صفحه 3 از 14 نخستنخست 123456713 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 21 تا 30 از 140

تاپیک: نور. رنگ. بافت در طراحی داخلی

 1. #21
  عضو
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/10
  امتیاز
  81
  پست ها
  48

  پيش فرض بکار گیری نور طبیعی در معماری داخلی

  بکار گیری نور طبیعی در معماری داخلی


  جایگاه نورپردازی در طراحی داخلی ساختمان

  زندگی در ساختمان‌های سربه فلک کشیده امروزی، همواره در پرتوهای جانفزای نور خورشید قرار ندارد
  قافله پیشرفت‌های بشری، از لامپ‌های شیشه‌ای خانگی ساده، اکنون به سیستم‌های بس مهیج نورپردازی رفته است و حتی کار را به جایی کشانده که از آن به عنوان یک علم و یک دانش کاملا سیستماتیک نام می‌برند.
  امروزه به خصوص نقش این علم در معماری داخلی بسیار مهم و جذاب می‌نماید. با افزایش كارآیی صنعت برق و امكانات تكنولوژیك مربوط به آن،استفاده از محصولات وابسته به آن نیز رشد چشمگیری داشته است؛ چنانكه باید اذعان داشت روشنایی راه را برای یك تحول در شناخت و طراحی معماری باز كرده است.
  این محصولات كه مشتمل بر انواع چراغ‌ها و سیستم‌های روشنایی هستند، ابزار اصلی نورپردازی را تشكیل می‌دهند. با تنوع این ابزار، طراحان با مساله‌ای مواجه می‌شوند و آن انتخاب صحیح وسیله نوری و تعیین محل مناسب برای آن است. چنین مشكلی پیچیده‌تر از تامین كمی نور است. اگر چه لامپ‌های عریان قادرند نیازهای كمی نور را به آسانی مرتفع كنند، واضح است كه جنبه‌های دقیق تامین آسایش و نكات ظریف زیبایی‌شناسی از عهده این وسایل ساده بر نمی‌آید. در حقیقت گره كار در تهیه و تامین نور نیست بلكه تنظیم منابع نوری برای خلق محیط مناسب بصری مساله اصلی است.

  در بررسی‌های انجام شده پیرامون استفاده افراد از نور و چگونگی نور پردازی منازل مسكونی خود، اطلاعاتی راه‌گشا به دست آمده است كه راه را برای راهنمایی تولیدكنندگان، طراحان و نهایتا استفاده‌كنندگان باز می‌كند یا باعث سوق دادن آنان به سمت استفاده از منابع نوری مطلوب و راهنمایی تولید‌كنندگان، طراحان و نهایتا استفاده كنندگان باز می‌كند و یا باعث سوق دادن آنان به سمت استفاده از منابع نوری مطلوب و راهنمایی عموم به استفاده درست از منابع در اختیار می‌شود. ابتدا این نكات را مرور كرده و در ادامه نكاتی را درباره روشنایی عمومی از نظر می‌گذرانیم:
  افراد مورد مطالعه در این مبحث در پاسخ به سوالی در زمینه استفاده از نور عمومی و موضعی در محل زندگی خود، اذعان دارند كه نور عمومی را بیشتر از نور موضعی در محل زندگی خود استفاده می‌كنند. 75درصد افراد نور عمومی و 25درصد نیز نور موضعی را مورد استفاده قرار می‌دهند. در مورد استفاده از انواع مختلف چراغ‌های روشنایی بازار، خرید و استفاده به ترتیب با 50درصد و 35درصد و 10درصد در اختیار چراغ‌های سقفی، دیواری و پایه دار زمینی قرار می‌گیرد كه این خود می‌تواند موید استفاده بیشتر مردم از نورهای عمومی در محل زندگی خود باشد.
  رنگ غالب نورهای مورد استفاده نیز حكایت از آن دارد كه نورهای با رنگ سرد، بیشتر از رنگ‌های گرم در بین مردم طرفدار دارد. اكثر مصرف‌كنندگان و خریداران چراغ‌های روشنایی هنگام خرید محصول مورد نظر اولویتهایی را برای آن مدنظر خود دارند كه زیبایی منبع نور دهنده، كیفیت نوردهی آن، قیمت و نصب و نگهداری آن به ترتیب از عوامل دخیل در خرید و جذب مشتریان به محصولات است.

  در اینجا به بررسی عواملی می‌پردازیم كه عوامل اصلی در روشنایی محیط محسوب می‌شوند. قابلیت دید در ناحیه تامین روشنایی مهمترین نیاز استفاده‌كننده در محیط است. این قابلیت به عواملی بستگی دارد كه به بعضی از آنها اشاره می‌كنیم:


  شدت روشنایی: برای هر ناحیه تامین روشنایی خاص باید مقیاسی از منابع روشنایی، شدت خاصی از نور را ایجاد کنند. شدت روشنایی در سراسر ناحیه‌ای كه تامین روشنایی آن مدنظر است، باید به طور معقولی یكنواخت باشد. این به آن معنی است كه سر تا سر اتاق باید به میزان مناسبی روشن شود. این امر به منظور اجتناب از ایجاد نواحی تاریك در مساحت‌های زیاد است كه ممكن است در حالتی كه شخص مجبور است، از ناحیه تامین روشنایی مربوط به خود به اطراف نگاه كند، به تطابق چشم اثر بگذارد. شدت روشنایی باید با استانداردهای مربوطه انتخاب شود.

  سطوح مجاور: از تفاوت زیاد در شدت روشنایی سطوح مجاور باید اجتناب شود. تفاوت بین شدت روشنایی سطوح مجاور نباید از نسبت ده به یك تجاوز كند، از این رو درخشندگی اطراف ناحیه تامین روشنایی باید كمتر از درخشندگی خود ناحیه تامین روشنایی باشد؛ در غیر این صورت، قابلیت دید در این ناحیه مختل مي‌شود؛ همچنین ممكن است باعث خستگی چشم شود؛ زیرا در این حال باید خود را دو برابر شرایط جدید تطبیق دهد. (مانند مواقعی كه چشم از صفحه تلویزیون به اطراف منحرف می‌شود و دوباره به صفحه بر می‌گردد.) در صورت تداوم این كار چشم خسته شده و منجر به ناراحتی‌هایی از قبیل سردرد، خستگی مفرد و غیره می‌شود، البته خطری دائمی به چشم وارد نمی‌آید.

  حفظ شدت روشنایی: به منظور اطمینان از اینكه شدت روشنایی مورد نظر همواره تامین می‌شود، باید تدابیری برای حفظ شدت روشنایی، تعمیر و نگهداری و تمیز كردن چراغ‌ها اتخاذ شود. شدت روشنایی نباید هرگز به كمتر از 80 درصد مقدار توصیه شده افت كند. در طراحی‌های خوب روشنایی، برای جبران تقلیل نوردهی که بر اثر كهنگی لامپ و تجمع آلودگی روی چراغ‌ها به وجود آمده، شدت روشنایی اولیه بیشتر از مقدار لازم در نظر گرفته می‌شود.

  كنترل خیرگی چشم: به منظور پیشگیری از ایجاد خیرگی ناراحت كننده چشم، ناشی از منابع نوری، درخشندگی آنها در زاویه‌های دید معمولی باید محدود شود. لامپ‌های بدون پوشش باعث ایجاد خیرگی ناراحت كننده چشم می‌شوند؛ زیرا درخشندگی آنها معمولا خیلی زیاد است. این امر در مورد لامپ‌های فلورسنت بدون پوشش در حالتی كه كار مداوم در زیر نور این لامپ‌ها مورد نیاز است نیز صادق است.
  چراغ‌هایی همانند لامپ فلورسنت از نوع بلند با پایه‌های باریك بدون استفاده از وسایل كنترل چشم از قبیل پخش‌كنندهای منشوری یا شبكه‌ای به كار می‌روند. با این حال در حالی كه مدت زمان قرار‌گیری در زیر نور لامپ‌های فلورسنت بدون پوشش برای مثال در راهروهای اتاق استراحت و غیره كم باشد، استفاده از آنها قابل قبول است.

  انعكاسات ناخواسته: برخی از انعكاسات ممكن است در كارآیی یا راحتی اشخاص اختلال ایجاد كنند؛ مثلا انعكاس نور از روی سطوح براقی كه روی آنها مطالبی نوشته شده است، معمولا این امر خارج از كنترل طراح روشنایی است؛ زیرا این مساله به وضعیت قرارگیری ناحیه تامین روشنایی نسبت به منبع نوری بستگی دارد.

  توزیع روشنی سطوح داخلی اصلی: علاوه بر كنترل درخشندگی منابع نوری، روشنی سطوح داخلی اصلی از قبیل دیوارها، سقف‌ها و غیره از طرق زیر حاصل می‌شود:
  الف) در نظر گرفتن ضرایب انعكاسی مناسب برای سطوح.
  ب) تامین روشنایی مناسب برای سطوح.

  هدف از اتخاذ این تدابیر اجتناب از تفاوت‌های بیش از حد روشنی سطوح وسیع است كه در میدان دید قرار دارند؛ تفاوت‌های خیلی زیاد در روشنی سطوح همانند و درخشندگی بیش از حد منابع نوری باعث خستگی مفرط چشم‌ها می‌شود. از طرفی در صورتی‌كه روشنی خیلی یكنواخت باشد، تاثیر آن ایجاد محیط خسته‌كننده یا افسرده‌كننده است.
  با اینكه توزیع روشنایی عمومی عامل اصلی است ولی شدت سایه‌ها نیز در محیط تاثیر می‌گذارد، شدت سایه‌ها به وسیله نوع توزیع نور تعیین می‌شود. مثلا نوردهی با زاویه بسته باعث ایجاد سایه‌هایی با شدت زیاد می‌شود. در حالی كه لامپ‌های فلورسنت سایه‌های ملایم ایجاد می‌كنند، سایه‌هایی با شدت زیاد معمولا مناسب نیستند به جز مواردی كه هدف ایجاد جلوه‌های ویژه باشد.

  انتخاب مستقیم روشنایی: سیستم‌های روشنایی باید به گونه‌ای انتخاب شوند كه توزیع روشنی مورد نیاز را ایجاد كنند. این بدین معنی است كه در مورد آویز یا چراغ‌هایی كه روی سطوح نصب می‌شوند، در دفاتر كار و اماكن حداقل 30درصد نور منتشره باید به طرف بالا باشد، در این صورت می‌توان از كافی بودن روشنی سقف اطمینان حاصل كرد.

  روشنایی غیرمستقیم:
  نحوه عمل این نوع روشنایی به صورت توكار است؛ در این حالت همه نورها به طرف سقف هدایت می‌شود و سایر سطوح اتاق، به وسیله انعكاس متقابل روشن می‌شود، نتیجه این امر خسته‌كننده است. زیرا توزیع روشنی بیش از حد یكنواخت است، همچنین این نوع روشنایی كارایی خوبی ندارد و فقط در موارد خاص باید از آن استفاده كرد.

  محل قرارگیری چراغ‌ها:
  ترتیب قرارگیری چراغ‌ها به منظور نیل به توزیع روشنی دلخواه لازم است به گونه‌ای باشد كه نوركافی به قسمت‌های بالایی دیوارها و سقف برسد. این امر عموما نیاز به طرح قرار‌گیری چراغ‌ها در فواصل یكنواخت دارد تا بدین ترتیب شدت روشنایی مورد نیاز در صفحه مربوط به ناحیه تامین روشنایی حاصل شود در حالی كه ترتیب قرار‌گیری به صورتی است كه فواصل بین چراغ‌ها از مقدار حداكثر نسبت فاصله به ارتفاع نصب تجاوز نمی‌كند و فاصله از دیوارها نصف این فاصله می‌باشد.

  به منظور حصول اطمینان از اینكه روشنی دیوار كافی است چراغ‌ها را لازم است حتی نزدیكتر به دیوارها قرار داد. در مورد چراغ‌های با نور دهی به طرف بالا، لازم است آنها را در فاصله حداقل 150 سانتی‌متر از سقف و حتی بیشتر از آن قرار داد، به طوری كه نور به طرف بالا به خوبی روی سقف توزیع شود.

  رنگ و ترتیب رنگ‌ها: علاوه بر انعكاسات مناسب، سطوح باید دارای رنگ‌های مناسبی باشند؛ به طور كلی رنگ‌ها نباید قوی یا خیلی ضعیف باشند. رنگ‌های قوی می‌توانند باعث خستگی مفرط چشم شوند. مخروط‌های چشم در اثر خسته شدن باعث دیگر گونی تاثیر رنگ‌ها می‌شوند. رنگ‌های ضعیف نیز به همین صورت باعث خستگی چشم می‌شوند. ترتیب رنگ‌ها در قسمت‌های اصلی داخل اماكن، بایستی ساده و غیر مزاحم باشد. در ضمن به كمك مراكز آسودن بصری (به شكل صفحات آویزان از دیوار مثل تقویم و ...) محیطی كه از نظر بصری رضایت بخش است، ایجاد می‌شود، از پنجره‌ها نیز برای این منظور استفاده می‌شود.

  رنگ‌های گرم عبارتند از: قرمز، زرد، كرم، قهوه‌ای و...
  رنگ‌های سرد عبارتند از: آبی‌ها و سبزها و ...

  انتخاب رنگ به محیط احساسی كه تمایل به ایجاد آن است، بستگی دارد. رنگ‌های گرم از لحاظ بصری فصل و مهیج هستند؛ در حالی كه رنگ‌های سرد آرام بخش و متعادل هستند. تاثیر دیگر رنگ‌های گرم یا سرد روی اندازه‌های ظاهری اتاق است كه كوچكتر و بزرگتر از مقدار واقعی به نظر برسند. رنگ‌های گرم باعث كوچكتر به نظر رسیدن اتاق می‌شوند.
  در حالی كه رنگ‌های سرد اتاق را بزرگتر نشان می‌دهند.

  انتخاب رنگ نور منبع نور به عوامل زیر بستگی دارد:
  _كاری كه در ناحیه تامین روشنایی انجام می‌شود
  _شرایط داخل اماكن
  _سازگاری با سایر منابع نوری موجود مثل لامپ‌های نور زرد

  برخی از كارهایی كه در ناحیه تامین روشنایی انجام می‌گیرند، نیاز به منابع نوری با بازده رنگ بسیار خوب دارند. مشخصه‌های منابع نوری در هر دو مورد بازده رنگ و دمای رنگ برای این كاربردها معمولا در استانداردهای مربوطه تعیین می‌شوند.
  انتخاب دمای رنگ به شدت روشنایی بستگی دارد، در شدت روشنایی كم نیاز به دمای رنگ پایین است و در شدت روشنایی زیاد نیاز به دمای رنگ بالا. این انتخاب احتمالا پیرو این مساله است كه نور روز معادل دمای رنگ بالا با شدت روشنایی زیاد پنداشته می‌شود؛ در حالی كه نورش (دمای رنگ پایین كه حباب هنگام شب در اطراف آن می‌نشست) برابر با شدت روشنایی كم تصور مي‌شد.
  انتخاب صحیح منابع نوری و ترتیب رنگ‌ها یك امر تجربی است، زیرا در مورد اینكه رنگ‌های مختلف در زیر نور منابع نوری مختلف و در محیط‌های مختلف چگونه به نظر خواهند رسید جز با تجربه شخصی نمی‌توان نظر داد.
  رنگ نور، آن تاثیر حسی است كه به وسیله مجموعه طول موج‌های مختلفی توسط چشم دریافت می‌شود، ایجاد می‌شود. رنگ نور را نباید به عنوان یك مشخصه سطوح منعكس كننده نور تلقی كرد. رنگ نورهای منعكس شده از سطوح به انتخاب نوع منبع نوری بستگی دارد. نهایتا اینكه تصمیم‌گیری در مورد اینكه یك سطح رنگی در زیر نور یك منبع نور خاص چه رنگي به نظر خواهد رسید با استفاده از تجربیات عملی ممكن می‌گردد.
  برگرفته از وبلاگ :.kolbehhhh.blogfa.com
  ويرايش شده توسط M I N A در 2014/6/15 در ساعت 01:38 AM دليل: تنظیم عنوان و متن و فونت
  زندگی دفتری از خاطره هاست
  یک نفر در دل شب ، یک نفر در دل خاک
  یک نفر همدم خوشبختی هاست
  چشم تا باز کنیم عمرمان میگذرد
  ما همه همسفریم .............

 2. تشكر از اين پست


 3. #22
  عضو
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/10
  امتیاز
  81
  پست ها
  48

  پيش فرض نقش رنگ در طراحی داخلی

  نقش رنگ در طراحی داخلی

  همگان می دانیم که افراد مختلف به رنگ های خاصی تمایل نشان می دهند. استفاده از این تمایل اشخاص به عنوان وسیله ای برای تشخیص شخصیت آنها موضوع بحث انگیزی است، چرا که افراد با یکدیگر تفاوت دارند. هر یک از ما خصوصیات شخصی خاص خود را داریم و احساساتمان را به سبک و سیاق خاص خود بیان می کنیم. در جهان نمی توان دو نفر را یافت که در ابراز احساساتشان پیرو شیوه یکسانی باشند. از طرف دیگر احساسات افراد به طرق مختلف قابل تضعیف و تحریک است و مثلا با تغییر محیط ای که در آن زندگی می کنند، به سبب الگوهای روانشناسی به نتایج بهتری در ایجاد شادابی، صمیمیت، آرامش افراد خانواده دست یافت. ویژگی های خیابان و کوچه ای که خانه ما قرار دارد، ترکیب حجمی، نورگیری، تقسیم بندی فضاهای داخلی، مبلمان داخلی، نحوه رنگ بندی و حتی مقیاس به کار رفته همه و همه به عنوان فاکتورهای مهمی برای تعریف یک مسکن مناسب عمل می کنند. ویژگی های فرهنگی، نوع روابط خانوادگی و حریم های اجتماعی و غیره از جمله عواملی هستند که نیاز های روحی و جسمانی ساکنین را تعریف می کنند و وظیفه یک طراح داخلی است که تعاملی محکم بین موارد یاد شده با جنبه های عملکردی فضا، برقرار سازد .


  رنگ عاملی مهم در طراحی فضا: رنگ ها می توانند به شیوه های مختلف تاثیراتی بنیادین در زندگی بر جای گذارند که از جمله مهم ترین آنها می توان به تاثیر آنها بر احساسات اشاره کرد. جهانی که انسان در آن زندگی می کند، متشکل از هزاران رنگ و تونالیته های مختلفی است که موجودات و اشیا را برای ما جذاب تر و حتی به گونه ای معنوی، عمیق تر نشان می دهند. هر کدام به سبب ویژگی های شیمیایی و روانشناسانه ای که دارا هستند، منبع مهمی از انرژی، در جهت فزونی سلامت و نشاط روح و روان در انسان ها به شمار می روند. جهانی تک رنگ، با تونالیته های محدودی را با طبیعت اطراف خویش مقایسه کنید و یا خود ساکن شهری سیاه و سفید بدانید، بدون هیچ کنتراستی و هیجانی. معنای زندگی تغییر یافته و سردی و مردگی بر همه جا حاکم می شود. فضایی بی روح و عاری از هر جنب و جوشی که تشنه جرعه ای رنگ است. مساله رنگ به سبب تاثیرات مهم روانشناسانه اش، در مقوله شهر و فضاهای معماری امری مهم به شمار می رود؛ تا بدانجا که تخصصی با عنوان رنگ بندی و رنگ شناسی فضاهای شهری در بین هنرمندان مطرح شده است. هماهنگی در رنگ مثل هماهنگی در نت های موسیقی است و از اهمیت ویژه ای در ایجاد هارمونی مناسب و چشم نواز به مانند قطعه موسیقی برخوردار است. برای رسیدن به اهدافی همچون کارکرد مناسب، زیبایی بصری، هارمونی فضایی، و تأثیر محیطی و روانی مؤثر و مثبت در طراحی داخلی، مستلزم استفاده هماهنگ، منسجم، معنی‎دار و زیبا از عناصر طراحی است. در یک طرح مطلوب همه عناصر و اجزاء در نسبت به تاثیرات کیفی و معنایی که به فضا اعمال می کنند در ارتباطی تنگاتنگ با هم قرار دارند. بر این اساس، موفقیت هر طرح بستگی کامل به چگونگی ترکیب عناصر و الگوهای سه‎بعدی فضا دارد. تجربه سالیان دراز کار با رنگ ثابت کرده است که رنگ ها نیز مثل انسان ها، از جهات مختلف با یکدیگر مرتبط اند و سلیقه ها و صفات مشترکی دارند و یا برعکس ناهموان و متضاد یکدیگرند. شاید تصور كنید كه نارنجی و سرخ متضاد همند، در حالی كه در دایره رنگ كنار هم قرار می گیرند و دارای هارمونی هستند. خریدن یك دایره رنگ، كه در آن نحوه ارتباط رنگ ها و چیدمان آنها و رنگ های مكمل مشخص شده است و در اكثر فروشگاه های لوازم هنری وجود دارد، با ارزش است تا قبل از خریدن زرد گریپ فوروتی و سبز زیتونی برای رنگ كردن اتاق خواب، نگاهی به آن بیندازیم.
  رنگ بندی اتاق ها و استفاده از مصالحی که بتواند خصوصیات رنگی و بافت مورد نظر ما را برآورده سازد بسیار مهم و در عین حال قدرت اعمال نفوذ بر تغییرات کالبدی فضا را نیز داراست؛ کارهایی که برای تعدیل و تقسیم بندی دیواره های رنگی انجام می گیرند می تواند به عنوان ایده ای برای تعیین کالبد فیزیکی فضای نیز عمل کند و جنبه های کاربردی طراحی را با معیارهای زیباشناختی همراه سازیم. به عنوان مثال مساله روشنایی و استفاده از نور طبیعی در طراحی یک اتاق بسیار مهم است ولی نحوه کنترل نور، انتخاب رنگ و مصالحی که نور را از خود عبور می دهند به خلاقیت و قدرت طراح در ایجاد هماهنگی که وی بین کارکرد روشنایی اتاق و مطلوبیت فضا بستگی دارد.
  استفاده از چرخه رنگ، روشی مطمئن برای یافتن رنگ های متناسب با رنگ مورد نظر ماست. چرخه رنگ متشکل از دوازده رنگ است که سه رنگ قرمز، زرد و آبی در آن رنگ های اولیه و رنگ های میان آنها به عنوان رنگ های ثانویه شناخته می شوند. هر رنگ در این چرخه می تواند با رنگ های کناری خود که رنگ های هم خانواده اش محسوب می شوند و همچنین رنگ مقابلش که رنگ مکمل آن است به خوبی ترکیب شده نتیجه ای زیبا و موزون بیافریند. استفاده از رنگ های هم خانواده که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته و به اصطلاح همسایه هستند ترکیبی ملایم و هماهنگ را ایجاد می کند که نگاه بیننده را به راحتی از یکی به دیگری رهنمون می شود. استفاده از یک رنگ با میزان کمی از رنگ مکمل آن چنانچه به درستی و در اندازه های صحیح صورت گرفته باشد نتیجه ای درخشان و چشمگیر می آفریند و بر جذابیت مجموعه رنگی حاضر می افزاید و مانع غالب شدن کامل یک رنگ بر فضای اتاق می شود.
  چنین عواملی در انتخاب رنگ برای بناها، دکوراسیون داخلی و مبلمان فضا، رویکرد های مختلفی را در طراحی ایجاد می کند. رنگ یکی از عوامل تعیین کنند سبک و سیاقی است که بدان طریق با محیط پیرامون خود ارتباط بر قرار می کنیم و بیشتر از هر عامل مستقل دیگری می تواند فضای کسالت بار و یکنواخت اطراف را به مکانی روح بخش مبدل سازد. عوض کردن رنگ دیوار ها می تواند بیش از تغییر مبلمان یا حتی ساختار یک اتاق، نتایج چشم گیری به بار آورد. تا كنون خانه های بسیاری به رنگ بژ و كرمی و تنالیته های آن رنگ آمیزی شده اند و رنگ استاندارد معمول برای خانه های جدید مگنولیایی است اما باید تصور نمود که در شرایط مختلف اجتماعی و به خصوص اقلیمی، چگونه باید از این رنگ ها استفاده کرد و یا دیوار هایی به رنگ های ملایم و نامحسوس مثل استخوانی، برای زندگی كردن بسیار مناسبند؛ اما ایجاد كنتراست در آنها با انتخاب رنگ های خاص در لوازم جانبی منزل و روكش ها و رومبلی ها باعث روح بخشی به فضا می شود.
  برای آنکه بتوانیم ارتباطی درست میان طبیعت خود با دکوراسیون داخلی خانه برقرا سازیم، باید بیاموزیم که ترس از متفاوت بودن با سایرین را از خود برانیم؛ مشکلی که امروزه بسیار با آن در گیریم و بسیاری از طراحی های معماری و داخلی را تحت الشعاع قرار می دهد. نمی توان در جامعه ای سیاه و سفید، تفکری رنگی داشت و فردایی بهتر را تصور کرد. غالبا خود را در حصاری از رنگ هایی به تحمیل عرف و جامعه «معقول» و «بی روح» و بی رمق قرار می دهیم، رنگ هایی که مانع از بروز احساسات و نمایان شدن خود واقعی ما می گردد.به منظور کمک برای ایجاد فضایی مطلوب و دلنشین در محیط زندگی خود و بهره گیری هر چه بهتر از رنگ ها، لازم است اطلاعات گسترده تری درباره ارتباطات فردی خویش با رنگ ها نایل شویم و مواردی را درک کنیم که علاقه مندی یا بیزاری به رنگ های خاص را در مورد ما آشکار می سازد. با بذل توجه بیشتر به قدرت رنگ ها در خانه های خود ممکن است از آنچه به واسطه این کار نمایان می شود به شکلی خوشایند یا ناخوشایند غرق حیرت شویم. رسیدن به ترکیب رنگ مناسب در اتاق، لباس و یا هر مورد دیگر، نه فقط جلب توجه می کند که حالتی از اطمینان و آرامش را نیز القا می کند.
  کار موثر با رنگ بیش از همه به تحریک حس خلاقیت نیازمند است. به دست آوردن یک ترکیب رنگ مناسب که درست با منظور و هدف فرد، منطبق باشد خود به نوعی «آفرینش» محسوب می شود.
  برای بدست آوردن چیدمانی مناسب از رنگ ها در فضاهای داخلی گام های اولیه زیر ضروری است:
  1- آن مطلبی را که با زبان رنگ می خواهید به بیننده بگویید در اندیشه خود آماده داشته باشید.
  2- یگ رنگ اصلی که سخن گوی پر قدرتی برای بیان آن مطلب باشد، پیدا کنید.
  3- رنگ های دیگری که در اطراف آن می چینید، باید در هماهنگی کامل باشد.
  4- آنگاه به عنوان یک رهبر طرح وارد شده و این بار سلیقه هنری خود را در چیدن این ابزار های فنی دخالت دهید.
  به کاربردن رنگ در فضاها و یا مبلمانی ساده معمولا نیازمند مهارت زیاد و گران قیمت نیست. یک طراح معماری خوب می تواند بسیاری از نیاز های محرک روانی با استفاده از مطالبی که گفته شد و اندکی خلاقیت در جهت رفاه مصرف کنند گان به کار گیرد؛ مخصوصابه وسیله گوناگونی و اجتناب از تک رنگ بودن.
  زندگی دفتری از خاطره هاست
  یک نفر در دل شب ، یک نفر در دل خاک
  یک نفر همدم خوشبختی هاست
  چشم تا باز کنیم عمرمان میگذرد
  ما همه همسفریم .............

 4. #23
  عضو فعال آواتار m@hn@z.d
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/9
  محل سكونت
  یه جایی...
  امتیاز
  3110
  پست ها
  1,340

  پيش فرض جادوی رنگ آبی در دکوراسیون!!


  رنگ آبی تیره یا روشن می‌تواند آرامش‌بخش، تسکین‌دهنده و لطیف باشد. به صورت‌های مختلفِ استفاده از رنگ آبی که در این گالری آورده‌ایم، نگاه کنید و از آنها الهام بگیرید.آرام و باب روز:  آبی ساکت، سبز کمرنگ و ترکیب رنگ‌های خنثی یک‌ هارمونی عالی برای پس‌زمینه رنگ‌های نارنجی خشخاشی بالشتک‌ها و تزئینات صورتی پرده ایجاد می‌کند.

  ملاقات جدید‌ها و قدیمی‌ها:


  سایه روشن‌هایی از رنگ آبی یک زندگی جدید به فضا می‌دهد. ملاقات موارد کهنه و با جدیدها در یک فضا به متعادل شدن آن کمک می‌کند، مانند تصویر که کامپیوتر در کنار ظرف‌های آنتیک و عتیقه و اثاثیه سیاه رنگ بسیار شیک و جالب توجه می‌باشد.
  سبک کارکشته و پیچیده:

  رنگ آبی تیره روکش یک جفت صندلی و پرده از زمین تا سقف آویزان شده دولتمندی و توانگری را دراین اتاق بیشتر نشان داده است. کارهای هنری منحصربه‌فرد، نقاشی خاکستری کمرنگ و مفروش سفید زیبایی و تجمل‌گرایی را بیشتر نشان داده است.

  دلفریب و زیبا:


  یافتن یک پارچه که باب سلیقه باشد بسیار سخت است و بهترین و اولین راه برای ایجاد یک طرح رنگی عالی برای دکوراسیون پارچه‌ها می‌باشند، ترکیب پارچه‌های مختلف که در یک خانواده رنگی باشند هم باعث زیبایی هرچه بیشتر اتاق می‌شود و هم بسیار مشکل است.
  سفید و نیروی دریایی:

  بهترین راه برای ایجاد یک طرح رنگ، ترکیب یک رنگ ناب با سفید می‌باشد. در این تصویر آبی نیروی دریایی دیوارها با رنگ سفید مبلمان و اثاثیه و تزئینات یک کنتراست زیبا ایجاد کرده‌اند. رنگ سفید ساده روتختی می‌تواند به راحت با یک رنگ دیگر هر زمان که نیاز شود عوض شود و ایجاد یک طرح رنگی زیبای دیگر کند.
  تنالیته‌هایی از رنگ آبی:

  یک تکه از پارچه راه‌راه که تنالیته‌های مختلف از رنگ آبی می‌باشد، هنگامیکه در بالای تاج تخت آویزان شود یک طرح رنگی برای اتاق خواب ایجاد می‌کند. تفاوت سایه روشن‌های آبی روی دیوار در قاب هنری و حتی کتاب کنار تخت تکرار شده است.
  گرم و سرد در کنار هم:


  در این فضای ورودی رنگ آبی روشن سرد در کنار تن‌های گرم زمین و تزئینات چوبی بسیار زیبا به نظر می‌رسد. رنگ سفید فوق‌العاده میز با یک صندلی راحت با طرحی منحنی برای ایجاد تعادل در ظاهر کار به خوبی جفت شده است.
  پس‌زمینه‌ای خوشرو:

  کاشی‌های آبی و زرد لیمویی و سبز زمردی و سیاه به خوبی در کنار رنگ سفید و روشن کابینت‌ها هماهنگ شده‌اند و جلوه زیبایی به این آشپزخانه داده است.
  زرد و آبی:

  آبی، سفید و زرد آفتابی یک ترکیب عالی و پخته می‌باشد، در اینجا چندین رنگ از آبی‌های تیره و روشن در روتختی راه‌را ه و گلدار دیده می‌شود.
  روشن و دوست داشتنی:

  رنگ سبز دریایی کابینت‌های آشپزخانه به طور قطع رنگ عادی و عمومی نیست، اما با جفت شدن در کنار رنگ آبی روشن دیوارها به آشپزخانه زیبایی خاصی داده است. رنگ کردن درهای کابینت یک راه عالی برای تغییر دادن کابینت‌های قدیمی و خسته‌کننده می‌باشد.
  الهامی از اقیانوس‌های پهناور:

  رنگ آبی روشن در قاب و سفالینه‌ها به خوبی هماهنگ است با رنگ خنثی دیوار و تزئینات زیبای چوبی. به آسانی می‌توان با تغییر قاب اقیانوسی طرح رنگی جدیدی به فضا داد.
  قایقرانی:

  در یک اتاق با سبک موضوعی، می‌توان به وسیله بکار بردن رنگ‌های شاد کمی تفریح کرد. موضوع اصلی دراین اتاق قایقرانی می‌باشد که طراح در رنگ و وسایل ازاین موضوع استفاده کرده است و با بکار بردن یک فرش به رنگ ساحل به موضوع نزدیکتر شده‌اند.
  شیک و درجه یک:

  رنگ‌های آبی روشن، قهوه ای و بژ یک پالت رنگی عالی و کارکشته ایجاد می‌کند. در این اتاق نشیمن تزئینات و سقف سفید رنگ با زمین چوبی روشن یک ترکیب عالی ایجاد کرده است.
  تازه و مدرن:

  رنگ آبی صبورانه دیوارها دریک فضای مدرن به خوبی ترکیب می‌شود با رنگ سیاه و سفید. رنگ سفید جزییات و پنجره‌ها به زیبایی این فضا بسیار کمک کرده است.


  تهیه و ترجمه: گروه سبک زندگی سیمرغ
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  حماقت یعنی؛صداقت داشتن با کسی که سیاست داره .

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 5. #24
  عضو فعال آواتار m@hn@z.d
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/9
  محل سكونت
  یه جایی...
  امتیاز
  3110
  پست ها
  1,340

  پيش فرض چگونه منزلتان را با رنگ سبز زیباتر کنید!


  استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون امکانات بیشماری به شما می‌دهد و با هر رنگ دیگری توانایی ترکیب کردن را دارد. در این مطلب به چگونگی استفاده از این رنگ زیبا در دکوراسیون می‌پردازیم.استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون امکانات بیشماری به شما می‌دهد و با هر رنگ دیگری توانایی ترکیب کردن را دارد. در این مطلب به چگونگی استفاده از این رنگ زیبا در دکوراسیون منزل می‌پردازیم.

  چهره‌ای تازه:


  یک رنگ سبز بهاری حتی تاریک‌ترین روزهای زمستان را می‌تواند روشن سازد. دیوارهای به رنگ سبز برگ‌ها و پرده‌های زیبا این اتاق نشیمن را فراگرفته‌اند. قرار دادن چند شاخه از شکوفه‌های بهاری در اتاق، حس بهاری را بیشتر تقویت کرده و استفاده از رنگ سفید و قهوه ای تیره به رنگ سبز اجازه داده است تا بدرخشد.
  پوشیده شده در سبزی:  دیوارهای سبزرنگ، پرده‌ها و فرش طنین بصیرانه نرمی و ملایمت را در فضا پخش می‌کند. عناصر تک رنگ به عنوان زمینه‌ای خنثی عمل می‌کنند. نارنجی کدر و صندلی‌های قهوه‌ای در مقابل سبز برجسته می‌شوند و طراح با بکارگیری تزئینات دیگر مانند چراغ و میز زردرنگ و نقاشی رنگ روغن بالای شومینه تمام رنگ‌ها را در این اتاق گره ‌زده ‌است.

  مهارت در انتخاب رنگ‌ها:  در یک اتاق ناهارخوری به رنگ سفید، یک فرش با طرح کاشی و به رنگ سبز می‌تواند به فضا برای ایجاد تنوع بسیار کمک کند. استفاده از سایه روشن رنگ خردلی در فرش، اتاق را با آشپزخانه مجاور پیوند می‌دهد و دو فضا را با هم متحد می‌کند. از رنگ سبز در قسمتهای دیگر اتاق به صورت لکه‌گذاری نیز استفاده‌شده‌است، مانند دستمال‌سفره‌ها و ظروف. در این اتاق استفاده از مبلمانی با رنگ تیره، رنگ سفید را متعادل می‌کند.

  ترکیب رنگ‌ها:  دو رنگ سبز و قرمز فقط برای ایام کریسمس نیست این دو رنگ می‌توانند به عنوان دو رنگ مکمل در چرخه رنگی در کنار هم به دکوراسیون شما کمک کنند. البته استفاده از این دو رنگ الهامی از تعطیلات می‌باشد. در این اتاق، دیگر رنگها هم با رنگ سبز و قرمز آجری شریک شده‌اند مثل رنگ قرمز فلفلی تزئینات و سبز آووکادویی.

  حرکتی جسورانه:  رنگ زرد-سبز جسوانه با یک رنگ سبز-آبی سرد در این اتاق آرامش بخش شریک شده اند. یک فرش با طرح هندسی زمینه را برای یک پالت رنگی فراهم می‌کند. به‌کار‌بردن رنگها در فرش و یا پرده‌ها یک راه عالی برای ساختن طرح رنگی برای یک اتاق با رنگ‌های یکپارچه می‌باشد.

  رنگ‌های خنثی:


  بکار بردن رنگ‌ها شاید یک عمل دلهره‌آور باشد، هنگامیکه در انتخاب رنگ دودل هستید یک رنگ خنثی را در اطرا ف امتحان کنید، مثل یک رنگ سبز روشن کرفسی و با تماس‌های کوچک رنگ‌های دیگر اتاق را تزئین کنید. شما می‌توانید از تزئینات رنگی و یا بالشتک‌های رنگی، تغییر بسیار چشم‌گیری در فضا ایجاد کنید.
  انتخاب ماهرانه رنگ‌ها:

  مبلمانی با طرح منحنی و به رنگ قهوه ای و رنگ سبز چمنی پرده‌ها اساس این اتاق را تشکیل می‌دهند. بالشتک‌های سفید با طرح‌های سبزرنگ به زیبایی اتاق افزوده است.

  امکاناتی دیگر:


  شما می‌توانید با استفاده از یک شمع و ربان و ابتکارتان یک کار ساده را به یک زیبایی عظیم تبدیل کنید. با بکار بردن یک ربان با پهنای متناسب به دور یک شمع و محکم کردن آن با پونز‌های تزئینی یک کار هنری زیبا ایجاد کنید. ربان‌های با پهناهای متفاوت را امتحان کنید، می‌توانید از چند ردیف ربان باریک روی شمع استفاده کنید و یا شمع و ربان به یک رنگ باشند. فقط به فاصله ربان با شعله توجه داشته باشید.

  ویترین زیبا:


  این مجموعه از بشقاب‌های سفید و ظرف‌های سرامیکی در پشت درهای بسته یک ویترین پنهان نشده‌اند و به صورت ماهرانه‌ای در یک قفسه کهنه مرتب شده‌اند. درهای باز قفسه، این مجموعه فریبنده و فضای داخلی روستایی آن را به نمایش گذارده است.
  موزائیک‌های برگدار:

  کاشی موزائیک‌های کوچک در چندین تن موافق و هماهنگ از رنگ سبز به این وان و دوش منظره ای از جنگل و احساس دوش گرفتن درمیان برگها را می‌دهد. کاشی‌ها در این رنگها فضایی آرامش بخش و در عین حال مفرح ایجاد کرده‌اند.

  پالتی از رنگ‌های سبز:


  در این اتاق نشیمن یک پالت از رنگ‌های سبز به‌کار‌ رفته‌است پرده‌های سبز-زرد و یک گلدان سرامیکی سبز-آبی و دیوار‌های سبز تیره در کنار سقف سفیدرنگ و تزئینات سفید و آبی در برابر یک نور مرکزی فضایی بسیار زیبا ایجاد کرده‌اند.

  یک باغ در فضای باز:  یک کاناپه با رنگ سبز مسطح مانند یک باغ این فضا را پرکرده‌است. یک سبز کم رنگ و روشن بهترین انتخاب برای یک اتاق با سقف بلند و پنجره‌های عریض می‌باشد. در بکار بردن رنگ‌های تیره و و مبلمان با رنگ‌های سنگین باید بسیار دقت داشت. یک اتاق خنثی مانند این می‌تواند با بکار بردن بالشتک‌های رنگی و تزئینات رنگی و پرده‌های زیبا جلوه‌ای دیگر یابد.

  رنگ لیمو ترش:


  یک رنگ مانند این فضا می‌تواند دلتنگ‌ترین روز‌های هفته را شاد و روشن کند. کابینت‌های پوشیده شده از رنگ لیمویی و پیشخوان‌های به رنگ نقره‌ای-خاکستری و تزئیانت و ظروف به رنگ روشن بر زیبایی این آشپزخانه تأثیر بسزایی داشته‌است.


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  حماقت یعنی؛صداقت داشتن با کسی که سیاست داره .

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 6. تشكر از اين پست


 7. #25
  عضو فعال آواتار m@hn@z.d
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/9
  محل سكونت
  یه جایی...
  امتیاز
  3110
  پست ها
  1,340

  پيش فرض چگونه منزلتان را با رنگ قرمز زیباتر کنید!


  تزئین کردن با رنگ قرمز چهره خاصی به اتاق می‌دهد و اتاق را گرم و صمیمی می‌کند. در این مطلب نشان داده‌ایم که چگونه می‌توان از رنگ قرمز در منزل استفاده کرد.دکوراسیون با رنگ قرمز:

  دکوراسیون با استفاده از رنگ قرمز به اتاق گرمی و صمیمیت و جذابیت خاصی می دهد.در این مطلب ما شما را با قدرت رنگ قرمز در ایجاد فضایی زیبا و امروزی آشنا می‌کنیم.
  موفقیت نقطه کانونی:


  یک رنگ‌بندی آرام در اتاق چشم را نوازش می دهد. با قرار دادن مبلمانی با رنگ قرمز در اتاق یک نقطه کانونی ایجاد می‌شود که به آن روح جوانی و شادابی می‌دهد.
  قدرت رنگها:


  در این اتاق دیوار به رنگ قرمزی پر رنگ نقاشی شده است، برای از دست ندادن جلوه این رنگ روی دیوار، از کتابخانه‌ایی با نمای باز استفاده شده است که همچون پس‌زمینه ای خود را نمایان کند. با وجود این پس زمینه قرمز رنگ، شومینه با رنگ سیاه خود را زیباتر نشان داده می شود.
  رنگ، حیله ای خودمانی:


  با قرار دادن روکوبهای چوبی سفید رنگ، رنگ قرمز لاکی دیوارها جذابیت بیشتری دارد. به کار بردن این رنگ تیره در این اتاق، حیله ای است که طراح در این اتاق انجام داده است. این اتاق کوچک با داشتن رنگ تیره عمق بیشتری خواهد یافت، در نتیجه بزرگتر به نظر خواهد رسید.
  قابی بزرگ:


  رنگ قرمز در دیوار این اتاق، مانند قابی بزرگ و کاذب برای این کار هنری بزرگ سایز می‌باشد که بخوبی این اتاق را از حالت بلند و باریک خارج ساخته و زیبایی وصف ناپذیر به اتاق داده است.
  استفاده ای دیگر از رنگ قرمز:  اگر شما هنوز برای انتخاب رنگ قرمز برای دیوارهای اتاقتان مطمئن نیستید، می‌توانید با قرار دادن ملحقات قرمز رنگ مانند یک مبل کوچک یا یک تابلوی هنری زیبا و یک شال قرمز اطمینان پیدا کنید که می‌توانید به خوبی در کنار رنگ قرمز زندگی کنید.

  فنون نقاشی:


  سعی کنید هنگامیکه دیوار اتاق را با رنگ قرمز، رنگ آمیزی می‌کنید قاب پنجره‌ها را هم رنگ کنید در این هنگام تمام توجهات به اثاثیه و ملحقات آن جلب می‌شود.بنابراین انتخاب رنگ مناسب برای پرده‌ها بسیار مهم می‌باشد.
  کارهای هنری، مرکز توجه:  رنگ قرمز این دیوار باریک، کاملاً به عنوان یک قاب برای این کارهای هنری می‌باشد. اگر شما چنین فضایی در خانه تان ندارید سعی کنید از نوارهای باریک قرمز رنگ در اطراف قاب‌هایتان استفاده کنید.
  یک تیر، دو نشان:


  اگر شما درصدد خریداری یک مبلمان به سبک معاصر هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم مبلمانتان را به رنگ قرمز آتشی انتخاب کنید که هم نیاز به مبلمان را رفع کرده باشید و هم مبلمانتان به عنوان یک اثر هنری با سکب معاصر و مدرن در اتاق خود را نشان دهد.
  رنگ قرمز در اتاق کودکان:


  اتاق بچه‌ها بهترین مکان برای ایجاد یک طرح جسورانه با رنگ قرمز می‌باشد. سعی کنید از یک کاغذ دیواری با طرحی شاد و سرزنده مثل این اتاق استفاده کنید. شما می‌توانید از هنر چاپ با ایده‌های خودتان اتاق کودکتان را تزئین کنید.
  رنگ قرمز در تخت خواب:


  شما می‌توانید از رنگ قرمز در طرح‌های مختلف در روتختی، ملافه و بالشها استفاده کنید. تخت خواب یک تجربه عالی برای کار با رنگها برای خلق فضایی هنری و زیبا می‌باشد.


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  حماقت یعنی؛صداقت داشتن با کسی که سیاست داره .

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 8. تشكرها از اين پست


 9. #26
  عضو آواتار elahe84
  رشته
  غیر مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/12
  امتیاز
  194
  پست ها
  98

  پيش فرض  در اين تصاوير نمونه هايي از استفاده مناسب از رنگ در دكوراسيون ميبينيم

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  در این تصویرآبی سقف در كنار پرده های سفید آسمان را تداعی میكندو رنگ های زنده در قسمت پایین خانه از یكنواختی محیط كاسته و فضای زیبایی ایجاد كرده

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 10. تشكر از اين پست


 11. #27
  عضو آواتار elahe84
  رشته
  غیر مهندسی
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/12
  امتیاز
  194
  پست ها
  98

  پيش فرض

  ایجاد تنوع در محیط با استفاده از رنگ آمیزی زیبا


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 12. تشكر از اين پست


 13. #28
  عضو فعال آواتار آرانوس
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/2
  امتیاز
  5193
  پست ها
  3,992

  Flower بزرگی خانه با کمک رنگ ها

  بزرگیخانه با کمک رنگ ها
  رنگ ها می توانند بر احساس ما از محیط تاثیر بسزایی داشته باشند و شرایط محیطی را برای ما متفاوت القا کنند . انتخاب رنگ باید علاوه بر ایجاد ظاهری خوشایند و هم راستا با دیگر وسایل و مبلمان منزل به جلوه ای که از محیط به دست ما می دهد و نقشی که در کیفیت معماری ساختمان می گذارد نیز توجهی داشته باشد .
  با جادوی رنگ‌ها می‌توان معایب یك خانه را برطرف كرد، فضای اتاق را بزرگ‌تر یا كوچك‌تر نشان داد، سقف خانه را كوتاه یا بلند كرد و یا راهروها را پهن و باریك جلوه داد.
  رنگ های روشن حتی از خانواده رنگ های گرم، فضا را روشن تر و بزرگتر جلوه می دهند
  ودرست برعکس رنگ های تیره اگرچه از میان رنگهای سرد انتخاب شوند، فضا را کوچکتر مینمایانند و با جذب درصدی از نور آن محیط، ازروشنایی موجود نیز می کاهند.
  كافیست سقف خانه را تیره كرده، ناخودآگاه احساس می‌كنید پایین‌تر آمده است دلیل آن ویژگی رنگ‌های تیره است كه جلوتر به نظر می‌آیند. برعكس اگر می‌خواهید سقف بلندتر دیده شود، از رنگ‌های روشن، ترجیحا سفید استفاده كنید.
  این مسئله به سادگی در مورد دیوارها هم صادق است.
  اگرمایلید دیوارها به شما نزدیك شوند، آن‌ها راتیره و اگر می‌خواهید ‌به عقب برگردند از یكرنگ روشن استفاده كنید.
  اگر اتاقی مستطیل دارید و می‌خواهید مربع به نظر آید، دیوارهای كوچك‌تر را تیره و دیوارهای بزرگ را روشن كنید. این كار باعث می‌‌شود دیوارهای انتهایی نزدیك آمده و اتاق متقارن‌تر شود.

  اگر اتاقی گرم و نرم‌ می‌خواهید رنگ گرم و تیره را انتخاب كنید. چون احساس گرما به فضا می‌دهد، اتاق را محصور و حس صمیمیت را القا می‌كند.
  اگر بخواهید اتاق بزرگ، جادار و دلباز به نظر برسد، رنگ سفید (یا حتی‌الامكان روشن) بهترین گزینه است. چون رنگ سفید نور را منعكس كرده در نتیجه اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.
  پس تغییر درك اندازه یك اتاق به آسانی با استفاده از رنگ امكان‌پذیر است.
  منبع:[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  گاهي چقـــــــدر دلم براي يک خيال راحـــــــــت تنگ مي شود ...
  خورشیدباش تااگر خواستی برکسی نتابی نتوانی(زرتشت) 14. تشكرها از اين پست


 15. #29
  عضو فعال آواتار rm_arch
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  دکترا
  تاريخ عضويت
  2009/7
  محل سكونت
  اون ور دنيا
  امتیاز
  4857
  پست ها
  2,746

  پيش فرض رنگهای سیاه و سفید!

  دکوراسیونی مدرن با استفاده از رنگهای سیاه و سفید
  برای اینکه منظره ای بانشاط به شکلی پیچیده خلق کنید از رنگ های سفید و سیاه استفاده کنید.

  تجربه ای مدرن
  ست کردن رنگ سبز با سیاه و سفید فضایی مدرن ایجاد می کند، حتی اگر در آن محیط از مبلمان های مختلفی استفاده شده باشد. سعی کنید که کاغذهای سیاه و سفید را با یک طرح بسیار زیبا روی یک تخته باریک آهن ربایی یا تخته اعلانات نصب کنید.


  دیوار شومینه را رنگ کنید

  دیوار شومینه را رنگ آبی بزنید و از رنگ سیاه و سفید برای خود شومینه استفاده کنید. در قسمت طاقچه شومینه هم وسایل ریز و تزئینی خاکستری رنگ قرار دهید.


  برجسته و زیبا

  استفاده از رنگ مشکی برای دورتادور در ورودی و استفاده از رنگ آبی برای دیوارها زیبایی خاصی به قسمت ورودی ساختمان بخشیده اما نقاشی گرافیکی روی در، آن را برجسته و زیباتر نشان می دهد. استفاده از یک قالیچه با رنگ خنثی فضا را از حالت خسته کننده بیرون می آورد.  تقسیم بندی زیبا و چشمگیر

  استفاده از پرده ای با طرح پرهای طاووس و برگ اتاق نشیمن را از قسمت ورودی ساختمان جدا کرده است و زیبایی خاصی به این فضا افزوده است. عکسها و آثار هنری قاب شده در ترکیبهای رنگی سیاه و سفید از یک نواختی و بی رنگی آن فضا کاسته است.  اعجاب استفاده از چهارطرح و چهاررنگ

  استفاده از ترکیب چند طرح مختلف هنری، طرحهای زیبا و ظریف را از طرحهای پیچیده متمایز می کند. رنگ آبی و صورتی به طرز غیر منتظره ای با رنگ سیاه و سفید ست شده است .


  دکور کردن با استفاده از هنر مدرن

  استفاده از هنر مدرن و یک صندلی با رویه طرح دار (اگرچه کوچک هم باشد) تاثیر بسزایی در ایجاد فضایی آرام دارد. با استفاده از یک گلدان گل طبیعی و یک میز و صندلی به فضای اتاق حیاتی دوباره ببخشید.


  دنج و زیبا

  سیاه و سفید را با رنگ قهوه ای روشن مایل به زرد دیوار یا کرم ست کنید. خط های کلاسیک دسته صندلی با یک پارچه صورتی متمایل به قرمز در قسمت تکیه گاه صندلی هنر مینی مالیست را تکمیل می کند.  درمعرض دید گذاشتن وسایل

  شما می توانید وسایل سیاه و سفید بیشتری به دکوراسیون تان اضافه کنید. برای این کار می توانید از ظروف سیاه و سفید و لوازم دیگر استفاده کنید و آنها را در معرض دید بگذارید. نه تنها چیدمان سیاه و سفید زیبایی خاصی به آشپزخانه و اتاق ناهارخوریتان می بخشد بلکه حتی وسایل مورد نیازتان در دسترس خواهد بود.


  استفاده از رنگ سیاه و سفید برای سرو غذا

  استفاده از رنگ و طرحهای سیاه و سفید، یک زیبایی خاص گرافیکی به فضا می بخشد. بنابراین در انتخاب طرحهای مختلف راحت باشید. از پارچه های رنگی برای زیباتر نشان دادن چیدمان میز غذا استفاده کنید مانند تصویر زیر که از دستمال سفره صورتی رنگ استفاده کرده است

 16. تشكرها از اين پست


 17. #30
  مدیر تالار مهندسی معماری
  مدیر تالار هنـــــر
  آواتار E . H . S . A . N
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  لیسانس
  دانشگاه
  منتظری مشهد
  تاريخ عضويت
  2009/1
  محل سكونت
  ایلام
  امتیاز
  31345
  پست ها
  3,525

  Google جذابيت باشكوه در تلفيق رنگ‌هاي آبی و قهوه‌ای

  رنگ آبی از رنگ های سرد است که با يادآوري صداي دلنواز دريا آرامش و سکون در افراد به وجود مي‌آورد. اين رنگ در همنشيني با بسياري از رنگ‌ها ریتم موزون و زیبايی مي‌آفريند و چشم بیننده را محو تماشای خود مي‌کند زيرا علاوه بر حس آرامش، روحیه افراد را نيز بالا مي‌برد و اعتماد به نفس را در وجود آن‌ها افزایش مي‌دهد.


  یکی از رنگ‌هايی که به طرز عجیب و معجزه‌آسايی بارنگ آبی ترکیب مي‌شود و هارموني زيبايي خلق مي‌كند، رنگ قهوه‌ای است. رنگ قهوه‌ای از رنگ‌های خنثی است كه حس آرامش و اعتماد را در افراد بالا می‌برد و تا حدودی شبیه ویژگی‌های رنگ آبی عمل مي‌كند؛ وقتی که این دو رنگ در کنار هم قرار می‌گیرند همانندیک آهنگ ریتمیک و موزون، یک موسیقی جذاب را پديد مي‌آورند، تركيبي که انسان را ازهرگونه افکار منفی، ستیزه‌جویانه و ناامیدكننده دور می‌کند.  رنگ قهوه‌ای تنالیته‌های مختلفي مانند شکلاتی، قهوه‌ای روشن، نسکافه‌ای، قهوه‌ای سیر، شتری و... دارد و به همان نسبت رنگ آبی نيز دارای تنالیته‌های گوناگوني همچون آبی اقیانوسی،آبی ارغوانی، آبی آسمانی، سرمه‌ای و... است.

  از همنشینی هر کدام از این ته رنگ‌ها در کنار هم می‌توان لذت برد به شرط آنکه به درجه سیری و روشنی آن‌ها توجه شود. اين ترکیب نبايد بیش از حد سیر یا بیش از حد روشن شود. گاهی اوقات دو زمینه رنگی روشن و تیره در کنار هم می‌توانند صحنه خیره‌کننده‌ای را برای ناظر فراهم کنند. از این ترکیب زیبا و جالب در همه فضای منزل خویش می‌توانید استفاده کنید و زيبايي و آرامش توامان را به خانواده‌تان هديه دهيد.

  فضای اتاق خواب یکی ازفضاهای خصوصی در هر منزلی است که محل آرامش و استراحت افراد خانواده به شمارمي‌رود، بنابراین باید تا جايی که امکان دارد با چیدمان فضای داخل، این آرامش راچندین برابر کنید. همانطور که اشاره شد، طیف آبی یکی از رنگ‌های تلطیف‌كننده است وشما می‌توانید با همنشینی این رنگ در کنار قهوه‌ای، آرامش را در اتاق خواب خویش پديد آوريد. پس از بازگشت از یک روز کاری پر استرس به منزل، آرامش را با تركيب آبي و قهوه‌اي تجربه خواهيد كرد.

  به عنوان نمونه در ذهن‌تان مجسم کنید دیوارهای اتاق خواب به رنگ سفید رنگ‌آمیزی شده و در داخل این فضا یک تخت چوبی به رنگ قهوه‌ای تیره قرار دارد. ملحفه و روتختی‌های آن به رنگ آبی اقیانوسی در طرح‌های آبی، سفیدراه‌راه، چهارخانه و... است و بالشتک‌های روی تخت به رنگ آبی اقیانوسی و در مدل تکرنگ هستند؛ به خاطر داشته باشيد این تک رنگ بودن، رنگ آبي را بيشتر جلوه مي‌دهد. درکنار این تخت پاتختی از جنس و رنگ تخت قرار مي‌گيرد كه بر روي آن چراغ خواب نسکافه‌ای قرار دارد، پرده‌های این فضا از دو رنگ تلفیقی آبی اقیانوسی و سفید درمدل‌های مختلف (راه‌راه، چهارخانه و...) شبیه روتختی تختخواب تهيه شده و در کف اتاق هم فرشی تزئینی به رنگ نسکافه‌ای وجود دارد که از طریق چراغ سقف كه آن هم به رنگ نسکافه‌ای است جلوه‌اي صدچندان يافته است.

  شما می‌توانید از طرح‌ها ومدل‌های مختلف و از تناليته‌هاي دیگر این دو رنگ استفاده کنید و با سلیقه خود محیط منزل‌تان را بياراييد.

  اتاق پذیرايی یکی از عمومی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین فضاهای منزل است، زیرا ميهمانان شما اغلب تنها اين فضاي خانه را مي‌بينند؛بنابراين محیط باید به گونه‌ای باشد که حس صمیمیت را در آن‌ها زنده کند. برای ايجادمحیطي صميمي و آرام می‌توانید از این دو رنگ کمک بگیرید.

  در نظر بگیریددیوارهای فضاي نشيمن و پذيرايي به طور یک در میان به رنگ آبی آسمانی و سفیدرنگ‌آمیزی شده‌اند و پارچه‌های مبل چوبی با رنگ قهوه‌ای تیره، به رنگ تلفیقی شکلاتی و نسکافه‌ای راه‌راه انتخاب شده است. بر روی مبل‌ها کوسن‌هايی به رنگ آبی اقیانوسی گذاشته شده‌اند. پرده‌های این مکان به رنگ آبی اقیانوسی و فرش کف هم به رنگ نسکافه‌ای است. در کنجی از این فضا گنجه چوبی کوتاهی قرار دارد و در روی گنجه که همرنگ مبل‌هاست یک رومیزی به شکل مربع و در ابعاد کوچک در وسط سطح رويی این گنجه قرار مي‌گیرد. اين روميزي به رنگ تلفیقی آبی اقیانوسی و سفید چهارخانه است و روی آن دو شمعدان نقره‌ای رنگ قرار دارد. داخل شمعدان‌ها با دو عدد شمع نسکافه‌ای رنگ پرشده و در داخل شومینه‌ای که در گوشه قرار دارد گلدانی سرامیکی به رنگ قهوه‌ای کم‌رنگ (نسکافه‌ای) قرار دارد.

  داخل اين گلدان را با رزهای هلندی آبی رنگ پركنيد تا ببينيد این فضا چقدر لوكس و شیک به نظر می‌رسد و ميهمانان را به ديدن زيبايي دعوت مي‌كند.

  فضاي بعدي كه در همه منازل مورد توجه قرار دارد،آشپزخانه است که برای کدبانوی منزل محیط بسیار مهمی است. اگر ابعاد آشپزخانه کوچک باشد می‌توانید دیوارهای آن را به رنگ سفید درآورید و اگر بزرگ است می‌توانیددیوارهای آن را همانند فضای پذیرايی رنگ‌آمیزی كرده و به طور یک در میان به رنگ آبی آسمانی و سفید رنگ‌ كنيد. اگر آشپزخانه کوچک است و از طرفي از سفیدی تنها لذت نمی‌برید می‌توانید سطوح دیوار را به رنگ سفید و سقف آشپزخانه را به رنگ آبی آسمانی رنگ کنید. پرده‌های چهارخانه آبی و سفید یا تک‌رنگ آبی انتخاب كنيد و بر روی میزی که وسط آشپزخانه برای صرف غذا قرار دارد، زیربشقابی‌هايی به رنگ نسکافه‌ای بگذاريد. بر روی آن‌ها بشقاب‌های سرمه‌ای رنگ و در وسط میز گلدانی سرامیکی به رنگ سفید که داخل آن پر از گل‌های آبی رنگ رز هلندی است قرار دهید. روی سنگ اپن آشپزخانه نیز یک ظرف چوبی قهوه‌ای به شکل‌های مختلف (بیضی، دایره و...) با ارتفاع كوتاه قرار دهید وداخل ظرف را براي تزئین با گل‌های خشک آبی رنگ پر کنید. با لوستر آبی رنگ سقف،انعکاس زیبای نور را که به محیط می‌تابد ببینید و از این محیط خیره‌کننده لذت ببرید.

  در سرویس‌های بهداشتی هم می‌توانید ترکیبات مختلف این دو رنگ را خلق کنید. فرض کنید کاشی‌های این مکان در طرح‌ها و رنگ‌بندی‌های مختلف آبی است، رنگ دیوارها سفید و رنگ سقف آبی شده است و لوازم بهداشتی این فضا به رنگ نسکافه‌ای است؛حوله‌های حمام هم به رنگ آبی در کنار روشويی آویزان شده‌اند. پرده جداکننده قسمت وان حمام از سرویس بهداشتی به رنگ آبی است. این مکان حتما براي شما آرامش به ارمغان می‌آورد.
  در تک‌تک فضاهای خانه‌تان می‌توانید از همنشینی اين دو رنگ بازمینه‌های مختلف رنگی و طرح‌های مختلف بر مبنای سلیقه خود استفاده كرده و لذت آرامش و سکون را از نزدیک لمس کنید.


  منبع :باشگاه دانشجویان پیام نور
  .
  .
  .
  ويرايش شده توسط E . H . S . A . N در 2010/8/25 در ساعت 12:05 PM
  .


  یک هُـنـرمـنـدِ بزرگ، جهان نوی را می آفریند که در آن اشیاء آشنا، طوری دیده می شوند که تا به حال هیچکس آنها را آن طور ندیده باشد.
  ما باید بتوانیم
  جـهـان ِ خـــــاص خود را بیافرینیم !

  ... ...

 18. تشكرها از اين پست


صفحه 3 از 14 نخستنخست 123456713 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. [مبانی معماری داخلی] نقش بافت در طراحی داخلی
  توسط mpb در تالار مبانی نظری معماری داخلی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2015/10/23, 12:41 AM
 2. [مبانی رنگ] نقش رنگ در طراحی داخلی
  توسط M I N A در تالار مبانی نظری معماری داخلی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2015/9/04, 06:25 PM
 3. [مبانی رنگ] رنگ های هارمونی در طراحی داخلی كلاسیك
  توسط M I N A در تالار مبانی نظری معماری داخلی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2015/7/09, 09:53 PM
 4. [مبانی رنگ] آشنایی با سیستم های رنگی کلاسیک در طراحی داخلی
  توسط mars در تالار مبانی نظری معماری داخلی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2014/9/18, 01:06 PM
 5. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2014/7/27, 03:17 AM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •