گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

behnam_mech1987

عضو جدید
سلام دوستان عزيزم
چرا كم كار شديد
بحث جديد باز كنيد و سوال كنيد و با هم جلو ببريم-عكس بذاريم و دوباره پرسش و پاسخ راه بندازيم
منتظرتون هستيم

مهندس خسته نباشید،در مورد روال کار اجرای تاسیسات مکانیکی ،یعنی پست 396 می تونین کمکم کنید؟

behnam_mech1987

عضو جدید
در مورد پوش فیت تا جایی که من می دونم نحوه اجراش هست که خیلی مهمه،یعنی ساپورت ها هم از نظر تعداد و هم فاصله رعایت شده باشند تا اتصال ما تحت فشار نباشد و با کوچکترین ضربه وارده از هم باز نشود.

behnam_mech1987

عضو جدید
دوستان بحث گاز رو خیلی جدی بگیرید،بیش از آنچه فکر می کنید مهمه، چون مستقیما با جان انسانها سر و کار داره، 2 تا بحث دودکش و تامین هوای احتراق خیلی خیلی نیاز به دقت دارند، معمولا مالکان ساختمان لوله کشی گاز رو مثله آب می دونند ، من دیدم آبگرمکنی که به جای دودکش خانم خانه قابلمه روی آن گذاشته،یا مثلا این آدرس برید و نمونه های بسیار وحشتناکی از دودکش رو ببینید. http://mahdi194.blogfa.com/

بحث هوای احتراق هم با توجه به دوجداره بودن پنجره ها و دریچه های بی معنی که تو مبحث می گوید باید به هوای بیرون باز شود ( معمولا توسط مالک با هوای سردی که وارد اتاق میشه مسدود می شوند) به اندازه دودکش مهم هست. هوای کم موجب احتراق ناقص و در نتیجه تولید co مونوکسید می شود که میل جذب زیاد در خون دارد و فرد را ظرف چند دقیقه از کار می اندازد. شخص مجال فرار به بیرون را هم پیدا نخواهد کرد! تا جایی که من می دونم احتراق کامل و تولید co2 به انسان ضرری ندارد، چون انسان دی اکسید کربن پس می دهد و این گاز میل ترکیبی نخواهد داشت.

5901730

عضو جدید
سلام خدمت بچه های تاسیسات
من ناظر تاسیسات مکانیکی هستم و یک سال و اندی هست کار نظارت رو شروع کردم. البته شغل اصلیم تو شرکت نفت. دوست دارم موضوع تایپیک رو که موضوع کلی و خیلی مناسبیه ادامه بدیم. از بقیه دوستان هم میخوام ادامه بدن

5901730

عضو جدید
به عنوان نکته اولی که فکر میکنم مفید باشه به همه دوستانی که مثل خودم تازه کارن پیشنهاد میکنم که کتابهای تاسیسات فنی و حرفه ای که فایل pdf اون هم تو اينترنت هست بخونن

5901730

عضو جدید
در مورد گاز هم چون خودم ناظر گاز هم هستم باید یگم که همونطور که دوستمون گفت خیلی مهم و حساسه. باید در بازرسی گاز رعایت سه نکته اصلی رو ابتدا مطمئن شد: 1. دودکشها 2. اطمینان از هوای احتراق کافی برای وسایل گازسوز 3. آزمایش عدم نشت گاز. بقیه موارد (که در مبحث 17 هست) مهم ولی در درجه دوم اهمیته

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در مورد پوش فیت ایراداتش اگر میشه کمی توضیح بدین. ممنون
منم اخرش نفهميدم اين لوله پوش فيت چه حسن بالاتري نسبت به پلي اتيلن داشت كه وارد بازار شد فقط سرعت اجراي بالايي دارد
وگرنه از نظر بست خيلي بيشتر استفاده ميشود
از نظر تست نهايت 6 متر ستون اب و بمدت نيم ساعت است
ازنظر مقاومت خيلي ضعيف تر از پلي اتيلن است
رايز رهاي عمودي حتما بايد كاملا عمود باشند و بر روي شاسي فلزي فيكس شوند
البته دوستان صاحب نظر بيشتر در مورد محاسن اين لوله ميدانند بهتر نظر خودشان را بگويند

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حداقل ضخامت ورق براي ساخت كانال هوا با مقطع مربع يا مستطيل

تا 30cm يا 12in ورق فولادي (گالوانيزه رنگ نا پذير0.50mm ......ورق آلومينيومي 0.60mm

33تا 75cm يا 13تا30in ورق فولادي 0.60mm........ورق الومينيومي0.70mm

78تا 137cmيا 31تا 54in ورق فولادي 0.70mm.......ورق آلومينيومي 0.85mm

140 تا 213cm يا 55 تا 84in ورق فولادي 1mm........ورق آلومينيومي 1.25mm

بزرگتر از ابعاد بالا .....,ورق فولادي 1.25mm.......ورق الومينومي 1.40mm

اندازه ها براي بزرگترين بعد مقطع كانال است

mahdip

عضو جدید

سلام مهندس بابك عزيز و دوستان ديگر
چند مورد از مزايا و معايب پوش فيت رو كه برگرفته از كتابچه شركت پلي ران است براتون قرار ميدم كه انتخاب نوع جنس با خود شماست:
پيشنهاد ميكنم اين كتابچه رو كه 2 جلدي هست حتما حتما از نمايشگاه پيش رو تهيه كنيد كه مطالب كاربردي زيادي داخلش هست

001.jpg002.jpg

babakv

عضو جدید
سلام
دوستان دبی فاضلاب بر حسب متر مکعب در روز رو چطوری باید بدست آورد ؟
برای بدست آوردن حجم سپتیک لازم دارم

mahdip

عضو جدید
سلام
دوستان دبی فاضلاب بر حسب متر مکعب در روز رو چطوری باید بدست آورد ؟
برای بدست آوردن حجم سپتیک لازم دارم
سلام مهندس عزيز
تعدادي جدول وجود دارد كه در اينترنت سرچ كني بدست مي اوري
يك راه اين است كه مقدار آب مصرفي را برحسب تعداد نفرات بدست اوري و در 0.8 ضرب كني كه ميشود فاضلاب توليد شده مثلا براي يك رستوران 80 نفري براي هر نفر 20ليتر آب در روز مصرف ميشود و اگر 2 وعده در روز سرو كند ميشود 3200 ليتر در روز كه 0.8 آن مقدار فاضلاب توليدي است
راه ديگر جدواولي كه مقدار فاضلاب توليدي را براي هر نفر گفته است در هر صورت بعد از بدست آوردن مقدار فاضلاب توليدي بايد مجدد به جدول مراجعه كني يعني:
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]1. اگر حجم فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز تا 2 متر مکعب باشد، حجم تانک 3 متر مکعب منظور می شود. [/FONT][FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]2.اگر حجم فاضلاب 2 تا 6 متر مکعب باشد، حجم تانک 1.5 برابر حجم فاضلاب محاسبه می گردد. [/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]3.اگر حجم فاضلاب 6 تا 60متر مکعب باشد حداقل حجم تانک مطابق رابطه زیر بدست می آید: [/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif] [/FONT]

[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]V=4500+0.78Q [/FONT]

موفق باشي

mahdip

عضو جدید
مهندس خسته نباشید،در مورد روال کار اجرای تاسیسات مکانیکی ،یعنی پست 396 می تونین کمکم کنید؟
سلام مهندس عزيز- حتما
بحث بسيار جالب و مهميه روند كار تاسيسات در يك پروژه
سعي ميكنيم به كمك هم به مرور و در چند پست اين مساله رو جلو ببريم

mahdip

عضو جدید

با سلام
يكي ديگر از مباحث مهم در اجراي لوله هاي پوش فيت دقت در اجراي بست ميباشد
با دقت تمام به اجراي بست ثابت و متحرك (غير ثابت) در لوله هاي عمودي و همچنين فاصله اين بست ها در لوله هاي افقي توجه كنيد -دقت كنيد كه معمولا بست ثابت پشت سوكت يا همون سركاسه قرار ميگيرد نه در جلوي آن-

پیوست ها

• 003.jpg
    003.jpg
    43 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 004.jpg
    004.jpg
    17.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

behnam_mech1987

عضو جدید
عکس

عکس

دوستان رو عکس های ارائه شده توضیحات گذاشتم ،زیاد با سلیقه نیست اما واسه یادگیری فکر کنم خوب باشه.

پیوست ها

• ax.rar
    3.9 مگایابت · بازدیدها: 0

omidyekkalam

عضو جدید
سلام
استفاده از کدام لوله های غیر فلزی برای اب گرم مصرفی از نظر قوانین و مقررات ملی ساختمان مجاز است؟
در مبحث 14 فقط اشاره PEX و PEX-ALL-PEX شده، امکان داره از لوله های PE-RT هم استفاده کرد؟

reza_esi13

عضو جدید
سلام
استفاده از کدام لوله های غیر فلزی برای اب گرم مصرفی از نظر قوانین و مقررات ملی ساختمان مجاز است؟
در مبحث 14 فقط اشاره PEX و PEX-ALL-PEX شده، امکان داره از لوله های PE-RT هم استفاده کرد؟
سلام

پی آر تی ( PERT )

پلي اتيلن (Poly Ethylen Raised Temperature Resistance)PERT

Ø پلي اتيلن PERT به معني پلي اتيلن مقاوم در درجه حرارت بالا در واقع يک کوپليمر اتيلن-اُکتن مي باشد. اين پليمر داراي يک ساختار مولکولي بي نظير با يک توزيع زنجير جانبي کنترل شده مي باشد . اين نوع پلي اتيلن با داشتن خواص خزشي و مقاومت هيدرواستاتيک طولاني مدت، پليمري را براي مصرف کننده مهيا مي کند که احتياجي به کراسلينگ شدن ندارد . اين نتايج دال بر مفيد و سودمند بودن آن در مقابل PEX براي توليد لوله مي باشد .

Ø اين پليمر به دليل انعطاف پذيري (Flexibility ) بالايي که دارد استفاده از آن را براي توليد لوله هاي گرمايشي به عنوان يک انتخاب برتر ممکن ساخته است .

Ø يکي از برتري هاي لوله هاي PERT نسبت به لوله هاي PEX ، قابليت بازيافت آنها مي باشد .
استاندارد اين لوله ها ASTM F1282 مي باشد و اين نوع لوله ها نيز داراي گواهينامه فني ساختمان و مسكن - و نيز استاندارد ملي ايران بوده و جهت لوله كشي سيستم آب سرد و گرم و رادياتور و فن كويل و گرمايش از كف نيز مورد استفاده قرار مي گيرد

پکس (pex)

• سه روش عملياتي جهت توليد پكس ( pex )
vروش پراكسيدي ( a )
vروش سيلاني ( b )
vروش تابش الكترون ( c )

PEXشركت پویا پایپ به روش سيلاني (Pex-b)، تولید شده و داراي گريد مخصوص آشاميدني و بهداشتي است و طبق مبحث 14 و 16 مقررات ملي ساختمان ، استفاده از لوله پليمري Pex جهت سيستم حرارتي و برودتي و سيستم هاي بهداشتي مجاز مي باشد

fedrina

عضو جدید
سلام دوستان.
بسیار خوشحالم که اینجا رو پیدا کردم. 10 صفحه را تا حالا خو.ندم.
من پایه 2 دارم ولی تا الان دنبال کار نظارت نرفته بودم. الان دارم کارآموزی بازرسی گاز میرم و اولین کارم را هم به امیذ خدا گرفتم. یه ساختمان 5 طبقه با 1000 متر زیربنا. فعلا در مرحله تخریب هست اما بسیار استرس دارم چون واقعا مراحل کارو نمیدونم. هر چند کارآموزی گاز که میرم خودش خیلی کمک میکنه. کاش تاسیسات هم کاراموزی داشت. به نظر من واقعا لازمه.
بسیار ممنون میشم اگر منو در اولین کارم راهنمایی کنید. امروز مالک کپی پروانه ساختمان را برام اورد. تنها نکته ای که تو این مرحله به نظرم ضروری بود کف شوی چاه اسانسور بود. بهش گفتم به معمارتون بگید به محل لوله تخلیه دقت داشته باشه.

radameen

عضو جدید
سلام دوستان...
اينجا كسي هست كه امسال اولين سال شروع به كارش باشه و از طريق سامانه كار گرفته باشه؟؟؟

fedrina

عضو جدید
تا حالا 27 صفحه از تاپیک را خوندم. ممنون از دوستانی که تجربیات ارزشمندشونو بدون چشم داشت به اشتراک میزارند. همینطور که گفتم من دارم کاراموزی بزرسی گاز را میگذرونم. چیزایی که یاد گرفتم را اینجا میزارم. شاید برای دوستان تازه کار مثل خودم مفید باشه.

fedrina

عضو جدید
کنتور گاز
فاصله کنتور از سیم هاب برق روکار حداقل 10cm و از کنتور برق 50cm و از آبگرمکن 1m
ارتفاع لوله جانشین کنتور 180cm. تا 220cm هم بلامانع است.
قبل از دیوارچینی برای کنتورها قاب محافظ در نظر گرفته شود.
فاصله لوله های خروجی کنتور از هم 16cm و تا سر علمک 40cm رعایت شود
ورودی و خروجی کنتور باید عمودی باشد تا امکان چرخش نداشته باشد
قطر لوله از سر علمک تا کنتور برای واحد مسکونی حداقل 1 اینچ و برای واحد تجری کم مصرف ½ اینچ هم قابل قبول است.

fedrina

عضو جدید
مواردی که در نقشه باید توجه کرد
تطابق ایزومتریک با پلان
SIZING واحد
طولانی ترین مسیر(دفت در مرزها)
Size کلکتور مطابق طولانی ترین مسیر
محل قرارگیری انشعابات (به طور مثال بخاری نزدیک پنجره نباشد یا شیر بالای سر اجاق گاز قرار گیرد.)
دریچه تامین هوا و موقعیت آن در صورت لزوم بررسی شود. (پنجره از نظر درزبندی و مساحت اپارتمان بررسی شود.)
جدول مصرف و مصرف اشتراک پذیری

mehrdadenayat

عضو جدید
سلام دوستان
من دانشجوی سال آخر سیالاتم و قصد دارم برم نرم افزارهای کریر و revit mep را یاد بگیرم به نظرتون واسه طراحی این نرم افزارها مناسبه؟ اگه چیز دیگه هم نیازه بگید
راستی یه سوال دیگه
درسته که میگند باید 3 سال از مدرکت بگذره تا بتونی امتحان نظام مهندسی بدی؟

آخرین ویرایش:

mahdip

عضو جدید
سلام
من سوال در خصوص گزارشاتي كه بايد يك مهندس ناظر تاسيسات به نظام مهندسي بايد بدهد سوال دارم كه :
1.چند تا گزارش طي تكميل شدن ساختمان بايد به نظام مهندسي ارائه دهد؟
2.توي چه فرم هايي بايد بنويسد؟
3.و چه موقع بايد اين فرم ها را تكميل و ارائه دهد؟

سلام مهندس رضاي عزيز
متاسفانه در تهران بر خلاف شهر هاي ديگر (حتي شهر هاي نزديك تهران مثل كرج) ماده 33 يا همون نظارت از طريق ثبت نام در نظام مهندسي و ... راه نيوفتاده ميگند كه بيايد و ثبت نام كنيد اما هنوز كسي بدون رابطه نتونسته كار بگيره و مافيائي بازي در اين كار زياده بنابراين شخص حقيقي به تنهائي هنوز وارد بحث نظارت ماده 33 نشده و هيچ يك از اين چك ليست ها پر نميشود اما اگر به آدرس زير مراجعه كنيد تعدادي چك ليست جهت بازديد به طور پيشنهادي قرار داده شده http://www.tceo.ir/Page.aspx?DataID=786
فعلا اعلام كردند تا 3000 متر مربع و بالاتر ماده 33 و نظارت شخص حقيقي انجام ميشود اما همانطور كه ميدونيم بيشتر آپارتمان هاي داخل تهران حتي اگر 7 طبقه هم كه باشند بالاي 2000 متر زير بنا ندارند و با اين كار فعلا سر مهندسا رو گرم كردند كه شايد روزي كار بهشون برسه و شايد يه آپارتمان با بناي بالاي 3000 متر ساخته بشه شايد.......
قصور من در مورد جواب ندادن همين بود
موفق باشيد.

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان
من دانشجوی سال آخر سیالاتم و قصد دارم برم نرم افزارهای کریر و revit mep را یاد بگیرم به نظرتون واسه طراحی این نرم افزارها مناسبه؟ اگه چیز دیگه هم نیازه بگید
راستی یه سوال دیگه
درسته که میگند باید 3 سال از مدرکت بگذره تا بتونی امتحان نظام مهندسی بدی؟

سلام دوست عزيز
اين سوال دوم شما به وفور در اين سايت پرسيده شده كافيه يه وقت كوچيك بذاري و بگردي مثلا در تايپيك "
تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)
و جوابش بله است
اما در مورد سوال اول
اگر اتوكد بلد نيستي سراغ هيچ نرم افزاري نرو اول اتو كد-در ضمن كرير عصاي دسته حلال مشكلات نيست بايد شما درك درستي است سيستم هاي تهويه مطبوع بارهاي جداره ها و سولار و .... داشته باشي تا نرم افزار رو درك كني
پيشنهاد ميكنم اگر تونستي كرير تحت داس كار كن كه خيلي خيلي دقيق تر اما اگه پيدا نكردي و نتونستي و ... حتما HAP 4.5 رو كار كن چون ورژن هاي قديميش مشكل محاسبه رطوبت نسبي و .... دارند فايل ضميمه رو مطالعه كن

پیوست ها

• ROTOOBAT NESBI.pdf
    105.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان عزيزم
بحث بسيار مهم كه در هيچ جائي به اون پرداخته نميشه آتشنشاني و اعلام و اطفاء حريق است و علت آن نبود سواد كافي نزد مهندسا و به خصوص كارشناسان سازمان آتشنشاني كشورمان است
اگر به سازمان آتشنشاني شهرتان مراجعه كنيد وقتي سوالي ميپرسي ميگند ما طبق NFPA كار ميكنيم اما انصافا ايندفعه كه رفتيد از همون كارشناس بپرسيد كدوم صفحه و كجا جواب ندارد كه بگويد چون بلد نيست فقط حفظ كرده،در ضمن NFPA مخصوص كشور آمريكاست كه اگر ما بخواهيم طبق اون كد كار كنيم مثلا منبع ذخيره آب بسيار بزرگ ميشود
چند روز پيش سازمان آتشنشاني بودم از كارشناس سوال كردم براي يك ساختمان 7 طبقه چطور منبع ذخيره رو حساب كنم گفت براي 3 واحدي 6000 ليتر براي 2 واحدي و كمتر 3000 ليتر (اين شد استاندارد NFPA در كشور ما ) بدون در نظر گرفتن مصارف و متراژ و حتي جزئيات
هنوز هيچ دستورالعمل مدون و درست و حسابي موجود نيست تقريبا سليقه اي است با كمي چاشني استاندارد خارجي غلط و غلوط
حال دوستان اگر كسي در اين مورد كار كرده بنده هم اندك اطلاعات دارم بسيار بحث خوبي از آب در مياد و استقبال ميكنم
منتظر نظرات شما هستم

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزيزم
بحث بسيار مهم كه در هيچ جائي به اون پرداخته نميشه آتشنشاني و اعلام و اطفاء حريق است و علت آن نبود سواد كافي نزد مهندسا و به خصوص كارشناسان سازمان آتشنشاني كشورمان است
اگر به سازمان آتشنشاني شهرتان مراجعه كنيد وقتي سوالي ميپرسي ميگند ما طبق NFPA كار ميكنيم اما انصافا ايندفعه كه رفتيد از همون كارشناس بپرسيد كدوم صفحه و كجا جواب ندارد كه بگويد چون بلد نيست فقط حفظ كرده،در ضمن NFPA مخصوص كشور آمريكاست كه اگر ما بخواهيم طبق اون كد كار كنيم مثلا منبع ذخيره آب بسيار بزرگ ميشود
چند روز پيش سازمان آتشنشاني بودم از كارشناس سوال كردم براي يك ساختمان 7 طبقه چطور منبع ذخيره رو حساب كنم گفت براي 3 واحدي 6000 ليتر براي 2 واحدي و كمتر 3000 ليتر (اين شد استاندارد NFPA در كشور ما ) بدون در نظر گرفتن مصارف و متراژ و حتي جزئيات
هنوز هيچ دستورالعمل مدون و درست و حسابي موجود نيست تقريبا سليقه اي است با كمي چاشني استاندارد خارجي غلط و غلوط
حال دوستان اگر كسي در اين مورد كار كرده بنده هم اندك اطلاعات دارم بسيار بحث خوبي از آب در مياد و استقبال ميكنم
منتظر نظرات شما هستم

سلام جناب
ممنون از توضیحاتتون
یه سوال:این NFPA رو میشه یه توضیح مختصر بدید؟

plamber

عضو جدید
توی واحد های نظام مهندسی زده پروژه تخصصی تاسیساتی منظورش چیه ؟
1- یعنی پروژه پایانی دوره کارشناسی باید با عنوان طراحی و محاسبه سیستم تاسیسات یک ساختمون باشه؟
2-یا میتونه در مورد دستگاه های تاسیساتی مثل چیلر بویلر پمپ و... باشه
از دوستانی که در مورد این موضوع اطلاع دارن لطفا یه توضیح مختصری بدن.

commision_Page_7.jpg

mahdip

عضو جدید
سلام جناب
ممنون از توضیحاتتون
یه سوال:این NFPA رو میشه یه توضیح مختصر بدید؟

سلام
NFPA National fire protection association
استاندارد ملزومات آتشنشاني آمريكاست
مثلاNFPA13 مربوط به استاندارد اسپرينكلر هاست
NFPA14 مربوط به جعبه هاي آتشنشاني است
NFPA20 مربوط به استاندارد پمپ هاي آتشنشاني است و .......
توي اينترنت يه سرچ كوچولو هم بكني كلي مطلب دستگيرت ميشه
موفق باشي

بالا