سوالات و مشکلات حقوقی خود را اینجا مطرح کنید

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باسلام اعطای نمایندگی محصولات بسته بندی موادغذایی

دوست عزيز سوال شما خيلي كلي مي باشد.
براي به دست اوردن چنين اطلاعاتي به يكي از سايت هاي اينترنتي نمايندگي مواد غذايي مراجعه كنيد
موفق باشيد

آخرین ویرایش:

rel!ance

کاربر فعال
سلام
یک سوال دارم درباره قرارداد اجاره منزل
ما یک خونه اجاره نشین بودیم که صاحبخانه طبقه پایین بود
بعد از مدتی فهمیدیم که چون قبضها به منزل ایشون میومد و به ما منتقل میشد اونها را برعکس داده!!!!!!!!!! و ما قبض منزل ایشون که بیشتره را پرداخت میکردیم!! و نهایتا بلند شدیم
الان ایشون پول مازادی که ما دادیم را نمیده
و برای اینکه اون را نده ادعا کرده که خونه کثیفه و کارگر گرفته برای تمیز کردن پرده ها(کرکره ای) و شستن آشپزخانه!!!!!! تا پولی را از مبلغ پیش کم کنه
همچنین ابتدای رفتن ما به آنجا متاسفانه بنگاه دار برای چک کردن خانه نیومد و الان صاحبخانه میخواد مبلغی را برای تعمیراتی از منزل که از اول خراب بوده هزینه کنه و از پول ما کم کنه
سوالم اینه:
1. آیا اگه شکایت کنیم میتونیم مازاد پول قبض را بگیریم؟
2. آیا اگه شرط شستن و تمیز کردن در قرارداد اجاره نباشه ایشون میتونه پولی از پیش ما کم کنه؟
3.آیا اگه منزل چک نشده باشه ایشون میتونه مبلغی برای تعمیرات کم کنه؟
با تشکر از دوستانی که پاسخ میدن؟

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
یک سوال دارم درباره قرارداد اجاره منزل
ما یک خونه اجاره نشین بودیم که صاحبخانه طبقه پایین بود
بعد از مدتی فهمیدیم که چون قبضها به منزل ایشون میومد و به ما منتقل میشد اونها را برعکس داده!!!!!!!!!! و ما قبض منزل ایشون که بیشتره را پرداخت میکردیم!! و نهایتا بلند شدیم
الان ایشون پول مازادی که ما دادیم را نمیده
و برای اینکه اون را نده ادعا کرده که خونه کثیفه و کارگر گرفته برای تمیز کردن پرده ها(کرکره ای) و شستن آشپزخانه!!!!!! تا پولی را از مبلغ پیش کم کنه
همچنین ابتدای رفتن ما به آنجا متاسفانه بنگاه دار برای چک کردن خانه نیومد و الان صاحبخانه میخواد مبلغی را برای تعمیراتی از منزل که از اول خراب بوده هزینه کنه و از پول ما کم کنه
سوالم اینه:
1. آیا اگه شکایت کنیم میتونیم مازاد پول قبض را بگیریم؟
2. آیا اگه شرط شستن و تمیز کردن در قرارداد اجاره نباشه ایشون میتونه پولی از پیش ما کم کنه؟
3.آیا اگه منزل چک نشده باشه ایشون میتونه مبلغی برای تعمیرات کم کنه؟
با تشکر از دوستانی که پاسخ میدن؟
با سلام
بله می توانید شکایت نمایید با موضوع تحصیل مال از طریق نا مشروع
مستاجر معمولا باید همان شکلی که تحویل گرفته تحویل دهد و مسولیتی در خصوص نظافت بیش از متعارف ندارد
شما باید وجود عیب را اثبات نمایید

آخرین ویرایش:

mamalirani

عضو جدید
سلام دوست عزیزیه سوال دیگه من پارسال تصادف کردم با پیرمردی که دادگاه حکمش را داد وامروز به دستم رسید وکلا درمجموع 93درصد مصدوم جراحت حساب کردندسوال من اینه که ایا طبق بیمه نامه پارسال حساب میکنند که کوپن کنده شده یا طبق بیمه امسال؟چون اگربیمه طبق امسال حساب بشه حدودا 93درصدش می شود صدوشش میلیون ولی بیمه کنده شده درماه معمولی نودوچهارمیلیون هست ودرماه حرام صدوبیست وشش میلیون بود ایا باید ماء التفاوت را خودم بدهم؟امیدوارم منظورم را رسانده باشم

p37

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
لطفا برای جلوگیری از بی نظمی و آشفتگی تالار سوالات و مشکلات حقوقی خودتون را تنها در اینجا مطرح کنید
با تشکر:gol:

عاملات هوشمند ینی چه؟و آثار حقوقی آن چیست؟

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیزیه سوال دیگه من پارسال تصادف کردم با پیرمردی که دادگاه حکمش را داد وامروز به دستم رسید وکلا درمجموع 93درصد مصدوم جراحت حساب کردندسوال من اینه که ایا طبق بیمه نامه پارسال حساب میکنند که کوپن کنده شده یا طبق بیمه امسال؟چون اگربیمه طبق امسال حساب بشه حدودا 93درصدش می شود صدوشش میلیون ولی بیمه کنده شده درماه معمولی نودوچهارمیلیون هست ودرماه حرام صدوبیست وشش میلیون بود ایا باید ماء التفاوت را خودم بدهم؟امیدوارم منظورم را رسانده باشم
با سلام
باتوجه به عدم فوت دیه مشمول ماه حرام نخواهد شد شرکت بیمه فقط تا سقف بیمه نامه متعهد به پرداخت خواهد بود ومیزان دیه هم در زمان پرداخت دیه ملاک است نه زمان تصادف

rel!ance

کاربر فعال
سلام
صاحبخانه ما موقع اجاره خانه را چک نکرد و در قرارداد ذکر نشد که چه چیزی سالم هست و چه چیزی نیست.
الان ما بلند شدیم اما ایشان کارشناس برده و حتی جای میخهایی را که از قبل بوده (و زیاد هم نبوده) را به اسم ما نوشته و از ما غرامت میخواهد!!!
ما برخی لوازم خانه را که خراب بود و تعمیر کردیم الان میتوانیم به تعمیراتچی رجوع کنیم تا ایشان شهادت بده ما آن را خودمان درست کرده ایم (در همان هفته اول اجاره کردن منزل!!!) ولی برخی وسایل که اصلا خراب هم نبوده ایشان به بهانه خراب بودن تعویض کرده و قصد داره با پول ما لوازم منزلش را نو و جدید کنه.
با توجه به اینکه چک کردن منزل در قرارداد نبوده ما به حل اختلاف شکایت کردیم.
میخواستم بدانم عمل ایشان قانونی هست یا نه و ما چکار کنیم؟

مینا63

عضو جدید
سلام دوست عزیز:w10:
من امسال رشته حقوق دانشگاه پیام نور شهرخودمون قبول شدم می خواستم بدونم تو این رشته چقدر امکان موفقیت هست؟ :)
مرسی

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
صاحبخانه ما موقع اجاره خانه را چک نکرد و در قرارداد ذکر نشد که چه چیزی سالم هست و چه چیزی نیست.
الان ما بلند شدیم اما ایشان کارشناس برده و حتی جای میخهایی را که از قبل بوده (و زیاد هم نبوده) را به اسم ما نوشته و از ما غرامت میخواهد!!!
ما برخی لوازم خانه را که خراب بود و تعمیر کردیم الان میتوانیم به تعمیراتچی رجوع کنیم تا ایشان شهادت بده ما آن را خودمان درست کرده ایم (در همان هفته اول اجاره کردن منزل!!!) ولی برخی وسایل که اصلا خراب هم نبوده ایشان به بهانه خراب بودن تعویض کرده و قصد داره با پول ما لوازم منزلش را نو و جدید کنه.
با توجه به اینکه چک کردن منزل در قرارداد نبوده ما به حل اختلاف شکایت کردیم.
میخواستم بدانم عمل ایشان قانونی هست یا نه و ما چکار کنیم؟
با سلام:gol:

اثبات اینکه وسایل در تصرف شما تلف یا ناقص شده است با ایشان می باشد ولی شما می توانید در خصوص وسایلی که تعمیر نموده اید به شهادت تعمیر کار استناد نمایید ......ضمن اینکه معمولا شرط چک کردن وسایل در قرار داد ذکر نمی گردد و هر فردی وسایلی که تحویل می گیرد باید چک کند

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز:w10:
من امسال رشته حقوق دانشگاه پیام نور شهرخودمون قبول شدم می خواستم بدونم تو این رشته چقدر امکان موفقیت هست؟ :)
مرسی
با سلام

جسارت ، قدرت استدلال ، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است..

ممکن است که به دست آ
وردن لیسانس حقوق کار دشواری نباشد ...اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که علم حقوق امروزه با جامعه شناسی ، روانشناسی و علوم فلسفی آمیخته شده است و یک حقوقدان باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد.... همچنین یک دانشجوی حقوق برای این که در رشته خود موفق گردد لازم است به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد چون منطق حقوق در ضمن این که شباهت های زیادی به منطق ریاضی دارد، یک منطق اقناعی و خطابی است. یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب او قرار می گیرند و یا دادگاهی که مامور رسیدگی به دعوا است، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند

موفق باشيد
:gol:

آخرین ویرایش:

انبار

عضو جدید
یه سوال حقوقی دارم ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن!کسی در حدود 20 سال پیش یه همراه چند نفر دستگیر میشن شخص به جرم مالخر به 3 سال حبس محکوم میشه- طرف با قید وثیقه آزاد میشه بعد چند وقت میره سربازی همه دوستانش محکومیت رو میکشن و تمام طرف چند سال تشرف میاره و میره زندان بعد چند ماه مرخصی میاد به قید وثیقه و دیگه نمی ره حدود 8 سال قبل !!سوال من از دوستان این هست که این پرونده شامل مرور زمان میشه یا نه؟تکلیف سندی که جهت ضمانت گذاشته شده چی میشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه سوال حقوقی دارم ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن!کسی در حدود 20 سال پیش یه همراه چند نفر دستگیر میشن شخص به جرم مالخر به 3 سال حبس محکوم میشه- طرف با قید وثیقه آزاد میشه بعد چند وقت میره سربازی همه دوستانش محکومیت رو میکشن و تمام طرف چند سال تشرف میاره و میره زندان بعد چند ماه مرخصی میاد به قید وثیقه و دیگه نمی ره حدود 8 سال قبل !!سوال من از دوستان این هست که این پرونده شامل مرور زمان میشه یا نه؟تکلیف سندی که جهت ضمانت گذاشته شده چی میشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید
با سلام

اگر عدم پیگیری به سبب اقدامات دادگاه باشد شامل مرور زمان میشود اما اگر عدم اجرا به سبب فرار متهم باشد شامل مرور زمان نمیشود
اما در صورتیکه قسمتی از رای شروع به اجرا شده است وثیقه گذار میتواند وثیقه خود را پس بگیرد

موفق باشيد:gol:

انبار

عضو جدید
تا یک سال بعد این که مرخصی اومده بوده و نرفته از طرف دادگاه حکم جلب میامده ولی بعدش کلا"قطع شد و پرونده بایگانی شده --اگه تو این وضعیت این شخص بخواد الان وکیل بگیره محکومیت باقیمانده تبدیل به جریمه نقدی میشه یا نه باید حتما"محکومیت رو سپری کنه؟از کجا میشه فهمید که شامل مرور زمان شده یا نه؟ممنون از راهنمایی شما

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تا یک سال بعد این که مرخصی اومده بوده و نرفته از طرف دادگاه حکم جلب میامده ولی بعدش کلا"قطع شد و پرونده بایگانی شده --اگه تو این وضعیت این شخص بخواد الان وکیل بگیره محکومیت باقیمانده تبدیل به جریمه نقدی میشه یا نه باید حتما"محکومیت رو سپری کنه؟از کجا میشه فهمید که شامل مرور زمان شده یا نه؟ممنون از راهنمایی شما
با سلام

در جواب قبلي خدمتتون عرض كردم كه معمولا اگر عدم اجرا به دلیل فرار متهم باشد شامل مرور زمان نمیشود و مجازات در این حالت تبدیل به جزای نقدی هم نمیشود
در هر صورت با مطالعه پرونده و نحوه بسته شدن آن میتوانید پی به مرور زمان بودن آن ببرید

آخرین ویرایش:

rel!ance

کاربر فعال
سلام
میخواستم بدونم ضبط صدای کسی با موبایل غیرقانونی هست یا نه؟
اگر کسی اینکارو کرده باشه میشه ازش شکایت کرد؟
دیگه اینکه اگه کسی صدارو ضبط کرده باشه میتونه با استناد به صحبتهای مطرح شده در صدا (که بدون اطلاع طرف ضبط شده) به دادگاه دادخواست بده؟
مرسی

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم بدونم ضبط صدای کسی با موبایل غیرقانونی هست یا نه؟
اگر کسی اینکارو کرده باشه میشه ازش شکایت کرد؟
دیگه اینکه اگه کسی صدارو ضبط کرده باشه میتونه با استناد به صحبتهای مطرح شده در صدا (که بدون اطلاع طرف ضبط شده) به دادگاه دادخواست بده؟
مرسی
با سلام
خیر جرم نمی باشد
می تواند استناد نماید ولی جز ادله به شمار نمی اید و دادگاه می تواند صرفا به عنوان قرینه بپذیرد
:gol:

پوزش بابت تاخير در جواب گويي دوست عزيز ، چند روزي شهر نبودم و دسترسي به اينترنت نداشتم

mamalirani

عضو جدید
سلام دوست عزیز من که تصادف کرده بودم حکم دیه اومد ورفت بیمه مبلغش صدوشش میلیون شد الان طرف زنگ زده میگه یک درصد ازمبلغ که یک میلیون وشصت هزارتومان میشه را باید من بپردازم وگرنه بیمه دیه نمیده واگرنپردازم قانونی عمل میکنندودادگاهی میشم تا دولت بگیره میخواستم بدونم چنین چیزی هست وایا راه حلی وجود ندارد ممنون میشم راهنمایی کنید

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز من که تصادف کرده بودم حکم دیه اومد ورفت بیمه مبلغش صدوشش میلیون شد الان طرف زنگ زده میگه یک درصد ازمبلغ که یک میلیون وشصت هزارتومان میشه را باید من بپردازم وگرنه بیمه دیه نمیده واگرنپردازم قانونی عمل میکنندودادگاهی میشم تا دولت بگیره میخواستم بدونم چنین چیزی هست وایا راه حلی وجود ندارد ممنون میشم راهنمایی کنید
با سلام

بله، درصدی را شما باید بپردازید. اما می توانید با ارائه دادخواست اعسار، مهلت دو ساله جهت پرداخت مبلغ بگیرید.

mamalirani

عضو جدید
با سلام

بله، درصدی را شما باید بپردازید. اما می توانید با ارائه دادخواست اعسار، مهلت دو ساله جهت پرداخت مبلغ بگیرید.
ممنون دوست عزیز میشه لطف کنید درخواست اعصار چطوریه وکجا باید داد بیمه فعلا تا پانزدهم مهلت داده که پرداخت شود وایا با درخواست اعسارمصدوم میتواند دیه اش را کامل بگیرد دراین زمان

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز میشه لطف کنید درخواست اعصار چطوریه وکجا باید داد بیمه فعلا تا پانزدهم مهلت داده که پرداخت شود وایا با درخواست اعسارمصدوم میتواند دیه اش را کامل بگیرد دراین زمان
دادخواست با عنوان اینکه شما معسر هستید و توان پرداخت یکجای دیه را ندارید و درخواست تقسیط دیه را نمایید ودادخواست را به همان دادگاهی که حکم محکومیت را صادر نموده باید بدهید

موفق باشيد:gol:

jujushow

عضو جدید
سلام دوستان .
حدود 2 ماه قبل با یه پیمانکار قرار شد وارد کار شراکت بشم . چون پیمانکار برق بود باید اسم منو به عنوان کسی که براش کار میکنم میداد به شرکت توزیع قرار ولی بهم گفت من میخوام شراکتی کار کنم سرمایه از اون و کار از من .... بگذریم .

یه روز گفت مدارکت رو بیار که من برم اصفهان مدارکت رو به عنوان کسی که قراره برام کار کنه بدم شرکت توزیع اقا یه عالمه مدرک از من گرفت که خیلی باعث تعجب من شد .
کپی شناسنامه ، کارت ملی ، مدرک تحصیلی ، عکس مدارک فنی حرفه ای و .... و جالب بود که گفت از هر کدام 5 تا ! بیار !
بعدم رفت پیشش گفت من باید باهات قرارداد ببندم که اونجا ارائه کنم به شرکت توزیع خلاصه یه قرارداد کاری الکی همینجوری نوشت بدون مشخص کردن نوع کار و حقوق و .... و امضای منو گرفت و گفت ممکنه این برگه رو ازم قبول نکنند یه برگه قرارداد دیگه هم اورد که من پاشو امضا کردم ولی این دومی بدون متن بود و گفت متنش رو بعدا مینویسم الان عجله دارم !

خلاصه الان 2 ماه میگذره چند بار بهش زنگ زدم گفتم کار چی شد پس ، کارگرم رفته تهران 2 روز دیگه میاد کارو شروع کنید الان حداقل 2-3 هفته از اون 2 روز میگذره و امار گرفتم کارگرش اومده و منو خبر نکرده ! امروز یکی از بچه ها گفت ممکنه خیلی سوء استفاده ها از همین امضاهات بکنه . خیلی خیلی نگرانم ....

میتونه کاری کنه ؟
الان من واسه اینکه بفهمم یه وقت سوء استفاده نکرده باشه باید چیکار کنم . میشه از طریق جایی فهمید ؟

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باسلام
دوست عزیز به نظرم شما فقط باید منتظر اتفاقات ناخوشایندی باشید!! قبل از اینکه خودشان خبردارتان کنند از جایی نمی شود استعلام کرد که آیا سفید امضای شما مورد سوءاستفاده قرار گرفته یا خیر.
البته نمیخواهم آشفته خاطرتان سازم ولی تمام رفتارشان اماره ایست بر وجود ذهنیت مخرب ایشان ..که میتواند هر کار دردسرسازی باشد
مثلا ساده ترین کار این است که می تواند از آن به عنوان سند عادی طلب استفاده کند(با اضافه کردن مطالبی)
امیدوارم هیچگونه مشکلی برای شما پیش نیاید

این نظر شخصی بنده هست در مورد سوال ارسالی شما دوست عزیز

از من است این غم که بر جان منست/دیگر این خود کرده را تدبیر نیست!

Ya Hosen

عضو جدید
ســــــلام دوستان بنده قوانین و ماده های جرایم نظامی رو میخام که بروز هم باشه ممنون میشم اگه کمکم کنید

كرايه چيان

عضو جدید
پر اخت ماليات بر ارث

پر اخت ماليات بر ارث

سلام به استناد ماده ٢٦ قانون ماليات هاي مستقيم ورثه ظرف ٦ ماه بايد ليست داراي و اموال متوفي اعم از منقول و غير منقول به اداره مذكور تقديم كنند و موظف اند بر اساس نرخ ذكر شده در همين قانون ماليات بر ارث را پرداخت كنند

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تبیین مغایرت دو ماده300 و 301 قانون مجازات اسلامی/دیات

تبیین مغایرت دو ماده300 و 301 قانون مجازات اسلامی/دیات

به نام خدا
ماده 301 قانون مجازات بخش دیات:
دیه زن و مرد یکسان است تا وقتی که مقدار دیه به ثلث دیه کامل برسد در آنصورت دیه زن نصف دیه ی مرد است.
ماده 300 قانون مجازات بخش دیات:
دیه قتل زن مسلمان خواه عمدی خواه غیرعمدی نصف دیه مرد مسلمان است.
لطفا مغایرت حقوقی دو ماده مذکور را تبیین فرمایید.

Mr. Lawyer

دستیار مدیر کل در تالار حقوق
کاربر ممتاز
به نام خدا
ماده 301 قانون مجازات بخش دیات:
دیه زن و مرد یکسان است تا وقتی که مقدار دیه به ثلث دیه کامل برسد در آنصورت دیه زن نصف دیه ی مرد است.
ماده 300 قانون مجازات بخش دیات:
دیه قتل زن مسلمان خواه عمدی خواه غیرعمدی نصف دیه مرد مسلمان است.
لطفا مغایرت حقوقی دو ماده مذکور را تبیین فرمایید.

بانوی گرانقدر مسئله دیه ملاك ارزیابى ارزش مرد و زن نیست كه تفاوت آن موجب اعتراض گردد. از طرفى وظایف اقتصادى مرد در خانواده هم به نحوى ایجاب مى‏كند كه تفاوت‏هایى در این گونه موارد كه ارتباط مستقیم با اقتصاد خانواده دارد، مشاهده شود و این عین صواب است. مرد از نظر جسمانى و قواى بدنى، قوى‏ تر از زن بوده و قادر به انجام كارهاى سنگین‏ تر است و وجود او براى خانواده، مایه آرامش و قوت دل است، از سوى دیگر با فقدان او افرادى كه تحت تكفل وى بوده‏اند، بدون سرپرست و حامى مى‏مانند، لذا طبیعى است كه میزان دیه او بیش از دیه یك زن باشد.
در پایان تذكر یك نكته و پاسخ به دو شبه خالى از لطف نیست و آن این كه:

اولاً: نصف بودن دیه زن نسبت به مرد مادامى است كه دیه به میزان یك سوم (ثلث) نرسد و الاّ دیه مرد و زن در كمتر از ثلث با هم مساوى است. لذا اگر دلیل نصف بودن دیه زن، مسئله نقص او بود، باید همه جا دیه او نصف دیه مرد مى‏ شد.

ثانیاً: مرد همان گونه كه دیه بیشترى به او اختصاص مى بابد در مقابل وظیفه دارد كه در پرداخت دیه قتل‏ها و جنایات خطایى بستگان خود (به عنوان عاقله) مشاركت نماید، در حالى كه زن از این امر معاف است.

ممكن است گفته شود كه در عصر حاضر، زنان، هم دوش مردان به فعالیت‏هاى اقتصادى اشتغال دارند و در تأمین مخارج زندگى با مرد شریك هستند، پس دلیلى بر كم بودن دیه آنها در عصر كنونى وجود ندارد.

سوم: خلاء ناشى از فقدان یك مرد در خانواده به مراتب بیش از خلاء ناشى از یك زن است. بر اساس مطالعات فقهى و تاریخى، دیه به منظور جبران خساراتى است كه از ناحیه مجرم بر شخص قربانى یا خانواده او وارد گردیده و از آن جا كه جامعه مطلوب دینى كه اسلام در پى تحقق آن است، عمده فعالیت هاى اقتصادى را بر دوش مرد گذاشته است و مهم ترین وظیفه زن را اداره كانون خانواده قرار داده، طبیعى است كه آثارى كه بر یك مرد مترتب مى‏شود از نظر اقتصادى بر وجود یك زن مترتب نیست. لذا فقدان او از صحنه اجتماع و خانواده، از نظر اقتصادی خسارت بیشترى را متوجه خانواده مى‏كند. بنابراین، باید دیه‏اى مناسب وضعیت او پرداخت گردد.

علاوه بر آن، نفقه فرزندان نیز بر عهده مرد است نه زن، لذا با رفتن مرد و مرگ او تعدادى فرزند واجب النفقه از او باقى مى‏ مانند كه بایستى به نحوى این خلاء نیز پر گردد. بنابراین باید قاعدتا دیه مرد بیش از دیه یك زن باشد و این مطلب ربطى به جوهره زن و مرد ندارد، بلكه به لحاظ عوارض خارجى مرگ آنها و اثرات آن در خانواده است.
بانو ببخشید که پر حرفی کردم.......
:):gol::gol::gol::gol::gol: