تاپیک رفع اشکال درس ماشین های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

aysan 00500

اخراجی موقت
درسته که مدرسان کتاب کاملیه اما مشکلی که هست درسنامه اون دلنشین نیست ولی پوران پژوهش خیلی راحت تر توضیح داده و مطالب رو کوتاه تر گفته . اما شکی نست که کتاب ماشین مدرسان عالیه . اما بازم برای کتاب دوم مناسبه نه کتاب اول . ;)چون مدرسان همیشه فرمول محور هست و کتابهاش درسته که از دید بالا هیچ نقصی نداره اما دانشجو با خوندنش خیلی خسته و سردرگم میشه چون برای هر چیز کوچیکی نکته گفته . برای همین بهتره با یک کتاب مفهومی مثل پوران پژوهش شروع کنیم و نکات اضافه رو از مدرسان بخونیم .

هر کسی یه نظری داره و لی نظر من اصلأ این نیست و الان دیگه فرصت این نیست که 2تا کتابه ماشین بخونیم باید ببینیم کدومش بهتر امتحانشو پس داده نمیدونم شما چاپه جدیدشو دیدین یا نه تو چاپه جدیدش مطالب کاملأ توضیح داده شده در ضمن صفحاتشم رنگیه و خسته کننده نیست :book:

mrfootball

عضو جدید
سلام دوستان.
میشه این سوال پایین(101) که مربوط به سراسری 79 هستش رو حل کنید؟

photo.jpg
من خودم این سوال رو حل کردم و خیلی سادست اما جوابی که بدست میارم داخل گزینه ها نیست!:w06:

چاپ 7 کتاب دانشگاه تهران گزینه 1 رو جواب این تست انتخاب کرده.

حالا شماها هم یه امتحان کنین ببینید چی میشه.:w20:

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.

مشاهده پیوست 173002
من خودم این سوال رو حل کردم و خیلی سادست اما جوابی که بدست میارم داخل گزینه ها نیست!:w06:

سلام
چند بدست میاریش؟
9.2 بدست میارم که میشه 9.4 رو در نظر گرفت

mrfootball

عضو جدید
سلام
چند بدست میاریش؟
9.2 بدست میارم که میشه 9.4 رو در نظر گرفت
سلام مهندس جان.
من 0.6 و 0.1 بدست میارم.
جواب این سوال رو از دو تا کتاب معتبر کنکوری نگاه کردم که متوجه شدم مولفین به هر نحوی بوده خودشون رو میخواستن برسونن به جواب کتاب دانشگاه تهران!!
شایدم من کلاً دارم اشتباه میکنم!:w05:

.V A H I D.

عضو جدید
سلام مهندس جان.
من 0.6 و 0.1 بدست میارم.
جواب این سوال رو از دو تا کتاب معتبر کنکوری نگاه کردم که متوجه شدم مولفین به هر نحوی بوده خودشون رو میخواستن برسونن به جواب کتاب دانشگاه تهران!!
شما تقریبا 90درصد راهو رفتین
فقط باید دقت کنید که 0.62که شما بدست آوردین نسبت فی2 به فی1ه.
سوال نسبت فی1 به فی2رو میخواد(البته ظاهرا!):که میشه:1تقسیم بر0.62(1/0.62)=1.6

876543900

اخراجی موقت
سلام دوستان.

مشاهده پیوست 173002

دسته شما درد نکنه :w10:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام مهندس جان.
من 0.6 و 0.1 بدست میارم.

والا من الان یه بار دیگه چک کردم دیدم که جریان بزرگ رو به 40 تقسیم کردم که شده 9.2
یباید جریان کوچکتر رو تقسیم کنیم به 40 که میشه 1.6
دیرو معادله در جه دوم رو زدم تو متمتیکا و بدون دقت به این که جواب کوچکتر(معقولتر) رو باید انتخاب کنم همینجوری جواب بزرگتر رو انتخاب کردم
سوال راحته حلش هم نکته خاصی نداره
من کتاب اقای حلم زاده رو نگاه کردم دیدم حلش واضح بود
شما اشتباهی که دوستمون VAHID گفتن رو میکردین

mrfootball

عضو جدید
شما تقریبا 90درصد راهو رفتین
فقط باید دقت کنید که 0.62که شما بدست آوردین نسبت فی2 به فی1ه.
سوال نسبت فی1 به فی2رو میخواد(البته ظاهرا!):که میشه:1تقسیم بر0.62(1/0.62)=1.6

والا من الان یه بار دیگه چک کردم دیدم که جریان بزرگ رو به 40 تقسیم کردم که شده 9.2
یباید جریان کوچکتر رو تقسیم کنیم به 40 که میشه 1.6
دیرو معادله در جه دوم رو زدم تو متمتیکا و بدون دقت به این که جواب کوچکتر(معقولتر) رو باید انتخاب کنم همینجوری جواب بزرگتر رو انتخاب کردم
سوال راحته حلش هم نکته خاصی نداره
من کتاب اقای حلم زاده رو نگاه کردم دیدم حلش واضح بود
شما اشتباهی که دوستمون VAHID گفتن رو میکردین

دوستان شرمنده کردید منو و دستتون درد نکنه بابت جوابی که دادید به این تست.:gol:

مهندس .V A H I D.
حق با شماست، من نسبت فی2 به فی1 رو حساب میکردم و طبق صورت تست(که میگه" شار چند برابر بشه تا سرعت 50% اضافه بشه؟")،فک میکنم باید نسبت فی2 به فی1 رو حساب کنیم.

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزیز...

داشتم کتابی رو میخوندم ک دیدم توی فصل اصول تبدیل انرژی الکترومکانیکی،مباحثی مثل موتور رلوکتانسی موتور های قطب برجسته و... گفته شده!

خواستم بپرسم ک مگه این مباحث مربوط به درس ماشین مخصوص نیست؟

آیا در کنکور از این مباحث سوال مطرح میشه؟

juvefans

کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزیز...

داشتم کتابی رو میخوندم ک دیدم توی فصل اصول تبدیل انرژی الکترومکانیکی،مباحثی مثل موتور رلوکتانسی موتور های قطب برجسته و... گفته شده!

خواستم بپرسم ک مگه این مباحث مربوط به درس ماشین مخصوص نیست؟

آیا در کنکور از این مباحث سوال مطرح میشه؟

بله در سالهای قبل سوال اومده اما خیلی خیلی خیلی احتمالش کمه بیاد .

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان...

یه سوال از عزیزانی ک ماشین رو خوندن و با سوالات و سبک طرحشون آشنا هستند دارم!

والا خدمتتون عرض کنم بنده چندروزی هست ک خوندن این درس رو شروع کردم،(از روی یکی از کتابهای ناشران ارشد) و در طول این مدت به مباحث زیادی برخورد کردم ک سرکلاس(دانشگاه) فقط ب مفاهیمش اشاره میشد ولی اینجا برای هر مبحث فرمولای زیادی مطرح شده!(از فرمول حالم بهم میخوره:()! مثلا مباحثی مثل عکس العمل آرمیچر و کموتاسیون و مباحثی از این دست...

حالا سوال اینجاست،شما ک با این درس و نحوه طرح سوالش آشنایی دارید،آیا واقعا دونستن این فرمولا لازم هست یا آشنایی با مفاهیم کفایت میکنه؟

مرسی از توجهتون

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام دوستان...

والا خدمتتون عرض کنم بنده چندروزی هست ک خوندن این درس رو شروع کردم،(از روی یکی از کتابهای ناشران ارشد) و در طول این مدت به مباحث زیادی برخورد کردم ک سرکلاس(دانشگاه) فقط ب مفاهیمش اشاره میشد ولی اینجا برای هر مبحث فرمولای زیادی مطرح شده!(از فرمول حالم بهم میخوره:()! مثلا مباحثی مثل عکس العمل آرمیچر و کموتاسیون و مباحثی از این دست...

حالا سوال اینجاست،شما ک با این درس و نحوه طرح سوالش آشنایی دارید،آیا واقعا دونستن این فرمولا لازم هست یا آشنایی با مفاهیم کفایت میکنه؟

مرسی از توجهتون

سلام
مبحث گشتاورها از جمله گشتاورهای رلوکتانسی قانونا جز سرفصل ماشین 1 هست و مولف حتما باید اونو بطور کامل پوشش بده اما طی سالهای اخیر سوالی از اون قشمت طرح نشده به نظر من روی اون قسمت مسلط شو چون رابطه جدیدی نداره(همون نیرو که توی ماشینهای خطی داریم اینجا شده گشتاور) و روند اثباتهاش رو هم یاد بگیر اما زیاد وقت نذار روش .سعی کن اون قسمت ماشینها با حرکت خطی رو قشنگ بفهمی و سریع برو فصل بعدی که ماشینهای جریان مستقیم هست چون اون فصل نسبتا مفهومی هست و یه مقدار کار میبره. موفق باشی.

mrfootball

عضو جدید
سلام دوستان...

مرسی از توجهتون

سلام مهندس.
به نظر من اگه میخوای ماشین بخونی سعی کن مطالب و سر فصل هایی که سوالات بیشتری از اونا مطرح میشه رو اولویت قرار بدی.
مطالب رو برا خودت اولویت بندی کن.
مثلاً فصل تبدیل انرژی که دو سه سال اخیر تنها یک سوال ازش اومده (با توجه به حجم زیادش نسبت به سایر فصل ها و تعداد سوالات کمی که در کنکور ازش مطرح میشه)،باید اولویت آخرخوندنت قرار بگیره.
راجع به کموتاسیون و عکس العمل آرمیچر هم همین طور هستش.
ماشین های dc مطالب مهمتره دیگه ای هم داره،هروقت اونارو خوندی و مسلط شدی برو سراغ کموتاسیون و عکس العمل آرمیچر و ...

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان..

من حل این سوال رو متوجه نشدم،ک چرا در شرایط جدید R رو تغییر نداده و If رو حساب کرده بعد با همون شرایط دوباره I رو بدست آورده و...!

میشه یه توضیح بدید چی شده؟(اگ راه حل دیگه هم مد نظر دارید پیشنهاد بدید)

ممنون از توجهتون

1.jpg2.jpg

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان..

من حل این سوال رو متوجه نشدم،ک چرا در شرایط جدید R رو تغییر نداده و If رو حساب کرده بعد با همون شرایط دوباره I رو بدست آورده و...!

ممنون از توجهتون

مشاهده پیوست 174934مشاهده پیوست 174935

سلام
صحبت شما در مورد اینکه r رو تغییر نداده و جریان تحریک و جریان ارمیچر رو بدست اورده درسته ولی تو خط اخر میبینید که جریان تحریک صحیح 0.34 با جریان اصلی تفات داره و در 125 امپر جریان ارمیچر اصلا به حساب نمییاد.یعنی اگه با مقاومت جدید هم دوباره حساب کنید تفاوت انچنانی نمی بینید.
شما اگه جریان تحریک جدید رو ببرید بزارید و و ولتاژ ارمیچر رو دوباره بدست بیارید یه جواب دیگه بدست میاد و اگه دوباره با جواب جدید If رو بدست بیارید میبینید که کمی تغییر کرده و همینطور این قضیه ادامه داره ولی اگه شما ده بار هم این کارو ادامه بدین خیلی جواب تفاوت نمیکنه.
کلا ماشین dc خیلی تقریب زدن داره.

mrfootball

عضو جدید
سلام دوستان..

ممنون از توجهتون

مشاهده پیوست 174934مشاهده پیوست 174935

سلام مهندس.
والا از این جوابِ چیزی سر در نیاوردم!
اما خودم جور دیگه ای حل کردم و دقیقاً به همون جوابی رسیدم که خوده مولف رسیده.
پارامتر های حالت اول(If,Ea,Ia) رو با این فرض بدست آوردم که مقاومت مدار تحریک "30+20" هستش که "30 اهم" همون مقاومت اضافی تنظیم جریان تحریک هستش.
پارامتر های حالت دوم رو هم با این فرض بدست آوردم که مقاومت مدار تحریک R'+20 هستش.('R مقاومت اضافی مدار تحریک در حالت دوم هستش)
طبق معادلاتی که نوشتم 'R رو پیدا کردم که 26.77 دراومد.
حالا تفاضل مقاومت های اضافه شده به مدار تحریک در حالت اول(30 اهم) و حالت دوم(26.77) میشه "3.23-" که علامت منفی نشان دهنده کاهش مقاومت اضافی است.

پیوست ها

• photo.jpg
    photo.jpg
    24.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام مهندس.
والا از این جوابِ چیزی سر در نیاوردم!
اما خودم جور دیگه ای حل کردم و دقیقاً به همون جوابی رسیدم که خوده مولف رسیده.
پارامتر های حالت اول(If,Ea,Ia) رو با این فرض بدست آوردم که مقاومت مدار تحریک "30+20" هستش که "30 اهم" همون مقاومت اضافی تنظیم جریان تحریک هستش.
پارامتر های حالت دوم رو هم با این فرض بدست آوردم که مقاومت مدار تحریک R'+20 هستش.('R مقاومت اضافی مدار تحریک در حالت دوم هستش)
طبق معادلاتی که نوشتم 'R رو پیدا کردم که 26.77 دراومد.
حالا تفاضل مقاومت های اضافه شده به مدار تحریک در حالت اول(30 اهم) و حالت دوم(26.77) میشه "3.23-" که علامت منفی نشان دهنده کاهش مقاومت اضافی است.

واقعا حل شما قشنگ تر هست.مرسی
البته جوابها دقیقا یکی نیست و جواب شما جواب صحیح هست و اگه کاری که گفتم رو چندبار متوالی انجام بدیم هر بار به جواب شما نزدیکتر میشیم.
مرسی واقعا قشنگ حل کردین

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان

مگه در موتور شنت جریان I در سیم پیچ میدان و آرمیچر تقسیم نمیشه؟

پس چرا اینجا اینجوری شده؟

مشاهده پیوست IMAG0966.jpg

ممنون از توجهتون

mrfootball

عضو جدید
سلام دوستان

مگه در موتور شنت جریان I در سیم پیچ میدان و آرمیچر تقسیم نمیشه؟

پس چرا اینجا اینجوری شده؟

مشاهده پیوست 175708

ممنون از توجهتون

سلام مهندس.
بله حرف شما درسته.
جریان I در شکل شما بین سیم پیچ تحریک و آرمیچر تقسیم میشه.
اما ببخشید جسارت میکنم اون رابطه ای که شما داری باهاش I رو بدست میاری صحیح نیست!!
بدلیل اینکه توانی که بعنوان مشخصات ماشین در صورت سوال اومده برابر هستش با: Ea*Ia=T*W

samin_m

کاربر ممتاز
سلام مهندس.
بله حرف شما درسته.
جریان I در شکل شما بین سیم پیچ تحریک و آرمیچر تقسیم میشه.
اما ببخشید جسارت میکنم اون رابطه ای که شما داری باهاش I رو بدست میاری صحیح نیست!!
بدلیل اینکه توانی که بعنوان مشخصات ماشین در صورت سوال اومده برابر هستش با: Ea*Ia=T*W

خواهش میکنم داداش بهرحال اگ من بلد بودم و اشتباهی نداشتم ک نمیپرسیدم;)

پس توان ک توی سوال ب ما میده توان خروجی هست ک در موتور حاصاضرب گشتاور در سرعت ه! و این توانی ک من محاسبه کردم مربوط ب ژنراتور میشه!درسته؟

mrfootball

عضو جدید

خواهش میکنم داداش بهرحال اگ من بلد بودم و اشتباهی نداشتم ک نمیپرسیدم;)

پس توان ک توی سوال ب ما میده توان خروجی هست ک در موتور حاصاضرب گشتاور در سرعت ه! و این توانی ک من محاسبه کردم مربوط ب ژنراتور میشه!درسته؟
بله مهندس درسته.
در ژنراتور توان خروجی Vt*IL و در موتور T*W توان خروجی ماست.

I am an engineer

عضو جدید
دوستان سلام
کسی اینجا ماشین مدرسان می خونه واسه کنکور؟
یه سوالی : فصل دوم سولات آخر فصل سوال 73سراسری 90 به نظرتون غلط جل نشده؟ انتگرال گیری راه صحیحش نیست؟

arash71

عضو جدید
دوستان سلام
یه سوالی : فصل دوم سولات آخر فصل سوال 73سراسری 90 به نظرتون غلط جل نشده؟ انتگرال گیری راه صحیحش نیست؟
نه دوست عزیز درست حل شده . به خاطر منبع جریان ایده آل حرکت کنده و در این حرکت نیاز به انتگرال نیست

I am an engineer

عضو جدید
نه دوست عزیز درست حل شده . به خاطر منبع جریان ایده آل حرکت کنده و در این حرکت نیاز به انتگرال نیست
منظورم اینه که بعد از محاسبه نیرو به جای متغیر ایکس مقدار نذاریم و از رابطه کار از نیرو انتگرال بگیریم دقیقا جواب گزینه 1 بدست میاد

arash71

عضو جدید
منظورم اینه که بعد از محاسبه نیرو به جای متغیر ایکس مقدار نذاریم و از رابطه کار از نیرو انتگرال بگیریم دقیقا جواب گزینه 1 بدست میاد

نه دوست عزیز چون نیرو پایستار میباشد مستقل از مسیر حرکت است که از آن انتگرال بگیریم . و فقط به ابتدا و انتهای مسیر وابسته است.

juvefans

کاربر ممتاز
دوستان سلام

بله غلط حل شده . البته نه این تست بلکه بیش از 20 مورد غلط مفهومی ، تایپی و .. در این دو فصل اول دیدم . البته فصلهای بعدی اشتباهات خیلی کمتر بود . :razz:

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان

دوتا سوال از حضورتون داشتم:

1.چرا افزایش فرکانس منبع باعث افزایش B میشود؟

2.اگ لطف کنید پاسخ این سوال رو هم با توضیح بفرمایید ممنون میشم!

IMAG0990.jpg

مرسی از توجهتون

.V A H I D.

عضو جدید
سلام دوستان

2.اگ لطف کنید پاسخ این سوال رو هم با توضیح بفرمایید ممنون میشم!

مشاهده پیوست 176978

مرسی از توجهتون

سلام
از رابطه زیر استفاده کنین(دامنه ولتاژ خود القایی در مدار مغناطیس تک حلقه مثل همین سوال):
E=V=2piNFABmax
طبق صورت سوال A نصف میشه و طبق معادله ولتاژ در حالت دوم 2 برابر و طبق همین معادله میبینین که فرکانس نیز(F) در حالت دوم 2 برابر میشه پس با یه تناسب B در حالت دوم به دست میاد.
برای جریانم از رابطه V=jwLI استفاده کنین،که ابتدا باید L(اندوکتانس) حساب بشه که برای محاسبه اندوکتانس باید مقاومت مغناطیسیو حساب کنین(دقت کنین که طول فاصله هوایی 2 برابر و A نصف میشه)،پس با یه تناسب ساده(I=V/wL) جریان در حالت دوم بدست میاد.
در واقع این سوال بیشتر مطالب فصل اوّلو یک جا جمع کرده!!!

samin_m

کاربر ممتاز
سلام
از رابطه زیر استفاده کنین(دامنه ولتاژ خود القایی در مدار مغناطیس تک حلقه مثل همین سوال):
E=V=2piNFABmax
طبق صورت سوال A نصف میشه و طبق معادله ولتاژ در حالت دوم 2 برابر و طبق همین معادله میبینین که فرکانس نیز(F) در حالت دوم 2 برابر میشه پس با یه تناسب B در حالت دوم به دست میاد.
برای جریانم از رابطه V=jwLI استفاده کنین،که ابتدا باید L(اندوکتانس) حساب بشه که برای محاسبه اندوکتانس باید مقاومت مغناطیسیو حساب کنین(دقت کنین که طول فاصله هوایی 2 برابر و A نصف میشه)،پس با یه تناسب ساده(I=V/wL) جریان در حالت دوم بدست میاد.
در واقع این سوال بیشتر مطالب فصل اوّلو یک جا جمع کرده!!!

ممنون

فقط رابطه اول چطور بدست میاد؟

بالا