·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقا ما هر کاری می کنیم یه جاش به مشکل می خورم، اون عبارت ثابت رو از یه روش بدست میارم، اون انتگرال دومی رو از یک روش دیگه، توی روش دوم، عبارت ثابت اولی نیست، توی روش اول علاوه بر این دو تا یه چیز دیگه هم اضافه میارم، البته که من اشتب کردم، حالا راه حلم رو تا دو روز دیگه میذارم، ببین اشکالش کجاست.:w20:
اصلا از دو روش هم اشتباه بدست بیاری ما دوستت داریم
اصلا بی خیالش

آخرین ویرایش:

maryam72

عضو جدید
سلام دوستان . ممکنه یکی این رابطه رو ثابت کنه؟

پیوست ها

• hhhh.jpg
    hhhh.jpg
    9.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان استاد ریاضی مان همش سوال هایش اثباتی است این برگه را هم برای حل داده ولی من فقط توانستم 1 و 2 را حل کنم این ها داخل چه کتابی هستند؟ لطفاً کمک کنید بگید چه کتابی بخرم که این مسئله ها را با حل شان داشته باشه خودم توماس دارم ولی داخلش نبود

مربوط به درس ریاضی 1 است رشته ام مهندسی برق است

ممنون نمیی دانستم باید کجا تاپیک بزنم

http://bayanbox.ir/id/9118149715250889176?info
یک کتاب هست به نام ریاضی 1 تالیف دکتر باباخانی، فیض دیزجی و حشمتی، اینا اساتید علوم پایه دانشکده فنی هستند، کتاب خیلی خوبیه به نظرم اگر این رو بخونی و حل تمرینش رو هم حل کنی مشکلت حله. سوالاش یه ذره قلق دارند، مثلا سوال 2 با قضیه مقدار میانگین و اینکه مشتق سینوس میشه کسینوس و همیشه بین صفر و یک هست حل میشه، سوال 3 تا شش هم من یه ذره روش فکر کردم اما باید بیشتر فکر کنم اما حل شدنیه. سوال 6 هم علامت بزرگتر رو فکر کنم برعکس گذاشتی، البته یه قدر مطلق هم میخواد، همیشه تانژانت از ایکس بزرگتر هست، از روی مشتق دو تابع که توی سوال یک حل کردی هم می تونی برای نشون دادن این نتیجه استفاده کنی. سوالات بعدی هم کاربرد مشتق هستند که خیلی راحت هستند یه ذره روش فکر کنی حل میشه

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام دوستان . ممکنه یکی این رابطه رو ثابت کنه؟

سلام
روش اثباتش بسط دادنشه، اینکه باز بشه و نشون داده بشه دو طرف یکی اند. در آوردن اون به صورت اندیسی راحت تره - مشروط به اینکه این نوع نمادگذاری براتون آشنا باشه. طبق نماد گذاری انیشتین طرف راست رو اینجوری میشه بازش کرد:

mhr74

عضو جدید
یک کتاب هست به نام ریاضی 1 تالیف دکتر باباخانی، فیض دیزجی و حشمتی، اینا اساتید علوم پایه دانشکده فنی هستند، کتاب خیلی خوبیه به نظرم اگر این رو بخونی و حل تمرینش رو هم حل کنی مشکلت حله. سوالاش یه ذره قلق دارند، مثلا سوال 2 با قضیه مقدار میانگین و اینکه مشتق سینوس میشه کسینوس و همیشه بین صفر و یک هست حل میشه، سوال 3 تا شش هم من یه ذره روش فکر کردم اما باید بیشتر فکر کنم اما حل شدنیه. سوال 6 هم علامت بزرگتر رو فکر کنم برعکس گذاشتی، البته یه قدر مطلق هم میخواد، همیشه تانژانت از ایکس بزرگتر هست، از روی مشتق دو تابع که توی سوال یک حل کردی هم می تونی برای نشون دادن این نتیجه استفاده کنی. سوالات بعدی هم کاربرد مشتق هستند که خیلی راحت هستند یه ذره روش فکر کنی حل میشه

آقا سلام بازم به شما یک محلی به ما دادید بقیه که ما را هیچی حساب نکردند

عزیز این کتاب پاسخ نامه هم دارد چون می خواهم پاسخ تشریحی اش هم باشد

اگه امکانش هست یک لینک بدید تا اینترنتی بخرم

ممنون از شما

راستی من پول کتاب برام مهم نیست اگه 10 تا کتاب هم باید بخرم شما بگید ممنون

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آقا سلام بازم به شما یک محلی به ما دادید بقیه که ما را هیچی حساب نکردند

عزیز این کتاب پاسخ نامه هم دارد چون می خواهم پاسخ تشریحی اش هم باشد

اگه امکانش هست یک لینک بدید تا اینترنتی بخرم

ممنون از شما

راستی من پول کتاب برام مهم نیست اگه 10 تا کتاب هم باید بخرم شما بگید ممنون
http://press.ut.ac.ir/book.asp?id=652&rnd=475
این لینک کتاب هست، حل تمرینش رو هم سال اول کارشناسی از انقلاب خریدم. بپرسی میشناسن

SHELLBY

کاربر بیش فعال
راهنمایی خرید ماشین حساب

راهنمایی خرید ماشین حساب

دوستان من دنبال یه ماشین حساب هستم که علاوه بر ان کار های عادی کارهای زیر را هم بکند:

1- حل معادله حداقل درجه3
2- ضرب توابع چند جمله ای ، مثلا بتونه دو یا چند چندجمله ای از درجه های یکسان یا متفاوت رو ضرب کنه و ضرایب رو بده
3- حل چند معادله و چند مجهول حداقل سه معادله سه مجهول

4- ترجیها انتگرال معین هم بتونه مقدارش رو بگیره

چه مارکی چه مدلی حدود قیمت و توضیحات لازم اگه ممکنه بگید

ممنون

mhr74

عضو جدید
http://press.ut.ac.ir/book.asp?id=652&rnd=475
این لینک کتاب هست، حل تمرینش رو هم سال اول کارشناسی از انقلاب خریدم. بپرسی میشناسن

سلام عزیز ممنون من یکی از شهرستان های اصفهان هستم خواهشاً کمک کنید من از کجا بخرم در ضمن فقط جلد یکش هست بقیه اش نیست؟ واین که این چاپی که داخل این سایت هست مال سال 90 است خیلی قدیمی نیست؟

ممنون

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام عزیز ممنون من یکی از شهرستان های اصفهان هستم خواهشاً کمک کنید من از کجا بخرم در ضمن فقط جلد یکش هست بقیه اش نیست؟ واین که این چاپی که داخل این سایت هست مال سال 90 است خیلی قدیمی نیست؟

ممنون
نه قدیمی نیست، تمام مباحث ریاضی یک رو در بر می گیره جلد اولش توی مباحث ریاضی پایه مهم اینه که شما مفهوم ها رو درک کنید و در حل مسایل متبحر بشین سوالات سال های بعد زیاد فرقی نداره با سال های قبل. حل تمرینش هم اینه:
http://www.booksite.ir/bo1.php?id=9648601488

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان من دنبال یه ماشین حساب هستم که علاوه بر ان کار های عادی کارهای زیر را هم بکند:

1- حل معادله حداقل درجه3
2- ضرب توابع چند جمله ای ، مثلا بتونه دو یا چند چندجمله ای از درجه های یکسان یا متفاوت رو ضرب کنه و ضرایب رو بده
3- حل چند معادله و چند مجهول حداقل سه معادله سه مجهول

4- ترجیها انتگرال معین هم بتونه مقدارش رو بگیره

چه مارکی چه مدلی حدود قیمت و توضیحات لازم اگه ممکنه بگید

ممنون
به نظر من لپ تاپ داری از متلب استفاده کن فکر ماشین حساب رو از سرت بیرون کن.
اگر وجود ماشین حساب ضروری هست دو تا پیش نهاد بهت می کنم تگزاس مدل های Ti 89 یا Nspire cas Touchpad هست و اون یکی هم Class pad جفتش عالیه
http://www.makhzannoor.com/

SHELLBY

کاربر بیش فعال
به نظر من لپ تاپ داری از متلب استفاده کن فکر ماشین حساب رو از سرت بیرون کن.
اگر وجود ماشین حساب ضروری هست دو تا پیش نهاد بهت می کنم تگزاس مدل های Ti 89 یا Nspire cas Touchpad هست و اون یکی هم Class pad جفتش عالیه
http://www.makhzannoor.com/

راستش اینها دیگه خیلی پیشرفته اند و خیلی امکانات ممکنه داشته باشند که احتیاج نداشته باشم، قیمتشون هم بالاست:sweatdrop:

مدل دیگه ای سراغ دارید که آن کارها را بکند ولی اینقدر هم پیشرفته نباشه و قیمت هم دیگه بیشتر از 70-80 نشه؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
راستش اینها دیگه خیلی پیشرفته اند و خیلی امکانات ممکنه داشته باشند که احتیاج نداشته باشم، قیمتشون هم بالاست:sweatdrop:

مدل دیگه ای سراغ دارید که آن کارها را بکند ولی اینقدر هم پیشرفته نباشه و قیمت هم دیگه بیشتر از 70-80 نشه؟
راستش من این فروشگاه مخزن نور رو خیلی معتبر می دونم، فروشگاهش هم توی جمهوری هست، به نظرم هم توی سایت یه نگاه به مدل های مختلف بنداز ببین توضیحات کدوم مدل بدردت می خوره، اگر هم برات امکان داره یه توک پا برو جمهوری فروشگاه مخزن نور.

mhr74

عضو جدید
آقا زنگ زدم می گه چند لحظه بعد یا اشغال می کنه یا هیچی نمی گه که خودت قطع کنی.

گفتم حالا شما تهران هستید یا حضوری برید یا زنگ بزنید چون شاید من از شهرستان هستم و شماره می افته جواب نمی دهند.
ممنون

maryam72

عضو جدید
سلام
روش اثباتش بسط دادنشه، اینکه باز بشه و نشون داده بشه دو طرف یکی اند. در آوردن اون به صورت اندیسی راحت تره - مشروط به اینکه این نوع نمادگذاری براتون آشنا باشه. طبق نماد گذاری انیشتین طرف راست رو اینجوری میشه بازش کرد:

مرسی. زحمت کشیدید. میشه در مورد اندیسها هم یه مقدار توضیخ بدید؟ من هیچ آشنایی با این نماد گذاری ندارم.

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همگی
از اساتید کسی می تونه خیلی واضح برای من توضیح بده با مثال که bilinear mapping یا همون نگاشت دو خطی چی هست؟ طبق این تعریف:

Suppose that you have three groups G1, G2 and G3, in which discrete logarithm is hard. Let's note group operation additively (with a '+' sign) in G1 and G2, and multiplicatively in G3. A pairing e is a function which takes one element of G1 and one element of G2, and outputs an element of G3, such that, for all integers a and b, and all group elements X1 and Y1 (from G1) and X2 and Y2 (from G2), you get:
e(X1 + X2, Y1) = e(X1, Y1) e(X2, Y1) (pairing is linear in the first parameter)
e(X1, Y1 + Y2) = e(X1, Y1) e(X1, Y2) (pairing is linear in the second parameter)
e(aX, bY) = e(X, Y)ab (actually a consequence of the bilinearity explained above)

به خصوص باز شده ی e(aX, bY) = e(X, Y)ab رو می خوام بدونم چی به چی هست
سپاس

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام به همگی
از اساتید کسی می تونه خیلی واضح برای من توضیح بده با مثال که bilinear mapping یا همون نگاشت دو خطی چی هست؟ طبق این تعریف:

Suppose that you have three groups G1, G2 and G3, in which discrete logarithm is hard. Let's note group operation additively (with a '+' sign) in G1 and G2, and multiplicatively in G3. A pairing e is a function which takes one element of G1 and one element of G2, and outputs an element of G3, such that, for all integers a and b, and all group elements X1 and Y1 (from G1) and X2 and Y2 (from G2), you get:
e(X1 + X2, Y1) = e(X1, Y1) e(X2, Y1) (pairing is linear in the first parameter)
e(X1, Y1 + Y2) = e(X1, Y1) e(X1, Y2) (pairing is linear in the second parameter)
e(aX, bY) = e(X, Y)ab (actually a consequence of the bilinearity explained above)

به خصوص باز شده ی e(aX, bY) = e(X, Y)ab رو می خوام بدونم چی به چی هست
سپاس
اگه به کتابهای ریاضی مهندسی مراجعه کنید میتونید متوجه بشید که چی هست. هر کتابی که نگاشت داره حتما نگاشت دوخطی یا موبیوس رو داره
کتاب انالیز مختلط چرچیل هم در مورد نگاشت صحبت کرده

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقا زنگ زدم می گه چند لحظه بعد یا اشغال می کنه یا هیچی نمی گه که خودت قطع کنی.

گفتم حالا شما تهران هستید یا حضوری برید یا زنگ بزنید چون شاید من از شهرستان هستم و شماره می افته جواب نمی دهند.
ممنون

710 هزار تومن

http://mashinhesabshop.com/component/virtuemart/%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%86%D9%85%D9%88%D8%AF%D8%A7%D8%B1/%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8-fx-cp400/105-483.html

کلاس پد رو معمولا نمیشه برد سر جلسه امتحان
گفتم در جریان باشی

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی. زحمت کشیدید. میشه در مورد اندیسها هم یه مقدار توضیخ بدید؟ من هیچ آشنایی با این نماد گذاری ندارم.

فصل یک اکثرا کتاب های مکانیک محیط پیوسته مربوط به این نوع بردارها و تانسورهاست
این فایل رو یه نگاهی بندازید یه مثال نسبتا خوب داره؛

پیوست ها

• Extract pages from 01 02 Notations Tensors Kinematics of Continua 02.pdf
    97.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Dear.Doctor

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

جعبه ای شامل 100 مهره ی سیاه و سفید است.2مهره به تصادف از این جعبه خارج میکنیم
الف تعداد مهره های سفید را به گونه ای تعیین کنید که اجتما هم رنگ بودن مهره ها مساوی احتما نه همرنگ بودن آن ها باشد
ب تعداد مهره های سفید را چنان تعیین کنید که احتما همرنگ بودن مهره ها حداقل باشد

2- 8 نامه را از پاکتهایشان خارج میگنیم و سپس به تصاد هریک را در پاکتی قرار میدهیم پابت کنید احتمال اینکه حداقل 2 نامه در پاکت خودشان قرار بگیرند کمتر از 1/3 است

mayor2

کاربر فعال
نظریه گراف ها

نظریه گراف ها

سلام دوستان
من موضوع پایان نامه ام در مورد urban web که اصل اون برمی گرده به نظریه گراف ها. می خواستم خواهش کنم اگر امکان داره کتاب با منبع موثق به من در زمینه نظریه گراف ها معرفی کنید که این رو به زبان ساده توضیح بده
با تشکر

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من موضوع پایان نامه ام در مورد urban web که اصل اون برمی گرده به نظریه گراف ها. می خواستم خواهش کنم اگر امکان داره کتاب با منبع موثق به من در زمینه نظریه گراف ها معرفی کنید که این رو به زبان ساده توضیح بده
با تشکر
سلام

·▪• دانلود کتاب وجزوات نظریه گراف ●•▪·

mozhgan11

عضو جدید
اثبات

اثبات

سلام من اثبات نا مساوی سیلوسترو میخواستم ممنون میشم اگه بلدین کمکم کنید ساعت یک امروز باید تحویل بدم دریغ نکنید ممنون.
همون که
رتبه ماتریس Aجمع رتبه ماتریسB منهای nکم تر مساوی رتبه ماتریسAB و اینم کمتر از minرتبه ماتریسAو ماتریسB

آخرین ویرایش:

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام من اثبات نا مساوی سیلوسترو میخواستم ممنون میشم اگه بلدین کمکم کنید ساعت یک امروز باید تحویل بدم دریغ نکنید ممنون.
همون که
رتبه ماتریس Aجمع رتبه ماتریسB منهای nکم تر مساوی رتبه ماتریسAB و اینم کمتر از minرتبه ماتریسAو ماتریسB
سلام. من که بلد نیستم ولی شاید این به دردتون بخوره
http://math.stackexchange.com/questions/298836/sylvester-rank-inequality

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اثبات اینکه:

فرض کنیم
و
دوماتریس دلخواه هستند به طوریکه ضرب
قابل تعریف باشد. به طورمعادل نشان میدهیم رتبه
نا بیشتر از رتبه
و رتبه
است. فرض کنید
و
پایه ای برای فضای ستونی B باشد.

فرض کنید A یک ماتریس m*n و B یک ماتریس n*p ،
سطرهای ماتریس Aو
ستونهای ماتریس B دراین صورت میتوان نوشت:

بنابراین ستونj-ام ماتریس AB به صورت
است. از طرفی چون sپایه ای برای فضای ستونی B است، لذا، برای هر j=1,...,p داریم:

پس رتبه ی AB کمتر مساوی K است و درنتیجه داریم:

به همین ترتیب میتووان نشان داد که
.حال از آنجاکه
میتوان نوشت:

درنتیجه :
بنابراین :

mhr74

عضو جدید
با عرض شرمندگی دوستان ماشین حساب هایی مثل همین کاسیوی 710 هزاری یا تگزاس هایی که 760 هزار هستند برای چه رشته های و برای چه مقطع های تحصیلی مناسب هستند؟

ممنون

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با عرض شرمندگی دوستان ماشین حساب هایی مثل همین کاسیوی 710 هزاری یا تگزاس هایی که 760 هزار هستند برای چه رشته های و برای چه مقطع های تحصیلی مناسب هستند؟

ممنون
به نظر من اگر فقط هدفت محاسبات درس ها و امتحان ها هست یه fx بگیر که بشه توش فرمول نویسی کرد و محاسبات ماتریسی ساده انجام بده، زمان دانشجویی ما ti تگزاس حدودا 150000 قیمتش بود، ارزش داشت که آدم بخره این ماشین حساب رو، ولی با این قیمت به نظرم با یک ماشین حساب معمولی سر کنی و یه لپ تاپ خوب داشته باشی و برای اون هزینه کنی و maple یا MATLAB نصب کنی خیلی برد می کنی. زمان ما برای راحتی بیشتر و استفاده از امکان برنامه نویسی این ماشین حساب ها برای درس هایی مثل محاسبات عددی، استاتیک و ... ازش استفاده می کردیم؛ اما من به جرات بهت می گم اگر در سطح کارشناسی تمامی محاسبات رو خودت دستی با یک ماشین حساب ساده مثلا fx که فرمول نویسی ابتدایی داره انجام بدی مطالب درسی رو هم مسلط تر میشی. همزمان کدش را با متلب هم بنویسی که عالیه، قیمت ها رو ببین، به نظرم همین ها کارت رو راه میندازه:
http://segalshop.com/Default.aspx?pageid=Productss&idssg=277
http://www.chare.ir/index.php?dispatch=categories.view&category_id=2751
این یکی که عصای دست ما توی امتحان ها بود:
http://www.chare.ir/index.php?dispatch=products.view&product_id=25509

آخرین ویرایش:
بالا