·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

eriks

عضو جدید
سلام من امسال کنکور دادم و ریاضی کاربردی دانشگاه یزد قبول شدم امکان اقامت اونجا دارم ولی نمیدونم چی کار کنم الانم منتظر ج ازادم .ممنون میشم راهنماییم کنید راستی واسه تغییر رشته هم اگر امکانش هست میخواسم بدونم مرسی

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز
چاکرم
دوستان لطف میکنند در مورد این سوال راهنمایی کنند.
تو کلید زده گزینه اول ولی من راه حلی به ذهنم نمیرسه
از تغییر متغیرهای مثلثاتی هم استفاده میکنم ولی خیلی راه گشا نیستن.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز
چاکرم
دوستان لطف میکنند در مورد این سوال راهنمایی کنند.
تو کلید زده گزینه اول ولی من راه حلی به ذهنم نمیرسه
از تغییر متغیرهای مثلثاتی هم استفاده میکنم ولی خیلی راه گشا نیستن.

این سوال اینجا حل شده
احیانا اگه دوستان مایل بودن میتونن سر بزنن

atena001

عضو جدید
من در رابطه با آزمون خود همبستگی در مینی تب راهنمایی مبخوام.در واقع نمودار اتوکرولیشن رو رسم میکنم ولی نمیتونم تشخیص بدم خودهمبستگی داره یا نه. ممنون-

1379moradi

عضو جدید
نماد ریاضی لطفا جواب دهید دوستان

نماد ریاضی لطفا جواب دهید دوستان

ببخشید بااین که رشته ی من ربطی ریاضی نداره اما می خواستم بدونم چه طوری در نماد ریاضی {دربحث مجموعه ها} بیان کنم عددی یکان 2 نداشته باشد یعنی یکانش 2 نباشد اگر جواب دهید بسیار ممنون می شوم

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ببخشید بااین که رشته ی من ربطی ریاضی نداره اما می خواستم بدونم چه طوری در نماد ریاضی {دربحث مجموعه ها} بیان کنم عددی یکان 2 نداشته باشد یعنی یکانش 2 نباشد اگر جواب دهید بسیار ممنون می شوم
از مفهوم همنهشتی استفاده کنین، برای عدد مفروض a میشه نوشت:
3c8c79012aeebb48b9128a4011e231ad.png
که در این رابطه، b نماینده باقی مانده، n نمایانگر پیمانه یا مقسوم علیه تقسیم a بر n هست، خوب اگر بخواهیم بگیم که باقیمانده نباید دو باشه، باید بگیم عدد a، به پیمانه 10 یا mod 10 نباید b باشد. یعنی در این رابطه صدق نکند، در مجموعه ها میشه این طور نوشت:
Capture.JPG

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر رفیق خودم ؛ olel_albab جان
یه راهنمایی درباره تئوری انتگرال کوشی میخواستم

مشاهده پیوست 173664
سلام بر تک امیر_14 تالار ریاضی و رفیق شفیق ما:gol:
چی انتگرال رو میخوای؟ کامل توضیح بدم؟ بگم از کجا آمده؟
یکم زیاد میشه ها عیب نداره؟ اگر میبینی باید کامل بگم برات توی ورد بنویسم برات بفرستم. هان؟

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بر تک امیر_14 تالار ریاضی و رفیق شفیق ما:gol:
چی انتگرال رو میخوای؟ کامل توضیح بدم؟ بگم از کجا آمده؟
یکم زیاد میشه ها عیب نداره؟ اگر میبینی باید کامل بگم برات توی ورد بنویسم برات بفرستم. هان؟
من خدایی عاشق اخلاقتم!

آقا حقیقت امر با رابطه 24 مشکل دارم
ولی اگه فکر میکنی خیلی وقتت رو میگیره اصلا نمیخواد

hamed_62

عضو جدید
سلام
کسی میدونه چطوری میشه نشان داد که مجموعه S={1-x,1+x,1-x^2} مستقل خطی است؟

mhr74

عضو جدید
حل سوالات ریاضی

حل سوالات ریاضی

سلام دوستان استاد ریاضی مان همش سوال هایش اثباتی است این برگه را هم برای حل داده ولی من فقط توانستم 1 و 2 را حل کنم این ها داخل چه کتابی هستند؟ لطفاً کمک کنید بگید چه کتابی بخرم که این مسئله ها را با حل شان داشته باشه خودم توماس دارم ولی داخلش نبود

مربوط به درس ریاضی 1 است رشته ام مهندسی برق است

ممنون نمیی دانستم باید کجا تاپیک بزنم

http://bayanbox.ir/id/9118149715250889176?info

baran256016

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخواست کمک

درخواست کمک

salam man barname algorit nevil va newton ro baraye yaftane chand jomleeye daroonyab da maple mikham age kasi betoone komakam kone mamnoon mishm

sidhadi2000

عضو جدید
نحوه محاسبه حجم آب موجود در استوانه خوابیده؟؟؟

نحوه محاسبه حجم آب موجود در استوانه خوابیده؟؟؟

باسلام خدمت شما دوستان عزیز:

یه مخزن آب(تانکر) داریم که شعاع دایره اون 1.5 متر وطولش 6 متر هست واین استوانه بصورت خوابیده هست . لطفا منو در مورد محاسبه
حجم آبی که در این تانکر هست (مثلا 50 سانتی متر از کف این استوانه خوابیده آب موجود داریم)راهنمایی کنه...:)

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باسلام خدمت شما دوستان عزیز:

یه مخزن آب(تانکر) داریم که شعاع دایره اون 1.5 متر وطولش 6 متر هست واین استوانه بصورت خوابیده هست . لطفا منو در مورد محاسبه
حجم آبی که در این تانکر هست (مثلا 50 سانتی متر از کف این استوانه خوابیده آب موجود داریم)راهنمایی کنه...:)

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام به دوستان ریاضی دان عزیز

آقا کسی می تونه یه مثال 6 معادله 6 مجهول به ما بده !! من خیلی دنبال یه مثال گشتم ولی چیزی پیدا نکردم ..

بازم ممنون .

mohamad-68

عضو جدید
موجک هار و دنباله توابع موجک....

موجک هار و دنباله توابع موجک....

سلام دوستان.من دانشجوی ارشد مکانیک هستم در مورد دنباله توابع موجک دنبال مقاله یا کتاب میگردم استاد ریاضیات مهندسی این موضوعو پروژه داده .چه منابعی رو مطالعه کنم.لطفا.خواهشا راهنماییم کنید.شدیدا به نمره پروژه نیاز دارم:)

moh72

عضو جدید
سلام خدمت همه، این انتگرال چطوری حل میشi؟:wallbash:
q.gif

--------------------------
ویرایش: dx جا افتاده!

آخرین ویرایش:

mohamad-68

عضو جدید
کمککککککککککککککککککککککک کککک

کمککککککککککککککککککککککک کککک

سلام دوستان.در مورد موجک هار و دنباله توابع موجک مطالبی دارید؟در این مورد کتابی هست که به من معرفی کنید.ممنون میشم.

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
سلام دوستان.در مورد موجک هار و دنباله توابع موجک مطالبی دارید؟در این مورد کتابی هست که به من معرفی کنید.ممنون میشم.

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CDQQFjAC&url=http%3A%2F%2Fjirss.irstat.ir%2Fxml_out.php%3Fmag_id%3D7&ei=IchVUt-2KszZsgbV94HYDw&usg=AFQjCNFiOMlOmpdZtFx7L3FYbzcn5uwmxQ&bvm=bv.53760139,d.Yms

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من اولین بار بود این اسم به گوشم می خورد ولی توی گوگل سرچ کردم، توی ویکی پدیا هم هست،
http://en.wikipedia.org/wiki/Haar_wavelet

اگر توی گوگل با همین کلید واژه بگردی فکر کنم چیز های خوبی پیدا کنی

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به دوستان ریاضی دان عزیز

آقا کسی می تونه یه مثال 6 معادله 6 مجهول به ما بده !! من خیلی دنبال یه مثال گشتم ولی چیزی پیدا نکردم ..

بازم ممنون .
مثال عملی میخوای؟ خب خودت بشین 6 معادله غیر خطی با 6 تا مجهول بنویس، اگر کاربردی میخوای بگو تا ما هم دنبالش بگردیم. راستش دقیقا متوجه نشدم چی میخوای

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان.من دانشجوی ارشد مکانیک هستم در مورد دنباله توابع موجک دنبال مقاله یا کتاب میگردم استاد ریاضیات مهندسی این موضوعو پروژه داده .چه منابعی رو مطالعه کنم.لطفا.خواهشا راهنماییم کنید.شدیدا به نمره پروژه نیاز دارم:)
توی متلب هم تبدیلش هست، توی هلپ متلب بگرد، احتمالا رفرنس های خوبی اونجا پیدا می کنی

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر رفیق خودم ؛ olel_albab جان
یه راهنمایی درباره تئوری انتگرال کوشی میخواستم

مشاهده پیوست 173664
آقا ما هر کاری می کنیم یه جاش به مشکل می خورم، اون عبارت ثابت رو از یه روش بدست میارم، اون انتگرال دومی رو از یک روش دیگه، توی روش دوم، عبارت ثابت اولی نیست، توی روش اول علاوه بر این دو تا یه چیز دیگه هم اضافه میارم، البته که من اشتب کردم، حالا راه حلم رو تا دو روز دیگه میذارم، ببین اشکالش کجاست.:w20:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه، این انتگرال چطوری حل میشi؟:wallbash:
مشاهده پیوست 174219

--------------------------
ویرایش: dx جا افتاده!
سرت رو نکوب به دیوار بابا:biggrin: (tan(x/2 رو برابر u بگیر و با این تغییر متغیر انتگرال رو حل کن، جواب MSP339221gf06dcc16095ih0000602a784face83c21.gif
رو بدست میاری، سینوس و کسینوس رو هم بر حسب تانژانت x/2 جایگزین کن. بقیش حله

mohamad-68

عضو جدید
از لطفتون ممنون دوستای گلم.استاد ریاضیات مهندسی پیشرفته به عنوان پروژه ازم خواسته.اتفاقا خیلی تو نت و ویکی پدیا گشتم اما حس میکنم اطلاعات کاملی نیستن.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
کسی میدونه چطوری میشه نشان داد که مجموعه S={1-x,1+x,1-x^2} مستقل خطی است؟
برای اینکه ثابت کنیم یک فضا خطی مستقل هست یا نه باید تعریف زیر رو بدونیم:
مججموعه ای در فضای خطی وابسته هست اگر اسکالر هایی مانند Ci هایی که همشون صفر نستند وجود داشته باشند به طوری که
Capture.JPGدر این صورت فضای حاصل وابسته است، اگر تنها راهی که این رابطه صفر باشه این باشه که تمام ضرایب مولفه های فضا(x) یعنی ضرایب c صفر باشند، این فضا مستقل هست.
در مورد مثال شما، فضای حاصل نمایشی از چند جمله های مرتبه دوم هست، واضح هست که شما می تونی با ترکیب خطی از سه تا عضوی که نشون دادی تمام چند جمله های درجه حداکثر دو رو بسازی، درسته که دو تا جمله با درجه یک داری، اما با جمع این دو تا عضو پایه 1 رو تولید می کنی، پس مجموعه شما می تونه عضو ثابت، درجه یک و نهایتا درجه دو رو تولید کنه، با بکار بردن تعریف فوق هم می تونی این کار رو بکنی و در نهایت نتیجه می گیری که تنها راهی که ترکیب خطی اینا صفر باشه اینه تمام ضرایب 1+x و x+1- و 1+x^2-، یعنی ci ها صفر باشه.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
مثال عملی میخوای؟ خب خودت بشین 6 معادله غیر خطی با 6 تا مجهول بنویس، اگر کاربردی میخوای بگو تا ما هم دنبالش بگردیم. راستش دقیقا متوجه نشدم چی میخوای

سلام
دلم براتون تنگ شده بود !!:D
راستش می خوام یه 6 معادله 6 مجهول رو با روش های مختلفی مثل گوس جردن و اینها با متلب حل کنم ولی مثالی پیدا نکردم .. البته تا الان فکر می کردم اگه خودم شروع به نوشتن این معادلات کنم ممکنه اصلا به جواب نرسم ولی اگه اعداد رو از اول برای خودم در نظر بگیرم حتما درست در میاد ..

به هر حال ممنون ..
با این حال اگه 6معادله 6 مجهول آماده داری ممنونت می شم بهم بدی !!:child:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
دلم براتون تنگ شده بود !!:D
راستش می خوام یه 6 معادله 6 مجهول رو با روش های مختلفی مثل گوس جردن و اینها با متلب حل کنم ولی مثالی پیدا نکردم .. البته تا الان فکر می کردم اگه خودم شروع به نوشتن این معادلات کنم ممکنه اصلا به جواب نرسم ولی اگه اعداد رو از اول برای خودم در نظر بگیرم حتما درست در میاد ..

به هر حال ممنون ..
با این حال اگه 6معادله 6 مجهول آماده داری ممنونت می شم بهم بدی !!:child:
آقا ما چاکریم، شما که خودت استادی برادر.
یه انتقال حرارت گذرا یا پایا فرقی نمی کنه در نظر بگیر، بعدش به روش عددی 6 تا گره درونش در نظر بگیر، 6 تا معادله، شش تا مجهول، حله، فضل 4 اینکروپرا دیگه

بالا