تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

yasser2222

عضو جدید
click ok to terminat چه جالب. این ارور تنها اروری هستش که من شبها هم خوابش را میبینم ،مثل یه قول شده برام.سیستمت یا مدلش قدیمی شده(منظورم عمر مفید قطعات کامپیوترت هست که تموم شده باشه و دچار مشکل جزیی شده باشن)و یا کارت گرافیکی و یا cpu سیستمت مشکل پیدا کرده جهت چک کردن سیستم ،پیشنهاد میکنم که قطعه را با یکی از نرم افزارهای تست سخت افزار،چک کنید.
چک کردم مشکل نداشت.فک کنم از ویندوزه

yasser2222

عضو جدید
ديدن اين فيلم خالي از لطف نيست !!

((شبيه سازي حركتي دوربين فيلمبرداري بر روي camera crane))

Download
سلام. یه فیلم اموزش خشگل از اون محیطی که قطعات یکی یکی میرن سر جاشون قرار میگیرن میزارید؟. نیاز دارم.یه فیلم جذاب باشه تا مث اون اسمبل خودمو درست کنم. ممنون

mehd0551

عضو جدید
ببخشید شاید من درست توضیح ندادم. روی آیکون کتیا در صفحه ویندوز راست کلیک کنید در بخش properties خط دستور اجرای کتیا را می بنید. تغییرات را در آن انجام بدهید.
با ارز شرمندگی تو قسمت properties باید برم کدوم تب.(یکم زیر دیپلم برام توضیح بده آخه من بی سوادم ،با عرض معذرت)

mehd0551

عضو جدید
اگر می خواهید موقعیت متن یک اندازه را تغییر دهید سوییچ های موجود در tools- option- mechanical design- drafting- manipulators- dimension manipulators را فعال کنید. سپس روی هر اندازه که کلیک کنید فلش های ظاهر می شوند که می توانید توسط آن اندازه را جابجا کنید.
نه دکتر منظورم دستی نیست.فرض کنیم یک سری اندازه بر روی یک قطعه قرار میدیم بعد با زدن دکمه Dimension Positioning از مسیر(Tools-positioning-Dimension Positioning)کلیه اندارزه ها از هم با فاصله یکسانی قرار میگیرن این فاصله در پیش فرض کتیا برابر با بیست است(نمیدونم کدوم دیونه ای این عدد را در نظر گرفته-20)این عدد را چطور تغییر بدم.در ضمن در قسمت Stacked Dimension "از ابزارهای اندازه گذاری "هم بعد از قرار دادن اندازه این عدد رابرابر با بیست است که در صورت ثابت شدن موقعیت اندازه دیگر قابل تغییر نیست(یا حداقل من بلد نیستم اون را تغییر بدم)این اندازه همون اندازه بیست قبلی است.

yasser2222

عضو جدید
من حدود 140 قطعه تو اسمبلی آوردم که اکثرا با پترن تکرارشون کردم.یعنی خیلیاش تکراریه. حالا حجم بالا رفته . و هی پیغام click ok to terminate میده. چجوری حجمشو پایین بیارم؟

redboys

عضو جدید
سلام دوستان
کسی پروژه پانچ داره یا لینک داره بهم بده ؟

هرچی سرچ کردم پیدا نشد , توی سایت های خارجی بود ولی همه یا با سالید بود یا به اسکیچ و ایناش نمیشد دست زد :(
کمک کنید بچه ها

پانچ کسی نداشت ؟ :(

mehd0551

عضو جدید
سلام یه سوال برام پیش اومده من تو محیط سیم و سطح تسلت ندارم اما الان نیاز شده تا یه سری قطعه را آنالیز کنم .محیط آنالیز را هم بلد نیستم آیا این دو محیط به هم ربطی دارن؟آیا میتونم بدون دونستن محیط سیو سطح برم برا انالیز و آخر از همه این که کسی چیزی داره به من بده تا بتونم آنالیز را شروع کنم و آیا این محیط خیلی سخته برا من تازه کار؟

SHELLBY

کاربر بیش فعال
سلام یه سوال برام پیش اومده من تو محیط سیم و سطح تسلت ندارم اما الان نیاز شده تا یه سری قطعه را آنالیز کنم .محیط آنالیز را هم بلد نیستم آیا این دو محیط به هم ربطی دارن؟آیا میتونم بدون دونستن محیط سیو سطح برم برا انالیز و آخر از همه این که کسی چیزی داره به من بده تا بتونم آنالیز را شروع کنم و آیا این محیط خیلی سخته برا من تازه کار؟

سلام
این یه مثال ساده آنالیز استاتیکی هست در محیط آنالیز کتیا
برای شروع خوبه

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
نه دکتر منظورم دستی نیست.فرض کنیم یک سری اندازه بر روی یک قطعه قرار میدیم بعد با زدن دکمه Dimension Positioning از مسیر(Tools-positioning-Dimension Positioning)کلیه اندارزه ها از هم با فاصله یکسانی قرار میگیرن این فاصله در پیش فرض کتیا برابر با بیست است(نمیدونم کدوم دیونه ای این عدد را در نظر گرفته-20)این عدد را چطور تغییر بدم.در ضمن در قسمت Stacked Dimension "از ابزارهای اندازه گذاری "هم بعد از قرار دادن اندازه این عدد رابرابر با بیست است که در صورت ثابت شدن موقعیت اندازه دیگر قابل تغییر نیست(یا حداقل من بلد نیستم اون را تغییر بدم)این اندازه همون اندازه بیست قبلی است.

برای تنظیم اندازه های ترکیبی ایجاد شده به روش chained dimension, stacked dimenison باید dimension system در پایین صفحه را فعال کنید، در این حالت می توانید محل یک اندازه ترکیبی را مثل بقیه اندازه ها تغییر دهید. در این حالت روی هر اندازه ترکیبی راست کلیک و properties سپس گزینه را dimension system را انتخاب کرده و فاصله بین اندازه ها و محل متن در یک سیستم ترکیبی اندازه را تنظیم کنید.

فکر کنم برای تنظیم پیش فرض دستور dimension positioning جایی در بخش استاندارد را تنظیم کرد هر چند گزینه آن را پیدا نکردم.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
من حدود 140 قطعه تو اسمبلی آوردم که اکثرا با پترن تکرارشون کردم.یعنی خیلیاش تکراریه. حالا حجم بالا رفته . و هی پیغام click ok to terminate میده. چجوری حجمشو پایین بیارم؟

یک سوییچ در دستور pattern ی درون قطعه دارید وجود دارد به اسم simplified representation که در بخش more دستور است. آن را فعال کنید. بخشی از هندسه ای که توسط دستور ایجاد شده است غیرفعال شده و نشان داده نمی شود. در این حالت در واقع خروجی شکل ساده شده دستور پترن ایجاد می شود تا حافظه و زمان محاسبه توسط cpu کاهش یابد. حال اسمبلی را باز کرده و به روز کنید. تعداد قطعات مبتنی بر دستور pattern هم مثل نتیجه دستور کم می شود. کار طراحی را به انتها که رساندید باید دوباره آن سوییچ را خاموش کنید تا همه قطعات برگردند.

همینطور برای ذخیره کردن حافظه می توانید از حالت cache کتیا استفاده کنید که در آن بجای بارگذاری تمام اطلاعات و داده های قطعات، تنها مدل سه بعدی ساده شده آنها در حافظه بارگذاری می شود. در این حالت می توانید تنها هر قطعه ای را که دوست دارید به حالت design بارگذاری کرده و آن را تغییر دهید. برای اینکار سوییچ tools-option-infrastructure- product infrastructure-work with cache system را فعال کنید.

aydogan

عضو جدید
چگونه می توان فنر را با استفاده از منحنی راهنما به شکل دلخواه ایجاد کرد؟؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

yasser2222

عضو جدید
بعضی وقتها موقع پد یا پاکت با این پیغام تو عکس مواجه میشیم. جی میگه؟!

پیوست ها

• Capture.jpg
    Capture.jpg
    14.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yasser2222

عضو جدید
راه ساده آن استفاده از خاصیت up to surface در دستور pad یا pocket است. ضمیمه را ببینید:

مشاهده پیوست 174038
یه راه دیگه برای خط کشیدن حول استوانه نقطه بدی و سپس استفاده از دستور line و حالت point-point و انتخاب کردن سطح استوانه به عنوان support است. البته برا آج تایر روش جناب Prof.eng راحتتره.

mehd0551

عضو جدید
سلام
چطوری میشه چند تا فایل رو به هم چسبوند
اسمبل نمیگما
در هر صورت باید اول اسمبلشون کنی بعد از اینکه اسمبل کردی از تو درخت بالاترین سر شاخه را انتخاب میکنی (با دبل کلیک)از تو تب تولزgenerate catpart from product را انتخاب میکنی برا قطعه جدید اسم میپرسه یه اسم وارد میکنی وسیو .تمام فقط نمودار درختیت میره همین

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
بعضی وقتها موقع پد یا پاکت با این پیغام تو عکس مواجه میشیم. جی میگه؟!

دلایل متفاوتی ممکن است دلیل این خطا باشد ولی در تمام موارد برنامه قادر به محاسبه مرز ناحیه ای که باید ایجاد شود یا بریده شود نیست. این ممکن است بدلیل اسکچ نامناسب، تنظیمات دستور نامناسب و حتی گاهی هندسه نامناسبی باشد که در مراحل قبلی ایجاد شده است. باید مورد را دید تا بتوان در مورد جزییات و دلیل خطا توضیح داد.

mehd0551

عضو جدید
سلام تو قسمت آنالیز تا اونجا پیش رفتم که تونستم رو یه قطعه مش بندی رو انجام بدم و یه سری خصوصیات بعد از اعمال نیرو رو بگیرم (یه گزارش html هم بهم داد )این چیزای که بهم داد چی هستن.من هیچی ازش سر در نمیارم و بعد برای بارهای محوری باید راه خاصی برم یا نه فرقی نداره.با تشکر

B.JAFARI

عضو جدید
سلام دوستان
برای کار در محیط Core & Cavity کی میتونه راهنمایی کنه؟
ممنون میشم

mehd0551

عضو جدید
سلام .تو محیط اسمبلی زمانی که یه مجموعه را از هم expelod (دمونتاژ) بکنیم قطعات در مسیر های مختلف از هم باز میشن تو سالید این خاصیت را داره که به هر قطعه مسیر بدی تا قطعه تو همون مسیر حرکت کنه و متوقف بشه (ازاین حالت حتی فیلم هم میشه تو سالید تهیه کرد)آیا کتیا این قابلیت را داره و آیا میشه قطعات را برای دمونتاژ تو یک مسیر حرکت داد و در نهایت اینکه زمانی که دمونتآژ کردم (حالا به هر صورتی) میخوام خط مسیر های(مسیری که ازش حرکت کرده برای دمونتاژ برام مهم نیست تو واقعیت شدنی هست یا نه) اون قطعه را ببینم .لطفا کمک کنید مهم و ضروری هستش.

yasser2222

عضو جدید
سلام .تو محیط اسمبلی زمانی که یه مجموعه را از هم expelod (دمونتاژ) بکنیم قطعات در مسیر های مختلف از هم باز میشن تو سالید این خاصیت را داره که به هر قطعه مسیر بدی تا قطعه تو همون مسیر حرکت کنه و متوقف بشه (ازاین حالت حتی فیلم هم میشه تو سالید تهیه کرد)آیا کتیا این قابلیت را داره و آیا میشه قطعات را برای دمونتاژ تو یک مسیر حرکت داد و در نهایت اینکه زمانی که دمونتآژ کردم (حالا به هر صورتی) میخوام خط مسیر های(مسیری که ازش حرکت کرده برای دمونتاژ برام مهم نیست تو واقعیت شدنی هست یا نه) اون قطعه را ببینم .لطفا کمک کنید مهم و ضروری هستش.
این تو محیط dmu fitting فک کنم میشه. من از دوستان درخواست کردم یه فیلم اموزش بزارن .هنو که نذاشتن. اما اگه لطف کنن خیلی خوبه.

smmoosavian

عضو جدید

شما می تونید با استفاده از فرمان track یا simulation برای هر قطعه مسیر تعریف کنید. در ضمن امکان جابه جایی دقیق قطعات با استفاده از compass امکان پذیره. در ضمن فرمان path finder برای دمونتاژ قطعات توی مکان های محدود به کار میاد.

mehd0551

عضو جدید
زمانی که دمونتآژ کردم (حالا به هر صورتی) میخوام خط مسیر های(مسیری که ازش حرکت کرده برای دمونتاژ برام مهم نیست تو واقعیت شدنی هست یا نه) اون قطعه را ببینم .لطفا کمک کنید مهم و ضروری هستش.

میخوام این مسیر را جهت سوراخ ها و محورها روی نقشه قرار بدم به این معنی که زمانی که قطعه دمونتاژ هستش این قطعات در مسیر زیر به هم میرسن(یا یه هم چین چیزی برای پرینت میخوام - خیلی مهم-

smmoosavian

عضو جدید
سلام
این فیلم رو نگاه کنید همه چیز رو متوجه میشید

پیوست ها

• fitting1.zip
    3 مگایابت · بازدیدها: 0
  • fitting.JPG
    fitting.JPG
    12.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

smmoosavian

عضو جدید
میخوام این مسیر را جهت سوراخ ها و محورها روی نقشه قرار بدم به این معنی که زمانی که قطعه دمونتاژ هستش این قطعات در مسیر زیر به هم میرسن(یا یه هم چین چیزی برای پرینت میخوام - خیلی مهم-

برای ایجاد نقشه کافیه ابتدا یک scene ایجاد کنید و هر قطعه رو در مکان دمونتاژ خودش قرار بدید. سپس یک isometric view بگیرید و از درخت طراحی scene ایجاد شده رو انتخاب کنید. سپس نمای ایزومتریک رو بگیرید. برای ایجاد خطوط مسیر کافیه با فرمان polyline در wireframe یک سری خطوط مسیر ایجاد کنید که توی اسمبلی دقیقا مسیر حرکت رو نشون میده. پس از نما گرفتن در drafting بیاید و روی نمای ایجاد شده راست کلیک کنید و display wireframe geometry رو فعال کنید. سپس نوع خط رو از نوع خط چین انتخاب کنید.
فیلم رو ببینید

پیوست ها

• fitting2.zip
    2.1 مگایابت · بازدیدها: 0

mehd0551

عضو جدید
سلام.یه جورایی این سایت پر شده از سوالات من شرمنده- یه سوال برام پیش اومده اما مربوط به کتیا نیست پس معذرت میخوام که اینجا مطرح میکنم .یه دستگاه هست ایتالیاییمیخوام از روش یه مدل طراحی کنم دوستان اگه میتونن کمکی کنن اسم دستگاه هست (Depalletiser Dorado) یکم اطلاعات ازش گیر بیارم .اینترنتم پر سرعت نیست و نمیتونم اون سایت را کامل بگردم همش ارور میده میخواستم ببینم جایی از این سایت(http://www.ocme.com/products-and-technologies/containers/pallet/dorado.aspx) فیلم یا فایلی از این دستگاه گذاشته که بشه از روش کاری کرد یانه.ممنون میشم اگه کسی برام سرچ کنه و لینک دانلود از اون فیلم یا نوشته برام بزاره ممنون.