تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

ali_ta66

عضو جدید
فهمیدم یه قسمتو:
برید به این آدرس C:\simulia\6.12-1\SMA\site و فایل abaqus_v6.env رو با نوت پد باز کنید. و عبارات زیر رو به آخرش اضافه کنید.و سپس سیو.این فونت legend ,title,state رو بزرگ میکنه. تو دستور نوشته 120 که همون فونت 12 هستش .میتونید بزرگتر کنید. من گذاشتم 140 .
اینجا پیست کردم دستورات جابجا میشد. لینک صفحه رو میزارم خودتون ببینید.
http://info.firehole.com/blog/bid/2...ment-File-To-Increase-Abaqus-Viewer-Font-Size

برا فونت نمودارها هم اگه پیدا بشه عالی میشه

عالی بود دوست عزیز. منم خیلی درگیر این فونت ها بودم.

azarjam

عضو جدید
سلام
برای شروع یادگیری نرم افزارهای رشته مواد به نظر شما از آباکوس بهتره شروع کنیم یا انسیس؟؟؟
لطفا آموزش نصب هر دو هم برام بزارید.

heisazadeh

عضو جدید
به نظر شما میشه توی اباکوس در حین انجام انالیز transient، نود یا المان یا صفحه رو به هم tie یا merge کرد؟

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اختیاریه ولی در حالت tabular خیلی راحت زمان و دامنه به صورت جدولی وارد می شود. فقط همین :D

خب در یه نرم افزار تحلیل المان محدود مطمئنا تفاوتهای اساسی بین tabular و مثلا smooth step هست و اصلا اختیاری نیست !!!!

پیشنهاد میکنم یکم وقت گذاشته و بیشتر مطالعه کنید.

همین تنظیمات به نظر " اختیاری " منجبر به نتایج کاملا اشتباه میشه.

موفق باشید

ali_ta66

عضو جدید
دوستان عزیز
کسی در موردآنالیز کمانش مطلبی داره؟ من می خواهم کمانش پوسته ها رو بررسی کنم ولی نمیدونم از کجا باید شروع کنم.
ممنون میشم کمکم کنید.
مرسی

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان عزیز
کسی در موردآنالیز کمانش مطلبی داره؟ من می خواهم کمانش پوسته ها رو بررسی کنم ولی نمیدونم از کجا باید شروع کنم.
ممنون میشم کمکم کنید.
مرسی

خب ماژولهای اولیه فرقی نداره.
توی قسمت تعریف استپ باید از حالت buckle استفاه کنی
خاطرتون باشه که تعداد مودها رو باید تنظیم کنی
اگه حالتهای پیشرفته رو بلد نیستید از همون حالت پیشفرض استفاده کنید
در ماژول بارگزاری فقط یک نیروی متمرکز با میزان " 1 " قرار دهید.

دوستان عزیز
ممنون میشم کمکم کنید.
مرسی
مطلب داخل اينترنت و انجمن‌هاي فارسي زياده - براي شروع بهتره از كتاب " تحليل اجزاي محدود با كمك abaqus " دكتر خلخالي شروع كنيد چرا كه در اون كتاب مثال براي كمانش خطي و غيرخطي يك صفحه و كدهاي لازم براي تعريف imperfection رو آورده - موفق باشيد

= nAviD =

عضو جدید
سلام من کمانش یک پوسته رو بررسی میکنم در مورد نحوه ایجاد نمودار از جابجایی شعاعی در راستای محور z سوال دارم؟ کسی بلده لطفا به من بگه... ممنون
Amir.A@live.com

جابجایی شعاعی در راستای محور z

جابجایی شعاعی در راستای محور z

سلام من کمانش یک پوسته رو بررسی میکنم در مورد نحوه ایجاد نمودار از جابجایی شعاعی در راستای محور z سوال دارم؟ کسی بلده لطفا به من بگه... ممنون
Amir.A@live.com

يك مختصات استوانه‌اي با استفاده از create datum CSYS براي مدل تعريف و assain كنيد در ماژول property - يك مسير در راستاي z بروي محيط (درمحل شعاع مورد نظر) تعريف كنيد - تغييرمكان مسير رو در history output تعريف و مشاهده كنيد

yasser2222

عضو جدید
يك مختصات استوانه‌اي با استفاده از create datum CSYS براي مدل تعريف و assain كنيد در ماژول property - يك مسير در راستاي z بروي محيط (درمحل شعاع مورد نظر) تعريف كنيد - تغييرمكان مسير رو در history output تعريف و مشاهده كنيد
assin کردنش چجوریه؟ دقسق توضیح بدبد.

= nAviD =

عضو جدید

ممنون از شما
اما دوست عزیز من میتونم فایل اباکوس و چند نمونه نموداری رو که میخوام مثل اون باشه براتون ایمیل کنم و شما ببینید... اگر مکانش باشه... خیلی میتونه به من کمک کنه ممنون از شما

assin کردنش چجوریه؟ دقسق توضیح بدبد.

از منو‌هاي بالاي صفحه گزينه Assign و سپس Material Orientation انتخاب ناحيه يا قسمتي كه مختصات محلي رو مي‌خواهيد اختصاص دهيد و بعد انتخاب datum ‍CSYS كه ايجاد كرديد
جناب yasser2222 من كه قبلا خدمت شما عرض كردم كه من نسبت به مسائل حركتي هيچگونه اطلاع يا تجربه‌اي ندارم، پس نميدونم ميشه يا نه ! - موفق باشيد

khalaj_mohsen

عضو جدید
سلام دوستان من میخوام یه سکوی دریایی (یه قاب سه بعدی) رو با آباکوس مدل کنم. نمیدونم از چه المانی استفاده کنم تا علاوه بر معیار مقاومتی، کمانش رو هم در نظر بگیره. یه مثال تو داکیومنتیشن بودکه یه قاب (Cargo crane) رو مدل کرده بود و از المان Beem استفاده کرده بود اما در منوال در مورد این المان هیچ حرفی از کمانش نزده بود. اما در مورد المان Frame گفته بود که کمانش رو در نظر می گیره اما در اون مثالی که گفتم در داکیومنتیشن بود وقتی خودم حلش میکردم بین المان های قابل انتخاب المان Frame وجود نداشت؟ کسی از المان Frame خبر داره چطوره یا اصلا در مورد مدل کردن سازه هایی مثل سکو هر کی هرچی تجربه داره بهم بگه. خیلی ممنون میشم.

Rashidi8

عضو جدید
باسلام.من آباکوس ورژن 6.10.1 رو نصب کردم.چندتا فایل آباکوس دارم با ورژن 6.11.3 که نمیتونم بازشون کنم.میخواستم بدونم چطور باید نرم افزارو ارتقا بدم.لطفا راهنماییم کنید.

Rashidi8

عضو جدید
باسلام.دوستان کسی میدونه چطوری میتونم آباکوس ورژن 6.10.1 رو ارتقا بدم به ورژن بالاتر.

باسلام.من آباکوس ورژن 6.10.1 رو نصب کردم.چندتا فایل آباکوس دارم با ورژن 6.11.3 که نمیتونم بازشون کنم.میخواستم بدونم چطور باید نرم افزارو ارتقا بدم.لطفا راهنماییم کنید.

امکان ارتقاء نیست و اصلا فکرش رو نفرمایید ! برای باز کردن فایل ورزژن بالاتر دقیقا یادم نیست ولی یک از مدل مورد نظرتون با پسوند cea یا inp یا odb را از طریق، منوی فایل import میتونید وارد کنید و یک پیام که برای دخیره تغییرات میاد رو ذخیره کنید !

yasser2222

عضو جدید

امکان ارتقاء نیست و اصلا فکرش رو نفرمایید ! برای باز کردن فایل ورزژن بالاتر دقیقا یادم نیست ولی یک از مدل مورد نظرتون با پسوند cea یا inp یا odb را از طریق، منوی فایل import میتونید وارد کنید و یک پیام که برای دخیره تغییرات میاد رو ذخیره کنید !
inp.فقط inp میشه.

.مهسا.

عضو جدید
مدل کردن مخزن و سیال

مدل کردن مخزن و سیال

با سلام
من با آباکوس میخوام یک مخزن ذخیره استوانه ای ذخیره مایعات رو با سیال داخلش تحت اثر بار زلزله تحلیل کنم
دیواره و کف مخزن رو صلب فرض کردم . از معادله حالت برای معرفی سیال استفاده کردم و اینترکشن رو از نوع جنرال و بدون اصطکاک در نظر گرفتم
در حین تحلیل با خطا های جرم صفر و منفی و تغیر شکل مش ها مواجه میشم
از کنترل مش تطبیقی هم استفاده کردم اما باز با خطا مواجه میشم
کسی میتونه کمک کنه.؟
ممنون

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من یه سوال دارم.
من دارم یه مساله رو که اصلش به صورت سه بعدی هست،به صورت دوبعدی حل میکنم. برای افزایش زمان از MASS SCALING استفاده میکنم ولی وقتی هرجقدر این صریب رو بالاتر میبرم اثرات دینامیکی کمتری در مساله مشاهده میکنم یعنی با مقایسه نمودارهای آنها میبینم که انرژی جنبشی نمونه ای که از ضریب جرم بالاتری استفاده کرده ،نسبت به سایر نمونه ها در سطح پایین تری قرار داره. در صورتی که در شبیه سازیهای سه بعدی به این صورت نیست. کسی میدونه علتش جیه؟

saman.1

عضو جدید
سلام دوستان من به تازگی عوض این سایت شدم.
یه سری سوال دارم در مورد اینکه چطور میشه یک فایل که در برنامه کتیا طراح شده رو به نرم افزار ابکوس انتقال بدم ؟
این رو هم بگم که من بیشتر تجربه کار با کتیا رو دارم ولی اباکوس رو به تازگی شروع به کار کردم.
راستش یه پروژه دانشجویی هست که استاد گیر داده گفته باید با اباکوس تحلیل تنش انجام بدم ولی مهم نیست که طراحی رو با چه نرم افزاری انجام شده باشه .
راستی طراحی من یه شاسی لوله ای از سری خودرو های دست ساز هست که تحلیل تنش قسمت های مختلفش رو باید با این نرم افزار انجام بدم.
لطفا اگه امکانش هست یه راهنمایی کامل کنید .

yasser2222

عضو جدید
سلام دوستان من به تازگی عوض این سایت شدم.
یه سری سوال دارم در مورد اینکه چطور میشه یک فایل که در برنامه کتیا طراح شده رو به نرم افزار ابکوس انتقال بدم ؟
این رو هم بگم که من بیشتر تجربه کار با کتیا رو دارم ولی اباکوس رو به تازگی شروع به کار کردم.
راستش یه پروژه دانشجویی هست که استاد گیر داده گفته باید با اباکوس تحلیل تنش انجام بدم ولی مهم نیست که طراحی رو با چه نرم افزاری انجام شده باشه .
راستی طراحی من یه شاسی لوله ای از سری خودرو های دست ساز هست که تحلیل تنش قسمت های مختلفش رو باید با این نرم افزار انجام بدم.
لطفا اگه امکانش هست یه راهنمایی کامل کنید .

اگه شکلت سادس و پیچیدگی خاصی نداره بهتره با خود اباکوس مدلش کنی.اما بهرحال برای وارد کردن از کتیا، از منوی file و سپس import تو اباکوس وسپس part میتونی با فرمت های مختلفی از جملهcatpart, stp,igs,... قطعه رو وارد اباکوس کنی.

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام

من در حال نوشتن یک مدل ساختاری ماده (user material) هستم (سابروتین UMAT). بعد از لینک کردن اون به آباکوس و آنالیز به بعضی از خطهایی از برنامه که شروع یا پایان حلقه DO هستش این error رو میده:

remark: LOOP WAS VECTORIZED

جالب اینه که کامپایلر به بعضی از حلقه ها گیر میده نه به همه، در صورتی که همه حلقه ها شبیه به هم هستن. به نظرتون دلیل این خطا چیه؟

ali_ta66

عضو جدید
خب ماژولهای اولیه فرقی نداره.
توی قسمت تعریف استپ باید از حالت buckle استفاه کنی
خاطرتون باشه که تعداد مودها رو باید تنظیم کنی
اگه حالتهای پیشرفته رو بلد نیستید از همون حالت پیشفرض استفاده کنید
در ماژول بارگزاری فقط یک نیروی متمرکز با میزان " 1 " قرار دهید.

در مورد آنالیز statics Risk اطلاعاتی دارید؟ من فقط میدونم که از این روش هم برای تحلیل کمانش استفاده میکنند ولی فرق این روش رو با روش های دیگه نمیدونم.
ممنون

Fathy

در مورد آنالیز statics Risk اطلاعاتی دارید؟ من فقط میدونم که از این روش هم برای تحلیل کمانش استفاده میکنند ولی فرق این روش رو با روش های دیگه نمیدونم.
ممنون

سلام
Static Riks، تحلیل کمانشی غیر خطی هستش که تو اون با انجام تحلیل استاتیکی غیر خطی مقدار بار حداکثر- بارکمانشی - بدست میاد (بر خلاف تحلیل خطی buckle که تو اون با استفاده از مقادیر ویژه ماتریس سختی بارهای کمانشی و مودهای کمانشی بدست میاد). همچنین در تحلیل Static Riks برای کمانش، تعریف نقص عضو (Imperfection) ضروری هستش.

ali_ta66

عضو جدید
سلام
Static Riks، تحلیل کمانشی غیر خطی هستش که تو اون با انجام تحلیل استاتیکی غیر خطی مقدار بار حداکثر- بارکمانشی - بدست میاد (بر خلاف تحلیل خطی buckle که تو اون با استفاده از مقادیر ویژه ماتریس سختی بارهای کمانشی و مودهای کمانشی بدست میاد). همچنین در تحلیل Static Riks برای کمانش، تعریف نقص عضو (Imperfection) ضروری هستش.

ممنون دوست عزیز.
1- از نظر دقت جواب ها این دو تحلیل با هم فرق دارند؟ کدوم دقیق تره؟
2- کدوم روش مودهای کمانش رو بهتر نشون میده؟
3- برای تعریف imperfection باید چه کار کرد؟ اصلا چه چیزی رو باید به عنوان نقص تعریف کرد.
بازم ممنون

Fathy

ممنون دوست عزیز.
1- از نظر دقت جواب ها این دو تحلیل با هم فرق دارند؟ کدوم دقیق تره؟
2- کدوم روش مودهای کمانش رو بهتر نشون میده؟
3- برای تعریف imperfection باید چه کار کرد؟ اصلا چه چیزی رو باید به عنوان نقص تعریف کرد.
بازم ممنون

سلام

1- آنالیز Riks در واقع مسیر پس کمانشی (post-buckling) رو نشون میده در صورتیکه تحلیل مقادیر ویژه فقط نقطه دوشاخگی (bifurcation). در واقع آنالیز Riks مقدار ظرفیت واقعی سیستم رو نشون میده که معمولا به صورت مجانبی به سمت بار بحرانی مقدار بدست آمده از تحلیل مقادیر ویژه است.

2-آنالیز Riks مود های کمانش رو نشون نمیده، بنابراین معمولا در کنار این آنالیز، تحلیل مقادیر ویژه هم انجام میشه.

3-برای تعریف نقص عضو میتونید یه بار خیلی کوچیک (یا نیرو یا تغییرمکان) رو عمود بر صفحه بارگذاری به سیستم اعمال کنید. (البته با استفاده از IMPERFECTION* در inp-فایل هم میتونید یکی از مودشکلهای آنالیز buckle رو به عنوان نقص عضو معرفی کنید که تو این حالت تحلیل buckle حتما بایستی قبل از تحلیل Riks انجام شه).

ali_ta66

عضو جدید
سلام

1- آنالیز Riks در واقع مسیر پس کمانشی (post-buckling) رو نشون میده در صورتیکه تحلیل مقادیر ویژه فقط نقطه دوشاخگی (bifurcation). در واقع آنالیز Riks مقدار ظرفیت واقعی سیستم رو نشون میده که معمولا به صورت مجانبی به سمت بار بحرانی مقدار بدست آمده از تحلیل مقادیر ویژه است.

2-آنالیز Riks مود های کمانش رو نشون نمیده، بنابراین معمولا در کنار این آنالیز، تحلیل مقادیر ویژه هم انجام میشه.

3-برای تعریف نقص عضو میتونید یه بار خیلی کوچیک (یا نیرو یا تغییرمکان) رو عمود بر صفحه بارگذاری به سیستم اعمال کنید. (البته با استفاده از IMPERFECTION* در inp-فایل هم میتونید یکی از مودشکلهای آنالیز buckle رو به عنوان نقص عضو معرفی کنید که تو این حالت تحلیل buckle حتما بایستی قبل از تحلیل Riks انجام شه).

دوست گرامی ، مرسی از توضیحات با حوصله شما
دو تا فایل آموزش در مورد کمانش تو یوتیوب بود که تقریبا خوب توضیح داده بود. با توجه به اونا و توضیحات شما، من به جمع بندی زیر رسیدم. لطفا اگه جاییش رو اشتباه میکنم راهنمایی کنید
آنالیز خطی کمانش مودهای کمانش و نیروهای لازم رو به ما میده که با مقادیر تئوری هم خوانی دارند اما (به علت وجود نقص در سازه) این مقادیر با مقادیر واقعی تفاوت دارند. با استفاده از آنالیز Riks می توان رفتار واقعی تر سازه را بدست آورد. در واقع آنالیز Riks با کمک گرفتن از مودهای کمانش بدست آمده از آنالیز خطی، وجود imperfection را در نظر گرفته و جواب های واقعی تری به ما میدهد. اما همانگونه که شما نیز اشاره کردید، این روش مودهای کمانش و نیز بار کمانش را به ما نمیدهد. هرچند با استفاده از آن میتوان بار نهایی قابل تحمل سازه (حدود 0.5- 0.6 بار کمانش تحلیل خطی) را بدست آورد.

یه سوال دیگه هم داشتم. در آنالیز خطی، تفاوت بین روش Lanczos و subspace چیست؟

Fathy

دوست گرامی ، مرسی از توضیحات با حوصله شما
دو تا فایل آموزش در مورد کمانش تو یوتیوب بود که تقریبا خوب توضیح داده بود. با توجه به اونا و توضیحات شما، من به جمع بندی زیر رسیدم. لطفا اگه جاییش رو اشتباه میکنم راهنمایی کنید
آنالیز خطی کمانش مودهای کمانش و نیروهای لازم رو به ما میده که با مقادیر تئوری هم خوانی دارند اما (به علت وجود نقص در سازه) این مقادیر با مقادیر واقعی تفاوت دارند. با استفاده از آنالیز Riks می توان رفتار واقعی تر سازه را بدست آورد. در واقع آنالیز Riks با کمک گرفتن از مودهای کمانش بدست آمده از آنالیز خطی، وجود imperfection را در نظر گرفته و جواب های واقعی تری به ما میدهد. اما همانگونه که شما نیز اشاره کردید، این روش مودهای کمانش و نیز بار کمانش را به ما نمیدهد. هرچند با استفاده از آن میتوان بار نهایی قابل تحمل سازه (حدود 0.5- 0.6 بار کمانش تحلیل خطی) را بدست آورد.

یه سوال دیگه هم داشتم. در آنالیز خطی، تفاوت بین روش Lanczos و subspace چیست؟

سلام
آره، جمع بندیتون درسته. ;)

Lanczos و subspace هم فقط دو روش عددی واسه محاسبه ویژه مقادیر و ویژه بردارهای یه ماتریس هستن.