چرا ماه جذب خورشید نمی شود؟

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست دارم یک سری توضیحات در مورد مرکز جرم و یک سری از مسائل که تا اینجا در تاپیک مطرح شده بدم، چون احساس می کنم یک مقدار ابهام برای دوستانی که در آینده ممکن است به تاپیک ملحق بشن پیش میاد.

1) مطرح کردن مرکز جرم در مسائل مهندسی صرفاً به منظور ساده سازی مورد استفاده قرار می گیرد و محال است که مساله ای به کمک قضیه مرکز جرم حل شود و بدون کمک از قانون نیوتون حل نشود.( موضوع مرکز جرم پاسخ نیست.)
2) مرکز جرم به کار بردن قانون نیوتون برای چند جسم ( حتی برای سیالات در حالت بی نهایت ذره ) و از این طریق ساده سازی کردن با حذف نیروی بین ذره در یک مساله چند معادله و چند مجهول است.

پاسخ تکمیلی در: http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/338983-گالیله-در-اشتباه-بود!-زمین-بدور-خورشید-نمیگردد

آخرین ویرایش:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
خم انحنای زمان و مکان تا امروز به اثبات نرسیده و نمی تواند دلیل چیزی باشد ( اگر این طور بود می گفتیم قانون انیشتن و نه تئوری انیشتن) و یا حتی اگر پاسخ این مساله بود در تمامی کتب علمی مطرح می شد و اصلاً به عنوان قانون شناخته می شد و نه تئوری ( نه قانون). یک تئوری هرگز بر یک قانون ارجعیت ندارد تنها برای جایی از تئوری استفاده می کنیم که داده های کافی برای یک قانون را نداریم. در حالی که تئوری انیشتن برای اجرام بسیار بزرگ و طبیعتاً دور و یا سیاه چاله و یا شروع جهان هستی مطرح می شود و نه ...

به نظر من این موضوع خم زمان و مکان به دلیلی که گفتم نمی تواند جواب باشد.

?Why

عضو جدید
( در یکی از پست های تاپیک این موضوع رو به صورت زیر مطرح کردم)
طبق قانون اول نیوتون و شاید قوی ترین قانونی که تنها قانون دوم توان زیر سوال بردن آن را دارد یک جسم مایل به حفظ مسیر مستقیم است مگر آن که تحت اثر نیرویی وادار به تغییر جهت شود، فرض کنیم جسمی در حال حرکت مستقیم است اگر این جسم از کنار جسم دیگری رد شود که نیروی از هر نوعی به آن وارد کند قطعاً دچار انحراف مسیر خواهد شد.این نیرو یک جسم ساکن را جذب می کند، اما در یک جسم متحرک انحراف یجاد می کند، بی نهایت انحرافی که ایجاد خواهد شد یک مسیر دایره ای ایجاد خواهد کرد و این یعنی درک نیروی جانب مرکز.

این دلیل آشنای جذب نشدن سیارات منظومه شمی به طرف خورشیده که هر بچه ای بلده حتی بچه های دبستان.

مساله به صورت تفصیلی و دقیق تر: زمانی که ماه بین زمین و خورشید قرار می گیرد، نیروی خورشید بر روی ماه دو برابر نیروی زمین بر روی ماه است. نیروی خورشید آن مقدار است که مسیر ماه را به سمت خودش منحرف کند پس باید ماه یا باید به دور خورشید تغییر مدار دهد و ذره ذره جذب خورشید شود و یا اگر هم جذب خورشید نمی شود به دور آن مدار دائمی تشکیل دهد. پس چرا این اتفاق نمی افتد؟!

فک نکنم بچه دبستانیا بلد باشنا ولی ...
:D

به جونِ خودم منم دینامیک پاس کردم !
من دلیلِ ادبیاتِ عجیبِ دوستان رو نمیفهمم ! داریم دورِ هم گپ میزنیم یه خورده مغزمون کار کرده باشه ! ... کشفِ علمی جدید که نیست ، میزنین مارو ... (قرار نیست چرخ اختراع کنیم که!)

آقا اگه جسم آزاد! ماه رو تو حالتی که بینِ زمین و خورشید قرار میگیره ، بکشیم مجموع نیروها اینا میشه :

نیروی گرانش زمین
(به طرف زمین)
نیروی گرانش خورشید
(به طرف خورشید)
mrw^2 (با r فاصله بینِ ماه و زمین ، m ماه ، w ماه به دور زمین)
(به طرف خورشید)

خوب تا اینجا درسته ... برایند به سمتِ خورشیدِ ...
آقا هیچ چی رو جا ننداختیم ؟ هیچ نیرویی از قلم نیوفتاد ؟
من گفتم اینم هست :
mrw^2 (با r فاصله بینِ خورشید و ماهِ ، m ماه ، w ماه به دور خورشید)
(به طرف زمین)

قبول دارم کمی ساده انگارانست ... چون باید حالتی که زمین بینِ ماه و خورشید قرار میگیره رو هم حساب کنیم و حالت هایِ دیگه ... و از اونجایی که پارامترهایِ mrw^2 ، با توجه به برایندِ نیروهایی که بهش وارد میشه ، تو هر قسمت از مدارِ ماه بازی میکنن (r زیاد میشه ، w کم میشه ، یا جفتشون با توجه به نیروها زیاد و کم میشن ...(یه چیز تو مایه هایِ تبدیل انرژی پتانسیل به جنبشی تو جرم و فنر ! (البته نه دقیقاً فقط مثال بود))) بعد بشینیم سرِ فرصت و با حوصله بقای مومنتوم زاویه ای رو براش بنویسم ...

ولی من به نظرم اومد شما mrw^2ی دوم رو از قلم انداختین که اینطور مسئله رو مطرح میکنین !

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز

فک نکنم بچه دبستانیا بلد باشنا ولی ...
:D

به جونِ خودم منم دینامیک پاس کردم !
من دلیلِ ادبیاتِ عجیبِ دوستان رو نمیفهمم ! داریم دورِ هم گپ میزنیم یه خورده مغزمون کار کرده باشه ! ... کشفِ علمی جدید که نیست ، میزنین مارو ... (قرار نیست چرخ اختراع کنیم که!)

آقا اگه جسم آزاد! ماه رو تو حالتی که بینِ زمین و خورشید قرار میگیره ، بکشیم مجموع نیروها اینا میشه :

نیروی گرانش زمین
(به طرف زمین)
نیروی گرانش خورشید
(به طرف خورشید)
mrw^2 (با r فاصله بینِ ماه و زمین ، m ماه ، w ماه به دور زمین)
(به طرف خورشید)

خوب تا اینجا درسته ... برایند به سمتِ خورشیدِ ...
آقا هیچ چی رو جا ننداختیم ؟ هیچ نیرویی از قلم نیوفتاد ؟
من گفتم اینم هست :
mrw^2 (با r فاصله بینِ خورشید و ماهِ ، m ماه ، w ماه به دور خورشید)
(به طرف زمین)

قبول دارم کمی ساده انگارانست ... چون باید حالتی که زمین بینِ ماه و خورشید قرار میگیره رو هم حساب کنیم و حالت هایِ دیگه ... و از اونجایی که پارامترهایِ mrw^2 ، با توجه به برایندِ نیروهایی که بهش وارد میشه ، تو هر قسمت از مدارِ ماه بازی میکنن (r زیاد میشه ، w کم میشه ، یا جفتشون با توجه به نیروها زیاد و کم میشن ...(یه چیز تو مایه هایِ تبدیل انرژی پتانسیل به جنبشی تو جرم و فنر ! (البته نه دقیقاً فقط مثال بود))) بعد بشینیم سرِ فرصت و با حوصله بقای مومنتوم زاویه ای رو براش بنویسم ...

ولی من به نظرم اومد شما mrw^2ی دوم رو از قلم انداختین که اینطور مسئله رو مطرح میکنین !
نه دومی رو حذف نکردم، بعداً حل دستی رو آپلود می کنم تا متوجه بشی.

bluemoon

عضو جدید
سلام دوستان
اونجوری که من میدونم، هر وقت سوالای آسون مطرح میشه نباید دنبال جوابهای سخت گشت. :)
شما وقتی به سر یه توپ نخ میبندین ودر صفحه ای عمود بر سطح زمین می چرخونین در جهت دست شما و در راستای نخ یه نیرویی به توپ وارد میشه. حالا طبق گفته های شما باید توپ به سمت دستتون حرکت کنه ولی واقعیت این نیست! این نیرو فقط کمک میکنه تا جسم حرکت دایروی انجام بده چون شتاب همیشه که شتاب خطی نیست، شتاب جانب مرکز که تو این مسایل پیش می آید ناشی از تغییر جهت بردار سرعته. نیروی لازم برای بوجود آمدن چنین حرکتی از نیروی کششی نخ تامین می شود.
حالا می تونیم این مسئله رو تعمیم بدیم به سیارات؛ فرض کنیم که یک نخ فرضی بین زمین و ماه موجود باشد. اگر بخواهیم ماه دور زمین حرکت دورانی انجام دهد باید یک نیروی جانب مرکز آن را در مدار نگه دارد حال می توان جاذبه ی بین زمین و ماه را جایگزین نیروی کششی این نخ فرضی کرد. یعنی بدون اینکه زمین وماه به هم نزدیک شوند به هم نیرو وارد می کنند. به همین سادگی!
نیازی هم به فیزیک جدید نیست، ما مهندسیم و باید بتونیم جوابگو باشیم.

bluemoon

عضو جدید
دیروز یکی از دوستانم از من سوالی پرسید که حدود چهار ساعت روش فکر کردم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که هنوز دینامیک 1 رو هم یاد نگرفتم.

سوال دوستم:
نیروی گرانشی که خورشید به ماه وارد می کند دو برابر نیروی گرانشی است که زمین به ماه وارد می کند، چرا ماه جذب خورشید نمی شود؟

(یادآوری: نیروی جانب مرکز یک نیروی واقعی نیست! )

منظور شما از اینکه (یادآوری: نیروی جانب مرکز یک نیروی واقعی نیست! ) چیه؟
اگه واقعی نیست چطور میتونین اثرش رو توجیح بکنین؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خم انحنای زمان و مکان تا امروز به اثبات نرسیده و نمی تواند دلیل چیزی باشد ( اگر این طور بود می گفتیم قانون انیشتن و نه تئوری انیشتن) و یا حتی اگر پاسخ این مساله بود در تمامی کتب علمی مطرح می شد و اصلاً به عنوان قانون شناخته می شد و نه تئوری ( نه قانون). یک تئوری هرگز بر یک قانون ارجعیت ندارد تنها برای جایی از تئوری استفاده می کنیم که داده های کافی برای یک قانون را نداریم. در حالی که تئوری انیشتن برای اجرام بسیار بزرگ و طبیعتاً دور و یا سیاه چاله و یا شروع جهان هستی مطرح می شود و نه ...

دوست عزیز...........
ازونجایی که تاحالا بنی بشری تئوری رو نتونسته رد کنه شاید بتونه اعتباری در حد قانون داشته باشه.
شما گردش سیارات رو به چه دلیل میدونی؟
چرا نور ستاره هایی که پشت خورشیدن به زمین میرسه؟
علت گردش ماهواره ها دور زمین چیه؟

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بهتر به جای بحث الکی مهندسی صحبت کنیم این که یکی دیر میاره به صورت نا دقیق می گه این نیرو می شه دو برابر اون مسخره است
به جای این بحث ها کسایی که می خوان واقعا بفهمن چرا این جوری می شه شکل ماه رو و همه نیروهای وارد بر اون رو به صورت دقیق با عدد تو یه تصویر بکشید
بعد باید تو یه شکل دیگه نیروهای اینرسی که به ماه وارد می شوند و ناشی از مسیری هست که طی می کنه رو بنویسید
اگه این دو شکل رو به صورت برداری با هم برابر قرار بدید مسیری که ماه طی می کنه رو به صورت دقیق پیدا می کنید و دیگه این همه بحث هم نداره اگه این کار رو هم بلد نیستید پس دینامیک بلد نیستید
بهتون پیشنهاد می کنم کتاب دینامیک تحلیلی haim رو مطالعه کنید

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعضی دوستان یه سری مسائل مطرح کردن و ممکن ابهاماتی برای سایر دوستان ایجاد بشه که پاسخ مساله نیست و من اینجا با دلایل رد می کنم.

اینجا بعضی ها رو پاسخ می دم.
1) اینرسی مبحث مستقلی نیست و دقیقاً همان قانون اول نیوتون است ، در ضمن هنگامی که رابطه مکانیکی ثابت بین اجسام وجود ندارد ( مثل بین کرات ) اینرسی تنها از نوع خطی است و اینرسی گردش یک سیاره به دور دیگری وجود ندارد. ( اینجا قانون اول نیوتون خود را به شکل اینرسی خطی نشان می دهد و اینرسی خطی هم خود را به شکل شتاب مرکز گرا، پس چون ما در محاسبات از اینرسی خطی در شتاب مرکز گرا استفاده می کنیم دیگر موضوع مسیر اینرسی در حل مساله بی معنی است. و نمی توان یک اثر را دوبل! در نظر گرفت)
2)صورت مساله زیر سوال برده شد که برای پاسخ اعداد رو برای محاسبه دوستان قرار می دم.( در کتاب فیزیک 1 هالیدی تمامی اعداد موجوده).

G=6.67*10^-11

فاصله ماه تا زمین
D=6.82*10^8

فاصله ماه تا خورشید
ِD=1.5*10^11

جرم ماه
m=7.36*10^22

جرم زمین
m=5.98*10^24

جرم خورشید
m=1.99*10^30

آخرین ویرایش:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظور شما از اینکه (یادآوری: نیروی جانب مرکز یک نیروی واقعی نیست! ) چیه؟
اگه واقعی نیست چطور میتونین اثرش رو توجیح بکنین؟

چیزی که به عنوان نیروی جانب مرکز مصطلح شده دقیقاً همان قانون اول نیوتون است. ( قانون اینرسی)

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهتر به جای بحث الکی مهندسی صحبت کنیم این که یکی دیر میاره به صورت نا دقیق می گه این نیرو می شه دو برابر اون مسخره است
به جای این بحث ها کسایی که می خوان واقعا بفهمن چرا این جوری می شه شکل ماه رو و همه نیروهای وارد بر اون رو به صورت دقیق با عدد تو یه تصویر بکشید
بعد باید تو یه شکل دیگه نیروهای اینرسی که به ماه وارد می شوند و ناشی از مسیری هست که طی می کنه رو بنویسید
اگه این دو شکل رو به صورت برداری با هم برابر قرار بدید مسیری که ماه طی می کنه رو به صورت دقیق پیدا می کنید و دیگه این همه بحث هم نداره اگه این کار رو هم بلد نیستید پس دینامیک بلد نیستید
بهتون پیشنهاد می کنم کتاب دینامیک تحلیلی haim رو مطالعه کنید

اعداد رو گذاشتم و پاسخ دلیل مطرح شده رو هم دادم، لطفاً بررسی کنید.شاید این لحن در یک بحث علمی که هدف آموزش است چندان مناسب نباشد.

آخرین ویرایش:

?Why

عضو جدید
نه دومی رو حذف نکردم، بعداً حل دستی رو آپلود می کنم تا متوجه بشی.

:surprised:

مهندس اگه دومین mrw^2 ، فراموش نشده بود که برایندِ نیروها صفر میشد و دیگه نباید سوالی پیش میومد!

ببین:

جاذبه زمین بر ماه = mrw^2 (نسبت به زمین)
1.91e20 = 1.98e20

جاذبه خورشید بر ماه = mrw^2(نسبت به خورشید)
4.41e20= 4.31e20

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

نمونه ای از انحنا در فضا زمان:
ستاره‌شناسان آمریکایی موفق به کشف کهکشانی در فاصله 7 میلیارد سال نوری از زمین شده‌اند که نامرئی بوده و احتمال می‌دهند که از ماده تاریک تشکیل شده باشد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران، این کهکشان که هیچ گونه نوری را از خود ساطع نمی‌کند، بسیار کوچک بوده و به عنوان قمر یک کهکشان بزرگتر به دور آن می‌چرخد.

اگرچه تلسکوپ‌ها قادر به دیدن این کهکشان کوتوله نیستند، اما نیروی گرانش ناشی از آن هر گونه نوری که نزدیک می‌شود را منحرف می کند.

دانشمندان عقیده دارند ماده تاریک 98 درصد بافت موجود در کیهان را تشکیل می‌دهد که قابل مشاهده نیست.

منبع: ایسنا
این انحراف ناشی از جرم بسیار زیاد کهکشان ه...
(در نظر داشته باشید:پرانش ناشی از خمیدگی فضا-زمان ه);)

aircraft300600

عضو جدید
ماه یا قمر زمین هم تحت گرانش زمینه هم تحت گرانش خورشید هم تحت گرانش عطارد هم تحت گرانش مشتری هم تحت گرانش مدادی که تو دست منه و...، و همه چیز این هستی تحت گرانش همدیگر، گرانش چه ربطی به جذب شدن داره، منظومه شمسی اجرامش در تعادل دینامیکی هستند،
البته خود منظومه شمسی چون تحت گرانش اجرام دیگر کهکشان هست سالانه شاهد تغییر در فاصله اجرام منظومه شمسی هستیم ویه چیزه طبیعیه...
اگه قانع نشدی باید بتونی به این سوالای من بجوابی"چرا زمین جذب خورشید نمی‌شه؟!!
چرا قمرهای مریخ جذب مشتری نمی‌شن؟!!
چرا ماهواره هایی که دور مدار زمین هستن به سمت خورشید پرت نمی شن؟!!:D"

w=f.xچون راستای نیرو و جا به جایی ئکی نیست پس کاری روی ماه انجام نمیشه که بخاد جا به جا بشه