مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام،
یه کمی توضیح بدید! رنگ روشن عکس دوم مال خودشه یا دوربین و کلاً مشکل چیه؟
من از عکسشون .. البته یه چیزی رو متوجه شدم.. که روی خاک گلدونشونو توجه کنید..... کپک زده...

ولی روی سطح خاک کپک زده....
فکر کنم ریششون بیمار شده...

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
کپک نیست ظاهرا دچار خشکی فیزیولوژیکی شده یه اتفاق نادره که طی اون قسمتهایی از گیاه رنگ سفید پیدا میکنه در واقع کلروفیل اون قسمت از بین میره و حالت چرمی در بافت ایجاد میشه احتمال داره بخاطر تنش نوری و یا تنش خشکی باشه

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
کپک نیست ظاهرا دچار خشکی فیزیولوژیکی شده یه اتفاق نادره که طی اون قسمتهایی از گیاه رنگ سفید پیدا میکنه در واقع کلروفیل اون قسمت از بین میره و حالت چرمی در بافت ایجاد میشه احتمال داره بخاطر تنش نوری و یا تنش خشکی باشه
درسته.. منتهی کاکتوس منم همینجوری شده.. و حالت کپک به خودش گرفته...
مثل کپک میوه چطوریه... اونجوری..
ولی بازم ممنونم

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
رنگ دوم مال گل كه اونطوري شده!!!!
با سلام،
خاک کاکتوس ها معمولاً همین طوری هست پس مال خاک نیست! منم با نظر fgni عزیز موافقم! احتمالاً نمی تونید براش کاری کنید، سعی کنید محیطی که گیاه توش قرار داره متعادل باشه! مثلاً بعد از دوهفته خشکی یه دفعه کلی آب ندید یا بعد از کلی تاریکی، آفتاب مستقیم!!! سعی کنید آبیاری رو در فواصل زمانی مناسبی (بسته به شرایط محیط و نیاز گیاه) انجام بدید! اگه گیاه در محیطی قرار داره که نور کمی بهش می رسه به تدریج در معرض آفتاب قرارش بدید و مدت زمان را به تدریج زیاد کنید تا به نور عادت کنه! این گیاه بدون نور نمی تونه رشد مناسبی داشته باشه!

(M&M)

کاربر بیش فعال
سلام به شما دوست گرامی

من خودم امسال میخوام منابع کنکور بدم چون علاقه به آمار داشتم و اصلا از درسایی مثل زهکشی خوشم نمیاد.. من به شما پیشنهاد میکنم بر اساس علاقه گرایش انتخاب کنید و در ثانی هرچه سریعتر شروع به مطالعه کنید. چون زمان توی این چند ماه باقی مانده زود میگذره.

به امید موفقیت

• Like
واکنش ها: n30e

mesm

عضو جدید
سلام به همگی دوستان و کارشناسان عزیز - سوال : آیا با آب استخری که کلر زنی شده میتوان درختان میوه را آبیاری نمود و کلا آب دارای کلر چه اثراتی روی درختان میوه میگذارد--سوال دوم : برای درختان میوه از نوع سیاه ریشه گان بطور عمومی چه نوع کود شیمیائی علاوه بر کود دامی میتوان استفاده کرد ؟

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام به همگی دوستان و کارشناسان عزیز - سوال : آیا با آب استخری که کلر زنی شده میتوان درختان میوه را آبیاری نمود و کلا آب دارای کلر چه اثراتی روی درختان میوه میگذارد--سوال دوم : برای درختان میوه از نوع سیاه ریشه گان بطور عمومی چه نوع کود شیمیائی علاوه بر کود دامی میتوان استفاده کرد ؟

سلام
تاجايي كه ميدونم معمولا استخر رو در باغات به اين منظور تعبيه ميكنن كه هم آب رو براي زمان بي آبي ذخيره كنن هم اينكه در زماني كه آب توي استخر ميمونه كلر كه نوعي گاز محسوب ميشه از آب بپره...
و كلا اثرات سمي بيش بود كلر روي گياهان بيشتر از كمبود آن مد نظر كشاورزان و باغداران هست...

تأثير اصلي غلظت بالاي کلر در محلول خاک افزايش فشار اسمزي آب خاک هست که در نتيجه قابليت استفاده آب براي گياه رو کاهش ميده و باعث پژمردگي گياه ميشه (خشکي القاء شده توسط کلر). اکثر درختان ميوه مثل انگور و پسته و گياهان زينتي به يون کلر حساسن و وقتي که غلظت کلر برگ به 5/0 درصد ماده خشک برسه روي برگها علائم سوختگي زياد ديده ميشه.

از همه اينا كه بگذريم تازه بايد مواظب برهمكنش تاثير كلر روي بقيه عناصر خاك هم باشي كه بخوام برات توضيح بدم زياد ميشه..

در كل من موافق نيستم ...بهتره آب رو عوض كني يا بذاري يه چند روزي بدون روكش بمونه تا گاز كلر بپره...هر از گاهي هم اگر امكانش رو داشتيد آب رو با وسيله اي هم بزنيد.
حالا اينهمه ازش بد گفتم ..خيلي هم مضر نيست و توي بعضي از خاكها كمبودش وجود داره و باعث بعضي خسارات ديگه هم ميشه...اما كلا بيش بودش بيشتر به چشم مياد تا كمبودش..

مارجين

کاربر ممتاز
سلام سوال دوم : برای درختان میوه از نوع سیاه ریشه گان بطور عمومی چه نوع کود شیمیائی علاوه بر کود دامی میتوان استفاده کرد ؟

درختان مختلف نيازهاي غذائي متفاوتي دارند .
در جدول زير نيازهاي غذائي بعضي از درختان سياه ريشه مواد غذائي جذب شده در يك هكتار توسط درختانيكه در سال اول بارده هستند

.

كلسيم
پتاس
فسفر
ازت
تعداد درختان در هكتار
نوع درخت
9/63
7-61
7/15
8/57
86
سيب
6/42
37
8/7
1/33
296
گلابي
8-127
7/80
2/20
5/83
296
هلو
46
6/42
5/9
1/33
296
گوجه
8/73
9/63
4/17
51
593
به

منبع

راستي درختاي شما چي هستن...؟

فائضه

عضو جدید
سلام دوستان من يك بار از اخبار شنيدم مگس از مالاريا جلوگيري مي كنه كسي در اين رابطه اطلاعي نداره؟

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من يك بار از اخبار شنيدم مگس از مالاريا جلوگيري مي كنه كسي در اين رابطه اطلاعي نداره؟

این سوالِ شما چه ربطی به باغبانی داره؟!

سوالتون رو باید تو بخشِ تالارِ پزشکی بپرسید!

ببخشید آخه من این ترم حشره شناسی دارم. در مورد ناقل مالاریا خوندیم . یاد این خبر افتادم

خواهش می کنم متاسفانه اطلاعی ندارم

اما اگه اطلاعاتی در زمینه ی حشره شناسی و گیاهپزشکی دارین می تونید در این بخش بپرسید!

درخواست مطالب گیاهپزشکـــی

سلام دوست گرامی.. همینطور که مهندس خیال فرمودند شما سوالتونو اشتباه پرسید و من فکر میکنم .. این سوالتونو در تالار زیست شناسی میپرسیدید .. به جا تر بود...و همچنین لینکی که دوستمون قرار دادن
ولی چون تازه وارد هستید واشنایی ندارید و قول بدید که سوالاتتونو در بخش خودش بپرسید جواب سوالتونو من اینجا میدم....
با اجازه خیال عزیز...
یه مطلب درمورد مگس خوندم.. این میتونه هم براتون جالب باشه همجواب شما دوست عزیز باشه که دلیلش برای چیه.....
البته این از تحقیقات جدیده.....
محققان می گویند: مگس انواع زیادی از باکتری، ویروسها و میکروبهای بیماری زا را حمل می کند، اما همزمان در سطح جسمش مواد ضد این میکروبها را نیز حمل می کند . بهترین شیوه برای آزادسازی پادزهر از مگس فروبردن آن در مایعات است. این کشف جدیدی است که محققان را متحیر کرده و هرگز توقع نداشتند که بیماری و دارو را در یک مخلوق و آن هم در مگس بیابند و سؤال این است: آیا این همان چیزی نیست که نبی اعظم (صلی الله عليه وسلم) قرنها پیش بیان کرده بود؟محققان به صورت ناگهانی دریافتند که بهترین شیوه برای آزاد سازی این مواد یا همان پادزهرها فروبردن مگس در مایع است. زیرا پادزهرها بر سطح خارجی جسم مگس و بالهایش وجود دارد.البته این اطلاعات طی سالهای اخیر مطرح شد و هنگامی که محققان غرب از آن صحبت می کردند آنرا بسیار عجیب می دانستند و از آن شگفت زده می شدند. زیرا برای آنها اطلاعات جدید و غریبی به شمار می رفت. امروز پزشکان روسیه تلاش می کنند تا درمان جدید با مگس را توسعه دهند؛ زیرا دریافتند که مگس حاوی مواد زیادی است که بیشتر از داروهای سنتی و قدیمی به شفا و درمان بیماریها کمک می کند . آنها می گویند که این درمان جدید در دنیای پزشکی انقلابی به پا خواهد کرد. بنابراین ما دو حقیقت علمی داریم: 1- سطح خارجی مگس حاوی پادزهرهایی است که میکروبها و ویروسها را از بین می برد. 2-بهترین شیوه برای آزادسازی این پادزهرها فروبردن مگس در مایعات است. در حدیثی از حضرت محمد (صلی الله عليه وسلم)، این دو حقیقت مطرح شده است: (إذا وقع الذباب في شراب أحدكم فليغمسه ثم لينزعه، فإن في أحد جناحيه داء وفي الآخر شفاء)" هنگامی که مگسی در نوشیدنی یکی از شما افتاد، آنرا در آب فروبرید سپس از آن نوشیدنی استفاده کنید؛ زیرا در یکی از بالهای مگس درد و در دیگری درمان است. "این حدیث شریف نبوی برای این است تا غذایی که در آن مگس افتاده را هدر ندهیم، کافی است که آنرا در آب فرو بریم تا مواد ضد میکروبها آزاد شود. اما بیشتر ملحدان از این حدیث نه تنها تعجب کردند بلکه آنرا که از نبی رحمت (صلی الله عليه وسلم) نقل شده، مورد تمسخر قرار دادند. اما ما امروز می بینیم که محققان بی آنکه بدانند کلام حضرت محمد (صلی الله عليه وسلم) را تکرار می کنند. پروفسور جان الوارز براوو از دانشگاه توکیو می گوید: چیزهای دیگری وجود دارد که انسان قبول کند در مگس شفا وجود دارد. بنابراین به زودی خواهیم دید که درمانی موفق برای بیشتر بیماریها از مگس استخراج می شود. همچنین برخی از محققان ایالات متحده آمریکا تلاش می کنند تا راه جدید شفا در استفاده از مگس بیابند و تأکید می کنند که درمان با مگس امری مقبول و علمی در آینده ای نزدیک است .
حشره شناسان در دیگر بررسی های خود تشابه زیاد میان قلب مگس و قلب انسان را مورد تأکید قرار دادند. آنها سعی می کنند تا امراض قلبی پیران را با استفاده از مگس درمان و برطرف کنند. این یعنی اینکه درمان بیماریهای قلبی نیز در مگس وجود دارد.طی چند ماه محققان دانشگاه آبرن به وجود پروتئینی در بزاق مگس پی برده اند . این پروتئین ممکن است که التیام زخمها و شکافهای پوستی مزمن را تسریع کند.و طی چند وقت محققان دانشگاه استنفورد اعلام کردند: برای اولین بار است که کشف کرده اند ماده ای در مگس وجود دارد که سیستم دفاعی بدن انسان را تقویت می کند.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم دلیل منطقی این متن:

اینم دلیل منطقی این متن:

سالها پیش یکی از ملحدان گفته است که ای مسلمانان چگونه راست می پندارید مگسی که بیماریها را حمل می کند در آن شفا باشد؟ این مسئله غیر منطقی است و انسان عاقل آنرا نمی پذیرد.
حقیقت این است که در آن زمان نمی دانستم چگونه به او پاسخ گویم. چرا که سرشت ملحد سرشتی مادی است که به عالم غیب ایمان نمی آورد، بلکه دلایل مادی ملموس می خواهد . او تجاربی را که مسلمانان به دست آورده اند، نمی داند. بنابراین چاره ای نیست که حقایق جدید درباره مگس را که غربیها آنرا به دست آورده و کشف کره اند، بیان کنیم.
کسب تجربه از اوایل قرن بیستم جهت استفاده از پادزهر حشرات آغاز شد . خانم دکتر "جوآن کلارک" در استرالیا از غربیهایی بود که به این مسئله اهتمام ورزید و در اثر تجربه فهمید که در سطح خارجی مگس پادزهر وجود دارد که برخی از امراض و بیماریها را معالجه می کند، بنابراین اذعان داشت که در مگس شفا وجود دارد.
هر کسی در این زمینه نظری ارائه کرد. اما کسب تجربه همچنان ادامه داشت تا اینکه تعدادی از اندیشمندان بحثهایی در این زمینه مطرح کردند و فهمیدند که مگسی که بیشتر بیماریها را حمل می کند، بیشترین پادزهر را که منجر به شفای بیماریها می شود، نیز حمل می کند؛ به گونه ای که ناقل امراضی که حمل می کند، نیست.
وجود این مسئله امری منطقی است، زیرا مگس باکتریهای مضر زیادی در جسمش حمل می کند تا بتواند به زندگی ادامه دهد؛ بنابراین باید که مواد ضد این باکتریها را نیز حمل کند و این مواد را که خداوند افزایش داده برای این است تا برخورد با ویروسها و بیماریها با او جلوگیری کند.

فائضه

عضو جدید
سالها پیش یکی از ملحدان گفته است که ای مسلمانان چگونه راست می پندارید مگسی که بیماریها را حمل می کند در آن شفا باشد؟ این مسئله غیر منطقی است و انسان عاقل آنرا نمی پذیرد.
حقیقت این است که در آن زمان نمی دانستم چگونه به او پاسخ گویم. چرا که سرشت ملحد سرشتی مادی است که به عالم غیب ایمان نمی آورد، بلکه دلایل مادی ملموس می خواهد . او تجاربی را که مسلمانان به دست آورده اند، نمی داند. بنابراین چاره ای نیست که حقایق جدید درباره مگس را که غربیها آنرا به دست آورده و کشف کره اند، بیان کنیم.
کسب تجربه از اوایل قرن بیستم جهت استفاده از پادزهر حشرات آغاز شد . خانم دکتر "جوآن کلارک" در استرالیا از غربیهایی بود که به این مسئله اهتمام ورزید و در اثر تجربه فهمید که در سطح خارجی مگس پادزهر وجود دارد که برخی از امراض و بیماریها را معالجه می کند، بنابراین اذعان داشت که در مگس شفا وجود دارد.
هر کسی در این زمینه نظری ارائه کرد. اما کسب تجربه همچنان ادامه داشت تا اینکه تعدادی از اندیشمندان بحثهایی در این زمینه مطرح کردند و فهمیدند که مگسی که بیشتر بیماریها را حمل می کند، بیشترین پادزهر را که منجر به شفای بیماریها می شود، نیز حمل می کند؛ به گونه ای که ناقل امراضی که حمل می کند، نیست.
وجود این مسئله امری منطقی است، زیرا مگس باکتریهای مضر زیادی در جسمش حمل می کند تا بتواند به زندگی ادامه دهد؛ بنابراین باید که مواد ضد این باکتریها را نیز حمل کند و این مواد را که خداوند افزایش داده برای این است تا برخورد با ویروسها و بیماریها با او جلوگیری کند.
چشم قول میدم دیگه از کارا نکنم. خیلی ممنون. واقعا مطالب جالبی بود. :love::victory::victory::victory:

iman77

عضو جدید
سلام آقای مهندس

سلام آقای مهندس

آیا میتوان هسته هلو انجیری را کاشت و اگر جواب مثبت است نحوه آنرا بی زحمت توضیح دهید

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آیا میتوان هسته هلو انجیری را کاشت و اگر جواب مثبت است نحوه آنرا بی زحمت توضیح دهید

بله از همون هسته استفاده میشه!

برای کشت هلو در اراضی قلیایی وآهکی پایه زرد الو اراضی سنگین گوجه
اراضی سنگلاخی بادام استفاده می شود البته از خود هلو نیز می توان برای پایه استفاده کرد
و میوه های هسته دارشفتهای نوع ؛ واریته های زودرس هلو قرمز

اطلاعاتی در مورد کاشت هلو میخواین در این لینک ببینید!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
لطفا درمورد پرورش آنتوريوم راهنماييم كنيد.
با تشكر
:eek:
سلام خواهش میکنم.
چرا تعجب کردید؟:D
گلهای ان خوشه ای و پیچیده شده در یک براکته بزرگ قلبی شکل رنگین میباشد.این گیاه مانند ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسد، دارای برگهای کمی پهن، سبز تیره و به طول بیش از ۱۸ سانتیمتر می باشد براکته ها با اسپات قرمز، صورتی، زرد و یا سفید در اواخر بهار یا فصل تابستان ظاهر می شونددو رقم از این گل شناخته شده:۱/شزریانوم ۲/اندرنوم.این گیاه به خاطر گلهای بادوام و زیبایش که غالبا دارای دمگل بسیار بلند است در گلخانه کشت و کار میشود.بسیاری از گونه ها در گلخانه در فصل پاییز و زمستان گل میدهد . اسم علمی آنتوریوم، Anthorium scherzerianum و از خانواده Araceae و بومی گواتمالا و کوشاریکا می باشد. به دلیل مقاومت این گیاه به سایه میتوان ان را در منازل پرورش داد.

[h=3]مراقبت و نگهداری[/h]
[h=4]نور:[/h]
به نور ملایم با سایه آفتاب علاقه مند است. در تابستان آن را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید.

[h=4]گرما و رطوبت :[/h]
دوستدار محیط گرم و مرطوب است. آنتوریوم به جنگلهای استوایی تعلق دارد، به همین دلیل گرما و رطوبت زیاد سبب رشد بهتر آن می گردد.

[h=4]خاک:[/h]
این گیاه در تورب بسیار خوب رشد ونمو میکند.همچنین در مخاوطی از ۵۰٪تورب ۵۰٪ماسه و یا ۵۰٪ خاک برگ پوسیده و ۵۰ ٪ ماسه میتوانیم انتوریوم بکاریم.

ابیاری :

به اب سنگین و سرما بسیار حساس است در زمستان۸-۶ هفته استراحت دارد بنابراین به ابیاری کمی نیاز دارد.
گلخانه :

انتوریوم به نور ملایم ، محیط گرم ،خاک مرطوب احتیاج دارد.در ماه های بهار و تابستان باید شیشه های گلخانه را پوشاند زیرا گیاه به نور مستقیم افتاب نیازی ندارد.همواره باید انها را در گلخانه گرم و مرطوب کشت و کار کرد.

ازدیاد:

طرز تکثیر معمولی ان از طریق تقسیم بوته است.در اطراف یک بوته انتوریوم ده ها پاجوش رشد میکند که با بیرون اوردن بوته از خاک به اسانی پاجوش ها جدا میشوند.هرگز ریشه را با زور جدا نکنید و سعی کنید پاجوش ها را از کنار پایه مادری جدا کنید ، که رشد فعال داشته و برگهای جدید تولید کرده اند. سپس آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۳-۱۱ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بکارید. مراقب باشید گیاهچه به زیر خاک فرو نرود و کمی بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد. دمای محیط را روی ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و رطوبت را بالا نگه دارید. برای این منظور یا مرتب مه پاشی کنید و یا گلدان یا کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید.
تکثیر انتوریوم از طریق کاشت بذر امکانپذیر است.بذر آن در محیطی با حرارت ۲۲ درجه سانتی گراد و در مدتی بین ۵ تا ۷ هفته سبز میکند.کاشت بذر در تورب نتیجه خوبی داده است.

بیماری ها ، آفات و درمان:

در صورتی که گلدان شما برگهای جدید ریز و رنگ پریده ای می دهد و گلهای آن ظاهر نمی شود. تغذیه مصنوعی را شروع کنید چون ظاهرا خاک گلدان خیلی فقیر است. و اگر فقط با ظاهر نشدن گلها روبه رو شدید، نور محیط رشد گیاه مناسب و کافی نیست، پس آن را به محل پرنورتر اما دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید. این عارضه ممکن است مربوط به آبیاری زیاد از اندازه هم باشد. در زمستان هفته ای ۱ بار آبیاری کافی است. برگهاس خیلی پر پشت اما بدون گل بیانگر غنی بودن زیاده از حد خاک می باشد. و باید در زمستان خاک گلدان را تعویض و تعدیل کرد حمله قارچ به این گیاه لکه های قهوها ی روی برگ ها تشکیل می دهد و باید با محلول قارچکش نفوذی سمپاشی صورت گیردو برگهای خیلی صدمه دیده، حذف شوند. اگر در زمستان هوا خیلی سرد و مرطوب باشد برگها زرد شده و به سمت پایین ، می پیچد بنابراین باید گلدان را به محل گرمتری منتقل نمود و آبیاری را کمتر کرد در صورتی که برگهای سبز می پیچد هوا سرد و خشک است. برگهای سیاه شده در نتیجه سرمای زیاد، ایجاد می شوند و برگهای نازک ، کم آب و زرد رنگ معرف گیاه تشنه می باشد. اگر زخمهای سفید پنبه ای در زیر برگ و قاعده آن تشکیل شوند. یعنی حشرات آفت در حال فعالیت است می توانید هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید و با پنبه آغشته به سم زخمها را خیس نمایید. عامل ایجاد رشته های تار عنکبوتی در سطح برگ کنه ریز قرمز است. باید با پارچه مرطوب برگهار ا تمیز کنید و با سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است .اگر برگها براق بودن خود را از دست داده اند روزانه با آب ولرم برگها را پاشی کنید چون علت این امر می تواند هوای خشک باشد. صدمات فیزیکی برگها را شکافدار و مریض نشان می دهد بنابراین گلدان را از محل پر تردد دور کنید و برگهای صدمه دیده را قطع نمایید.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم یه توضیح کلی و کلیدی....

اینم یه توضیح کلی و کلیدی....

[h=4]اسم علمی: آنتوریوم[/h]
ANTHURIUM[h=4]خانواده: (شیپوری ها) یا آراسه[/h]ARACEAE
مهندس مجتبی شریعت پناهی
آنتوریوم گیاه زیبای آپارتمانی است.برگهایش کشیده و خنجری به رنگ سبز پررنگ و گلهایش قرمز و قلبی شکلند. ساقه ندارد. سرزمین مادری آن گواتمالا است.ناگفته نماند این اندام قرمز که به عنوان گل شناخته می شود، از نظر گیاه شناسی گل نیست بلکه اندامی تغییر شکل یافته است که براکته نامیده می شود. گلهای واقعی آنتوریوم اندام فنرمانندی اند که از داخل براکته ها رشد می کنند.
ولی در هر حال در میان خانواده ها براکته های رنگی و اندام زردرنگ داخل آن مجموعا به عنوان گل شناخته می شوند. در آنتوریوم گلها دوام زیادی دارند، حتی از گلهایش به منظور گل بریده استفاده می شود.

[h=3]مراقبتهای لازم[/h]
[h=4]نور:[/h]به نور ملایم با سایه آفتاب علاقه مند است. در تابستان آن را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید.

[h=4]گرما و رطوبت نسبی:[/h]دوستدار محیط گرم و مرطوب است.آنتوریوم به جنگلهای استوایی تعلق دارد، به همین دلیل گرما و رطوبت زیاد سبب رشد بهتر آن می گردد.

[h=4]خاک:[/h]خاکبرگ و ماسه را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید.

[h=4]ازدیاد:[/h]این گیاه به روش تقسیم بوته ازدیاد می یابد. در صورتی که رشد کافی کرده باشد، در بهار آن را از گلدان خارج نموده و پاجوش هایش را جدا می کنیم.

[h=3]ریزه کاریهای مهم در پرورش[/h]آنتوریوم:
آنتوریوم را در فصل زمستان در محلی با دمای متوسط 16 درجه سانتی گراد نگهداری کنید زیرا در این فصل از سال، به استراحت کافی نیاز دارد. در واقع گرما در فصل سرد مانع استراحت آنتوریوم می گردد.

[h=3]وقتی تغذیه کافی نیست:[/h]موقعی که با کمبود مواد غذایی روبه رو
می شود رشد آن متوقف گشته و گل نمی دهد، ضمنا گرسنگی موجب تغییر رنگ برگها می گردد. در این صورت در تابستان با استفاده از کود مصنوعی (کود شیمیایی)آن را تقویت کنید. اگر چسبندگی ذرات خاک زیاد گشته و تهویه به خوبی انجام نگردد باز هم توقف رشد و باز نشدن گلها را خواهیم داشت، خاکهای سطحی را با چنگال زیر و رو کنید تا اکسیژن کافی وارد خاک گردد.

[h=3]تاریکی و سرما:[/h]تاریکی و سرما موجب گل ندادن آنتوریوم می شوند، گیاه را در محل سایه روشن با دمای متوسط 21 درجه سانتی گراد قرار دهید تا دوباره فعال شوند.یادتان باشد در زمستان نباید از آنتوریوم انتظار رشد و گلدهی داشته باشیم. پس توقف رشد و باز نشدن گلها (براکته ها) در زمستان، امری طبیعی است.

[h=3]سرما:[/h]اثر سرما و چگونگی تأثیر آن روی گیاه بستگی به فصل دارد. مثلاً سرما در تابستان موجب توقف رشد و عدم گلدهی می گردد اما در زمستان برگهای آنتوریوم کمرنگ شده و به هم می پیچند. خشکی هوا هم به سرما کمک می کند تا پیچیدگی برگها شدت پیدا کند.

[h=3]سوختگی نوک برگها:[/h]نور تند آفتاب همراه با خشکی هوا سبب سوختگی نوک برگها می گردد.اسپری نمودن آب روی برگها را در تابستان و بهار فراموش نکنید.

[h=3]توضیح:[/h]آنتوریوم گیاه حساسی است. باید خیلی ظریف با آن برخورد کنید اما اگر کمی محبت ببیند و مراقبت آن را با دقت انجام دهید گلهای بادوامش طراوت بخصوصی خواهند داشت. به آرامش زیاد احتیاج دارد، در جاهای شلوغ و پررفت و آمد نشاط خود را از دست می دهد. اگر مرتب به آن دست بزنید یا آن را در محل تنگ قرار دهید برگها دچار شکاف خواهند شد. در واقع برگهای آنتوریوم باید کاملاً آزاد و رها باشند.
در هر حال برگهای قهوه ای یا شکافدار باید با چاقو جدا شوند.

mesm

عضو جدید
درختان مختلف نيازهاي غذائي متفاوتي دارند .
در جدول زير نيازهاي غذائي بعضي از درختان سياه ريشه مواد غذائي جذب شده در يك هكتار توسط درختانيكه در سال اول بارده هستند

.

كلسيم
پتاس
فسفر
ازت
تعداد درختان در هكتار
نوع درخت
9/63
7-61
7/15
8/57
86
سيب
6/42
37
8/7
1/33
296
گلابي
8-127
7/80
2/20
5/83
296
هلو
46
6/42
5/9
1/33
296
گوجه
8/73
9/63
4/17
51
593
به

منبع

راستي درختاي شما چي هستن...؟

ممنون از راهنمائیت دوست من . اگه ممکنه اسم و برند یک کود شیمییائی که بتونم بطور عام برای همه درختام استفاده کنم معرفی کن. من درخت سیب- گلابی-گیلاس - آلبالو- هلو-شلیل-زردآلو-گوجه سبز-ازگیل-اناروآلوزرد در باغم دارم البته از هر کدام تعداد محدودی (یک باغچه کوچک تفریحی ) باز هم ممنونم

مارجين

کاربر ممتاز
ممنون از راهنمائیت دوست من . اگه ممکنه اسم و برند یک کود شیمییائی که بتونم بطور عام برای همه درختام استفاده کنم معرفی کن. من درخت سیب- گلابی-گیلاس - آلبالو- هلو-شلیل-زردآلو-گوجه سبز-ازگیل-اناروآلوزرد در باغم دارم البته از هر کدام تعداد محدودی (یک باغچه کوچک تفریحی ) باز هم ممنونم

سلام خواهش ميكنم...
والا من زياد از اسامي و برندها اطلاع خاصي ندارم...اجازه بديد از دوستانم بپرسم ميام خدمتتون ميگم...چشم.

• Like
واکنش ها: mesm

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
کودهای شرکت کمبی فست وهورتی گرو هلند-شرکت فیوچراکو اسپانیا-شرکت کدا اسپانیا وIFTC (نماینده ایران شرکت حاصل نوین) جزء کودهای خوب به شمار میروند.وهمچنین کودهای اسکویم

مارجين

کاربر ممتاز
سلام
کودهای شرکت کمبی فست وهورتی گرو هلند-شرکت فیوچراکو اسپانیا-شرکت کدا اسپانیا وIFTC (نماینده ایران شرکت حاصل نوین) جزء کودهای خوب به شمار میروند.وهمچنین کودهای اسکویم

قربون دستت مهندس جان ...
امروز از دانشگاه اومدم يهويي يادم افتاد كه از دوستام در مورد سوال اين بنده خدا يادم رفته بپرسم...عذاب وجدان گرفته بودم....خدا عمرت بده...دعا ميكنم ايشالا هيچوقت عذاب وجدان نياد سراغت..

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. یه سوال تو منطقه شهرکرد چه درختچه هایی میشه کشت کرد. باران طلایی میشه؟
این درختچه خیلی خوبه.. با توضیحاتش برات میزارم...

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]حبه آبي، جواهري كه ذغال اخته نيست[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Blueberry از دو واژه Blue به معني آبي و berry به معني حبه گرفته شده است. بلوبري را در ايران به اشتباه، به اسم زغال اخته مي شناسند؛ اما همان طور كه از معني آن پيداست مي توان در ايران به آن «حبه آبي» گفت. اين گياه بومي شمال آمريكاست، درختچه اي است خزان كننده كه حبه هاي آن به رنگ آبي تيره يا بنفش است. بلوبري عضو خانواده Ericaceae است، گل آذين آن خوشه هايي به رنگ سفيد و صورتي رنگ پريده يا قرمز است كه حالت زنگوله اي داشته و در انتهاي شاخه ها قرار دارد. اين گل ها در اوايل ارديبهشت ماه ظاهر شده و سپس به حبه هاي كوچك آبي رنگ و سفتي تبديل مي شوند كه طعم مطبوعي دارند و شيرينند.

مديريت هاي زراعي بلوبري
[/FONT][FONT=arial, helvetica, sans-serif]
بلوبري بهترين رشد را در خاك هاي اسيدي و محل هاي آفتابي دارد. خاك آن علاوه بر اسيدي بودن بايد سرشار از مواد آلي و زهكشي مناسب باشد تا در صورت آبياري، سبب خفگي و پوسيدگي ريشه ها نشود. از آنجا كه اين درختچه ها سيكل زندگي طولاني دارند (30-50 سال و يا بيشتر) نياز است تا كشاورزان علاقه مند در هنگام كاشت آنها در زمين اصلي، خاك را آزمايش كرده و در صورت نياز آن را اصلاح كنند. بوته هاي جوان اين گياه را پس از كاشت در زمين اصلي هرس مي كنند تا سيستم هاي هوايي گياه در تعادل با سيستم ريشه باشند، در سال اول بعد از كاشت، براي تحريك بيشتر گياه به رشد رويشي، جوانه هاي گل آن را حذف مي كنند؛ اين كار سبب مي شود كه درختچه بلوبري در سال هاي بعدي توليد محصول، بوته اي قوي باشد و عملكرد كمي محصول و همچنين كيفيت آن نيز افزايش يابد. اين گياه در طول فصل رشد، نيازمند آبياري منظم و كافي است، خشكي زياد سبب ضعيف شدن بوته و كاهش عملكرد در توليد حبه ها مي شود. اين گياه طي فصل رشد، نيازمند آبياري منظم و كافي است، بوته ها بعد از اينكه وارد مرحله توليد اقتصادي حبه ها شده اند هر ساله نياز به هرس دارند. قطع شاخه هاي خشك و مريض، همچنين حذف شاخه هايي كه مانع تابش مستقيم نور به قسمت هاي داخلي بوته مي شود، ضروري است. دوره هرس مثل ساير درختان و درختچه ها از اواخر پاييز، زماني كه برگ ها خزان مي كنند تا اواخر اسفند ماه، قبل از آغاز رشد رويشي گياهان صورت مي گيرد. هرس مناسب سبب ايجاد يك اسكلت مناسب براي درختچه شده و تحمل سنگيني محصول را در تابستان و برف را در زمستان آسان مي كند.

زمان برداشت محصول
گل ها كه به صورت خوشه اي در ماه هاي ارديبهشت باز مي شوند، تحت شرايط مناسب از لحاظ نور، درجه حرارت و مواد غذايي تبديل به حبه مي شوند، حبه ها طي ماه هاي مرداد تا شهريور مي رسند و رنگ آبي تيره از علائم رسيدن آن است البته زمان برداشت آنها بستگي به واريته كشت شده دارد. برخي از واريته ها زودرس هستند و برخي به نسبت، ديرتر مي رسند. هر كدام در هر منطقه اي مطابق با دوره فصل رشد كاشته مي شوند. برگ هاي اين درختچه طي فصل پائيز به رنگ هاي قرمز و نارنجي و زرد درمي آيند كه گاهي به دليل رنگ هاي زيباي آن در پائيز براي كاشت در فضاي سبز هم استفاده مي شود.

خسارات پرندگان و خرگوش ها
حفاظت از بوته هاي بلوبري از جمله پرندگان كه گاهي خسارت وارده به حبه ها از 70 درصد عبور مي كند، ضروري است. اين حفاظت مي تواند توسط سيم هاي توري صورت بگيرد. همچنين هجوم خرگوش ها به خصوص در فصل زمستان كه منابع غذايي محدود است، سبب جويده شدن شاخه هاي نرم و لطيف بلوبري مي شود. بنابراين نياز است تا اين گياه در برابر حمله خرگوش ها نيز محافظت شود.

موارد مصرف
حبه ها پس از برداشت، مي توانند هم به صورت مستقيم وارد بازار مصرف شوند و به حالت تازه خوري مصرف شوند و هم مي توانند وارد كارخانه هاي صنعتي شده و انواع كمپوت ها ومرباها و آبميوه ها از آنها ساخته شود. از اين حبه ها در تزئين و ساخت انواع كيك ها، شيريني ، بستني ها و دسرها و همچنين تهيه انواع ژله ها استفاده مي شود.

خواص
اين ميوه يكي از خوشمزه ترين ميوه هاي تابستاني است. حبه هاي به ظاهر كوچك بلوبري ارزش غذايي بالايي دارند كه از نمونه هاي آن مي توان به موارد زير اشاره كرد:

جوان كننده پوست:
آنتي اكسيدان هاي موجود در اين ميوه، سبب نرمي پوست مي شود. تركيب آن با آب ليمو و شكر نيز، منجر به روشن شدن پوست و پوست اندازي مي شود.

كمك به مثانه:
بلوبري حاوي تركيباتي است كه مانع از چسبيدن باكتري ها به ديواره هاي مثانه مي شود، بنابراين امكان عفونت مثانه را كاهش مي دهد.

پيشگيري از سرطان:
آنتوسيانين هاي موجود در حبه هاي بلوبري به آن رنگ مات آبي مي دهد. به راديكال هاي آزاد (عامل سرطان) حمله و مانع از رشد سلول هاي سرطاني مي شود.

غذاي مغز :
محققان مي گويند كه اين ميوه مانع از مشكلات مغزي، نظير از دست دادن حافظه مي شود و اين به خاطر آنتي اكسيدان ها و فلاونوئيدهاي موجود در حبه هاست.

برطرف كننده چربي دور شكم:
مطالعه هاي جديد ثابت كرده كه موش هايي كه در رژيم غذايي آنها بلوبري به ميزان فراوان گنجانده شده بود، پس از مدتي چربي شكمي خود را از دست داده اند.
[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] محافظت از سلول ها:
آنتی اكسیدانها با تثبیت مولكول های مضر رادیكال آزاد از سلولها محافظت می كنند و حتی می توانند از بروز برخی از صدمات ناشی از این مولكول ها در سلول جلوگیری كنند.

منبع ويتامين c :
علاوه بر این تمشك آبی منبع سرشار از ویتامین C است كه به تقویت سیستم ایمنی بدن كمك می كند و همچنین در تقویت فرآیند جذب آهن در بدن موثر است. ویتامین C[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] در عین حال در بهبود عروق خونی و حفظ سلامت مطلوب آنها نقش دارد.

به علاوه آب میوه تمشك آبی و سایر محصولات و فرآورده های مشتق از این میوه نیز حاوی ریزمغذی های مفید هستند اما مقدار فیبر آنها خیلی كمتر از خود میوه تازه است. بعلاوه افزودن قند و شربت ذرت به این آب میوه.ها بدون شك از ارزش. تغذیه.ای این میوه كم می كند. بنابراین متخصصان مصرف شكل تازه و خام تمشك آبی را توصیه می كنند كه یك فنجان آن حاوی 80 كالری انرژی است.
[/FONT]

///
درختچه های زرشک/انگور/

درخت باران طلا ی
نام لاتین:
Koelreuteria paniculata
تیپ رویشی:
درخت
وضعیت خزان:
خزان کننده
سرعت رشد:
متوسط
ارتفاع:
10 متر
قطر تاج:
12 متر
نیاز نوری:
آفتابی
نیاز آبی:
کم نیاز
معیار زیبایی:
گل
زمان ظهور معیار زیبایی:
تابستان
قابلیت هرس:
ن مه هرس پذیر
مقاومتهای اکولوژیک:
مقاوم به گرما و کم آبی
خاک مناسب:
هر نوع خاک
کاربرد در فضای سبز:
کاشت در پارکها ، چمن کاریها و خ ابانها
وضعیت سازگاری با شرایط اکولوژیک موجود: خوب

فائضه

عضو جدید
این درختچه خیلی خوبه.. با توضیحاتش برات میزارم...

حبه آبي، جواهري كه ذغال اخته نيست
Blueberry از دو واژه Blue به معني آبي و berry به معني حبه گرفته شده است. بلوبري را در ايران به اشتباه، به اسم زغال اخته مي شناسند؛ اما همان طور كه از معني آن پيداست مي توان در ايران به آن «حبه آبي» گفت. اين گياه بومي شمال آمريكاست، درختچه اي است خزان كننده كه حبه هاي آن به رنگ آبي تيره يا بنفش است. بلوبري عضو خانواده Ericaceae است، گل آذين آن خوشه هايي به رنگ سفيد و صورتي رنگ پريده يا قرمز است كه حالت زنگوله اي داشته و در انتهاي شاخه ها قرار دارد. اين گل ها در اوايل ارديبهشت ماه ظاهر شده و سپس به حبه هاي كوچك آبي رنگ و سفتي تبديل مي شوند كه طعم مطبوعي دارند و شيرينند.

مديريت هاي زراعي بلوبري

بلوبري بهترين رشد را در خاك هاي اسيدي و محل هاي آفتابي دارد. خاك آن علاوه بر اسيدي بودن بايد سرشار از مواد آلي و زهكشي مناسب باشد تا در صورت آبياري، سبب خفگي و پوسيدگي ريشه ها نشود. از آنجا كه اين درختچه ها سيكل زندگي طولاني دارند (30-50 سال و يا بيشتر) نياز است تا كشاورزان علاقه مند در هنگام كاشت آنها در زمين اصلي، خاك را آزمايش كرده و در صورت نياز آن را اصلاح كنند. بوته هاي جوان اين گياه را پس از كاشت در زمين اصلي هرس مي كنند تا سيستم هاي هوايي گياه در تعادل با سيستم ريشه باشند، در سال اول بعد از كاشت، براي تحريك بيشتر گياه به رشد رويشي، جوانه هاي گل آن را حذف مي كنند؛ اين كار سبب مي شود كه درختچه بلوبري در سال هاي بعدي توليد محصول، بوته اي قوي باشد و عملكرد كمي محصول و همچنين كيفيت آن نيز افزايش يابد. اين گياه در طول فصل رشد، نيازمند آبياري منظم و كافي است، خشكي زياد سبب ضعيف شدن بوته و كاهش عملكرد در توليد حبه ها مي شود. اين گياه طي فصل رشد، نيازمند آبياري منظم و كافي است، بوته ها بعد از اينكه وارد مرحله توليد اقتصادي حبه ها شده اند هر ساله نياز به هرس دارند. قطع شاخه هاي خشك و مريض، همچنين حذف شاخه هايي كه مانع تابش مستقيم نور به قسمت هاي داخلي بوته مي شود، ضروري است. دوره هرس مثل ساير درختان و درختچه ها از اواخر پاييز، زماني كه برگ ها خزان مي كنند تا اواخر اسفند ماه، قبل از آغاز رشد رويشي گياهان صورت مي گيرد. هرس مناسب سبب ايجاد يك اسكلت مناسب براي درختچه شده و تحمل سنگيني محصول را در تابستان و برف را در زمستان آسان مي كند.

زمان برداشت محصول
گل ها كه به صورت خوشه اي در ماه هاي ارديبهشت باز مي شوند، تحت شرايط مناسب از لحاظ نور، درجه حرارت و مواد غذايي تبديل به حبه مي شوند، حبه ها طي ماه هاي مرداد تا شهريور مي رسند و رنگ آبي تيره از علائم رسيدن آن است البته زمان برداشت آنها بستگي به واريته كشت شده دارد. برخي از واريته ها زودرس هستند و برخي به نسبت، ديرتر مي رسند. هر كدام در هر منطقه اي مطابق با دوره فصل رشد كاشته مي شوند. برگ هاي اين درختچه طي فصل پائيز به رنگ هاي قرمز و نارنجي و زرد درمي آيند كه گاهي به دليل رنگ هاي زيباي آن در پائيز براي كاشت در فضاي سبز هم استفاده مي شود.

خسارات پرندگان و خرگوش ها
حفاظت از بوته هاي بلوبري از جمله پرندگان كه گاهي خسارت وارده به حبه ها از 70 درصد عبور مي كند، ضروري است. اين حفاظت مي تواند توسط سيم هاي توري صورت بگيرد. همچنين هجوم خرگوش ها به خصوص در فصل زمستان كه منابع غذايي محدود است، سبب جويده شدن شاخه هاي نرم و لطيف بلوبري مي شود. بنابراين نياز است تا اين گياه در برابر حمله خرگوش ها نيز محافظت شود.

موارد مصرف
حبه ها پس از برداشت، مي توانند هم به صورت مستقيم وارد بازار مصرف شوند و به حالت تازه خوري مصرف شوند و هم مي توانند وارد كارخانه هاي صنعتي شده و انواع كمپوت ها ومرباها و آبميوه ها از آنها ساخته شود. از اين حبه ها در تزئين و ساخت انواع كيك ها، شيريني ، بستني ها و دسرها و همچنين تهيه انواع ژله ها استفاده مي شود.

خواص
اين ميوه يكي از خوشمزه ترين ميوه هاي تابستاني است. حبه هاي به ظاهر كوچك بلوبري ارزش غذايي بالايي دارند كه از نمونه هاي آن مي توان به موارد زير اشاره كرد:

جوان كننده پوست:
آنتي اكسيدان هاي موجود در اين ميوه، سبب نرمي پوست مي شود. تركيب آن با آب ليمو و شكر نيز، منجر به روشن شدن پوست و پوست اندازي مي شود.

كمك به مثانه:
بلوبري حاوي تركيباتي است كه مانع از چسبيدن باكتري ها به ديواره هاي مثانه مي شود، بنابراين امكان عفونت مثانه را كاهش مي دهد.

پيشگيري از سرطان:
آنتوسيانين هاي موجود در حبه هاي بلوبري به آن رنگ مات آبي مي دهد. به راديكال هاي آزاد (عامل سرطان) حمله و مانع از رشد سلول هاي سرطاني مي شود.

غذاي مغز :
محققان مي گويند كه اين ميوه مانع از مشكلات مغزي، نظير از دست دادن حافظه مي شود و اين به خاطر آنتي اكسيدان ها و فلاونوئيدهاي موجود در حبه هاست.

برطرف كننده چربي دور شكم:
مطالعه هاي جديد ثابت كرده كه موش هايي كه در رژيم غذايي آنها بلوبري به ميزان فراوان گنجانده شده بود، پس از مدتي چربي شكمي خود را از دست داده اند.

محافظت از سلول ها:
آنتی اكسیدانها با تثبیت مولكول های مضر رادیكال آزاد از سلولها محافظت می كنند و حتی می توانند از بروز برخی از صدمات ناشی از این مولكول ها در سلول جلوگیری كنند.

منبع ويتامين c :
علاوه بر این تمشك آبی منبع سرشار از ویتامین C است كه به تقویت سیستم ایمنی بدن كمك می كند و همچنین در تقویت فرآیند جذب آهن در بدن موثر است. ویتامین C
در عین حال در بهبود عروق خونی و حفظ سلامت مطلوب آنها نقش دارد.

به علاوه آب میوه تمشك آبی و سایر محصولات و فرآورده های مشتق از این میوه نیز حاوی ریزمغذی های مفید هستند اما مقدار فیبر آنها خیلی كمتر از خود میوه تازه است. بعلاوه افزودن قند و شربت ذرت به این آب میوه.ها بدون شك از ارزش. تغذیه.ای این میوه كم می كند. بنابراین متخصصان مصرف شكل تازه و خام تمشك آبی را توصیه می كنند كه یك فنجان آن حاوی 80 كالری انرژی است.

///
درختچه های زرشک/انگور/

درخت باران طلا ی
نام لاتین:

Koelreuteria paniculata
تیپ رویشی:

درخت
وضعیت خزان:

خزان کننده
سرعت رشد:

متوسط
ارتفاع:

10 متر
قطر تاج:

12 متر
نیاز نوری:

آفتابی
نیاز آبی:

کم نیاز
معیار زیبایی:

گل
زمان ظهور معیار زیبایی:

تابستان
قابلیت هرس:

ن مه هرس پذیر
مقاومتهای اکولوژیک:

مقاوم به گرما و کم آبی
خاک مناسب:

هر نوع خاک
کاربرد در فضای سبز:

کاشت در پارکها ، چمن کاریها و خ ابانها
وضعیت سازگاری با شرایط اکولوژیک موجود: خوب
خیلی ممنون. تاجایی که من می دونم بلوبری جزء میوه های ریز محسوب میشه. این گیاه به سرما حساس نیست؟ آخه شهرکرد دماهای 30- درجه هم داره.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون. تاجایی که من می دونم بلوبری جزء میوه های ریز محسوب میشه. این گیاه به سرما حساس نیست؟ آخه شهرکرد دماهای 30- درجه هم داره.
درسته.... ولس تمشک و خانواده تمشک... ذاتن سرمادوست هستن...