مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

sethelomethelis

عضو جدید
بله دوست عزیز حق طراحی دارید منتهی ریز نمراتتون رو باید به کمیسیون هم ارزی ارائه بدید تا جواب نهایی رو بهتون اعلام کنند.

bahar-bz

عضو جدید
سلام. دوستانی که طراحی اسفند رو قبول شدن, شما هم سریال قبولی تو تهران براتون صفر زده ؟ چرا؟

yaghoobb

عضو جدید
سلام. دوستانی که طراحی اسفند رو قبول شدن, شما هم سریال قبولی تو تهران براتون صفر زده ؟ چرا؟

اره برا منم همینه.اما یه جا تو ساست خود نظام فکر کنم زده بود ذشی شظ 15 مهر مراجعه بشه.بخش خبراشون.الهی دق مرگ بشن که پیرمون کردن.

bahar-bz

عضو جدید
مرسی دوست عزیز. حق با شماست. این چهارمین امتحان من بود ! دفعه پیش با 47 رد شدم. اعتراض هم که نتیجه نداد. من 15 مهرو پیدا نکردم تو خبرها اما یه برنامه زمانبندی واسه نظارت و ... داده بودن که توش تا 23 مهر پره .

earche

عضو جدید
باسلام ،من هرکاری کردم نمی تونم دانلود کنم اگه امکان داره به صورت دیگه تو سایت بزارید متشکرم
از دوستانی که در آزمون اسفند 91 حد نصاب رو آوردن عاجزانه تقاضامندم طرحشون رو در اختیار ما هم بزارن به پلانهای متعدد در زمین های گوناگون که طرحشون okباشه نیاز دارم با تشکر فراوان از همه دوستان

yaghoobb

عضو جدید
باسلام ،من هرکاری کردم نمی تونم دانلود کنم اگه امکان داره به صورت دیگه تو سایت بزارید متشکرم
از دوستانی که در آزمون اسفند 91 حد نصاب رو آوردن عاجزانه تقاضامندم طرحشون رو در اختیار ما هم بزارن به پلانهای متعدد در زمین های گوناگون که طرحشون okباشه نیاز دارم با تشکر فراوان از همه دوستان

سلام دوست عزیز چون فایل ها زیاد بود اونجا گذاشتم باید عضو بشید .بعد یوزر پسوزدتونو بزنید وارد شید.مشکل چی بود که نتونستین.

farzaneh.ch

عضو جدید
سلام دوستان من تصمیم دارم نمونه سوالهای سال پیش را طراحی کنم اینجاقرار میدم اگه ایرادی به نظرتون اومد ممنون میشم بهم اطلاع بدین.نمونه سوال اسفند 91مشاهده پیوست 171247مشاهده پیوست 171248مشاهده پیوست 171248

سلام دوست عزیز
اول واسه پلانایی که طراحی کردی دستت درد نکنه
من چند مورد و در مورد طرجتون میگم:
1-دسترسی معلولی ندارین
2-از نظر دسترسی باید ورودی آژانس و جدا از لابی مسکونی در نظر بگیری اگه سوال و یه بار دیگه بخونی یه جورایی ای 2تا رو جدا کرده
3-چیدمان داخلی آژانس خوبه
4-ورودی آسانسور خیلی عقب افتاده و با راه پله در تو در شده اگه خودتو تو فضا در نظر بگیری از ورودی ساختمان راحت نمیشه آسانسور و باکس پله رو تشخیص داد
5- بهتر بود لابی رو جوری طراحی میکردین که به حیاط هم دسترسی داشته باشه
6- چیدمان پارکینگ خوبه فقط فک کنم بهتره تاسیسات رو جایی در نظر بگیری که زیر داکت تاسیساتی بیافته
7- در مورد ستون گذاری بنظر من باید پخ رو هم ستون گذاری کنی

دوست دارم نظر بقیه دوستان رو هم در مورد مواردی که گفتم بدونم :que:

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان عزیز من میخواستم بدونم واسه این آزمون چه ضوابط و استانداردهایی باید رعایت شه، من اصلا هیچی نمیدونم کسی میتونه راهنماییم کنه؟!!!

respina

عضو جدید
سلام دوستان
برای آزمون طراحی اسفند اقلیمو معتدل داده بودن، برای طراحی باید سقف شیبدار در نظر بگیریم؟ چه نکاتی رو باید برای این اقلیم رعایت کنیم؟

dar be dar

عضو جدید
دوستان سلام
من یه چیزی میدونم
اونم اینکه اولین پلان که پارکینگ هست فوق العاده مهم هست
تعداد ماشینا و قانون ترسیم و اندازه هاش
اما نکته دوم که از الان تا اخرین امتحان طراحی معماری هر سال جز نکات کلیدی هست دسترسی معلولان هست
من واقعا نمیدونم قوانین ترسیم چیه
شیب و دهنه و... همه میدونیم مشکل محل قرار گیریشه
ما که اجازه پیشروی نداریم پس باید تو محدوده پلان باشه؟
کسی هست این قانون رو بدونه؟
بچه ها این واقعا تو ترسیم مهمه
من 3 تا ازمون دادم میدونم تو جلسه فرصت پیدا کردن قانون نداارید
اعتماد به بغل دستی هم فقط سردر گمی داره
لطفا یکی این قانونو روشن کنه
ممنونم

dar be dar

عضو جدید
سلام دوستان
برای آزمون طراحی اسفند اقلیمو معتدل داده بودن، برای طراحی باید سقف شیبدار در نظر بگیریم؟ چه نکاتی رو باید برای این اقلیم رعایت کنیم؟
اینکه اقلیم کجا باشه زیاد اهمیت نداره
شما سقف تخت هم بدی فرقی نداره با شیروانی در تصحیح
نگران این موضوع نباشید

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان راستی من یه سوال دارم
این درز انقطاع که میذاریم توی پلان،وقتی مثلا درز انقطاع بشه 5 سانتیمتر :
1- این 5 سانت رو در یه طرف ساختمون لحاظ میکنیم.....یا در کلیه همسایگی ها؟؟
2- این 5 سانت رو واقعا توی کشیدن پلان بر روی کاغذ اعمال میکنیم(مثلا اگه اندازه زمین 10 متر هست..... مینویسیم 9.95 یا همون مینویسیم 10 متر....) یا فقط اشاره میکنیم که درز انقطاع؟؟؟

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یکی جواب سوالای منو بده لطفا
بابا من خیلی سر در گمم.............:(

faeze1366

عضو جدید
باید از هر طرف که همسایه داشتی درز انقطاع رعایت بشه چه یه طرف چه دو طرف ;) موفق باشی
دوستان راستی من یه سوال دارم
این درز انقطاع که میذاریم توی پلان،وقتی مثلا درز انقطاع بشه 5 سانتیمتر :
1- این 5 سانت رو در یه طرف ساختمون لحاظ میکنیم.....یا در کلیه همسایگی ها؟؟
2- این 5 سانت رو واقعا توی کشیدن پلان بر روی کاغذ اعمال میکنیم(مثلا اگه اندازه زمین 10 متر هست..... مینویسیم 9.95 یا همون مینویسیم 10 متر....) یا فقط اشاره میکنیم که درز انقطاع؟؟؟

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باید از هر طرف که همسایه داشتی درز انقطاع رعایت بشه چه یه طرف چه دو طرف ;) موفق باشی

سلام فائزه خانوم ممنون ازت
ولی من هنوز ج نگرفتمااااااااااااااا
در هر طرف بنا که همسایه داریم....باید 5 سانت از زیر بنا کم کنیم ......و در پلان طرح به جای 10 متر بنویسیم 9.9 یا فقط نوشتن صرف درز انقطاع کافیه؟؟؟

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
dost aziz moteasefaneh man esfando nadaram.bebakhshid tamam fila hamonast on tozihati k dadam bekhonid.

ممنون داداش کاش همه ماها دلمون اندازه تو بزرگ باشه
خیلیااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا......................................
مرسی

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام فائزه خانوم ممنون ازت
ولی من هنوز ج نگرفتمااااااااااااااا
در هر طرف بنا که همسایه داریم....باید 5 سانت از زیر بنا کم کنیم ......و در پلان طرح به جای 10 متر بنویسیم 9.9 یا فقط نوشتن صرف درز انقطاع کافیه؟؟؟
سلام آقا محمد.
شما طرف بیرونی درز انقطاع رو با خط چین نشون میدید.اندازه شو تو همون اندازه گذاری های آکس بندی نشون میدی عنوان درز انقطاع رو هم مینویسی.اگه بارم متوجه نشدی من برات عکسشو بزارم.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام آقا محمد.
شما طرف بیرونی درز انقطاع رو با خط چین نشون میدید.اندازه شو تو همون اندازه گذاری های آکس بندی نشون میدی عنوان درز انقطاع رو هم مینویسی.اگه بارم متوجه نشدی من برات عکسشو بزارم.

مشاهده پیوست 173814

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام فرزاد جان ممنونم از مهربونیات
یه سوال دارم
این عدد 12.5 که نوشته مال کدوم قسمته؟؟؟
در ضمن اندازه درز انقطاع رو همین نقشه، نوشتن نمیخواد؟؟؟
مخلصیم.
این 12.5 همون اندازه درز انقطاعه دیگه.تو همون اندازه گذاری های آکس بندی میزاریش.
اون کنترل چی تو شهرداری یا تو امتحان نظام خودش چک میکنه این مقدار رو.و همچنین درست بودن اندازه درز رو هم چک میکنه.اینکه مقدارش رو درست حساب کردی یا نه.
من شب میام بازم:gol:

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مخلصیم.
این 12.5 همون اندازه درز انقطاعه دیگه.تو همون اندازه گذاری های آکس بندی میزاریش.
اون کنترل چی تو شهرداری یا تو امتحان نظام خودش چک میکنه این مقدار رو.و همچنین درست بودن اندازه درز رو هم چک میکنه.اینکه مقدارش رو درست حساب کردی یا نه.
من شب میام بازم:gol:

اوکی داداش
راستی بذار یکم واضحتر هم ازت بپرسم
اگه مثلا ارتفاع ساختمون ما 20 متر باشه و عرض آن 10 متر
و از دو طرف شرق و غرب همسایه ساختمانی داشته باشه
با حساب 0.5 درصد ارتفاع ...درز انقطاع میشه 10 سانت
حالا سوال من اینه
این 10 سانت رو باید از هر دو طرف شرق و غرب از زیربنا کم کنیم؟؟(عرض آن میشه 9.80 سانت؟؟))......یا از هر طرف 5 سانت (نصف 10 رو از هر دو طرف)) کم میکنیم؟؟؟((عرض ساختمون میشه 9.90 سانت))

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اوکی داداش
راستی بذار یکم واضحتر هم ازت بپرسم
اگه مثلا ارتفاع ساختمون ما 20 متر باشه و عرض آن 10 متر
و از دو طرف شرق و غرب همسایه ساختمانی داشته باشه
با حساب 0.5 درصد ارتفاع ...درز انقطاع میشه 10 سانت
حالا سوال من اینه
این 10 سانت رو باید از هر دو طرف شرق و غرب از زیربنا کم کنیم؟؟(عرض آن میشه 9.80 سانت؟؟))......یا از هر طرف 5 سانت (نصف 10 رو از هر دو طرف)) کم میکنیم؟؟؟((عرض ساختمون میشه 9.90 سانت))

مقدار کل درز انقطاع میشه یک صدم ارتفاع روی پی تا کف تمام شده آخرین طبقه یعنی پشت بام.
حالا یک صدم 20 متر مثلا میشه 20 سانتی متر.خب این مقدار کل درز انقطاع هستش.این رو تقسیم بر 2 میکنی که میشه 10 سانت.یعنی از دیوار همسایه تو هر طرف باید 10 سانت فاصله بگیری.
در حقیقت شما 9 متر و 80 سانت رو میتونی بر ساختمونت بگیری.البته درز انقطاع رو تو نما میپوشونن.

بالا