تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
3تا سوال اولش کنکوری نیست یعنی تو کنکور احتمالش کمه اینطوری بدن!
بقیه ی سوالاش خوبن
بفرما اینم سوال خوب!:)
گین رو میخواد vo/vid
مشاهده پیوست 171937
با سلام
در مورد این سوال 2 روش حل وجود داره و بالتبع 2 مقدار گین یکی 66.66 و یکی هم 200 که بحث شد روش
پرس و جو کردم و با مدار معادل مقدار گین 200 میاد
یعنیRpai4 که مورد اختلاف بود تو مقدار مقاومت اکتیو تاثیر داده شده

Joe_Bel

کاربر ممتاز
[h=2]خلاصه درس الکترونیک[/h]

یکی دیگر از دروس مهم در رشته برق، هم در کنکور و هم در دوران تحصیل درس الکترونیک می باشد. البته این درس برای دانشجویان گرایش های الکترونیک و مخابرات از اهمیت بیشتری برخوردار است.
در این پست یکی از جزوات کنکوری طرح 90 درصد قبولی موسسه آموزشی پارسه را برای دوستان باشگاه قرار داده ام.
این جزوه توسط آقای غلامرضا لطیفی نوشته شده و در کنار ارائه درس و راهکارهای مفید تستی در هر موضوع شامل تعداد زیادی از سوالات 4 گزینه ای سال های گذشته در کنکور کارشناسی ارشد برق می باشد.

تعداد صفحات کتاب : 160 صفحه

دانلود الکترونیک 1 و 2
حجم فایل : 30,866 KB
بقیه دروس در اینجا

آخرین ویرایش:

rezaei.sp

عضو جدید
سلام دوستان.
درمورد رابطه جریان ترانزیستور با ولتاژ ارلی به دو تا رابطه متفاوت برخورد کردم. کدوم صحت داره ؟
Erly.jpg

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام دوستان.
درمورد رابطه جریان ترانزیستور با ولتاژ ارلی به دو تا رابطه متفاوت برخورد کردم. کدوم صحت داره ؟
مشاهده پیوست 174271

اولی درسته اما باید Ico رو Isش کنید
دومی هم 1-رو برداریم درست میشه
اما در واقع منظور ارلی همون 1+VBE/VT می باشد (قسمت آخر فرمول)

آخرین ویرایش:

rezaei.sp

عضو جدید
با سلام.
دوستان قوی در الکترونیک ، به نظر میرسه جواب رو اشتباه داده . چون اون لینک که بین امیتر Q1 و بیس Q3 هست ، باعث میشه جریان کلکتور Q2 هم از Q1 عبور کنه که تو حل مسئله اصلا اشاره نکرده . نظر شما چیه ؟
اگه کسی میتونه به نرم افزار بده ببینه چی در میاد ؟

Joe_Bel

کاربر ممتاز
با سلام.
دوستان قوی در الکترونیک ، به نظر میرسه جواب رو اشتباه داده . چون اون لینک که بین امیتر Q1 و بیس Q3 هست ، باعث میشه جریان کلکتور Q2 هم از Q1 عبور کنه که تو حل مسئله اصلا اشاره نکرده . نظر شما چیه ؟
اگه کسی میتونه به نرم افزار بده ببینه چی در میاد ؟

سلام
مشکلی ندارد
جریان کلکتور Q2 هم از Q1 عبور کنه که تو حل مسئله اصلا اشاره نکرده چون خودش گفته که جریان بیس ها خیلی کوچیکه در حد 6.5 میکرو آمپر

rezaei.sp

عضو جدید
سلام
مشکلی ندارد
جریان کلکتور Q2 هم از Q1 عبور کنه که تو حل مسئله اصلا اشاره نکرده چون خودش گفته که جریان بیس ها خیلی کوچیکه در حد 6.5 میکرو آمپر
چطور اشکال نداره ؟
اگه جریان Q2 از مقاومت R عبور کنه ، همون میشه که مسئله حل کرده و پاسخ تست درسته . اما اگه جریان Q2 از اون لینک عبور کنه ، پس باید از امیتر Q1 عبور کنه که در اینصورت جریان کلکتور Q1 خیلی بیشتر از 0.5 میشه . اصلا اشاره ای به جریان کلکتور Q2 نکرده . اون از کجا باید عبور کنه ؟

mahdi_ml

عضو جدید
چطور اشکال نداره ؟
اگه جریان Q2 از مقاومت R عبور کنه ، همون میشه که مسئله حل کرده و پاسخ تست درسته . اما اگه جریان Q2 از اون لینک عبور کنه ، پس باید از امیتر Q1 عبور کنه که در اینصورت جریان کلکتور Q1 خیلی بیشتر از 0.5 میشه . اصلا اشاره ای به جریان کلکتور Q2 نکرده . اون از کجا باید عبور کنه ؟

شما اگه با این روش مشکل داری یکkvlتو بیس-امیتر ترانزیستورها و مقاومت مذکور بزن براحتی جواب درست بدست میاد..........به جریان های دیگه هم کاری نداشته باش!!

rezaei.sp

عضو جدید
شما اگه با این روش مشکل داری یکkvlتو بیس-امیتر ترانزیستورها و مقاومت مذکور بزن براحتی جواب درست بدست میاد..........به جریان های دیگه هم کاری نداشته باش!!
فرمایش شما کاملا درسته . این روش جواب داد و معما حل شد.

Joe_Bel

کاربر ممتاز
فرمایش شما کاملا درسته . این روش جواب داد و معما حل شد.

مگر خودش چه جوری حل کرده بود

rezaei.sp

عضو جدید

مگر خودش چه جوری حل کرده بود
منظورم این بود که با اعمال KVL میشه فهمید که ولتاژ دو سر R وجود داره و جریان ازش میگذره . ولی سوال خیلی گنگه. هیچ مقداری واسه R نداده . اگه فرض کنیم R بینهایت باشه ، اونوقت جریان کلکتور Q2 بالاجبار از امیتر Q1 عبور میکنه و گزینه ای که تست گفته اشتباه خواهد بود. اگه فرض کنیم R بینهایت باشه و مدار باز باشه ، میشه زحمت بکشی مدار رو تحلیل کنی ؟

Joe_Bel

کاربر ممتاز
منظورم این بود که با اعمال KVL میشه فهمید که ولتاژ دو سر R وجود داره و جریان ازش میگذره . ولی سوال خیلی گنگه. هیچ مقداری واسه R نداده . اگه فرض کنیم R بینهایت باشه ، اونوقت جریان کلکتور Q2 بالاجبار از امیتر Q1 عبور میکنه و گزینه ای که تست گفته اشتباه خواهد بود. اگه فرض کنیم R بینهایت باشه و مدار باز باشه ، میشه زحمت بکشی مدار رو تحلیل کنی ؟

می دونی مقدار مقاومت چند میشه
یک سرش 1.5ولت و سر دیگش 1 ولته، جریان مقاومت میشه نیم بر R
چون جریان بیس کوچیکه، نیم بر R برابره با 1.3میلی آمپر
پس R=384 اهم
پس مقاومت صفر نیست اما چون از جریان بیس صرف نظر کردیم جریان 10 کیلو برابره با جریان ترانزیستور 2
خب جریان 1 و 3 هم مشخصه برابرند
فکر کنم سوالت این باشه که جریان 1 وارد جریان 2 میشه با استفاده از میون بور 3؟
نه این طور نیست جریان بیس 3 خیلی کمه چون تقسیم بر بتا میشه که من این چندمین باره میگم اونجارو کوچیک گرفتیم یعنی صفره پس از اونجا جریانی عبور نمی کنه
خدایش دیگه خوب توضیح دادم

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام
یه سوال خوب:)
گین رو میخواد Rds یکسان هم دارن ترانزیستور ها/ضمنا پارامتری هم هست
مشاهده پیوست 175434

سوال سختی نیست فقط ترکیبیه
جریان 3 فت پایین با هم برابرند
قسمت بالای در همه کتابها گینشو بدست آموردن
خب حالا ورودی مون گیت فت 7 میشه از اینجا به بعد هم حل مسله کاری نداره

890031156

کاربر ممتاز
سوال سختی نیست فقط ترکیبیه
جریان 3 فت پایین با هم برابرند
قسمت بالای در همه کتابها گینشو بدست آموردن
خب حالا ورودی مون گیت فت 7 میشه از اینجا به بعد هم حل مسله کاری نداره
اره
ترکیبیه
نکتش اینه که معمولا تو آینه ی جریان ها جریان طبقه ی دوم 2ic میشه در حالی که اینجا صفره!
بعدشم منظور pmos سمت راستی است به عنوان طبقه ی دوم؟ اون فت 5 هست

Joe_Bel

کاربر ممتاز
شما اگه یکم تست های استاندارد بزاری بهتره ؟اینجوری بهتر میشه جواب داد...

می تونید مسایل مدار مجتمع رضوی رو حل کنید
به نظر من بهترین مسایل داخل همین کتاب هست اما خوب سوالات ماسفت هستش، اکثر کنکور های آزمایشی هم از این کتاب کپی پیست می کنن
دانلود

890031156

کاربر ممتاز
این سوالا که نمیدونم ولی تا حالا تو اینجا دوتا سوال دیدم که نمی تونستم حل کنم دنبال جوابش که رفتم فهمیدم که سوال اشتباه طرح شده بود
ممکنه شماره صفحه و شماره ی پست سوال موردنظرتون رو که اینجا آپ شده بگین؟
چون اکثرا سوالا حل شدن

Joe_Bel

کاربر ممتاز
می تونید مسایل مدار مجتمع رضوی رو حل کنید
به نظر من بهترین مسایل داخل همین کتاب هست اما خوب سوالات ماسفت هستش، اکثر کنکور های آزمایشی هم از این کتاب کپی پیست می کنن
دانلود
اینم حلش بنا به در خواست کاربری بنام neda_elec_urmia
دانلود حل المسایل کتاب طراحی مدارهای مجتمع آنالوگ دکتر بهزاد رضوی
دانلود

پسورد:
www.naserhashemnia.blogfa.com

دانشمند كوچك

عضو جدید
باسلام خدمت دوستان
بچه ها میشه این سوال برام به روش اسلام پناه حل کنید.برای مقاومت خروجی وقتی حلقه داریم vt , it میبندیم.اما جوابم در نمیاد 20:(

11.JPG

این سوال آزمون 4 استاد کهن هست که در سایتشون قرار دادن

Joe_Bel

کاربر ممتاز
باسلام خدمت دوستان
بچه ها میشه این سوال برام به روش اسلام پناه حل کنید.برای مقاومت خروجی وقتی حلقه داریم vt , it میبندیم.اما جوابم در نمیاد 20:(

مشاهده پیوست 176322

این سوال آزمون 4 استاد کهن هست که در سایتشون قرار دادن

آخرش دوست شدیم یا بچه
خب
جریان 2 با جریان 1 برابر نیست
جریان یک ، جریان 2 بر بتا میشه
خب چون برابر نیست بعنوان نکته یاداشت کن که مقاومت خروجی میشه 2/3ro اگر با هم برابر باشند (جریانها)!!!! میشه 1/2ro
اثبات شو پنج شنبه آپ می کنم

دانشمند كوچك

عضو جدید
جمع دوستی وقتی صمیمی باشه میشه بچه ها:biggrin:
ممنون از نکته خوبتون.این نکته رو از کجا آوردین؟
یعنی اگر این نکته رو بلد باشیم.3سوته سوال حله;)

بالا