تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

سلام
ممنون
من سه گره ميگيرم و معادله اونهارو مينويسم
ماتريس ضرايب اين سه گره اين ميشه

بايد دترمينان رو حساب کنم و برابر با صفر قرار بدم
دترمينان اين ميشه

يک معادله درجه سوم شد.فکر ميکنم مدار مرتبه دوم يک نوسان ساز ميتونه باشه(مطمئن نيستم اگه اشتباه ميگم دوستان اصلاح کنند).
در معادله مشخصه مدار مرتبه دوم اگه ضريب s صفر باشه و ريشه هاي s روي محور موهومي باشن مدار نوسان ساز ميشه
پس تو اين سوال بايد ضريب s ضريب s^3 صفر بشه که به ازاء a=2 برقرار ميشه
ولي وقتي a=2 رو قرار ميديم ريشه هاي s روي محور حقيقي ميفتن (مقادير 1 و 1- ميشن ريشه هامون)
ممنون ميشم شما راه حلتون رو بزاريد.
اينم بگم اين سوال کنکور ازمايشي سازمان سنجش هست و تو کليد جواب شما رو داده(گفته گزينه دوم صحيح هست)
ممنون که مشارکت میکنید

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
ممنون

دترمينان اين ميشه

يک معادله درجه سوم شد.فکر ميکنم مدار مرتبه دوم يک نوسان ساز ميتونه باشه(مطمئن نيستم اگه اشتباه ميگم دوستان اصلاح کنند).
در معادله مشخصه مدار مرتبه دوم اگه ضريب s صفر باشه و ريشه هاي s روي محور موهومي باشن مدار نوسان ساز ميشه
ولي وقتي a=2 رو قرار ميديم ريشه هاي s روي محور حقيقي ميفتن (مقادير 1 و 1- ميشن ريشه هامون)
اينم بگم اين سوال کنکور ازمايشي سازمان سنجش هست و تو کليد جواب شما رو داده(گفته گزينه دوم صحيح هست)
ممنون که مشارکت میکنید
بازم من دترمینان رو اشتباه حساب کردم!!!!!!!!!!!!!!!!
با دترمینان شما میشه راث نوشت برا تعییم ریشه ها بر حسب a که نتیجه میده a بین 1 و -1 باید باشه برا پایداری
a=1 هم که یه سطر رو صفر میکنه قابل قبول نیست
یعنیa=-1 درسته و میتونه نوسان ساز باشه
البته برا تمام گزینه ها میشه گفت نوسان سازه ولی پایدار نیست(پس بدرد نمیخوره!!!!!;))
بازم جایی اشتباه کردم دوستان بگن

mehhraan

عضو جدید
سلام
ممنون

دترمينان اين ميشه

ممنون که مشارکت میکنید
جالبه اين سوال رو كه ديدم اصلاً ذهنم به طرف استفاده از معادله ماتريس گره و اينا نرفت. دو تا KVL ساده زدم بعد به عبارتی رسيدم گزينه ها رو چك كردم فقط گزينه 2 توش صدق ميكرد:D!

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بازم من دترمینان رو اشتباه حساب کردم!!!!!!!!!!!!!!!!
با دترمینان شما میشه راث نوشت برا تعییم ریشه ها بر حسب a که نتیجه میده a بین 1 و -1 باید باشه برا پایداری
a=1 هم که یه سطر رو صفر میکنه قابل قبول نیست
یعنیa=-1 درسته و میتونه نوسان ساز باشه
البته برا تمام گزینه ها میشه گفت نوسان سازه ولی پایدار نیست(پس بدرد نمیخوره!!!!!;))
بازم جایی اشتباه کردم دوستان بگن
یعنی با روشهای کنترل دارید سوال رو حل میکنید؟
جالبه اين سوال رو كه ديدم اصلاً ذهنم به طرف استفاده از معادله ماتريس گره و اينا نرفت. دو تا KVL ساده زدم بعد به عبارتی رسيدم گزينه ها رو چك كردم فقط گزينه 2 توش صدق ميكرد:D!

خب اون روشهارو یاد ما هم بده
این دو معادله رو اگه بنویسی ممنون میشم

890031156

کاربر ممتاز
یعنی با روشهای کنترل دارید سوال رو حل میکنید؟

خب اون روشهارو یاد ما هم بده
این دو معادله رو اگه بنویسی ممنون میشم
اره چون درجه 3 هست و اتحاد خاصی هم نداره راحت نمیشه فهمید راث برا همچین چیزاست دیگه!
در مورد روش دوستمون هم توهین نشه ها ولی فک نمیکنم تو همه ی مسائل بویژه کنکور بشه همچین تحلیل انجام داد!

rezaei.sp

عضو جدید
کتاب کارو زرگر

کتاب کارو زرگر

سلام بچه ها
کتاب کارو زرگر رو چقد قبول دارین ؟
اشتباه توش هست یا نه ؟
من تازه گرفتمش ولی یکم ضد حال خوردم !:eek:

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بچه ها این تست رو ظاهرا اشتباه حل کرده . نظر بدین . مشاهده پیوست 172385
کاروزرگر یکی از قوی ترین کتابای کنکوره که خیلی ها توصیه میکنن.به صفحه های اول تاپیک سر بزنی راجع به منابع توضیحات کامل داده شده
(به حرفای مولتی یوزر ها هم گوش نده)

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بچه ها این تست رو ظاهرا اشتباه حل کرده . نظر بدین . مشاهده پیوست 172385

درست حل شده
کتاب اقای زرگر امتحان خودش رو پس داده
تو بحث شمارش فرکانسهای طبیعی یه مشکل داشت-مشکلی که تمام کتابهای مداری که من دیدم داشتند- که در ویرایش جدید (چاپ دهم مدار 2) اصلاح شده

LM741

عضو جدید
درست حل شده
کتاب اقای زرگر امتحان خودش رو پس داده
تو بحث شمارش فرکانسهای طبیعی یه مشکل داشت-مشکلی که تمام کتابهای مداری که من دیدم داشتند- که در ویرایش جدید (چاپ دهم مدار 2) اصلاح شده
سلام
من چاپ هشتم ش رو دارم .
یکی مردانگی می کنه اون چند صفحه رو اپلود کنه .

آخرین ویرایش:

rezaei.sp

عضو جدید
کاروزرگر یکی از قوی ترین کتابای کنکوره که خیلی ها توصیه میکنن.به صفحه های اول تاپیک سر بزنی راجع به منابع توضیحات کامل داده شده
(به حرفای مولتی یوزر ها هم گوش نده)
من هم مدرسان میخوندم و تعریف کارو رو شنیدم اونو خریدم.
حالا جلوتر برم میتونم نظر تخصصی بدم که چطوره .
مدرسان چیز خوبیه و فوقالعاده است . چون پله پله میره جلو و از هر مبحث سریع تست حل میکنه . ببینم کارو میتونه از اون جلوتر باشه یا نه .

3tayesh 59

اخراجی موقت
مدرسان چیز خوبیه و فوقالعاده است . چون پله پله میره جلو و از هر مبحث سریع تست حل میکنه . ببینم کارو میتونه از اون جلوتر باشه یا نه .

دوسته من اینکه همش کتابتو عوض کنی که بیشتر گیجت میکنه وقتتو واسه یه کتاب بزار مخصوصأ که دیگه مهر ماهه و زمان به سرعت میگذره به نظر من همون مدرسان رو میخوندی کافی بود منم دارم فقط همونو میخونم :w10: ولی امیدوارم با هر کتابی پیش میری موفق بشی و به نتیجه برسی.

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اگر مدار رو ضعیف هستی بهتره درس نمه رو از روی مدرسان بخونی و بعد دوباره درس نامه ی کارو رو بخونی و با کارو تست بزنی.مدرسان کتاب خوبیه اما یه ضعف داره اونم اینکه تست هارو کنکوری جواب نداده.یجورایی واسه کنکور کامل نیست.اما درسنامه اش خوبه

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
من چاپ هشتم ش رو دارم .
یکی مردانگی می کنه اون چند صفحه رو اپلود کنه .

اینو درست کن
در مورد فرکانس طبیعی که میگفتن کتاب اقای زرگر ایراد داره یا نداره و ...
ایشون تو ویرایشهای قبلی صفحه 67 گفتن که برای شمارش تعداد فرکانسهای طبیعی میتونیم ساده سازی کنیم یعنی میتونیم سلفهای سری و موازی و خازنهای سری و موازی رو با هم ساده کنیم.معادلشون رو بزاریم
ولی تو اخرین چاپ کتاب گفتن که سلفهای سری و خازنهای موازی رو میشه ساده کرد ولی سلفهای موازی و خازنهای سری رو نمیشه ساده کرد.چون با این کار فرکانسهای طبیعی صفر رو از بین میبریم
و تست 17 فصل فرکانس طبیعی گزینه سوم رو بکنید 8 و 6
همچنین تست شماره 22 هم میشه گزینه 4
شاید سوالهای دیگه ای هم باشه که من هنوز ندیدم
علت اصلاح این دو سوال همون نکته ای هست که قبلا تو صفحه 67 اشتباه گفته شده بوده و حالا درست شده
یا علی

LM741

عضو جدید
اینو درست کن
در مورد فرکانس طبیعی که میگفتن کتاب اقای زرگر ایراد داره یا نداره و ...
ایشون تو ویرایشهای قبلی صفحه 67 گفتن که برای شمارش تعداد فرکانسهای طبیعی میتونیم ساده سازی کنیم یعنی میتونیم سلفهای سری و موازی و خازنهای سری و موازی رو با هم ساده کنیم.معادلشون رو بزاریم
ولی تو اخرین چاپ کتاب گفتن که سلفهای سری و خازنهای موازی رو میشه ساده کرد ولی سلفهای موازی و خازنهای سری رو نمیشه ساده کرد.چون با این کار فرکانسهای طبیعی صفر رو از بین میبریم
و تست 17 فصل فرکانس طبیعی گزینه سوم رو بکنید 8 و 6
همچنین تست شماره 22 هم میشه گزینه 4
شاید سوالهای دیگه ای هم باشه که من هنوز ندیدم
علت اصلاح این دو سوال همون نکته ای هست که قبلا تو صفحه 67 اشتباه گفته شده بوده و حالا درست شده
یا علی

سلام

enstien

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
بنده این ترم الک 2 رو پاس میکنم و میخوام به جز حل مسائل رضوی یکی از این دو کتاب رو بگیرم 1 رهیافت دیانی 2 تقی شفیعی
لطفآ راهنماییم کنید ممنون
این سوال رو از تاپیک الکترونیک پرسدم فقط یه نفر جواب داد گفتم اینجا مطرح کنم

Mr.Perfect

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان بنده این ترم الک 2 رو پاس میکنم و میخوام به جز حل مسائل رضوی یکی از این دو کتاب رو بگیرم 1 رهیافت دیانی 2 تقی شفیعی لطفآ راهنماییم کنید ممنون این سوال رو از تاپیک الکترونیک پرسدم فقط یه نفر جواب داد گفتم اینجا مطرح کنم
سلام به شمابرای امتحانات داخلی تقی شفیعی بهتره...در نمره موثرتره

آخرین ویرایش:

890031156

کاربر ممتاز
سلام به همه
دوستان توجه داشته باشن که تو مدارت LTI زمانی که مشتق دوم جریان سلف یا ولتاژ خازن دارای مقدار غیرصفر باشه نمیشه مدار رو در حالت پایدار(همون بعده گذشت 5برابر ثابت زمانی) در نطر گرفت! باید معادله دیفرانسیل نوشته بشه
به ندرت پیش میاد ولی طراحه دیگه،سوال داد معطل نمونیم:)

hassanshaikhi

عضو جدید
سلام دوستان
جهت جریان ها بر اساس چه قانونی تعیین شدند توی صورت سوال جهت جریان ها رو تعیین نکرده

2.jpg

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام دوستان
جهت جریان ها بر اساس چه قانونی تعیین شدند توی صورت سوال جهت جریان ها رو تعیین نکرده

مشاهده پیوست 174034

چون معمولا منابع ولتاژ تولید کننده انرژی هستن و از اونجاییکه میدونیم المانهای تولید کننده انرژی دارای توان منفی هستن پس فرض میکنیم تمام منابع موجود در مدار تولید کننده هستن یعنی توانشون منفیه.حالا برای تشخیص منفی بودن توان اگه جریان از سر منفی منبع وارد بشه توان منفی و درواقع اون المان تولید کننده انرژی است.پس با فرض اولیه اینکه منابع تولید کننده هستن جریانهاشون باید از سر منفی وارد شه پس جریان منابع معلوم شد.
مقاومت ها هم که ولتاژ دو سرشون مشخص شده جریان همیشه از ولتاژ مثبت به ولتاژ منفی هستش.
( این دو خط اول بعضی از قسمتهاش اضافی بود فقط گفتم چون میتونست جنبه مرور داشته باشه ذکر کنم)

hassanshaikhi

عضو جدید
چون معمولا منابع ولتاژ تولید کننده انرژی هستن و از اونجاییکه میدونیم المانهای تولید کننده انرژی دارای توان منفی هستن پس فرض میکنیم تمام منابع موجود در مدار تولید کننده هستن یعنی توانشون منفیه.حالا برای تشخیص منفی بودن توان اگه جریان از سر منفی منبع وارد بشه توان منفی و درواقع اون المان تولید کننده انرژی است.پس با فرض اولیه اینکه منابع تولید کننده هستن جریانهاشون باید از سر منفی وارد شه پس جریان منابع معلوم شد.
مقاومت ها هم که ولتاژ دو سرشون مشخص شده جریان همیشه از ولتاژ مثبت به ولتاژ منفی هستش.
( این دو خط اول بعضی از قسمتهاش اضافی بود فقط گفتم چون میتونست جنبه مرور داشته باشه ذکر کنم)
ممنون دوست عزیز

i1 جریان
چرا رو به بالا هست

llvll.asoud

کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز

i1 جریان
چرا رو به بالا هست

اولا گرفتن جهت جریان کاملا اختیاری هستش ولی اگه با اون چیزی که من گفتم بخوایم یه جهت معقول بگیریم بهتر بود آی رو به سمت پایین میگرفت به دو دلیل‌:

1. کافیه توی نقطه B kcl بزنی اونموقع میبینی جریان خروجی 4 بعد جریان ورودی یه دو آمپر داریم پس حتما جریان i1 هم باید به سمت پایین باشه.

2. اگه دقت کنی مقاومت 20 اهمی با منبع جریان 4 آمپری موازیه چون دو سر هرکدوم بهم وصل شده پس ولتاژ دو سر منبع جریان با ولتاژ دو سر مقاومت برابره.حالا همونطوریکه گفتم با فرض تولیدکننده بودن منابع باید جریان از سر منفی ولتاژ منبع وارد بشه پس ولتاژ دو سر منبع جریان پایین میشه منفی و بالا میشه مثبت.حالا توی مقاومت هم بدلیل موازی بودن سر مثبت ولتاژ میشه بالا و سر منفی میشه پایین و توی مقاومت هم جریان از سر مثبت به سر منفی هستش پس باید رو به پایین باشه ( مقاومتها همیشه تلف کننده انرژی هستن ولی منابع با توجه به جهت جریانشون میتونن تولید کننده یا تلف کننده انرژی باشن)

rezaei.sp

عضو جدید
سلام دوستان

مشاهده پیوست 174034

سلام.
چون ولتاژ نقطه B بزرگتر از ولتاژ نقطه A هست . و ولتاژ نقطه A از ولتاژ نقطه C بزرگتره که جهت جریانش با جریانی که شما ذکر کردی فرق داره .
اگه ممکنه صورت سوال رو بزار که ببینیم چی داده و چی خواسته ؟

hassanshaikhi

عضو جدید
سلام.
چون ولتاژ نقطه B بزرگتر از ولتاژ نقطه A هست . و ولتاژ نقطه A از ولتاژ نقطه C بزرگتره که جهت جریانش با جریانی که شما ذکر کردی فرق داره .
اگه ممکنه صورت سوال رو بزار که ببینیم چی داده و چی خواسته ؟
صورت سوال هیجی نداره فقط گفته ولتاژ منبع vx رو پیدا کنید

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان

مشاهده پیوست 174034
جهت جریان واسه عناصر دو طرفه کاملا دلبخواهیه اما معمولا واسه منابع از سر مثبت خارج میشه واسه مصرف کننده ها به سر مثبت ولتاژ وارد میشه

rezaei.sp

عضو جدید
صورت سوال هیجی نداره فقط گفته ولتاژ منبع vx رو پیدا کنید

انتخاب جهت جریان دلخواهیه . با توجه به توضیحات دوستان ( تو منابع جهت جریان از سر مثبت خارج میشه و تو مقاومت به سر مثبت وارد میشه و یا اینکه همیشه از جهت جریان از یک ولتاژ بزرگتر به سمت ولتاژ کوچکتر هست ) یک جهت فرضی در نظر میگیریم ، بعد kvl یا kcl اعمال میکنیم . اگه جهت فرضی که انتخاب کرده بودی درست باشه جریان مثبت در میاد و اگر جهت فرضی اشتباه باشه جریان منفی در میاد.
اون جریان 2 آمپر پائین مدار رو صورت مسئله داده ؟

بالا