شناخت شیرآلات صنعتی 1

رضا5457

عضو جدید
سلام - از این شیرها می شود در مواقع خاصی بعنوان قطع جریان استفاده نمود ولی بطور عام این امکان وجود ندارد زیرا :
  1. بدلیل ساختمان این نوع شیرها اگر مکررا" بعنوان قطع و وصل جریان مورد استفاده قرار گیرند خیلی زود مستهلک می شوند.
  2. مسئله زمان - یعنی ما در بیشتر اوقات به سرعت عمل هنگام قطع و وصل جریان نیاز داریم در حالی که زمان باز و بسته شدن این نوع شیرها نسبتا" زیادتر است.
  3. عدم اطمینان به قطع کامل جریان
با تشکر - رضا

farzad.valve

عضو جدید
سلام جناب رضا5457
شما درست میفرمایید
ولی چند تا نکته درمورد نکات شما بترتیب :
1- نکته اولی که گفتید : اگر متریال بهتری استفاده کنیم چه؟
2- نکته دوم : Gate جزو شیرهای قطع و وصل است ولی زمان باز و بسته شدن بالایی دارد
3- نکته سوم : توی شیرهای قطع و وصل این اطمینان چه جوری وجود داره که اینجا نیست ؟

مهندس kaya و بقیه دوستان شما هم نظر بدین لطفا
ارادتمند - فرزاد

farid.pipe

عضو جدید
سلام
دست شما درد نکنه مهندس
من یه بررسی کنم ، اگه تونستم جوابشو پیدا کنم همینجا میگم

رضا5457

عضو جدید
سلام آقای مهندس
ضمن تشکر از توجه جنابعالی- من در واحدی که کار می کنم با شیرآلات کوچک سر و کار داریم و مطالبی که من در حین کار به ذهنم رسید را مطرح کردم.
با مطالعاتی هم که انجام دادم نتونستم جواب این سئوال رو پیدا کنم و تنها چیزی که پیدا کردم این بود که :
  • در شیرهای کنترل جریان افت فشار بیشتر از شیرهای قطع و وصل ( شیر gate valve کمترین افت فشار) می باشد.
  • از gate valve برای تنظیم جریان استفاده نمی شود زیرا باعث سائیدگی زبانه آن شده و از سوی دیگر ممکن است در قسمت نشیمنگاه ذراتی جمع شود و مانع جا افتادن کامل زبانه شود که این خود منجر به نشت سیال می شود.
آقای مهندس مشتاقانه منتظریم تا جواب سئوالاتی رو که پرسیده بودید رو بدونیم.
ارادتمند - رضا

farzad.valve

عضو جدید
سلام جناب رضا
ضمن تشکر از توجه شما چند تا نکته در مورد شیرها قابل توجه است
1- از لحاظ ایجاد اغتشاش و افت فشار Pinch valve از همه کمتر است و بعد از آن Ball Valve Full Bore و نیز Thrugh Conduit Gate Valve را میتوان نام برد.
2- نکته دومی که شما اشاره فرمودید کاملا درست هست و بقیه شیرهای on/off تقریبا به دلیل مشابهی در اثر نیمه باز بودن دچار آسیب می شوند
3- شیرهای کنترل جریان بدلیل ساختار خاص خود که مقاومت مناسبی در مقابل جریان سیال داشته باشد ، جریان را دچار آشفتگی و افت فشار می نماید، بخصوص در سرعتهای بالا
ارادتمند - فرزاد

رضا5457

عضو جدید
سلام آقای مهندس
با سلام و عرض تشکر در مورد جواب سئوال و عرض پوزش نسبت به جوابی که من دادم. واقعا" اشکال کار از منابع ضد و نقیضی است که در اینترنت و کتاب ها پیدا می شند و وجود شما یک غنیمته که از تجربیات عملی و تجربیاتتون ما رو مطلع می کنید. امیدوارم همواره موفق و پویا باشید.

با تشکر - رضا

kaya

عضو جدید
سلام - از این شیرها می شود در مواقع خاصی بعنوان قطع جریان استفاده نمود ولی بطور عام این امکان وجود ندارد زیرا :
  1. بدلیل ساختمان این نوع شیرها اگر مکررا" بعنوان قطع و وصل جریان مورد استفاده قرار گیرند خیلی زود مستهلک می شوند.
  2. مسئله زمان - یعنی ما در بیشتر اوقات به سرعت عمل هنگام قطع و وصل جریان نیاز داریم در حالی که زمان باز و بسته شدن این نوع شیرها نسبتا" زیادتر است.
  3. عدم اطمینان به قطع کامل جریان
با تشکر - رضا

سلام منظورتون شیرهای butterfly و pinch و glob هست؟ من یه زمانی اعتراض کردم که از شیرهای پروانه ای نباید واسه باز و بست کامل استفاده کرد اما در جواب گفتند که آببندی و نیاز به سرویس پروانه ای در مقایسه با gate خیلی بهتره و تو ایران بهتره از باترفلای استفاده بشه. جواب معقولی بود و همه جا هم میبینم که از شیر پروانه ای واسه باز و بست استفاده میشه و به نظر آببندی اونها نسبت به دروازه ای در دراز مدت بهتره! به نظر من از هر شیری میشه واسه باز و بست کامل در موارد خاص (به ندرت) استفاده کرد و در جواب تفاوت چندانی ندارند و بعد از مدتی همه اونها دچار نشت میشن. ولی قبول دارم که واه باز و بست مکرر از شیر گلویی نباید استفاده بشه. اولین توصیه ای که همه راجع به باز و بست کامل و مکرر می کنن شیر دروازه ایه که به نظر من بعد از چند سال خاصیتش رو از دست میده و در کل شیر مناسبی نیست.
و یک بحث دیگه اینکه سرعت باز و بست شیر درسته که در مواردی جزو مزیت محسوب میشه ولی فراموش نکین که در مواردی مثل انتقال سیال سنگین و پرسرعت جزو نواقص حساب میشه و واسه جلوگیری از سریع بسته شدن شیر هزینه هم میکنیم!
در کل به نظر بنده مقایسه بین شیرها باید در مکان و مورد استفاده و شرایط بهرهبرداری بحث بشه تا جواب صریح داشته باشه. الان تو این مورد همه دوستان به حق هستند!!

farzad.valve

عضو جدید
3- یکسو کردن جریان (Back Flow Prevention)
برخی از تجهیزات نصب شده در تاسیسات و خطوط انتقال دارای بخشهای حساس و اسیب پذیری هستند که در صورت مواجه شدن با ضربات سیال دچار آسیب دیدگی و یا حتی تخریب کامل خواهند شد. این ضربات ممکن است در اثر جریانهای برگشتی ، ضربه قوچ و یا Surge ناشی از انفجار یا شکست خط باشد . علاوه بر تجهیزات فوق مواردی وجود دارد که جریان برگشتی به تاسیسات یک مجموعه که برای فشار خاصی طراحی شده ، آسیب میرساند و مواردی دیده شده که اینگونه جریانهای نا خواسته و یا پیش بینی نشده یک مجموعه از تاسیسات را بطور کامل تخریب نموده و ضررهای بسیاری به یک مجموعه وارد نموده است.
به این منظور برخی شیرها وجود دارند که جریان را یکسویه میکنند و تنها در یک جهت تعیین شده، به سیال اجازه عبور می دهند. این شیرها تحت عناوین مختلف وجود دارند مانند Check Valve, Back Pressure Valve, Back Flow Valve, Back Flow Prevention Valve, …
روش عملکرد این شیرها متفاوت است و در مقالات مربوط به ساختمان شیرها به آن اشاره خواهیم نمود. ولی بطور کل اساس عملکرد این شیرها طوری است که اگر فشار پایین دست شیر ، بیشتر و یا برابر با بالادست جریان باشد، دیسک شیر روی نشیمن خود قرار میگیرد و از عبور جریان معکوس جلوگیری میکند.

4- انحراف جریان (Diverting Flow)
مواردی وجود دارد کا یک شیر وظیفه ای غیر از سه مورد فوق دارد و بعنوان یک شیر انتخاب مسیر عبوری سیال عمل میکند . بدنه این شیرها معمولا 3 یا بیشتر ورودی و خروجی دارد و مجرابند آنها با شیرهای فوق الذکر تفاوت دارد و بیشتر بنام شیرهای چند راهه شناخته میشوند. البته انواع خاصی از این شیرها علاوه بر انحراف جریان توانایی باز و بست و حتی کنترل جریان را نیز دارند و لی معمولا از آنها فقط برای هدایت جریان از مسیری به مسیر دیگر استفاده می شود .
این شیرها به تنهایی میتوانند وظیفه 2 یا 3 عدد شیر و حتی بیشتر را همزمان انجام دهند و به راحتی با چرخاندن یک دسته جهت جریان ورودی یا خروجی را انتخاب نمود. ساختار بسیار دقیق و حساسی دارند و درصورت عدم رعایت دستورالعملهای نگهداری و راه اندازی، عمر بهره برداری کمی خواهند داشت ولی بسیار مفید و پرکاربرد هستند. شیرهایی مانند Ball, Plug , Globe دارای انواع انحراف جریان میباشند که در زیر برخی از آنها را ملاحظه می فرمایید.

با نظرات خود راهنمای ما در ادامه راه باشید.
ارادتمند – فرزاد
http://www.farzadvalve.blogfa.com

mizz

عضو جدید
سلام.....من2 شنبه مصاحبه دارم تو شرکت ساخت لوله و شیر الات واسه کار............راجع به لوله بلدم...........

سری اطلاعات میخواستم راجع به شیر هوا شیر پروانه ای شور یکطرفه....ممنون میشم

kaya

عضو جدید
سلام جناب رضا
ضمن تشکر از توجه شما چند تا نکته در مورد شیرها قابل توجه است
1- از لحاظ ایجاد اغتشاش و افت فشار Pinch valve از همه کمتر است و بعد از آن Ball Valve Full Bore و نیز Thrugh Conduit Gate Valve را میتوان نام برد.
2- نکته دومی که شما اشاره فرمودید کاملا درست هست و بقیه شیرهای on/off تقریبا به دلیل مشابهی در اثر نیمه باز بودن دچار آسیب می شوند
3- شیرهای کنترل جریان بدلیل ساختار خاص خود که مقاومت مناسبی در مقابل جریان سیال داشته باشد ، جریان را دچار آشفتگی و افت فشار می نماید، بخصوص در سرعتهای بالا
ارادتمند - فرزاد

Thrugh Conduit Gate Valve
این جیه مهندس؟ ازش عکس دارین؟ چه فرقی با گیت ولو معمولی داره؟ ممنون

kaya

عضو جدید
سلام آقای مهندس
با سلام و عرض تشکر در مورد جواب سئوال و عرض پوزش نسبت به جوابی که من دادم. واقعا" اشکال کار از منابع ضد و نقیضی است که در اینترنت و کتاب ها پیدا می شند و وجود شما یک غنیمته که از تجربیات عملی و تجربیاتتون ما رو مطلع می کنید. امیدوارم همواره موفق و پویا باشید.

با تشکر - رضا

با تمام بند هاش موافقم!

kaya

عضو جدید
خیلی جالب بود مهندس من فکر میکرم این شیرها فقط در سایزهای کوچیک و برای استفاده در سیستمهای هیدرولیک پنیوماتیک استفاده میشن! از این شیرها میشه در شبکه های توزیع هم استفاده کرد؟ یعنی قابلیت عملکرد و نگهداری اونها در چه حده؟ و اینکه این شیرها به صورت آن--آف هستند یا میشه از اینها واسه کنترل جریان هم استفاده کرد؟ مثلا یک خروجی 70 درصد باز باشه و اون یکی 30 درصد. منظورم رو تونستم بیان کنم؟ ممنون از زحماتتون مهندس. جداَ ممنون

farzad.valve

عضو جدید
جناب mizz
من برای ارائه مطالب یک روالی رو درپیش گرفتم ونمیتونم خارج از این روال مطلبی بگم .
این مطالبی که شما میخواهی تو مقالات آینده ارائه خواهند شد ولی ایمیلت رو بذار تا یه اطلاعات خواسته شده را برات ارسال کنم

• Like
واکنش ها: kaya

farzad.valve

عضو جدید
Thrugh Conduit Gate Valve
این جیه مهندس؟ ازش عکس دارین؟ چه فرقی با گیت ولو معمولی داره؟ ممنون
KAYA جان،
Conduit Gate Valve یک نوشیر دروازه ایه که دیسک موازی داره و پورت آن مانند Ball یکنواخت است . میتونه بصورت Double Block and Bleed ساخته بشه و برای همین روسها توی خطوط گازشون ازش استفاده میکردند. کلاسهای فشاری بالاش جزو تجهیزات سر چاهی است و در X-Mass Tree به وفور استفاده میشود. انواع گوناگونی داره که هر کدام مصارف خاص خودشو داره .
اگر اجازه بدی بعداً تو بخش مربوطش بیشتر توضیح میدم . این هم یک نوعش:

farzad.valve

عضو جدید
خیلی جالب بود مهندس من فکر میکرم این شیرها فقط در سایزهای کوچیک و برای استفاده در سیستمهای هیدرولیک پنیوماتیک استفاده میشن! از این شیرها میشه در شبکه های توزیع هم استفاده کرد؟ یعنی قابلیت عملکرد و نگهداری اونها در چه حده؟ و اینکه این شیرها به صورت آن--آف هستند یا میشه از اینها واسه کنترل جریان هم استفاده کرد؟ مثلا یک خروجی 70 درصد باز باشه و اون یکی 30 درصد. منظورم رو تونستم بیان کنم؟ ممنون از زحماتتون مهندس. جداَ ممنون
همانطور که عرض کردم ، این شیرها بسیار ظریف، کم یاب، گران ولی مفید هستند. ولی در پالایشگاهها و پتروشیمی ها به وفور استفاده میشوند ولی برای on/off هستند ولی انواع Globe آنها برای کنترل جریان نیز بکار میروند و اون بحث قرار گرفتن آنها در حالت Mixer با این نوع امکان پذیر خواهد بود.
انواع دیگر نیز برای استفاده در حالت نیمه باز (همانطور که قبلا گفتم) باید پورتهای خاصی داشته باشند

mizz

عضو جدید
[farzad jan من 2شنبه مصاحبه دارم ب خدا.... خیلی مهمه کلی دنبالش بودم این کارو...خواهشن برام میل کن ...جبران میکنم....

شیر پروانه ای

شیر هوا

پیر 1 طرفه

این 3 تا رو تولید میکنن....

atomic_snowboard {at} yahoo.com

ممنونت میشم ..راضی به زحمتت نیستم ولی اوای کارو که میدونی....
ممنون بازم

atomic_snowboard{at}yahoo.com

at}hamoon @ e

farzad.valve

عضو جدید
سلام
yahoo به خاطر 16 آذر بسته است . هرچی تلاش کردم نتونستم وصل بشم که برات میل بفرستم
ایکاش زودتر از اینا میومدی

mizz

عضو جدید
توکلت به خدا باشه
حتما موفق میشی
بعدا بهم بگو چه سوالاتی ازت پرسیدن
________________-

نشد...گفت1چرخ طراحی کنین باتاقان بزارین...کاسه نمد...روی شفت...همه جاشم یاتاقان بزارینو سکشن بندی کنین...5نفر بودیم کسی نتونست

kaya

عضو جدید
________________-

نشد...گفت1چرخ طراحی کنین باتاقان بزارین...کاسه نمد...روی شفت...همه جاشم یاتاقان بزارینو سکشن بندی کنین...5نفر بودیم کسی نتونست

غصه نخور قضیه همون هواپیمای در حال سقوط و 5 تا مسافر و قالیچه پرنده ست! جا نداشتن داداش، بهونه آوردن. ان شالله یه جای بهتر میری. منم 7 ماه دنبال کار گشتم. حتی یه جایی یه آقایی که کاردان عمران بود و 5 سال بود اونجا کار مکانیک می کرد بعد آزمونش ( که البته خودتون حدس بزنید چی می تونه ازم بپرسه!!!) رو برگه معرفیم نوشته بود به دلیل عدم مهارت پذیرفته نمی شود! روزگار یکم پیچیده اما امیدوار باش یه جایی میری. در ضمن یه توصیه: هرگز نگو که سابقه کار کردن نداشتی! فقط بگو که بیمه نداشتم، کار کردم اما بیمه نمی شدم به دلیل نظام وظیفه. دروغ نگی کار پیدا کردن سخت میشه. اعتماد به نفس داشته باش و یکم هم کتابهای کاربردی بخون که حداقل چند کلام تیکه بندازی. همین تالار چند تا از دوستان هم بودن که ازم رزومه گرفتن و کلی هم امید دادن اما به دلایلی جور نشد. صبر داشته باش، خدا بزرگه، جور میشه

mizz

عضو جدید
غصه نخور قضیه همون هواپیمای در حال سقوط و 5 تا مسافر و قالیچه پرنده ست! جا نداشتن داداش، بهونه آوردن. ان شالله یه جای بهتر میری. منم 7 ماه دنبال کار گشتم. حتی یه جایی یه آقایی که کاردان عمران بود و 5 سال بود اونجا کار مکانیک می کرد بعد آزمونش ( که البته خودتون حدس بزنید چی می تونه ازم بپرسه!!!) رو برگه معرفیم نوشته بود به دلیل عدم مهارت پذیرفته نمی شود! روزگار یکم پیچیده اما امیدوار باش یه جایی میری. در ضمن یه توصیه: هرگز نگو که سابقه کار کردن نداشتی! فقط بگو که بیمه نداشتم، کار کردم اما بیمه نمی شدم به دلیل نظام وظیفه. دروغ نگی کار پیدا کردن سخت میشه. اعتماد به نفس داشته باش و یکم هم کتابهای کاربردی بخون که حداقل چند کلام تیکه بندازی. همین تالار چند تا از دوستان هم بودن که ازم رزومه گرفتن و کلی هم امید دادن اما به دلایلی جور نشد. صبر داشته باش، خدا بزرگه، جور میشه

دمت گرم داداشی...حال همو همدیگه میفهمیم..منم حدس زدم میخوان آشناهاشونو بیارن..آخه نیمه دولتی بود...چرت پرسید.......
من تهرانم..کاشان سایپاش میتونم برم..خانوم دوستم اونجا مدیر 1 قسمته..ولی 550میدن جا هم نمیدن..200 باید بدم کرایه خونه..ارزش داره برم؟؟

farzad.valve

عضو جدید
مهندس حالا هوس کردن پمپ بسازن! شانس آوردن که نرفتن تو کار بوئینگ و ایرباس و توربین! اصولا از لحاظ تکنولوژی یکین نه؟؟
:biggrin:
بقول این دوستمون شاید فرمایشی بوده
من شاید 20 مورد استخدامی دیدم که فرمایشی بوده و از قبل نیروها شونو جذب کرده بودند.
البته چرخ و یاتاقان بندی و کاسه نمد همه توی شیرها وجود دارند ولی خوب برای یه کسی که داره وارد این کار میشه یه کم زوده