رفع اشکال | دروس فنی ساختمان آزمون ارشد معماری

raha pania

کاربر بیش فعال
سلام دوستان بقیه تمرینارو به روش سارا جان حل کردم اما نمیدونم جوابم درسته یا نه
XY-ZY+XZ-ZT+ZU+TU=2XZ
ZT+XY-YT+YZ=XY
BC-AD+AC+BD+2AB=2AB
AB+BC-DA+CD-DB=BD
مرسی از همتون

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد سؤال اول که معمارباشی عزیز جواب دادن. از رو کتابا کامل که بخونی خودت متوجه میشی. نمودار منحنی مربوط به بار گسترده (مثل بار وزن خود سقف) و نمودار شکسته برای بار متمرکز( مثل تأسیسات سنگین مثلاً وزن برج خنک کننده در یک بام وسیع) هست.
در مورد شکلا، نمودارهای برش و خمش یکسانند چون بارگذاری یکسانه. توی شکل اول، اتصال تیر قاب به ستون هاش صلبه، اتصال صلب یک گشتاور مقاوم در برابر گشتاور ناشی از بار ایجاد می کنه . پس گشتاور در محل اتصال صفر نیست. و طبیعتاً از مقدار گشتاور وارد بر مرکز تیر هم کاسته میشه. در حالی که اتصال مفصلی(تصویر دوم) همچین خاصیتی رو نداره. دقت کن نمودار ها یکسانن، فقط توی تصویر اول نمودار به بالا انتقال پیدا کرده. یه ایراد کوچیک توی تصویر اول هست، اونم علامت گذاری نمودار گشتاوره که – و+ ش جابه جاس.
به نظرم الان به جای مبانی سازه، جزوه ی استاتیک دانشگاه خودت، یا جزوه ی دیگه ای که نمودارها و مفاهیم تیر، قاب و اتصال رو خوب گفته باشه و بعدش هم کتاب استاتیک کاربردی رو بخون، مبانی سازه این موارد رو زیاد کامل توضیح نداده. صرفاً مفاهیمو گفته، حتما باید مثال های حل شده ببینی.
استاتیک بی یر جانسون هم اینا رو خوب توضیح داده.
مهیار جان اضافه کنم به توضیحات دوستمون سحر خانوم که :1-وقتی قاب ما اتصال صلب داره یعنی قاب صلب یک دهانه رفتار یکپارچه ای داره و دربرابر بارهای افقی و عمودی مقاومت بیشتری داره یعنی اتصال تیر به ستون گیر داره (یعنی اتصال صلب یا ثابت :انتقال و چرخش هر دو مهار شده اند اما اتصال مفصلی چرخش را مهار نمی کند همانند شکل پایینی ولی انتقال در تمامی جهات کنترل میشود و اتصال غلتکی چرخش را مهار نمکند وانتقال آزاد در یک جهت وجود دارد ) بنابر این وقتی تحت تاثیر بار فرار میگیره تیر ما تبدیل میشه به دو تا تیر کنسولی و یک تیر ساده حالا نمودار های برش با توجه به تیر کنسول سمت چپ میشه +و تا اونجایی که تیر به نقطه عطف میرسه ادامه پیدا میکنه.بعد از اون نمودار برش تیر ساده که تو کتاب هست و در نقطه وسط و(که بهش مرکز ثقل میگیم) صفر میشه که در این مکان ما بیشترین گشتاور خمشی رو داریم و دوباره در سمت راست که تیر ما دوباره کنسولی هست با توجه به جهت عکس العمل ،نیروی برش ما منفی خواهد بود و در ادامه همون برش تیر ساده خواهد بود تا برسه به اتصال تیر به ستون.برای توضیحات بیشتر میتونی به کتاب سازه در معماری صفحه 132 تا 140 مراجعه کنی .و این نکته از کتاب که میگه از اتصال صلب عناصر عمودی و افقی قاب 3 پیامد حاصل میشه :1-دو انتهای تیر مهار شده و در نتیجه تیر صلب تر میشود و مقاومت خمشی بیشتری برای حمل بارهای سنگین پیدا میکند 2-ستون ها نه تنها بارهای فشاری تیر و وزن خودشان بلکه تنش های خمشی حاصل از اتصال با تیر را نیز تحمل میکنند 3- یک نیروی افقی جدید برای نگه داشتن قاب در حالت تعادل تحت اثر بارهای عمودی لازم است.

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میشه خرپای کمربندی و خرپای کلاهی بگین چیه!؟؟

کلاهی خرپایی ک فقط در بالاترین نقطه وجود داره ولی خرپای کمربندی هم میتونه بالا باشیه هم تو ترازهای وسطی ساختمون ک پیرامون ساختمون رو گرفتن

shiva2009

کاربر بیش فعال
میشه خرپای کمربندی و خرپای کلاهی بگین چیه!؟؟

1.یه ساختمان بلند رو در نظر بگیر که در نماش از قاب استفاده شده و سازه ی اصلیش هسته مرکزیه. در برابر بارهای افقی مثل باد و زلزله، هسته ی مرکزی باید هم خمش و هم برش رو تحمل کنه. حالا اگر قاب های نما رو به نحوی به هسته متصل کنیم، مجموعه ی حاصل یکپارچه میشه، رفتارش در این حالت به یک تیر طره ای شبیه هست که هسته جان تیر و فقط برش رو تحمل می کنه و قاب های نما بال تیر. به عبارتی ارتفاع تیر برابر میشه با کل ضخامت ساختمون و بازوی گشتاور مقاوم افزایش پیدا می کنه. (هسته در محل تار خنثی قرار می گیره)

2.اگر هسته ی مرکزی وجود نداشته باشه و قاب های مهاربندی شده تنها سیستم باربر افقی ساختمون باشن، دهانه های انتهایی هرطبقه مهاربندی میشه و در ارتفاع ساختمون یک نوع خرپای عمودی شکل می گیره. این خرپاها هرچند طبقه با خرپاهای کمربندی به هم متصل میشن و یک اَبَرقاب رو شکل میدن که سختی ساختمون رو به خصوص در برابر زلزله افزایش میده.

3. یه کاربرد دیگه هم دارن این خرپاها اونم اینه که تغییر شکل های حرارتی ستون های خارجی رو کنترل می کنن.

به خرپای بخش بالایی خرپای کلاهی و به خرپاهای میانی کمربندی میگن. کتاب توضیحات بیشتری میده که برای معماری ضرورتی نداره دونستنش.

حالت دوم ،شکلش توی صفحه ی 69 ساختمان ها فولادی اومده که سال 91 هم سؤال کنکور بود.
سیستم های ساختمان بلند منبع کنکور معماری نیست . فقط از اشتراکاتش با کتابای دیگه گاهی سؤالات ساده طراحی میشه.
می دونم توضیح زیاد واضح نیست. ولی اینترنتم سرعتش پایینه نمی تونم عکس آپلود کنم .

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس یعنی اینم باید بخونیم؟؟؟؟ اخه من تو تست های دکترا دیدم شکلش تو کتاب درک رفتار سازه بود ...

ممکنه من دقیقا یادم نیست. کتاب درک رفتار یه کتاب کلی و راجع به همه سازه ها توضیح داده. من منظورم این بود که مربوط به مبحث سازه های بلنده.
ولی چون امسال سال اول 2 کتاب ساختمانهای بلند گلابچیه و ماشالا این 2 کتاب روی هم نزدیک 1500 صفحه رنگی هست مطمئن باشید ازش سوال میاد.
پیشنهاد من ایه که حتما حداقل خلاصه این کتابها را که احتمالا دی و بهمن میادش تهیه کنید. یا کارگاهایی که راجع به اونها نزدیک کنکور برگزار میشه برید.
البته اگه وقت برای خود کتاب ندارید

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیز این مطلب از چه کتابیه؟

عزیز حتما یه چیز میدونم ک میگم.تو کتاب خوندج دیگه.کنکور 91 معماری رو برو نگاه کح یکی از سوالاش همینه ک تو پرسیدی.چه میدونم تو کدوم کتاب اونده یادم نیست ک

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من یه سوال دارم:
تست 151 کنکور کنکور هنرهای ساخت امسال: همون چیدمان پله و آسانسور چه جوری باید بهش جواب میداد.؟
البته من با اطلاعات خودم درست زدم ولی میخواستم بدونم منبع مشخصی داشت؟

shiva2009

کاربر بیش فعال
بچه ها من یه سوال دارم:
تست 151 کنکور کنکور هنرهای ساخت امسال: همون چیدمان پله و آسانسور چه جوری باید بهش جواب میداد.؟
البته من با اطلاعات خودم درست زدم ولی میخواستم بدونم منبع مشخصی داشت؟

والا منبع که داره حتماً، از نظر تئوری باید مبحث 15 باشه، همون آسانسور پله اینا. ولی چک کردم شکلش نبود. از این تیپ سؤالا هرسال توی هنرهای ساخت می یاد، زیاد سخت نیستن، همونطور که خودت میگی باید به کمک اطلاعات عمومی و مطالب پراکنده ای که توی لیسانس و یااز "کتاب هایی مثل ساختمان ها چگونه عمل می کنند" به دست می یاریم بهشون جواب بدیم.

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اکوستیک:
نوفه متغیر : در این نوع نوفه تغییرات تراز صدا در طول زمان حداقل بین 10-15 دسی بل می باشد .اکوستیک قیابکلو صفحه 87
در حالی که تو جزوه ایزدی تو صفحه 107 نوشته 10-25 کسی میدونه کدومش درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اکو ستیک : صفحه 89:کلیه جداره ها باید طوری طراحی گردنند که دارای حداقل شاخص کاهش صدای وزن یافته یاشند
تو جزوه ایزدی نوشته حداقل بعد خطش زدن نوشتن حداکثر با توجه به تعاریف فصلهای قبل اینجا حد اکثر درسته

sara_slash1

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب آکوستیک من از صفحه 38 تا 55 رو نداره....
یکی لطف میکنه عکس بگیره از این صفحات(38 تا 55) وبداره اینجا؟:(
ممنون

mrabie

عضو جدید
اکوستیک:
نوفه متغیر : در این نوع نوفه تغییرات تراز صدا در طول زمان حداقل بین 10-15 دسی بل می باشد .اکوستیک قیابکلو صفحه 87
در حالی که تو جزوه ایزدی تو صفحه 107 نوشته 10-25 کسی میدونه کدومش درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اکو ستیک : صفحه 89:کلیه جداره ها باید طوری طراحی گردنند که دارای حداقل شاخص کاهش صدای وزن یافته یاشند
تو جزوه ایزدی نوشته حداقل بعد خطش زدن نوشتن حداکثر با توجه به تعاریف فصلهای قبل اینجا حد اکثر درسته

من این کتاب ُ نخوندم اما فکر نمی کنی برای اینکه ضابطه چیزی رو مشخص کنن باید حداقل هاش رو باید بهمون بگن ؟ حداقل ها باید رعایت بشه نه حداکثر !

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من این کتاب ُ نخوندم اما فکر نمی کنی برای اینکه ضابطه چیزی رو مشخص کنن باید حداقل هاش رو باید بهمون بگن ؟ حداقل ها باید رعایت بشه نه حداکثر !
شاخص کاهش صدا هر چی بیشتر باشه بهتره پس کلیه جداره ها باید حداکثر شاخص کاهش صدا رو داشته باشن...

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته فک کنم شاخص کاهش صدا وزن یافته با وزن نیافته فرق داشته باشی سجی جونم. نه؟
فرقم نداشته باشه چون شرافت گفته فرق دارش میکنیم.......وزن نیافته من نخوندم و ندیدم ولی چندجور داره از این شاخصا
بچه هامنهماکوستیک قیابکلو رو خوندم هم جزوه ایزدی
جزوه ایزدی همونه فقط اضافاتش حذف شده چند صفحم بیشتر نیست
اگه وقت نکردین کتاب رو بخونین همونو بخونین........اگه هم نخریدین به نظرم نخرین همون جزوه باشگاه رو بخونین

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال اول مارو که جواب ندادید ولی میشه بگید چرا با اینکه نمودار خمشی تو یکی با یکی دیگه متفاوته ولی نمودار برشیشون یکیه؟ به نظر من که باید اشتباه باشه

عکس پایینی فقط واسه بار عمودیه
یع عکس دیگم هس که برا بار افقیه که اونو نزاشتی
و عکس سوم برای وقتیه که هم بار قائم داریم هم نیروی افقی که در نتیجه نمودارهارو با هم ترکیب میکنه که میشه عکس اولی که گذاشتی

3ara6erafat

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرقم نداشته باشه چون شرافت گفته فرق دارش میکنیم.......وزن نیافته من نخوندم و ندیدم ولی چندجور داره از این شاخصا
بچه هامنهماکوستیک قیابکلو رو خوندم هم جزوه ایزدی
جزوه ایزدی همونه فقط اضافاتش حذف شده چند صفحم بیشتر نیست
اگه وقت نکردین کتاب رو بخونین همونو بخونین........اگه هم نخریدین به نظرم نخرین همون جزوه باشگاه رو بخونین
وای داداشی چقدر هوای منو داری. میسی میسی
نمیدونستم اینقده مهم شدما
یه چیزی تو ذهنم هس. باید برم نیگاش کنم پیداش کنم بیام توضیحش بدم

Anita.Mosavi

عضو جدید
وای داداشی چقدر هوای منو داری. میسی میسی
نمیدونستم اینقده مهم شدما
یه چیزی تو ذهنم هس. باید برم نیگاش کنم پیداش کنم بیام توضیحش بدم

منم یادمه استادمون میگفتش شاخص وزن یافته و نیافته. خدا کنه جزومو پیدا کنم

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بار شالوده گسترده ، بار سطحی گستردست یا بار خطی؟ اخه تو جزوه من هرجاش یه چیز نوشته .فکر کنم سطحیه . :confused:

دیافراگم چیه؟ :redface::redface: ( نخندین به سوالام )

shiva2009

کاربر بیش فعال
بار شالوده گسترده ، بار سطحی گستردست یا بار خطی؟ اخه تو جزوه من هرجاش یه چیز نوشته .فکر کنم سطحیه . :confused:

دیافراگم چیه؟ :redface::redface: ( نخندین به سوالام )

باری که شالوده به خاک انتقال میده، بار سطحیه، اصلاً پی گسترده رو واسه همین می سازن، وقتیه که خاک نمی تونه بار متمرکز یا خطی رو تحمل کنه. باری که پی نواری (پی زیر دیوار) به زمین انتقال میده خطیه. یا مثلاً اگر پی ستون ها فقط در یک امتداد به هم وصل بشن بار خطیه (این دومی رو جایی نخوندم فقط واسه روشن شدن توضیح مثال زدم.) باری که به خود شالوده وارد میشه بستگی به سازه ی رویی داره (که احتمالاً ستون هست و متمرکز میشه.)

دیافراگم رو یه بار تو همین تاپیک گفتمااا:razz: دوباره میگم: دیافراگو یه تعریف کلی داره: به صفحه ی سازه ای (صفحه ی منتقل کننده ی بار) میگن دیافراگم. مثلاً پوسته بتنی یه جور دیافراگمه یا دیوارهای بنایی همین طور.
اما اون تعریفی که توی منابع کنکور بهش بر می خوری منظورش اینه: صفحه ی افقی که بارهای جانبی رو تحمل کرده و اونا رو به سیستم مقاوم قائم (قاب خمشی یا دیوار برشی...) انتقال میده. مثلاً کف طبقات دیافراگم هستند.(در این مورد طراحی لرزه ای توضیح خوبی داره)

aban.sabz

عضو جدید
سلام. از کتاب درک رفتار سازه ها یک سوال دارم:
صفحه 146 در مورد سقف دوچرخه ای گفته که حلقه ی خارجی فشاری و داخلی به صورت کششی عمل می کنه، من متوجه نشدم که چطوری حلقه خارجی به صورت فشاری عمل میکنه :confused:اگه توضیح بدین واقعا ممنون میشم،:smile: اگه تصویر مسیرهای نیرو رو هم بذارید که عالی میشه!!:smile:;)

Omid_Mehraz

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
کسی می تونه در مورد تیر گربر _gerber beam توضیح بده که چه عملکردی داره؟ توی مرکز ژرژپمپیدو استفاده شده، و توضیحش خیلی گنگه. ( کتاب استاتیک کاربردی، صفحه ی 156)

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. از کتاب درک رفتار سازه ها یک سوال دارم:
صفحه 146 در مورد سقف دوچرخه ای گفته که حلقه ی خارجی فشاری و داخلی به صورت کششی عمل می کنه، من متوجه نشدم که چطوری حلقه خارجی به صورت فشاری عمل میکنه :confused:اگه توضیح بدین واقعا ممنون میشم،:smile: اگه تصویر مسیرهای نیرو رو هم بذارید که عالی میشه!!:smile:;)

قبل از هر چیز باید بدانی که کابل فقط کشش تحمل میکنه درسته؟
پس طبق این موضوع تمایل داره هر چیزیا که بهش وصل باشه به سمت خودش بکشه یعنی حلقه وسط را میکشه که باعث گشاد شدن حلقه و در نتیجه تحمل نیروی کششی میشه.
و حلقه خارجی را هم میکشه که باعث فشرده شدن و در نتیجه تحمل نیروی فشاری میشه. اینم شکلش:
CVHVbBMtR82AQJBdJJU7aReH.jpg

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
کسی می تونه در مورد تیر گربر _gerber beam توضیح بده که چه عملکردی داره؟ توی مرکز ژرژپمپیدو استفاده شده، و توضیحش خیلی گنگه. ( کتاب استاتیک کاربردی، صفحه ی 156)

گربر تیر ساده ای که تکیه گاه های 2 سر آن 2 تیر طره ای است: یعنی یک تیر ساه که از 2 سمت روی 2 طره بنشیند: در واقع ترکیب 3 تا تیره.

Drawing1 Model (1).jpg
وسطی: تیر ساده
2 تای کناری: طره

معمارباشی

عضو جدید
سلام دوستان.

سلام ...
ببین وقتی تیری با مقصل بین دو تیر طره شده قرار بگیره بهش می گن تیر گربر
ممکنه در نقطه مفصل ، مفصل واقعی وجود نداشته باشه ولی اعضای تیر در اون نقطه کوچک شده (نازک شده) و با ضعیف شدنش نقش مفصل رو ایفا می کنه مثل عکس پل زیر :

798px-3_spans_Gerber's_beam_(support-support-hinge).svg.jpg

cantilever_bridge.jpg

بالا