درخواست های مرتبط با | حلّ تکالیف و مسائل درسی مهندسی شیمی

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اره این رو متوجهه میشوم که مقدار Xوyبه هم ربط نداره
ولی چیزی که نمی فهمم اینه که: وقتی ما فشار کل یک مخلوط رو حساب می کنیم، خب این فشار کل مگه نباید ثابت باشه؟چه فرقی میکنه از چه راهی حساب بشه؟
این مثالی که زدید واسه وقتیه که بخواهیم فشار گاز و مایع رو جدا با هم مقایسه کنیم، ولی اینجا برای فشار کل مخلوط، خب مایع و گاز با هم هستن..
ببخشید زیاد سوال می کنم:(

اون نمودار ميگه فشار كل سيستم وقتي x مثلا 0.2 هست برابر فلان قدره. و اگر مثلا x=0.5 باشه فشار كل چقدره. حالا همين محاسبات رو هم با y انجام ميدن و ميشه اون نمودار

خواهش ميكنم. اينجا براي همين ساخته شده كه بتونيم جواب سوالاتمون رو بگيريم و سوالات دوستامون رو جواب بديم

sanam_el

عضو جدید

اون نمودار ميگه فشار كل سيستم وقتي x مثلا 0.2 هست برابر فلان قدره. و اگر مثلا x=0.5 باشه فشار كل چقدره. حالا همين محاسبات رو هم با y انجام ميدن و ميشه اون نمودار

خواهش ميكنم. اينجا براي همين ساخته شده كه بتونيم جواب سوالاتمون رو بگيريم و سوالات دوستامون رو جواب بديم
خب درست!
ولی وقتی مثلا x=.2فرضا y=.6، حالا تو این حالت دما ثابته، همه شرایط مخلوط هم ثابته.فشار کل مخلوط پس چرا فرق میکنه.
اینو نمی فهمم که فشار یک مجموعه از روش مختلف حساب می شه، چرا فرق میکنه؟

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب درست!
ولی وقتی مثلا x=.2فرضا y=.6، حالا تو این حالت دما ثابته، همه شرایط مخلوط هم ثابته.فشار کل مخلوط پس چرا فرق میکنه.
اینو نمی فهمم که فشار یک مجموعه از روش مختلف حساب می شه، چرا فرق میکنه؟

فشار كل هم ثابته ديگه. ( يك خط افقي كه از x=0.2 رسم كنيد و با فرض شما y رو در 0.6 قطع خواهد كرد. فشار هر دو يكيه

يعني براي هر حالت ( شامل x و y معلوم ) يك فشار داريم (در دماي ثابت)

sanam_el

عضو جدید
خب نه دیگه!!!
شما شکل 7 الف رو نگاه کنید
بر حسب فشار هست، یک منحنی فشار کل بر حسب Xاست که روش هم نوشتهPt,x اون یکی فشار کل بر حسب y است:pt,y.حالا تو همون مثلا x=.2یک خط عمودی رسم کنید این دو تا فشار کل ها با هم فرق می کنن!پایینی حدود 420 بالایی 580تقریبا

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب نه دیگه!!!
شما شکل 7 الف رو نگاه کنید
بر حسب فشار هست، یک منحنی فشار کل بر حسب Xاست که روش هم نوشتهPt,x اون یکی فشار کل بر حسب y است:pt,y.حالا تو همون مثلا x=.2یک خط عمودی رسم کنید این دو تا فشار کل ها با هم فرق می کنن!پایینی حدود 420 بالایی 580تقریبا

خب بايد هم فرق كنه. اون چيزي كه شما ميگين اينه
x=0.2
y=0.2
در حالي كه اين دو تا در تعادل نيستن و اصلا بهم هيچ ربطي ندارن و دو تا حالت مختلفند

همونطور كه گفتم شما بايد خط افقي رسم كنيد
در اينصورت داريم:
x=0.2
y=0.5
كه با هم در تعادلند و فشارشون هم يكيه

sanam_el

عضو جدید
خب بايد هم فرق كنه. اون چيزي كه شما ميگين اينه
x=0.2
y=0.2
در حالي كه اين دو تا در تعادل نيستن و اصلا بهم هيچ ربطي ندارن و دو تا حالت مختلفند

همونطور كه گفتم شما بايد خط افقي رسم كنيد
در اينصورت داريم:
x=0.2
y=0.5
كه با هم در تعادلند و فشارشون هم يكيه
آهان!!
فک کنم فهمیدم دقیق
خیلی ممنون وقت گذاشتید
راستش فک نمیکردم جوابش فقط همین باشه، چون استادمون خیلی حساس کرد قضیه رو!!

manhatan176

عضو جدید
اثبات این فرمول رو می خام
41qx/z
فرمول جونز در فرایند شیرین سازی گاز
فوری فوری

(كيميا)

عضو جدید
ترو خدا به داد برسين :smile: خدا خيرتون بده :cry: :cry:
[FONT=&quot]سيستم دو جزيي متان (1) و پروپان (2):[/FONT] #1#[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] با استفاده از معادله حالت [/FONT]SRK
[FONT=&quot] و قوانين اختلاط واندروالس[/FONT]
[FONT=&quot] و مقدار[/FONT]K12=0.029
[FONT=&quot] در دماي[/FONT]T=277.6K , Y=0.3
[FONT=&quot] و فشار نقطه شبنم و فشار نقطه حباب[/FONT]X=0.3
[FONT=&quot] را محاسبه كنيد.[/FONT]
a=∑∑xi xj [FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] , b=[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot] سيستم دو جزيي هيدروژن سولفيد (1) و اب (2): [/FONT]#2#[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] با استفاده از معادله حالت[/FONT]SRK[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]و قوانين اختلاط واندروالس براي ماده (ا) و (بي) با استفاده از مقادير زير فشار نقطه شبنم و حباب را محاسبه كنيد.[/FONT]
C12=0.08 , k12=0.163 ,t=171c , z(h2o)=0.2
a=∑∑xi xj [FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] , b=[/FONT]∑∑xi xj ([FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]اتانول (1) و اب (2): [/FONT] [FONT=&quot]سيستم دو جزيي[/FONT] #3#[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]با استفاده از معادله حالت [/FONT]PR[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]و قوانين اختلاط واندروالس كه از [/FONT]
[FONT=&quot]معادله دو پارامتري [/FONT] margule [FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]يا معادله [/FONT]vanloar
[FONT=&quot]براي انرژي گيپس اضافي استفاده مي كنند. با استفاده از مقادير زير فشار نقطه شبنم و حباب را محاسبه كنيد همچنين نمودار [/FONT]
p-x-y [FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]رسم كنيد.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]0.7796 , k12=0 , t=150c , [/FONT]
[FONT=&quot]كسر مولي1=0.4 و كسر مول 2=0.2[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

bayjan

عضو جدید
باسلام.یه تمرین طرح و اقتصاد دارم لطفا کمک کنید. چهار فرآیند تولید استیلن با pfd آن تهیه وسپس اختلاف بین این فرآیندها را توضیح دهید.کدامیک مطلوبتر است.مشکلات اصلی طراحی چیست.اگر اطلاعات موجود پاسخگو نباشد چه تخمین هایی لازم است؟

yalda24

عضو جدید
سلام
یه سوال
ضریب زول تامسون سیال در سیکل های سرد ساز باید مثبت باشه یا منفی؟( در شیر های فشار شکن)
هر کسی می دونه خصوصی کنه یا تو پروفم بزاره ممنون میشم...

Bazuka

عضو جدید
با سلام جواب این مسئله میخواستم
با مخزن غیر عایق A به حجم 400 لیتر حاوی گاز ارگون در فشار250 نیلو پاسکال ودمای 30C موجود است.سیلندر غیر عایق B داری پیستون بدون اصطکاکی است و جرم پیستون به گونه ای است که فشار150 کیلو پاسکال انرا شناور میکند.شیر ارتباطی کمی باز میشود و ارگون وارد مخزن B میگردد تا نهایتا به حالت150 کیلو پاسکال و30C برسد.در مخزن A و سیلندر B کار انجام شده توسط ارگون را بدست اورید؟

آخرین ویرایش:

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام
یه سوال
ضریب زول تامسون سیال در سیکل های سرد ساز باید مثبت باشه یا منفی؟( در شیر های فشار شکن)
هر کسی می دونه خصوصی کنه یا تو پروفم بزاره ممنون میشم...

اگه به تعریف ضریب ژول تامسون توجه کنید (اینجا) متوجه میشین که در سیکل‌های خنک کننده، باید این ضریب مثبت باشه تا با کاهس فشار گاز (به وسیله شیر فشار شکن)، دمای گاز هم کاهش پیدا کنه. این بدین معناست که تغییرات فشار و دما متناسب هست و ضریب ژول تامسون هم مثبت.

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام جواب این مسئله میخواستم
با مخزن غیر عایق A به حجم 400 لیتر حاوی گاز ارگون در فشار250 نیلو پاسکال ودمای 30C موجود است.سیلندر غیر عایق B داری پیستون بدون اصطکاکی است و جرم پیستون به گونه ای است که فشار150 کیلو پاسکال انرا شناور میکند.شیر ارتباطی کمی باز میشود و ارگون وارد مخزن B میگردد تا نهایتا به حالت150 کیلو پاسکال و30C برسد.در مخزن A و سیلندر B کار انجام شده توسط ارگون را بدست اورید؟

سلام
فرايند هم دما است و همچنين چون گاز نجيب داريم شرايط گاز ايده آل رو در نظر ميگيريم. همچنين ميدونيم كه فشار اوليه مخزن 250 و فشار نهاييش 150 است يعني با فشار سيلندر برابره. از اونجايي كه از ميزان حركت پيستون اطلاعاتي در دست نيست ميشه اينطور قضاوت كرد كه پيستون به مرز حركت رسيده و تازه شناور شده. پس كار اين قسمت برابر صفر است.
و اما كار مخزن A از رابطه زير بدست مياد

icejabin

عضو جدید
سلام دوستان . وقت بخیر .
من سالهاست از مباحث مهندسی شیمی دور هستم . این دوتا سوال رو باید جواب بدم . اگه کسی هست که کمکم کنه ممنون میشم .
این هم ایمیل من
////////////////////////

1- برای انجام واکنش یک جریان گازی ماده A و B در یک راکتور بستر سیالی تغییرات پروفایل دما و غلظت را در صورتی که واکنش درجه 2 باشد بدست آورید .
Ra = kca^2

2- در یک راکتور با بستر Slurry ( پارافین و ذرات کبالت ) زمانی که گازهای Co , H2 وارد راکتور شده و واکنش انجام میگیرد مدلسازی راکتور را انجام دهید برای حالت های زیر:
1- Ra =kca
2- Ra=kca^2

آخرین ویرایش توسط مدیر:

night7

عضو جدید
سلام دوستان. وقتتون بخير. من يه سوال دارم ممنون ميشم زود پاسخ بدين. ضروريه.
يك مول گاز كامل در فشار 100 kPa ودماي 298 K در دماي ثابت، با استفاده از فشار ثابت 500 kPa متراكم شده است. كار انجام شده بر روي گاز را محاسبه كنيد. اگر تراكم با جرم 100kg صورت گيرد، مقدار سقوط آن در ميدان گرانشي زمين چقدر است؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان. وقتتون بخير. من يه سوال دارم ممنون ميشم زود پاسخ بدين. ضروريه.
يك مول گاز كامل در فشار 100 kPa ودماي 298 K در دماي ثابت، با استفاده از فشار ثابت 500 kPa متراكم شده است. كار انجام شده بر روي گاز را محاسبه كنيد. اگر تراكم با جرم 100kg صورت گيرد، مقدار سقوط آن در ميدان گرانشي زمين چقدر است؟
برای 1 مول گاز در دمای 25 درجه سانتیگراد و فشار 1 اتمسفر داریم حجم برابر 22.4 لیتره
از اونجایی که P1V1=P2V2 حجم گاز در حالت متراکم شده رو به دست میاری
کار هم از فرمول W=PΔV به دست میاد
منظورت از مقدار سقوط در میدان گرانشی دقیقا چیه؟:surprised:

night7

عضو جدید
برای 1 مول گاز در دمای 25 درجه سانتیگراد و فشار 1 اتمسفر داریم حجم برابر 22.4 لیتره
از اونجایی که P1V1=P2V2 حجم گاز در حالت متراکم شده رو به دست میاری
کار هم از فرمول W=PΔV به دست میاد
منظورت از مقدار سقوط در میدان گرانشی دقیقا چیه؟:surprised:
دقيقا منم موندم اين مقدار سقوط در ميدان گرانشي چيه؟! سوال هوش:biggrin::confused:
ممنونم از پاسختون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دقيقا منم موندم اين مقدار سقوط در ميدان گرانشي چيه؟! سوال هوش:biggrin::confused:
ممنونم از پاسختون
من با این همه فیزیکی که خوندم تابحال به چنین پارامتری برخورد نکردم:confused:
پیروز باشید;)

night7

عضو جدید
من با این همه فیزیکی که خوندم تابحال به چنین پارامتری برخورد نکردم:confused: پیروز باشید;)
اون قسمت فرمولش ميشه: w=- mgh به همين سادگي كه غير قابل باور بود.:biggrin: كلا جواب مسئله از اين طريقه: از فرمول زیر تغییرات حجم رو در مياريم: PV=nRT بعد با فرمول کار بدست میاد. فرمولش اینه :W=PV مقدار سقوط هم که باید h رو از این فرمول در بياريم :W=-mgh

chempet

عضو جدید
سلام
راستش تو درس کارگاه نرم افزار استادمون پروژه حرارت داده اما من هنوز درس حرارت رو نخونوندم(هنوز نگرفتمش)
می خواستم ببینم اگر کسی node بندی بلده می تونه حداقل سوال های 3 و4 برام حل کنه

پیوست ها

• hw.rar
    48.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ghaghalili

عضو جدید
سلام
راستش تو درس کارگاه نرم افزار استادمون پروژه حرارت داده اما من هنوز درس حرارت رو نخونوندم(هنوز نگرفتمش)
می خواستم ببینم اگر کسی node بندی بلده می تونه حداقل سوال های 3 و4 برام حل کنه
این دو تا سوال رو استادتون از کتاب سنجل برداشته
مثال 5-2 و 5-3 کتاب
صفحه 279 فصل 5
حجم فایل کتابی که من دارم یکم زیاده آپلودش سخته
ولی راحت توی نت حتی توی همین باشگاهم پیدا میشه
موفق باشی

chem engineer

عضو جدید
سلام دوستان.من میخوام یه ode درجه دو در مطلب به روش اولر اصلاح شده حل کنم.لطفا اگر کسی میتونه من رو راهنمایی کنه.زیاد وقت ندارم.اگر زودتر جواب سوالم رو بدید ممنون میشم.تا حالا ode هایی که به روش اولر اصلاح شده حل می کردم درجه یک بودن.معادله ode این هست.

d2y/dx2=x+2/y

شرایط مرزی: x=1 ,y=1
x=2 ,y=-2

سوال اینه که در x=3 جواب y چی میشه؟

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان.من میخوام یه ode درجه دو در مطلب به روش اولر اصلاح شده حل کنم.لطفا اگر کسی میتونه من رو راهنمایی کنه.زیاد وقت ندارم.اگر زودتر جواب سوالم رو بدید ممنون میشم.تا حالا ode هایی که به روش اولر اصلاح شده حل می کردم درجه یک بودن.معادله ode این هست.

d2y/dx2=x+2/y

شرایط مرزی: x=1 ,y=1
x=2 ,y=-2

سوال اینه که در x=3 جواب y چی میشه؟
سلام دوست من ..
تا حدودی می تونم راهنماییت کنم ...
ببینید برای مواقعی که می خواهیم با روش هایی مثل اولر یک معادله درجه دوم رو حل کنیم، میایم معادلات رو به جای اینکه برای خود تابع بنویسیم (y) برای مشتق اون می نویسیم ('y) ... با این کار برای بدست آوردن 'y بعدی نیاز به مشتق دوم داریم که در صورت مسئله گفته شده !!
بعد با این روش می تونیم تمام 'y ها رو بدست بیاریم و با داشتن اونها می تونیم دوباره معادلات رو برای خود تابع بنویسیم و y رو محاسبه کنیم ...

ولی برای اینکار نیاز به مشتق در نقطه ابتدایی داریم که جزئ شرایط مرزی شما نیست !!

حالا یا مسئلتون روش متفاوتی برای حل داره یا اینکه شرایط مرزی تون رو ناقص نوشتید !!

mohamad_iran2

عضو جدید
سلام.
طرز تهیه ۲۵۰میلی لیتر استون ۲۰٪ (وزنی وزنی) و ۲۵۰ میلی لیتر استون ۲۰٪ (جرمی حجمی)

Sent from my LG-E988 using Tapatalk now Free

diamondpersia

کاربر فعال
سلام،
فصل 8 سنتیک کتاب فارسی (اثرات دما و فشار) چه جوری نمودار conversion بر حسب دما را برای سرعت های مختلف رسم کنم مثلاr=0.05 .برای equilibrium رسم کردم ولی بقیه سرعت ها که مخالف صفر میشن نتونستم!!!

afarineshkarmen

عضو جدید
توروخدا برنامه معادله حالت واندروالس در متلب رو بنویسید خواهش میکنم :cry: باید تحویل بدم a=3.592,b=0.4267,R=0.8206 با استفاده از روش نیوتن رافسون

xieon

عضو جدید
سلام دوستان خوب
کسی هست بتونه این مسئله رو باسه من حل کنه اگه کسی این لطف بم بکنه ممنون می شم مشکل داشتم دانشگاه نرفتم استاده ام گفته اینو حل نکنی بیاری حذف می کنه منو

http://upload7.ir/images/08731156799935932596.jpg

بالا