رفع اشکال | دروس تاریخ و مبانی نظری آزمون ارشد معماری

behnnaz

عضو جدید
من قبلا تو کتاب مهدوی نژاد معبد موکتشوار رو دیدم...عکسش هم شبیه به سوال پارساله...ولی همون عکس نیست ...از یه زاویه دیگه گرفته شده ....

از کتاب زیبایی شناسی بود
ممنون بچه ها.من میخواستم زیبایی شناسیو نخونمش.ولی انگار اشتباه می کردم!:razz:

sara_slash1

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالای تاریخ پارسال از کدوم کتابا بود؟هرچی میگردم منبعشونو پیدا نمیکنم:(

qazal.

عضو جدید
سلام بچه ها .یه سوال.کنکور پارسال سوالی بود دکه باید جواب میدادیم پلانی که دادن مربوط به چه بنایی هستش.متاسفانه سوال هارو ندارم که اینجابگذارم.جوابش معبد هندی می شد.توی کتاب معماری جهان زارعی همچین شکلی نبود.کسی میدونه از کدوم منبع بوده؟

من قبلا تو کتاب مهدوی نژاد معبد موکتشوار رو دیدم...عکسش هم شبیه به سوال پارساله...ولی همون عکس نیست ...از یه زاویه دیگه گرفته شده ....

دوستم برای سوالی که پرسیدی به پاسخنامه ی عصر کنکاش واسه سال 92 رجوع کردم ....سوال 61....و اونروز سوال خود کنکور رو ندیدم اصلا....تو پاسخنامه عصر کنکاش عکس نمای معبد موکتشوار رو کشیده و توضیح داده....منم این عکس رو تو کتاب مهدوی نژاد بصورت پرسپکتیو و از زاویه ی دیگه دیدم....ولی امروز سوال خود کنکور رو دیدم که پلان معبد برامشوارا رو کشیده....دوستان یعنی پاسخنامه عصر کنکاش با سوال سراسری نمیخونه؟؟؟ یکی که هر دو رو داره لطفا ببینه چه خبره....رو هر دو نوشته سال 92

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستم برای سوالی که پرسیدی به پاسخنامه ی عصر کنکاش واسه سال 92 رجوع کردم ....سوال 61....و اونروز سوال خود کنکور رو ندیدم اصلا....تو پاسخنامه عصر کنکاش عکس نمای معبد موکتشوار رو کشیده و توضیح داده....منم این عکس رو تو کتاب مهدوی نژاد بصورت پرسپکتیو و از زاویه ی دیگه دیدم....ولی امروز سوال خود کنکور رو دیدم که پلان معبد برامشوارا رو
کشیده....دوستان یعنی پاسخنامه عصر کنکاش با سوال سراسری نمیخونه؟؟؟ یکی که هر دو رو داره لطفا ببینه چه خبره....رو هر دو نوشته سال 92

میشه از پاسخ هی کنکور عصر کنکاش عکس بگیری ؟:redface:

qazal.

عضو جدید
میشه از پاسخ هی کنکور عصر کنکاش عکس بگیری ؟:redface:

IMG_8730.jpgیه لحظه صبر کن...چرا کیفیت اینطوری شد....من عکس نگرفتم...همونی رو که بچه ها گذاشتن تو تاپیک الان با سرور باشگاه آپلود کردم....نمیدونم کجای باشگاهه..... صبر کن بگردم...
.
.
.بفرمایید...

آخرین ویرایش:

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 173924یه لحظه صبر کن...چرا کیفیت اینطوری شد....من عکس نگرفتم...همونی رو که بچه ها گذاشتن تو تاپیک الان با سرور باشگاه آپلود کردم....نمیدونم کجای باشگاهه..... صبر کن بگردم...
.
.
.بفرمایید...

خوب عزیزم درسته دیگه نوشته پلان سوال کنکور معبد هندی موکت شوار بوده . تصویر مقابل (پایین ) هم نمای پلان سوال کنکوره

qazal.

عضو جدید
خوب عزیزم درسته دیگه نوشته پلان سوال کنکور معبد هندی موکت شوار بوده . تصویر مقابل (پایین ) هم نمای پلان سوال کنکوره

پلانه خیلی به نمای تو کتاب کنکاش میخوره.....ولی آخه تو کتاب زیبایی شناسی نوشته معبد برامشوارا .....یعنی دوتا اسم داره؟ یه نگا به کتابت بنداز.....

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پلانه خیلی به نمای تو کتاب کنکاش میخوره.....ولی آخه تو کتاب زیبایی شناسی نوشته معبد برامشوارا .....یعنی دوتا اسم داره؟ یه نگا به کتابت بنداز.....

به نظرم من معماری جهان 176 و 67 زیبایی شناسی دوتاش یکیه . اما مثل بانی مسعود که اسامی متفاوته با معماری جهان به خاطر تلفظ دلیل اینم همینه . و اینکه اصلا مهم نیس اسمش چیه مهم اینه این سبک پلان هندیه !

qazal.

عضو جدید
به نظرم من معماری جهان 176 و 67 زیبایی شناسی دوتاش یکیه . اما مثل بانی مسعود که اسامی متفاوته با معماری جهان به خاطر تلفظ دلیل اینم همینه . و اینکه اصلا مهم نیس اسمش چیه مهم اینه این سبک پلان هندیه !

میدونم جواب هندیه....میگم جواب کنکاش مثل اینکه یکم قاطی کرده ...شایدم به هم یه ربطی دارن که من نمیدونم..ولی دوس دارم بدونم ربطش چیه...ممنونم...:gol:

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستم برای سوالی که پرسیدی به پاسخنامه ی عصر کنکاش واسه سال 92 رجوع کردم ....سوال 61....و اونروز سوال خود کنکور رو ندیدم اصلا....تو پاسخنامه عصر کنکاش عکس نمای معبد موکتشوار رو کشیده و توضیح داده....منم این عکس رو تو کتاب مهدوی نژاد بصورت پرسپکتیو و از زاویه ی دیگه دیدم....ولی امروز سوال خود کنکور رو دیدم که پلان معبد برامشوارا رو کشیده....دوستان یعنی پاسخنامه عصر کنکاش با سوال سراسری نمیخونه؟؟؟ یکی که هر دو رو داره لطفا ببینه چه خبره....رو هر دو نوشته سال 92

البته توجه داشته باشيد كتاب ها هم اشتباه ميكنن پس جواب هر سوالو خودتون تو كتاب پيدا كنين
تو سوالاي درك هم خيلي از اين اتفاقا يم افته مراقب باشين

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تفاوت چهار تاقی ساسانی با مربع تاقدار بیزانسی رو کسی میتونه توضیح بده؟؟؟
و اینکه پانانتیو چیه؟؟؟؟؟

منبع جزوه متدین

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
تفاوت چهار تاقی ساسانی با مربع تاقدار بیزانسی رو کسی میتونه توضیح بده؟؟؟
و اینکه پانانتیو چیه؟؟؟؟؟

دقیقا منظورتو از سوال اول متوجه نشدم!
آخه مهمترین تفاوت این دو معماری (معماری ایران و مغرب زمین) توی تناسبات و شکل گنبد و تاقیه که استفاده می کنند (توی همه بنا ها منظورمه)
اگه کلی بخوام بگم اصلا چهار تاقی, در وقع یک گنبده که روی چهار پایه سواره و از 4 طرف بازه, دیوار نداره
اما مال بیزانس بسته است.

در مورد سوال دومت اگه منطورت پاندانتیو (pendentive) هست... یک نوع گوشه سازی که در غرب رواج داشته
در واقع 4 تا کره داخل مکعب قرار گرفتن (به جای اینکه روی مکعب باشن) و بستر رو برای قرارگیری گنبد آماده کردن
عکسهاش:

PEND2.JPGمشاهده پیوست pendenti.gif

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آخه مهمترین تفاوت این دو معماری (معماری ایران و مغرب زمین) توی تناسبات و شکل گنبد و تاقیه که استفاده می کنند (توی همه بنا ها منظورمه)
اگه کلی بخوام بگم اصلا چهار تاقی, در وقع یک گنبده که روی چهار پایه سواره و از 4 طرف بازه, دیوار نداره
اما مال بیزانس بسته است.

در مورد سوال دومت اگه منطورت پاندانتیو (pendentive) هست... یک نوع گوشه سازی که در غرب رواج داشته
در واقع 4 تا کره داخل مکعب قرار گرفتن (به جای اینکه روی مکعب باشن) و بستر رو برای قرارگیری گنبد آماده کردن
عکسهاش:

مشاهده پیوست 174321مشاهده پیوست 174322

مریم جان منبعتون چه کتابیه؟

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
مریم جان منبعتون چه کتابیه؟

یکم اطلاعات عمومی, یکم نت + کتاب واژه شناسی معماری ایران + کتابای معماری ایران و معماری معاصر مساجد و ...;)
البته این کتابا هیچکدوم منابع کنکور نیست به جز سبک شناسی پیرنیا

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکم اطلاعات عمومی, یکم نت + کتاب واژه شناسی معماری ایران + کتابای معماری ایران و معماری معاصر مساجد و ...;)
البته این کتابا هیچکدوم منابع کنکور نیست به جز سبک شناسی پیرنیا
به زنم به تخته اطلاعاتتون خیلی بالاس:D به نظرتون از این سوالا میاد؟؟؟؟

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اما مال بیزانس بسته است.

عکسهاش:

مشاهده پیوست 174321مشاهده پیوست 174322
مرسی واقعا دقیقا متوجه شدم .منم ایت تکات رو از تو جزوه متدین پیدا کردم میزارم بچه ها استفاده کنن:
1-در نمونه بیزانسی مثل ایرانی در پلان چهار ضلعی مربع داریم ولی وقتی این چهار ضلعی به سمت بالا میرود بوسیله مثلث های محدبی(بیزانسی) این مربع به دایره تبدیل میشود که روی آن گنبد زده میشود
2-در ترمبه ضلع پایین و راس بالاست اما در پاندانتیو راس بالا وضلع پایین است)

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
به زنم به تخته اطلاعاتتون خیلی بالاس:D به نظرتون از این سوالا میاد؟؟؟؟

مرسی, عوضش تا دلت بخواد فنم ضعیفه :D
فکر نمی کنم اینجوری سوال بدن, به نظرم اگه سوال سختی بدن واسه همه سخت هست فوقش من اون سوال رو نمی زنم
اما خوبه که اطلاعاتمون رو ببریم بالا;)

qazal.

عضو جدید
مرسی واقعا دقیقا متوجه شدم .منم ایت تکات رو از تو جزوه متدین پیدا کردم میزارم بچه ها استفاده کنن:
1-در نمونه بیزانسی مثل ایرانی در پلان چهار ضلعی مربع داریم ولی وقتی این چهار ضلعی به سمت بالا میرود بوسیله مثلث های محدبی(بیزانسی) این مربع به دایره تبدیل میشود که روی آن گنبد زده میشود
2-در ترمبه ضلع پایین و راس بالاست اما در پاندانتیو راس بالا وضلع پایین است)
ممنون.....:gol:
در ترمبه ضلع پایین و راس بالاست اما در پاندانتیو راس بالا وضلع پایین است ؟؟؟؟؟؟

beni belazi

کاربر بیش فعال
کسی برنامه ای واسه خوندن معماری ایران معماریان نداره ؟؟؟ موافقین هر کدوم یه فصلشو خلاصه کنیم بزاریم...آخه اینا همیشه سیستمشون اینه که آدم قافلگیر کنن... بگن دیدی اینو نخونده بودی؟؟؟ اگه موافقین بگین من اولین خلاصه رو میزارم...

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
تناسبات طلایی معماری ایرانی چیه؟

ببخشید میشه سوالتو یکم جزئی تر بپرسی؟:w05:
تناسب طلایی در نما, پلان, هندسه ی سقف؟
یا اصلا مینای تناسبات معماری ایران؟ (گز و گره)
یا مثال از تناسب طلایی برای بعضی از بناها؟
یا هندسه ی پنهان اکثر بناها چی هست؟

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید میشه سوالتو یکم جزئی تر بپرسی؟:w05:
تناسب طلایی در نما, پلان, هندسه ی سقف؟
یا اصلا مینای تناسبات معماری ایران؟ (گز و گره)
یا مثال از تناسب طلایی برای بعضی از بناها؟
یا هندسه ی پنهان اکثر بناها چی هست؟
چه سوالای مشتی
استاد تاریخ میشه جواباشونم بزارین.ممنون:d

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
چه سوالای مشتی
استاد تاریخ میشه جواباشونم بزارین.ممنون:d

خواهش می کنم, ولی من که شاگرد هم نیستم تازه اول راهم:D
دوستان سو تفاهم پیش نیاد من چون می خوام کنکور مرمت بدم تاریخ ایران رو زیاد می خونم وگرنه کنکور معماری اینقدر جرئی سوال نمیدن! :)
چشم آفای سجاد سعی می کنم جواباشونو خلاصه کنم اینجا بزارم;)

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال:
پیش درامد ساخت اهرام سه گانه در جیزه کدومه؟
1.هرم زوسر
2.هرم مدوم
؟؟؟:que:
پیش درآمد ساخت اهرام سه گانه سایت جیزه ،هرم پادشاهی مدوم است.معماری این مقبره در حد فاصل بین معماری هرم پلکانی زوسر و اهرام سه گانه قرار دارد و عمده ی اختلاف آن نیز در فرم هرم نهفته است.این هرم برعکس هرم پلکانی زوسر به صورت هرمی کامل با زاویه یالهای 51/51 درجه نسبت به سطح افق و به ارتفاع 92 متر طراحی و ساخته شده است
امیر بانی مسعود صفحه :25

آخرین ویرایش: