تاپیک رفع اشکال درس ماشین های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

armin.katani

عضو جدید
تجربه:
شما براي مطالعه ي درس ماشين بايد براي فصل هاي مختلف دو سياست متفاوت و انجام بديد. همانطور كه مي دونيد كتاب بيم بهارا كتابي سنگين ولي بسيار پر بازده است، خيلي از دوستان فكر مي كنند كه ماشين هم مثل برخي از دروس ديگر مي باست به صورت تستي و تكنيكي ياد گرفته شود، در صورتيكه براي درس ماشين تشريح و تست با هم فرقي نداره و شما بايد ماشين بتوني تحليل كني. بدوني جريان تحريك موثر چيه؟، جريان تحريك واقعي چيه؟، انر‍‍ژي و كو انرژي با حركت آرام و سريع روي نمودار به چه صورت تغيير مي كنه، ميدان دوار در موتور القايي چگونه ايجاد مي شود و چه طور تغيير جهت مي دهد و ......!!!
پس من به شما توصيه مي كنم كه از بيم بهارا غالل نشو اگر مي خواي ماشين و ياد بگيري نه اينكه حفظ كني!! اما بيم بهاراي 3000 صفحه اي كلاً بايد 500 صفحه اش بررسي بشه در بهترين حالت و از اين بزرگي كتاب نترس. از طرف ديگر اگه شما بخواي فقط بيم بهارا رو ببري جلو و از كنكور غافل بشي نمي توني تشخيص بدي كه از كتاب بيم بهارا كجاهاش بيشتر مورد نظره طراحا بوده ! من اين كار و انجام دادم و امسال هم به همين روند مي رم جلو (البته يه كم پيشرفته تر) :
فصل اول و دوم (مدارهاي مغناطيسي- انر‍ژي الكتروديناميكي) : ابتدا از روي يك كتاب كنكوري شروع كن كامل فصل اول بخون و فصل دوم هم تا وسطاش بخون (من خودم از كتاب مدرسان شريف مي خونم و به نظرم بسيار كامله) ، بعدش بيم بهارا رو از فصل دوم جلد اول شروع كن به مرور كردن ولي حتماً مثال ها شو يك بار حل كنه و تا انتهاي فصل با بيم بهارا پيش برو و در انتها كتاب كنكوري تو تكميل كن.

فصل سوم
(ماشين هاي DC)- از روي كتاب كنكوري فقط مقدمات فصل سوم رو بخون ولي وارد بدنه ي اصلي نشو، بيم بهارا رو از فصل چهارم قسمت "معادلات اصلي حاكم بر ماشين DC" شروع كن و تا موتورهاي DC پيش برو ، بعدش برگرد به كتاب كنكوريت و اين قسمت و تكميل كن، همين روند و براي موتورهاي DC هم ادامه بده ولي حواست باشه تا آزمايش سويچ برن بيم بهارا بيشتر نخوني

تذكر: اصول ماشين هاي گردان - فصل دوم بيم بهارا را لازم نيست به هيچ عنوان بخوني.

بابک منافی

اخراجی موقت
امپر دور همون نیروی محرکه مغناطیسی هست.(مقایسه کنید با نیروی محرکه الکتریکی تو مدارای الکتریکی مفهموشو متوجه میشن)
eff هم یعنی موثر یا برایند نیروی محرکه مغناطیسی تولیدی و تلفات (که اینجا در اثر عکس العمل ارمیچر هست وقتی ارمیچر جریان دار میشه این جریان یک میدان مغناطیسی تولید میکنه چون داره میچرخه. این میدان، میدان اصلی تحریک رو یه جاشو تضعیف میکنه و یه جاشو تقویت ولی چون تقویتش به خاطر اشباع محدوده تضیفش بیشتره پس در کل میدان رو تضعیف میکنه که اثرش رو تو امپر دور موثر میبینیم که نسبت به امپردور اصلی کمتره)

دسته شما درد نکنه از توضیحه کاملتون انشاالله جبران کنیم

juvefans

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دانلود جزوه ماشین

دانلود جزوه ماشین

سلام
من با کمک یکی از دوستانم یه جزوه نسبتا قوی برای درس ماشین الکتریکی نوشتیم که برای دوستانی که پایه متوسط و ضعیفی دارند خلیمی مناسبه . خودم حل تمرین این درس بودم و سعی کردم با زبان ساده همه مفاهیم رو توضیح بدم .
از نکات مثبت اینکه برای دوستانی که پایه ضعیفی دارند با سرعت خیلی بالایی پیشرفت میکنند . چند سالی هست که این جزوه رو بچه های دانشگاه استفاده میکنند .
هدفم هم تبلیغ و ... نیست ، اگر اینطوری بود روی جزوه تگ تبلیغاتی میگذاشتم ، فقط برای کمک به دوستان این جزوه را اینجا قرار دادم . منتظر نظراتتون هستم .
Mashin1-jozve.jpg
دانلود :
حجم فایل 30 MB

دانلود با لینک مستقیم

پسورد : www.ali-ramezani.ir

vaaad7

عضو جدید
سلام...
بچه ها من تاز ه میخوام شروع به خوندن بررسی کنم و لی هر چی اینجا می گردم یه منبع درست درمون پیدا نمی کنم اگه ممکنه بچه های قدرتی بگن که از چه منبعی استفاده می کنن ؟
آیا کلاس رفتن ضروریه؟

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام...
بچه ها من تاز ه میخوام شروع به خوندن بررسی کنم و لی هر چی اینجا می گردم یه منبع درست درمون پیدا نمی کنم اگه ممکنه بچه های قدرتی بگن که از چه منبعی استفاده می کنن ؟
آیا کلاس رفتن ضروریه؟

دوست عزیز کلاس ضروری نیست چون اصولا بررسی جز تحلیل مدارای ساده نیست و به نظر من سختیش فقط اینه که یه مقدار روابط و فرمول داره که باید حفظشون کنی. شما کتاب هادی سعادت رو به عنوان کتاب رفرنس اصلی و کتاب بررسی سیستمهای قدرت انتشارات پوران پژوهش تالیف دکتر حلم زاده رو به عنوان کتاب کنکوری تهیه کن و روشون کار کن انشالله بتونیم(چون خودم هم از اینا استفاده میکنم) درصد خوبی تو کنکور بزنیم. موفق باشی.

rezarst1911

عضو جدید
سلام...
آیا کلاس رفتن ضروریه؟

کتاب حلم زاده رو نگیر .خیلی بیخورد و بدون درس نامه توضیح داده. غلط که زیاد داره.یه غلط نامه داره اونم درست میکنی میبینی بازم غلط داره
به نظر من برو سراغ یه کتاب دیگه .من خوندم نتیجه نگرفتم. درس نامه زیاد جالبی نداره.

vaaad7

عضو جدید
کتاب حلم زاده رو نگیر .خیلی بیخورد و بدون درس نامه توضیح داده. غلط که زیاد داره.یه غلط نامه داره اونم درست میکنی میبینی بازم غلط داره
به نظر من برو سراغ یه کتاب دیگه .من خوندم نتیجه نگرفتم. درس نامه زیاد جالبی نداره.

داداش خوب منم همینو پرسیدم که چی بخونم؟

rezarst1911

عضو جدید
داداش خوب منم همینو پرسیدم که چی بخونم؟

یه نگاهی بنداز ببین راهیان ارشد یا جهش برسیشون چطوریه .میتونی نمونه صفحات اول رو از صفحه خودشون دانلود کنی
ولی حتما کتاب هادی سعادت رو بگیر تشریحی هاشو حل کنم.خیلی لازمه

بابک منافی

اخراجی موقت
سلام...
آیا کلاس رفتن ضروریه؟

برای بررسی سیستم های قدرت به نظر من کتابه احد کاظمی از انتشاراته مدرسانرو بگیر هم درسنامش ساده و روونه هم تست های زیادی داره به نظر منم کاملترین کتابه بررسی همینه.

arash900

عضو جدید

من هم کتاب مدرسان شریف رو خوندم (چاپ قدیم) هم حلم زاده.
شک نکن که کتاب حلم زاده بهتره. چون کاملا مفهومی و همراه با نکات کنکوری توضیح میده. مدرسان شریف فقط اومده از کتاب هادی سعادت کپی کرده

neda mosavi

اخراجی موقت
من هم کتاب مدرسان شریف رو خوندم (چاپ قدیم) هم حلم زاده.
شک نکن که کتاب حلم زاده بهتره. چون کاملا مفهومی و همراه با نکات کنکوری توضیح میده. مدرسان شریف فقط اومده از کتاب هادی سعادت کپی کرده

دوسته من چون کتابه سعادت کتابه رفرنس هست مسلمأ از اون استفاده شده ولی در کل کتابه مدرسان شریف تست های تالیفی خوبی داره وبا توجه به سوالاته سال های اخیر کتابه کاملی به نظر میرسه

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
وقت بخیر
بچه ها بنظرتون سیم پیچ ایده ال سیم پیچی است که شار پراکندگی و مقاومت اهمی نداشته باشد.
یا نداشتن شار پراکندگی جزو مشخصات سیم پیچ ایده ال نیست و مربوط به هسته ایده ال هست؟

mrfootball

عضو جدید
سلام
وقت بخیر
بچه ها بنظرتون سیم پیچ ایده ال سیم پیچی است که شار پراکندگی و مقاومت اهمی نداشته باشد.
یا نداشتن شار پراکندگی جزو مشخصات سیم پیچ ایده ال نیست و مربوط به هسته ایده ال هست؟
سلام مهندس.
جواب سوالت رو کامل نمیدونم اما دو تا تعریف میگم امیدوارم این تعاریف کمکت که تا به جواب سوالت برسی.

### به سیم پیچی ایده آل میگیم که مقاومت الکتریکی صفر داشته باشه.
###به هسته ای ایده آل میگیم که گذردهی مغناطیسی بینهایت داشته باشه.(یا بعبارتی رلوکتانس صفر باشه)

rezarst1911

عضو جدید
سلام
وقت بخیر

باید شار پراکندش صفر باشه و مقاومت مغناطیسی نداشته باشه.خودت داری میگی ایده ال

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
باید شار پراکندش صفر باشه و مقاومت مغناطیسی نداشته باشه.خودت داری میگی ایده ال

شار از هسته عبور میکنه دیگه پس وقتی قسمتی ازش عبور نکرده(پراکنده شده) خب پس هسته ایده ال نبوده یگه.
چون هر موقع هم بخوان در شاتر پراکنندگی زیاد بشه در هسته تغییر ایجاد میکنن
من میگم شاید این جزو مشخصات هسته ایده اب هست نه سیم پیچ ایده ال

rezarst1911

عضو جدید
شار از هسته عبور میکنه دیگه پس وقتی قسمتی ازش عبور نکرده(پراکنده شده) خب پس هسته ایده ال نبوده یگه.
چون هر موقع هم بخوان در شاتر پراکنندگی زیاد بشه در هسته تغییر ایجاد میکنن
من میگم شاید این جزو مشخصات هسته ایده اب هست نه سیم پیچ ایده ال

اگر شار قسمتیش از هسته عبور نکنه ممکنه از نحوه قرار گیری سیم پیچ باشه
این موارد رو باید جدا جدا برسی کنید .هسته ایده ال جدا. سیم پیچ ایده ال جدا.با هم نمیشه که
چون فرضیه .هیچ چیز ایده ال نداریم همش فرضیه

arash900

عضو جدید
دوسته من چون کتابه سعادت کتابه رفرنس هست مسلمأ از اون استفاده شده ولی در کل کتابه مدرسان شریف تست های تالیفی خوبی داره وبا توجه به سوالاته سال های اخیر کتابه کاملی به نظر میرسه

از کتاب سعادت استفاده نشده بلکه کاملا کپی پست شده!!!!!!

vaaad7

عضو جدید
سلام....کدوم یک از میدان های زیر راستگرد (ساعتگرد) و کدوم یکیشون چپ گرد (پاد) هستند چرا؟
الف)B(cos(wt-a
ب)B(cos(wt+a

آخرین ویرایش:

mrfootball

عضو جدید
سلام....کدوم یک از میدان های زیر راستگرد (ساعتگرد) و کدوم یکیشون چپ گرد (پاد) هستند چرا؟
الف)B(cos(wt-a
ب)B(cos(wt+a
سلام دوستان.

مهندسین گرایش قدرت و کنترل میشه جواب سوال دوست عزیزمون رو بدید؟؟:w20:
این سوال برا من هم بوجود اومده و الان بعد از یک هفته میبینم که همچنان جوابی برا سوال این دوست عزیز ارسال نشده.:w05:

امیدوارم این تاپیک هم مثل تاپیک های مدار و کنترل و ریاضی به روز باشه و سوالات دوستان بی جواب نمونه.(که لازمه اش به نظر خودم اکتیو بودن بچه های قدرت هستش)

controlqueen

عضو جدید
سلام بچه ها. میخواستم بدونم ازماشین1 و2ازهرکدوم جندتاسوال میاد؟کدومش مهمتره؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ماشین یک سوالهاش مفهموی تر هست و معمولا سخت تره ولی خوبیش اینه که فرمول حفظی کم داره
ماشین دو فرمول حفظی زیاد داره
ولی کلا ماشین نسبت به بقیه دروس درس راحتیه
ت

mrfootball

عضو جدید

سلام مهندس.

تعداد سوالات هر فصل،در کنکور 91 و 92 به این شکل بود که:

مدار های مغناطیسی ----> 1
تبدیل انرژی----> 1
ماشین های جریان مستقیم -----> 4
ترانس----> 3
ماشین های القایی---->3

در دو سال اخیر 50% سوالات از ماشین 1 و 50% سوالات از ماشین 2 بوده.

اگه فرض کنیم 93 هم قراره مثل دو سال اخیر سوال بیاد،واضح هستش که به ترتیب ماشین های جریان مستقیم-ترانس و ماشین های القایی به ترتیب مهمترین فصل ها هستن.

.V A H I D.

عضو جدید
سلام
کسی از بچه ها هست چاپ92ماشین مدرسان یا پورانو داشته باشه؟
می خواستم فقط حل سوالات 92+دکتری92 رو آپلود کنه اگه مقدوره

controlqueen

عضو جدید
ماشین یک سوالهاش مفهموی تر هست و معمولا سخت تره ولی خوبیش اینه که فرمول حفظی کم داره
ماشین دو فرمول حفظی زیاد داره
ولی کلا ماشین نسبت به بقیه دروس درس راحتیه
ت

سلام مهندس.

تعداد سوالات هر فصل،در کنکور 91 و 92 به این شکل بود که:

مدار های مغناطیسی ----> 1
تبدیل انرژی----> 1
ماشین های جریان مستقیم -----> 4
ترانس----> 3
ماشین های القایی---->3

در دو سال اخیر 50% سوالات از ماشین 1 و 50% سوالات از ماشین 2 بوده.

اگه فرض کنیم 93 هم قراره مثل دو سال اخیر سوال بیاد،واضح هستش که به ترتیب ماشین های جریان مستقیم-ترانس و ماشین های القایی به ترتیب مهمترین فصل ها هستن.

ممنونم مهندسان جوان‏!‏ براماشين2 همون بوران حلم زاده رو بيشنهادميكنيد؟جه جورياس خوبه؟

juvefans

کاربر ممتاز
ممنونم مهندسان جوان‏!‏ براماشين2 همون بوران حلم زاده رو بيشنهادميكنيد؟جه جورياس خوبه؟

پوران پژوهش ماشین 1 و 2 خیلی خوبه اما من خودم در جهت تکمیل از مدرسان کنارش استفاده میکنم . اما مدرسان برای کتاب اول اصلا مناسب نیست .

aysan 00500

اخراجی موقت
پوران پژوهش ماشین 1 و 2 خیلی خوبه اما من خودم در جهت تکمیل از مدرسان کنارش استفاده میکنم . اما مدرسان برای کتاب اول اصلا مناسب نیست .

ممنون از راهنماییت ولی به نظر من کتابه ماشین الکتریکی مدرسان کتابه کاملیه همه چیز رو از سطح پایه گفته واسه کسی که هیجی هم از ماشین بلد نباشه کافیه به نظرم خوندنه این کتاب بهتر از منابع پراکنده دیگه است.

juvefans

کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییت ولی به نظر من کتابه ماشین الکتریکی مدرسان کتابه کاملیه همه چیز رو از سطح پایه گفته واسه کسی که هیجی هم از ماشین بلد نباشه کافیه به نظرم خوندنه این کتاب بهتر از منابع پراکنده دیگه است.
درسته که مدرسان کتاب کاملیه اما مشکلی که هست درسنامه اون دلنشین نیست ولی پوران پژوهش خیلی راحت تر توضیح داده و مطالب رو کوتاه تر گفته . اما شکی نست که کتاب ماشین مدرسان عالیه . اما بازم برای کتاب دوم مناسبه نه کتاب اول . ;)چون مدرسان همیشه فرمول محور هست و کتابهاش درسته که از دید بالا هیچ نقصی نداره اما دانشجو با خوندنش خیلی خسته و سردرگم میشه چون برای هر چیز کوچیکی نکته گفته . برای همین بهتره با یک کتاب مفهومی مثل پوران پژوهش شروع کنیم و نکات اضافه رو از مدرسان بخونیم .

بالا