درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

alimec

عضو جدید
دوست عزیز ممنون از پاسختون

ویبره در ولو و خط لوله به وجود اومده. من اطلاعات دقیقی از cv نداشتم اما محاسباتی که انجام دادم به نظر می آد سایزینگ ولو درسته یعنی تونسته برای این دبی ، افت فشار مورد نظر رو اعمال کنه.

خوب اگه دبی رو تغییر بدیم اون افت فشار لازم برای ورود به کندانسور رو پیدا نمی کنه

چه عواملی می توانند باعث ویبریشن، و ایجاد صدای وحشتناک بشوند؟
خواهش
براتون سرچ کردم مطلب زیر که مشابه مشکل شماست:
http://www.sabainfo.ir/fa/article/366
4 تا احتمال رو در نظر گرفت سرانجام فهمیدن مشکل از ورتکس هست.
من با توجه به مطلب فوق و اطلاعات شما و در پناه خدا میگم لزومی نداره قطر لوله قبل و بعده شیر متفاوت بشه منتها شیر بزگتری بگیرین و به افت فشار مطلوب هم برسید. پس باید نوع شیر و.. بررسی بشن
شما تجهیزات رو دیدین و طبیعتا بهتر از ما میتونید از حس مهندسی مدد بگیرین

آراس8

عضو جدید
سلام.من تازه عضو شدم
دانشجوی ترم7 رشته شیمی هستم.میخواستم بدونم.منی که شیمی خوندم میتونم از الان واسه مهندسی داروسازی بخونم؟

nazanin1811

کاربر فعال
سلام
من مطلب آموزشی در ارتباط با سیستم های اطفای حریق میخواستم به خصوص روش طراحی سیستم های F & G

ممنون

Angel Chemistry

عضو جدید
سلام دوستان
من اطلاعاتی در مورد کاربرد کلرید کلسیم در خارج از ایران میخواستم کسی میتونه کمکم کنه؟ممنون میشم

miladpche

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسان گرامی
مطالبی راجع به آزمایشات آدولف فیک و طریقه ی بدست آوردن ضرایب Dدر سال1856 میخواستم.

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من مطلب آموزشی در ارتباط با سیستم های اطفای حریق میخواستم به خصوص روش طراحی سیستم های F & G

ممنون

چند تا فایل PDF هست ولی حجمشون زیاد بود نتونستم آپلود کنم ببینید می‌تونید بگیرید؟

لینک (۱)
لینک (۲)
لینک (۳)
لینک (۴)

شما باید استاندارد NFPA مربوط به طرّاحی سیستم‌های آتش و گاز رو پیدا کنید اوّل. می‌تونید آخرین نسخهٔ استانداردها رو به‌صورت رایگان از سایت NFPA ببینید.

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز

پیوست ها

• Fick Revisited1.5.pdf
    324 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mostafa3053

عضو جدید
کمک : بررسی نم زدایی گازهای غنی از دی اکسید کربن

کمک : بررسی نم زدایی گازهای غنی از دی اکسید کربن

با سلام
ممنون میشم اگه هر کس اطلاعاتی در مورد انواع روش های نم زدایی از گازهای غنی از co2 داره مطرح کنه : مثلا اول از همه چیز چرا نمزدایی میکنیم ؟! که خوب معلومه واسه جلوگیری از تشکیل هیدرات ، بعدش مثلا گاز غنی از co2 به چه گازی گفته میشه ؟ که تا اونجایی که من متوجه شدم بستگی به نوع کاربرد تفاوت داره مثلا یه موقع هست که یه گاز داریم که مقدار co2 اون زیاده (مثلا گاز متانی که یه مقدار co2 داره و البته بخار آب) و یه موقع دیگه مثلا میخوایم از co2 استفاده کنیم برای تزریق به جایی مثلا برای EOR یا موارد دیگه (مثلا در این جا گاز دی اکسید کربنی هست که یه مقدار ناخالصی از جمله بخار آب داره ) و اینکه آیا به جز این دو موردی که اشاره کردم حالت دیگه ای هم وجود داره یا نه ؟!! و حالا بعد از اینا بیایم بررسی کنیم که واسه هر کدوم از این حالت ها از چه روش هایی میتونیم استفاده کنیم واسه نم زدایی و مشکلات هر روش چی هست و این جور مباحث .
ممنون میشم اگه هر کس بتونه در این بحث شرکت کنه و حالات مختلف رو با هم بررسی کنیم و پیش بریم (البته دقت بشه که حتما میخوام در مورد گازهای غنی از دی اکسید کربن باشه )

petroshimiuut

عضو جدید
سلام دوستان
براي درس مدلسازي و شبيه سازي دوره ارشد يه پروزه يا يه موضوع ميخاستم كه بخام روش كار كنم ممنون ميشم كمكم كنين:gol:

mani67

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون دوست عزیزم
ولی من روابط مربوط به افت فشار در ××××مبدل صفحه ای ×××رو میخوام این فایلهایی که گذاشتین مربوط به shell & tube هستش.

alimec

عضو جدید
سلام دوستان
براي درس مدلسازي و شبيه سازي دوره ارشد يه پروزه يا يه موضوع ميخاستم كه بخام روش كار كنم ممنون ميشم كمكم كنين:gol:
درود
مثلا مبدل حرارتی شل اند تیوب شبیه سازی با فلوئنت6.3:
آموزش گمبیت فلوئنت- مبدل شل اند تیوب-1 کامل
آموزش گمبیت فلوئنت- مبدل شل اند تیوب-2 کامل

ممنون از راهنماییتون دوست عزیزم
ولی من روابط مربوط به افت فشار در ××××مبدل صفحه ای ×××رو میخوام این فایلهایی که گذاشتین مربوط به shell & tube هستش.
درود
هر کتاب مرجعی بخش مربوط به مبدل صفحه ای رو داره که فرمول ها..:
[h=2]کتاب انتخاب مبدل های حرارتی[/h]و کتاب شاه از ص 397 در مورد فشار مبدل ص ای..قبلا خودم هم استفاده..:
[h=2]***دانلود کتاب مبدل حرارتی شاه***[/h]

petroshimiuut

عضو جدید
ممنون دوست عزيز ولي من با اين نرم افزار اشنايي ندارم باز كار ميكنم .:gol:موفق باشيد

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سلام
پیشنهاد میکنم روی واحدهای پالایشگاههای گاز کار کنین
وزارت نفت دو پروژه داره یکی با نام طراحی پالایشگاه گاز با نشان ملی و دیگری طراحی پالایشگاه نفت(مایعات گازی) با نشان ملی
که ظاهرا قرارگاه خاتم میخواد روی ان کار کنه
کار کردن روی این پروژه ها این مزیت را داره که در اینده بازار کار خوبی دارید
و همچنین در خارج از ایران هم بخواین برین خوب تحویلتون میگیرن

توی این سایت دو تاپیک مربوط به این دو موضوع هست که یه مدتی چند نفری روی ان کار کرده اند و مطالب اولیه و مقدماتی انجام شده
اگر خواستید من میتونم توی اجرا بخشی از کار را کمکتون بکنم. از چند نفر از دوستان هم دعوت میکنیم توی همان دو تا
یک این سایت کمکتون بکنن

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درخواست حل تمرین

درخواست حل تمرین

سلام دوستان
من دانشجوی ارشد شیمی کاربردی هستم.میخواستم اگه زحمتی نیس لطف کنید و حل تمرین درس عملیات واحد مک کیب یا تریبال یا هرکتابی که میشناسید رو بذارید؟ فارسی اگه باشه که خیلی محشره;) اگرم لاتین بود بازم ممنون:)

آخرین ویرایش:

petroshimiuut

عضو جدید
سلام
پیشنهاد میکنم روی واحدهای پالایشگاههای گاز کار کنین
وزارت نفت دو پروژه داره یکی با نام طراحی پالایشگاه گاز با نشان ملی و دیگری طراحی پالایشگاه نفت(مایعات گازی) با نشان ملی
که ظاهرا قرارگاه خاتم میخواد روی ان کار کنه
کار کردن روی این پروژه ها این مزیت را داره که در اینده بازار کار خوبی دارید
و همچنین در خارج از ایران هم بخواین برین خوب تحویلتون میگیرن

توی این سایت دو تاپیک مربوط به این دو موضوع هست که یه مدتی چند نفری روی ان کار کرده اند و مطالب اولیه و مقدماتی انجام شده
اگر خواستید من میتونم توی اجرا بخشی از کار را کمکتون بکنم. از چند نفر از دوستان هم دعوت میکنیم توی همان دو تا
یک این سایت کمکتون بکنن
اقاي مهندس ممنون ميشم كمكم كنين كه از كجا بايد شروع كنم چون من ترم اول ارشد هستم و براي پروزه تا اخر ابان ماه وقت دارم:gol:

saadat.kh

عضو جدید
سلام دوستان
من رشته ام شیمی نیست و اصلا از شیمی سر در نمیارم و همون چیزایی هم که دبیرستان خوندیمو یادم رفته میخواستم راجع به جواب سوال زیر توضیج بدین

سوال : چند گرم اسید سولفوریک نیازه تا 10 گرم سدیم هیدروکسید رو خنثی کنه
جواب :
واکنش :
H2SO4 + 2NaOH --> Na2SO4 + 2H2O

10g(1mol/40g NaOH)(1mol H2SO4/2mol NaOH)(98.09g H2SO4/1mol) = 12.3g H2SO4

میخواستم بدونم که 12.3 چی جوری به دست اومده - اگر لطف کنید با جزییاتش توضیح بدین ممنون میشم و دوم این که یه توضیح کلی راجع به فرمول بالا و فرآیند بالا بگین
خیلی ممنون

alireza66_85

عضو جدید
سلام دوستان
من رشته ام شیمی نیست و اصلا از شیمی سر در نمیارم و همون چیزایی هم که دبیرستان خوندیمو یادم رفته میخواستم راجع به جواب سوال زیر توضیج بدین

سوال : چند گرم اسید سولفوریک نیازه تا 10 گرم سدیم هیدروکسید رو خنثی کنه
جواب :
واکنش :
H2SO4 + 2NaOH --> Na2SO4 + 2H2O

10g(1mol/40g NaOH)(1mol H2SO4/2mol NaOH)(98.09g H2SO4/1mol) = 12.3g H2SO4

میخواستم بدونم که 12.3 چی جوری به دست اومده - اگر لطف کنید با جزییاتش توضیح بدین ممنون میشم و دوم این که یه توضیح کلی راجع به فرمول بالا و فرآیند بالا بگین
خیلی ممنون

سلام
واکنش بالا مربوط به واکنش بین یک اسید که همون H2SO4 یا اسید سولفوریک هست با یک باز یا قلیاست که در اینجا NaOH یا سدیم هیدروکسید هستش.
همیشه از واکنش اسید و باز یک نمک و آب تولید میشه. ماده اسیدی یک یون H+ رو میده و ماده قلیایی هم یک یون -OH رو میده و مولکول آب تشکیل میشه.
اما رابطه ای که در بالا نوشته شده یک رابطه خیلی ساده هستش که واحدها در هم طرفین وسطین شدند. اگه از ابتدا شروع کنیم 10 گرم سدیم هیدروکسید در معکوس جرم مولکولیش که 40 هست ضرب شده تا واحد ها به مول تبدیل بشه. بعد با استفاده از ضرایب استوکیومتری (ضرایب مواد در معادله واکنش) که برای اسید سولفوریک 1 و برای سدیک هیدروکسید 2 هست، مول یک ماده به مول ماده دیگه تبدیل شده و در نهایت همون اتفاق اول یعنی تبدیل مول به جرم برای اسید افتاده و در 98.09 که جرم مولکولی اسید هست ضرب شده تا مقدار گرم اسید به دست بیاد.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان
من دانشجوی ارشد شیمی کاربردی هستم.میخواستم اگه زحمتی نیس لطف کنید و حل تمرین درس عملیات واحد مک کیب یا تریبال یا هرکتابی که میشناسید رو بذارید؟ فارسی اگه باشه که خیلی محشره;) اگرم لاتین بود بازم ممنون:)

سلام
قبل در درخواستتون خوب بود ابتدا قسمت کتاب های مهندسی شیمی رو نگاهی می انداختید:
كتاب انتقال جرم تريبال و حل تمرين آن

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
قبل در درخواستتون خوب بود ابتدا قسمت کتاب های مهندسی شیمی رو نگاهی می انداختید:
كتاب انتقال جرم تريبال و حل تمرين آن

ببخشید پوریا جان دیگه عجله ای شد:redface: ممنون از لطفت :smile:
لینک کتاب انتقال جرم تریبال و حل تمرین آن، میره به صفحه اصلی تالار

mani67

عضو جدید
سلام دوستان
من کتاب Heat Exchanger Design Handbook-Kuppan احتیاج دارم ولی متاسفانه تمام لینکهای دانلود این کتاب تو سایت غیر فعال شدن
با تشکر فراوان

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان لطفاً ترجمه جمله ی زیر
CFD modeling of the effect of polymer elasticity on residual oil saturation at the pore-scale
آیا میشه : مدلسازی cfd اثر پلیمر های کششی بر باقیمانده ی نفت اشباع در ابعاد حفره؟؟؟

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
CFD modeling of the effect of polymer elasticity on residual oil saturation at the pore-scale
آیا میشه : مدلسازی cfd اثر پلیمر های کششی بر باقیمانده ی نفت اشباع در ابعاد حفره؟؟؟

فکر می‌کنم اون باید ‌affect باشه.
معنی pore scale رو نمی‌تونم بفهمم (یعنی تحت‌اللفظی چرا، مفهوم نداره برام! :|) و residual oil saturation هم خودش یه مفهومه.

فایل پیوست یه توضیحاتی هست راجع بهش، لینک‌های پیوست رو هم ببینید امیدوارم کمک کنن.

پیوست ها

• EP112387.pdf
    239.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
به نظرم در اینجا از نفت باقیمانده در مخازن صحبت می کنه؛ البته تخصص من نیست ولی فکر می کنم میخواد مطالعه CFD رو انجام بده که اثر الاستیسیته پلیمری رو روی میزان اشباع شدن نفت باقی مانده در مخازن در مقیاس حفره ای بررسی کنه.
حدس میزنم یه هندسه متخلخل یا porous media رو در نظر گرفته و یه سری پارامتر ها رو روش بررسی کرده. البته شاید حدسم غلط باشه
:D
oil saturation تا جایی که علم اندک من قد میده به کسر حجمی نفتی گفته میشه در فضای خالی مخزن میتونه وجود داشته باشه و residual oil saturation به نفتی گفته میشه که وقتی از چاه برداشت می کنند و با روش های مرسوم استحصال نمیشه.

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

یه سری سوال راجع به کنکور ارشد داشتم:
(کارشناسیم:مهندسی شیمی_صنایع غذایی بوده)

1.در کل کدوم یکی از گرایشهای مهندسی شیمی واس ارشد بهتره؟
2.کدوم گرایش واس خانمها بهتره؟
3.شما کدوم آزمون آزمایشی رو پیشنهاد میدین؟چرا؟
5.بنظر شما از کدوم سری منابع و کتابها استفاده کنم بهتره؟
6.هر راهنمایی و کمکی که در رابطه باارشد دارین...

مرسی

made

عضو جدید
سلام
انواع روشهای نمک زدایی نفت را می خواستم.
اگه ممکن است توضیج بدین ممنون می شم.
با تشکر.

بالا