چرا ؟؟؟

behzad shou

عضو جدید
با سلام و احترام خدمت همه دوستان عزیزم...
یه روز توی کلاس از استاد پرسیدم: چرا تو ایران فقط لفظ پیشرفت رو مدام میگن و اصرار دارن که ما پیشرفته ایم و یه جورایی پیشرفت و توسعه یافتگی رو به ما تلقین میکنن؟
استاد جواب خیلی جالبی داد، گفت : این تلقین پیشرفت هم یه تلقینه، ما حتی تلقین پیشرفت رو هم نمی بینیم چه برسه به خودش!
قبول دارم به اون شدت هم توسعه نیافته نیستیم، اما این حرف استاد من و بیشتر همکلاسیام رو هم به فکر انداخت هم یه نوعی بهمون برخورد.
سؤالی که پیش میاد اینه که "چرا؟"
چرا کشوری مثل ایران با این همه منابع انسانی و طبیعی و موقعیت مناسب جغرافیایی و پیشینه تاریخی و تمدن پایه گذاری شده بر مبنای علم، امروز برای تولید دستمال کاغذی سلولزشو از ترکیه وارد میکنه ، یا بخاطر تحریم بودنش خط تولید تندر90 رو میخاد تعطیل کنه ، خودرویی که قرار بود جای پیکان به عنوان ارزانترین خودروی کشور عرضه بشه و ده ها و شاید هزاران مثال دیگه...
آیا سیاست های اقتصادی دولت، پافشاری بر خودکفایی و منزوی شدن ایران در عرصه اقتصاد جهانی باعث این سیر نزولی شده یا نیروی کار و منابع ما کافی نیستند یا کارایی ندارند؟ یا اینکه مشکل از جای دیگریست؟؟؟
هدف از گذاشتن این تاپیک، ریشه یابی و ارائه راه حل هایی برای پیشرفت کشوره، راه حل هایی که از دل جوونا و قشر دانشگاهی و نخبه جامعه به ویژه مهندسان عزیز صنایع باشه.
امیدوارم بتونیم با هم گام های مثبتی برداریم.

s22a2ch

مدیر بازنشسته
ممنون بهزاد جان به خاطر تاپیک خوبت.
این سوال فکر کنم سوال بیشتر خیلی از ما ها هست.و شاید جوابش رو بشه با هم فکری هم پیدا کرد.
من فکر میکنم همه ی عوامل دست در دست هم دادن تا الان این طوری شده.
شاید خود ما هم کوتاهی کردیم تا به یه بن بست رسیدیم دیگه دست از کار کشیدیم.
البته خیلی از عوامل هم هست در کنار این.
امیدوارم بتونیم به جاهای خوبی برسیم با هم فکری هم;)

behzad shou

عضو جدید
ممنون بهزاد جان به خاطر تاپیک خوبت.
این سوال فکر کنم سوال بیشتر خیلی از ما ها هست.و شاید جوابش رو بشه با هم فکری هم پیدا کرد.
من فکر میکنم همه ی عوامل دست در دست هم دادن تا الان این طوری شده.
شاید خود ما هم کوتاهی کردیم تا به یه بن بست رسیدیم دیگه دست از کار کشیدیم.
البته خیلی از عوامل هم هست در کنار این.
امیدوارم بتونیم به جاهای خوبی برسیم با هم فکری هم;)
منم امیدوارم، فکر کنم اگه همه شرکت کنن به نتایج خوبی برسیم.

ENERJHI

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما بچه های مهندسی شیمی هم می تونیم کمک کنیما;)
به نظر من برای اینکه بچه های این زمونه میخوان همه چی رو اونجور که می خوان به همون راحتی بدست بیارن، دریغ از مقداری تلاش.
مثلاً اگر یهاستاد بهشونسخت بگیره کلی بدوبیرا به استاد می گن اما دریغ از اینکه بفهمن استادشون برای پیشرفت خود دانشجو و کشورشون این کارو کرده.
:)

behzad shou

عضو جدید
ما بچه های مهندسی شیمی هم می تونیم کمک کنیما;)
به نظر من برای اینکه بچه های این زمونه میخوان همه چی رو اونجور که می خوان به همون راحتی بدست بیارن، دریغ از مقداری تلاش.
مثلاً اگر یهاستاد بهشونسخت بگیره کلی بدوبیرا به استاد می گن اما دریغ از اینکه بفهمن استادشون برای پیشرفت خود دانشجو و کشورشون این کارو کرده.
:)
ممنون از لطفتون، همه میتونن کمک کنن، بحثیه که چند بعدیه.
بله، همونطوره که شما میگین، این شده که الان بهمون میگن: جهان چهارم نداشتیم، گذاشتیمتون توی جهان سوم.

مهسیما

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلیل اولش برمیگرده به خود ما ایرانی ها چون توی جامعه ما هرکسی فکر اینه که کلاه سر یکی بذاره و اگرم نذاشت کلاه سرش نره یا به عبارتی اگه سر کسی کلاه نذاری کلاه سرت میذارن همه ی ما به نوعی سعیمون بر اینه در هر جاییی و جایگاهی که داریم از کارمون هر طور شده بزنیم چه وقتی که دانش آموز بودیم یا در لباش دانشجو یا در لباس کارمندو..
اگر جامعه ای بخواد تغییر کنه تک تک افرادش باید تغییر کنند اینکه ما بخوایم پیشرفته بشیم در دست خود ماست
منتها هرکسی به فکر زندگی روزمره خودشه چشم انداز نداره
البته من منکر این نیستم که عوامل محیطی بی تاثیر هستند

MOHAMMAD_20APRIL

عضو جدید
ممنون مهسیما خانم ,حرفی که زدی دقیقن تو جامعه ما درسته و فکر میکنم درست شدنی نیست مگر مگر مهسیما هایی با این طرز تفکر تو جامع ما پر باشه .;)

smahdih

عضو جدید
واسه ريشه يابي به نظر من بريم سراغ فرهنگ

فساد و بي بندوباري خيلي زياد شده ، زندگي اکثر جوانان اين مرز و بوم به ولگردي - رابطه جنسي - فساد - خلاف و .... خلاصه ميشه ، جووناي مملکت بي هدف شدن .

ما الان از لحاظ فرهنگي ضعف داريم ،
تو کشور کارا به صورت سيستماتيک انجام نميشه ، شايد اگه ما هم مثل اروپايي ها ميتونستيم يکم به قانون احترام بزاريم الان مشکلات کمتري داشتيم.

MOHAMMAD_20APRIL

عضو جدید
آخه نمیشه همشو تو فرهنگ جوست و جو کرد , ولی عزیز حرفتو قبول دارم , فطرت ما ایرانیا از زمان قاجار به اینور یکم بد شده.:(

s22a2ch

مدیر بازنشسته
نظر من

نظر من

به نظر من فطرت موضوعی هست که ذاتی هست و به خود هر انسانی بر میگرده.
اما دلیل همه اینا به نظر من اینه که اکثر ما ها تنبلی رو بیشتر داریم و دوس داریم تلاش نکنیم اما همیشه جز اولین باشیم.
پشتکار اگه در هر فردی باشه و هدفش هم برای اون بزرگ باشه به نظر من جز اولین ها خواهد بود.:)

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
میتونه اینم بشه که هر کی سر کار خودش نیست مثلا کسی که هیچی بارش نیست چون پارتی داره میشه مسئول یه بخش و چون علمشو نداره اون قسمت پیشرفت نمیکنه

مثلا همین بانکا رو ببینید طرف جغرافیا خونده تو حسابداریه

و اینکه ماها تا یه چیز میشه میگیم دولت واسمون امکانات نزاشته جامعه قلانه بساره با اینکه گالیله تو جهل اومد نظریه شو گفت

ما از اروپایی هیچی کم نداریم جز تلاش و اراده
اگه هر کی واسه خودش ارزش قایل شه میتونه به بهترینا برسه

s22a2ch

مدیر بازنشسته
یه موردی هم هست البته من حرف مینا رو هم قبول دارم و اون اینه که اگه هر کدوم از ماها از خودمون شروع کنیم مطمئنا" میتونیم کشورمون رو به جاهای خوبی برسونیم.
ما اکثرا" فقط خوب حرف میزنیم اما به خوبی عمل نمیکنیم.:redface:

behzad shou

عضو جدید
دلیل اولش برمیگرده به خود ما ایرانی ها چون توی جامعه ما هرکسی فکر اینه که کلاه سر یکی بذاره و اگرم نذاشت کلاه سرش نره یا به عبارتی اگه سر کسی کلاه نذاری کلاه سرت میذارن همه ی ما به نوعی سعیمون بر اینه در هر جاییی و جایگاهی که داریم از کارمون هر طور شده بزنیم چه وقتی که دانش آموز بودیم یا در لباش دانشجو یا در لباس کارمندو..

اگر جامعه ای بخواد تغییر کنه تک تک افرادش باید تغییر کنند اینکه ما بخوایم پیشرفته بشیم در دست خود ماست
منتها هرکسی به فکر زندگی روزمره خودشه چشم انداز نداره
البته من منکر این نیستم که عوامل محیطی بی تاثیر هستند​
درسته مهسیما جان، این ایرانی بودنمون باید یه جورایی همیشه مارو عقب بندازه...
اما باید ایرانو درست کنیم و این هم به قول تو باید از تک تک افراد جامعه شروع بشه.
یه نگاهی به ترکیه 10 سال پیش وترکیه امروز بندازین... همین بغل خودمونن، اما ایران کجا و اونا کجا...
مسئولای ما هم نمیخان کاری بکنن، پیشرفت عواقبی داره که مسئولان در ایران اونو مصلحت نمیدونن، مثه همون ما تحریم میشیم اما از ارزشامون عقب نشینی نمیکنیمه دیگه..

vergilangleos

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه حدیثی هست که میگه:
مردم به حاکمانشون شبیه ترن تا پدرو مادرشون!!
یکی دیگم میگه:
مردم به دینه سرانشونن!
اگه کار دست امثال امیرکبیر باشه مطمئن باشین خیلی زود درست میشیم

behzad shou

عضو جدید
به نظر من فطرت موضوعی هست که ذاتی هست و به خود هر انسانی بر میگرده.
اما دلیل همه اینا به نظر من اینه که اکثر ما ها تنبلی رو بیشتر داریم و دوس داریم تلاش نکنیم اما همیشه جز اولین باشیم.
پشتکار اگه در هر فردی باشه و هدفش هم برای اون بزرگ باشه به نظر من جز اولین ها خواهد بود.:)
ممنون سارا جان
فطرت درسته ذاتیه اما میشه کنترلش کرد.
مثلا" فرض کنیم یه آقا پسری فطرتش این باشه که به هر کی از راه برسه محبت کنه، اما اگه این محبتو به یه دختر پیش باباش کنه آیا درسته؟؟؟ بعضی وقتا باید دیپلماتیک رفتار کرد. متاسفانه در ایران به دلایلی که دوستامون هم گفتن همه احساسی عمل میکنن. هر کی هم منطقی کار میکنه چون بستر کار منطقی به دلیل افراط در احساس فراهم نیست، ناخوداگاه میره به سمت دور شدن از عقل.
با مساله پشتکار موافقم. یه جمله ای خوندم یه جایی که میگفت: تمامی مشکلات در مقابل یک "من میتوانم" ناتوان میشوند.

مهسیما

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه باشه. حالا که کارا دست مظفرالدین شاهاس.
ربطی به کسی نداره از ماست که بر ماست
یه داستان مشهور هست که میگه
بر سر گور كشيشي در كليساي وست مينستر نوشته شده است: «كودك كه بودم مي خواستم دنيا را تغيير دهم. بزرگتر كه شدم متوجه شدم دنيا خيلي بزرگ است من بايد انگلستان را تغيير دهم. بعدها انگلستان را هم بزرگ ديدم و تصميم گرفتم شهرم را تغيير دهم. در سالخوردگي تصميم گرفتم خانواده ام را متحول كنم. اينك كه در آستانه مرگ هستم مي فهمم كه اگر روز اول خودم را تغيير داده بودم، شايد مي توانستم دنيا را هم تغيير دهم!!!»

vergilangleos

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب دیگه مثل مسابقه فوتباله
تک موقعیتاست که برنده و بازندرو تعیین میکنه!
ما باید سعی کنیم خودمون یکی از امیرکبیرا باشیم

behzad shou

عضو جدید
بر سر گور كشيشي در كليساي وست مينستر نوشته شده است: «كودك كه بودم مي خواستم دنيا را تغيير دهم. بزرگتر كه شدم متوجه شدم دنيا خيلي بزرگ است من بايد انگلستان را تغيير دهم. بعدها انگلستان را هم بزرگ ديدم و تصميم گرفتم شهرم را تغيير دهم. در سالخوردگي تصميم گرفتم خانواده ام را متحول كنم. اينك كه در آستانه مرگ هستم مي فهمم كه اگر روز اول خودم را تغيير داده بودم، شايد مي توانستم دنيا را هم تغيير دهم!!!»
مرسی مهسیما جان:gol:
دقیقا" همین طوره.

behzad shou

عضو جدید
خب دیگه مثل مسابقه فوتباله
تک موقعیتاست که برنده و بازندرو تعیین میکنه!
ما باید سعی کنیم خودمون یکی از امیرکبیرا باشیم
موافقم دوست من.
البته ما میریم گل بزنیم اما وقتی گله رو زدیم یهو میبینیم داور میگه: آفسایده

vergilangleos

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا
چون فقط خودمونو میبینیم!!
اگه مصلحته جمعو اولویت بدیم به خودمون اینتور نمیشه
امیرکبیرم خودش گل زیادی نزد موقعیت ساخت برا بقیه(دارالفنونو تاسیس کرد)

setare_69

عضو جدید
;);););)

behzad shou

عضو جدید
دقیقا
چون فقط خودمونو میبینیم!!
اگه مصلحته جمعو اولویت بدیم به خودمون اینتور نمیشه
امیرکبیرم خودش گل زیادی نزد موقعیت ساخت برا بقیه(دارالفنونو تاسیس کرد)
اگه یه نگا به زمان امیر کبیر و زمان حاضر بندازیم، میفهمیم که چرا ایران الان داره روی سر میخوره پایین
اون وقتا دارالفنون رو تاسیس میکردن الان دارن دارالفنونا رو خراب میکنن .

vergilangleos

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یا باید تلاش کنیم بشیم امیر کبیر و ایرانو نجات بدیم
یا صبر کنیم اینبار که امیر کبیری اومد نزاریم بکشنش

behzad shou

عضو جدید
یا باید تلاش کنیم بشیم امیر کبیر و ایرانو نجات بدیم
یا صبر کنیم اینبار که امیر کبیری اومد نزاریم بکشنش
امیرکبیر یه نماده، نماد کسی که میخاد کارای مهم و خوب بکنه
دعا کنیم اگه امیرکبیر شدیم، زر و زیور دنیا گولمون نزنه تا مثه اینا نریم توی بهر پول

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید نشد همه پست ها رو بخونم

من خودم زمانی که درس تحلیل سیستم رو گرفتم و کتاب پنجمین فرمان رو خوندم متوجه شدم که تمام مواردی که به عنوان بیماری سازمان ازش یاد شده بود توی ایران هست . پیشنهاد می کنم شما هم ( اگه این کتاب رو نخوندید) حتما مطالعه کنید و مسئله رو با این کتاب پیش برید جواب سوالتون رو به نظرم به دست میارید.:gol:

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از مواردی که خیلی برام جالب بود این مشکل بود: دشمن جایی آن بیرون است

نمی خوام بحث سیاسی کنم و بگم دولت همش می گه مرگ بر امریکا و ... نه هر کدوم از مردم ایران با این مشکل رو به رو هستن ، به بیان ساده هممون سعی می کنم اشتباهاتمون رو گردن یکی دیگه بندازیم حالا اینو توی زندگی شخصی، کارخونه ، محیط های خدماتی یا ... در نظر بگیرید!!!

behzad shou

عضو جدید
ببخشید نشد همه پست ها رو بخونم

من خودم زمانی که درس تحلیل سیستم رو گرفتم و کتاب پنجمین فرمان رو خوندم متوجه شدم که تمام مواردی که به عنوان بیماری سازمان ازش یاد شده بود توی ایران هست . پیشنهاد می کنم شما هم ( اگه این کتاب رو نخوندید) حتما مطالعه کنید و مسئله رو با این کتاب پیش برید جواب سوالتون رو به نظرم به دست میارید.:gol:
از معرفی کتاب ممنونم.:gol:

behzad shou

عضو جدید
یکی از مواردی که خیلی برام جالب بود این مشکل بود: دشمن جایی آن بیرون است

نمی خوام بحث سیاسی کنم و بگم دولت همش می گه مرگ بر امریکا و ... نه هر کدوم از مردم ایران با این مشکل رو به رو هستن ، به بیان ساده هممون سعی می کنم اشتباهاتمون رو گردن یکی دیگه بندازیم حالا اینو توی زندگی شخصی، کارخونه ، محیط های خدماتی یا ... در نظر بگیرید!!!
بله، همین طوره.
بحثش شد.
نتیجه هم این شد که همه باید قبل از اصلاح کشور خودمون رو اصلاح کنیم.

بالا