[اجرای ساختمان از ابتدا تا انتها 1] ► ارائه مطالب تجربی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

TAJROBE

عضو جدید
در واقع کربن موجود توو فولاد وقتی حرارت زیادی میبینه از بین میره ، فولاد خشک میشه و انعطاف پذیریش خیلی کاهش پیدا میکنه
درنتیجه ترد و شکننده میشه
یه نکته اجرایی که چند باری توو اجرا از اوستا کارا دیدم رو میگم
اما اینکه واقعا تاثیر داره یا نه رو نمیدونم چون بحث آزمایشگاهی میشه دیگه:D
وقتی با هواگاز فولاد رو حرارت میدادن یه تیکه چوب هم بغل آتیش میسوزوندن که کربن کمتری از فولاد از بین بره چون وقتی چوب میسوزه تولید کربن میکنه
نمیدونم علمی هست یا نه فقط دیدم!!!
سلان
تا اونجا که من میدونم افزایش کربن باعث سختی و شکنندگی فولاد میشه نه کاهش کربن

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
کسی نیست؟
وینچ چیه؟

-----------------------------------------
این قرقرهه وسط ماشین وینچه

Tara55

عضو جدید
----------------------------------------------------------
بتراشید آقا بتراشید دیگه نمیشه که نقشرو عوض کرد پس باید بتراشید-برای 9 متر اگه سازه نگهبان اجرا می کردید بهتر نبود؟میشه بدونم جنس خاکتون از چه نوعی هست؟(برای اطلاع خودم می خوام)

دوست عزيز خاك پروژه تيپ ٢هست

Tara55

عضو جدید
دوستان با تجربه تو زمينه محاسبه :
پروژه ما اسكلت فلزي با قاب صلب با سه طبقه زير زمين با ديواربرشي بتنيه كه اسكلت هم سفرش داديم حالا اگر بخواهيم تو يك وجه كا ديوار برشي بتني رو به فلزي تبديل كنيم تو محاسبات تير و ستونها خيلي تغيير ايجاد ميشه ؟؟؟؟كلا از نظر هزينه ديواربرشي فلزي با بتني چند درصد فرق ميكنه ؟؟

Tara55

عضو جدید
ايا از سطح شاتكريت شده نيلينگ ميشه به عنوان قالب درجا ي ديوار برشي استفاده كرد با توجه به اينكه تو رفتگي و بيرون اومدگيهايي داره و ناشاقوله !؟خوب اگر بخواييم از پلاستوفوم ٢-٣سانت استفاده كنيم موقع بتن ريزي ميكشه به سمت اوماتور در ضمن امكان در اوردن قالب نيست چون ستونها تقريبا مماسن با سطح شات كريت

sahar.civil

عضو جدید
ستون هایی که یک طرفشون به طرف بیرون ساختمون هست و امکان قرار دادن جک نیست آرماتور بند باید چطور ستون رو شاقول کنه؟
سلام به دوستان.خسته نباشید:smile: یکی از روش هایی که من دیدم برای شاقول کردن ستون ها این شکلی بود.ابتدا با این وسیله ستونو شاقول کردند

آخرین ویرایش:

Tara55

عضو جدید
در مورد ديتايل اتصال 3dپانل وقتي سقف ما تيرچه با بلوك پلي استايرنه چطوري پانل رو به سقف اتصال ميديم وقتي دقيقا جاش زير بلوك و همراستا با اونه ؟(ميلگرد رو به چي متصل ميكنن؟)ديتايل ترسيمي لطفا

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلان
تا اونجا که من میدونم افزایش کربن باعث سختی و شکنندگی فولاد میشه نه کاهش کربن

به قول خودت سلان:D
با افزایش مقدار کربن، سختی و استحکام فولاد افزایش می یابد
پس وقتی کم بشه استحکامشم کم میشه;)به همین سادگی ضعیف میشه و میشکنه یا میبره
در ضمن وقتی فولاد حرارت میبینه خشک میشه دلایلشم از مهندس مواد و متالوژی باید پرسید رشته تخصصی من نیست:)

Moein.B

خب ما باید به حاشیه های ساختمون هم بپردازیم
این عکسی که براتون گرفتم گوه هست
گوه معمولا برای محکم کردن و از بین بردن لقی جک بکار مبره-جک هایی که قالب ها رو گرفتن تا از در رفتن قالبها جلوگیری کنه
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=173827&d=1381086624
عکس بعد مربوط به جوب های با ابعاد 10*5 سانتیمتر به طول 1 متر هست که زیر پوتر ها قرار داده میشه
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=173831&d=1381086932
همونطور که می بینید به چوب ها روغن سوخته و گازوییل می زنن تا از تاب برداشتن چوب ها جلوگیری بشه
شاید بعضی از دوستان فکر کنن این چوب ها بی اهمیت هستن ولی هر کدام از این چوب ها 3 هزار تومان براشون هزینه بر میداره

پیوست ها

• DSC_0616[1].jpg
    DSC_0616[1].jpg
    40.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC_0613[1].jpg
    DSC_0613[1].jpg
    77.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
خب ما باید به حاشیه های ساختمون هم بپردازیم
این عکسی که براتون گرفتم گوه هست
گوه معمولا برای محکم کردن و از بین بردن لقی جک بکار مبره-جک هایی که قالب ها رو گرفتن تا از در رفتن قالبها جلوگیری کنه

عکس بعد مربوط به جوب های با ابعاد 10*5 سانتیمتر به طول 1 متر هست که زیر پوتر ها قرار داده میشه

همونطور که می بینید به چوب ها روغن سوخته و گازوییل می زنن تا از تاب برداشتن چوب ها جلوگیری بشه
شاید بعضی از دوستان فکر کنن این چوب ها بی اهمیت هستن ولی هر کدام از این چوب ها 3 هزار تومان براشون هزینه بر میداره

پوتر چیه دقیقا؟

Moein.B

پوتر چیه دقیقا؟

------------------------------------------------------------------------
بله-همون تیر های بتنی اصلی سازه که باربر هستن رو پوتر میگن-اکثر آرماتوربندها این اصطلاح رو بکار می برن
موفق باشید

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
یه سؤال داشتم : چی باعث میشه که ستون اینقد صاف و روشن و یه دست در بیاد؟ ببینین...

با سلام ........... خیلی از عوامل .........

1- خوب چرب شدن قالبها .
2- درست ویبره زدن
3- عیار سیمان بتن
4- نگهداری درست بعد از بتن ریزی

من باب همین قضیه خاطره ای رو بگم ............ در یک پروژه پیمانکاری که شناژهای افقی و عمودی دیوار رو بتن میریخت ...........به دلیل اینکه کارش کرمو می شد.................. عزل کردیم .............. بعد یک پیمانکار دیگه اومد..............شروع به کار کرد ........ و ...........بعد از باز کردن قالبها ............بتن ..........مثل تصویر دوستمون ............ بسیار صاف ........بود.......... سپس کاشف به عمل اومد............. جناب پیمانکار مصالح درشت دانه ، بادامی و نخودی رو .........در اختلاط کاهش داده ...........

sahar.civil

عضو جدید
با سلام ........... خیلی از عوامل .........

1- خوب چرب شدن قالبها .
2- درست ویبره زدن
3- عیار سیمان بتن
4- نگهداری درست بعد از بتن ریزی

من باب همین قضیه خاطره ای رو بگم ............ در یک پروژه پیمانکاری که شناژهای افقی و عمودی دیوار رو بتن میریخت ...........به دلیل اینکه کارش کرمو می شد.................. عزل کردیم .............. بعد یک پیمانکار دیگه اومد..............شروع به کار کرد ........ و ...........بعد از باز کردن قالبها ............بتن ..........مثل تصویر دوستمون ............ بسیار صاف ........بود.......... سپس کاشف به عمل اومد............. جناب پیمانکار مصالح درشت دانه ، بادامی و نخودی رو .........در اختلاط کاهش داده ...........
خیلی ممنون از توضیحی که دادین :)

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
یه سؤال داشتم : چی باعث میشه که ستون اینقد صاف و روشن و یه دست در بیاد؟ ببینین...

با سلام

البته یه عامل دیگه هم وجود داره که بتن این قدر صاف در بیاد ، اونم خلاقیت پیمانکار هست !!
بعد از بازکردن قالب ، با ماله ، دوغاب سیمانی ، به بدنه ستون بزنه !! البته اصل کار خوبی نیستااا !! ولی داشتیم و داریم متاسفانه از این موارد !!

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من اومدم با یه سوال دیگه ....:smile:

اینجا چرا اینطوری شده ...؟

مشاهده پیوست 168896

عکس واضح نیست:confused:
ظاهرا سقف پر آب شده و نشت کرده
به نظر میاد نشستم کرده!!!

نه نکته اینجاست که تیر اصلا توی سقف قرار نگرفته و همش آویز شده که اشتباهه و اینم بخاطر اشتباه مهندس ناظره

سلام
این سقف مربوط میشه به نوعی از سقف که به نام سقف کامپوزیت رواج داره.
تویه دو عکس چند صفحه قبل( که یکیشون اسکلت قرمز و یکی زرد رنگ هست)همین نوع سقف رو قبل از بتن ریزی نشون داده.
در این نوع سقف تیر های سازه در زیر کامل مشخص هستن و به عبارت بهتر سقف با بال بالایی تیر درگیر هست،برای این نوع سقف حتما باید از سقف کاذب استفاده کرد.
در مورد خیس شدن هم باید بگم که اب دادن سطح بتن هست که بعد از باز کردن قالب زیر سقف(که معمولا ورق و 4تراش و گوه هست)از زیر پیدا هستش،علت این همه نفوذ اب هم اینه که سقف ویبره نخورده و خلل و فرج زیاد بتن باعث نفوذ اب شده.به علت ضخامت کم این نوع سقف، در اکثر موارد این نوع سقف رو در هنگام بتن ریزی ویبره نمیزنن که اشتباه هست.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
علاوه بر عواملی که دوستان گفتن اسلامپ بالای بتن هم باعث این مورد میشه که همونطور که همگی میدونید اسلامپ بالا تر از حد مجاز یعنی کاهش مقاومت بتن.

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
------------------------------------------------------------------------
بله-همون تیر های بتنی اصلی سازه که باربر هستن رو پوتر میگن-اکثر آرماتوربندها این اصطلاح رو بکار می برن
موفق باشید

خوب چرا نمیگن تیر بتنی ؟ فرق پوتر با تیر بتنی چیه ؟ تا اونجایی که من میدونم همه تیر های باربر هستن . اگه تیر باری تحمل نکنه چرا بسازنش ؟! :razz:

Moein.B

خوب چرا نمیگن تیر بتنی ؟ فرق پوتر با تیر بتنی چیه ؟ تا اونجایی که من میدونم همه تیر های باربر هستن . اگه تیر باری تحمل نکنه چرا بسازنش ؟! :razz:

----------------------------------------------------
تیرهایی که به صورت مفصلی هستند فقط وظیفه ی انتقال بار ثقلی رو دارند و بار جانبی رو انتقال نمی دند

Moein.B

سلام
یکسری عکس براتون قرار میدم هرجا کسی سوال داشت مطرح کنه تا منو دوستانم جواب بدیم
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=175417&d=1382036926
------------------------------------
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=175418&d=1382037228

پیوست ها

• DSC03302.jpg
    DSC03302.jpg
    79.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC_0612[1].jpg
    DSC_0612[1].jpg
    86.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sahar.civil

عضو جدید
سلام

------------------------------------
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=175418&d=1382037228
سلام.میخواستم بدونم تعداد تیرچه های هر ردیف به مقدار باری که سقف باید تحمل کنه بستگی داره؟یعنی تو این عکس هر ردیف دوتا تیرچه داره اما بعضی موقع فقط یه تیرچه قرار میدن

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام.میخواستم بدونم تعداد تیرچه های هر ردیف به مقدار باری که سقف باید تحمل کنه بستگی داره؟یعنی تو این عکس هر ردیف دوتا تیرچه داره اما بعضی موقع فقط یه تیرچه قرار میدن

تعداد تیرچه ها به طول دهنه و فاصله تیرچه ها بستگی داره .
وزن مرده و زنده سقف برای تعیین تعداد و قطر ارماتورهای خمشی تیرچه لازم هست و دوبل تیرچه بودن سقف رو ، بار وارده زیاد و عدم افزایش قطر ارماتور تا حدود تعیین شده توسط ایین نامه میشه گفت.

با تشکر

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

با سلام .....

Moein.B

تعداد تیرچه ها به طول دهنه و فاصله تیرچه ها بستگی داره .
وزن مرده و زنده سقف برای تعیین تعداد و قطر ارماتورهای خمشی تیرچه لازم هست و دوبل تیرچه بودن سقف رو ، بار وارده زیاد و عدم افزایش قطر ارماتور تا حدود تعیین شده توسط ایین نامه میشه گفت.

با تشکر

-------------------------------------------------------
بله دقیقا همینطوره
و اینرو هم باید اضافه کنم که در طبقه هایی که تجاری و یا پارکینگ هستند تیرچه ها معمولا به صورت دوبل اجرا میشه (همونطور که زیبا خانوم فرمودند به دلیل بار زنده بیشتر)
موفق باشید

Moein.B

سلام به دوستان عزیزم
من تا جایی که در توانم بود این تاپیکو در حد توانم تکمیل کردم-البته خیلی از قسمت ها موند مثل اجرای پله و قسمت های نازک کاری و .... که دیدم چون این تاپیک 24 صفحه با حدودا 240 پاسخ شده و اگر فرد تازه کاری وارد این تاپیک شه منصرف میشه از خوندنش برای همین مراحل نازک کاری رو در یک تاپیک دیگر هم میشه انجام داد
البته اگر دوستان بخوان در همین تاپیک نازک کاری رو هم میگیم
خیلی از مهندسان که تازه فارغ التحصیل میشن وقتی وارد محیط کار بشن خیلی از استاد کارا و یا حتی کارگرا قصد اذیت کردنشون رو دارن برای همین من تصمیم گرفتم تا تاپیک دیگری رو بزنم تا بتونم از هر چیزی عکس بگیرم و اونو قرار بدم- که باز اگر دوستان بخوان در همینجا قرارش میدم(بر خلاف میل باطنی)

Moein.B

سلام به همه ی دوستان عزیزم
من از همه ی دوستان عزیزم بسیار ممنونم که من رو در طول این مدت یاری دادند تا این تاپیک به یکی از تاپیک های خوب تالار عمران تبدیل بشه-اسم دوستانی که من رو یاری دادند رو نمیبرم شاید بعضی از دوستان رو از قلم بندازم
از مدیر محترم هم خانم زیبا احمدپور هم بسیار بسیار ممنونم اگه ایشون نبودن این تاپیک به این منظمی نبود-واقعا ممنونم
از نظر من و بعضی از دوستان بهتر هست تا ادامه ی این تاپیک رو در تاپیک دیگری قرار بدیم...
برای همین تاپیک جدیدی درست می کنیم که اسمش هست:
[h=1]تجهیزات و وسایل و ماشین های کارگاهی[/h]موفق باشید

وضعیت
موضوع بسته شده است.