تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

rezaei.sp

عضو جدید
حد تابع کسری

حد تابع کسری

با سلام.
این حد چطوری حل میشه و پاسخ چیه ؟
Lim.jpg

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
با سلام.
این حد چطوری حل میشه و پاسخ چیه ؟
مشاهده پیوست 174632

وقتی حد به سمت بی نهایت میره بزرگترین درجه صورت و بزرگترین درجه مخرج رو نگه دار
اگه درجه صورت بیشتر بود جواب میشه بی نهایت
اگه درجه مخرج بیشتر بود جواب میشه صفر
اگه برابر بود ضریب های دو درجه بیشتر رو تقشیم کن.
اینجا درجه برابر هست پس ضریب صورت که یک هست رو تقسیم بر ضریب درجه مخرج میکنیم که اون هم یک هست
پس جواب حد میشه یک

bio_elec

عضو جدید
سلام
اگه امکان داره در این انتگرال راهنمایی بفرمائین
dy/(ylny)=dx/sinx
اگه از طرفین انتگرالبگیریم . جزئیات میخام بدونم جوابه اخرشو دارم.ممنون
یکی هم انتگرالtanx رو میخواستم راهشو .
ممنونم

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
dy/(ylny)=dx/sinx
ممنونم

جواباشو میذاشتی خوب میشد

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
dy/(ylny)=dx/sinx
ممنونم
علیک سلام
بفرمایید
انتگرال سکانت و کسکانت رو سعی کنید حفظ کنید چون کاربردی هست.اگه خاستین بگید تا راه رسیدن بهش رو بنویسم ولی لزومی نداره بلد باشید

llvll.asoud

کاربر ممتاز
جوابه اولی :
ln(lny)=ln(tanx/2)+c
جوابه دومی هم:
ln(cosx)+c-

اولی معادلاته بلد نیستم ولی انتگرال تانژانت رو میتونی بنویسی سینوس بر کسینوس اگه دقت کنی منفی سینوس مشتق کسینوسه پس من مینوییم منفی منفی سینوس بر کسینوس حالا تابعی که مشتقش میشه مشتق تقسیم برتابع إل إنه پس مینویسم انتگرال منفی إل إنه کسینوس کلا مشتقش که با انتگرال میره مشتق جواب میشه منفی إل إنه کسینوس بعلاوه سی

bio_elec

عضو جدید
علیک سلام
بفرمایید
انتگرال سکانت و کسکانت رو سعی کنید حفظ کنید چون کاربردی هست.اگه خاستین بگید تا راه رسیدن بهش رو بنویسم ولی لزومی نداره بلد باشید

خیلی ممنون عالی توضیح دادین.
فقط اون tanx/2 چطور ظاهر میشه؟
بله اگه بزارین ممنون میشم

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
خیلی ممنون عالی توضیح دادین.
فقط اون tanx/2 چطور ظاهر میشه؟
بله اگه بزارین ممنون میشم

بفرمایید این انتگرال کسکانت
من در مورد تانزانت (x/2) نمیدونم ولی اونجا از یه تغییر متغییر دیگه استفاده کردن
کلا تو این جور سوالها شما میتونید از تغییر متغییرهای زیادی استفاده کنید
این روش که من نوشتم روش "اسحاق بارو" استاد ریاضییات "اسحاق نیوتن" هست.
ایشون تقریبا 350 سال پیش با این روش انتگرال رو حل کردن-خداییش بیامرزد-
در ضمن انتگرال سکانت هم اینجوری حل میشه

rezaei.sp

عضو جدید
سلام .
ریاضی مهندسی بعضی فصل هاش پیش نیازه واسه بعضی فصل های دیگه .
ترتیب فصل ها رو چطوری بخونم ؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام .
ریاضی مهندسی بعضی فصل هاش پیش نیازه واسه بعضی فصل های دیگه .
ترتیب فصل ها رو چطوری بخونم ؟

تقریبا هیچ فصلی تو ریاضی مهندسی وابسته به اون یکی فصلها نیست. این واقعا یه مزیت برای این درس هست.
فصل فوریه نسبت به بقیه ریزه کاری بیشتر داره.
نگاشت
اعداد و توابع مختلط و تحلیلی و ...
سری لران مانده و انتگرال مختلط
انالیز فوریه
مشتقات جزیی
بحث دوم و سوم به هم مربوط هستند ولی بقیه مباحث تقریبا از هم جدا هستند.

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان

دوتا سوال از حضورتون داشتم:

1.چرا 'f به این صورت در میاد؟(درواقع اثباتش چ جوری هست؟)

1.jpg

2.اثبات یا توجیح سه قسمت این نکات برای بدست آورد مزروج مختلط چیه؟

2.jpg

ممنون از توجهتون

bio_elec

عضو جدید
سلام
دوستانی که کتاب مومن زاده رو دارند میشه صفحه 53 رو ببینند که اون f(xکه برای ضریبbn قرار دادن نبایدx/L باشه ؟چون T=2Lهست ویکLهم از f(Xمیاد باهم میشه L^2 یعنی باید ضریب: 1تقسیم بر L به توان دو
ممنون

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
Re: تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

سلام
دوستانی که کتاب مومن زاده رو دارند میشه صفحه 53 رو ببینند که اون f(xکه برای ضریبbn قرار دادن نبایدx/L باشه ؟چون T=2Lهست ویکLهم از f(Xمیاد باهم میشه L^2 یعنی باید ضریب: 1تقسیم بر L به توان دو
ممنون

منم به همین نتیجه رسیده بودم که کتاب اشتباه کرده حاشیه ی کتاب نوشتم...
جواب bnمیشه
2بر ان پی) در منهای یک بتوان n+1

rezaei.sp

عضو جدید
سلام دوستان .
یه سوال برام پیش اومده . چرا تو کنکور مهندسی برق از ریاضی عمومی 1 و 2 سوال نمیدن ؟ یعنی کسی که ریاضی مهندسی رو خوب بزنه فرض بر اینه که ریاضی 1 و 2 رو کامل مسلط شده ؟
دلیل این موضوع چی میتونه باشه ؟

samin_m

کاربر ممتاز

llvll.asoud

کاربر ممتاز

دوستان کسی نظری نداره؟؟

سلام توی این نکات سه گانه فقط نکته یک بدرد میخوره یعنی نکات بعدی رو بلد نباشی باز خیلی ساده میتونی بدست میاری جوابو
بیخودی نکات حفظ نکن
به نظر من بیخودی وقتتو برای اثبات اینا تلف نکن وقت به اون اندازه نیس شما باید از نکات استفاده کنی

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

دوتا سوال از حضورتون داشتم:

1.چرا 'f به این صورت در میاد؟(درواقع اثباتش چ جوری هست؟)

مشاهده پیوست 175125

2.اثبات یا توجیح سه قسمت این نکات برای بدست آورد مزروج مختلط چیه؟

مشاهده پیوست 175126

ممنون از توجهتون

اثبات اولی:
http://www.8pic.ir/images/44001499276140784474.png
http://www.8pic.ir/images/98424076322249718371.png
http://www.8pic.ir/images/24297477268213121539.png
یا
http://www.8pic.ir/images/81921976947068502934.png
http://www.8pic.ir/images/66782532381952840564.png
http://www.8pic.ir/images/67221010700260756770.png

اثبات نکته‌ی دوم:
http://www.8pic.ir/images/96639452848290145073.png

نکته‌ی 1 به نظر من بدیهی میاد فقط نمی‌دونم چه حکمتی داشته که یه بار مشتق گرفته و بعد انتگرال گرفته. چیزی که برای اعداد مختلف صدق کنه، باید برای اعداد حقیقی که زیرمجموعه‌ی از مختلط هست هم باید صدق کنه. اگه تابع تحلیلی باشه میشه توو خود تابع U، به جای x مقدار Z و به جای y مقدار 0 گذاشت تا تابع به دست بیاد؛ ولی نمیدونم چرا مشتق و دوباره انتگرال گرفته.

نکته‌ی 3 هم چیزی نمیگه. با دونستن U و مشتق گرفتن نسبت به x و y میشه V رو هم پیدا کرد.

اثبات همه‌ی این نکات توو کتاب‌های آنالیز مختلط و ... هست. PDF یه مرجعش رو دانلود کنید لازم شد بهش رجوع کنید.

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال

سلام دوستان .
یه سوال برام پیش اومده . چرا تو کنکور مهندسی برق از ریاضی عمومی 1 و 2 سوال نمیدن ؟ یعنی کسی که ریاضی مهندسی رو خوب بزنه فرض بر اینه که ریاضی 1 و 2 رو کامل مسلط شده ؟

شاید از یه مهندسی که لیسانس داره انتظار میره که ریاضی 1 و2رو فول باشه

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال

پس بیخود نیست چاپه کتابش اینقد پایینه و ازش استقبال نشده واسه همین غلط غلوطاست:w19:

شما با هر کتابی راحتی اونو بخون
بخاطر یه اشتباه جایگذاری نمیشه کل کتاب رو زیر سوال برد

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان .
ریاضی 1 پیشنیاز ریاضی 2، و ریاضی 2 پیشنیاز یا همنیاز معادلات دیفرانسیل، و معدلات دیفرانسیل پیشنیاز ریاضی مهندسی هست. کسی برای اینکه بتونه این درس رو خوب یاد بگیره و خوب بزنه باید قبلی‌ها رو خواب یاد گرفته باشه.

rezaei.sp

عضو جدید
سلام.
چرا e^ Lny میشه y ؟
یکی زحمت میکشه اینو شرح بده و اثبات کنه ؟
مرسی

samin_m

کاربر ممتاز
سلام به همه دوستای گلم

امیدوارم تا اینجا مثل من خسته و بی حوصله نشده باشین و تا آخرش با قدرت ادامه بدین و ایشالا همه موفق باشین;)

غرض از مزاحمت اول جویا شدن احوالاتتون بود بعدشم میخواستم ببینم از دوستان کسی اثبات خواص اپراتور D رو داره؟؟لطف کنه اینجا قرار بده ما هم مستفیض بشیم؟

(اگ برای مهندسی و معادلات یه رفرنس خوب هم پیشنهاد بدید ک برای دانلود توی نت در دسترس باشه ممنون میشم)

samin_m

کاربر ممتاز
دوستان مجددا مزاحم شدم،شما میدونید ک چرا...؟

دلیل یا اثباتشون چیه؟

IMAG0968.jpg

IMAG0967.jpg

ممنون از توجهتون

راستی با عرض شرمندگی و عذر خواهی خواستم مطلبی رو خدمتتون عرض کنم ک اصلا ارتباطی ب ریاضی و درس نداره و اصلا هم اینجا جاش نیس،ولی شرمنده ک مجرای دیگه ای برای اعلامش پیدا نکردم!

مطلبی ک اخیرا باعث سوء تفاهم بین دوستان شده و صرفا جهت رفع سوء تفاهم خدمت همگی عرض میکنم ک خدایی نکرده دیگ موردی پیش نیاد.اون مطلب هم دررابطه با اسم بنده هست،خب ثمین اسمی هست ک هم برای آقایون و هم برای خانوما انتخاب میشه ک دست برقضا بنده از گروه آقایونشون افتخار هم صحبتی و بهره گیری از معلومات شما عزیزان رو دارم.امیدوارم ک دیگ سوء تفاهمی در این رابطه پیش نیاد.

بازم عذر بنده رو بپذیرید،ولی متاسفانه چاره ای نداشتم جزاینکه اینجا وقتتون رو بگیرم

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان مجددا مزاحم شدم،شما میدونید ک چرا...؟

دلیل یا اثباتشون چیه؟

مشاهده پیوست 175947

مشاهده پیوست 175948

ممنون از توجهتون

جوابش رو از کتاب Advanced Engineering Mathematics گذاشتم.
فقط توجه داشته باشید که با توجه به تعریف (g(x، اون p داخل انتگرال میمونه ولی انتگرال y1'/y1 میشه (ln(y1 و یه منفی 2 هم داره پشتش و (exp(-2 ln(y1'/y1 میشه 1 بر y1^2 که میشه همون فرمی که شما نوشتید.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ریاضی 1 پیشنیاز ریاضی 2، و ریاضی 2 پیشنیاز یا همنیاز معادلات دیفرانسیل، و معدلات دیفرانسیل پیشنیاز ریاضی مهندسی هست. کسی برای اینکه بتونه این درس رو خوب یاد بگیره و خوب بزنه باید قبلی‌ها رو خواب یاد گرفته باشه.
فکر نمیکنم اینطور باشه چون بچه های مکانیک و عمران هم مهندسی - معادلات و ریاضی عمومی دارن ولی امار ندارن
شاید دلیلش اینه که مباحث ریاضی یک که بیس تمام مطالب بعدی هست و مطالب ریاضی دو خیلی هاش بدرد برقی ها نمیخوره ولی برای رشته هایی مثله مکانیک مهمه(مثله مرکز جسم و ... که میخوندیم) ولی امار تو ارشد برای بعضی گرایشها مفید هست.(از یکی از بچه های ینجا شنیدم یه سری)
شاید هم چیزهای دیگه ای هست.
سلام به همه دوستای گلم

امیدوارم تا اینجا مثل من خسته و بی حوصله نشده باشین و تا آخرش با قدرت ادامه بدین و ایشالا همه موفق باشین;)

غرض از مزاحمت اول جویا شدن احوالاتتون بود بعدشم میخواستم ببینم از دوستان کسی اثبات خواص اپراتور D رو داره؟؟لطف کنه اینجا قرار بده ما هم مستفیض بشیم؟

(اگ برای مهندسی و معادلات یه رفرنس خوب هم پیشنهاد بدید ک برای دانلود توی نت در دسترس باشه ممنون میشم)
کتاب سیمونز خیلی خوبه
یه مرجع که تو تمام دنیا استفاده میشه تو ایران هم چنتا ترجمه داره-این دو تا سوال شما رو هم یکیش رو که دیدم دقیقا اثبات کرده ولی اون یکی رو نمیدونم.
شاید تو نت هم پیدا شه

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر نمیکنم اینطور باشه چون بچه های مکانیک و عمران هم مهندسی - معادلات و ریاضی عمومی دارن ولی امار ندارن
شاید دلیلش اینه که مباحث ریاضی یک که بیس تمام مطالب بعدی هست و مطالب ریاضی دو خیلی هاش بدرد برقی ها نمیخوره ولی برای رشته هایی مثله مکانیک مهمه(مثله مرکز جسم و ... که میخوندیم) ولی امار تو ارشد برای بعضی گرایشها مفید هست.(از یکی از بچه های ینجا شنیدم یه سری)
شاید هم چیزهای دیگه ای هست.
اتفاقا منظور من هم همین بود ولی فکر کنم بد گفتم. یه بخش‌هایی از ریاضی 1 و 2 به درد ما نمیخوره مثل همون خم‌ها و چه می‌دونم هندسه‌ی اقلیدسی و اینا ولی بخش دیگش مثل مباحث خطی بودن و سری‌ها هم توو معادلات و ریاضی مهندسی لازم میشه و در نتیجه به صورت غیر مستقیم ازش سوال میاد. ولی در کل بله چون از ریاضی 1 و 2 مستقیم سوال نمیاد، یه بخش‌هاییش توو کنکور پوشش داده نمیشه که اونم بخش‌هایی هستند که لازممون نمیشه. واقعاً کل مباحثی که توو ریاضی 2 خوندیم بیشتر از بقیه‌ی اون 140 واحد بود.

نگاه کردم،فکر کنم اثباتش نبود!:confused:

دوستان... کسی کتابی نداره اثبات این خواص توش باشه؟

اپراتور D دقیقاً به چی می‌گید!؟ میشه یه عکسی چیزی بذارید؟ فکر کنم ما یه همچین اسمی نداشتیم

آخرین ویرایش:
بالا