مباحث مرتبط با مهندسان (ناپیوسته علمی-کاربردی و تکنولوژی)

اعظم01

عضو جدید
دوستان عزیز من ریز نمراتمو از دانشگاه گرفتم میشه لطف کنید بگید ک میتونم سال بعد ظراحی رو شرکت کنم...امسال نظارت ثبت نام کردم.ممنون میشم راهنمایی کنید
دوره کاردانی
هندسه 1-2
تنظیم شرایط 1-2
ساخت و ارائه -21
طراحی فنی
شناخت مواد
ریاضیات
ترسیم فنی 1-2
ایستایی 1-2
عناصر جزئیات 1-2
تعمیر و نگهداری1
معماری جهان
تمربن معماری
نقشه برداری
روستا
متره برآورد
آشنایی با طراحی معماری
مدیریت تشکیلات کارگاهی
دوره کارشناسی
ریاضی2
عناصر و جزئیات 2
طرح 2
روستا
معماری معاصر
تاسیسات مکانیکی الکتریکی
طرح3
سازه های فلزی
سازه ها بتنی
مدیریت تشکیلات کارگاهی
تنظیم شرایط 2
طرح 4
روشهای ظراحی و تولید صنعتی
مبانی نظری معماری
طرح 5
تحلیل سازه
تحلیل فضای شهری
طرح نهایی
میبینید توروخدا الان ک ریز نمرات به دستم رسیده میفهمم ک یه سری دروس رو دوبار گذروندیم...عناصر.... تنظیم....:mad:

آره عزیزم می تونی شرکت کنی من همین دروس رو گذروندم و تونستم تو آزمون شرکت کنم

اعظم01

عضو جدید
همه چیز درباره کمیسیون هم ارزی و بچه هایی که هنرستان درس خواندن

کسانی که هنرستان معماری می خونن دو دسته هستن:
1-فنی و حرفه ایی
2- کاردانش
قابل ذکر است که واحدهای بچه های فنی حرفه ایی با بچه های کاردانش فرق میکنه.
مبنای کنکور کاردانی بچه های هنرستان درسهای شاخه فنی حرفه ایی هستش و لذا برای کنکور.کاردانشی ها باید کتابهای فنی حرفه ایی ها رو بخونن. ( درسهایی مثل شناخت مواد و مصالح.عناصر جزئیات.مبانی طراحی معماری و....)
و وقتی بچه های کاردانشی کاردانی قبول میشوند همان ترم اول باید یک سری واحدهایی که تو هنرستان نخوندن مثل همین شناخت مواد و مصالح وعناصر جزئیات رو به صورت پیش (پیش نیاز دانشگاهی) پاس کنند.
ولی بچه های فنی حرفه ایی دیگه نباید این واحد ها رو پاس کنن چون تو هنرستان پاس کردند.
مشکل از همین جا شروع می شه:
به این صورت که چند سال بعد بچه های کاردانش می توانند از طریق کمیسیون هم ارزی پروانه طراحی بگیرند ولی بچه های فنی حرفه ایی نمی توانند.
چرا؟
به دلیل همین درس شناخت مواد و مصالح که جزء درسهای کمیسیون هم ارزی است
و همین درس توی ریز نمرات دوره کاردانی بچه هایی که از کاردانش آمده اند با عنوان(شناخت مواد و مصالح پیش نیاز دانشگاهی) وجود دارد
ولی:
بچه های فنی حرفه ایی این درس(شناخت مواد و مصالح )رو توی ریز نمرات کاردانی ندارند.چون در هنرستان پاس کردن.
و برای همین یک درس از پروانه طراحی باز می مانند.
در ضمن کارنامه هنرستان برای کمیسیون هم ارزی شرط نیست که بگوییم ما شناخت مواد رو در آنجا پاس کردیم.

دلم برای خودم میسوزه که یکی از همین بچه های فنی و حرفه ایی هستم و در کمیسیون برای همین یک درس رد شدم.
باید اعتراض همگانی کرد.

کارنامه هنرستانتون رو به همراه ریز نمره های دانشگاه به نظام مهندسی ارائه بدید ، مصالح هنرستان رو ازتون قبول می کنن . برای یکی از دوستان من همین طور شد . نگران نباشید

اعظم01

عضو جدید
سلام دوستان یکی ممکنه این تبصره از کمیسیون ماده هفت رو واسم ترجمه کنه:confused:

صدور پروانه اشتغال به کار با کد اصلی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد رشته های اصلی که با ارائه مدرک کارشناسی خود میتوانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با صلاحیت طراحی و نظارت(بدون محدودیت) دریافت نمایند، بلامانع می باشد.

د

من از نظام مهندسی سوال کردم گفتم چنین آیین نامه ای دارید گفتن بله داریم ولی بهش عمل نمی شه !!!!!!!!!!!!!!!!!!

اعظم01

عضو جدید
خب کاردانی ها فنی بودن پیش دانشگاهی نداشتن ، اما ما چند سال ریاضی خوندیم و پیش دانشگاهی هم داشتیم باید یه فرقی بین این دو تا باشه به هر حال ...

اون سختی که ما تو دبیرستان و سال های آخر کشیدیم شما ها باید برای گرفتن ارشد و مهر و امضا تحمل کنید...

براي چراغ هاي همسايه هم نور آرزو کن
بي شک حوالي ات روشن تر خواهد شد...

اعظم01

عضو جدید
خب کاردانی ها فنی بودن پیش دانشگاهی نداشتن ، اما ما چند سال ریاضی خوندیم و پیش دانشگاهی هم داشتیم باید یه فرقی بین این دو تا باشه به هر حال ...

اون سختی که ما تو دبیرستان و سال های آخر کشیدیم شما ها باید برای گرفتن ارشد و مهر و امضا تحمل کنید...

salam..ehtemalan on ostadetoonam khodesh briazi bode..on mogeh k riazia tazeh gabol shodan v miran daneshgah faniha had agal ye doreh 30 rozeh karamozi to daftarayeh mohandesi boodan.badasham tazeh bayad 2 term bekhone ta darshaei k ma to 2 sal honarestan khondimo pass koneh ..man khodam yazd dars khondam tamam karayeh bachehayeh danshgah yazd v azad yazdo khodam anjam midadm hamoon riazihaeei k shoma mifarmaein alef ro az b tashkhis nemidan.albateh man gasd tohin v bi ehterami nadarm...moshkel asli system amozesh ma hast k ma 2 sal bishtar memari mikhonim .shoma 2 sal bishtar riazi onvagt toye daneshgah v bazar kar ba ham edgam mishim.negaran nabash hala dir nashodeh k bar shomaha ham bazi dar biaran felan zooreshon b maha reside ..b har hal ma nemikhaym inja az behtar ya badtar bodan ham sohbat konim inja ma hamamoon ozveh jameyeh mohandesi memari hastim.ishala k moshkelmoon ba yek etehad gavi hal konniim b omid on rooz .

من کاری ندارم سطح کی بالاتره اگر هم ریاضی فیزیک باشه بلد باشه ولی من توی دانشگاه تا حالا کسی رو ندیدم که از فنی ها بهتر کار کنند نقشه بکشند و اسکیس کاری کنند .......

من رشتم ریاضی فیزیک بوده همه بچه های کلاسمونم همینطور
ولی استادمون میگه سطح ما از بچه های فنی بیشتره

دوستان به جای اینکه بحث کنید که کارشناسی ناپیوسته های ریاضی بهترن یا هنرستانی ها بهتره یه فکر اساسی برای حل این مشکل کنیم که ارتقاء طراحی بچه های ناپیوسته فقط تا پایه دوئه .
گاهی ایمان پیدا می کنم که از ماست که برماست

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
آره عزیزم می تونی شرکت کنی من همین دروس رو گذروندم و تونستم تو آزمون شرکت کنم

شما طراحی تونستین؟؟با نظارت و اجرا کاری ندارم چون اون دو تارو شرکت کردم.
و آشنای با طراحی معماری رو اون زمان به ما طراح 1 گفتن ضریبش 4 هست...تو واحدهایی ک گذروندم ولی تو همین سایت خوندم ک اونو به عنوان طرح 1 نمی دونند...شما کی شرکت کردید؟؟؟جدیدا یا پارسال ک قبول شده باشید و پروانه اشتغال بدن بهتون ک مطمئن بشیم؟

yaghoobb

عضو جدید
salam hag ba shomast chi kar konim .akheh ye saheb nadare inja bege be ina age ma nemitoonim chera madrak midin .pass in emthean chiyeh maro misanje k badesh minevisid mortabet age mortabeteh pass emtehanesham mortabet v asoontar begirid.dadash man ina hamash bahonast moteasefaneh.vagarna olag zir in mantegh kamaresh khord mishe age kesi mitoneh manage koneh chi لطفا به همدیگر کمک کنیمkar konim .etraz ba dalil v madrak behtarin .khod ina be ma goftan niaz b pass kardan shenakht mavad v ... nadarin.khoda azashon nagzareh.b har hal man dar khedmatam

nader eng

عضو جدید
کارنامه هنرستانتون رو به همراه ریز نمره های دانشگاه به نظام مهندسی ارائه بدید ، مصالح هنرستان رو ازتون قبول می کنن . برای یکی از دوستان من همین طور شد . نگران نباشید

با سلام و تشکر اعظم01

اول به اطلاع میرسانم که من سه درس مقدمات طراحی معماری 1 .مقدمات طراحی معماری 2 و شناخت مواد و مصالح رو ندارم.
و قابل ذکر است که من قبل از اقدام برای کمیسیون از مدیر قسمت عضویت سازمان نظام مهندسی البرز آقای گلچین همین سوال رو کردم که من میتوانم برای شناخت مواد کارنامه هنرستان رو ارئه کنم که ایشان گفتند کارنامه هنرستان قبول نیست.
شما چه پیشنهادی دارید؟
و اینکه می تونم بپرسم دوست شما از نظام کدام شهر اقدام کرده است؟
و در آخر برای دو درس (مقدمات طراحی معماری 1 .مقدمات طراحی معماری 2) چه کار کنم؟
ببینید تو همان فایلی که شما ارئه دادید مقدمات طراحی معماری = آشنایی با طراحی معماری =ساخت و ارائه قرار داده شده است و نکته اینجاست که من هیچ کدام از این درسها را ندارم.
ممنون میشم باز هم محبت کرده و پاسخ دهید.:gol:

arefeh

کاربر ممتاز
با سلام و تشکر اعظم01

اول به اطلاع میرسانم که من سه درس مقدمات طراحی معماری 1 .مقدمات طراحی معماری 2 و شناخت مواد و مصالح رو ندارم.
و قابل ذکر است که من قبل از اقدام برای کمیسیون از مدیر قسمت عضویت سازمان نظام مهندسی البرز آقای گلچین همین سوال رو کردم که من میتوانم برای شناخت مواد کارنامه هنرستان رو ارئه کنم که ایشان گفتند کارنامه هنرستان قبول نیست.
شما چه پیشنهادی دارید؟
ببینید تو همان فایلی که شما ارئه دادید مقدمات طراحی معماری = آشنایی با طراحی معماری =ساخت و ارائه قرار داده شده است و نکته اینجاست که من هیچ کدام از این درسها را ندارم.
مگه شما دوره کاردانی چند واحد پاس کردی؟من 73 تا پاس کردم.ک هم اشنایی با طراحی داشتم هم ساخت و ارائه 1 و 2؟!!!!!!:razz:میشه 10 واحد همین 3 تا درس...تازه ما 4 ترمه تموم کردیم...به شما چی داده اون دانشگاه ک تموم کردین؟؟؟واقعا دانشگاه هام مزخرفن به خدا....

اعظم01

عضو جدید
شما طراحی تونستین؟؟با نظارت و اجرا کاری ندارم چون اون دو تارو شرکت کردم.
و آشنای با طراحی معماری رو اون زمان به ما طراح 1 گفتن ضریبش 4 هست...تو واحدهایی ک گذروندم ولی تو همین سایت خوندم ک اونو به عنوان طرح 1 نمی دونند...شما کی شرکت کردید؟؟؟جدیدا یا پارسال ک قبول شده باشید و پروانه اشتغال بدن بهتون ک مطمئن بشیم؟

من پروانه نظارت رو قبلا گرفتم . طراحی رو امسال شرکت کردم . نتیجه کمیسیون هم ارزی رو هم چند روز پیش از نظام مهندسی استان (تهران ) گرفتم . من لیست دروس مورد نیاز رو توی تاپیک "کمیسیون هم ارزی" توی همین باشگاه گذاشتم . طراحی معماری 1 همون آشنایی با طراحی معماریه

اعظم01

عضو جدید
با سلام و تشکر اعظم01

شما چه پیشنهادی دارید؟

دوست من کارنامه هنرستانشو به نظام مهندسی تهران ارائه داد. راستش یکی دیگه از دوستانم چون چندین سال پیش کاردانی معماری خونده مثل شما طراحی معماری 1 یا ساخت و ارائه رو با این اسم ها نگذرونده ولی مثلا 4-5 تا ترسیم فنی و نقشه کشی گذرونده یا مثلا دو تا فولاد و بتن پاس کرده و .... دوستم تصمیم داره به وزارت علوم مراجعه کنه و به دانشگاهش که یه نامه برای نظام مهندسی بیاره و بگه که این دروس رو با عناوین دیگه گذرونده . فکر نمی کنم به آزمون آذر برسه ولی امیدوارم نتیجه بگیره . هر نتیجه ای حاصل شد خبرتون می کنم

mm.ai

عضو جدید
اصلا موافق نیستم...من به شخصه از اول هم معماری دوست داشتم...اما از فنی بدم میومد چون دائم گفته میشد بجه تنبلها میرن فنی و اونهایی ک معدلشون به ریاضی و تجربی نمیخوره برا اینکه قید درس رو نزنن میرن کارو دانش یا فنی حرفه ای(من خودمواسه این علاقه به فنی نداشتم وگرنه از اولم یادمه تصمیمو 3 راهنمایی ک بودم گرفتم ک مهندسی بخونم مخصوصا معماری)
حالا در هر صورت چه فنی چه ریاضی هر کدوم الان دارن یه لطمه ای رو میبینم...در ضمن دوست عزیز خیلی از فنی ها رو میشناسم ک اندازه ارزن هم بلد نیستن و توو دانشگاه از من نوعی ک ریاضی بودم کمک میگرفتن...پس همه اینها چرته...یه سری از سر اجبار رفتن فنی یه سری از سر علاقه...:smile:
این نظر شماست-منم باهاش مخالفم-بد و خوب به هر حال همه جا هست -خواه ناخواه هرجایی افرادی با توانمندی کمتری(به این دلیل که فعل خواستن رو در خودشون صرف نکردن) هستن-دوست خوب کسایی هم هستن که در همون رشته ریاضی هم به اجبار یا ناآگاهی رفتن(معمولا برای تمامی رشته ها خواه ناخواه پیش میاد -به نظره من خیلی خوبه که آدم یه صفحه تو رشتش باعشق و علاقه بخونه تا اینکه 100 صفحه فقط بخاطر رسیدن به یه شغل خوب- و اجباری خوندن مطالب به منزله فقط تمام کردن کتاب-مهم نیست که ترجیحا فقط برسی (هدف)،چجوری گام برداشتنو رسیدنم مهمه-اصلا چرا باید زمانی که میشه دوید راه رفت؟
از اونجایی که من شخصا آدمی شوخ تبعم جمله قبلم رو گفتم(بخاطر این الان میگم که تو حرفام تناقضی وجود نداشته باشه دوستان شاکی بشن :smile: ) ما اهدافی والاتر از این صحبتها داریم و اون این هستش که تمامی ما از مجموعه معماران هستیم-همیشه باید هوادار همدیگه باشیم که البته هستیم و خواهیم بود(فرض هم بر این میگیریم که شما هم از یه فرعی اومدین اصلیو با هم این راهو ادامه دادیم :) )

nader eng

عضو جدید
سلام به همه جدید ترین مصوبات کمیسیون هم ارزی منتشر شد.مورخ 23/6/92

به سایت www.Alborz-Nezam.ir مراجعه کنید. بخش کمیسیون ارزی

Architect Abbas

عضو جدید
دوست عزیز یعنی اگه این درسا رو بگذرونیم با پروانه با کد 100 میدن؟
ممنون از اطلاع رسانید
سلام
باتشكر از خبر خوب nader eng قاعدتا بايد مشكل بيشتر دوستان مرتفع شده باشد و كد اصلي (كد100)را دريافت كنن

mm.ai

عضو جدید
ای بابا-این مصوبه جدیدم که باز مثله همون پارسالیست که-قضیه شناخت مواد واسه ما تکنولوژیا که هنوز توش مشکل داره-تازه همچین واضح و بی پرده درباره مسئله مهر ما که اصلی میشه یا مرتبط حرفی نزده-دیگه گندشو در آوردن -اههههههههههه

yaghoobb

عضو جدید
حل مشکل مهندسان هنرستانی

حل مشکل مهندسان هنرستانی

سلام مهندسان عزیز
امیدوارم همه در سلامت کامل باشید .به نظر من قبل از اینکه ما به هر چیز دیگهای فکر کنیم باید به فکر ساخت یه تشکل متحد و قوی باشیم.بنابراین من پیشنهاد میکنمابتدا یک مدیر بین خودمون مشخص کنیم و هر کسی که علاقه مند بود ایمیل یا تلفنشوبرا مدیر بفرسته و مدیر این مشخصات رو در قالب یک فایل اکسل ذخیره کنه .البتهبهتره که نوع مدرک و وضعیت نظام مهندسیشو هم ذکر کنه.وقتی تعدادمون زیاد بشه ومتحد باشیم میتونیم به همدیگه کمک کنیم.هیچ جای دنیا نمیگن کسی که 2 سال بیشتر دریک زمینه ای فعالیت کنه صلاحیتش از بقیه کمتره.تازه باید 2 تا امتحان سخت بدی بعدبزنن برات مرتبط.2 سال دیگه هم میگن تو مدرکتون نوشته مرتبط برید غاز بچرونید.
متشکرم.

mm.ai

عضو جدید
سلام دارم خدمت شما دوست و همکار عزیز-مطمئنا تعداد نفراتمون که این مشکل رو تو تکنولوژی داریم کم نیست-ما هنرستانی هستیم-دو سال زودتر از دیگران معماری رو شروع کردیم- و خواهان گرفتن منت نیستیم-بلکه ما به دنبال گرفتن حقمونیم که به ناحق ازمون گرفتن-دوستان با حضور هر چه بیشتر خودتون در این تاپیک سعی در حل مشکل خودتون و کل مجموعه دوستان و همکاران هنرستانی تون بکنید-با تشکر

nader eng

عضو جدید
سلام به همه
آقا ما هم هستیم.
یعقوب جان آگه بتونی خودت مدیر بشی که دیگه عالی میشه.
و آگه بشه بچه ها طی 2 الی 3 ماه جمع بشن و اعتراض رو بندازیم بعد از آزمون آذر عالی می شه.
یعقوب جان این پیام رو توی تاپیک های دیگه هم بزن تا همه خبر دار بشن.
یا علی.

اعظم01

عضو جدید
سلام دارم خدمت شما دوست و همکار عزیز-مطمئنا تعداد نفراتمون که این مشکل رو تو تکنولوژی داریم کم نیست-ما هنرستانی هستیم-دو سال زودتر از دیگران معماری رو شروع کردیم- و خواهان گرفتن منت نیستیم-بلکه ما به دنبال گرفتن حقمونیم که به ناحق ازمون گرفتن-دوستان با حضور هر چه بیشتر خودتون در این تاپیک سعی در حل مشکل خودتون و کل مجموعه دوستان و همکاران هنرستانی تون بکنید-با تشکر

من هنرستانی نیستم ولی موافقم اعتراض کنیم. ما هم هستیم!

yaghoobb

عضو جدید
بهتره ما با هم باشیم و منسجم بشیم.چون مهندس زیاده نمیدونن چیکار کنن چوبشو میزنن تو سر ما.

archi&tini

عضو جدید
طبق اون چیزی که من امروز شنیدم...مشکل طرح یک که فقط اسمش برای ما که کاردانی ها فرق داره همچنان باقی مونده..... خب این چه وضعیه. ؟ یه تفاوت اسمی دلیل بر رد صلاحیت ما از نظر طراحی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

nader eng

عضو جدید
خواهشمندم مهندسان هرچه زودتر برای اعتراض :neutral: اعلام موجودیت کنند. :evil:

archi&tini

عضو جدید
مشکل ما از اولش با وزارت علوم که اسم درس طراحی یک رو برای ما کاردانی پیوسته ها و کارشناسی نا پیوسته عوض کرده ....همین...باید به وزارت علوم اعتراض کنیم

jorojodan

عضو جدید
سلام دوستان. یه سوال!
من کاردانی کامپیوتر خوندم بعد تغییر رشته دادم و واسه کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری خوندم.حالا میخوام بدونم نظام مهندسی صلاحیت طراحی و نظارت و اجرا به من میده یا نه؟

منم با مریم موافقم.اونایی که مدرک علمی کاربردی دارن کلا طراحی داخلیه.لطفا به دیگران هم اطلاع بدهید

سلام از این که رشته معماری رو انتخاب کردی خیلی خوشحالم و یکی از شانس هایی که اوردی فوق دیپلم کامپیوتر داری و من به نوبه خودم تبریک میگم.چون معماری باید کامپیوتر وارد باشی

yaghoobb

عضو جدید
مهندسین عزیز مشکل ما با وزارت علوم یا هر جای دیگه نیست بلکه مشکل ما با خودمونه.ما تا یکدل نشیم و تشکل نداشته بشیم هر روز مشکل داریم بدون اینکه قدرت حلشو داشته باشیم.میدونم که خیلی ناراحت هستیم اما بیاید بسازیم که اگه خودمون هم نتونستیم استفاده کنیم بعد از ما بتونن.لطفا هر کسی مایل هست مشخصاتشو برا من بفرسته در حد ایمیل شماره تلفن و وضعیت فعلی نظام مهندسی .متشکرم

arefeh

کاربر ممتاز
مرسی ممنون.ولی من جواب سوالم رو نگرفتم.

نه شما نمیتونید طراحی رو شرکت کنید...فقط اجرا و نظارت...برای طراحی باید بری تمام واحدهایی ک باید پاس بشه رو بگذرونی

soroush89

متخصص Photoshop
کاربر ممتاز
متاسفانه با این موضوع سلیقه ای برخورد میشه به همین خاطر از دوستان خواهش می کنم اگر به اداره مسکن و شهر سازی مراجعه کردن با شنیدن لغت "نــــــــــه" نا امید نشن. فرمی که نماینده نظام مهندسی در مسکن و شهرسازی به شما میده و عنوان میکنه اون رو پر کنید و به همراه ریزنمرات کاردانی و کارشناسیتون به اونها تحویل بدید، کلید حل این مسئله هست کاملاً دقت کنید که اون رو صحیح پر کنید. بعضی از دوستان در مقطع کاردانی برخی دروس رو پاس نکردن (مثل معماری جهان) که اون هم با تعامل با نماینده نظام مهندسی در سازمان مسک و شهر سازی حل میشه. تاکید میکنم فرم رو با دقت پر کنید.