مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

آگرین

عضو جدید
مقدار کل درز انقطاع میشه یک صدم ارتفاع روی پی تا کف تمام شده آخرین طبقه یعنی پشت بام.
حالا یک صدم 20 متر مثلا میشه 20 سانتی متر.خب این مقدار کل درز انقطاع هستش.این رو تقسیم بر 2 میکنی که میشه 10 سانت.یعنی از دیوار همسایه تو هر طرف باید 10 سانت فاصله بگیری.
در حقیقت شما 9 متر و 80 سانت رو میتونی بر ساختمونت بگیری.البته درز انقطاع رو تو نما میپوشونن.

جایی مطالعه کردم که نوشته بود درز انقطاع یک صدم بلندترین ارتفاع ساختمان ...یعنی اگر خرپشته درسمت پلاک همسایه قرار دارد و نیاز به درز انقطاع است ، ارتفاع از روی پی تا روی سقف خرپشته مد نظر است ...

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
جایی مطالعه کردم که نوشته بود درز انقطاع یک صدم بلندترین ارتفاع ساختمان ...یعنی اگر خرپشته درسمت پلاک همسایه قرار دارد و نیاز به درز انقطاع است ، ارتفاع از روی پی تا روی سقف خرپشته مد نظر است ...
سلام.
شاید مطلبی که خوندید قدیمی بوده.چون این ظوابط دائما تغییر میکنه.
تو چندین نقشه اخیری که من به شهرداری دادم محاسبش تا کف پشت بوم بوده و خرپشته رو حساب نمیکنن.:gol:

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام.
شاید مطلبی که خوندید قدیمی بوده.چون این ظوابط دائما تغییر میکنه.
تو چندین نقشه اخیری که من به شهرداری دادم محاسبش تا کف پشت بوم بوده و خرپشته رو حساب نمیکنن.:gol:

آره آگرین خانوم منم فکر کنم حق با فرزاد جان باشه
کد ارتفاعی آخرین کف تمام شده درسته(سقف)....نه ارتفاع خرپشته

15434

عضو جدید
مباحثي كه براي آزمون طراحي و نظارت به عنوان منابع اعلام شده اند، 13 تا از مباحث!بايد همه ي اين 13 تا را بخريم؟براي روز امتحان؟
لطفا پاسخ دهيد!:eek:

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
مباحثي كه براي آزمون طراحي و نظارت به عنوان منابع اعلام شده اند، 13 تا از مباحث!بايد همه ي اين 13 تا را بخريم؟براي روز امتحان؟
لطفا پاسخ دهيد!:eek:

به جز این 13 مبحث چندین کتاب دیگه هم هست. همه را بخرید و همه را هم باید ببرید. چون تقریبا از هر کتاب یک سوال میاد. یعنی نمیشه یک کتاب جزو منابع باشه و سوال ازش ندن :D
برای امتحان نظارت همه را ببرید. برای امتحان طراحی فقط مبحث 4 و 19 را ببرید. و جزوات طراحیتون

DDDIQ

مدیر ارشد
پست موقت به منظور اطلاع رسانی :تاپیک: [دانلود] جزوات و فایل های آزمون نظام مهندسی معماری

با توجه به درخواست دوستان و پراکندگی جزوات و فایل های مفید آزمون نظام مهندسی در تاپیک های مختلف , به منظور مدون کردن و گردآوری این جزوات و فایل ها تاپیکی در نظر گرفته شده که در خواست میکنم فایل و جزوات مفید خودتان را در تاپیک به اشتراک بگذارید ؛ پیشاپیش از همراهی و سخاوت شما سپاسگزارم .
لطفا به منظور حفظ فایل ها در صورت امکان آنها را در باشگاه آپلود و ضمیمه بفرمائید

با تشکر و ارزوی موفقیت برای تمامی دوستان

Elham*92

کاربر بیش فعال
سلام دوستان خوب و مهربونم
من یه خواهش دارم
من امتحان طراحی و نظارت رو شرکت کردم
ولی تازه میخوام شروع کنم برا خوندن
میشه بهم بگی اون کتابها و منابع مهم کدوما هستن که من بخونم؟؟؟؟؟؟
آخه من هم دیر کردم و هم وقت کافی برا خوندن همه کتابهارو بخونم
تورو خدا کسی که دقیقا میدونه بهم کمک کنه
ممنونتونم:gol::gol::gol:

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با اجازه از F.A.R.Z.A.D
پسر خوب برای درز انقطاع از هر طرف به اندازه 0.5 درصد ارتفاع کم میشود
یعنی بر ساختمان میشه 9.8
در ضمن این ربطی به اینکه ساختمانهای مجاور ساخته شده باشه یا نه نداره
چون ساختمانهای کناری هم نسبت به ارتفاع خودشون درز انقطاع رو باید از زمین خودشون رعایت کنند

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
با اجازه از F.A.R.Z.A.D
پسر خوب برای درز انقطاع از هر طرف به اندازه 0.5 درصد ارتفاع کم میشود
یعنی بر ساختمان میشه 9.8
در ضمن این ربطی به اینکه ساختمانهای مجاور ساخته شده باشه یا نه نداره
چون ساختمانهای کناری هم نسبت به ارتفاع خودشون درز انقطاع رو باید از زمین خودشون رعایت کنند

ما هم همینو گفتیم دیگه.0.5 درصد ارتفاع برابره با 1/200 ارتفاع:smile:

shab khanoom

عضو جدید
سلام
دوستانی که آذرماه امسال امتحان طراحی دارید، بیاید اینجا نکته ها رو با هم مرور کنیم

shab khanoom

عضو جدید
بچه ها لطفا سریع جواب بدید. خیلی مهمه
در سوال پارسال (اسفند 91) می شد رمپ پارکینگ رو از توی حیاط بدیم؟

z.a.gh

عضو جدید
سلام به همه دوستان
کسی جواب طراحی،آزمون طراحی اسفند 87 رو نداره؟لطفا بزارید من خیلی مشکل دارم

shab khanoom

عضو جدید
سلام.
آره.
راه دیگه ای نداره:smile:

ممنون که جواب دادی. ولی من چون فکر می کردم نمیشه از تو حیاط داد، رمپ و از داخل دادم و دراومد
فایلش و می فرستم.اگه ممکنه ببینید درسته یا نه
در ضمن توی برگه های امتحان خودش محدوده ی ساختمان (60 درصد سطح اشغال) رو کشیده. پس با فرض اینکه رمپ از توی حیاط باشه، کجا باید نشونش می دادیم؟مشاهده پیوست Drawing2-Model.pdf

کدخدا

مدیر بازنشسته
ممنون که جواب دادی. ولی من چون فکر می کردم نمیشه از تو حیاط داد، رمپ و از داخل دادم و دراومد
فایلش و می فرستم.اگه ممکنه ببینید درسته یا نه
در ضمن توی برگه های امتحان خودش محدوده ی ساختمان (60 درصد سطح اشغال) رو کشیده. پس با فرض اینکه رمپ از توی حیاط باشه، کجا باید نشونش می دادیم؟مشاهده پیوست 177145
ایست رمپ رو رعایت نکردین احتمالا فراموش شده.
ضمنا نکته ای رو فراموش نکنین ک ایست رمپ 5 متر هستش نه 3 و الزاما باید رعایت شه.
نکته دیگه اینه ک برای 3 ماشین باید حداقل 7 متر مفید داشته باشید که رعایت نشده .
انباری و اتاق تاسیسات غیر قابل دسترس هستش باید حد اقل 80 سانتی متر دسترسی مجزا داشته باشه.و نکته آخر اینکه در طبقه همکف ک تجاریتون هستش بالای پارکینگ پرت می شه.

shab khanoom

عضو جدید
ایست رمپ رو رعایت نکردین احتمالا فراموش شده.
ضمنا نکته ای رو فراموش نکنین ک ایست رمپ 5 متر هستش نه 3 و الزاما باید رعایت شه.
نکته دیگه اینه ک برای 3 ماشین باید حداقل 7 متر مفید داشته باشید که رعایت نشده .
انباری و اتاق تاسیسات غیر قابل دسترس هستش باید حد اقل 80 سانتی متر دسترسی مجزا داشته باشه.و نکته آخر اینکه در طبقه همکف ک تجاریتون هستش بالای پارکینگ پرت می شه.
ممنون. من با فرض این که هر طور شده رمپ رو باید از داخل ساختمان بدهم این پلان و کشیدم و در واقع اگر بخواهیم رمپ رو از ساختمان بدهیم، پلان داری این مشکلات می شه و چاره دیگه ای هم نداره. چون فضا خیلی کوچک است.
مسلما اگه بشه رمپ رو از بیرون ساختمان(حیاط) داد، طرح خیلی بهتر خواهد بود.
فقط سوال این است که از کجا باید بفهمیم رمپ رو می شه از داخل حیاط داد یا نه؟ یعنی همیشه می شه رمپ رو در حیاط درآورد؟
یه سوال دیگه هم دارم که ممنون می شم جواب بدید. اگه مثلا ارتفاع همکف رو 1.20 بگیریم، رمپ لازم برای دسترسی معلولین با فرض شیب 8 درصد می شه 15 متر؟!!!!
خوب این همه رمپ رو کجا باید جا بدهیم؟؟؟

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون. من با فرض این که هر طور شده رمپ رو باید از داخل ساختمان بدهم این پلان و کشیدم و در واقع اگر بخواهیم رمپ رو از ساختمان بدهیم، پلان داری این مشکلات می شه و چاره دیگه ای هم نداره. چون فضا خیلی کوچک است.
فقط سوال این است که از کجا باید بفهمیم رمپ رو می شه از داخل حیاط داد یا نه؟ یعنی همیشه می شه رمپ رو در حیاط درآورد؟
یه سوال دیگه هم دارم که ممنون می شم جواب بدید. اگه مثلا ارتفاع همکف رو 1.20 بگیریم، رمپ لازم برای دسترسی معلولین با فرض شیب 8 درصد می شه 15 متر؟!!!!

رمث که داخل حیاط میدی....جزو زیر بنا حساب نمیشه..................پس مشکلی نیست که بخوای تو حیاط بدی یا داخل بنا..............
در مورد سوال دوم من هم مشکل دارم...............اگه میشه دوستان راهمایی کنند

کدخدا

مدیر بازنشسته
ببینید وقتی ک شما ورودی از حیاط میتونید داشته باشید و پارکینگ در زیرزمین قراره تامین بشه معمولا ورودی ماشین رو باید از حیاط بگیرید طرح بسیار منطقی تری بهتون می ده فقط بازم تاکید میکنم ایست رمپ 5 متره توی امتحان نه 3 متر.
اما راجب سوال دوم:ببینید وقتی پای معلول میاد وسط شما باید سعی کنید کمترین ارتفاع رو از سطح زمین بگیرید ک نیاز کمتری به رمپ معلولین پیدا کنید که مشکلات زیادی براتون داره از جمله سرگیر شدن زیر رمپ در پارکینگ.
حالا روش چیه؟اول کد پارکینگو در بیاریدو تا جایی ک طول رمپ بهتون اجازه میده بدیتش پایین تا کد همکفتون خیلی بالا نیاد اگه اشتباه نکنم راجب آزمون گذشته می شد همکف رو تا کد 80 آورد که خب طول کمتری رو برای رمپ نیاز خواهید داشت.
سعی کنید رمپتون رو با ی پاگرد بدید که بازم طولش رو نصف کنید و فضای سر گیری رو (البته احتمال سرگیری)توی زیر زمین کم کنید.
یه نکته دیگه ک فراموش نکنید اگه دیدید چیزی جواب نمیده بدونید یا سوال غلطه یا راه حلی ک پیش میرید ازونجایی ک احتمال غلط بودن سوال خیلی نیست پس به راه حلتون شک کنید.
وقتی تجاری دارید معمول اینه ک اگه امکانش باشه ورودیه تجاری و مسکونیتون در یک جهت نباشه.

z.a.gh

عضو جدید
اگه یه اتود از کار را برام بزارین ممنون میشم.
فضای بازی کودکان چقدر باید باشه؟
اختلاف تراز اول با دوم چقدر باشه بهتره؟

کدخدا

مدیر بازنشسته
اگه یه اتود از کار را برام بزارین ممنون میشم.
فضای بازی کودکان چقدر باید باشه؟
اختلاف تراز اول با دوم چقدر باشه بهتره؟
در واقع فضای بازی بچه ها همون فضایی هستش که از انباری و پارکینگ می مونه من ترجیح میدم جلوی ورودی باشه.
اختلاف تراز هم با توجه به اینکه ارتفاع سقف مفید 2.7 باید باشد با توجه به تناسبات فضا البته. ی 40 سانت برا ضخامت سقف هم بهش اضافه کنید .
البته من باشم ارتفاع مفید رو تا 2.5 پایین میارم و فضاهایی مثل نشیمن و نهار خوری و آشپزخانه رو توی این قسمت با ارتفاع کمتر قرار میدم.

کدخدا

مدیر بازنشسته
خدمت شما البته ی اتود سریع زدم و ازونجایی ک پیلوت مشکل خاصی نداشت نزدم دیگه زمانش رو نداشتم

پیوست ها

• 13 x9.7 ground.jpg
    13 x9.7 ground.jpg
    28.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 13 x9.7 duplex.jpg
    13 x9.7 duplex.jpg
    27.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

فهم

عضو جدید
سلام-من یکی از هم کلاسیهای دوره کارشناسیم شاغل در نظام مهندسی است -اره البته کسانی که کاردانیشون معماری بوده، باید یه درخواست بدن به مسکن و شهرسازی اونجا بررسی می کنند گویا یه چند واحدی معرفی میکنن که پاس کنید بعد میتونیم شرکت کنیم

بالا