مشاوره ي گياه پزشکي

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
احسان جان
اگه خوردگی نداشته باشه شاید بیماری باشه
آخه این پوشش سفید رنگ که گفتم ممکنه هم آفت باشه هم بیماری
اگه میشه ببینین اگه به غیر از سفیدی روی برگها لکه های کمرنگ یا رنگ پریده هست احتمال زیاد بیماری هستش.
چون بیماری داریم که غوره ها رو خشک میکنه.
ایشالا که انگورتون درست میشه.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فقط این و میدونم که ساچمه ای شدن میوه انگور ( ریز و رشد نیافته دیده شدن)و در کل کشمشی دیده شدن میوه از علایم کمبود پتاسیم هستش .

احسان جان
اگه خوردگی نداشته باشه شاید بیماری باشه
آخه این پوشش سفید رنگ که گفتم ممکنه هم آفت باشه هم بیماری
اگه میشه ببینین اگه به غیر از سفیدی روی برگها لکه های کم رنگ یا رنگ پریده هست احتمال زیاد بیماری هستش.
چون بیماری داریم که غوره ها رو خشک میکنه.
ایشالا که انگورتون درست میشه.

من فقط این و میدونم که ساچمه ای شدن میوه انگور ( ریز و رشد نیافته دیده شدن)و در کل کشمشی دیده شدن میوه از علایم کمبود پتاسیم هستش .
afsoon6282 عزيز ،نه نميشه گفت در تمامي برگها لكههاي كرنگ يا رنگ پريده هستش برگ ها رنگ طبيعي خودشون رو دارن

golrokh جان اين مطلبي كه گفتي فكر مي كني براي انگور ما هم صدق كنه؟ يعني با توجه به اين تصاويري كه من گذاشتم آيا به اين حالت قوره ها ميگـــــــن ؛ســــاچمـــــه اي شدن ؟يا نه؟
و در ضمن به نظرت بايد چي كار كرد ؟

مرسي از همه ي دوستان :gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
افسون جان اين مشكل رو روي درخت خونه پدرم ديدم روي درخت گردو
به نظرت فتيله نارنجي ( سيتو سپورا ) هستش

گلاب تو:surprised:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من مشکل گیاه شا یه مشکل فیزیولوژی هستش نه یک بیماری یا آفت . البته با این عکسهای غیر شفاف نمیشه اظهار نظر کرد ولی بهنظرم لکه های سفید نمیتونه تار یا لکه های آرد آلود باشه . بیشتر شبیه لکه هایی هستش که املاح آب روی برگ گیاه ایجاد میکنه.

اگر عکسها دیده نمیشه لینکشون رو میزارم تا بتونین ببینین .
http://www.imagehosting.com/show.php/1822623_Picture1.jpg.html
http://www.imagehosting.com/show.php/1822632_Picture2.png.html

کمبود پتاسیم روی برگها به ارغوانی شدن کناره های برگ منجر میشه

و این هم نمونه ای از کمبود پتاسیم که باعث کشمشی شدن میوه میشه .

آخرین ویرایش:

afsoon6282

مدیر تالار
سلام گلاب جون
شرمنده من تازه دیدم که علف هرز باقچتو گذاشتی.
اولیه گمون کنم تاج خروس باشه
چهارمیه شبدر ترشک هست.
آخریه هم که گفتی از باریک برگها هست.
اگه الان هنوزم هست بگو یا بازم عکس بزار تا اگه تونستم کمکت کنم.
دوست دارم خانومی:)

گلابتون

مدیر بازنشسته
خواهش ميكنم عزيز جان ... هنوزم همينها هستند تنها كارم اينه كه مبارزه فيزيكي ميكنم راه چاره ايي براي مبارزه داره يا نه؟

خانومم اگه فرصت كردي يه سري هم به تاپيك مشاوره گياه پزشكي بزن... ممنون ميشم .

گلاب :smile:

afsoon6282

مدیر تالار
ببخشید گلاب جون
یکم دیر اومدم
آره به احتمال خیلی زیاد فتیله نارنجی هست.
ولی باز اگه تونستش یه نگاهی به برگها بنداز ببین لکه ای توشون میبینی یا نه؟
یا اینکه توی تنه و شاخه درخت شانکر میبینی؟

نشانه های فتیله نارنجی :
این بیاری علاوه بر هسته دارها روی گردو ،فندق،درختان میوه دانه دار،درختان غیر مثمر جنگل و غیره دیده می شود.
علائم به این صورت هست که سر شاخه ها و شاخه های جوان خشک شده و پوست شاخه به رنگه قهوه ای درآمده و در زیر پوست رشد اندامهای باردهی قارچ باعث شکاف برداشتن پوست می شود.معمولا در قسمت آسیب دیده پوست قطرات نارنجی رنگی که توده اسپورهای این قارچ هستند و در ماده ژلاتینی قرار دارند بیرون می زنند.
قارچ عامل بیماری در فرم جنسی تولید پیکنید و در فرم غیر جنسی تولید آسکوکارپ می کند.
برای مبارزه هرس شاخه های آلوده و تقویت درختان موثر است.

barzan

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

حتما سعی می کنم در اولین فرصت یه عکس واضح ازش بذارم
درود
با داده های شما افت موردنظربه احتماله زیاد شته است برای مبارزه میتوانی از سم پریموراستفاده کنی یا اگر در دسترس نیست مایع ظرفشوی با اب نیز ممکن است موثر باشد

marzieh87

عضو جدید
arshade biotechnologi

arshade biotechnologi

سلام اقای مهندس من هم گیاه پزشکی خوندم والان میخوام بیوتکنولوژِ برا ارشد بخونم یکم منابع تهیه کردم ولی الان میخواستم تو موسسه های ازاد اسم بنویسم نمیدونم بین ماهانوپارسهوجهش کدوم برا این رشته بهترند اگه اطلاعاتی دارین برام بفرستین ممنون میشم
marziehmoein@yahoo.com

marzieh87

عضو جدید
arshade biotechnologi

arshade biotechnologi

دوستان اگه میدونید کدوم موسسه برا ارشد بیوتکنولوژی معتبرتر و اگه در مورد منابع ارشد بیوتکنولوژی اطلاعاتی دارید خواهش میکنم براو میل بزنید مچکرم
marziehmoein@yahoo.com:)

ارغوان

عضو جدید
سلام بچه ها نميدونم واسه گوجه فرنگيهام چي کار کنم؟
کود بدم ؟قارچ کش بزنم ؟چي کار کنم؟کمک دارن ميميرن؟؟؟؟:cry::cry::cry:

afsoon6282

مدیر تالار
ارغوان جون یکم توضیح بده
چه جوری شده؟مشکلشون چیه؟چه تغییراتی بو برگها و میوه دیده میشه به جز این عکس؟

ارغوان

عضو جدید
:eek:
ببينين چه بلايي سره بوتش اومده؟

تازه 2 تا از درختام هم مريض شدن ميشه راهنمايي کنين چي کارشون کنم؟

ارغوان

عضو جدید
باشه باشه ببخشيد من خيلي عجولم:redface: اين عکس يه بوته ي سالمه با مريضه مقايسه کنيد

فرزام

عضو جدید
ارغوان جان
فکر میکنم مشکل گوجه فرنگی در اولویت باشه ..

در نگاه اول یک لحظه فکر کردم افت به میوه ها زده ولی بیشتر که دقت کردم توی عکس اول به نظرم مشکل بیماری ترک خوردگی رشد باشه (Growth Cracks)... الان توضیح بیشتری میدم تا ببینیم همینه یا نه ؟

اين عارضه هنگام رسيدن ميوه ظاهر ميشود. معمولا دو نوع ترک رشدي بوجود میاد .. متحدالمرکز و شعاعي . ترکهاي رشدي متحدالمرکز باعث بوجود آمدن ترکهاي دايره اي شکل در انتهاي ميوه مي شوند ولي ترکهاي شعاعي از انتها به طرف خارج گسترش مي يابند. اين ترکها غالبا وقتي بوجود مي آيند که شرايط مختلفي مثل نوسانات زياد دما و رطوبت باعث تغيير شديد سرعت رشد بشه. یکی از علل بروزش باران هاي شديدي که پس از آب و هوايي خشک اتفاق میفته .. البته بعید میدونم علت بروزش این باشه چون خیلی وقته بارون درست حسابی نیومده . توانايي تحمل کلتيوارهاي گوجه فرنگي نسبت به ترک خوردن متفاوت است و بستگي به استحکام و قابليت انبساط ( strechability) پوست ميوه دارد. کلتيوارهاي بسيار حساس موقعي که ميوه هنوز سبز است، ترک مي خورند و کلتيوارهايي که تا حدودي مقاومند غالبا تا مراحل بعدي ترک نمي خورند. هر چه ميوه زودتر ترک بخورد، ترکهاي عميق تر ي در آن بوجود مي آيد. نيتروژن زياد و پتاسيم کم نقش مهمی در ترک خوردن ميوه ها دارند و بنابراين فراهم کردن مواد غذايي مناسب، آبياري منظم و کافي باعث کاهش احتمال ترک خوردن ميوه ها مي گردد.

اما در عکس چهارم (اگر شماره عکس رو اشتباه نگفته باشم) فکر کنم مشکل آفتاب سوختگی sunscald باشه ..

علائم آفتا ب سوختگي اول روي گوجه فرنگي هاي کال ديده مي شود. اين علائم به صورت بروز نواحي سفيد يا برنزه روشن روي ميوه هايي است که در معرض آفتاب قرار گرفته اند. نواحي تغييير رنگ يافته چروک خورده و فرورفته اند و اغلب با يک هاله زرد رنگ احاطه شده اند. اين نواحي معمولا در قسمت بالاي ميوه ، جايي که بيشتر در معرض آفتاب قرار مي گيرد، ديده مي شوند. عارضه آفتاب سوختگي در بوته هايي که برگهاي پاييني آنها دراثر Septoria يا Early Blight . از بين رفته اند، و ميوه ها به شدت در معرض نور خورشيد قرار گرفته اند، ديده مي شود. بخشهاي آسيب ديده ميوه ممکن است توسط پاتوژن هاي ثانويه مورد حمله قرار گيرند.

اینجوری که تو عکس معلومه بوته ات در معرض مستقیم نور آفتابه . سعی کن یه جوری برای بوته ها سایه انداز درست کنی تا ميوه ها در معرض نور مستقيم خورشيد قرار نگيرند. یا از کلتيوار هايي استفاده کن که پوشش برگي مناسبي دارند و مانع از تابش مستقیم آفتاب بر روی میوه میشوند .

امیدوارم اشتباه نکرده باشم . و مشکلت تا حدودی حل بشه ..
البته نیازمند کمک بقیه دوستان هم هستیم

موفق باشی
فرزام:gol:

afsoon6282

مدیر تالار
در مورد عکس گوچه فرنگی راغوان هم همون جور که فرزام گفت به احتمال زیاد بیماری فیزیولوژیک هست.در مورد عکس تک گوجه فرنگی هم آفتاب سوختگی هست.

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام دوستای خوبم من 2 تا سوال دارم ازتون :
یک مقاله خوندم که توش نوشته بود :

در مورد گیاه آگلو نما هستش نام علمیشو ندارم اما انگلیسیشو دارم.
chinese evergreen

گیاهی از خانواده شیپوریان و ....
فصل رشد این گیاه بهار و تابستان هست... درجه حرارت مطلوب 24 درجه سانتیگراد...

حالا 2 تا سوال :
از کود دادن گیاهان بیمار و آفت زده خودداری کنید. !!!

از کود دادن گیاهانی که تازه خریده اید خودداری کنید. !!!

چرا ؟!؟!؟

آیا این نوشته ها درست هستند. اگه میشه دلیل علمیشو بگید. مرسی

afsoon6282

مدیر تالار
راستش من جایی خوندم که هر کودی واکنش خاص خودشو داره.ممکنه هر کودی یه اثر روی گیاه داشته باشه.
شما کود معینی و روی گیاه معینی در نظر دارین یا کلی می خواین؟

اگه این جوری هست نوعشو مشخص کنین.

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
راستش من جایی خوندم که هر کودی واکنش خاص خودشو داره.ممکنه هر کودی یه اثر روی گیاه داشته باشه.
شما کود معینی و روی گیاه معینی در نظر دارین یا کلی می خواین؟
اگه این جوری هست نوعشو مشخص کنین.

نه من فقط این مطلب رو خوندم. نمی دونستم چه مفهومی داره فقط همین 2 تا جمله رو نوشته بود.

monana

عضو جدید
سلام دوستای خوبم من 2 تا سوال دارم ازتون :
یک مقاله خوندم که توش نوشته بود :

در مورد گیاه آگلو نما هستش نام علمیشو ندارم اما انگلیسیشو دارم.
chinese evergreen

گیاهی از خانواده شیپوریان و ....
فصل رشد این گیاه بهار و تابستان هست... درجه حرارت مطلوب 24 درجه سانتیگراد...

حالا 2 تا سوال :
از کود دادن گیاهان بیمار و آفت زده خودداری کنید. !!!

از کود دادن گیاهانی که تازه خریده اید خودداری کنید. !!!

چرا ؟!؟!؟

آیا این نوشته ها درست هستند. اگه میشه دلیل علمیشو بگید. مرسی

وقتی به یک گیاه کود میدیم در اولین مرحله ریشه های نازک و ظریف آن در برخورد با مواد ی که تا قبل از آن غلظتشان در خاک کم یا ناچیز بوده می سوزند و صدمه می بینند اما به تردیج همین مواد باعث افزایش رشد و بهبود وضعیت کلی گیاه می شوند و در نتیجه حالت بهتری از نظر رشد در گیاه پس از کود دهی ایجاد می شه اما در گیاه بیمار ِا آفت زده چون دچار ضعف شده احتمالا این حالت شدید تر اتفاق می افته و گیاه قادر به رشد نمی شه در گیاهی هم که تازه خریداری می شه خوب معلوم نیست که چه وضعیتی داره و پس از این که گیاه جدید خودش رو به محیط تازه وفق داد باید اقدام به کود دهی کرد.

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای درمان گندیدگی انار چی راهی استفاده میه.من یه جا خوندم از تریکوکارت استفاده میکنن.ولی نمیدونم تریکوکارت چیه؟کسی اطلاعی داره؟

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
سلام نارون خانم
تريكوكارتها كارتهايي هستند براي كنترل بيولوژيك از آنها استفاده مي شود به اين صورت كه در داخل كارتهاي تخمهاي پارازيتوئيدها قرار داده مي شود و به آن صورت اينها در مزرعه بر روي گياهان نصب مي شود و اينها رهاسازي ميشوند.

monana

عضو جدید
تریکو کارت

تریکو کارت

برای درمان گندیدگی انار چی راهی استفاده میه.من یه جا خوندم از تریکوکارت استفاده میکنن.ولی نمیدونم تریکوکارت چیه؟کسی اطلاعی داره؟

پوسیدگی و گندیدگی انار در اثر خسارت و تغذیه لارو کرم گلوگاه انار صورت می گیرد. حشره کامل این آفت عموما در قسمت پایه پرچم در گلوگاه انار تخم می گذارد و لارو با ورود به داخل میوه سبب پوسیدگی میوه می شود . هیچ راه مبارزه شیمیایی برای این آفت وجود ندارد و تنها راه مبارزه با آن روش های بیولوژیک است. یکی از دشمنان طبیعی این آفت زنبور پارازیتوئید تریکوگراما است که قادر است تخم آفت را پارازیته کند. البته زنبور تریکو گراما پارازیتوئید آفات دیگری از جمله کرم سیب، بید غلات، شپ پره آرد و ....هم می باشد. برای پرورش این زنبور در انسکتاریوم تخم های بید غلات و یا شپ پره آرد را که در تعداد زیاد پرورش می دهند بر روی کارت هایی قرار می دهند و بعد کارت ها را در اختیار زنبور تریکوگراما قرار می دهند پس از پارازیته شدن تخم ها توسط زنبور در داخل تخم زنبور پارازیتوئید رشد کرده و پس از زمان معین حشره کامل آن از تخم خارج می شود. برای کنترل آفات این کارت ها را در دفعات متعدد بین 8 تا 10 بار و در فاصله زمانی 10 تا 15 روز در باغ بر روی درختان به تعداد معین ( تقریبا هر هکتار 600 کارت) نصب می کنند تا زنبور خارج شده از آن آفت را کنترل کند.
برای تهیه این کارت ها فکر می کنم باید به بخش حفظ نباتات جهاد کشاورزی مراجعه کنید.

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آقای مهدوی 2 تا سوال دارم
1- تو باغچه ی خونمون یک درخت مو داشتیم که به فراوانی میوه میداد و امسال هم به روال همیشه انگور خوبی داد ولی به یکباره درخت با انگورهاش خشک شد خودم شک به وجود نماتد بردم ویا بیماریهایی که مربوط به ریشه است نظر شما چیه و چه راهکاری رو پیشنهاد میدید برای حل مشکل البته هنوز برگهای مسن (برگهای ابتدایی درخت ) تقریبا زنده اند
2- یکی از اقوام باغ زردالو دارن که به طرز عجیبی یکی از درختان به یکباره خشک شد و در مدت یک هفته یک ردیف از درختاش خشک شدن و ما که به بیماری ریشه شک کردیم خاک رو برای آزمایش فرستادیم ولی با کمال تعجب چیز قابل توجهی نبود و ما هنوز علت وقوع این حادثه را نفهمیدیم در ضمن این بیماری (شاید) فقط مربوط به یک ردیف بود البته من فکر میکنم شاید به آبیاری ربطی داشته باشه حالا میخوام نظرتون در ررابطه با بیماری بدونم ممنون

بالا