مسابقه *** من می پرسم... تو بپرس...!

فائضه

عضو جدید
ببخشيد شوخي كردم. خيلي جديش نگيريد.
سوال جديد: تاثير فتوپريود ابتدا توسط چه قسمتي از گياه دريافت ميشه؟

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
جوانه انتهايي؟؟؟

مارجين

کاربر ممتاز
تقریبا درسته. مریستم ها هستند که فتوپریود رو اولین بار دریافت می کنند. بعد از طریق هورمون ها اثر فتوپریود به اندام های دیگه انتقال پیدا میکنه.
بفرمایید سوال بعد با شماست.
آخخخخ ژونمي ژون...برنده شدم...مرسي عيزم

بفرماييد:

ديكوگامي چيست؟ و انواع آنرا نام ببريد:

فائضه

عضو جدید
آخخخخ ژونمي ژون...برنده شدم...مرسي عيزم

بفرماييد:

ديكوگامي چيست؟ و انواع آنرا نام ببريد:
دایکوگامی اختلاف در زمان باز شدن گلهای نر و ماده در یک گیاه است. دو نوع داره: 1- پروتندری که گل های نر زودتر از ماده باز میشن مثل گردو. پروتوژنی که گل های ماده زودتر باز میشن
میدونم برنده شدم. مگه نه؟

مارجين

کاربر ممتاز
دایکوگامی اختلاف در زمان باز شدن گلهای نر و ماده در یک گیاه است. دو نوع داره: 1- پروتندری که گل های نر زودتر از ماده باز میشن مثل گردو. پروتوژنی که گل های ماده زودتر باز میشن
میدونم برنده شدم. مگه نه؟
اوووووره...معلومه كه برنده شدي عيزم....آفرين به تو ...بدو سوال بعدرو بگو...

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای جونمی جون چه حس خوبی:biggrin:
پرالیناژیعنی چی؟

سلام
آغشته کردن ریشه با مواد چسبنده وضدعفونی کننده=محلول رقیقی از رس وکود تازه گاوی ویک قارچ کش
با اجازه و دخالت بی جای من.... و با اجازه از استاد عزیز که جوابو دادن....
من مطالع ازاد زدمآآآآ...وگرنه من جوابو ندادم... برنده سوال بعد استاد عزیزمون اقای فرداست...دقت شود.

منم عمل پرا لیناز رو میگم:
[h=3]عمل پرالیناژ:[/h]در مقیاس بزرگ برای اینکه درصد موفقیت کاشت درختان بیشتر شود، پرالیناژ تمهیدی است که کمک زیادی به باغبان میکند. این عمل عبارت است از آغشته کردن ریشه نهال به موادی چسبنده و ضدعفونی کننده.
در یک بشکه ۱۰۰ لیتری آب مقدار ۱۰ کیلوگرم رس الک شده + ۵ کیلوگرم پهن الک شده + ۳۰۰ گرم سم قارچ کش مانند بنومیل مخلوط میکنند. و ریشه نهال را درون آن فرو برده و سپس میکارند.
رس و پهن به ریشه‌ها میچسبد و به دلیل خاصیتهای مختلفی که خداوند به آنها داده موجب ترمیم زخم‌های ریشه و حفظ رطوبت اطراف ریشه و تامین مواد غذایی اولیه مورد نیاز ریشه میشوند. سم قارچ کش نیز که فعالیت قارچها را در اطراف ریشه کم میکند.
این عمل در هر مقیاسی قابل انجام است و شما میتوانید به جای ۱۰۰لیتر آب از ۱۰ لیتر آب+۱ کیلوگرم رس+نیم کیلوگرم پهن + ۳۰گرم سم قارچ کش استفاده کنید برای کاشت چند نهال از این مخلوط استفاده کنید.

*محیا*

کاربر ممتاز
سلام
در درخت انار چند نوع گل داریم؟اگر بیش از یک گل است تفاوت آنها؟وبفرمایید انار دریک فصل چند بارگل میدهد؟

سلام
دو نوع گل دارد :

1- گل های ثمری : قابلیت تبدیل شدن به میوه را دارند و معمولا روی شاخه های مسن تر تشکیل می شوند

2- گل های علفی : روی شاخه های جوان تشکیل می شوند قابلیت تبدیل شدن به میوه را ندارند و معمولا ریزش می کنند

در یک فصل سه بار گل می دهد

منبع : میوه کاری عمومی و خصوصی عبداله خدیوی

البته در بعضی منابع 3 نوع گل در نظر می گیرند
1-گل های هترومورفیک:تروم (Trum) که 100 درصد ریزش دارد و به آنها گل های غیر ثمری یا گل های نازا می گویند.

2-گل های هترومورفیک:پین (Pin) که 2 تا 5 درصد آنها ریزش می کند. این گل ها گل های ثمری یا گل های زایا نام دارند.

3-گل های همومورفیک:بین 70 تا 80 درصد ریزش داشته و گل های بینابین نامیده می شوند.

آخرین ویرایش:

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دو نوع گل دارد :

1- گل های ثمری : قابلیت تبدیل شدن به میوه را دارند و معمولا روی شاخه های مسن تر تشکیل می شوند

2- گل های علفی : روی شاخه های جوان تشکیل می شوند قابلیت تبدیل شدن به میوه را ندارند و معمولا ریزش می کنند

در یک فصل سه بار گل می دهد

منبع : میوه کاری عمومی و خصوصی عبداله خدیوی

البته در بعضی منابع 3 نوع گل در نظر می گیرند
1-گل های هترومورفیک:تروم (Trum) که 100 درصد ریزش دارد و به آنها گل های غیر ثمری یا گل های نازا می گویند.

2-گل های هترومورفیک:پین (Pin) که 2 تا 5 درصد آنها ریزش می کند. این گل ها گل های ثمری یا گل های زایا نام دارند.

3-گل های همومورفیک:بین 70 تا 80 درصد ریزش داشته و گل های بینابین نامیده می شوند.

سلام
بله بفرمایید .

مارجين

کاربر ممتاز
سلام
ممنونم .

برای بزرگتر شدن حبه انگور زمان مناسب برای حلقه برداری .....................................می باشد ؟

[FONT=&quot]معمولا كمی پس از ریزش طبیعی گل هاست و حدودا 10 روز پس از باز شدن گل هاست كه تقسیم سلولی به شدت در حبه ها صورت می گیرد و بیشتر در ارقام بی دانه كه منبع هورمونی ندارند بسیار موثر است و اثر حلقه برداری 3 هفته پس از ریزش طبیعی محسوس نخواهد بود. حلقه برداری همراه تنك كردن خوشه تاثیر بیشتری خواهد داشت. چون در غیر این صورت باعث بار بیش از حد گیاه و كوچكتر شدن حبه ها به علت رقابت با یكدیگر خواهد شد و گیاه پس از چند سال حلقه برداری ضعیف خواهد شد.

منبع
[/FONT]

*محیا*

کاربر ممتاز
معمولا كمی پس از ریزش طبیعی گل هاست و حدودا 10 روز پس از باز شدن گل هاست كه تقسیم سلولی به شدت در حبه ها صورت می گیرد و بیشتر در ارقام بی دانه كه منبع هورمونی ندارند بسیار موثر است و اثر حلقه برداری 3 هفته پس از ریزش طبیعی محسوس نخواهد بود. حلقه برداری همراه تنك كردن خوشه تاثیر بیشتری خواهد داشت. چون در غیر این صورت باعث بار بیش از حد گیاه و كوچكتر شدن حبه ها به علت رقابت با یكدیگر خواهد شد و گیاه پس از چند سال حلقه برداری ضعیف خواهد شد.

منبع

آفرین
مارجین عزیزم :gol:
بفرمایید سوال بعد :gol:

مارجين

کاربر ممتاز
سلام ممنونم زينب مهربانم..:gol:

يكي از روش هاي مختلف ازياد غير جنسي به كار بردن اعضاي رويشي گياهان است
حال بفرماييد اين روش به چند صورت انجام ميگيرد؟ ( لطفا 7 مورد را نام ببريد...دوست داشتيد مثال هم بزنيد..)

فائضه

عضو جدید
سلام ممنونم زينب مهربانم..:gol:

يكي از روش هاي مختلف ازياد غير جنسي به كار بردن اعضاي رويشي گياهان است
حال بفرماييد اين روش به چند صورت انجام ميگيرد؟ ( لطفا 7 مورد را نام ببريد...دوست داشتيد مثال هم بزنيد..)
استولون، رنر، ريزوم، ريشه گوشتي، غده، پياز، كورم، پيازچه هوايي

*محیا*

کاربر ممتاز
نه کمی با هم فرق دارندالبته تو منابع فارسی تفاوتی بین این دو در نظر نمی گیرند و گاهی به اشتباه به رنر دستک میگن ولی دستک همون استولون هست.
سلام
بنظر من رنر ساقه هوایی مثل توت فرنگی ، دستک زیر زمینه مثل دستک سیب زمینی

مارجين

کاربر ممتاز
به نظر من استولون داراي بند نيست و فقط در انتهاي آن گياهچه تشكيل ميشه كه ميتونه ريشه زايي كنه مثل سجافي اما در رنر از هر بند ميتونه ريشه زايي كنه و يك گياه جديد بوجود بياره... در ضمن استولون فقط اندام هوايي هست....اما رنر هم ميتونه اندام هوايي باشه هم اندام زير زميني ....هوم؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

فائضه

عضو جدید
به نظر من استولون داراي بند نيست و فقط در انتهاي آن گياهچه تشكيل ميشه كه ميتونه ريشه زايي كنه مثل سجافي اما در رنر از هر بند ميتونه ريشه زايي كنه و يك گياه جديد بوجود بياره... در ضمن استولون فقط اندام هوايي هست....اما رنر هم ميتونه اندام هوايي باشه هم اندام زير زميني ....هوم؟؟؟؟
اتفاقا استولون هم مي تونه بنددارباشه. ببخشيدا ولي سجافي رنر داره نه استولون. تازه رنرها هيچ وقت به صورت زيرزميني رشد نمي كنن. راهنمايي: نعنا و كورنوس داراي استولون هستند. البته سيب زميني هم استولون هاي زيرزميني داره. يك نكته در مورد استولون هاي سيب زميني اين كه هر چي كوچك تر باشن غده هاي بهتري توليد ميكنن. تازه در روز كوتاه و دماي پايين تشكيل استولون روي ميده.

مارجين

کاربر ممتاز
اتفاقا استولون هم مي تونه بنددارباشه. ببخشيدا ولي سجافي رنر داره نه استولون. تازه رنرها هيچ وقت به صورت زيرزميني رشد نمي كنن. راهنمايي: نعنا و كورنوس داراي استولون هستند. البته سيب زميني هم استولون هاي زيرزميني داره. يك نكته در مورد استولون هاي سيب زميني اين كه هر چي كوچك تر باشن غده هاي بهتري توليد ميكنن. تازه در روز كوتاه و دماي پايين تشكيل استولون روي ميده.

اووووف به سوات من قد نميده فائضه جوني.....شرمنده جوابم خيلي فجيع بود...