آموزش اكسس

Thagheb

عضو جدید
قسمت اول

[FONT=&quot]آشنايي با اكسس[/FONT]​
[FONT=&quot]اكسس نرم افزاري است براي مديريت پايگاه داده ي سيستم در يك كامپيوتر شخصي يا در يك سري كامپيوتر شبكه شده . البته اين نرم افزار معمولا براي مديريت اطلاعات شخصي و مديريت اطلاعات كمپاني هاي كوچك كاربرد داره . اكسس از سري نرم افزارهاي [/FONT][FONT=&quot]office[/FONT][FONT=&quot] مي باشد كه در اين اينجا ما با ورژن 2007 آن قصد آشنايي داريم .[/FONT]​
[FONT=&quot]اگر اكسس 2007 خودتون رو باز كنيد در ابتدا يك دكمه اي به اين شكل [/FONT]
[FONT=&quot]توجه شما را جلب خواهد كرد اسم اين دكمه [/FONT][FONT=&quot]Office Button [/FONT][FONT=&quot] است كه در همه ي محصولات آفيس 2007 ديده مي شود . [/FONT]​
[FONT=&quot]اگر روي اين دكمه كليك كنيد منويي به صورت زير باز مي شود
[/FONT]

[FONT=&quot]كه گزينه هايي مثل [/FONT][FONT=&quot]new[/FONT][FONT=&quot] و [/FONT][FONT=&quot]open[/FONT][FONT=&quot] رو مي بينيم كه همگي براي ايجاد يك پايگاه داده ي جديد و يا باز كردن يك پايگاه داده ي موجود در سيستم است . كه بعدا بيشتر به آن مي پردازيم[/FONT]​
[FONT=&quot]حالا يك بررسي روي [/FONT][FONT=&quot]Quick Access toolbars[/FONT][FONT=&quot] انجام مي دهيم :[/FONT]​
[FONT=&quot]به طور پيش فرض براي [/FONT][FONT=&quot]Quick Access toolbars[/FONT][FONT=&quot] سه مورد در نظر گرفته شده است: [/FONT][FONT=&quot]save , undo , redo[/FONT]​
[FONT=&quot]در قسمت راست [/FONT][FONT=&quot]Quick Access toolbars[/FONT][FONT=&quot] يك دكمه اي قرار گرفته كه اگر آن را كليك كنيد يك منو ظاهر مي شود كه مي توانيد مثلا موارد ديگري رو انتخاب كنيد تا در قسمت [/FONT][FONT=&quot]Quick Access toolbars[/FONT][FONT=&quot] قرار گيرند .[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
اگر روي more cammand كليك كنيد . [FONT=&quot]كنيد گزينه هايي كه در ليست منو نبود را مي توانيد اضافه كنيد يا اينكهيا روي office button كليك راست كنيد و [/FONT] [FONT=&quot]Customize Quick Access Toolbar را انتخاب كنيد . پنجره ي زير باز مي شود
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]كه مي بينيد مي توانيد مواردي كه علاقه منديد رو اضافه كنيد .[/FONT]​
[FONT=&quot]محيط كار اكسس :[/FONT]​
[FONT=&quot]اگر بخواهيم يك پايگاه داده اي رو به سرعت و سادگي ايجاد كنيم امكاني در اين نرم افزار وجود دارد به نام [/FONT][FONT=&quot]wizard[/FONT][FONT=&quot] كه بيشتر با آن آشنا خواهيم شد .[/FONT]​
[FONT=&quot]ابتدا روي [/FONT][FONT=&quot]local templates[/FONT][FONT=&quot] كليك كنيد پنجره ي زير ظاهر مي شود [/FONT]​

[FONT=&quot]گزينه [/FONT][FONT=&quot]projects[/FONT][FONT=&quot] رو انتخاب كنيد و نام پروژه را در سمت راست [/FONT][FONT=&quot]مثلا [/FONT][FONT=&quot]P1[/FONT][FONT=&quot]قرار دهيد و [/FONT][FONT=&quot]create[/FONT][FONT=&quot] را بزنيد [/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​

[

Thagheb

عضو جدید
با سلام
دوستان توجه داشته باشند كه اين آموزش ها رو من خودم در چند سايت ديگر خوانده و ترجمه مي كنم. 3 يا 4 سال پيش access2003 كار كردم كه البته مقداري فراموش كردم پس باهم اكسس 2007 رو شروع مي كنيم و ببينيم تا كجا مي تونيم ياد بگيريم
دوستان اگر نظر يا انتقادي داشتن بگن اگر كسي دوست داشت كمك كنه خوشحال مي شم

fasele86

عضو جدید
با سلام
دوستان توجه داشته باشند كه اين آموزش ها رو من خودم در چند سايت ديگر خوانده و ترجمه مي كنم. 3 يا 4 سال پيش access2003 كار كردم كه البته مقداري فراموش كردم پس باهم اكسس 2007 رو شروع مي كنيم و ببينيم تا كجا مي تونيم ياد بگيريم
دوستان اگر نظر يا انتقادي داشتن بگن اگر كسي دوست داشت كمك كنه خوشحال مي شم

سلام دوست گرامی
خدا قوت

از اینکه با اکسس 2007 آموزش را شروع کردید خیلی خوشحال شدم.
من دوره ی آموزشیتون را تا انتها دنبال میکنم و امیدوارم تا آخر بهمن ماه دوره ی آموزشیمون تموم بشه....

بازم ممنون، منتظر قسمت بعدی هستم

fasele86

عضو جدید
آموزش اکسس

آموزش اکسس

[FONT=&quot]ادامه ی قسمت اول[/FONT][FONT=&quot]

محیط کار

[/FONT]
[FONT=&quot]محیط اکسس به 3 قسمت اصلی تقسیم می شود:[/FONT]​
[FONT=&quot]سمت چپ یک ستون با لینک های متفاوت دارد که برچسب آن (نام آن) [/FONT]templet [FONT=&quot] می باشد.[/FONT]​
[FONT=&quot]قسمت وسط خود به دو قسمت دیگر تقسیم می شود، قسمت بالایی به شما اجازه می دهد که یک دتابیس(پایگاه داده) ایجاد کنیم و قسمت پایین آن حاوی برخی از اطلاعات پیشرفته راجع به اکسس است.[/FONT]​
[FONT=&quot]قسمت راست ستونی است با برچسب : [/FONT]open Resent Database [FONT=&quot] (گشودن پایگاه داده های اخیر) با دکمه ی [/FONT]more [FONT=&quot] که زیر آن قرار گرفته است. به صورت پیش فرض محیط زیر دکمه ی [/FONT]more [FONT=&quot] خالی است.[/FONT]

آخرین ویرایش:

fasele86

عضو جدید
آموزش اکسس

آموزش اکسس

[FONT=&quot]ادامه ی قسمت اول

پایگاه داده به عنوان یک فایل

[/FONT]​
[FONT=&quot]پایگاه داده ی ماکروسافت اکسس یک فایل ایتدایی ویندوز است. این باید یک موقعیت داشته باشد و همچنین نامیده می شود [/FONT]path [FONT=&quot]، که نشون می ده چطور فایل می تواند در دسترس قرار بگیرد و مجدداً بشود روی آن ها کار کرد. اگرچه شما می توانید یک پایگاه داده درست کنید در زیشه ی فهرست ([/FONT]on the root directory[FONT=&quot])[/FONT] [FONT=&quot]مثلاً در درایو [/FONT]c[FONT=&quot] ؛ عموماً خوبه که فایل های خودتون را درست کنید، شامل: پایگاه داده های خودتون، این طوری پوشه هاتون به راحتی قابل تشخیص هستند.[/FONT]​

[FONT=&quot]وقتی شما ویندوز خود را نصب می کنید فایلی به اسم [/FONT]my document [FONT=&quot] دارید که می توانید فایل های خود را در آن ذخیره کنید. اگر افراد متفاوتی از یک سیستم استفاده می کنند پوشه های [/FONT]my document [FONT=&quot] بیشتری می تواند موجود باشد که هر کسی اطلاعات خود را در آن ذخیره نماید، در این حالت وقتی شما لاگ این می کنید می دانید اطلاعات خود را از کجا بازیابی نمایید.

[/FONT]
[FONT=&quot]درست کردن یک پایگاه داده

[/FONT]​
[FONT=&quot]برای ایجاد یک پایگاه داده راه های متفاوتی هست؛ اما برای الآن ما پایگاه داده را از طریق برنامه ی اکسس ایجاد می کنیم. وقتی شما اکسس را شروع می کنید برای ایجاد یک پایگاه داده استفاده کنید از یکی از لین های اصلی در قسمت وسط ([/FONT]middle section of the interface[FONT=&quot]).[/FONT]​
[FONT=&quot]در این فرایند مانند هر فایل دیگری در کامپیوتر، یک پایگاه داده هم باید اسم مختص به خود را داشته باشد و این نام را همزمان با ایجاد پایگاه داده باید برایش انتخاب نمایید.[/FONT]​
[FONT=&quot]در توضیحات قسمت قبل گفتیم که قسمت سمت راست محیط کار به طور پیش فرض خالی است حالا وقتی شما پایگاه داده های خود را ایجاد می کنید می توانید نام آن ها را در قسمت سمت راست محیط کار مشاهده نمایید.[/FONT]​

آخرین ویرایش:

fasele86

عضو جدید
آموزش اکسس

آموزش اکسس

[FONT=&quot]ادامه ی قسمت اول[/FONT]

[FONT=&quot]مدیریت پایگاه داده

[/FONT]​
[FONT=&quot]محیط این برنامه مشابه دیگر برنامه نیست، اکسس شامل یک پایگاه داده به عنوان یک فایل مجزا با اسم مختص خودش می باشد. ما یادمی گیریم که این فایل(یکک پایگاه داده) شامل محتویات گوناگونی می شود که همه با هم یک پایگاه داده را تشکیل داده اند. بنابراین یک پایگاه داده به صورت یک فایل عادی می تواند باز شود.[/FONT]​
[FONT=&quot] بعد از این که شما پایگاه داده ی خود را به عنوان یک فایل روی کامپیوترتان ایجاد نمودید، آن در قسمت آخرین اسناد مورد استفاده [/FONT]recent documents وارد می شود. یعنی وقتی شما روی دکمه ی Office [FONT=&quot] کلیک می کنید در قسمت سمت راست منوی [/FONT]documents recent [FONT=&quot] را می بینید که در ذیل آن آخرین فایل های مورد استفاده شما آمده است. در عکس فوق یک نمونه از آن قابل مشاهده می باشد.

[/FONT]​
[FONT=&quot]

[/FONT]​
[FONT=&quot]تعداد فایل هایی که در ستون سمت راست قابل مشاهده می باشد از یک تا 9 فایل است. شما می توانید این تعداد را تغییر دهید، برای این کار کافی است پنجره ی [/FONT] access options [FONT=&quot] را به وسیله ی کلیک روی دکمه ی [/FONT] office [FONT=&quot] و کلیک روی [/FONT] access option [FONT=&quot] باز کنید. در پنجره ی باز شده در فروم ست چپ، روی [/FONT] advanced [FONT=&quot] کلیک کنید و در فروم سمت راست قسمت [/FONT] display [FONT=&quot] تعداد اسناد مورد استفاده ی اخیر را تغییر دهید. یعنی شما باید عدد جلوی این گذینه را تغییر دهید: [/FONT] show this number of recent documents

fasele86

عضو جدید
جناب tagheb بقیه مطالب را نمی گذارید؟ :gol: اونچه که من گذاشتم حاصل خواهش ها و التماس هام به خواهرم بود! بقیه اش را چون کنکور داره ترجمه نمی کنه؟ :(

بهمن ماه تموم شد من فقط یاد گرفتم اکسس را باز کنم و ببندم!!! :cry:

منتظر ادامه ی مطالب اکسس هستم. هر روز هم به اینجا سر میزنم. :smile:

آخرین ویرایش:

fasele86

عضو جدید
آموزش اکسس

آموزش اکسس

[FONT=&quot]ادامه ی درس اول[/FONT]

خاصیت پایگاه داده

وقتی شما به تنهایی یا با یک گروه کار می کنید ارتباطات و اسناد مهم هستند. پروژه ی پایگاه داده ی شما خاصیت خودش را دارد، شما با آن می توانید برخی جزئیات را در فایلتان پیدا کنید یا یک سری یاداشت راجع به پروژه در آن اضافه کنید، یا به کسانی که از این پایگاه داده استفاده می کنند یک سری رهنمود بدهید.برای این موارد به وسیله ی کادر گفت و گو که Database Properties نامیده می شود انجام می شود. برای دسترسی به آن کافی است روی دکمه ی office کلیک کنید بعد Manage --> و نهایتاً Database Properties .

یادگیری عملی: استفاده از Microsoft Access

1) دکمه ی office را کلیک کنید بعد manage و نهایتاً database properties را بزنید
2)از کادر properties به تب general بروید. در این جا مشخصات فایل مثل سایز و پایگاه داده های اخیر آن را می بینید.
3) به سربرگ summary بروید.
4)در جلوی عنوان (title ) عنوان فایل شما Rockville Technologies باشد. بعد در جلوی کادر موضوع (subject ) این را تایپ کنید: فعالیت های معمول تجاری (Business Regular Activities)
5)در کادر جلوی تهیه کننده (author) یک نام (Lucien Durand)را تایپ نمایید
6)در قسمت مدیریت (manager) در قسمت شرکت (company) یک نام (( Christine Lottsرا تایپ نمایید.
7)در قسمت شرکت (company) نام یک شرکت ( Rockville Technologies, Inc )را تایپ نمایید
8)در قسمت دسته (category) مدیریت پروژه (Project Management) را وارد کنید
9)در قسمت کلمات کلیدی (Keyword) کلمات پروژه، بودجه و مدیریت (project, budget, management) را وارد کنید.
10)در قسمت توضیحات (Comments) وارد کنید: این نرم افزار تولیدی به وسیله ی شرکت استفاده می شود برای مدیریت پروژه ایی که استفاده می شود برای ساخت کامپیوتر نت ورک برای مشتریان حقوقی. برای اطلاعات بیشتر با لوسین دارند یا کریستسن لات تماس بگیرید. شما همچنین می توانید به وب سایت مراجعه نمایید. (This software product is used by the company to manage a project used tobuild acomputer network for a corporate customer. For more information, contact Lucien Durand or Christine Lotts. You can also refer to the web site.)
11)در قسمت لینک اضافه (Hyperlink Base) این آدرس را وارد نمایید http://www.rockvilletechnologies.com

12)سربرگ های آمار (Statistics) ؛ مندرجات (Contents) و مشتری (Custom) نیز شامل یک سری محتویات است .
سربرگ های آمار (Statistics) آماری را راجع به پایگاه داده ی شما می دهد و یک دسترسی خلاصه است
سربرگ مندرجات (Contents) لیستی از اجزاء قسمت های پایگاه داده ی شما را نشان می دهد
سربرگ مشتری (Custom) به شما نشان می دهد و اجازه می دهد که با دیگر فایل ها شریک شوید.
13)وقتی که کارتان در قسمت پروپرتیز پایگاه داده تمام شد، ok را بزنید؛ اگر شما cancel کنید تمام تغییرات شما از بین می رود.

آخرین ویرایش:

Thagheb

عضو جدید
[FONT=&quot]قسمت دوم
ابتدا پروژه اي كه به نامP2 [/FONT] [FONT=&quot]را به اين صورت ايجاد مي كنيم ابتدا به [/FONT] [FONT=&quot] New [/FONT] [FONT=&quot]رفته سپس از قسمت چپ [/FONT] [FONT=&quot] Personal را انتخاب كرده و بعد از آن در قسمت راست اسم پروژه P2 را تايپ كرده و create را مي زنيم .
[/FONT] [FONT=&quot]در اكسس ما داراي نواري هستيم به نام Ribben [/FONT] [FONT=&quot]كه اكثر ابزارهاي ما در اينجا قرار گرفته اند [/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT]

[FONT=&quot]ابتدا پروژه اي كه به نام [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]اگر اين نوار جاي زيادي اشغال كرده شما مي توانيد روي دكمه ي فلش مثلث مانند در كنارQuick Access كليك كنيد و Minimize Ribbon [/FONT]
[FONT=&quot]رو انتخاب كرده تا فقط تيتر اين تب ها را ببينيد و براي ديدن محتويات كافي است رو ي آنها كليك كنيد.[/FONT]

[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]شما مي تواني هر كدام از اين موارد موجود در تب ها را كليك كنيد تا انتخاب شوند و يا اينكه كليد[/FONT] Alt و يا f10 [FONT=&quot]رو بزنيد تا با ديدن هر حرف الفبا كه به هر گزينه ي موجود در تب ها اختصاص داده شده است دسترسي پيدا كنيد و با استفاده از كيبورد گزينه ي مورد نظر را انتخاب كنيد .[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]اگر به قسمت چپ صفحه نگاه كنيد قسمتي به نام Navigation pane يا Project Navigation [/FONT] [FONT=&quot]قرار دارد كه با اين كليد[/FONT]
[FONT=&quot]شما مي توانيد اين قسمت را پنهان يا با زدن دوباره كليد اين قسمت را ظاهر نماييد. در اين قسمت تمام اشياء و جداول پروژه ي ما قرار مي گيرد.[/FONT]

[FONT=&quot]حالا اگر به نوار[/FONT] Ribbon [FONT=&quot]برويد و روي تبcreate [/FONT] [FONT=&quot]كليك كنيد از گزينه هاي موجود در اين تبtable [/FONT] [FONT=&quot]رو انتخاب كنيد يك جدول به قسمت[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Navigation pane اضافه مي شود [/FONT] [FONT=&quot]كه مي توانيد با تكرار اين كار چندين جدول ايجاد كنيد[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]

[FONT=&quot]كه با كليك راست كردن روي نام هر جدول ايجاد شده شما مي توانيد به دو حال اساسي هر جدول دست پيدا كنيد يكيopen [/FONT] [FONT=&quot]كردن جدول كه مي توانيد در اين حالت هم اطلاعاتي به جداول خود اضافه كنيد و هم اطلاعات قبلي جدول رو ببينيد و يكي هم حالت Design View [/FONT] [FONT=&quot]كه در اين حالت مي توانيد ساختار جدول خود را درست كنيد كه شامل نام فيلد جدول شما و نوع داده اي كه اين فيلد جدول شما بايد دارا باشد[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot][/FONT].
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]

mahyar1212

عضو جدید
با سلام خدمت اساتید محترم من میخوام یک دیکشنری با access2003 طراحی کنم یک لغت انگلیسی بدهم فارسی ترجمه کند لطفا مراحل کار را شرح دهید خواهشا سریع چون تا یک هفته دیگه باید پروژه تحویل دهم

f.rohani

عضو جدید
با سلام
من برای یک شرکت بزرگ کار می کنم و اکثر برنامه های این شرکت رو با اکسس نوشتم . تا حالا که خوب جواب داده. اگه سوالی دارین در خدمتم

bahadorann

عضو جدید
با سلام
من برای یک شرکت بزرگ کار می کنم و اکثر برنامه های این شرکت رو با اکسس نوشتم . تا حالا که خوب جواب داده. اگه سوالی دارین در خدمتم

سلام من به تازگی با امکانات گسترده اکسس آشنا شدم . می خواستم یه نرم افزار تهیه کنم که شناسه واریز را که خودش متشکل از دوتا کد دیگه هست(یکی کد مشتری و دیگری کد شناسه بانکی )را از بانک استخراج کرده و نام مشتری را پیدا کنه یعنی اگه لیست بانک را به اون بدیم بشه نام مشتری که واریز را انجام داده مقابل شناسه واریزی اش ببینیم و اگه نام مشتری را وارد کردیم به ما شناسه واریزی را بده
با تشکر:gol::gol:

f.rohani

عضو جدید
سلام من به تازگی با امکانات گسترده اکسس آشنا شدم . می خواستم یه نرم افزار تهیه کنم که شناسه واریز را که خودش متشکل از دوتا کد دیگه هست(یکی کد مشتری و دیگری کد شناسه بانکی )را از بانک استخراج کرده و نام مشتری را پیدا کنه یعنی اگه لیست بانک را به اون بدیم بشه نام مشتری که واریز را انجام داده مقابل شناسه واریزی اش ببینیم و اگه نام مشتری را وارد کردیم به ما شناسه واریزی را بده
با تشکر:gol::gol:[/QU
بانک اطلاعاتی نام مشتری هم در اکسس هست؟

bahadorann

عضو جدید
سلام دوست عزیز
اطلاعات مشتری به صورت فایلی توی اکسل هست که تو اکسس فرا خوانی کردیم
ما دوتا مشکل داریم اول این که ما نام مشتری را مقابل کد مشتری داریم نه مقابل شناسه پرداخت
دوم اینکه فایل اکسل بانک که توی اکسس فراخوانی نمیشه:surprised:

f.rohani

عضو جدید
سلام
شما در واقع همچین چیزی رو می خواین:
اطلاعات مشتری+کد شناسه بانکی= شناسه پرداخت بانک
و در یک فایل جدید اکسس دو ستون باشه که نشون بده:
ستون اول: شناسه پرداخت بانک
ستون دوم: نام مشتری
درسته؟

bahadorann

عضو جدید
:gol:سلام
تقریبا بله . می خام گزارش نهایی اکسس شامل دو ستون مبلغ واریزی مشتری و نام مشتری باشه
باتشکر

bahar687

عضو جدید
سلام
لطفابگید چطورمیتونم از یک پرس و جو ی filter شده گزارش درست کنم بدون حذف filterهاش

خیلی فوری برا 5شنبه فردا میخوام

مرسی از همه

اfbv

عضو جدید
سلام منم اکسس بلدم ولی یکم مشکل دارم . ازاینکه میگی برنامه نوشتی منظورت پایکاه دادش یا با vb نوشتی؟
میشه یه نمونه کار برام بفرستی؟ ممنون میشم. آخه منم کارشناسی کامپم. مرسی موفق باشی.