تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید به همگی
من یه سوالی دارم
توی جهش و کتاب آقای خاکی صدیق خوندم که اضافه کردن صفر پایدار به سیستم فراجهش را زیاد می کنه ولی این دفه توی پارسه سوالی اومده بود که دقیقا برعکس این رو می گفت ! چرا ؟! من کجا اشتباه می کنم ؟مشاهده پیوست 135270
سلام
دوستان در این سوال گزینه ی 3/4 اصلا فراجهش دارن که بیشترشون رو پیدا کنیم؟؟؟؟؟؟؟:surprised:
مقدار سای(زیتا) تو همه ی گزینه ها بزرگتر از یک هست

890031156

کاربر ممتاز
درست می فرمایید،پاسخ پله سیستم گزینه 3:
مشاهده پیوست 172599
شکل هر سه سیستم رو برا اطمینان با متلب رسم کردم اصلا فراجهشی دیده نمیشه
صفر پایدار در صورتی فراجهش ایجاد میکنه که مثبت قسمت حقیقیش کوچک تر از مثبت قسمت حقیقی قطب باشه
یا به عبارتی نسبت به قطب به مبدا نزدیک تر باشه

Dashpot

عضو جدید
سلام خدمت همه
تو توابعی که دارای تاخیر هست در حالت کلی برای تعیین پایداری بدون ابزار گرافیکی چیکار میکنیم؟؟؟؟از تقریب ها استفاده میکینم؟
سلام؛
تاخیر ها را در قسمت محاسبه حد فاز و حد بهره برای پایداری میاریم.از تقریب استفاده نمیکنیم.

Dashpot

عضو جدید
شکل هر سه سیستم رو برا اطمینان با متلب رسم کردم اصلا فراجهشی دیده نمیشه
صفر پایدار در صورتی فراجهش ایجاد میکنه که مثبت قسمت حقیقیش کوچک تر از مثبت قسمت حقیقی قطب باشه
یا به عبارتی نسبت به قطب به مبدا نزدیک تر باشه
دو سیستم زیر با تابع تبدیل حلقه باز و پاسخشون را ببینید:
1- 9s+3/s^2+10s+9
untitled.jpg
2- 9s+27/s^2+10s+9

untitled.jpg
سیستم 2 قسمت حقیقیش صفرش(مثبتش) کوچکتره ولی اورشوت ندارد.
سوال:در سیستم 2 مگه مکان از محور حقیقی کنده نمیشه،پس چرا اورشوت نداره؟
با تشکر

erwin88

عضو جدید
با سلام خدمت ذوب شدگان در کنترل
یه سوال دارم لطفا با دلیل توضیح بدید آخه هر مدل بررسی می کنم یه جا میلنگه
می خوام اثر نزدیک بودن صفر و یا قطب به محور موهومی و اثر اینکه صفر و یا قطبی زودتر رخ بده توی ترسیم نمودار نایکویست بفهمم
آخه که چقدر ممنونتون می شم اگه مبسوط بگین تا کارم راه بیفته
plz
آقا کسی به ما ج نمی ده

890031156

کاربر ممتاز
دو سیستم زیر با تابع تبدیل حلقه باز و پاسخشون را ببینید:
1- 9s+3/s^2+10s+9
مشاهده پیوست 172621
2- 9s+27/s^2+10s+9

مشاهده پیوست 172619
سیستم 2 قسمت حقیقیش صفرش(مثبتش) کوچکتره ولی اورشوت ندارد.
سوال:در سیستم 2 مگه مکان از محور حقیقی کنده نمیشه،پس چرا اورشوت نداره؟
با تشکر
منظورت از کنده شدن مکان هندسی چیه؟
در حالت کلی اگه سیستم اورشوت داشته باشه صفر پایدار با شرایط مذکور(نسبت به قطب ها به مبدا نزدیک باشه) اورشوت رو افزایش میده
در سیستم 2 صفر بین دو قطب قرار گرفته یعنی سمت راستش یه قطب هست اگه اون قزب رو حذف کنیم اورشوت خواهیم داشت

890031156

کاربر ممتاز
آقا کسی به ما ج نمی ده
ببخشید دیر شد!
تو نایکوئیست؟؟؟؟؟یعنی بدرد میخوره؟؟؟ تو نایکوئیست ریسکش بالاست همچین بیانی استفاده کردن
چون نایکوئیست مبسوط ترین نمایش برا پایداری رو میده بهتره از روش مستقیم استفاده کرد
ولی با همین توضیحات ه مکان هندسی میشه برا نایکوئیست هم شبیه سازی کرد صفر پایدار و ناپایدار و........

SedRasoul

عضو جدید
یکی از دوستان واسه این درس بهم کتاب امین رضایی رو پیشنهاد داده
کسی تا حالا این کتاب رو خونده؟ ازش اطلاعاتی داره؟ این کتاب واسه کنکور خوب هست؟؟
ممنون

بین استاد "شیرین آبادی " و " ابویی " کدوم رو واسه کلاسش پیشنهاد میکنید؟

آخرین ویرایش:

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
Re: تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

دوستان میخواستم فصلهای کنترل رو با توجه به اهمیت وفروانی سوالات کنکور برام الویت بندی کنید..چون وقتم کمه مجبورم از بعضی فصول چشمپوشی کنم...

890031156

کاربر ممتاز

Afshin all

عضو جدید
سلام؛
تاخیر ها را در قسمت محاسبه حد فاز و حد بهره برای پایداری میاریم.از تقریب استفاده نمیکنیم.

دوستمون درست میگن تاخیرها تو بخش حاشیه فاز بررسی میشن ولی میتونیم e^st رو با s+1 /1 (یک تقسیم بر یک به اضافه اس):surprised::D تقریب زد:)

juvefans

کاربر ممتاز
به نظر من کتابه آقای رضایی که اصلأ برای کنکور خوب نیست حجمش 900 صفحه است و نمیرسی تو این زمان تمومش کنی و چون تازه هم به بازار اومده به نظرم ریسکه بالایی داره. البته تصمیم با خودته دوسته من در مورد کلاس هم اطلاعی ندارم.

به نظر من کتاب آقای رضایی ( پوران پپژوهش ) کتاب خیلی خوبیه ، من یک بار کامل خوندم . مخصوصا روشهایی که در حل تست ها استفاده کردند کپی برداری از کتابهای دیگه نیست و راه های جالبتری ارائه داده . البته کتاب مدرسان و دکتر آریاز برادرانی ( انتشارات آزاده ) برای کسایی که جزوه کاملی دارند و میخوان زود جمع بندی کنند و کتاب خلاصه میخوان ، مناسبتر به نظر میرسه .;) ( امیدوارم این پست من تبلیغات محسوب نشه :razz: )

juvefans

کاربر ممتاز
دوستان میخواستم فصلهای کنترل رو با توجه به اهمیت وفروانی سوالات کنکور برام الویت بندی کنید..چون وقتم کمه مجبورم از بعضی فصول چشمپوشی کنم...
به دو شکل میشه اولویت بندی کرد :
همانطور که میدونید سالهای اخیر بخش های پایینی درس کنترل خیلی بیشتر مورد توجه طراحان بوده ، اما سوالات به شدت مفهومی و از نظر دانشجویان سخت بوده ، پس :
الف ) پایه ضعیفی دارید : تمرکز خود را روی بخش های ساده تر بگذارید و یک بخش دشوار

• بلوک دیاگرام
  • فضای حالت
  • خطای ماندگار
  • حساسیت
  • مدلسازی مکانیکی
  • تحلیل پاسخ گذرا
  • معیار راث
  • دیاگرام بود ( یا نایکوئیست یا مکان هندسی به انتخاب خودتان )
ب ) پایه قوی دارید اما وقت کمی دارید : تمرکز رو روی بخش های انتهایی بگذارید

• معیار راث
  • دیاگرام بود
  • مکان هندسی
  • نایکوئیست
  • حد فاز و حد بهره
  • جبران ساز

SedRasoul

عضو جدید
به نظر من کتاب آقای رضایی ( پوران پپژوهش ) کتاب خیلی خوبیه ، من یک بار کامل خوندم . مخصوصا روشهایی که در حل تست ها استفاده کردند کپی برداری از کتابهای دیگه نیست و راه های جالبتری ارائه داده . البته کتاب مدرسان و دکتر آریاز برادرانی ( انتشارات آزاده ) برای کسایی که جزوه کاملی دارند و میخوان زود جمع بندی کنند و کتاب خلاصه میخوان ، مناسبتر به نظر میرسه .;) ( امیدوارم این پست من تبلیغات محسوب نشه :razz: )

من هیچ منبعی ندارم و صرفا میخوام فقط این کتاب رو واسه کنکور بخونم مناسبه؟
چون کتابای دیگه مثل مدرسان بیشتر برای کسایی میخوره که کنترل رو کامل بلد باشن و با این کتاب جمع بندی کنن

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
یه سوال

چه وقت مکان یک سیستم نقطه ی شکست نداره ؟؟؟

.V A H I D.

عضو جدید
دورود بر دوستان
یه سوال

فک کنم وقتی که معادله مشخصه مون ریشه مضاعف نداشته باشه چون نقاط شکست نقاطی اند که معادله مشخصه در آن نقاط ریشه مضاعف دارد
Capture.jpg

آخرین ویرایش:

juvefans

کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
یه سوال

تا جایی که من میدونم وقتی که قسمت حقیقی صفرها و قطبهای حلقه باز یکی در میان قرار بگیرند : مثلا : صفر - قطب - صفر ...;) البته قطب و صفر مکرر هم دلیل وجود نقطه شکست میشه .

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تا جایی که من میدونم وقتی که قسمت حقیقی صفرها و قطبهای حلقه باز یکی در میان قرار بگیرند : مثلا : صفر - قطب - صفر ...;) البته قطب و صفر مکرر هم دلیل وجود نقطه شکست میشه .

سلام
با این حرف شما کاملا مخالفم . یه توضیحی میدم امیدوارم مطلب جا بیفته چون بیشتر از این نمیشه توضیح بدم( به خاطر دسترسیم به اینترنت) . کلا بین دو صفر یا قطب حقیقی متوالی به شرطی که جز RL باشه صد درصد یه نقطه شکست داریم . اما بین دو صفر و قطب پشت سر هم نمیتونیم اینجوری که شما گفتید قضاوت کرد . بین دو صفر و قطب ما یا نقطه شکست نداریم یا دو نقطه شکست داریم این یه نکته خیلی مهمه که خیلیم کاربرد داره حالا واسه قضاوت در مورد اینکه ایا نقطه شکست هست یا نه نمیشه اینجوری قضاوت کرد باید سوالو دید ( اما با حل تست زیاد میشه از شکل مکان ریشه ها و RL فهمید نقطه شکست داره یا نه) در مورد اینکه اگه ریشه مضاعف نداشته باشیم نقطه شکستم نداریم به نظرم اشتباه چون اصلا منطقی نیست . امیدوارم توضیحاتم کافی باشه

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
قطب و صفر مکرر زمانی می تونن دارای نقطه شکست باشن که k براشون بزرگتر یا مساوی صفر باشه;)
سلام
با این حرف شما کاملا مخالفم . یه توضیحی میدم امیدوارم مطلب جا بیفته چون بیشتر از این نمیشه توضیح بدم( به خاطر دسترسیم به اینترنت) . کلا بین دو صفر یا قطب حقیقی متوالی به شرطی که جز RL باشه صد درصد یه نقطه شکست داریم . اما بین دو صفر و قطب پشت سر هم نمیتونیم اینجوری که شما گفتید قضاوت کرد . بین دو صفر و قطب ما یا نقطه شکست نداریم یا دو نقطه شکست داریم این یه نکته خیلی مهمه که خیلیم کاربرد داره حالا واسه قضاوت در مورد اینکه ایا نقطه شکست هست یا نه نمیشه اینجوری قضاوت کرد باید سوالو دید ( اما با حل تست زیاد میشه از شکل مکان ریشه ها و RL فهمید نقطه شکست داره یا نه) در مورد اینکه اگه ریشه مضاعف نداشته باشیم نقطه شکستم نداریم به نظرم اشتباه چون اصلا منطقی نیست . امیدوارم توضیحاتم کافی باشه
سلام
بسیار خوب توضیح دادید
ما حتی میتونیم نقطه شکست مختلط هم داشته باشیم
برای اینکار باید چک کنیم و ببینیم که اون نقطه شکست مختلط در شرط زاویه صدق می کنه یا نه . اگه صدق کرد حتما نقطه شکست مختلط داریم و گرنه نداریم
یه راه دیگشم اینه که در جدول راوث به ازای مقدار حقیقی نقطه شکست , معادله مشخصه رو شیفت بدیم و بعدش ببینیم که ایا فرکانس نوسان همون مقدار موهومی نقطه شکست هست یا نه. اگر بود که نتیجه میگیریم نقطه شکست موهومی داریم. وگرنه نداریم دیگه :D

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
قطب و صفر مکرر زمانی می تونن دارای نقطه شکست باشن که k براشون بزرگتر یا مساوی صفر باشه;)

سلام
بسیار خوب توضیح دادید
برای اینکار باید چک کنیم و ببینیم که اون نقطه شکست مختلط در شرط زاویه صدق می کنه یا نه . اگه صدق کرد حتما نقطه شکست مختلط داریم و گرنه نداریم
یه راه دیگشم اینه که در جدول راوث به ازای مقدار حقیقی نقطه شکست , معادله مشخصه رو شیفت بدیم و بعدش ببینیم که ایا فرکانس نوسان همون مقدار موهومی نقطه شکست هست یا نه. اگر بود که نتیجه میگیریم نقطه شکست موهومی داریم. وگرنه نداریم دیگه :D
در مورد نقطه شکست مختلط توضیح دادین فقط این نکته رو اضافه کنم واسه داشتن نقطه شکست مختلط معادله باید حداقل درجه چهار باشه تا شاید نقطه شکستمون مختلط بشه یعنی اگه درجه زیر چهار بود مطمئنن نقطه شکست مختلط نداریم .

• Like
واکنش ها: EECi

Afshin all

عضو جدید
سلام

سلام
بسیار خوب توضیح دادید

شرط داشتن نقطه شکست مختلط درجه سیستم حتما باید بیشتر از 4 باشه

• Like
واکنش ها: EECi

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مثال صفحه ی 590 کتاب رضایی
گفته که نقطه ی شکست نداره
چرا ؟؟

samin_m

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان

به نظر شما توی این سوال:

1.jpg

نباید نیروی Mg رو ک در جهت F هست رو لحاظ میکرد؟

اگه نه؟چرا..؟

2.jpg

890031156

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان

به نظر شما توی این سوال:

مشاهده پیوست 173140

نباید نیروی Mg رو ک در جهت F هست رو لحاظ میکرد؟

اگه نه؟چرا..؟

مشاهده پیوست 173141
سلام
تا جایی که من میدونم تو سیستم های مکانیکی و نیوماتیکی در یک بعد mg رو لحاظ نمیکنن(چراشو نمیدونم!) در صفحه ی 2بعدی لحاظ میکنن

samin_m

کاربر ممتاز
سلام
تا جایی که من میدونم تو سیستم های مکانیکی و نیوماتیکی در یک بعد mg رو لحاظ نمیکنن(چراشو نمیدونم!) در صفحه ی 2بعدی لحاظ میکنن

مرسی...!

پس سوال شد،چرا...؟؟

(مگه تو سوالای کنترل سیستم های دوبعدی هم میدن؟)

بالا