تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

3tare_87

عضو جدید
لطفا سوالمو ببینین راهنماییم کنیین که چکار کنم. ممنون
مشاهده پیوست 173139
برای خروجی y1 == ورودی در لحظه 1 برابر صفر + انتگرال ورودی (میدونیم که انتگرال ضربه میشه پله)
برای خروجی y2= ورودی در لحظه 1برابر بی نهایت + انتگرال ورودی (هرمقداری که میخواهد باشد)= بی نهایت

bio_elec

عضو جدید
برای خروجی y1 == ورودی در لحظه 1 برابر صفر + انتگرال ورودی (میدونیم که انتگرال ضربه میشه پله)
برای خروجی y2= ورودی در لحظه 1برابر بی نهایت + انتگرال ورودی (هرمقداری که میخواهد باشد)= بی نهایت

درسته ممنونم

bio_elec

عضو جدید
لطفا درمورد این سوالا هم راهنمایی کنیین.
y[n]=x[n mod 27]1
چطوری حساب میکنیم که n=-1 تقسیم بر 27 میشه 26 که این سیستم غیر علی شود؟

سواله دیگه هم اینکه در این سیستم y[n]=(x[n-1]/x[1])1
چطوری تغییر ناپذیر میشه؟مثلا"
به ازای x1 میشه y1
حالا به ازای x2=x1[n-n0]1چطوری میشه y2[n]=x2[n-1]/x2[1]1
مگه x2[1]1 نمیشه x1[1-n0]1?

ممنون

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
y[n]=x[n mod 27]1

به ازای x1 میشه y1

ممنون

سلام
برای تست غیر علی بودنا معمولا به n مقدار منفی میدیم ببینیم به زمانهای بعد از n بستگی داره یا نه خب
اینجا مد x[-1 mod 27]یعنی باقیمانده تقسیم 1- به 27 جواب 1- میشه اما حاصل مد باید مثبت باشه برا همین میتونیم بگیم جواب این مد با جواب 26 که مثبت هست بر 27 برابره پس حاصل مد 26 میشه بنابراین به زمانهای بعد از n بستگی داشت پس غیر علی است

برای تست تغییر پذیری با زمان:
یک بار هر چی x داریم n0- در حقیقت شیفت بده اما فقط داخل کمان سیگنال x رو یک بار هم حاصلy [n0-n] یعنی همه ی n ها رو به اندازه n0 شیفت میدیم
اگه حاصل ایندو برابر شد TI در غیر اینصورت TVاست
اینجا هم وقتی Xرو شیفت میدیم [1]Xهم به اندازه ی N0 شیفت پیدا میکنه اما وقتی Y رو شیفت میدیم [1]xدیگه شیفت پیدا نمیکنه چون فقط جای n ها n-n0گذاشتیم:smile:

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
برای تست غیر علی بودنا معمولا به n مقدار منفی میدیم ببینیم به زمانهای بعد از n بستگی داره یا نه خب
اینجا مد x[-1 mod 27]یعنی باقیمانده تقسیم 1- به 27 جواب 1- میشه اما حاصل مد باید مثبت باشه برا همین میتونیم بگیم جواب این مد با جواب 26 که مثبت هست بر 27 برابره پس حاصل مد 26 میشه بنابراین به زمانهای بعد از n بستگی داشت پس غیر علی است

یک بار هر چی x داریم n0- در حقیقت شیفت بده اما فقط داخل کمان سیگنال x رو یک بار هم حاصلy [n0-n] یعنی همه ی n ها رو به اندازه n0 شیفت میدیم
اینجا هم وقتی Xرو شیفت میدیم [1]Xهم به اندازه ی N0 شیفت پیدا میکنه اما وقتی Y رو شیفت میدیم [1]xدیگه شیفت پیدا نمیکنه چون فقط جای n ها n-n0گذاشتیم:smile:
حل قسمت علی خیلی خوب بود.tnx

bio_elec

عضو جدید
سلام

سلام
ممنون خیلی خوب متوجه شدم.دستت دردنکنه:gol:

mahdi_ml

عضو جدید
سلام

مرسی ..................خیلی خوب توضیح دادین

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
y[n]=x[n mod 27]1

به ازای x1 میشه y1

ممنون

منظورت از سوال دوم این بود که چطور تغییر پذیر میشه دیگه ! یکی از روشهای فهمیدن تغییر پذیر بودن اینه که به ورودی و خروجی در زمان خاصی وابسته نباشد نگا میکنیممیبینیم به ورودی در زمان یک وابسته است پس تغییر پذیر میشه

3tare_87

عضو جدید
دوستان یه سوال؟؟؟
وجود عواملی مانند [0]x,[3]x,..... در رابطه ورودی خروجی باعث تغییر پذیری با زمان میشود!
اما (0)x (4) ,x(2), x, .... باعث تغییر پذیری با زمان نمی شوند!
لطفا درباره صحت این جملات او دلیلش اگر میشه توضیح بدید ممنون میشم!

llvll.asoud

کاربر ممتاز
دوستان یه سوال؟؟؟
وجود عواملی مانند [0]x,[3]x,..... در رابطه ورودی خروجی باعث تغییر پذیری با زمان میشود!
اما (0)x (4) ,x(2), x, .... باعث تغییر پذیری با زمان نمی شوند!
لطفا درباره صحت این جملات او دلیلش اگر میشه توضیح بدید ممنون میشم!

کی گفته باعث تغییر پذیری نمیشه؟ من الان از رو کتاب کهن ص 59 خط اول نوشته بود نگاه کردم و ورودی پیوسته به زمان صفر وابسته بود نوشته تغییرپذیر با زمان.
کلا اگه به ورودی در زمان خاصی مربوط باشه تغییر پذیر میشه.
اگه عدد باشه مثلا 1 10 20 هرچی این باعث تغییر پذیری نمیشه!توی این نوع ترکیبا غیرخطی و تغییر ناپذیر میشه

llvll.asoud

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 174578
منم تا قبل اینکه این مثال رو ببینم نظر شما رو داشتم اما با دیدنش هنگ کردم :surprised: یعنی چی با تاخیر در ورودی (0)x تاخیر پیدا میکند؟؟

خوب شد عکسشو گذاشتین! اون سیستم دوم اون ایکس دو در نقطه صفر اشتباه نوشته باید بزرگ مینوشت ایکسو چون منظورش تبدیل فوریه ایکس در نقطه صفر هستش چون توی حلش نوشته میشه انتگرال ایکس.... که همون فرمول تبدیل فوربه در نقطه صفره

Sent from my ME371MG using Tapatalk HD

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب شد عکسشو گذاشتین! اون سیستم دوم اون ایکس دو در نقطه صفر اشتباه نوشته باید بزرگ مینوشت ایکسو چون منظورش تبدیل فوریه ایکس در نقطه صفر هستش چون توی حلش نوشته میشه انتگرال ایکس.... که همون فرمول تبدیل فوربه در نقطه صفره

اگه منظورتون خط دوم هست که نوشته (y2(t)= x2(0) + X2(t-3، چرا این درسته دیگه، باید x کوچیک باشه چون پاسخ سیستم به ازای هر ورودی میشه مقدار اون ورودی در نقطه‌ی 0 (در حوزه‌ی زمان و باید کوچیک نوشته بشه) به اضافه‌ی یه جمله‌ی دیگه.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
اگه منظورتون خط دوم هست که نوشته (y2(t)= x2(0) + X2(t-3، چرا این درسته دیگه، باید x کوچیک باشه چون پاسخ سیستم به ازای هر ورودی میشه مقدار اون ورودی در نقطه‌ی 0 (در حوزه‌ی زمان و باید کوچیک نوشته بشه) به اضافه‌ی یه جمله‌ی دیگه.

بله منظورم همین خطه به احتمال ۱۰۰ درصد میتونم بگم ایکس کوچیک و بزرگو جاشو اشتباهی نوشته یعنی ایکس بزرگ در نقطه صفر بعلاوه ایکس کوجیک تی منهای سه
اگرم سوال بهمین شکل بالا باشه جوابی که نوشته و حل کرده برای اون سوالی است که گفتم دوخط بالا!
درواقع تبدیل فوریه ایکس درنقطه صفر برابره با انتگرال ایکس کوچیک که این تی آی هستش مورد بعدیم که ایکس تی منهای سه هستش اونم تی آیه
پس کلا تغییرناپذیر میشه

llvll.asoud

کاربر ممتاز

کی همچین حرفی زده؟! کدوم کتاب نوشتن؟! اصلا چه ربطی داره

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید من اصلاً صورت سوال رو ندیدم ونمی‌دونم معادله‌ی سیستم چیه، ولی خط اول نوشته که برای ورودی x1، خروجی میشه (x1(0) + X1(t-3، پس چرا توو خط دوم نباید اینطوری باشه و جای xهای کوچیک و بزرگه عوض بشه؟ مگه یه تغییر متغیر ساده نیست؟ اگه اشتباه نوشته شده، پس توو خط اول هم اشتباه نوشته. ورودی x1 بوده، الان شده x2، پس کافیه به جای x1ها بنویسیم x2.
کاش صورت سوال هم گذاشته بشه.

کی همچین حرفی زده؟! کدوم کتاب نوشتن؟! اصلا چه ربطی داره

خدای من، بذارید دوستمون بیاد و صورت سوال رو بذاره، بعد صحبت کنیم.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
ببینید من اصلاً صورت سوال رو ندیدم ونمی‌دونم معادله‌ی سیستم چیه، ولی خط اول نوشته که برای ورودی x1، خروجی میشه (x1(0) + X1(t-3، پس چرا توو خط دوم نباید اینطوری باشه و جای xهای کوچیک و بزرگه عوض بشه؟ مگه یه تغییر متغیر ساده نیست؟ اگه اشتباه نوشته شده، پس توو خط اول هم اشتباه نوشته. ورودی x1 بوده، الان شده x2، پس کافیه به جای x1ها بنویسیم x2.
کاش صورت سوال هم گذاشته بشه.

خدای من، بذارید دوستمون بیاد و صورت سوال رو بذاره، بعد صحبت کنیم.

صورت سوال معلومه صددرصد اینطوریه که گفته ببینید کدامیک از خواص برای سیستمهای زیر درست است
سیستم یکو دو ربطی بهم ندارن که بگی اینم مثل اون میشه
سیستم دو هرجیزی میتونه باشه
صورت سوال طوریه که بررسی خواصو میخواد

3tare_87

عضو جدید
شرمنده دوستان باید سوال رو کامل میزاشتم حسابی سردرگمتون کردم:redface:
dddd.jpg
میدونید من مشکلم با خط اوله که برای اثبات تغییرپذیری با زمان سیستم یک میگه (0)x یک جمله TI هست ؟؟:(

llvll.asoud

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 174643
میدونید من مشکلم با خط اوله که برای اثبات تغییرپذیری با زمان سیستم یک میگه (0)x یک جمله TI هست ؟؟:(

گزینه دو درسته،خیلی جالبه سیستمهای روی سوال با سیستمهایی که در حل سوال نوشته کلا فرق میکنه:دی
سیستم اولی به دلیل اینکه به ورودی در زمان صفر بستگی داره تغییرپذیره حتی اگه اونم نبود به دلیل وجود تبدیل فوریه تی منهای سه که درحوزه زمان میشه ای بتوان جی سه تی در ایکس کوچیک تی چون ضریب ورودی یه نمایی با متغیر زمانه پس تغییر پذیر میشه باز
سیستم دومی تبدیل فوریه ایکس در نقطه صفر میشه انتگرال ایکس کوچیک تی که تغییرناپذیره مولفه بعدی هم که معلومه تغییرناپذیره بدلیل اینکه ضریبش عدده و داخل ارگومان تی بعلاوه منهای عدده اگه ضریب تی داخل ارگومان هرچیزی غیر یک باشه تغییرپذیر میشد

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 174643

اونو اشتباه گفته، (0)x متغیر با زمان هست، چون وقتی ورودی رو شیفت میدیم، خروجی شیفت پیدا نمیکنه:

گزینه دو درسته،خیلی جالبه سیستمهای روی سوال با سیستمهایی که در حل سوال نوشته کلا فرق میکنه:دی

نه ببینید اون 3 خطی که نوشته همش مربوط به سیستم 1 هست و درست هم نوشته. توو خط اول ورودی x1 داده و مقدار خروجی شده (x1(0) + X1(t-3 که درسته. توو خط پایین هم ورودی x2 که شیفت خورده‌ی ورودی x1 هست رو بهش داده و خروجی شده (x2(0) + X2(t-3 که مسلما فعلا یه تغییر متغیر ساده هست. توو خط 3 با توجه به اینکه میدونیم x2 شیفت خورده‌ی x1 هست، اومده به جای x2 مقادیر معادل x1 رو گذاشته؛ یعنی به جای (x2(0، توو (x1(t-t0 زمان رو صفر گذاشته و شده (x1(-t0، جمله‌ی دوم هم که از رابطه‌ی تبدیل استفاده کرده.
چون پاسخی که به ازای ورودی x2 به دست اومده، با پاسخ حاصل از شیفـ، یعنی (y1(t-t0 یکی نیست، پس سیستم TV هست. البته مقدار (y1(t-t0 رو هم اصولا حساب میکنند ولی هیمن جمله‌ی اول برای اثبات TV بودن کافیه (چون جمله‌ی اول (y1(t-t0 هم مسلما (x1(0 هست) و دیگه اینو حساب نکرده.
این 3 خط (و البته حساب کردن (y1(t-t0 ) مگه کل کاری نیست که برای اثبات TI یا TV بودن انجام میدیم؟ خوب اینم همین کار رو کرده دیگه. اصلا برای همین بود که من میگفتم اگه خط 2 اشتباه باشه، باید خط 1 هم اشتباه باشه، چون دقیقا به جای x1 مقدار x2 گذاشته، کاری که من هم بالا توو عکس انجام دادم. اون s2 که روی فلش نوشته منظورش سیستم 2 نیست، منظورش پاسخ به ورودی 2 هست.

سیستم 2 رو هم که توو 2 خط آخر به صورت تشریحی و به درستی توضیح داده.

تنها اشتباهی که کرده توو گفتن این بود که (x(0 متغیر با زمان نیست.

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
اونو اشتباه گفته، (0)x متغیر با زمان هست، چون وقتی ورودی رو شیفت میدیم، خروجی شیفت پیدا نمیکنه:

نه ببینید اون 3 خطی که نوشته همش مربوط به سیستم 1 هست و درست هم نوشته. توو خط اول ورودی x1 داده و مقدار خروجی شده (x1(0) + X1(t-3 که درسته. توو خط پایین هم ورودی x2 که شیفت خورده‌ی ورودی x1 هست رو بهش داده و خروجی شده (x2(0) + X2(t-3 که مسلما فعلا یه تغییر متغیر ساده هست. توو خط 3 با توجه به اینکه میدونیم x2 شیفت خورده‌ی x1 هست، اومده به جای x2 مقادیر معادل x1 رو گذاشته؛ یعنی به جای (x2(0، توو (x1(t-t0 زمان رو صفر گذاشته و شده (x1(-t0، جمله‌ی دوم هم که از رابطه‌ی تبدیل استفاده کرده.
چون پاسخی که به ازای ورودی x2 به دست اومده، با پاسخ حاصل از شیفـ، یعنی (y1(t-t0 یکی نیست، پس سیستم TV هست. البته مقدار (y1(t-t0 رو هم اصولا حساب میکنند ولی هیمن جمله‌ی اول برای اثبات TV بودن کافیه (چون جمله‌ی اول (y1(t-t0 هم مسلما (x1(0 هست) و دیگه اینو حساب نکرده.
این 3 خط (و البته حساب کردن (y1(t-t0 ) مگه کل کاری نیست که برای اثبات TI یا TV بودن انجام میدیم؟ خوب اینم همین کار رو کرده دیگه. اصلا برای همین بود که من میگفتم اگه خط 2 اشتباه باشه، باید خط 1 هم اشتباه باشه، چون دقیقا به جای x1 مقدار x2 گذاشته، کاری که من هم بالا توو عکس انجام دادم. اون s2 که روی فلش نوشته منظورش سیستم 2 نیست، منظورش پاسخ به ورودی 2 هست.

سیستم 2 رو هم که توو 2 خط آخر به صورت تشریحی و به درستی توضیح داده.

تنها اشتباهی که کرده توو گفتن این بود که (x(0 متغیر با زمان نیست.

درسته اخه خط دوم روی فلش نوشته سیستم دو
اصلا لزومی به نوشتن این چیزا نیستس که وقتی واسه کسی میخوان مفهوم تغییرپذیری یا ناپذیری رو بگن ازین جور حل کردنا استفاده میکنن

1trust

عضو جدید
سلام دوستان کنکوری. همگی خسته نباشید. من تو بخش تبدیل فوریه نمیدونم چطوری شکل اندازه و فاز و همچنین قسمت های حقیقی و موهومی رو از روی سیگنال فوریه بدست میاریم. ممکنه راهنماییم کنید.ممنونم از عزیزانی که سوالات بچه ها رو جواب میدند امیدوارم موفق باشید.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام دوستان کنکوری. همگی خسته نباشید. من تو بخش تبدیل فوریه نمیدونم چطوری شکل اندازه و فاز و همچنین قسمت های حقیقی و موهومی رو از روی سیگنال فوریه بدست میاریم. ممکنه راهنماییم کنید.ممنونم از عزیزانی که سوالات بچه ها رو جواب میدند امیدوارم موفق باشید.

سلام شما مشکلتونو درقالب سوال مطرح کنید مثلا روس سوالو بذارید یا بگید کدو کتاب کدوم سوال رو مشکل دارید

1trust

عضو جدید
سلام شما مشکلتونو درقالب سوال مطرح کنید مثلا روس سوالو بذارید یا بگید کدو کتاب کدوم سوال رو مشکل دارید
بله حتما.آخه دفعه قبل که تو این تاپیک سوال پرسیدم سوالمو با جزئیات گذاشتم حتی نام مولف و شماره و صفحه سوالشم گفتم که جای مبهمی باقی نمانده باشه اما بچه ها جواب خیلی کلی به من دادند و مشکلم حل نشد. گفتم شاید اینجا فقط سوال جوابای کلی باید طرح بشه! فصل 5 کتاب سیگنال مومن زاده تو بخش خواص تقارنی تبدیل فورریه,مثالی که اورده برای خاصیت تقارنی سیگنال مثال اول رو من متوجه نشدم چطور از روی شکل x(jw)hاندازه و فاز و همچنین قسمت های حقیقی و موهومی سیگنال رو بدست آورد.متاسفانه نمیدونم چطور شکل رو اینجا قرار بدم

llvll.asoud

کاربر ممتاز
بله حتما.آخه دفعه قبل که تو این تاپیک سوال پرسیدم سوالمو با جزئیات گذاشتم حتی نام مولف و شماره و صفحه سوالشم گفتم که جای مبهمی باقی نمانده باشه اما بچه ها جواب خیلی کلی به من دادند و مشکلم حل نشد. گفتم شاید اینجا فقط سوال جوابای کلی باید طرح بشه! فصل 5 کتاب سیگنال مومن زاده تو بخش خواص تقارنی تبدیل فورریه,مثالی که اورده برای خاصیت تقارنی سیگنال مثال اول رو من متوجه نشدم چطور از روی شکل x(jw)hاندازه و فاز و همچنین قسمت های حقیقی و موهومی سیگنال رو بدست آورد.متاسفانه نمیدونم چطور شکل رو اینجا قرار بدم

واسه گذاشتن عکس میتونی از قسمت تنظیمات پیشرفته بری و اونجا عکسو بذاری
درمورد اون سوالتونم اول سیگنال پایه رو مشخص کرده بعد تبدیل سیگنال شیفت یافته میشه تبدیل فوریه تابع پایه در ای بتوان منفی جی امگا تی صفر
تبدیل فوریه سینک رو که باید بلد باشی بعد ضربدر ای بتوان منفی جی امگا ضرب شده
Ae^jwt
اندازش میشه A
فازش میشه wt
پس اندازش میشه خودش فازش میشه منفی امگا که ضریب امگا منفی یکه پس شیبش میشه منفی یک

راه دوم:
سیگنال زوج هستش پس زاویش میشه منفی تی امگا خب حالا اینجا تابع نسبت به تی مساوی یک تقارن زوج داره پس میشه فازش منفی امگا
اگه تقارن فرد داشته باشیم میشه منفی تی امگا علاوه منهای پی دوم

درمورد قسمت حقیقی و موهومی باید از قسمت زوج و فرد استفاده کرد که اینجا من ندونستم جطور بدست اورده

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
واسه گذاشتن عکس میتونی از قسمت تنظیمات پیشرفته بری و اونجا عکسو بذاری
درمورد اون سوالتونم اول سیگنال پایه رو مشخص کرده بعد تبدیل سیگنال شیفت یافته میشه تبدیل فوریه تابع پایه در ای بتوان منفی جی امگا تی صفر
تبدیل فوریه سینک رو که باید بلد باشی بعد ضربدر ای بتوان منفی جی امگا ضرب شده
Ae^jwt
اندازش میشه A
فازش میشه wt
پس اندازش میشه خودش فازش میشه منفی امگا که ضریب امگا منفی یکه پس شیبش میشه منفی یک

راه دوم:
سیگنال زوج هستش پس زاویش میشه منفی تی امگا خب حالا اینجا تابع نسبت به تی مساوی یک تقارن زوج داره پس میشه فازش منفی امگا
اگه تقارن فرد داشته باشیم میشه منفی تی امگا علاوه منهای پی دوم

باید از قسمت زوج و فرد استفاده کرد که اینجا من ندونستم جطور بدست اورده

سلام
درمورد قسمت حقیقی و موهومی این سوال ،می تونیم e^jw را به صورت cos w+j sin w نوشت ....بعد اون قسمت هم مثل قیلتر عمل می کنه و ....

WP_002836.jpg

1trust

عضو جدید
llvll.masoud & f shademan مرسی. تو ضیحاتتون عالی بود.:gol:llvll.masoud گرامی ممکنه در مورد راه دوم بگید که چطور تقارن رو نسبت به t=1 سنجیدیم؟(راه دوم:
اگه تقارن فرد داشته باشیم میشه منفی تی امگا علاوه منهای پی دوم)

llvll.asoud

کاربر ممتاز
llvll.masoud & f shademan مرسی. تو ضیحاتتون عالی بود.:gol:llvll.masoud گرامی ممکنه در مورد راه دوم بگید که چطور تقارن رو نسبت به t=1 سنجیدیم؟(راه دوم:
اگه تقارن فرد داشته باشیم میشه منفی تی امگا علاوه منهای پی دوم)

اولا که روی سوال اشتباهه سینوس پی در تی منهای یک تقسیم بر پی در تی منهای یک هستش.
تابع سینوس پی تی بر پی تی که سینکه که تابع سینک اگه شکلشو بکشی نسبت به نقطه صفر تقارن زوج داره.حالا اینجا تابعمون سینوس پی در تی منهای یک تقسیم بر پی در تی منهای یک هستش که شیفت یافته سینک هستش به نقطه 1.پس اینجا تابع نسبت به نقطه 1 تقارن زوج خواهد داشت که چون زوجه زاویش میشه منفی تی امگا که اینجا میشه منفی امگا اگه فرد بود میشد منفی امگا علاوه منهای پی دوم

mahdi_ml

عضو جدید
عرض سلام و خسته نباشید.....
من تست21 کتاب مومن زاده را (ص381_ج1)مشکل دارم کسی میتونه همون روش کتاب رو برام توضیح بده؟؟؟

بالا