درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

Chemical_Engineer

کاربر فعال
تا اونجا که ما سر و کار داشتیم ph آب دمین تو مدارکمون حدود 7 بوده. بعید میدونم آب دمین خاصیت اسیدی داشته باشه. آبی که توصنعت نیروگاهی به عنوان دمین میشناسیم پی اچی در حدود 7 باید داشته باشه.
(اینکه از استنلس برای پایپ و ... در آب دمین استفاده میشه درسته ولی دلیلش اسیدی بودن نیست شایدم هست و من لشتباه میکنم! بازم میتحقیقم و نتایج را اعلام میکنم:smile:)

sara_raad

عضو
سلام دوستان
[FONT=&quot]فرق بين سوييچ پ[/FONT][FONT=&quot]رش[/FONT][FONT=&quot]ر و PCV و PXV چيه؟كا[/FONT]ربرد هر كدوم در چه مواردي هست؟
ممنون

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
من خیلی تخصص ندارم اگه اشتباه میگم لطفا دوستان اصلاح کنند:
PCV: رگولاتور فشار هست یعنی با تنظیم دبی فشار رو در یه حد مشخص نگه میداره(مثل رگولاتور گاز جلوی در خونتون که فشار گاز رو تنظیم میکنه.)
XV: ولوهای on/off رو با XV نشون میدن پس pxv احتمالا باید ولوی باشه که فشار رو سنس میکنه وقتی فشار به یه مقدار مشخصی رسید باز یا بسته بشه (حد وسط نداره و فشاری رو تنظیم نمیکنه یا بازه یا بسته)
پرشر سوییچ هم که یه سوییچه که باز اگه فشار به یه حد مشخص رسید باعث بسته شدن ولو میشن(در واقع مثل actuator یک ولو عمل میکنه ولی اون دو تا خودشون ولو هستن)

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من خیلی تخصص ندارم اگه اشتباه میگم لطفا دوستان اصلاح کنند:
PCV: رگولاتور فشار هست یعنی با تنظیم دبی فشار رو در یه حد مشخص نگه میداره(مثل رگولاتور گاز جلوی در خونتون که فشار گاز رو تنظیم میکنه.)
XV: ولوهای on/off رو با XV نشون میدن پس pxv احتمالا باید ولوی باشه که فشار رو سنس میکنه وقتی فشار به یه مقدار مشخصی رسید باز یا بسته بشه (حد وسط نداره و فشاری رو تنظیم نمیکنه یا بازه یا بسته)
پرشر سوییچ هم که یه سوییچه که باز اگه فشار به یه حد مشخص رسید باعث بسته شدن ولو میشن(در واقع مثل actuator یک ولو عمل میکنه ولی اون دو تا خودشون ولو هستن)

سلام
بله درسته
مورد اول کاملا درسته
مورد دوم که UV هم گفته میشه همنطور که گفتی ولوهای on یا off هستن که معمولا روی gas ورودی کوره ها نصب میشن البته حتما لزوما از فشار فرمان نمیگیرند ممکن حتی فرمان LLF نیز باعث off شدن بشه

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان بحث DM پیش اومد چمدتا نکته یادم اومد
1- هیچوقت در رادیاتور ماشین نریزید چون باعث خوردگی میشه
2- برای شیشه شور ماشین و آب اتو بسیار مناسب است و حتی رسوبات موجود را نیز از بین میبرد

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
Buna-n چیه دوستان؟

سلام، یک نوع اورینگ هستش.

کسی میدونه سویچ کندانسور چیه

سلام، یک اتاق خوشگل هستش که میسازن کنار واحد همه سوئیچ ها مورد نیاز برای اون تجهیز حالا کندانسور رو داخلش تعبیه می کنند به عنوان مثال کلید پمپ روغن، کلید پمپ برقی روغن، کلید حرارتی، کلید ونت فن ها و غیره و غیره.

سلام
در مورد استاتیک میکسر ها توضیحی دارید

سلام؛ یک تجهیز ساده هستش که یک محفظه استوانه ای داره که ازش برای اختلاط به صورت های شعاعی، برگشتی و تقسیم جریان یا ادغام دو سیال که ویسکوزیته کمی دارند استفاده میشه. دقیقا داخلش شبیه راکتور لوله ای هستش اگه توی صنعت دیده باشی مثل همون هستش که بالاش یه vent داره و پایینش هم drun داره.

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/320455-استاتیک-میکسر

موفق باشید.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
از چه نوع ولوهايى بعنوان کنترل ولو استفاده ميشود و علتش چيست

سلام، لطفا کل سوالاتتون رو در یک پست قرار بدهید نه برای هر سوال یک پست ایجاد کنید.

هر ولوی مشه یک کنترل ولو ازش ساخت و بسته به نوع فرآیند داره. ولی اکثر کنترل ولوها از نوع globe و gate هستن حالا نمونه های دیگه هم داریم ولی کمتر کاربرد دارند.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
لطفا درمورد اجکتور ها و انواع کاربردهاش توضیح بديد

لطفا این سوال رو در قسمت سوالات و پرسش ها مطرح کنید این تاپیک مختص سوالات صنعتی هستش نه تعریف کلی از یک تجهیز.

موفق باشید.

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
سلام دوستان کمک فوری

یک نوع plunger valve با دبی ورودی 2.43m3/s و فشار 1.7 بار گیج و دمای 40.5 درجه و
خروجی به یک کندانسور با شرایط 0.12 بار مطلق و دمای 50 درجه اسپری میشه.

مشکلی که به وجود اومده ویبریشن زیادی داره .

راه حل رفع مشکل چیه ؟ و دلیل؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان کمک فوری

یک نوع plunger valve با دبی ورودی 2.43m3/s و فشار 1.7 بار گیج و دمای 40.5 درجه و
خروجی به یک کندانسور با شرایط 0.12 بار مطلق و دمای 50 درجه اسپری میشه.

مشکلی که به وجود اومده ویبریشن زیادی داره .

راه حل رفع مشکل چیه ؟ و دلیل؟

دبی خیلی وحشتناکه کجاس این ولوه؟ کندانسوره بزرگی باید باشه

علت لرزش شاید به دلیل این باشه که ولو کامل باز نباشه؟

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
دبی خیلی وحشتناکه کجاس این ولوه؟ کندانسوره بزرگی باید باشه

علت لرزش شاید به دلیل این باشه که ولو کامل باز نباشه؟

مال واحد نیروگاه سیکل ترکیبی هست. ممکنه ولو درست سایزینگ نشده باشه؟

با توجه به اینکه نمی دونم فشار تو خط لوله بعد از ولو چقدره نمیتونم ساییزنگ کنم. تعداد اسپری نازل ها رو هم ندارم

چند تا expansion joint نصب شده اما نتونسته جلوی ویبریشن رو بگیره و بعضی جاها ترک برداشته

دوستان ممنون میشم کمک کنید روش بحث کنیم و به نتیجه درستی برسیم

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مال واحد نیروگاه سیکل ترکیبی هست. ممکنه ولو درست سایزینگ نشده باشه؟

با توجه به اینکه نمی دونم فشار تو خط لوله بعد از ولو چقدره نمیتونم ساییزنگ کنم. تعداد اسپری نازل ها رو هم ندارم

چند تا expansion joint نصب شده اما نتونسته جلوی ویبریشن رو بگیره و بعضی جاها ترک برداشته

دوستان ممنون میشم کمک کنید روش بحث کنیم و به نتیجه درستی برسیم

ممكنه از ضربه قوچ باشه. وروديتون چيه؟ پمپش مشكل نداره؟

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
ممكنه از ضربه قوچ باشه. وروديتون چيه؟ پمپش مشكل نداره؟

آب cooling tower هست.

در واقع آب کندانسور توسط پمپ میره به یک برج حدود 10 درجه دماش می افته و به وسیله ولو فشارش می شکنه تا به کندانسوری که شرایطش خلا هست برگرده

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آب cooling tower هست.

در واقع آب کندانسور توسط پمپ میره به یک برج حدود 10 درجه دماش می افته و به وسیله ولو فشارش می شکنه تا به کندانسوری که شرایطش خلا هست برگرده

خب ممكنه قطر لولتون كوچيك باشه. دبي خيلي بالايي دارين

Behnam Irani

عضو جدید
همونطور که دوستمون اشاره کردند احتمالا این ارتعاش به دلیل ضربه قوچه
بهتره این موضوع رو تو تاپیک مکانیک سیالات مطرح کنید

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
همونطور که دوستمون اشاره کردند احتمالا این ارتعاش به دلیل ضربه قوچه
بهتره این موضوع رو تو تاپیک مکانیک سیالات مطرح کنید

سلام، مکانیک سیالات برای چی؟ همینجا ادامش میدیم. شما مطمئن هستید این 48 اینچه؟ یه بار دیگه برید نگاه کنید مطمئن بشید بعد کل خط لوله و ادواتی که سر راهش هستش و تغییر سایزینگ ها رو اینجا بگید تا ببینم مشکلش چیه.

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
سلام، مکانیک سیالات برای چی؟ همینجا ادامش میدیم. شما مطمئن هستید این 48 اینچه؟ یه بار دیگه برید نگاه کنید مطمئن بشید بعد کل خط لوله و ادواتی که سر راهش هستش و تغییر سایزینگ ها رو اینجا بگید تا ببینم مشکلش چیه.

با تشکر از جناب پیرجو

آنچه مشاهده شده:
خطوط لوله آب برگشتي از برج هاي خنك كن در ناحيه بعد از كنترل ولو ورودي به كندانسور
داراي لرزش هستند كه اين لرزش سبب آسيب زدن به بعضي از ساپورتهاي ( نگهدارنده هاي) خطوط
لوله گشته و همچنين باعث ترك خوردن ناحيه اتصال لوله به
بدنه كندانسور و لزوم تعميرات پي در پي مي گردد.
بله خطوط بعد از ولو 48 و قبل از ولو 40 اینچه
من اطلاعات ساپورت و P&Id رو آپلود کردم

http://rapidshare.com/share/6CFB940B9D5B8C2EC3C3ABF1B6635F17

bestidea

عضو جدید
سلام دوستان. مشکل اصلی این ولو اختلاف فشار زیاد دوطرف ولو هست. من ولوی رو دیدم که با اختلاف 175 bar همیشه در اثر لرزش stem میشکوند و در نهایت فقط با با نصب سه ساپورت سیمانی اون رو مهار کردن. شما ببین کارتون با spring support حل میشه یانه. در ضمن من کسی رو میشناسم که میشه گفت توی ولو تو ایران ( به صورت کاملا"عملی) مثل اون نیست. این آقا مسول ولو شاپ پتروشیمی رازی بوده و الان باز نشسته است و فقط تدریس میکنه. اگر خواستید با پیام خصوصی ایمیل و شماره اش رو بهتون میدم تا ازش مشورت بگیرید.

mehdi1985

عضو جدید
با سلام . كسي ميدونه جرا تو لاين انتقال
گاز طبيعي, درون لاين در فواصل معين از تيغه هاي مورب (بفل) استفاده ميشه ؟

alimec

عضو جدید
با سلام . كسي ميدونه جرا تو لاين انتقال
گاز طبيعي, درون لاين در فواصل معين از تيغه هاي مورب (بفل) استفاده ميشه ؟
درود
با این کار خلوص رو زیاد میکنن. طبیعتا مقداری مایعات داخل گاز هست. وقتی جریان به تیغه های مورب میخوره مایعات داخل گاز سریع به شکل قطره در می آن و از تیغه های مورب به پایین جریان هدایت میشن و از گاز جدا میشن.
بهتره از همون واژه ی تیغه های مورب استفاده کنیم تا بافل یا بفل که..

بالا