پرسش وپاسخ علوم گیاهی

سلام

برای اینکه روزانه قبول بشین به نظرم زیر ۵۰ کافی باشه

برای شبانه ، زیر ۲۰۰

کلاس ما بهترین رتبه ۱۹ هست

کتاب متفاوتی نیاز نیست بخونین ، همینطور نیاز نیست اون کتابای قطور و سنگینی که به عنوان منبع معرفی میشه بخونین ( البته نمیدونم اطلاعات زیست شناسی بچه های کشاورزی چقدر هست )

بنده کتابای لیسانس و فوق لیسانس پیام نور رو خوندم ( سیستماتیک گیاهی - اکولوژی - اکولوژی پوشش های گیاهی - فلور ایران ) اگر اطلاعات ژنتیکی شما ضعیفه ، تاکسونومی
گیاهی دکتر خسروی هم بهتره یکمی بخونین http://vista.ir/article/698005

لیسانسم آزاد بود ولی از جزوه استفاده نکردم

به غیر از کتابای پیام نور ، بعضی درسا بهتره با منبع اصلی خونده بشه ، مثل فیزیولوژی تایز و زایگر انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد ، آناتومی گیاهی فان ترجمه جعفری( http://www.forouzesh.com/book/bookdetail.aspx?code=GfTbzfTfTQkaYfTQkYErdaYaYtZbzMnMnJXaYrd ) ، زبان هم که ۵۰۴ و گرامر تافل به اضافه زبان تخصصی زیست که هم پیام نور ، برای گیاه شناسی ، زبان تخصصی داره و هم کتاب خانم دکتر رامش احمدی که تو دانشگاه آزاد تدریس میشه منبع خوبی برای همه گرایشای زیسته ( http://www.nosabooks.com/webui/book.aspx?simorgh=1&marckey=1036945&marckind=3 )

سلام ممنون اگر امکان داره و براتون زحمتی نمیشه این کتابهایی رو که شما فرمودین چه پیام نور و چه غیره هرکدوم که مهمتر هستند به صورت لیست به همراه اسم نویسنده قرار بدین که یادداشت کنم وتهیه کنم اگر براتون مقدور نیست اشکال نداره و باز هم به خاطر محبتتون که به سوالم اهمیت وپاسخ دادین سپاسگذارم

آخرین ویرایش:

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ممنون .توی رشته گیاه پزشکی خیلی از درسهای زیست وجود داره ولی تعداد واحد هاش کمتره و بیشتر روی افات بحث میشهدر مورد منابع هم متشکرم که راهنمائیم کردین برای سوال اخر میخواستم بپرسم مگه کتابهای پیام نور مخصوص خود پیام نور نیست و میشه باهاش مثلا توی شهید بهشتی یا دانشگاه الزهرا روزانه قبول شد و شما کتابهای کدوم نویسنده های پیام نور رو خریدین چون من میخوام برم انقلاب کتاب بخرم کتابهای درست رو خریداری کنم اگر امکان داره دقیقا همون کتابهایی که خوندین با اسم نویسندش به صورت لیست بزارین که یادداشت کنم
توی سایت مدرسان شریف یک سری منابع داره که شما به اضافه کتابهایی که فرمودین ایا هیچ کدوم رو تایید نمیکنید که تهیه کنم لیستش رو زیر مینویسم باز هم از این که وقتتون رو گرفتم عذر میخوام و یک دنیا سپاسگذار هستم موفق باشید.

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی گیاهی

زبان عمومي و تخصصي:
1ـ کتاب های مدرسان شریف ( عمومی و تخصصی)
2ـ 504 لغت

مجموعه زيست‌شناسي:
1ـ کتاب مدرسان شریف
2ـ بيولوژي كمپل، ترجمه آقاي ميرحبيبي و پويان

فيزيولوژي گياهي:
1ـ کتاب مدرسان شریف
2ـ كتاب مقدمه‌اي بر فيزيولوژي گياهي، هاپكينز، ترجمه دكتر احمدي
3ـ كتاب تايزوزايگر

تكوين و سيستماتيك گياه‌ شناسي:
1ـ کتاب مدرسان شریف
2ـ گياه‌شناسي جلد 1 و2، دكتر احمد قهرمان
3ـ ارگانوژنز و مورفوژنز گياهي، دكتر مرتضي عطري
4ـ آناتومی گیاهی فان، ترجمه آذرنوش جعفری
5ـ سیستماتیک گیاهی سینگ، ترجمه آذرنوش جعفری
6ـ رده بندی گیاهی، ولی ا... مظفریان (2 جلد)

سلام

در انتشارات پیام نور ، هر درس فقط یک کتاب داره

در مورد مدرسان شریف چیزی نمیدونم راستش من برای ارشد اصلا دنبال این جور چیزا نرفتم

برای قبولی در گرایش سیستماتیک ، همون یک کتاب تایز و زایگر کافیه زیادی هم هست

همونطور که عرض کردم خوندن درسای ارشد خیلی بهتره ، بنابراین به جای این که مثلا کل کتاب دکتر مظفریان رو برای سیستماتیک بخونید ، کافیه کتاب های سیستماتیک و فلور ایران پیام نور رو بخونید

یا مثلا به جای اینکه اکولوژی دکتر اردکانی یا چند تا کتاب قطور دیگه رو بخونید ، کافیه اکولوژی عمومی و اکولوژی پوشش های گیاهی پیام نور رو بخونید

برای مجموعه زیست ، بیوشیمی و سلولی مهمه که بیوشیمی دکتر رضا محمدی انتشارات آییژ ، کتاب چکیده ای از چند کتاب اصلیه و خوبه ( البته من نخوندم :D شاید برای شما که رشته دیگه بودین مفید باشه ) ، سلولی هم که کتاب دکتر مجد ، از لیسانس تا دکترا ، کافیه ، من سالهای قبل از سالی که بهشتی قبول شدم این کتاب رو می خوندم ، امسال هم در محضر خودشون بازم در کنار کتاب آناتومی فان ، برای درس بافت شناسی ، بعضی بخشای این کتاب رو مرور کردم .

برای زبان عمومی هم که مسلما ۵۰۴ برای لغتش و گرامر تافل رهنما ، زیادی هم هست

شما باید مهارت درک مطلبتون رو بالا ببرین ، متون تخصصی رو کافیه فقط فعل و فاعلش رو متوجه بشین ، تعداد لغت های تخصصی که برای درک مطلب نیاز دارین خیلی کمه

از سایر کتابایی که فرمودین ، خوب ما چون این دروس رو تو دوره لیسانس خونده بودیم در مجموع یه چیزای کلی بلد بودیم نیازی نبود که همه این کتابا رو بخونیم بنابراین بازم کتابای پیام نور گزینه بهتری بود :D

در مجموع شما هر درسی که می خواین بخونین اول از کتابای چکیده و ساده شروع کنید اگه وقت اضافه آوردین برین سراغ کتابای اصلی

راستش من الان که می خوام واسه دکترا آماده بشم ، خیلی از کتابای معروف و مهمی که برای ارشد معرفی می کردن رو برای بار اول می خوام بخونم ! :redface:

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام

در مورد مدرسان شریف چیزی نمیدونم راستش من برای ارشد اصلا دنبال این جور چیزا نرفتم

همونطور که عرض کردم خوندن درسای ارشد خیلی بهتره ، بنابراین به جای این که مثلا کل کتاب دکتر مظفریان رو برای سیستماتیک بخونید ، کافیه کتاب های سیستماتیک و فلور ایران پیام نور رو بخونید

یا مثلا به جای اینکه اکولوژی دکتر اردکانی یا چند تا کتاب قطور دیگه رو بخونید ، کافیه اکولوژی عمومی و اکولوژی پوشش های گیاهی پیام نور رو بخونید

برای مجموعه زیست ، بیوشیمی و سلولی مهمه که بیوشیمی دکتر رضا محمدی انتشارات آییژ ، کتاب چکیده ای از چند کتاب اصلیه و خوبه ( البته من نخوندم :D شاید برای شما که رشته دیگه بودین مفید باشه ) ، سلولی هم که کتاب دکتر مجد ، از لیسانس تا دکترا ، کافیه ، من سالهای قبل از سالی که بهشتی قبول شدم این کتاب رو می خوندم ، امسال هم در محضر خودشون بازم در کنار کتاب آناتومی فان ، برای درس بافت شناسی ، بعضی بخشای این کتاب رو مرور کردم .

شما باید مهارت درک مطلبتون رو بالا ببرین ، متون تخصصی رو کافیه فقط فعل و فاعلش رو متوجه بشین ، تعداد لغت های تخصصی که برای درک مطلب نیاز دارین خیلی کمه

از سایر کتابایی که فرمودین ، خوب ما چون این دروس رو تو دوره لیسانس خونده بودیم در مجموع یه چیزای کلی بلد بودیم نیازی نبود که همه این کتابا رو بخونیم بنابراین بازم کتابای پیام نور گزینه بهتری بود :D

در مجموع شما هر درسی که می خواین بخونین اول از کتابای چکیده و ساده شروع کنید اگه وقت اضافه آوردین برین سراغ کتابای اصلی

راستش من الان که می خوام واسه دکترا آماده بشم ، خیلی از کتابای معروف و مهمی که برای ارشد معرفی می کردن رو برای بار اول می خوام بخونم ! :redface:

زیبا جان از توضیحات مفصلت سپاسگزاری و برات آرزوی موفقیت می کنم
من هم به ادامه تحصیل در زمینه های گیاهان دارویی و طب سنتی علاقه مندم . نمی دونم باید مقطع کارشناسی ارشد رو توی چه گرایش یا رشته ای ادامه بدم بهتره ؟
از بابت وقتی که برام میگذاری یه دنیا تشکر

سلام

سلام خانم زیبا . خیلی خیلی خیلی ممنون هستم هیچ کس به اندازه شما به من کمک نکرد ببخشید اگر اذیت شدین به خاطر سوالهام حلالم کنید امیدوارم توی زندگی به هرچی میخواین برسین و موفق و پیروز باشین خداحافظ

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
زیبا جان از توضیحات مفصلت سپاسگزاری و برات آرزوی موفقیت می کنم
من هم به ادامه تحصیل در زمینه های گیاهان دارویی و طب سنتی علاقه مندم . نمی دونم باید مقطع کارشناسی ارشد رو توی چه گرایش یا رشته ای ادامه بدم بهتره ؟
از بابت وقتی که برام میگذاری یه دنیا تشکر

سلام خانوم قدوسی

خواهش می کنم

راستش اگر دوست داشتین برین گروه کشاورزی ، گرایش گیاهان دارویی ، که البته در مورد درساشون و شرایطش باید با بچه های کشاورزی مشورت بفرمایین

اگر نخواستین از گروه زیست جدا بشین ، همون گرایش فیزیولوژی ، خیلی خوبه ، بچه های فیزیولوژی ما ، اکثرا روی گیاهان دارویی کار میکنن

اگر دوست داشتین تشریف بیارین دانشگاه شهید بهشتی رو متبرک بفرمایین ، ما یک پژوهشکده ی گیاهان دارویی داریم که در مقطع ارشد و دکترا از گروه کشاورزی ، در رشته گیاهان دارویی دانشجو میگیره ، خود من هم طرح پایان نامم رو اونجا انجام میدم انشالله

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خانم زیبا . خیلی خیلی خیلی ممنون هستم هیچ کس به اندازه شما به من کمک نکرد ببخشید اگر اذیت شدین به خاطر سوالهام حلالم کنید امیدوارم توی زندگی به هرچی میخواین برسین و موفق و پیروز باشین خداحافظ

سلام

خواهش می کنم وظیفه بود

خیلی ممنون ، همچنین

یا علی

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام خانوم قدوسی

خواهش می کنم

راستش اگر دوست داشتین برین گروه کشاورزی ، گرایش گیاهان دارویی ، که البته در مورد درساشون و شرایطش باید با بچه های کشاورزی مشورت بفرمایین

اگر نخواستین از گروه زیست جدا بشین ، همون گرایش فیزیولوژی ، خیلی خوبه ، بچه های فیزیولوژی ما ، اکثرا روی گیاهان دارویی کار میکنن

اگر دوست داشتین تشریف بیارین دانشگاه شهید بهشتی رو متبرک بفرمایین ، ما یک پژوهشکده ی گیاهان دارویی داریم که در مقطع ارشد و دکترا از گروه کشاورزی ، در رشته گیاهان دارویی دانشجو میگیره ، خود من هم طرح پایان نامم رو اونجا انجام میدم انشالله

ان شا الله
فقط چیزایی که باقی می مونه اینه که
1-آیا می شه با یه بار امتحان کنکور کارشناسی ارشد برای دو دانشگاه آزاد و سراسری انتخاب رشته کرد یا نه(مثل مقطع کارشناسی که اخیرا کنکور هاشون یکی شده )
2- آیا مقطع ارشد پزوهشکده در رشته گیاهان دارویی از نظر کارکردی و ارزش علمی با رشته فیزیولوژی گیاهی برابری می کنن ؟
3- باتوجه به اینکه یکی از دوستان می گفتن که مقطع ارشد گیاهان دارویی فقط برای دانشگاه آزاد وجود داره آیا این پژوهشکده جدیده یا من حرف ایشون رو بد متوجه شدم
از راهنمایی هات بی نهایت سپاسگزارم و برات در تمامی مقاطع تحصیلی و زندگی آرزوی موفقیت دارم

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
ان شا الله
1-آیا می شه با یه بار امتحان کنکور کارشناسی ارشد برای دو دانشگاه آزاد و سراسری انتخاب رشته کرد یا نه(مثل مقطع کارشناسی که اخیرا کنکور هاشون یکی شده )
2- آیا مقطع ارشد پزوهشکده در رشته گیاهان دارویی از نظر کارکردی و ارزش علمی با رشته فیزیولوژی گیاهی برابری می کنن ؟
3- باتوجه به اینکه یکی از دوستان می گفتن که مقطع ارشد گیاهان دارویی فقط برای دانشگاه آزاد وجود داره آیا این پژوهشکده جدیده یا من حرف ایشون رو بد متوجه شدم
از راهنمایی هات بی نهایت سپاسگزارم و برات در تمامی مقاطع تحصیلی و زندگی آرزوی موفقیت دارم

سلام

۱ - خیر کنکور ها جداست

۲ - بله مدرک دانشگاه شهید بهشتی ، دیگه داخلش قید نمیشه کدام ساختمان دانشگاه

۳ - دانشگاه ما که داره والا اولین باره می شنوم که فقط آزاد داشته باشه

اگه خواستین گرایش هایی که پژوهشکده داره رو براتون میپرسم

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام

۱ - خیر کنکور ها جداست

۲ - بله مدرک دانشگاه شهید بهشتی ، دیگه داخلش قید نمیشه کدام ساختمان دانشگاه

۳ - دانشگاه ما که داره والا اولین باره می شنوم که فقط آزاد داشته باشه

اگه خواستین گرایش هایی که پژوهشکده داره رو براتون میپرسم

ممنون
خیلی بزرگواری می کنی عزیزم

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
ان شا الله

سلام.دانشگاه بوعلی ما هم گیاهان داروئی رو داره!!!
منتها باید شما منابع ارشد گروه علوم باغبانی رو بخونین.بعد تو انتخاب رشته از این رشته می تونین 4،5 تا گرایش مختلف رو انتخاب کنین که یکی از گرایشا گیاهان داروئیه.

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام.دانشگاه بوعلی ما هم گیاهان داروئی رو داره!!!
منتها باید شما منابع ارشد گروه علوم باغبانی رو بخونین.بعد تو انتخاب رشته از این رشته می تونین 4،5 تا گرایش مختلف رو انتخاب کنین که یکی از گرایشا گیاهان داروئیه.
سلام
از راهنمایی تون بی نهایت سپاسگزارم

morsadr

عضو جدید
سلام دوستان
بنده یک باغچه کوچک و تعدادی درخت شامل درختان میوه متنوع دارم . شامل سیب گلابی . انواع آلو . هلو گردو آلبالو و گیلاس .
بنده یکسری اطلاعات در مورد بهترین نحوه نگهداری و مراقبت از این درختان و هچنین نوع کود و خصوصا انجام هرس درختان می خواهم . ممنون میشم اگه یک سایت و یا مقاله و یا کتابی در این مورد به بنده معرفی بفرمایید
با تشکر

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
بنده یک باغچه کوچک و تعدادی درخت شامل درختان میوه متنوع دارم . شامل سیب گلابی . انواع آلو . هلو گردو آلبالو و گیلاس .
بنده یکسری اطلاعات در مورد بهترین نحوه نگهداری و مراقبت از این درختان و هچنین نوع کود و خصوصا انجام هرس درختان می خواهم . ممنون میشم اگه یک سایت و یا مقاله و یا کتابی در این مورد به بنده معرفی بفرمایید
با تشکر

سلام دوست عزيز

سؤالتون رو بايد تو بخش باغبانى تالار كشاورزى مطرح بفرمايين ؛ ما زيست شناس هستيم :redface:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
با تشکر

سلام دوست عزيز

سؤالتون رو بايد تو بخش باغبانى تالار كشاورزى مطرح بفرمايين ؛ ما زيست شناس هستيم :redface:

ممنونم از سوالتون دوست عزیز...
بله همونطور که زیبا جون گفتن.. این سوالتون مربوط به بخش باغبانیه.
من لینکشو براتون میزارم..
که راحت تر سوالتونو بپرسید.
پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی:gol:

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام دوستان
با تشکر
سلام جواب سوالتون یه خورده وقت می گیره جستجوش توی نت البته همونطور که دوستمون گفتن باید از بخش پرسش و پاسخ باغبانی یا پرسش و پاسخ کشاورزی بپرسید . من حقیقتش الان سرعت جستجوم خیلی کنده و نمی تونم براتون اینکارو اتجام بدم . اما همه درختانی که گفتید بجز گردو از خانواده رزاسه Rosaceae هستند یعنی شما می تونید سوال پرورش درختان این خانواده رو به فارسی بدید و یا به صورت جداگانه نحوه پرورش هر پرورش درخت رو به فارسی بزنید اگه انگلیسی تون قوی هست
اسامی این گیاهان از چپ به راست ، به فارسی و لاتین و انگلیسی عبارتند از :
Malus domestica=Apple = سیب
Prunus communis=Prune=انواع آلو
Prunus persica=Peach=هلو و شفتالو
Juglans regia=Walnut= =گردو
گیلاس و آلبالو و آلوچه هم همگی با نام علمی جنس Prunus شناخته می شن ولی گونه هاشون فرق می کنه
نام هاشون
Prunus serotina= Black Cherry= گیلاس
Prunus cerasus=Sour Cherry=آلبالو
Prunus divaricata=Plum=آلوچه یا گوجه سبز
وقتی این ها رو جستجو کنید اول تصاویرشون رو با درختتون مقایسه کنید بعد مطالعه بفرمایید
ازدیاد گیاهان = Plants Propagation هست مثلا اگه بدید Apple propagation تمومی سایت های مربوز به پرورش سیب میاد البته نام های علمی اطلاعات و تصاویر دقیق تری رو میده
این هم یه سایت که فکر می کنم تا حد زیادی نیازتون رو برطرف می کنه:
http://samani2008.blogfa.com/
موفق باشید:gol:

آخرین ویرایش:

morsadr

عضو جدید
سلام جواب سوالتون یه خورده وقت می گیره جستجوش توی نت البته همونطور که دوستمون گفتن باید از بخش پرسش و پاسخ باغبانی یا پرسش و پاسخ کشاورزی بپرسید . من حقیقتش الان سرعت جستجوم خیلی کنده و نمی تونم براتون اینکارو اتجام بدم . اما همه درختانی که گفتید بجز گردو از خانواده رزاسه Rosaceae هستند یعنی شما می تونید سوال پرورش درختان این خانواده رو به فارسی بدید و یا به صورت جداگانه نحوه پرورش هر پرورش درخت رو به فارسی بزنید اگه انگلیسی تون قوی هست
اسامی این گیاهان از چپ به راست ، به فارسی و لاتین و انگلیسی عبارتند از :
Malus domestica=Apple = سیب
Prunus communis=Prune=انواع آلو
Prunus persica=Peach=هلو و شفتالو
Juglans regia=Walnut= =گردو
گیلاس و آلبالو و آلوچه هم همگی با نام علمی جنس Prunus شناخته می شن ولی گونه هاشون فرق می کنه
نام هاشون
Prunus serotina= Black Cherry= گیلاس
Prunus cerasus=Sour Cherry=آلبالو
Prunus divaricata=Plum=آلوچه یا گوجه سبز
وقتی این ها رو جستجو کنید اول تصاویرشون رو با درختتون مقایسه کنید بعد مطالعه بفرمایید
ازدیاد گیاهان = Plants Propagation هست مثلا اگه بدید Apple propagation تمومی سایت های مربوز به پرورش سیب میاد البته نام های علمی اطلاعات و تصاویر دقیق تری رو میده
این هم یه سایت که فکر می کنم تا حد زیادی نیازتون رو برطرف می کنه:
http://samani2008.blogfa.com/
موفق باشید:gol:
ممنون از پاسختون
البته بنده سوال را در بخش مربوطه هم مطرح کردم و دوستان گرامی هم جوابهایی داده اند
در مورد مطالعه توی نت باید بگم که زبان من خوبه و معمولا در مطالعه متون مشکلی ندارم ولی خب از اصطلاحات تخصصی این رشته بی اطلاع هستم و همین شاید در درک صحیح متون اشکال ایجاد کنه و شاید بهتر این باشه که متن به زبان فارسی باشه تا هم درکش راحت تر باشه و هم اینکه نویسنده آن بیشتر به مسائل و درختان کشور خودمون احاطه داشته باشه و مطالب کاربردی تری را مطرح کرده باشه .
در هر صورت از اینکه وقتتون را برای بنده گذاشتید کمال تشکر را دارم

ع فضلی

عضو جدید
با سلام ب
ممنون میشم لطف کنید روش تهیه نمونه ، برش، رنگ امیزی و مشاهده زیر میکروسکوپ بشره پیاز ، بافت پارانشیم و بافت اوندی کلانشیم اسکلرانشیم را برای هر کدام مرحله به مرحله و نوع رنگ ها و روش تهیه این رنگ ها رو برام بفرمایید؟ من کتابی در این زمینه دارم اما مرحله به مرحله توضیح نداده یعنی طوزی نیست که خودم بتونم انجام بدم

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام ب
ممنون میشم لطف کنید روش تهیه نمونه ، برش، رنگ امیزی و مشاهده زیر میکروسکوپ بشره پیاز ، بافت پارانشیم و بافت اوندی کلانشیم اسکلرانشیم را برای هر کدام مرحله به مرحله و نوع رنگ ها و روش تهیه این رنگ ها رو برام بفرمایید؟ من کتابی در این زمینه دارم اما مرحله به مرحله توضیح نداده یعنی طوزی نیست که خودم بتونم انجام بدم
خیلی کلی نیست.. یه کتاب رو باید توضیح داد...:D

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام ب

هدف آزمايش :
آشنایی و شناخت بیشتر از سلول های گیاهی و مطالعه برخی اندامکهای درون آنها .

مقدمه و تئوری :
گیاهان از واحدهای زنده و فعالی به نام یاخته تشکیل شده‌اند که معمولا در درون دیواره یاخته‌ای جای دارند. هر یاخته ، از دیواره یاخته‌ای و غشای سیتوپلاسمی و سیتوپلاسم و هسته تشکیل شده است. وجود دیواره یاخته‌ای در گیاهان آنها را از جانوران متمایز می‌سازد. جنس این دیواره از سلولز است. هر دو یاخته مجاور را یک تیغه میانی از جنس پکتین از هم جدا می‌کند.

در یک توده سلولی همگن سازنده یک بافت ، همه سلولها دارای یک اندازه و یک شکل و معمولا چند وجهی‌اند. در گیاهان آلی اندازه سلولها متناسب با کار آنهاست و بر حسب ماهیت بافت و نقشی که در گیاه دارند اندازه آنها متفاوت است. اندازه و طول سلولهای سازنده پیکر گیاهان به ماهیت و ویژگی آن سلول بستگی دارد و به طول ملکولهای پروتئینی موجود در آنها و همچنین به میزان فعالیت هسته سلول و دوره استراحت آن ارتباط دارد.

در سلولهای پیر و مسن که واکوئلها قسمت اعظم فضای درونی آنها را فرا می‌گیرند هسته به گوشه‌ای رانده شده ، سایر محتویات سلول به صورت ورقه نازک در اطراف واکوئل مرکزی چسبیده به غشا باقی می‌مانند. به علت چسبندگی و یکی بودن غشای سیتوپلاسمی با غشای سلولزی لذا غشای سیتوپلاسمی بطور عادی قابل مشاهده نیست ولی با اضافه کردن چند قطره محلول آب و نمک 20 درصد و ایجاد کیفیت پلاسمولیز غشای سلولی از غشای سلولزی جدا و قابل رویت می‌گردد.

برخی از اندامک های گیاهی
واکوئلها

بخش اعظم فضای یاخته‌های بالغ را واکوئل اشغال می‌کند که به صورت حفره یا کیسه‌ای است که غشایی به نام تونوپلاست آن را از سیتوپلاسم جدا می‌کند. درون واکوئل را مایعی به نام شیره واکوئلی پر کرده است. واکوئلها محل ذخیره آب و مواد آلی و کانی و همچنین تجمع مواد زاید سیتوپلاسم هستند.

پلاستها
پلاستها را بر اساس رنگدانه‌هایی که ذخیره می‌کنند، به سه گروه کلروپلاست ، کروموپلاست و لوکوپلاست تقسیم می‌کنند. کلروپلاستها عموما قرصی شکل بوده و به علت دارا بودن کلروفیل ، سبز رنگ هستند. این اندامک غشایی دو لایه‌ای دارد. بخش درونی کلروپلاست شامل دو سیستم لایه‌ای و ماده دربرگیرنده این دو سیستم یعنی ماده زمینه‌ای یا دانه‌دار است. سیستم لایه‌ای دو بخش دارد: بخشی که گرانومها را تشکیل می‌دهد و بخش دیگری که آنها را بهم متصل می‌کند.
بخش درونی گرانوم به صورت کیسه‌های پهن شده‌ای مرتب شده‌اند و تیلاکوئید نام دارند و محل کلروفیلها هستند. نقش کلروپلاستها فتوسنتز است. لوکوپلاستها پلاستهای بی‌رنگی هستند که در یاخته‌های بشره و دیگر بافتهای بی‌رنگ وجود دارند. بعضی نشاسته ذخیره کرده و آمیلوپلاست نام دارند. گروه سوم پلاستها ، رنگدانه‌های زرد یا قرمزی داشته و کروموپلاست نامیده می‌شوند.

مواد و وسایل آزمایش :
پیاز – سیب زمینی – تره – لام – آب مقطر – لامل – پنس - تیغ – شیشه ساعت – آب نمک - لوگول .

شرح آزمایش :
قطعه ای از اپیدرم تره و پیاز و سیب زمینی را به وسیله تیغ جدا کرده با پنس بر روی لام قرار می دهیم .

سپس بر روی یک لام تره چند قطره آب مقطر و بر روی دیگری چند قطره آب نمک ریخته و به دیگری لوگول اضافه می کنیم، لامل قرار داده آن را زیر میکروسکوپ میگذاریم و مشاهده میکنیم که در هنگامی که آب مقطر به سلول ها اضافه شده روزنه ها بسته شده ، غشا چروکیده ، پلاسمولیز رخ می دهد . با آب مقطر روزنه ها باز و با اضافه کردن لوگول دیواره ها رنگ میگیرند . هم چنین به برش گرفته شده از سیب زمینی یک قطره لوگول اضافه کرده ، لامل را بر روی آن گذاشته در زیر میکروسکوپ به مشاهده آن می پردازیم ،‌و میبینیم که به دلیل وجود دانه های نشاسته در آمیلوپلاست آن نقطه هایی تخم مرغی شکل به رنگ متمایل به بنفش دیده می شود . و به 3 لام برش پیاز خود آب مقطر ، آب نمک و لوگول اضافه می کنیم و لامل قرار داده در زیر میکروسکوپ در حالت آب مقطر هسته های مشخص و غشا در حالت ایزوتونیک را مشاهده می کنیم و میبینیم که زمانی که آب نمک به سلول پیاز زده میشود غشا چروکیده ، پلاسمولیز رخ می دهد – غشا در حالت هایپر تونیک – و با لوگول دیواره کاملا رنگ گرفته و با وضوح بیشتری سلول قابل مشاهده است .

هدف آزمايش :
آشنایی و شناخت بیشتر از سلول های گیاهی و مطالعه برخی اندامکهای درون آنها .

مقدمه و تئوری :
گیاهان در اندام های هوایی خود یعنی برگ ها و ساقه منافذی را جهت عبور جریان هوا دارند. در برگ ها و ساقه روزنه داریم. در ساقه ساختار دیگری با نام عدسک نیز دیده می شود. روزنه ها محل هایی از برگ هستند که در واقع باعث خروج بخار آب و ورود CO2 می شوند. دیواره سلول های گیاهی از سلولز، سایر پلی ساکارید ها و پروتئین ساخته شده است که همانند حصیری عمل می کند. با برخورد نور به سلول ها آب از سطح آنها بخار می شود و به فضای میان سلول ها می رود. در بالا یا پایین این فضاها (بیشتر پایین) روزنه ها قرار دارند. به این عمل تعرق می گویند. که نقش بسیار مهمی در بالا کشیدن آب از ریشه ها به سمت بالا و شرکت دادن آن در فرآیند های حیاتی مانند فتوسنتز دارد.

نحوه عمل سلول های روزنه:
تنها سلول های روپوستی که کلروپلاست دارند و فتوسنتز می کنند روزنه ها هستند. زیرا برای باز و بسته شدن خود نیاز به انتقال فعال یون های +K دارند و این انتقال فعال به ATP نیاز دارد که فرآیند فتوسنتز در روزنه ها این انرژی را فراهم می آورد. آرایش رشته های سلولزی دیواره های روزنه متفاوت از سایر سلول هاست. سلول های نگهبان روزنه لوبیایی شکل بوده و دو سلول نگهبان از دو جا به هم متصل هستند که منفذ میان این دو روزنه را می سازد. در این سلول ها آرایش رشته های سلولزی به صورت مورب می باشد که باعث می شود تا سمت با سطح کمتر روزنه دیواره ی ضخیم تر و محکم تری نسبت به سمت با سطح بیشتر داشته باشد.

هنگام پر آبی پمپ های انتقال فعال یونهای +K را از سلول های اطراف وارد سلول های روزنه می کنند. افزایش فشار اسمزی درون سلول های نگهبان روزنه باعث جذب آب توسط آنها از سلول های اطراف می شود. فشار تورژسانس وارد بر دیواره باعث باز شدن روزنه می شود تا بخار آب تبخیر شده و 2CO بیشتری جهت فتوسنتز وارد گیاه شود. و در موقع کم آبی عکس این واقعه روی میدهد.

سلول های کُرک:
این سلول ها، سلول هایی زائده دار هستند. این سلول ها در اطراف روزنه های برخی گیاهان وجود دارند. گیاهانی که در مناطق گرم و خشک یا پر باد زندگی می کنند چندین مکانیسم برای جلوگیری از دفع زیاد آب دارند. یکی از این روش ها وجود تعداد زیادی کُرک در اطراف سلول های نگهبان روزنه است که حرکت باد بر روی روزنه را کاهش می دهد که باعث کاهش تبخیر می شود.

مواد و وسایل آزمایش :
برگ خر زهره- برگ بیدی- کاهو – برگ شمعدانی – لام – آب مقطر – لامل – پنس- تیغ – شیشه ساعت – آب نمک - لوگول .

شرح آزمایش :
اپیدرم برگ خرزهره و ساقه برگ بیدی و بگ کاهو و برگ شمعدانی را جدا می کنیم . روی لام قرار داده و یک قطره آب مقطر و لوگول روی آن ریخته در زیر میکروسکوپ به مشاهده آنها می پردازیم .

و مشاهده می کنیم که برگ خرزهره و برگ بیدی دارای اگزالات کلسیم ( از جمله مواد معدنی و ذخیره ای درون واکوئل برخی گیاهان ) می باشند .

در برگ شمعدانی و کاهو نیز شکل سلولی و روزنه ها را مشاده می کنیم .

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
موضوع : میکروسکوپ وسلول های بشره

هدف:آشنایی با میکروسکوپ و مشاهده سلول های بشره گیاه

تئوری:چیزی که مشخص است این است که سلول عنصری بسیار کوچک است که با چشم غیر مسلح قابل رویت نمی باشد (جز در موارد نادر) ساده ترین راه مشاهده سلول گیاهی مطالعه سلول های بشره پیاز است که به صورت پوسته نازکی هنگام شکستن پیاز از آن جدا می شود. بشره (اپیدرم) پیاز در زیر میکروسکوپ به صورت سلول های چند وجهی کشیده ای دیده می شود که به طور منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و فاقد فضای بین سلولی هستند.هسته در اپیدرم پیاز به خوبی قابل مشاهده است.

میکروسکوپ از بخش نگهدارنده(پایه) یا stand، بدنه یاbodyو عدسی ها یا lenses تشکیل شده است. در سیستم نوری میکروسکوپ علاوه بر لامپ نوری زیرین یک کندانسور نیز وجود دارد که وظیفه ی آن متمرکز کردن نور بر روی نمونه است. بر روی بدنه میکروسکوپ یک صفحه ی گردان یاrevolver واقع شده است که عدسی های شیئی یاobjective

بر روی آن قرار گرفته اند. وقتی صفحه ی گردان چرخانیده می شود عدسی های مختلف تغییر وضعیت می دهند و در بالای نمونه قرار می گیرند، این عدسی ها دارای بزرگ نمایی های مختلف هستند وقتی قرار است نمونه ای را با عدسی
x100
که دارای قدرت تفکیک و بزرگنمایی بسیار بالاست ببینید باید از یک ماده ی سیال که ضریب شکست آن معادل ضریب شکست شیشه است استفاده کنیم،یکی از این مواد کانادابالزام می باشد،ماده ی دیگر گزیلول بالزام و ماده ی دیگر گلیسرول(ارزان تر و فراوان تر)است.

عدسی هایی که در بالا قرار گرفته اند و با

چشم ارتباط مستقیم دارند عدسی های چشمی یا ocular هستند.

بزرگنمایی کل میکروسکوپ برابر است باحاصل ضرب عدسی شیئی و چشمی.

نمونه ها بر روی لام(اسلاید) واقع می شوند آن گاه بر روی لام یک لامل کوچک که از جنس طلق یاشیشه ی بسیار ظریف است قرار می گیرد.در ابتدای کار با میکروسکوپ تا جایی که ممکن است و صدا می دهد با بزرگترین پیچstsge پایین می آوریم.

Stage یا صفحه پلاتین صفحه ای است که اسلاید روی آن قرار می گیرد.

میکروسکوپ های الکترونی، میکروسکوپ هایی با قدرت بزرگنمایی بسیار بالا هستند و تا100000 برابر قدرت تشخیص دارند.دو نوع میکروسکوپ الکترونی داریم: SEM and TEM[/u]

شرح: در این آزمایش ابتدا بشره داخلی و خارجی پیاز را(با پنس)جدا میکنیم بعد روی یک لام یک قطره آب میریزیم و قسمت کوچکی از بشره داخلی پیاز را روی ان قرار میدهیم و لامل را روی بشره میگذاریم سپس لام را زیر میکروسکوپ میگذاریم و ابتدا با عدسی 4شره را میبینیم و باید با پیچ تنظیم(و پیچ بزرگ) عدسی چشمی را تنظیم کنیم تا بتوانیم واضح ببینیم در ضمن باید توجه کنیم که ابتدای کار تا جایی که ممکن است بزرگترین پیچ را بپیچانیم تا جایی که صدا دهد وstage را پایین آوریم. سپس همین کار را برای بشره خارجی پیاز انجام میدهیم و میتوانیم بشره را با عدسی های شیئی مختلف ببینیم.(x4,x10,x40)
نتیجه: در سلولهای بشره خارجی روزنه میبینیم در حالی که برای سلول های بشره داخلی نمیبینیم.به نظر میرسد سلول های بشره داخلی کشیده ترند.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعیین طول عرض و ضخامت سلول
تئوری :

پر سلولی دارای ۳بعد طول عرض و ضخامت یا عمق است.در بررسی ابعاد سلولی از از ۲ روش کلی دستی و دستگاهی استفاده می شود.

در روش دستی می توان یا از اکولارگراتیکول بهمراه لام خاص آن استفاده کرد و یا از سیستم درجه بندی خود میکروسکوپ بهره گرفت . در روش دستی و دقیق اکولار لنزی است که قسمت میانی آن مدرج است . در روش دستی تقریبی از سیستم درجه بندی خود میکروسکوپ بهمراه سلول های بشره پیاز استفاده می شود.

روش دستی تقریبی(با استفاده از سیستم ورنیه خود میکروسکوپ)بیشتر در مورد بررسی سلول های گیاهی بکار می رود.

روش دستی دقیق(لام میکرومتری و اکولارگراتیکول)بیشتر در بررسی باکتری ها بکار می رود.

ابعاد سلولی

اکثر سلولها میکروسکوپی بوده و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند. سلولهای شاخص حیوانی و گیاهی ، دارای قطری حدود ۵ – ۱۰۰ میکرومتر بوده ( ۶-۱۰ متر) و بسیاری از باکتریهای تنها ۱ – ۲ میکرومتر طول دارند. چه چیزی ابعاد سلولی را محدود می‌نماید؟ به حداقل اندازه سلول احتمالا حداقل تعداد هر نوع بیومولکول مورد نیاز سلول ، تعیین می‌گردد.
•کوچکترین سلولها ، باکتریهای خاصی به نام مایکوپلاسماها ، دارای قطری حدود ۳۰۰ نانومتر (۹-۱۰ متر) و حجمی در حد ۱۴-۱۰ میلی لیتر می‌باشند. بلند ترین بعد یک ریبوزوم باکتریایی حدود ۲۰ نانومتر بوده و بنابراین چند ریبوزوم موجود در سلول مایکوپلاسمایی ، کسر مهمی از حجم سلول را شامل می‌گردد. سلولی با این اندازه ، تنها شامل ۶۰۰۰ مولکول از متبولیتها می‌باشد.
•حد بالای اندازه سلول احتمالا توسط میزان انتشار مولکولهای حل شده در سیستمهای آبی ، تنظیم می‌گردد. یک سلول باکتری که برای تولید انرژی وابسته به واکنشهای مصرف اکسیژن می‌باشد (سلول هوازی) می‌بایست اکسیژن مولکولی را از محیط اطراف ، از طریق انتشار و از میان غشای پلاسمایی خود به دست آورد. این سلول بسیار کوچک بوده و نسبت سطح به حجم آنقدر بزرگی دارد که اکسیژن انتشار یافته به داخل سلول ، براحتی به هر قسمتی از سیتوپلاسم آن می‌رسد.
•از بزرگترین سلولها می‌توان سلولهای ماهیچه‌های اسکلتی پستانداران (در حدود ۱۲ سانتیمتر) و سلولهای عصبی (که در برخی از حیوانات بیش از یک متر طول دارد) را نام برد. قطر گلبول قرمز انسان در حدود ۷ میکرون و اندازه سلول تخم انسان در حدود ۰٫۲ میلیمتر است و با چشم غیر مسلح قابل روئیت می‌باشد. حال آنکه اسپرماتوزئید طولی در حدود ۵۷ میکرون دارد. بطور کلی اندازه سلولها تابع تنوع پذیری موجودات زنده بوده ، ولی برای هر موجود زنده و سلول معینی کاملا ثابت بوده و ارتباط بین سطح غشا و حجم سلول و همچنین ارتبلط بین حجم هسته و حجم سلول ، تعیین کننده این اندازه می‌باشد.

روش انجام آزمایش :

۱تکه از بشره پیاز را با دقت (بدون چروکیدگی و بدون ایجاد حباب)روی لام قرار می دهیم و رنگ لوگل یا استواورسئین اضافه کرده سپس با دقت لامل را قرار می دهیم. پس از چند دقیقه با عدسی شیئی ۱۰ برای طول و عرض و با عدسی شیئی ۴۰ برای محاسبه عمق استفاده می کنیم . سپس با افزودن آب مقطر به همین نمونه و اندازه گیری طول و عرض و عمق نتایج را در دو حالت رنگ آمیزی و بدون رنگ آمیزی با هم مقایسه می کنیم.

ابتدا یک سلول را روی ساعت۱۲ میدان دید قرار داده شاخص عددی ورنیه را با عدسی ۱۰ می خوانیم سپس سلول را در راستای قطب حرکت می دهیم تا به ساعت ۶ میدان دید برسد در همین زمان تعداد سلول ها را نیز می شمریم و عدد ورنیه میکروسکوپ را نیز یادداشت می کنیم.

۱۰۰۰ (عدد در ساعت ۶)-(عدد در ساعت ۱۲) عرض سلول

برای محاسبه طول سلول نیز به همین نحو نیز عمل می کنیم اما از ساعت ۹ به ساعت ۳ تعداد سلول ها شمارش می شود و درجه دیگر سیستم ورنیه میکروسکوپ در روی صفحه نمونه استفاده می شود(از همان عدسی ۱۰ استفاده می شود.)

اما برای محاسبه ی عمق یا ضخامت سلول از پیچ های ماکرو و میکرو و درجه بندی روی آن ها استفاده می شود و از عدسی شیئی ۴۰ استفاده می شود.
در ابتدا با استفاده از پیچ میکرو هسته ی یک سلول را واضح می کنیم و عدد شاخص روی پیچ ها را یادداشت می کنیم سپس با تغییر پیچ میکرو سعی می کنیم دیواره همان سلول را به طور واضح مشاهده می کنیم و عدد شاخص را مجددا یادداشت می کنیم. اختلاف بین این دو عدد معرف ضخامت سلول است.

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام اگه میشه اسم جنتا گیاه که جز تیره خرما هستن رو بهم معرفی کنین

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام اگه میشه اسم جنتا گیاه که جز تیره خرما هستن رو بهم معرفی کنین

سلام

تیره خرما یا Arecaceae

دارای زیر خانواده های :

Arecoideae
Calamoideae
Ceroxyloideae
Coryphoideae
Nypoideae

لیست جنس های این تیره :

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Arecaceae_genera

جنس خرما یا Phoenix :

http://en.wikipedia.org/wiki/Phoenix_(plant)

نخل نارگیل یا Cocos nucifera :

http://fa.wikipedia.org/wiki/نارگیل

http://en.wikipedia.org/wiki/Coconut

نخل هندی یا Areca :

http://fa.wikipedia.org/wiki/فوفل

http://en.wikipedia.org/wiki/Areca

ع فضلی

عضو جدید
با سلام چند سوال داشتم ممنون میشم بهم جواب بدید عجله دارم
1 سلول های پروزانشیمی در بافت پارانشیم چه ویژگی دارنئ؟
2 عامل تعیین کننده شکل سلول پارانشیمی چیست ؟ نقش فشار . کشش سطحی و نسبت سطح به حجم در این باره چیست
3 برای مشاهده بافت مریستمی از نوک ریشه باید برش عرضی تهیه شود یا طولی؟

ثریا قدوسی

عضو جدید
با سلام چند سوال داشتم ممنون میشم بهم جواب بدید عجله دارم
1 سلول های پروزانشیمی در بافت پارانشیم چه ویژگی دارند؟
2 عامل تعیین کننده شکل سلول پارانشیمی چیست ؟ نقش فشار . کشش سطحی و نسبت سطح به حجم در این باره چیست
3 برای مشاهده بافت مریستمی از نوک ریشه باید برش عرضی تهیه شود یا طولی؟
سلام
1-در قارچ های عالی :میسلیوم آسکومیست ها غالباً تشکیل بافتهای قارچی را می دهد. اگر رشته های متشکلة بافت مزبور شل و کم و بیش قابل رؤیت باشد به آن بافت پروزانشیم می گویند.
اما سلول های پروزانشیمی در گیاهان عالی و در بافت پارانشیمی به سلول هایی که نقش هدایت مواد را برعهده دارند اطلاق می شود که طویل بوده و دارای سر و ته نوک تیز می باشندالیاف فیبر یک نوع بافت گیاه متشکل از سلول های باریک و بلند که با کاهش تدریجی منتهی به انتهاست، در بافت نگهدارنده و هادی به وجود می آیند.و به اصطلاح سلول های prosenchymatous یا پروزانشیمی خوانده می شوندالیاف فیبر معمولا به صورت رشته ای و یا به صورت دسته ای وجود دارند.
2-ژنهای expansin وهورمونهای گیاهی و شرایط محیطی بر روی رشد سلول های گیاه تاثیر می گذارد.
3- برای مقایسه با سایر بافت ها با بافت مریستمی برش طولی مناسب تر است.

منابع برای مطالعه بیشتر :
http://www.biologie.uni-hamburg.de/b-online/e06/06.htm
http://poroje.org/Pages/News-%D9%86%D9%82%D8%B4_expansin_%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%DB%8C%D9%86_%D8%B3%D8%B3%D8%AA_%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87_%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87_%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%DB%8C_-239.aspx

http://en.wikipedia.org/wiki/Surface-area-to-volume_ratio