[ نقشه برداری مسیر ]► نحوه برداشت >ترسيم پروفیل > محاسبه حجم خاک

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
با تشکر از راهنماییتون.
دوست عزیز الان من فایل با پسوند idx رو دارم و میخوام با لند محاسباتشو انجام بدم.روش کار چجوریه؟
فایل idx رو با فرمت txt ذخیره کن ،یه برگه اکسل باز کن بعد از منو ،open ، را بزن ، فرمت را در منوی پنجره ایی دوم به txt یا all file تغییر بده و فایلت را انتخاب کن ، گزینه اول و next ، حالا تیک space رو هم فعال کن و finish بزن،اضافات را پاک کن (فقطPXYZD) بمونه، فایل ذخیره با فرمت TXT مثل PO1 حالا XY با Z خط پروژه ، ذخیره با نام PO2>
با لند:
برای گروه نقاط 1 بعد از وارد کردن نقاط ،مرزبندی با پلی لاین، تولید سطح SURO1 با مرز بندی OUTHER ، بدون هیچ تاییدی برای break line ،مثلث بندی و نمایش 3D سطح و سپس شبکه بندی، رسم منحنی میزان.
گروه 1 را با دستور remove from drawing حذف موقت لایه های مربوط هم خاموش.
گروه 2 را هم مثل بالا،
دوست داشتی نقاط 1 رو هم وارد کن ، اما سطح جاریت باید سطح SURO1باشه.
(برای هر سح هم میتونی یک خط با هر اندازهای در هر امتدادی ، با پلی لاین بکشی،یا quick view را بزنی ، پروفیل طولی ببینی)
ساخت قشر (Stratum) با شرط سحح 1 بالا سطح 2 پایین.
ساخت یک سایت(Site Setting)
تعریف سایت (Define Site)
نمونه برداری از مقطع از سایت (Sample Sections) ا انتخاب روش پایانی (میانگین) یا منشوری ، جهت مقاطع در یکی از امتدادها (X یا Y)فاکتورها رو هم 1 میمونن.
محاسبه حجم با انتخاب Calculated Volume Total انتخاب همان روش بالا ، جهت مقاطع عکس انتخاب در بالا ، اگر بالا X بود اینجا Y باشه.
F2 رو بزن گزارش حجم رو ببین. فایل با فرمت prn در پوشه پروژه با txt باز کنی جدول محاسبات رو هم داری
گزینه مربوط به پلات رو هم در ترین جهت نمایش مقاطع داری.
سایت ریپورت هم در ترین داری که بهت جدول کلی میده.
در صورتیکه عملیات فقط خاکبرداری بوده و در گزارش خاکریزی هم داری ، خروجیت اشتباه.
روش به شکل civil در لند را هم که بلدی

land2000

عضو جدید
به اين پست مراجعه كن.................... #42

با اين برنامه مي توني ...................................... فايلتون رو باز كنيد...............و در نهايت با فرمت txt تبديل كنيد.................... اگه در اين تاپيك معرفي شده .............. مطالعه داشته باشي كار دستت مياد..........بدرود.
مطالعه کردم اما هیچ برنامه ای برای تبدیل پسوند idx به txt نبود.
ضمنا از دوستان کسی یه پرورژه یا فایل اماده کار شده با لند برای دپو رو داره؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
مطالعه کردم اما هیچ برنامه ای برای تبدیل پسوند idx به txt نبود.
ضمنا از دوستان کسی یه پرورژه یا فایل اماده کار شده با لند برای دپو رو داره؟

دوست من دقت نكرديد............. شما با برنامه ........... Leica Survey Office مي تونيد ................. فايل مورد نظر رو به txt تبديل كنيد........... ابتدا برنامه رو دانلود كنيد............ تا مراحل كار رو خدمتون بگم......... و گرنه از روشي كه مهندس هاشمي ارائه دادن استفاده كنيد.............

rashed.d

عضو جدید
سلام دوست عزیز
آره امکانش هست یک خط فرضی به عنوان z پروژه تعریف کن مثلا اگه پایین ترین ار تفاع پروژه 100 باشه شما برای با فاصله 20 متر روش کار اگر
نقطه 20 متر جلو تر ارتفاع 120 بود از رو خط مبدا 20 سانت برو بالا

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
آره امکانش هست یک خط فرضی به عنوان z پروژه تعریف کن مثلا اگه پایین ترین ار تفاع پروژه 100 باشه شما برای با فاصله 20 متر روش کار اگر
نقطه 20 متر جلو تر ارتفاع 120 بود از رو خط مبدا 20 سانت برو بالا

سلام الان نرم افزار سیویل تیریدی اومده راحت تر از لنده

سلام، هر چی گشتم دنبال سوال، سوال رو پیدا نکردم که بتونیم ما هم استفاده کنیم

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام دوستان
اگر فرض کنیم نقطه 1 باکیلومتر0 و ارتفاع 10 و نقطه3 با کیلومتر 100 و ارتفاع 20 را داشته باشیم .ایا رفرنس لاین نقطه 2 که در کیلومتر 50 قرار دارد را با ارتفاع 15 برای ما مشخص میکند؟
در واقع میخوام بدونم رفرنس لاین ارتفاع بین نقاط مرجع را انترپوله میکند یا نه؟
همچنین از دوستان اگر کسی با رفرنس لاین در زمینه راهسازی با دوربین ts02 کار کرده ممنون میشم 1 توضیح کلی و جامع در مورد کار با این گزینه به من بده.
اگر مراحل را بعد از توجیه دوربین کامل بگید ممنون میشم
با تشکر
فکر نکنم البته نطر شخصی منِ ، با رفرنس لاین پیاده کردن مسیر قشنگ بشه، به دل من نمیشینه به جای رفرنس لاین که باید یک خط مرجع تعریف کنی و مشاهدات و انجام بدی ، از منوی (پارسی ساخت وساز) استفاده کنی حرفه ایی تر . یه آموزش کوچیک هم برای کار با (کانستراکشن ) گذاشتم .دوست داشتی .......................

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sshayan59

عضو جدید
فکر نکنم البته نطر شخصی منِ ، با رفرنس لاین پیاده کردن مسیر قشنگ بشه، به دل من نمیشینه به جای رفرنس لاین که باید یک خط مرجع تعریف کنی و مشاهدات و انجام بدی ، از منوی (پارسی ساخت وساز) استفاده کنی حرفه ایی تر . یه آموزش کوچیک هم برای کار با (کانستراکشن ) گذاشتم .دوست داشتی .......................
sسلام
داستان از اینجا شروع میشه که ایا گزینه کانستراکشن ارتفاع بین نقاط اول و اخر را بر اساس فاصله و شیب طولی مسیر انترپوله میکنه یا نه؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
sسلام
داستان از اینجا شروع میشه که ایا گزینه کانستراکشن ارتفاع بین نقاط اول و اخر را بر اساس فاصله و شیب طولی مسیر انترپوله میکنه یا نه؟
ببینید بعضی وقتا تعابیر غلط از یک تعریف انتظارات نامعقولی را به همراه داره ،عین عبارات کاتولوگ دوربین های لایکا در مورد این دو برنامه به شرح زیر است:

Refrence line

The height of the first reference point is always used as the reference height for the calculation of the height differences

construction

The height of the line start point is always used as the reference height!
هیچ اشاره ایی به انترپوله برای هر دو نکرده.

رفرانس لاین بر اساس قرار دادن یک خط به عنوان مبنا و محاسبه فاصله نقاط از ان میباشد که مثلا موقعیت یک نقطه روی نقشه تا خط 45 متر باشه هر وقت به عدد 45 در قسمت لاین رسیدی ،یعنی نقطه درست ه.

construction
دو نقطه یکی اول و اخر را داری موقعیت نقاط را بین این دو نقطه بر اساس خطی واصل از انها بدست میاوریم. و میتونیم برای هر 5 متر با شیب ثابت h را حساب کنیم از h اولی کم کنیم تا روی صفحه دوربین مقدار تصحیح را بدونیم،
با دوربین هایی کار میکنیم که برنامه نویسی انها بر پایه اصول ریاضی و مثلثات و هندسه است ، با ربات های دارای هوش مصنوعی که سرو کار نداریم ،خودش بفهمه چه کاری رو کجا انجام بده.
بازم میگم این نظر شخصی من هست و لزومی نیست قبول کنید یا نکنید.
اگر اشتباه میکنم شما ببخشید به بزرگواریتون.

land2000

عضو جدید
دوستان من برنامه سیویل 3d ورژن 2013 رو نصب کردم.موقع کار باهاش که میخوام نقاط رو وارد کنم هر چی import point رو میزنم هیچی نمیشه!حتی گزینه space tools هم خاموشه و روش هر چی کلیلک میکنم هیچی نمیشه.
مشکل از کجاست؟ کسی لینک دانلود 2010 رو نداره؟

sshayan59

عضو جدید
ببینید بعضی وقتا تعابیر غلط از یک تعریف انتظارات نامعقولی را به همراه داره ،عین عبارات کاتولوگ دوربین های لایکا در مورد این دو برنامه به شرح زیر است:

Refrence line

The height of the first reference point is always used as the reference height for the calculation of the height differences

construction

The height of the line start point is always used as the reference height!
هیچ اشاره ایی به انترپوله برای هر دو نکرده.

رفرانس لاین بر اساس قرار دادن یک خط به عنوان مبنا و محاسبه فاصله نقاط از ان میباشد که مثلا موقعیت یک نقطه روی نقشه تا خط 45 متر باشه هر وقت به عدد 45 در قسمت لاین رسیدی ،یعنی نقطه درست ه.

construction
دو نقطه یکی اول و اخر را داری موقعیت نقاط را بین این دو نقطه بر اساس خطی واصل از انها بدست میاوریم. و میتونیم برای هر 5 متر با شیب ثابت h را حساب کنیم از h اولی کم کنیم تا روی صفحه دوربین مقدار تصحیح را بدونیم،
با دوربین هایی کار میکنیم که برنامه نویسی انها بر پایه اصول ریاضی و مثلثات و هندسه است ، با ربات های دارای هوش مصنوعی که سرو کار نداریم ،خودش بفهمه چه کاری رو کجا انجام بده.
بازم میگم این نظر شخصی من هست و لزومی نیست قبول کنید یا نکنید.
اگر اشتباه میکنم شما ببخشید به بزرگواریتون.
دوست گرامی از توضیحات شما بسیار ممنونم
ولی دوربینهای سری ts لایکا در رفرنس لاین گزینه انترپوله را دارد ولی شخصا هنوز نتونستم تستش کنم ببینم وضعش چطوره
اما گزینه کانستراکشن رو در سری ts اصلا باز نکردم ببینم گزینه انترپوله دارد یا نه

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ما برای خط تراز بتن رمپها و خط تراز بتن ایستگاه های قطار شهری که شیب 0.2% دارند از ریفرنس لاین با تنظیم ایترپولیت استفاده می کنیم

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
ما برای خط تراز بتن رمپها و خط تراز بتن ایستگاه های قطار شهری که شیب 0.2% دارند از ریفرنس لاین با تنظیم ایترپولیت استفاده می کنیم
برای این کار باید لمب قائم را از حالت زاویه قائم به حالت زاویه شیب گذاشت توی منوی تنظیمات، ایا؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ای وای نه مهندس. خود دوربین این کار رو اتومات انجام میده فقط باید Fixpoint ابتدا و انتهاتون Zش مطابق نقشه و روی شیب باشه.
مثلا فاصله اگر 100 متره و Z نقطه اول 960.00 هستش Z نقطه دوم 960.20 رو تو فیکس پونت بدید. بعد دوربین این دو نقطه رو بهم میبنده و z شو هم به هم می بنده. حالا شما هر جا dist بزنی میگه از این خط ریفرنس چه ارتفاعی داری. وقتی داری کد مگر رو میدی باید +0.100 باشی و وقتی داری فونداسیون با ضخامت 2.500 رو خط تراز میدی ارتفاعتون باید +2.600 از خط مرجع که خط خاک هستش رو داشته باشه.
در نقشه برداری قطار شهری خط مرجع TOP OF RAIL هستش.

limoo447

عضو جدید
سلام دوستان ن یه فایل اتوکد دارم که تو لند باز کردم ایا راهی هستش که از نقاط بصورت text خروجی بگیرم؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام دوستان ن یه فایل اتوکد دارم که تو لند باز کردم ایا راهی هستش که از نقاط بصورت text خروجی بگیرم؟
(روی یکی از نقطه ها کلیک راست کن ،اگه گزینه edit point داشت (100% میشه خروجی گرفت))
نقاط رو گروه بندی کن بعد خروجی بگیر.
چرا از خود cad خروجی ازش نمیگیری؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز

limoo447

عضو جدید
متاسفانه edit point نداره .یه سوالی دارم یک قطعه زمین برداشت شده پروفیلو حجم عملیات زدن بعد از مدتی که تو زمین خاکریزی کردن من دوباره برداشتش کردم. واسه زدن پروفیلو حجم عملیات خاکریزی نسبت به برداشت اول باید مبنارو چطور بگیرم چطوری میشه اینارو مقایسه کرد توی مسیر معمولا یه خط رو تعریف میکنیم نسبت به اون خط حجمو بدست میاریم الن در این حالت باید مبنارو چی بگیرم که بشه مقایسه کرد کلی بگید فقط تو کدوم قسمت یا گزینه باید چیزی رو بزنم یا اندازه ای رو بدم ؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
متاسفانه edit point نداره .یه سوالی دارم یک قطعه زمین برداشت شده پروفیلو حجم عملیات زدن بعد از مدتی که تو زمین خاکریزی کردن من دوباره برداشتش کردم. واسه زدن پروفیلو حجم عملیات خاکریزی نسبت به برداشت اول باید مبنارو چطور بگیرم چطوری میشه اینارو مقایسه کرد توی مسیر معمولا یه خط رو تعریف میکنیم نسبت به اون خط حجمو بدست میاریم الن در این حالت باید مبنارو چی بگیرم که بشه مقایسه کرد کلی بگید فقط تو کدوم قسمت یا گزینه باید چیزی رو بزنم یا اندازه ای رو بدم ؟

با سلام ........

خوب اگه شما حجم خاک برداری اون محل رو دارید......................... اطلاعاتشو ................... در قسمت volume ........... پس از برداشت مجدد قسمت خاکریزی شده ........................ می تونید این دو سطح رو مقایسه کنید.............و اختلاف اون رو بدست بیارید............

آخرین ویرایش:

limoo447

عضو جدید
خوب اره ولی مثل اینکه اشتباه زدن من میخوام دوباره نقاط اولو حجم پروفیل خودم بزنم ولی خط پروزه رو که دیگه مثل یه راه نیست چی در نظر بگیرم! اخه بار اول که خاکیرو جابجا نکردیم که حجم عملیات داشته باشه درسته؟ ایا هست مقاله ای مشابه همین تو این سایت من همه جارو گشتم همش درباره یک مسیر راهسازیه؟

آخرین ویرایش:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
می تونین فایل برداشت اولیه و فایل برداشت ثانویه رو بذارین تا دیگران هم ببینند و بتونیم مسئله رو حل کنیم؟

limoo447

عضو جدید
فایل داخل پوشه پروفیل طولی و عرضی هست که دیگه تا همینجاشو بلد بودم نمیدونم درسته یا نه :D البته این نقاط واسه تمرین روش کار کردم!! فایل شماره 3 هم میخوام از نقطه ها خروجی بگیرم که نمیتونم این پروزه اصلیمه که برداشت اول هستش برداشت وضع موجود فعلی رو میخوام ببینم رو همین نقاط تمرینی اگه از پسش بر اومدم انجام بدم .http://www.4shared.com/rar/oeguhYxN/1_online.html

SamHashemi

متخصص نقشه برداری

راحت ترین کار:
برای اخرن برداشتت یک پروفیل طولی میزنیٍ،بر طبق پروفیل اولیه،یعنی مقیاس و ....
حالا پروفیل رو به لاین تبدیل میکنی و با دستور copy with base point ، روی پروفیل اولیه میندازی و کارهای لازم برای حجم را میتونی حساب کنی

limoo447

عضو جدید
یعنی 2تا پروفیلهای طولی رو رویه همدیگه قرار بدم اختلافیکه تو بعضی از قسمتها دارن مساحتشون رو حساب کنم حجم خاکریزی و خاکبرداریم بدست میاد؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
یعنی 2تا پروفیلهای طولی رو رویه همدیگه قرار بدم اختلافیکه تو بعضی از قسمتها دارن مساحتشون رو حساب کنم حجم خاکریزی و خاکبرداریم بدست میاد؟

نه انجوری کارت زیادتره ،یعنی باید بجز AX برای چپ وراستش و هم که اندازه باندت هست را رسم کنی ، یعنی 6 تا طولی،بعد مساحت زیر منحنی رو حساب کنی در فاصله چپ تا AX ضرب کنی ، برای بعدی هم همینطور با هم جمع کنی، دردسر زیادی داره!
اما اگر خط پروژه رو
پروفیل جدیدت بدونی ، محاسبت رو انجام بدی ، اختلاف حجمت معلوم میشه

آخرین ویرایش:

limoo447

عضو جدید
ممنون از جوابتون ولی من متوجه نشدم ولی به هر حال از توضیحاتتون متشکر من یکم اطلاعاتم پایینه :)

land2000

عضو جدید
نحوه محاسبه و تبدیلات مختصات

نحوه محاسبه و تبدیلات مختصات

دوستان کسی در رابطه با نحوه حساب مختصات و یا کلا در رابطه با مختصات و تبدیلاتش چی میدونه؟چجوری حساب میکنن؟کلا یه توضیحاتی بدین

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
دوستان کسی در رابطه با نحوه حساب مختصات و یا کلا در رابطه با مختصات و تبدیلاتش چی میدونه؟چجوری حساب میکنن؟کلا یه توضیحاتی بدین

با سلام .............منظورتون ................ چه نوع مختصاتی هستش................. در خصوص تبدیل مختصات به یو تی ام و سایر توضیحاتی دراین همین تالار داده شده که میتونید............مراجعه کنید..............و اگر مورد دیگری مد نظر تون هست ..............اعلام کنید................تا به پاسخ برسیم ........................بدرود.

[h=3]بدیل مختصات UTM به انواع دیگر و بلعکس ؟[/h]

land2000

عضو جدید
با سلام .............منظورتون ................ چه نوع مختصاتی هستش................. در خصوص تبدیل مختصات به یو تی ام و سایر توضیحاتی دراین همین تالار داده شده که میتونید............مراجعه کنید..............و اگر مورد دیگری مد نظر تون هست ..............اعلام کنید................تا به پاسخ برسیم ........................بدرود.

بدیل مختصات UTM به انواع دیگر و بلعکس ؟

دوست عزیز منظورم همون مختصاتی که برای راهسازی و پیاده کردن مختصات در کارهای اجرای راه هستش.با دوربین توتال پیاده سازی رو با استفاده از مختصات انجام میدن.از کجا بدونم اون مختصات درست هستش

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
دوست عزیز منظورم همون مختصاتی که برای راهسازی و پیاده کردن مختصات در کارهای اجرای راه هستش.با دوربین توتال پیاده سازی رو با استفاده از مختصات انجام میدن.از کجا بدونم اون مختصات درست هستش

خوب اگه هنگام پیاده سازی .............. اگه نقاط رو روی دوربین ریخته باشی .................. چند تا نقطه رو که پیاده کنی.............فرضا تفکیک زمین هستش ................................ با یک متر کشی .................میتونید به صحت موارد پیاده شده پی ببرید..........

بالا