طراحی و ساخت قالبهای ریخته گری تحت فشار Pressure diecasting die

pishrosanat

عضو جدید
سلام

همیشه منتظر فرصتی برای به اشتراک گذاری تجربیات و اطلاعات خودم در زمینه قالبهای دایکاست بودم.فکر کنم زمان و مکان مناسبه.از دوستانی که به این موضوع علاقهمند هسنتد و به نوعی با این کار در ارتباط هستم تقاضا میکنم با مشارکت در این تاپیک زمینه همفکری و انتقال اظلاعات را فراهم کنند.

pishrosanat

عضو جدید
سعی میکنم مطالبم به گونه ای باشه که افرادی که تجربه کار در طراحی و ساخت این قالبها رو دارند بیشتر مخاطب باشند.ترتیب مطالب را هم رعایت نمیکنم .

نکته اول:عملیات حرارتی فولادهای گرمکار سمت ثابت و متحرک.بهتره از امروز به جای سمت سنبه و ماتریس بگوییم سمت متحرک و سمت ثابت.

پس ار انتخاب فولاد مناسب و تکمیل طراحی فرایند ماشینکاری و عملیات حرارتی را به ترتیب زیر انجام دهید:

1-Roughing(خشنکاری)
2- تنش گیری(ُStress Relief)
3-semi finishing
4- finishing
5-سخت کاری(سختی مناسب برای حفره ها در حدود 44RC میباشد)

چند نکته مهم کاربردی:
مرحله 2 عملیات فوق بسیار مهم است زیرا در قالبهایی که حجم براده برداری زیاد است فولاد دچار تنشهای داخلی میگردد و در صورتیکه پس ار اتمام فرایند ماشینکاری بخواهیم عملیات سختکاری انجام دهیم ممکن است نتایج ناگواری به بارآید(فولاد دچار تابیدگی شدید شود)

بگذارید یک تجربه گرانبها را نیز در این قسمت به اطلاع شما برسانم.اگر قالب دارای ماهیچه یا کشویی های متحرک است بایستی دارای سختی متفاوت با بستر خود(core and cavity) باشد و یا از عملیات نیتراته کردن استفاده نمایید.البته این قاعده در تمامی سیستم ها معتبر است.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سعی میکنم مطالبم به گونه ای باشه که افرادی که تجربه کار در طراحی و ساخت این قالبها رو دارند بیشتر مخاطب باشند.ترتیب مطالب را هم رعایت نمیکنم .

نکته اول:عملیات حرارتی فولادهای گرمکار سمت ثابت و متحرک.بهتره از امروز به جای سمت سنبه و ماتریس بگوییم سمت متحرک و سمت ثابت.

پس ار انتخاب فولاد مناسب و تکمیل طراحی فرایند ماشینکاری و عملیات حرارتی را به ترتیب زیر انجام دهید:

1-Roughing(خشنکاری)
2- تنش گیری(ُStress Relief)
3-semi finishing
4- finishing
5-سخت کاری(سختی مناسب برای حفره ها در حدود 44RC میباشد)

چند نکته مهم کاربردی:
مرحله 2 عملیات فوق بسیار مهم است زیرا در قالبهایی که حجم براده برداری زیاد است فولاد دچار تنشهای داخلی میگردد و در صورتیکه پس ار اتمام فرایند ماشینکاری بخواهیم عملیات سختکاری انجام دهیم ممکن است نتایج ناگواری به بارآید(فولاد دچار تابیدگی شدید شود)

بگذارید یک تجربه گرانبها را نیز در این قسمت به اطلاع شما برسانم.اگر قالب دارای ماهیچه یا کشویی های متحرک است بایستی دارای سختی متفاوت با بستر خود(core and cavity) باشد و یا از عملیات نیتراته کردن استفاده نمایید.البته این قاعده در تمامی سیستم ها معتبر است.

دقیقا از چه موادی استفاده می کنید و اینکه آیا عملیات تنش گیری رو برای قالبهای فلزی هم استفاده می کنید یا نه؟

pishrosanat

عضو جدید
گرید مناسب برای قالبهای دایکست،1.2343و1.2344 و یا گریدهای معادل در استانداردهای داخلی فولادسازها می باشد.متاسفانه در ایران ما به گریدهای تخصصی تر دسترسی نداریم ولی در خارج از ایران انتخاب فولاد با توجه به نوع فلز ریخته گری(روی وآلومینیوم و مس و ...) متفاوت خواهد بود.
در قالبهای فلزی شرایط متفاوت است.اول باید دید منظور از قالب قلزی چه نوع قالبی است و حجم براده برداری چه مقدار است.در قالبهای برش و یا پروگرسیو ساده عملیات تنشگیری به عنوان ین عملیات مستقل خیلی مرسوم نیست چون حجم براده برداری قبل از عملیات حرارتی ناچیز است و لیکن در قالبهای فرمینگ یا کشش ممکن است استفاده گردد.

ikiyuz

عضو جدید
معرفی انواع فرایندهای ریخته گری و تجهیزات آن ها

فرست مطالب (50 صفحه):
ریخته گری ماسه ای
ریخته گری قالب پوسته ای
ریخته گری با مدل یکبار مصرف
ریخته گری با قالب گچی
ریخته گری با قالب سرامیکی
ریخته گری دقیق
ریخته گری در خلاء
ریخته گری قالب دائم
پوسته ریزی
ریخته گری فشاری
دای کستینگ
ریخته گری گریز از مرکز
ریخته گری تراکمی و شکل دهی فلز نیمه جامد
بازرسی قطعات ریخته گری
تهیه ذوب و کوره های ذوب

آدرس:
http://ikiyuz.blogfa.com/post/71

pishrosanat

عضو جدید

فرست مطالب (50 صفحه):
ریخته گری ماسه ای
ریخته گری قالب پوسته ای
ریخته گری با مدل یکبار مصرف
ریخته گری با قالب گچی
ریخته گری با قالب سرامیکی
ریخته گری دقیق
ریخته گری در خلاء
ریخته گری قالب دائم
پوسته ریزی
ریخته گری فشاری
دای کستینگ
ریخته گری گریز از مرکز
ریخته گری تراکمی و شکل دهی فلز نیمه جامد
بازرسی قطعات ریخته گری
تهیه ذوب و کوره های ذوب

آدرس:
http://ikiyuz.blogfa.com/post/71

سپاس.خواهشمندم در این تاپیک فقط به صورت تخصصی در مورد دایکست صحبت بفرمایید

pishrosanat

عضو جدید
یک نکته کاربردی:
برخلاف قالبهای پلاستیک و برخی دیگر از قالبها،در قالبهای دایکاست از فصاهای خالی در سطح جدایش مقبول نیست.زیرا به محلی برای تجمع پلیسه های مواد تزریقی تبدیل میشوند.به عنوان مثال میتوان به گل پیچها و .... اشاره کرد.

pishrosanat

عضو جدید
بله.برنج هم قابل تولیده.فقط عمر قالب پایین تره.چون نقطه دوب برنج بالاست و زودتر قالب را مستهلک میکند.

emetal

عضو جدید
با تشکر از شما
به نظر شما بهتر نیست از فولادهای گرم کار مانند w320(در ساخت قالب فورج استفاده می شود) به عنوان قالب استفاده شود.
ما با آب دادن این فولاد به سختی 52hrc رسیدیم ضمنا این فولاد در مقابل شوک های حرارتی مقاومت مناسبی دارد.
با مشکل مک چه کارهایی میشه کرد؟
ضمناً شما می توانید رفرنسی برای دایکست برنج به من معرفی کنید؟
جایی رو می شناسید که هم اکنون از این روش برای ریخته گری برنج استفاده می کنند؟
ببخشید که اینقدر سوال می پرسم

pishrosanat

عضو جدید
این فولاد مربوط به شرکت بوهلر می باشد و در خانواده فولادهای گرم کار میباشد و میتواند یکی از انتخابها باشد.مشکل مک در فرایند دایکست تابع پارامترهای زیادی میباشد.
طراحی مناسب قالب،دای کت مناسب،طراحی صحیح سیلندر تزریق و ...... .
بعضی شرکتها تجربه تولید قطعات برنجی را دارند .پیشنهاد میکنم به شرکت کاران در شاداباد رجوع کنی.تجربه من مربوط به 15 سال پیش ودر مورد پوسته کنتور آب بوده است.
متاسفانه رفرنس مناسب که به صورت جداگانه برای برنج صحبت کرده باشد ندیده ام.

ikiyuz

عضو جدید
سه کتاب رایگان برای دانلود در مورد دایکست Die Casting

ID
Author(s)
TitlePublisherYearPagesLanguageSizeExtension
1Andresen W.
Die Casting Engineering: A Hydraulic, Thermal, and Mechanical Process
2004384English5 Mbpdf
2Edward J. VinarcikHigh Integrity Die Casting Processes
Wiley-Interscience2002232English5 Mbpdf
3Improved Life of Die-Casting Dies [H-13 Steel] by Heat TreatmentUS DOE1998255English10 Mbpdf

آدرس برای دانلود:
http://ikiyuz.blogfa.com/post/137

وزیری مهر

عضو جدید
سلام شب بخیر در مورد قالبهای دایکاست سوالی داشتم.معمولا چند هزار ضرب قالب را گارانتی مکنند در مو قع عقد قرارداد

سلام شب بخیر در مورد قالبهای دایکاست سوالی داشتم.معمولا چند هزار ضرب قالب را گارانتی مکنند در مو قع عقد قرارداد

سلام

همیشه منتظر فرصتی برای به اشتراک گذاری تجربیات و اطلاعات خودم در زمینه قالبهای دایکاست بودم.فکر کنم زمان و مکان مناسبه.از دوستانی که به این موضوع علاقهمند هسنتد و به نوعی با این کار در ارتباط هستم تقاضا میکنم با مشارکت در این تاپیک زمینه همفکری و انتقال اظلاعات را فراهم کنند.
[/om

pishrosanat

عضو جدید
سلام

سوال سختی می پرسید.گارانتی قالب دایکست کار سخت و پر از ریسک .چرا که به دلیل بی دقتی در فرایند تولید عمر قالب به شدت کاهش می یابد.ولی اگر منظورتان عمر قالب باشد برای قالبهای با سطح جدایش ساده و برای تولید آلومینیوم 50 تا 60 هزار ضرب عمر مفید میباشد.
موفق

tayebzadeh

عضو جدید
سلام
ممنون از راهنمایی های خوبتون
من در مورد طراحی قالب برای ریخته گری تحت فشار آلومینیوم B 108 سوال داشتم
من نقشه قطعه مورد نظرم رو دارم
باید چیکار کنم؟
از چه نرم افزار هایی استفاده می شه کرد؟