گپ و گفتگوی خودمانی مهندسین مواد و متالورژی

sinashan

عضو جدید
سلام دوست عزیز،
اول خسته نباشید میگم به خاطر حماسه کنکور:w23:.
*- تعریف از رشته مواد زیاده، اما اگه ساده اش رو بخوای اینجوری میشه توضیح داد: هر رشته ای که در صنعت بخواد چیزی بسازه، از مهندس مکانیک بگیر تا برق و الکترونیک و ....، به مواد نیاز دارند، فلزی یا سرامیکی، اینجا کار ساخت و بهبود خواص مواد کار مهندس مواد هست. تازه برای ساخت چیزی در صنعت باز باید مواد مورد نیازه استخراج بشه که این استخراج از معدن رو بچه های رشته معدن زحمتش رو میکشن :smile: و کار استخراج از سنگ معدن به ماده پایه رو بچه های مواد انجام میدن (گرایش استخراجی). اگه بخوای بصورت کلی در نظر بگیری، خیلی از رشته های صنعتی نیاز مند ما (مهندسان و مهندسین مواد ، برای رعایت مذکر و مونث بودن:biggrin:) هستند. یه مثال بزنم، یه مهندس مکانیک میاد چیکا میکنه، میاد یه چیزی رو طراحی میکنه یا اینکه یه چیزی رو طراحیش رو بهبود مبخشه، مثلا توربین هواپیما. حالا این توربین هواپیما کلی اجزا داره که باید هر کدوم یه سری خواص مشخص داشته باشه، این تهیه مواد و انتخاب فرآیند مناسب تولید و ایجاد خاصیت مشخص کار کیه؟! کار مهندس مواد هست. پس رشته مواد رشته خیلی شاخیه ها:twisted:، دست کم نگیر، اما تو ایران زیاد بهش اهمیت نمیدن متاسفانه:cry:.
سعی کردم یه تعریف ساده بگم ، حالا اگه باز خواستی واسه اطلاعات بیشتر میتونی گوگل سرچ کنی. یا اگه رشته دیگه ای قبول شدی و خواستی تغییر رشته بدی با اساتید دانشکده موادش مشورت کن یا از بچه ها بپرس.
*- مهمترین چیز به نظر من علاقه هست، من اول که مواد قبول شدم تنها چیزی که ازش میدونستم جوشکاری و ایناش بود:biggrin:، حتی 3 ترم اول میخواستم تغییر رشته بدم اما نم نم فهمیدم چی هست و خوشم اومد. درسهایی داره که به مکانیک نزدیکه، درسهایی داره که به شیمی نزدیکه و بستگی به علاقه ات داره.
*- در مورد محیط کاری:
ببین محیط کاری بستگی به خودت داره، محیط تمیز و حقوق بالا هست، محیط کثیف و خطرناک و حقوق پایین هم هست. مثلا کسایی از بچه های مواد که میرن آزمایشگاه کنترل کیفی، لباس های تمیز، دست و صورت تمیز و محیط خنک و حقوق خوب، بچه های موادی که میرن سمت ریخته گری محیط خشن، کمی کثیف و شرایط سخت و گرما و ... .حالا بچه های موادی که میرن قسمت طراحی مهندسی، حقوقشون از همه بیشتره، احترامی هم که بهشون میزان از همه بیشتره و محیط تمیز ( این قسمتهایی از یک کارخونه بزرگ بود که برات مثال زدم) کلا شرایط کاری با توجه به گرایش هم تغییر میکنه و کلی بخوام بگم کار کردن خیلی بستگی به پارتی و رابطه داشتن داره:surprised:.
*- درسهای که میخونن: درسهای علوم پایه که بین همه مشترکه، درسهای عمومی هم مشترک. درسهای تخصصی هم جالب داره و هم نا جالب، مثلا یه سری درسها حفظی و یه سری درسها تهلیلی و محاسباتی. این مورد بستگی به خوردت داره، اما بعضی درسهاش خیلی قشتنگ هستند. به نظر من اگه مواد اومدی دروس ریاضی رو خیلی خوب یادبگیر، چون مواد ریاضی کم داره و فراموش میشه نم نم و بعدا گیر میکنی! دروس اختصاصی هم خیلی جدب بگیر، دروسی مثل خواص مکانیکی و فیزیکی و ترمو دینامیک و .... .
*- سطح در آمد همون طوری که گفتم خیلی بستگی داره به رابطه داشتن و پارتی داشتن! مثلا اگه شما لیسانس آبیاری گیاهان دریایی داشته باشی و پارتی توی فلان کارخونه، راحت جذب میشی! اما تو ایران جایی که مهندس مواد میخوان، مهندس مکانیک و صنایع هم میگیرن! الان شاید بهترین شرایط کاری و حقوق رو مهندسای صنایع داشته باشن( دوستان اگه اشتباه گفتم حتما اصلا کنن).
*- مواد دانشگاه تهران خیلی خوبه، اساتید خیلی خوبی هم داره و هم برخی از اونا خارج از کشور هم سابقه تدریس دارند، مثل پروفسور دهقانیان (ایشون رو مثال زدم چون رزومه شون رو دیدم و ایشون را یه آشنایی با کارشون دارم)، دانشگاه تهران سختگیری مناسبی داره و نمره هم با سعی میشه خوب گرفت.به جز دانشگاه تهران ، دانشگاه علم و صنعت هم مواد خیلی خوبی داره( دانشگاه خودمه یکم تبلیغ کنم:whistle: )، اساتید خیلی خوبی هم داره مثل دانشگاه تهران سختگیری هست اما نمره نسبت به دانشگاه تهران سخت تر میدن این رو هم چند تا اساتید گفتن.
دانشگاه تهران رشته موادش توی لیسانس گرایش نداره و علم مواد میخونن ، اما علم و صنعت گرایش داره (متالورژی صنعتی، متالورژی استخراجی، سرامیک).
به نظر من توی لیسانس مواد در تهران ،بهترینها: دانشگاه تهران و دانشگاه علم و صنعت!
چقدر نوشتم:biggrin:، دیگه ببخشید اگه زیاد نوشتم، حالا دوستان میان و اطلاعات بیشتری میدن، اگر باز هم سوالی بود من در خدمت هستم.
موفق باشی
دوست عزیز خیلی خیلی ممنونم بابت مشاوره خوبت(خداییش کل اینترنت رو گشتم یه چیز درست و حسابی پیدا نکردم ولی شما همه رو کنار هم و همه اون چیزایی رو که می خواستم گفتی،بازم ممنون)پس گفتید دانشگاه تهران لیسانسش بدون گرایشه،یعنی میشه واسه ارشد رفت گرایشی مثل سرامیک و اینا؟؟؟بعد یه سوال دیگه،الان کدوم گرایش بهتره؟یه جا من شنیدم می گفتن سرامیک خیلی خوبه،درسته؟
اگه یه لینکی سایتی چیزی هم بدید که من بتونم درسای این رشته رو ببینم ممنون می شم

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
دوست عزیز خیلی خیلی ممنونم بابت مشاوره خوبت(خداییش کل اینترنت رو گشتم یه چیز درست و حسابی پیدا نکردم ولی شما همه رو کنار هم و همه اون چیزایی رو که می خواستم گفتی،بازم ممنون)پس گفتید دانشگاه تهران لیسانسش بدون گرایشه،یعنی میشه واسه ارشد رفت گرایشی مثل سرامیک و اینا؟؟؟بعد یه سوال دیگه،الان کدوم گرایش بهتره؟یه جا من شنیدم می گفتن سرامیک خیلی خوبه،درسته؟

این مطلب رو هم بخونید :

http://iran-mavad.com/wp-content/uploads/2012/12/Material-Eng-Intro_Iran-mavadcom.pdf

آشنایی با رشته مهندسی علم مواد

fered_sch

عضو جدید
درود
خواهش میکنم،دانشگاه تهران لیسانسش گرایش نداره و بعنوان مهندسی مواد هست، دروسی از سه گرایش رو میخونن.
لینک زیر دروس گرایش صنعتی دانشگاه علم و صنعت هس:
http://www.iust.ac.ir/files/mateng/pages/home_page/barname_term.pdf
http://www.iust.ac.ir/files/mateng/pages/home_page/doroos.pdf
لینک زیر دروس گرایش استخراجی علم و صنعت:
http://www.iust.ac.ir/files/mateng/pages/home_page/program_term_bandi_estekhraji.pdf
لینک زیر هم سرامیکش هست:
http://www.iust.ac.ir/files/mateng/pages/home_page/program_term_bandi__ceramic.doc
من سایت دانشگاه تهران و دانشکده مواد رو دیدم که ببینم میتونم لیست دروس و سیلابس اونها رو پیدا کنم که چیزی نیافتم.
شما هر گرایش هم که بخونی، برای ارشد بخوای بری یه گرایش دیگه، آخرش اینه که بهت پیش نیاز میخوره! الان مثلا تو دانشگاه خودمون کسی داریم که لیسانس گرایشش سرامیک بوده الان اومده شناسایی مواد، یه سری دروس بهش پیش نیاز میخوره!. اما دانشگاه تهران چون تقریبا از هر گرایش یه چیزی میخونن فک کنم شرایطش براشون برای تعویض گرایش راحت تر باشه.
*- در مورد گرایش بهتر!.
خوب این امر یکم پیچیدس، الان من گرایشم صنعتی هست، تمامی اساتید ما که برای گرایش صنعتی هستند، میگن بهترین گرایش لیسانس که بازار کارش هم بد نیست همین صنعتیه:w17:، میری سر کلاس یه استاد که گرایشش استخراجی هست، میگه بازار کارش توی استخراج خوبه:w35:، ما که استاد مشترک سرامیکی نداشتیم:D، اما میشه حدس زد که اگه بریم سر کلاسشون میگن رو دست سرامیک نیس:w26:.
اینجوری بگم شاید بهتر باشه، ببین شما به چه چیزی علاقه داری، دروس هم گذاشتم و تقریبا از اسم دروس میشه فهمید چی به چی هست،بببین به چی علاقه داری، توی اون پیشرفتت بیشتره، الان من به شخصه هم از صنعتی خوشم :w11:میاد هم سرامیک:w12:، مطمئن هستم اگه استخراجی بودم، تغییر گرایش میدادم، چون زیاد علاقه ای ندارم:surprised:.
سرامیک کار تحقیقاتیش خیلی خوبه، مثلا سلول خورشیدی، سلول سوختی، الکتروسرامیک و .....، فیلد تحقیقاتی و کاری صنعتی هم خیلی خوبه، مثلا سوپر آلیاژها، بهینه سازی آلیاژها، خوردگی و .... . در مورد استخراجی چون علاقه زیادی نداشتم، تحقیق نکردم که ببینم فیلد کاریش و تحقیقاتی چطوریه:whistle:.
البته این رو بگم که شما توی لیسانس دروس مشترک بین صنعتی و استخراجی زیاده! یه سری دروس و آزمایشگاه هاشون فرق داره. اما با سرامیک خیلی فرق دارن.
به نظر من بهترین رشته معنی نداره، مثلا الان اگه از یه بچه بپرسی چه رشته ای بهترینه یا میگه ***** (جهت جلوگیری از اصطکاک نام رشته ذکر نمیشود:biggrin:) یا میگه -------، اما بهترین اونیه که توش آدم موفق باشه و با علاقه پیش بره! بعضی ها که توی رشته مواد میرن در ابتدا فک میکنن یه علم محدود هست، یه مذاب میریزن، یا یه چیزی درست میکنن و ....، اما بعد از اینکه واردش بشی، میفهمی اصلا گرایش و اینا مفهمومی نداره، رشته مواد مثل یه دریا میمونه!
بازم سوالی بود ما در خدمت هستیم:victory:

joker0098

عضو جدید
سلام از دوستان کسی هست که ارشد مهندسی ایمنی قبول شده باشه یا کسیو بشناسه که این رشته رو قبول شده باشه؟

amirali_r

کاربر فعال
سلام

کسی هست که پژوهشگاه مواد و انرژی درس خونده باشه یا دانشجو باشه یا اطلاعات در موردش داشته باشه؟

مشاوره میخام

مرسی

amirali_r

کاربر فعال
یکی از دوستان بنده اونجا هستن، اونجا هم زیاد تقریبا رفتم، سوالتون چی هست؟

میخواستم اطلاعاتی در مورد اساتید اونجا بگیرم، آیا اساتید اونجا رو می شناسید؟ برای کار در دوره دکترا کدومشون بهتر هستن؟ اساتید خوبش کدوم ها هستن؟

مرسی

saeed_neemati

عضو جدید
باسلام خدمت دوستان کسی از بازار کاز بازرسی جوش و تست های غیر مخرب خبر داره بعد چطوری میشه در انجمن غیر مخرب آمریکا level گرفت؟ممنون

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
امروز یه خبر خوب شنیدم هرچند با تاخیر:دی
و جا داره که خدمت مدیر عزیز تالار مهندسی وزین مواد m4material عزیز و همسر ایشون و البت همکار مدیر تالار وزین مواد (فک کنم از این به بعد رییس تالار مواد :دی) سرکار خانم
namavar1989 تبریک عرض کنم و آروزی بهروزی و خوشبختی براشون دارم
انشاالله خوشبخت باشید ودر کنارهم خوب و خوش و سر حال زندگی پر از دلبستگی داشته باشید

sunset_69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
و جا داره که خدمت مدیر عزیز تالار مهندسی وزین مواد m4material عزیز و همسر ایشون و البت همکار مدیر تالار وزین مواد (فک کنم از این به بعد رییس تالار مواد :دی) سرکار خانم
انشاالله خوشبخت باشید ودر کنارهم خوب و خوش و سر حال زندگی پر از دلبستگی داشته باشید

تبرییییییییییککککککککککککککککککککک
انشالله که همیشه کنار هم خوش بخت و شاد زندگی کنید.
شیرینی هم یادتوم مره لطفا :دیییییییییییییییییی

vern

عضو جدید
تاسف داره

تاسف داره

این سریال نوشدارو که از شبکه یک پخش میشه خداوکیلی آبروی متالورژی رو برده اون از ذوب ریختن نمونه آزمایشیشون اینم از تست کشش نمونشون تو آزمایشگاه و قیافه آدمای دور و بر یارو تو اون خراب شده و بعدشم یهو نمونه رو برد زیر میکروسکوپ گفت موفق شدیم!!!!! این ینی چی؟؟؟؟؟ هی هم میگن آلیاژ آلیاژ .... ما رو نمو...
هر قسمتش یه جور حرص و جوش داشت. خدا رو شکر زود تموم شد. :wallbash::wallbash:

amirswt

عضو جدید
سلام
چند سال پیش با دوستان رفتیم نمایشگاه نانو اونجا برای اولین بار همو دیدیم!!!
امسال چطور؟
البته امسال کارگاه های آموزشی هم دارن:
*************************************آغاز ثبت‌نام کارگاه‌های آموزشی جشنواره فناوری نانو*****************************************
http://nano.ir/index.php?ctrl=news&actn=news_view&id=44656&lang=1
*******************************************************************************************************************
کسی شرکت میکنه؟

le-ciel

عضو جدید
ســــــــــــلام

ببخشیدددد با تاخیر :cry:

خانم namavar عزیززززززززززززززززززززززززز و آقای m4material محترم........

"بهتون تبریـــــــــــــــــــــــــک می گـــــــــــــم"

امیدوووارم نگاه " خـــــــــــــــــدا " همیشه همراهتون بااااااااااااشه و همیشه کنار هم شاااااااااااااااااااااد و سلااااااااااامت باااشین

مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوووفق بااااشید
:)

mahsa.77

عضو جدید
انجمن تخصصي دايكست با همکاری انجمن مهندسين متالور‍‍ژي وانجمن دانشجویی مهندسی مواد دانشگاه تربیت مدرس

برگزار می نماید
سخنرانی علمی كاربردي
"قابليت تكنولو‍ژِي دايكست در جذب متخصصان رشته هاي
مهندسي مواد، مكانيك، برق، و صنايع "
سخنران1: مهندس شاهن ماركاريان

• [*=right]كارشناسي ارشد مکانیک (دایکست) از دانشگاه MIT و OSU
    [*=right]موسس انجمن تخصصي دايكست
    [*=right]موسس مجله مهندسی دایکست
سخنران 2: مهندس سیامک فتحی

• [*=right]کارشناس متالورژی در زمینه مواد و کوره های ذوب از دانشگاه علم و صنعت
زمان: 21 مهرماه 1392 ساعت 16:30
رئوس کلی سخنرانی:

• معرفی انجمن دایکست ایران
        • معرفی مشاغل مرتبط و شرح وظایف آنها در صنعت دایکست
        • آشنایی با پروسه دایکست
        • آشنایی با آلیاژهای دایکست (توسط مهندس سیامک فتحی)
        • آشنایی با طراحی قالب و دستگاه دایکست
        • آشنایی با تکنولوژی روز دایکست و قابلیتهای آن
        • جمع بندی و پاسخ به پرسشها

مکان:
دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس
طبقه سوم- سالن 351
ورود برای عموم دانشگاهیان و صنعتگران آزاد است

zahra mohammadi

عضو جدید
سلام

تبریک عرض می کنم

h.corrosion

عضو جدید
یک شبی مجنون نمازش را شکست
بی وضو در کوچه لیلا نشست

عشق آن شب مست مستش کرده بود
فارغ از جام الستش کرده بود

سجده ای زد بر لب درگاه او
پر ز لیلا شد دل پر آه او

گفت یا رب از چه خوارم کرده ای
بر صلیب عشق دارم کرده ای

جام لیلا را به دستم داده ای
وندر این بازی شکستم داده ای

نشتر عشقش به جانم می زنی
دردم از لیلاست آنم می زنی

خسته ام زین عشق، دلخونم مکن
من که مجنونم تو مجنونم مکن

مرد این بازیچه دیگر نیستم
این تو و لیلای تو، من نیستم

گفت: ای دیوانه لیلایت منم
در رگ پیدا و پنهانت منم

سال ها با جور لیلا ساختی
من کنارت بودم و نشناختی

عشق لیلا در دلت انداختم
صد قمار عشق یک جا باختم

کردمت آواره صحرا نشد
گفتم عاقل می شوی اما نشد

سوختم در حسرت یک یا ربت
غیر لیلا بر نیامد از لبت

روز و شب او را صدا کردی ولی
دیدم امشب با منی گفتم بلی

مطمئن بودم به من سر میزنی
در حریم خانه ام در میزنی

حال این لیلا که خوارت کرده بود
درس عشقش بیقرارت کرده بود

مرد راهش باش تا شاهت کنم
صد چو لیلا کشته در راهت کنم

sonya.b

عضو جدید
سلاااااااااااااااااااااااام به همگی!!!! ببخشید خیلیییییییی وقت بود نیومده بودم سر بزنم دلم برای همتون کلی تنگ شده بود!!!
این مدت که نبودم ببین چه اتفاقی افتاده!!!!!!!!!!!!!! آقای مدیر عزیییییییییییییییز و دستیار عزیییییییییییییییییزمون کلیییییییییییییی مبارک باشه واقعا شرمنده که اینهمه دیر تبریک گفتم براتون بهترین هارو ارزو میکنم همیشه خوشبخت باشین. :gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::w23::w23::w32::w32::w32::w32::w33::w33::w33::w33:

بالا