[ راندو ] کارگاه راندو در معماری

تبسم

عضو جدید
طبق تعریف ویکی‌پدیا، توموگرافی تصویرسازی از طریق ثبت برش‌های مختلف می‌باشد که کاربردهای ویژه‌ای در پزشکی، باستان‌شناسی، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی و مهندسی مواد دارد.

در معماری نیز به تازه‌گی با به کار بردن شیوه‌های جدید در طراحی (طراحی توموگرافیک) تلاش می‌شود تا فرآیند یافتن فرم، با ثبت برش‌های مختلف از یک جسم در حال حرکت (مثلاً یک کاغذ در حال سقوط) در فواصل زمانی ثابت، حاصل شود. تصویر زیر برگرفته از فرم به دست آمده از همان کاغذ در حال سقوط است. در
طنزی که در سریال سیمپسون‌ها برای معماری گری به کار رفته بود، تنها به آخرین برش زمانی و لحظه فرود آمدن کاغذ بر روی زمین توجه شده بود،‌ در حالیکه در طراحی توموگرافیک کل فرآیند سقوط – از شروع تا پایان – مورد نظر طراح است.

یک مثال ملموس از توموگرافی، سینما یا به عبارت بهتر تصاویر متحرک است که هر ثانیه آن بر مبنای استاندارد از حداقل 24 فریم تشکیل شده است.

طراحی توموگرافیک و توموگرافی در فیلم عنوان موضوعاتی هستند که
Richard Fulton در پایان نامه معماری‌اش در دانشگاه فنی وین بدان پرداخته است.

تبسم

عضو جدید
بچه ها شما ها هم وقتي با ماژيك كار مي كنين بعد با قلم هم روش كار ميكنين؟من نميدونستم بايد اين كار و بكنيم و فقط با مداد رنگي و ماژيك كار ميكردم اما امروز استادمون گفت براي زيباتر شدن كار بايد بعد با قلم مو روش كار كني تا يكدست بشه و واقعا خوب شد.

nino

مدیر بازنشسته
بچه ها شما ها هم وقتي با ماژيك كار مي كنين بعد با قلم هم روش كار ميكنين؟من نميدونستم بايد اين كار و بكنيم و فقط با مداد رنگي و ماژيك كار ميكردم اما امروز استادمون گفت براي زيباتر شدن كار بايد بعد با قلم مو روش كار كني تا يكدست بشه و واقعا خوب شد.

من تا حالا نشنيده بودم !
يكم بيشتر توضيح بده ولي ميدوني به نظر من قشنگيه كار با ماژيك يك دست نبودنشه كه خودش يه بافت ميده به كار
اگه نمونه كار داري بذار عزيزم ;)

silver star

عضو جدید
سلام. منم مثه بقیه توضیح بیشتر می خوام، خواهشا! منظورت از قلمو چیه؟ همینطور قلموی خشک رو روش بکشیم؟!!!:biggrin: من شنیده بودم، که اگه قلمو با الکل رو کاره ماژیک بکشی، قشنگ می شه. حس و حال آبرنگی به کار می ده. خودم یه بار امتحان کردم، خوشم نیومد. من با نظر نوشین جان موافقم. ماژیک قشنگیش به همون خطوطشه! :)

تبسم

عضو جدید
سلام. منم مثه بقیه توضیح بیشتر می خوام، خواهشا! منظورت از قلمو چیه؟ همینطور قلموی خشک رو روش بکشیم؟!!!:biggrin: من شنیده بودم، که اگه قلمو با الکل رو کاره ماژیک بکشی، قشنگ می شه. حس و حال آبرنگی به کار می ده. خودم یه بار امتحان کردم، خوشم نیومد. من با نظر نوشین جان موافقم. ماژیک قشنگیش به همون خطوطشه! :)
قلمو خشك!!!!!!!!!!!!!نه خارج از شوخي قلمو تر!:biggrin:نمي دونم شايد اما من وقتي با ماژيك كار ميكردم احساس مي كردم كه مثل نقاشي كودكان مي شه شايدم چون كه بلد نبودم اما اين كارو كه كردم شبيه به آبرنگ ميشه تقريبا و خوشم اومد گفتم شايد امتحان كنين راضي باشين

تبسم

عضو جدید
توضيح كه فقط جاهايي كه لازم قلمو رو آروم ميكشيم روش .جاهايي كه با مداد رنگي هم هست ميشه و بهترم مي شه

silver star

عضو جدید
سلام بچه ها شما سایت شب راندو کردید؟ اگه نمونه و یه توضیح در موردش بدید ممنون میشم:tooth:
سلام. منم تونستم 2 تا پیدا کنم:
http://www.www.www.iran-eng.ir/imagehosting/1189147821481120d3.jpg
http://www.www.www.iran-eng.ir/imagehosting/1189147821477cc7bd.jpg
اولی نوشته بود که با تکنیک Gouache کار شده!
من وقتی معنی این لغت رو توو دیکشنری سرچ کردم این نوشته بود:

painting technique: a method of painting in which opaque watercolors are mixed with gum

صمغ؟!!! شما تاحالا چیزی در مورد این تکنیک شنیدید؟ آبرنگ رو با صمغ مخلوط می کنن؟!!
خواهشا اگه کسی چیزی شنیده یا دیده، ما رو بی نصیب نذاره. ممنون;)

nino

مدیر بازنشسته
سلام. منم تونستم 2 تا پیدا کنم:

اولی نوشته بود که با تکنیک Gouache کار شده!
من وقتی معنی این لغت رو توو دیکشنری سرچ کردم این نوشته بود:

painting technique: a method of painting in which opaque watercolors are mixed with gum

صمغ؟!!! شما تاحالا چیزی در مورد این تکنیک شنیدید؟ آبرنگ رو با صمغ مخلوط می کنن؟!!
خواهشا اگه کسی چیزی شنیده یا دیده، ما رو بی نصیب نذاره. ممنون;)

مرسي سيلور جان
راستي تو كتاب لين هم يكي دو تا راندو شب داره
اين كه گفتي فقط من ميدونم كه يه خمير هايي هست كه با آبرنگ قاطي ميكنن . البته آبرنگهاي خميري هم هست . !!!!

archi_arch

مدیر بازنشسته
نه همين ماژيك معمولي ها.........................من بلد نيستم عكس بزارم بعد اين كه كاري كه انجام دادم اون تيكه اي كه استاد با قلمو كار كرد خيلي بهتر شد.

گذاشتن عکس زیاد مشکلی نداره تو میتونی از کارت با موبایل یا دوربین و ... عکس بگیری و بریزی تو سیستمت و بعد مثل بقیه ی عکسها اونو تو سایت یا یه جای دیگه اپلود کنی اگه تو این مورد مشکلی داری بپرس تا بیشتر برات توضیح بدم.

توضيح كه فقط جاهايي كه لازم قلمو رو آروم ميكشيم روش .جاهايي كه با مداد رنگي هم هست ميشه و بهترم مي شه
بچه ها من نفهمیدم چی شد!!!!!!
تبسم جان یعنی هم رنگ همون رنگ ماژیک روش با قلمو کار کنیم؟ (ابرنگ؟!)

nino

مدیر بازنشسته
اینم نمونه کار ماژیک با قلمو :D
نمونه کار

چون حجمش زیاده لینکش را گذاشتم ..در ضمن برای راندو در معماری به هیچ وسیله ای به جز ماژیک و روان نویس فکر نکنید.;)

آزاده جان مطمئني ؟
آخه من اين طرح رو از رو كتاب لين كشيدم با ماركر همين شكلي شد ديگه قلمو نزدم ؟

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
آزاده جان مطمئني ؟
آخه من اين طرح رو از رو كتاب لين كشيدم با ماركر همين شكلي شد ديگه قلمو نزدم ؟

راستش زیرش نوشته Marker with felt-tip pen
خب مارکر را باید کنارش روان نویس یا قلمو بیای حتما. منم اینو از همون کتاب لین برداشتم

هوچکدم باز نمی شه
امتحان کردم ...همش باز میشه!!!

nino

مدیر بازنشسته
هوچکدم باز نمی شه

آخه تو رو چه به راندو :biggrin:

عجيبه آزاده جان . من 2 سال پيش اين كارو كشيدم اگه پيداش كردم عكس كارم رو ميذارم ;)
اينم عكس همون كار كه حجمشو كم كردم ;)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
آخه تو رو چه به راندو :biggrin:
عجيبه آزاده جان . من 2 سال پيش اين كارو كشيدم اگه پيداش كردم عكس كارم رو ميذارم ;)
اينم عكس همون كار كه حجمشو كم كردم ;)
راست می گی ..دقت نکرده بودم که ایشون را چه به راندو :D
ممنون که حجم عکس را کم کردی...خوبه کاراتو نگه داشتی..من انقدر از درسای ترکیب و بیان و اینا متنفر بودم..همه کارامو ریختم دور :surprised:
فقط شاسیامو نگه داشتم

راستش من تقریبا 10-12 تا سی دی از این کتابای راندو دارم ..فکر می کنین چه موضوعاتی بهتره که عکساشو اینجا بذارم؟؟

nino

مدیر بازنشسته
راست می گی ..دقت نکرده بودم که ایشون را چه به راندو :D
ممنون که حجم عکس را کم کردی...خوبه کاراتو نگه داشتی..من انقدر از درسای ترکیب و بیان و اینا متنفر بودم..همه کارامو ریختم دور :surprised:
فقط شاسیامو نگه داشتم

راستش من تقریبا 10-12 تا سی دی از این کتابای راندو دارم ..فکر می کنین چه موضوعاتی بهتره که عکساشو اینجا بذارم؟؟

آزاده جان اگر كار با ماركر باشه براي بچه ها مناسبتره . كارهاي سريع و اسكيسي مثل كاراي صديق . ;)

تبسم

عضو جدید
گذاشتن عکس زیاد مشکلی نداره تو میتونی از کارت با موبایل یا دوربین و ... عکس بگیری و بریزی تو سیستمت و بعد مثل بقیه ی عکسها اونو تو سایت یا یه جای دیگه اپلود کنی اگه تو این مورد مشکلی داری بپرس تا بیشتر برات توضیح بدم.

بچه ها من نفهمیدم چی شد!!!!!!
تبسم جان یعنی هم رنگ همون رنگ ماژیک روش با قلمو کار کنیم؟ (ابرنگ؟!)
نه عزيز دلم وقتي با ماژيك كشيدي قلمو رو بزن تو آب آروم بكش روش حالت آبرنگ پيدا ميكنه.مداد رنگي هم بعد از كشيدن ميشه.يه جاهايي لازمه و كمك مي كنه من كارامو تحويل دادم اما چند تا دارم كه تمريني بوده مي زارم .((اگه بد بود نخندين تازه كارم)).:smile:

تبسم

عضو جدید
بچه ها با اكولين كار كردين؟؟اميدوارم درست نوشته باشم من از يكي پرسيدم با اكولين كاراشو راندو كرده رنگها شفاف تر هست .نمونه هاشو قرار بده بزارم اينجا.

nino

مدیر بازنشسته
بچه ها با اكولين كار كردين؟؟اميدوارم درست نوشته باشم من از يكي پرسيدم با اكولين كاراشو راندو كرده رنگها شفاف تر هست .نمونه هاشو قرار بده بزارم اينجا.

تبسم جان اين هم نمونه كار اكولين منتها اكولين رنگهاش خيلي خامه و بايد بسازيشون

براي گذاشتن عكس هم تو امضام لينكش هست . روش كار كامل رو توضيح دادم ;)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

silver star

عضو جدید
بچه ها این کار منه واسه بیان 1.نظرتونو بگین:)
سلام پروین جان! خسته نباشی. ممنون از اینکه کارت رو گذاشتی.
من احساس می کنم که با پاستل و مداد رنگی رو مقوای کرم کار کردی. یا شایدم فقط همون مداد رنگی. درسته؟
کارت کلا خوبه. ولی چون گفتی نظر بده، چندتا چیز که به ذهنم میرسه بهت میگم تا کارت بهتر شه (با اجازه ی بزرگترا :)):
من ترس رو توو کارت احساس می کنم، که اوونم چون ترم اولی هستی طبیعیه و با تمرینه بیشتر برطرف میشه
مثلا توو پوشش گیاهی ترسیدی که بیشتر ادامه بدی. گفتی شاید بد شه، همه ی زحمتم بر باد بره، نه؟
یه چیز وایسا بهت بگم که خیلی مهمه. یادت باشه همیشه کاره پر رنگ خیلی بیشتر به چشم میاد. پس سعی کن تا جایی که زورت می رسه، مداد رنگی رو فشار بدی. من خودم اوایلش خیلی می ترسیدم. اصلا نمی تونستم، مداد رو فشار بدم. اینطوری هم خیلی وقت گیر تر بود و هم بعد چند ساعت کار، انگار نه انگار کاری کردی. پس دل بزن به دریا. واسا ترست بریزه. یه کاره پررنگ کار کن، خودت تفاوت رو احساس می کنی.
بعدش، زمینت خیلی بی روحه. اصلا بهش بعد ندادی. از اوون علف های ریزی که پای دیوارا گذاشتی، اگه با فاصله توو زمین هم می کشیدی، بهتر میشد.
ولی بازم میگم کارت من حیث المجموع خوبه
به امید اینکه کارات هر روز بهتر شه;)

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون که نظرتو گفتی!:lol:
بله درسته! با پاستل و مداد رنگی کشیدم البته مقواش قهوه ای بود توی عکس بد افتاده!
نمی دو نم شما این همه چیزو چطور از توی یه عکس کوچولو فهمیدی ! واقعا" ایول! :w17:
رو زمینش بازم کار میکنم! از راهنمایی هات ممنونم!

nino

مدیر بازنشسته
سلام پروين جان
مرسي كه كارت رو گذاشتي ;)
اين اولين كارته و خوب شده
يه نكته اينه كه كنتراست زيادي تو كارت نيست و نياز به به كنتراست داره وگرنه خوبه
ميگردم ببينم كا با پاستل دارم بذارم ;)

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعد از گذشت 5 ترم بنده با کمال شرمندگی خوب بلد نیستم نما و سایت پلان رو سایه بزنم . راندو نه ها! سایه مشکل دارم . یه توضیح کوچولو بدین راه می افتم:redface:

nino

مدیر بازنشسته
بعد از گذشت 5 ترم بنده با کمال شرمندگی خوب بلد نیستم نما و سایت پلان رو سایه بزنم . راندو نه ها! سایه مشکل دارم . یه توضیح کوچولو بدین راه می افتم:redface:
منظورت سايه خورشيده ؟
بايد سايه رو تو درس پرسپكتيو ياد ميگرفتي
خيلي اينجوري تو ضيح دادنش سخته ميشه عكس كارتو بذاري ؟

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورت سايه خورشيده ؟
بايد سايه رو تو درس پرسپكتيو ياد ميگرفتي
خيلي اينجوري تو ضيح دادنش سخته ميشه عكس كارتو بذاري ؟
بله منظورم سایه ی خورشیده ! جالب اینه که تو پرسپکتیو بلدم سایه رو :) .نمی دونم چطور نما و پلان رو سایه بزنم . مخصوصا نما رو . یعنی اول تو پرسپکتیوش سایه بزنم از روی اون ببرم تو نما؟ :surprised:

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . نینو جون اینم عکسهایی که خواسته بودی اینها مال تحویل موقت بود برا سایه دوباره از اول راندو می کنم . مرسی:redface::redface:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

maral55

مدیر بازنشسته
بچه ها این کار منه واسه بیان 1.نظرتونو بگین:)

علاوه بر چیز هایی که ایمان گفت منم موافقم باهاش
تضاد تو کارت رو بیشتر کن رنگ های تیره رو تیره تر بکن به قول ایمان نترس از فشار دادن مداد
یا حتی یه جاهایی میشه با روان نویس خطوط اصلی رو بری روش.

silver star

عضو جدید
بله منظورم سایه ی خورشیده ! جالب اینه که تو پرسپکتیو بلدم سایه رو :) .نمی دونم چطور نما و پلان رو سایه بزنم . مخصوصا نما رو . یعنی اول تو پرسپکتیوش سایه بزنم از روی اون ببرم تو نما؟ :surprised:
من می تونم اظهار نظر کنم؟
ببخشید اگه بعنوان یه ترم دومی دارم پر رویی می کنم که نظر میدم. با اجازه:
بذارین یه سوال مطرح کنم: اصلا سایه برا چیه؟ جز اینه که ما برای واقعی تر جلوه دادن کارمون از سایه استفاده می کنیم؟
توو پرسپکتیو که چون خیلی واقعی تره، باید سایه شم خیلی دقیق تر باشه. ولی توو پلان و نما، به نظر من و تا اونجایی که از استادام شنیدم، سایه یه چیزه کاملا اختیاریه. تا جایی که حتی می تونه اصلا نباشه.
مثه کروکی کشیدن. معمار خیلی وقتا نیاز نیست که همه چیز رو بکشه. ما فقط هدفمون رو توو کار می کشیم. سایه زدن هم همینطوریه. خیلی جاها ممکنه که اصلا هدفت از طراحی همون سایه های اجسام رو هم باشه،پس اونجا رو سایه ها بیشتر تاکید می کنی. یا برعکس، یجایی ممکنه که تاکیدت رو فرم باشه و شاید اگه اونجا سایه بزنی، کارت رو خراب کنه. پس دیگه اونجا سایه معنایی نداره!
مثلا توو این سایت پلان ببین، اصلا خوده پلان رو سایه نزده. چون هدفش اوون فرم پلان بود، عوضش حتی سایه ی اوون تشک بادی رو ته استخر رو زده.

یا مثلا توو این کار دقت کن. چون هدفش (به نظر من) اوون فرم شیرونی هاست، اومده زیره لبه ی شیرونی رو سایه زده تا بر اوون تاکید بیشتری کنه.

اگه بخوام توو یه جمله خلاصه کنم اینکه: "سایه زدن الزامی نیست" و اگه خواستی هم بزنی، کاملا حسی! سعی کن پایبند قواعد نشی:);)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها . ایمان جان مرسی بابت نظراتت این پروژه پایان ترممه می شه نظراتتون رو بگید تا اصلاحشون کنم . البته بعضی جاها ناقصه

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا