نمايش نتايج 1 تا 3 از 3

تاپیک: آموزش کاشت هندوانه

 1. #1
  عضو آواتار eng.saeedsgk
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  تاريخ عضويت
  2008/6
  محل سكونت
  تبریز
  امتیاز
  142
  پست ها
  96

  پيش فرض آموزش کاشت هندوانه

  هندوانه ميوه مورد علاقه و مخصوص فصل تابستان است .مناسب جهت مرطوب كردن دهان و رفع اتش و تشنگي است . هندوانه براي روزهاي گرم تابستان ، جشنها، تفريح ها و خيلي چيزهاي ديگر در اين فصل عاليه. فراموش نكنيد كه رقابت پرتاب هسته را نيز در زماني كه آن را سرو مي‌كنيد داشته باشيد... فقط لطفا بيرون از خانه. پس اگر دوست داريد خوشحال شويد . (پرتاب هسته) يك كار جديه ، يك بازي سرگرمي دار . خيلي از مسابقات پرتاب هسته با جوايزي در بعضي از كشورها، در تفريحات و جشن‌هاي تابستاني برگزار مي‌شوند .
  هندوانه هاي بزرگ و كشيده ( بيضي شكل) كه اولين نوع هندوانه‌اي است كه به ذهن ميرسد، فضاي خيلي زياد و فصلي طولاني را براي رشد نياز دارد . و به همين خاطر است كه بيشتر باغبانان خانه‌گي فضاي با ارزش باغشان را به اين نوع از هندوانه تخصيص نمي‌دهند. انتخاب آنها بيشتر بر روي هندوانه كوچكتر و نسبتا شيرين ازنوع هندوانه گرد و يا پلنگي است كه فضايي در حدود 3/1 را نسبت به آن نياز دارد .
  آيا ميدانستيد ؟ كاشت هندوانه يك تجارت جديه . مسابقات هندوانه يا (سنگين ترين ها ) در جشنواره هاي پاييزي برگزار ميشوند . بسياري از هندوانه هاي بزرگ در اين مسابقات بر سر جوايز براي بزرگترين هندوانه رقابت ميكنند . يك هندوانه تا چه قدر مي‌تواند رشد كند ؟ هندوانه هاي بزرگ تا تا بالاي 200 پند( 90 كيلو گرم ) مي‌توانند رشد كنند .
  حتي براي بزرگداشت هندوانه يك روزي نيز در نظر گرفته شده است.... 18 هم آگوست روز ملي هندوانه است .
  Keep your friends close,and your enemies closer

 2. تشكر از اين پست


 3. #2
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,746

  پيش فرض

  در مناطق معتدل بذر آن را مستقیما در اواسط یا اواخر فروردین ماه پس از رفع کامل سرما در زمین اصلی می کارند و در مناطق گرمسیر نیز در اواخر زمستان به کاشت بذر اقدام می نمایند.
  در هر چاله حدود 2 یا 3 بذر ریخته پی از اینکه بوته ها 4 برگ شدند یک بوته قوی را نگه داشته و بقیه را از نقطه تماس با خاک قطع می نمایند.بذر را باید حدود 20 ساعت قبل از کاشت خیس نمایند.

  کاشت آن هم به صورت پشته با جوی عمیق هم به صورت پشته با جوی کم عمیق که سیستم فارو نام دارد انجام می گیرد، البته طرق دوم مناسبتر است. فاصله پشته ها بین 180 تا 230 سانتی متر فاصله بوته ها از یکدیگر حدود 60 تا 90 سانتی متر گرفته می شوند.میزان بذر در هر یکصد متر مربع حدود 45 گرم می باشد . با در نظر گرفتن فواصل فوق کشت آن در یک طرف پشته انجام می شود.آفاتی که با این نبات حمله می کنند شب پره زمستانی ، آب دزدک شته و کنه است.اصولا برای تمام آفات فوق چنانچه در زمستان قبل از کاشت یخ آب به زمین داده شود بسیار مطلوب است. شخم عمیق و نابود کردن علفهای هرز نیز یکی دیگر از راههای عملیات مبارزه با آفات فوق است.
  در مورد مبارزه شیمیایی برای شب پره زمستانی و آب دزدک از طعمه های مسموم که قبلا ذکر شده استفاده می گردد و برای شته نیز 5/1 لیتر سم دیازینون 20 درصد را با یک هزار لیتر آب مخلوط کرده و مزرعه را سم پاشی می نمایند.
  نکته قابل توجه این که در تمام سمپاشی عمل از زراعت باغداری ،سبزیکاری و گلکاری هوا باید کاملا عاری از ابر و باد باشد.در غیر این صورت ممکن است ابرها باران زا بوده و در اثر نزول باران سموم روی برگها، شاخا ها و تنه نباتات شسته شده که در نتیجه مبارزه ثمر بخش نخواهد بود.
  باد به نوبه خود مانع خود ریزش پودر سموم روی گیاهان شده و آن را هدر می دهد با این ترتیب تعجیل در امر سم اشی بدون مطالعه اثر بخش نیست.
  سموم را باید از محل های مورد اطمینان خریداری نمایند تا اثر آن مثبت باشد در غیر این صورت سموم فاسد روی آفات اثری نخواهند داشت .
  واریته های هندوانه که از طریق مؤسسه اصلاح بذر توصیه شده با این شرح می باشند: چارلستون گری (Charleston gray) که بسیار مرغوب ،ترد و شیرین بوده و در تمام مناطق کاشت آن توصیه می گردد. هندوانه های این رقم بزرگ و کشیده و رنگ پوست آن سبز پسته ای روشن می باشند.
  واریته های دیکسی کوئین( Dixie queen) رقمی زود رس است .پوست میوه سبز کمرنگ،گوشت آن قرمز روشن و ترد و شیرین است.شکل میوه کمی گرد می باشد.
  رقم فرفاکس(fair fax) که شکل آن بیضی است پوست آن سبز روشن و گوشت آن قرمز ، پر آب و شیرین است.
  افکار هر انسان میانگین افکار پنج نفری است که بیشتر وقت خود را با آنها میگذراند خود را در محاصره افراد موفق قرار دهیم

 4. تشكرها از اين پست


 5. #3
  متخصص زراعت و اگرواکولوژی
  تاريخ عضويت
  2011/6
  امتیاز
  8577
  پست ها
  6,550

  پيش فرض

  هندوانه در مناطق استوایی نیمه گرم و معتدل کشت می‌شود. آن را اول هندی‌ها و ژاپنی‌ها کشت کردند، بعد مردم سایر کشورها.
  عده‌ای معتقدند این گیاه از هند وارد ایران شده و به همین دلیل هم (هندوانه) نامیده می‌شود.
  ترکیب غذایی آن شامل کالری، ویتامین‌های A، B۱، B۲، PP، کلسیم، آهن، فسفر، منیزیم، گوگرد، سدیم، چربی، قند، سلولز و... می‌شود.
  در کشورمان هندوانه نوبرانه از مشهد می‌آید، در مردادماه هندوانه جوین سبزوار بازار را پر می‌کند، آخرهای تابستان هندوانه همدان می‌آید و هندوانه شب چله محصول شهرهای دزفول، میناب و اطراف بندرعباس است.
  اینکه هندوانه از کجا می‌آید خیلی مهم است؛ مهم از این جهت که فاصله منطقه تولیدکننده (مبدا) تا بازار فروش (مقصد) در تعیین قیمت آن خیلی مؤثر است چون کرایه کامیون یا وانت و میزان مصرف بنزین و گازوئیل حرف اول را در بالا و پایین بودن قیمت این محصول می‌زند. البته نوع بذر و خاک یک منطقه نیز چون در کیفیت آن دخیل است، در تعیین قیمت نقش دارد ولی مسئله اصلی همان قضیه کرایه حمل‌و‌نقل است.
  در مورد سایر صیفی‌جات از جمله طالبی، گرمک، خربزه و... هم دقیقا این مسئله صادق است.
  ● ترش و شیرین
  طالبی، گرمک، خربزه و هندوانه را باید در جای خنک نگه دارید تا گرما، آن را ترش یا فاسد نکند.
  نگهداری این نوع صیفی‌جات در فریزر گرچه ظاهر و خواصش را حفظ خواهد کرد، اما کاملا طعم و مزه و بوی آن را از بین خواهد برد.
  هندوانه بریده شده را می‌توانید تا ۵ روز سالم در یخچال نگه دارید ولی بعد از ۵ روز از درون شروع به پوک شدن می‌کند.
  گاهی می‌شود که هندوانه یا طالبی و گرمکی که خریداری کرده‌اید، از بی‌قندی مزه کدو می‌دهد؛ به جای دور انداختن آن می‌توانید تبدیل به احسنش کنید؛ مثلا آب هندوانه را بگیرید و با کمی شکر، شربت طبیعی و پرخاصیتی درست کنید یا طالبی و گرمک را با کمی شکر و یخ داخل مخلوط‌کن بریزید و یک فالوده خوشمزه درست کنید.
  برای شیرین شدن آب هندوانه می‌توانید از عسل استفاده کنید. ترکیب عسل و هندوانه خیلی مفید و مطبوع است.
  پوست هندوانه خواص بسیاری دارد و کلی ویتامین درون خود جای داده ولی در حالت عادی، خوردنش ممکن نیست. شما می‌توانید با پوست هندوانه مربا درست کنید و این‌طوری، هم یک مربای شیرین و خوشمزه برای صبحانه داشته باشید و هم آن ویتامین‌ها را به بدنتان برسانید.
  اگر انواع تخمه‌های شور مغازه‌ها را نمی‌پسندید و برای سلامتی‌تان مضر می‌دانید، می‌توانید با جمع‌کردن تخم‌های طالبی و خربزه آنها را پس از شستن و خشک کردن در آفتاب با کمی نمک بو بدهید.
  اگر خربزه یا طالبی خود را در جایی مثل حیاط خلوت نگه می‌دارید و می‌دانید که در آن محوطه مارمولک رفت و آمد می‌کند، حتما طالبی یا خربزه خود را درون یک سبد حصیری قرار دهید که در داشته باشد (به هیچ‌وجه آن را داخل کیسه نایلون قرار ندهید چون به خاطر عرق کردن کیسه نایلونی سریع فاسد می‌شود) چون در غیر این‌صورت مارمولک‌ها که عاشق طالبی و خربزه هستند با ایجاد سوراخ‌هایی روی پوست آن علاوه بر خوردن، بقیه قسمت‌هایش را هم سمی می‌کنند.
  ● انواع هندوانه از لحاظ بذر
  در حال حاضر دو نوع هندوانه را می‌توانید در بازار پیدا کنید:
  ▪ هندوانه‌های گرد راه‌راه
  ▪ هندوانه‌های بیضی شکل سفید (هر چه آفتاب کمتری به آن تابیده باشد پوست سبزتری دارد). بذر نوع اول (راه‌راه) را از آرژانتین وارد کرده‌اند. هر یک کیلو از این نوع بذر ۵۰ هزار تومان قیمت دارد و در صورت کاشت ۱۰ تن محصول می‌دهد. این نوع هندوانه پوست کلفتی دارد و تخم ریز. اما بذر نوع دوم (بیضی شکل) که به بذر مکه‌ای مشهور است، کیلویی ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و در صورت کاشت هر یک کیلو از آن، ۵۰ تن محصول به دست خواهد آمد. پوست هندوانه‌های بیضی شکل، سفید و نازک است و تخم درشتی دارد.
  البته خاک هم در میزان و کیفیت محصول نقش بسیار مهمی دارد.نوع خاصی از هندوانه که در قدیم خیلی کشت می‌شد و امروز خیلی کمتر کاشته می‌شود، هندوانه دیم (محبوبی) است. این نوع هندوانه نسبت به انواع دیگر، شیرینی و قرمزی چندانی ندارد ولی تخم‌هایش فوق‌العاده درشت و پرمغز است و آن را فقط به خاطر همان تخم‌هایش می‌کارند؛ یعنی پس از برداشت، هندوانه‌ها را زیر آفتاب خشک می‌کنند، بعد آنها را چوب می‌زنند و تخم‌هایشان را جدا می‌کنند و به صورت عمده به خواربارفروشی‌ها می‌فروشند و گاهی صادر می‌‌کنند.
  تخمه ژاپنی که از مغازه خریداری می‌کنیم، دو نوع است؛ نوع اول کمی ریزتر است که تخم هندوانه‌ای است که چون قبلا محل کشتش روستای «جابان» در دماوند بوده به (تخمه جابونی) معروف است و نوع درشت‌تر تخمه ژاپنی، از تخم هندوانه‌ای است که بذر آن از ژاپن آمده است اما به اشتباه هر دو نوع این تخمه‌ها را تخمه ژاپنی می‌نامند.
  ● کود شیمیایی
  امروزه به خاک جالیز هندوانه‌های در حال رشد (چه راه‌راه، چه بیضی شکل) هم در کشت طبیعی و هم در کشت گلخانه‌ای کود شیمیایی اضافه می‌کنند. اما خیالتان راحت، این کوددهی در موقع مناسب و زیرنظر کارشناسان کشاورزی و زراعت صورت می‌گیرد به طوری که این مواد شیمیایی، ترکیبات ژنتیک هندوانه را تغییر نمی‌‌دهد و به بدن ضرر نمی‌رساند؛ تنها هندوانه‌ها را دور از آفت نگه می‌دارد و درشت‌ترشان می‌کند. البته باید بدانید درشتی یا کوچکی آنها هیچ تاثیری در شیرین بودن یا نبودن آن ندارد.
  ● هندوانه از واقعیت تا شایعه
  امروزه هندوانه را مانند بسیاری از صیفی‌جات به صورت گلخانه‌ای هم تولید می‌کنند. در واقع زندگی‌های امروزی و مسائل مربوط به جمعیت و زراعت، چنین ضرورتی را ایجاب می‌کند. پرورش طبیعی این صیفی با نوع گلخانه‌ای آن تفاوت‌هایی دارد که به آن اشاره می‌کنیم.
  هندوانه طبیعی به دلیل اینکه آفتاب می‌خورد، پوستش رنگ می‌اندازد و از سبزی به زردی و گاهی به سفیدی مایل می‌شود. در اثر تابش آفتاب مواد هندوانه قند بیشتری تولید می‌کند و شیرین‌تر می‌شود اما نوع گلخانه‌ای آن (چه راه‌راه، چه بیضی شکل) دارای گوشتی فوق‌العاده قرمز و آبدار است اما شیرینی هندوانه طبیعی را ندارد.
  حتما این توصیه را زیاد شنیده‌اید که «موقع خرید هندوانه، آن را بغل گوشتان نگه دارید و چند ضربه آرام به آن بزنید؛ اگر صدای دهل داد، شیرین است». این روش فقط در مورد هندوانه‌های طبیعی جواب می‌دهد ولی در مورد هندوانه‌های گلخانه‌ای این‌طور نیست؛ یعنی ممکن است بعد از زدن ضربه به هندوانه گلخانه‌ای صدای دهل بشنوید و وقتی آن را به خانه بردید و پاره کردید، گوشت آن را سرخ سرخ ببینید ولی هندوانه شیرین نباشد و کلی دمغ می‌شوید. البته در بعضی گلخانه‌ها با استفاده از نور مصنوعی سعی می‌کنند هندوانه‌های شیرین‌تری تولید کنند.
  برای خرید یک هندوانه شیرین بهتر است یا به جناب هندوانه‌فروش اطمینان کنید و انتخاب را به او بسپارید یا در شناخت رنگ پوست هندوانه، کمرنگی و پررنگی آن و در تشخیص نوع گلخانه‌ای و طبیعی، یک کارشناس خبره شوید که البته این کار به این راحتی‌ها میسر نمی‌شود و خود هندوانه‌فروش‌ها هم گاهی در این مورد اشتباه می‌کنند.
  امروزه به خاک جالیز هندوانه‌های در حال رشد (چه راه‌راه، چه بیضی شکل) هم در کشت طبیعی و هم در کشت گلخانه‌ای کود شیمیایی اضافه می‌کنند. اما خیالتان راحت، این کوددهی در موقع مناسب و زیرنظر کارشناسان کشاورزی و زراعت صورت می‌گیرد به طوری که این مواد شیمیایی، ترکیبات ژنتیک هندوانه را تغییر نمی‌‌دهد و به بدن ضرر نمی‌رساند؛ تنها هندوانه‌ها را دور از آفت نگه می‌دارد و درشت‌ترشان می‌کند. البته باید بدانید درشتی یا کوچکی آنها هیچ تاثیری در شیرین بودن یا نبودن آن ندارد.
  طالبی و گرمک زودتر از خربزه عمل می‌آیند و ترکیب غذایی هر دویشان فوق‌العاده شبیه به هم است؛ هر دو دارای پروتئین، چربی، قند، کلسیم، آهن، پتاسیم، ویتامین و مقدار کمی مواد نشاسته‌ای و سلولز هستند، اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.طالبی خط‌های سبز دارد و پوستش زبر است. گرمک پوست صافی دارد و کف‌اش تخت است و در ضمن خط هم ندارد.
  طالبی نوبر از اهواز می‌آید که البته بذرش ساوه‌ای است، بعد طالبی ورامین به بازار می‌آید، بعد طالبی ساوه و دست آخر هم طالبی کاشان. اما گرمک کمی متفاوت است؛ اول از جنوب می‌آید ولی بعد، از گرگان و آخر هم از کاشان. طالبی هر چه پوست زبرتر و وزن سنگین‌تری داشته باشد شیرین‌تر است اما شیرینی گرمک را فقط از وزنش می‌توانید بفهمید.
  ● هندوانه‌های گوشه‌دار
  حدود ۲۰ سال پیش ژاپنی‌ها برای تسریع در صادرات و بسته‌بندی راحت هندوانه شروع به اصلاح ژنتیکی این محصول کردند و با ایجاد تغییرات هورمونی، اول هندوانه‌های چهارگوش پرورش دادند و بعد هندوانه‌های سفید، زرد و نارنجی؛ آن هم بدون تخم.
  یک سال و نیم پیش هم یک گروه از جوانان فارغ‌التحصیل کشاورزی، باغبانی و زراعت کشورمان همین کار را آغاز کردند و با استفاده از روش‌های تست هورمونی و اصلاح ژنتیک، هندوانه‌هایی با رنگ‌های متفاوت و به شکل چهارگوش تولید کردند؛ اما فقط در حد یک کار آزمایشگاهی خیالتان راحت!هنوز هندوانه‌های دستکاری شده ژنتیک حتی در خود ژاپن و کشورهای اروپایی به صورت عمومی و بدون برچسب به بازار عرضه نمی‌شود، چه برسد به ایران که مردم این‌قدر به سلامت غذا، میوه، سبزی، آشامیدنی و... که مصرف می‌کنند حساسند.
  اگر در آینـده قرار باشد این هندوانه‌‌های ژنتیکی وارد بازار شود، مطمئن باشید خبرش دنیا را خواهد گرفت.

 6. تشكرها از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. [آموزش تصویری] کاشت سبزه آدمکی
  توسط دانشجوي كامپيوتر در تالار هنر در خانه
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2015/2/16, 03:43 PM
 2. آموزش کاشت و برداشت فلفل در خانه
  توسط mani24 در تالار سبزی کاری
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2014/6/15, 09:18 PM
 3. آموزش کاشت سبزه!!!
  توسط Abolfazl_r در تالار گفتگوی آزاد
  پاسخ ها: 11
  آخرین ارسال: 2012/9/05, 02:31 PM
 4. برنامه protel به همراه آموزش
  توسط وبلاگر در تالار نرم افزارهای مهندسی برق
  پاسخ ها: 11
  آخرین ارسال: 2011/7/08, 07:01 PM
 5. آموزش مقدماتي ميكروكنترلر(avr)
  توسط وبلاگر در تالار مهندسی برق
  پاسخ ها: 4
  آخرین ارسال: 2009/8/18, 11:23 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •