حل کردن مس در اسید ؟

saadat.kh

عضو جدید
سلاممن میخوام فلز مس مثلا کمی مس قراضه رو در اسید سولفوریک حل کنم میخواستم بدونم چی کار کنم این فرآیند در کمترین زمان انجام بشه و اصلا چقدر طول میکشه تا مس به طور کامل در اسید حل بشه ؟

fered_sch

عضو جدید
سلام من میخوام فلز مس مثلا کمی مس قراضه رو در اسید سولفوریک حل کنم میخواستم بدونم چی کار کنم این فرآیند در کمترین زمان انجام بشه و اصلا چقدر طول میکشه تا مس به طور کامل در اسید حل بشه ؟
برای اینکه سرعت خورندگی اسید زیاد شه، معمولا یه سری کار انجام میدن، از جمله اینکه اسید را رقیق میکنن، چون اسید رقیق قدرت خورندگی بیشتری نسبت به اسید غلیظ دارد، یکی از راه ها هم گرم کردن محلول خورنده است، با افزایش دمای محلول خورنده، سرعت خوردگی افزایش می یابد. مثلا محلول اسید با دمای 60درجه، سرعت بیشتری برای خوردن ماده نسبت به دمای 20 دارد، اثباتش هم از طریق ترمودینامیک بود (اگر درست یادم مانده باشد:redface:)، در شرایطی که دمای محلول اسید بالا میرود بایستی موارد ایمنی بسیار جدی تر مد نظر قرار گیرد. (مثلا استفاده از ماسک، عینک محافظ....)
موفق باشید

saadat.kh

عضو جدید
برای اینکه سرعت خورندگی اسید زیاد شه، معمولا یه سری کار انجام میدن، از جمله اینکه اسید را رقیق میکنن، چون اسید رقیق قدرت خورندگی بیشتری نسبت به اسید غلیظ دارد، یکی از راه ها هم گرم کردن محلول خورنده است، با افزایش دمای محلول خورنده، سرعت خوردگی افزایش می یابد. مثلا محلول اسید با دمای 60درجه، سرعت بیشتری برای خوردن ماده نسبت به دمای 20 دارد، اثباتش هم از طریق ترمودینامیک بود (اگر درست یادم مانده باشد:redface:)، در شرایطی که دمای محلول اسید بالا میرود بایستی موارد ایمنی بسیار جدی تر مد نظر قرار گیرد. (مثلا استفاده از ماسک، عینک محافظ....)
موفق باشید

خیلی ممنون میدونید چقدر طول میکشه ؟
ضمن این که یه بنده خدایی توی یک فروم دیگه بر عکس شما گفت باید غلیظ باشه

fered_sch

عضو جدید
خیلی ممنون میدونید چقدر طول میکشه ؟
ضمن این که یه بنده خدایی توی یک فروم دیگه بر عکس شما گفت باید غلیظ باشه
والا در مورد زمانش باید بدست بیارید، الان چیزی به ذهنم نمیرسه.
در مورد رقت یا غلظت، بستگی به میزان محلول داره، یعنی یه حدی از رقیق بودن یا یه حدی از غلیظ بودن، حد بهینه هست و زیادی غلیظ بودن یا رقیق بودن موجب کاهش سرعت میشه.

بالا