تشکر مجدد از حلتون.
خواهشمندم در صورت امکان ساده سازی سه معادله زمانی و رسیدن به معادله اصلی را هم قرار بدید.
و یه سوال دیگه به نظر شما نمیتونیم بگیم در لحظه صفر در مقابل ضربه سلف باز و خازن کوتاه(کوتاهی که ولتاژش صفر نیست!) میشه و به این شکل به جواب 2 برسیم.
حقیقتش من نتونستم به جواب درست 2 تو این تحلیل برسم.
از شما و دوستان خواهشمندم اگه تونستند تحلیل را قرار بدهند.
از لطفتون سپاسگزارم.
با اجازه دوستان ولی فکر میکنم نمیشه این کارو کرد.
چون تو کتاب اقای زرگر نوشته در مدار rc موازی یا rl سری میشه این کاری که شما میگی رو انجام داد.

Dashpot

عضو جدید
با اجازه دوستان ولی فکر میکنم نمیشه این کارو کرد.
چون تو کتاب اقای زرگر نوشته در مدار rc موازی یا rl سری میشه این کاری که شما میگی رو انجام داد.
منظورتون اینه جایی که حلقه خازنی یا کاتست سلفی داریم سراغ این تحلیل بریم و اینجا چون هیچکدام را نداریم،از این تحلیل استفاده نمیکنیم؟
شاید درست باشه.
دوستان نظرشون چیه؟
با تشکر از همه

mehhraan

عضو جدید
با کمال احترام بهتره نگید سادس
شاید کسی بیاد و نتونه علت مرتبه اول بودن رو بفهمه وقتی هم میبینه شما اینجوری میگید شاید خدای ناکرده دچار یاس بشه.
اتفاقاً مخصوصاً​گفتم ساده اس! چون ميدونم بعضی دوستان الكی فكر ميكنن مدار درس سختيه! خواستم بگم كه يعنی هيچ گاه از هيچ سوالی نبايد ترسيد بلكه كافی در بارش كمی فكر كنی و خوب تحليلكنی اونوقته كه ميبينی ساده اس :D
اون سواليم كه پرسيدم جواب ساده اش اينه چون در واقع تو اين سيستم (مدار) يك دونه متغير حالت داريم نه دو تا ;)

Dashpot

عضو جدید
مشاهده پیوست 170396
این روش حل کاملا زمانی است !
البته i_L = -V_c درست است !
ببخشید من از معادله اولی که نوشتید Vx را پیدا کردم و ازش مشتق گرفتم.
از معادله سوم ix را پیدا کردم و ازش مشتق گرفتم و هر دو مرحله را در معادله دوم جایگزین کردم ولی به معادله ای که شما رسیدید نمی رسم.لطفاً برام رسیدن به معادلتون را بنویسید.
در حلتون n=1 باید بنوسید.
وقتی انتگرال گرفتید چرا جمله دوم معادله صفر شد؟
خیلی جالبه شما ولتاژ خازن در صفر مثبت را منفی 1/2 درآوردید.الان من یه تحلیل به دوستان می گم این ولتاژ -1 بدست میاد.لطفاً بگید چرا؟!
بدین شرح:
در مقابل ضربه خازن که نمی خواهد تغییرات ناگهانی ولتاژ را بپذیرد اتصال کوتاه می شود ولی وقتی جریان ضربه از آن گذشت مجبور است تغییر ناگهانی ولتاژ را بپذیرد.چگونه؟
با اتصال کوتاه شدن خازن تمامی جریان منبع از خازن عبور می کند(می دانیم سلف مدار باز می شود)
یک kcl در گره سمت چپ مدار بزنید و جریان منبع وابسته را بیابید.
این جریان ضربه می شود و مقاومت منبع صفر(اتصال کوتاه)
پس:
جریان ضربه از عناصر مقاومت عبور نکرده و با گذشت از خازن مدار را دور می زند.
جریان در جهت قراردادی خازن منفی دلتا می شود و ولتاژ خازن از معادله انتگرالی ولتاژ خازن در صفر مثبت برابر -1 ولت می شود.
لطفاً همه شرکت کنند.
آقا mehhran با شما هم هستم!hts و بقیه منتظرم . ..

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
از معادله سوم ix را پیدا کردم و ازش مشتق گرفتم و هر دو مرحله را در معادله دوم جایگزین کردم ولی به معادله ای که شما رسیدید نمی رسم.لطفاً برام رسیدن به معادلتون را بنویسید.
خیلی جالبه شما ولتاژ خازن در صفر مثبت را منفی 1/2 درآوردید.الان من یه تحلیل به دوستان می گم این ولتاژ -1 بدست میاد.لطفاً بگید چرا؟!
بدین شرح:
در مقابل ضربه خازن که نمی خواهد تغییرات ناگهانی ولتاژ را بپذیرد اتصال کوتاه می شود ولی وقتی جریان ضربه از آن گذشت مجبور است تغییر ناگهانی ولتاژ را بپذیرد.چگونه؟
با اتصال کوتاه شدن خازن تمامی جریان منبع از خازن عبور می کند(می دانیم سلف مدار باز می شود)
پس:
جریان در جهت قراردادی خازن منفی دلتا می شود و ولتاژ خازن از معادله انتگرالی ولتاژ خازن در صفر مثبت برابر -1 ولت می شود.
لطفاً همه شرکت کنند.
در مورد بدست اوردن معادله
در معادله سوم vx رو پیدا کن و بعد مشتق بگیر و بقیه کارها-من اینجوری به معادله مورد نظر رسیدم-
در مورد تحلیلی که گفتین:
من با اون قسمت قرمز موافق نیستم.
با اتصال کوتاه شدن خازن و اتصال باز سلف این معادله در سمت راست مدار بدست میاد. is=ix+ic شما از کجا میدونی ix صفر هست؟
برا چی میگی از مقاومت جریان ضربه عبور نمیکنه؟
در قسمت سمت چپ مدار هم میشه فهمید که تمامی جریان ضربه از منبع ولتاژ وابسته عبور میکنه. ولی جریان منبع ولتاژ وابسته با جریان خازن برابر نیست.
من وقتی میخوام با این روش سوال رو حل کنم به این سه معادله میرسم.
is=ix+ic
vx=-ix
ic=vx+is
این سه معادله در حقیقت یک معادله و دو مجهول هستند که من نمیتونم حلش کنم.

آخرین ویرایش:

h.Rajabalipanah

عضو جدید
بدین شرح:
پس:
لطفاً همه شرکت کنند.

Question3.jpg
نحوه رسیدن به معادله توی عکس مشخصه !
در مورد روش مدل فرکانس بالای ضربه که خازن سیم میشه و سلف مدار باز ، مدارتون تبدیل به یه مدار مقاومتی میشه و هر بلایی که سر یه مدار مقاومتی ممکنه بیاد می تونه الان سر مدار شما بیاد ! در اینجا هم بعد از مدار باز کردن سلف و اتصال کوتاه کردن خازن ، از شانس خوب یا بد شما شبکه تبدیل به یک شبکه سوده می شه و پاسخ یکتا نداره . به همین دلیل حل به این شیوه روی این مسئله قابل پیاده سازی نیست !

من نحوه رسیدن به تناقض رو متوجه نشدم . اگر میشه با عکس بذارید !

بله باید n=1 باشه و حواسم نبوده و ممنون که گفتین ! اما توضیح که چرا انتگرال دوم صفر شد :

برای برقراری تساوی معادله دیفرانسیل باید درجه ناپیوستگی های چپ و راست با هم برابر باشند . در اینجا یعنی باید مشتق اول ولتاژ خازن دارای ضربه و در نتیجه خود ولتاژ خازن فاقد ضربه باشد ! (چون با هر بار انتگرالگیری یک مرتبه از درجه ناپیوستگی کم می شود ) . اما انتگرال از صفر منفی تا صفر مثبت توابعی می تواند صفر نباشد که شامل ضربه و یا مشتقات مرتبه بالاتر باشند که الان دیدیم که برای خود ولتاژ خازن جنین نیست (فاقد ضربه ) و به همین دلیل انتگرال آن صفر می شود .

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 170504
در مورد روش مدل فرکانس بالای ضربه که خازن سیم میشه و سلف مدار باز ، مدارتون تبدیل به یه مدار مقاومتی میشه و هر بلایی که سر یه مدار مقاومتی ممکنه بیاد می تونه الان سر مدار شما بیاد ! در اینجا هم بعد از مدار باز کردن سلف و اتصال کوتاه کردن خازن ، از شانس خوب یا بد شما شبکه تبدیل به یک شبکه سوده می شه و پاسخ یکتا نداره . به همین دلیل حل به این شیوه روی این مسئله قابل پیاده سازی نیست !

بله باید n=1 باشه و حواسم نبوده و ممنون که گفتین ! اما توضیح که چرا انتگرال دوم صفر شد :

برای برقراری تساوی معادله دیفرانسیل باید درجه ناپیوستگی های چپ و راست با هم برابر باشند . در اینجا یعنی باید مشتق اول ولتاژ خازن دارای ضربه و در نتیجه خود ولتاژ خازن فاقد ضربه باشد ! (چون با هر بار انتگرالگیری یک مرتبه از درجه ناپیوستگی کم می شود ) . اما انتگرال از صفر منفی تا صفر مثبت توابعی می تواند صفر نباشد که شامل ضربه و یا مشتقات مرتبه بالاتر باشند که الان دیدیم که برای خود ولتاژ خازن جنین نیست (فاقد ضربه ) و به همین دلیل انتگرال آن صفر می شود .

شرمنده این توضیحات که در مورد پیوستگی و ... میفرمایید در حل معادله دیفرانسیل مورد استفاده قرار گرفته؟
چون این معادله یه معادله دیفرانسیل خطی مرتبه اول هست و حلش راحته و من بدون این موارد حلش کردم. اگه خواسته باشید حلش رو بزارم.
اگر هم نیست پس چیه هستن؟

h.Rajabalipanah

عضو جدید
شرمنده این توضیحات که در مورد پیوستگی و ... میفرمایید در حل معادله دیفرانسیل مورد استفاده قرار گرفته؟
چون این معادله یه معادله دیفرانسیل خطی مرتبه اول هست و حلش راحته و من بدون این موارد حلش کردم. اگه خواسته باشید حلش رو بزارم.
اگر هم نیست پس چیه هستن؟

این توضیحاتی که گفتم برای پیدا کردن پاسخ خصوصی به ورودی ضربه برای معادلات دیفرانسیل مرتبه n ام در حالت کلیه که گفتم شاید برای دوستان مفید باشه . حل قسمت همگن رو که همه بلدن .
شما از لحاظ پیدا کردن پاسخ خصوصی گفتید که راه حل ساده تری مد نظر دارین ؟

Dashpot

عضو جدید
در مورد بدست اوردن معادله
در معادله سوم vx رو پیدا کن و بعد مشتق بگیر و بقیه کارها-من اینجوری به معادله مورد نظر رسیدم-
در مورد تحلیلی که گفتین:
من با اون قسمت قرمز موافق نیستم.
با اتصال کوتاه شدن خازن و اتصال باز سلف این معادله در سمت راست مدار بدست میاد. is=ix+ic شما از کجا میدونی ix صفر هست؟
برا چی میگی از مقاومت جریان ضربه عبور نمیکنه؟
در قسمت سمت چپ مدار هم میشه فهمید که تمامی جریان ضربه از منبع ولتاژ وابسته عبور میکنه. ولی جریان منبع ولتاژ وابسته با جریان خازن برابر نیست.
من وقتی میخوام با این روش سوال رو حل کنم به این سه معادله میرسم.
is=ix+ic
vx=-ix
ic=-vx-is
این سه معادله در حقیقت یک معادله و دو مجهول هستند که من نمیتونم حلش کنم.
حق با شماست من هم به همین معادلات در این تحلیل رسیدم(البته با جهت قرارداد خازن معادله سوم اینجوری درست میشه) و همونطور که گفتم با یک تحلیل اشتباه vx را صفر بدست آوردم و جریان خازن را از معادله سوم منفی دلتا
از اینرو ولتاژ خازن را به اشتباه -1 ولت در صفر مثبت از معادله انتگرالی بدست آوردم.
اما چرا اشتباهه و چرا نمیشه این تحلیل را کرد؟
دلیلش را اینطور فهمیدم که ما در این مدار منبع وابسته داریم و منابع وابسته در محاسبه فرکانس های طبیعی نقش دارند و باید اثر آنها را همواره لحاظ کنیم.برای همینه که وقتی می خواهیم در مداری که منبع وابسته دارد فرکانس های طبیعی را محاسبه کنیم اجازه ساده سازی و تبدیل منابع وابسته را نداریم.
و دراین مدار مقدار vx برای ما مجهول است و چون نمیتونیم این مجهول را پیدا کنیم پس نمی توان این تحلیل را در مورد این مدار به کار برد.
واقعاً از همه شما بینهایت سپاسگزارم که وقتتون را روی این سوال قرار دادید و دانش هم را گسترش دادیم.
پایدار باشید و شاد

Dashpot

عضو جدید
اتفاقاً مخصوصاً​گفتم ساده اس! چون ميدونم بعضی دوستان الكی فكر ميكنن مدار درس سختيه! خواستم بگم كه يعنی هيچ گاه از هيچ سوالی نبايد ترسيد بلكه كافی در بارش كمی فكر كنی و خوب تحليلكنی اونوقته كه ميبينی ساده اس :D
اون سواليم كه پرسيدم جواب ساده اش اينه چون در واقع تو اين سيستم (مدار) يك دونه متغير حالت داريم نه دو تا ;)
آقا مهران لطف کن بگو چجوری یه متغیر حالت داریم؟
ببینید مدار مرتبه دو هستش و دارای دو فرکانس طبیعی و در پاسخ ولتاژ خازن(متغیر مدار) یکی از فرکانس ها مشاهده شده.
و می دونیم همواره تعداد فرکانس های متغیر مدار کوچکتر و مساوی تعداد فرکانس های مدار است.

Dashpot

عضو جدید
مشاهده پیوست 170504

با تشکر مجدد از توضیحاتتون ؛لطفاً در مورد مدار سوده بیشتر توضیح بدین.
دلیلتون چیه که این مدار سوده میشه.چیزی که من از مدار سوده خاطرم هست این بود که دترمینان ماتریس امپدانس یا ادمیتانس صفر می شد.

Dashpot

عضو جدید
سلام
دوست عزیز این ایده که پاسخ پله رو بنویسیم و ازش مشتق بگیریم بشه پاسخ ضربه میشه گفت برابر هست با این که پاسخ ضربه رو در شرایط اولیه دخالت بدی بعد بگی که ضربه تو یه لحظه اعمال میشه و تمام بعدش ورودی صفر میشه و مدار رو تحلیل کنی
عین این میشه که در لحظه ی اعمال ضربه خازن و سلف رو شارژ میکنیم و در مدار قرار میدیم
ببخشید من واضح متوجه منظورتون نشدم.شرایط اولیه که صفر هستش.
با تشکر از شما

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
آقا مهران لطف کن بگو چجوری یه متغیر حالت داریم؟
ببینید مدار مرتبه دو هستش و دارای دو فرکانس طبیعی و در پاسخ ولتاژ خازن(متغیر مدار) یکی از فرکانس ها مشاهده شده.
و می دونیم همواره تعداد فرکانس های متغیر مدار کوچکتر و مساوی تعداد فرکانس های مدار است.
با اجازه اقا مهران
مدار مرتبه دوم نیست. مرتبه اول هست.
شما جواب هر چیزی رو بخواهید حساب کنید همین یک فرکانس طبیعی در پاسخ مشاهده میشه.
من صفحه قبل دو معادله نوشتم که نشون میده ولتاژ اولیه خازن و جریان اولیه سلف بهم وابسته هستن. پس یک از فرکانسهای طبیعی مدار کم میشه
مدار دو عنصر دخیره کننده انرژی داره و چون مقدار اولیه یکی به دیگری وابسته هست یکی از فرکانسهای طبیعی کم میشه پس مرتبه مدار یک هست.
یا علی

M_O_H_3_E_N

اخراجی موقت

مهندس به نظر منم اگه علاقه باشه حتمأ ساده است یا حداقل اگه با دید سادگی بهش نگاه کنیم درکش برامون راحت تر میشه :)

Dashpot

عضو جدید
با اجازه اقا مهران
مدار مرتبه دوم نیست. مرتبه اول هست.
شما جواب هر چیزی رو بخواهید حساب کنید همین یک فرکانس طبیعی در پاسخ مشاهده میشه.
من صفحه قبل دو معادله نوشتم که نشون میده ولتاژ اولیه خازن و جریان اولیه سلف بهم وابسته هستن. پس یک از فرکانسهای طبیعی مدار کم میشه
مدار دو عنصر دخیره کننده انرژی داره و چون مقدار اولیه یکی به دیگری وابسته هست یکی از فرکانسهای طبیعی کم میشه پس مرتبه مدار یک هست.
یا علی
اینجا که شرایط اولیه صفر هستند.
از جملاتتون اولیه را حذف کنید.بله شما درست می گید.
وقتی ورودی را خاموش کنیم و بریم فرکانس های طبیعی مدار را محاسبه کنیم می بینیم مدار مرتبه یک میشه.
سوال من مربوط به حالت بود از آقا مهران
تو حالت ولتاژ خازن و جریان سلف را به عنوان متغیرها انتخاب میکنیم حالا اگه این دو از هم مستقل باشند مدار مرتبه 2 و اگه وابسته باشند یکی از متغیر ها میرند کنار و مدار میشه مرتبه 1.
این وابستگی را من نتونستم پیدا کنم از آقا مهران خواهش کردم روش را توضیح بدند.(یعنی میتونم ولی نه بدون نوشتن معادلات kvl و kcl)
تقریباً من هم همانطور که شما دو معادله رانوشتید میتونم بگم ولی شاید سریع تر بشه.
از حضورتون ممنونم.
پایدار باشید و شاد

mehhraan

عضو جدید
خب چون دوستان تقاضا داشتن سعی كردم ديگه هر طور شده بنويسم ..

IMAG0254.jpg
اميدوارم فقط راحت بتونين بخونين.
راستی اسمم شهابه نه مهران :D

Dashpot

عضو جدید
خب چون دوستان تقاضا داشتن سعی كردم ديگه هر طور شده بنويسم ..

مشاهده پیوست 170883
اميدوارم فقط راحت بتونين بخونين.
راستی اسمم شهابه نه مهران :D
آقا شهاب ممنون از شما
اون آخر یه منفی زیاد گذاشتید.vc=il
پایدار و شاد باشید

aminvo

عضو جدید
سلام دوستان

فصل دوم کارو، مثالی که تصویرش در زیر قرار داده شده. قسمتی که قرمز کردم را اصلا متوجه نمیشم. این معادله باید kvl باشه و گرنه همینطوری که نمیشه گفت ولتاژ مقاومت معادل ولتاژ اولیش به اضافه ضریبی از ولتاژ اولیه خازن هست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که این معادله چه جوری به دست اومده؟

با سپاس فراوان از دوستان بزرگواری که لطف می کنند و زمانشون صرف کمک به ما می کنند.

شاد و پیروز باشید.

h.Rajabalipanah

عضو جدید
سلام دوستان فصل دوم کارو، مثالی که تصویرش در زیر قرار داده شده. قسمتی که قرمز کردم را اصلا متوجه نمیشم. این معادله باید kvl باشه و گرنه همینطوری که نمیشه گفت ولتاژ مقاومت معادل ولتاژ اولیش به اضافه ضریبی از ولتاژ اولیه خازن هست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که این معادله چه جوری به دست اومده؟
با سپاس فراوان از دوستان بزرگواری که لطف می کنند و زمانشون صرف کمک به ما می کنند. شاد و پیروز باشید.
سلام می دونید که توی مدارات مقاومتی ، خروجی ها رو میشه به صورت یک ترکیب خطی از منابع نوشت . یعنی هر کدوم از منابع با یه ضریبی در خروجی تاثیر دارن که این ضرایب وابسته به شکل و شمایل مداره ! در این مدار هم اگر در هر لحظه به مدار نگاه کنید خازن دارای ولتاژ خاصیست که میتونه با منبع ولتاژ مدل شه . بنابراین در هر لحظه از مدار میتونیم خروجیمون رو که در اینجا VR مورد نظر هستش به صورت ترکیب خطی از منبع ولتاژِ جایگزین خازن (با مقدار ولتاژ خازن در همون لحظه ) و منبع(منابع) ولتاژ داخل شبکه N بنویسیم . در واقع این همون قضیه در معادلاته حالته که بیان می کنه در هر شبکه LTI میشه هر خروجی از مدار رو بر حسب ترکیب خطی از متغیرهای حالت و ورودی بیان کرد . یعنی میشه در حالت کلی برای این مدار نوشت که : VR(t)=X+Vc(t)*a که X تاثیر منابع داخلی شبکه N ه ! (چون مقدار منابع داخل N در این مسئله تغییر نمی کنند X تا آخر مسئله عوض نمیشه) اما مشکل شما در مسئله : در اون قسمت مسئله خواسته تا تاثیر منبع ولتاژ داخلِ شبکه N در خروجی رو از آزمایش +0=t شبکهِ اولیه به دست بیاره (که بهترین شرایطه چون ولتاژ خازن صفره و مقدار ولتاژ مقاومت هم در اون لحظه معلومه ) و این تاثیر برابر 3 ولت به دست می آید ! یعنی در لحظه 0 مثبت مدارو نگه داشتیم و چون خازن ولتاژ نداشته معادله سیمه . البته منظور بد بیان شده و بهتر بود که به جای اون قسمتی که دورش کادر کشیدین نوشته بشه : VR(0)=X+a*Vc(0) , VR(0)=3,Vc(0)=0 ->X=3 v

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
تو حوزه ی لاپلاس،ماتریس گره رو بنویس
دترمینان برابر صفر بذار
البته هنوز نرسیدم نوسان سازی ولی فک کنم راه حلم درست باشه

ممنون
راه حل رو بلدم ولی میخوام ببینم به کدوم گزینه میرسید.

بالا