استفاده از پروانه نظارت و تجربيات مهندسان

yalda65

عضو جدید
سلام دوستان
کسی هست در تهران توسایت نظام (ارجاع کاربه ناظر معماری)ثبت نام کرده باشه وکار هم بهش ارجاع داده باشن میشه بگین چند وقت طول کشید و چه تعداد کار وکجا ممنون میشم اطلاع بدین.
بله.من از فروردین ثبت نام کردم و هنوز کار ندادن! خدا میدونه چقدر طول میکشه...دو هفته پیش هم رفتم نظام. گفتم سال که تموم شد دیگه کی کار میدید ایشاله؟ اولش گفت: ارجاع میشه، ارجاع میشه، نگران نباشید. بعدش گفتم آخه کی؟ با پوزخند گفت ایشاله سال 94

اعظم01

عضو جدید
سلام دوستان
کسی هست در تهران توسایت نظام (ارجاع کاربه ناظر معماری)ثبت نام کرده باشه وکار هم بهش ارجاع داده باشن میشه بگین چند وقت طول کشید و چه تعداد کار وکجا ممنون میشم اطلاع بدین.

من توی سامانه ارجاع کار ثبت نام کردم ولی هنوز هیچ کاری بهم ارجاع نشده . راستش من خودم به شخصه ندیدم به هیچ کدوم از بچه های معماری کار ارجاع شده باشه . از دوستان عمرانیم چند نفر رو دیدم که دو سه تا کار بهشون ارجاع شده بود

yalda65

عضو جدید
من توی سامانه ارجاع کار ثبت نام کردم ولی هنوز هیچ کاری بهم ارجاع نشده . راستش من خودم به شخصه ندیدم به هیچ کدوم از بچه های معماری کار ارجاع شده باشه . از دوستان عمرانیم چند نفر رو دیدم که دو سه تا کار بهشون ارجاع شده بود

شما از کی ثبت نام کردید در سامانه؟ پایه سه هستید؟ رتبه تون توی مناطق حدودا چنده؟ طبق قانون بالای 1500 متر چهار ناظره است که البته خیلی تعداد پروژه های بالای 1500 متر کمه! و پروژه های زیر 1500 مترمربع به تک ناظر معماری یا عمران باید ارجاع بدن. اما همین طور که شما می فرمایید همه کارا رو به عمرانیا دادن!!

عمران1

عضو جدید
اصل مسئولیت ها مال عمرانیهاست.اگه ساختمون چه اونی که داره ساخته میشه،چه ساختمون همسایه،کوچکترین اتفاقی واسش بیفته،عمران باید جواب بده.بقیه فقط پول میگیرن!!!اونوقت حق الزحمه معماری با عمران برابره!!!!!!!!!!!در حالی که نه حجم کار مهندسیشون قابل مقایسس نه حجم مسئولیتشون.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
اصل مسئولیت ها مال عمرانیهاست.اگه ساختمون چه اونی که داره ساخته میشه،چه ساختمون همسایه،کوچکترین اتفاقی واسش بیفته،عمران باید جواب بده.بقیه فقط پول میگیرن!!!اونوقت حق الزحمه معماری با عمران برابره!!!!!!!!!!!در حالی که نه حجم کار مهندسیشون قابل مقایسس نه حجم مسئولیتشون.

نووووش جوووونمون...پول هزینه هاییه ک تو دانشگاه ها کردیم...:biggrin:و کتابهای گرونی ک هنوز ک هنوزه داریم میخریم....هر کی تو رشتشو کارش زحمت میکشه...پس حتما خود مقامات چیزی دیدن ک همچین حق الزحمه ای رو در نظر گرفتن....شما خودشو ناراحت نکن جانم:D

معمار111

عضو جدید
بله مسئولیت سنگین گود برداری و اسکلت برای عمرانی هاست چون درسشو خوندین و موظفید مسئولانه دقت کنید ... اما بعد از اسکلت وظیفه عمده ای ندارید حلا مهندسین معمار نه تنها اول پروژه باید تمامی اندازه ها رو چک کنن بلکه تا انتهای نازک کاری (مراحل مختلف از دیوار چینی و شیب بندی و قیرگونی و..) باید حضور داشته باشند و گزارش بدن...
تا حالا که هر چی پول ناظر بوده میرفته تو جیب شما حالا نگرانید داریم به حقمون میرسیم

setayesh_s

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها با هم دوست باشین تا کی میخواین به این کل کل کردن معماری و عمران ادامه بدید؟(تا یه حدیش با نمکه ولی با نگاه حرفه ای....) بعد میگن چرا کشورمون پیشرفت نمی کنه به جای تمرکز رو این جزییات و بهانه گیری و ایراد از هم بهتر نیست هر کسی تو حیطه و چارچوب خودش وظیفه اش رو درست انجام بده .هر دو رشته وجه اشتراک دارند به اسم ساختمون میتونید مثل والدینی باشین که کنار هم بسازینش یا هی با این طرز فکرهای سطحی بسپارینش دست بساز و بفروش ها و یا حتی خوش بینانش دست تحصیل کرده هایی که رشتشون نه معماریه و نه عمران .حتی همین الان با پیش اوردن این بحث مسیر عنوان تاپیک رو عوض کردید .

sanaz950

عضو جدید
کسی نمیخواد جواب منو بده؟ عرض کردم چجودی باید اندازه ها رو چک کنیم؟ یه متر برداریم دورتادور زمینو اندازه بگیریم؟اصلا چرا یه مرجع مناسب نیست که آدم بدونه دقیقا چه وظایفی داره؟

RAHA60

کاربر فعال
سلام به همه دوستان....
ساناز جان من هم تازه کارم ودفیفا همین مشکلات شما را دارم.
شما کدوم شهرید؟

معمار111

عضو جدید
کسی نمیخواد جواب منو بده؟ عرض کردم چجودی باید اندازه ها رو چک کنیم؟ یه متر برداریم دورتادور زمینو اندازه بگیریم؟اصلا چرا یه مرجع مناسب نیست که آدم بدونه دقیقا چه وظایفی داره؟

من هنوز پروانمو نگرفتم اما سوال شما برام چند ماه پیش به وجود اومد !!! تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم که متر لیزری بهترین گزینه هست متر لیزری ای که بتونه کارمونو راه بندازه (از شیب بندی گرفته تا ارتفاع سطوح در راه پله و اندازه گیری دقیق و ...)حدودا 1300000تومان هست. بازم اگه شما به نتایج بهتر رسیدید مارو در جریان بگذارید

srh_1986

عضو جدید
نظارت معماری

نظارت معماری

سلام بچه ها.کسی میدونه ضریب 0.5 که برای امضای نظارت میخوره برا چیه؟
مثلا اگه 1000 متر بنا باشه,به ناظر معمار به اضای 500 متر مبلغ داده میشه و 500 متر از سهمیه ش کم میشهدلیاشو کسی میدونه؟

michka_61

عضو جدید
سلام دوستان منم تازه چند ماهه پروانه طراحی و نظارت گرفتم چنتا کار نظارتم دارم که چند بار بهشون سر زدم. اگه خواستید جایی رو متر کنید و سخت بود میتونید بگید براتون متر کنن و حواستون باشه که درست انجامش بدن. متر لیزری که خیلی خوبه اگه در دسترس باشه...
مشکل گزارش نوشتن دارم نمیدونم چند مرحله باید گزارش روند پیشرفت بدیم. میگن 6 مرحله ولی اونوقت مثلا سقف یک طبقه تموم شده یا دیوارچینی یه طبقه تموم شه گزارش لازم نیست؟
یا واسه اون کارا که نقشه اجراییشون با پروانه یکی نیست و هنوز جواب کمیسیون ماده 100 شون نیومده معمولا اینطوره که گزارش نمیدن اضافه بنا رو که کار نخوابه ولی خیلی ازین نقشه اجراییها با مقررات ملی هماهنگ نیست و دارن اجرا میکنن اونوقت چطوری گزارش بدیم که مثلا دیوار بین دو واحد رو داره 10 سانتی اجرا میکنه در حالی که تو پروانه اصلا 1 واحدیه ساختمون. اگه کسی تجربه شو داره کمک کنه لطفا. ممنون

sanaz950

عضو جدید
سلام به همه دوستان....
ساناز جان من هم تازه کارم ودفیفا همین مشکلات شما را دارم.
شما کدوم شهرید؟
من استان گیلان هستم از هر کی میپرسی میگه نظارت معماری مسولیت چندانی نداره ولی من باور نمیکنم .نمیدونم تو چه مراحلی باید برم سر ساختمون و چجوری گزارش تهیه کنم ؟
تو دانشگاه باید این چیزا رو یاد آدم بدن دیگه...:(

michka_61

عضو جدید
تو استان ما ضریب 0.5 میخوره ولی فقط واسه سهمیه. تو مبلغ همون تعرفه که نظام استان تصویب کرده داده میشه. البته قیمت نظارت مازندران به نسبت خیلی استانا کمتره، واسه معماری تازه شده متری 2200 واسه الف و 2470 واسه گروه ب. واسه طراحی ضریب نمیخوره و متری 2500 واسه الف و 2800 واسه ب هست.

معمار111

عضو جدید
سلام دوستان منم تازه چند ماهه پروانه طراحی و نظارت گرفتم چنتا کار نظارتم دارم که چند بار بهشون سر زدم. اگه خواستید جایی رو متر کنید و سخت بود میتونید بگید براتون متر کنن و حواستون باشه که درست انجامش بدن. متر لیزری که خیلی خوبه اگه در دسترس باشه...
مشکل گزارش نوشتن دارم نمیدونم چند مرحله باید گزارش روند پیشرفت بدیم. میگن 6 مرحله ولی اونوقت مثلا سقف یک طبقه تموم شده یا دیوارچینی یه طبقه تموم شه گزارش لازم نیست؟
یا واسه اون کارا که نقشه اجراییشون با پروانه یکی نیست و هنوز جواب کمیسیون ماده 100 شون نیومده معمولا اینطوره که گزارش نمیدن اضافه بنا رو که کار نخوابه ولی خیلی ازین نقشه اجراییها با مقررات ملی هماهنگ نیست و دارن اجرا میکنن اونوقت چطوری گزارش بدیم که مثلا دیوار بین دو واحد رو داره 10 سانتی اجرا میکنه در حالی که تو پروانه اصلا 1 واحدیه ساختمون. اگه کسی تجربه شو داره کمک کنه لطفا. ممنون
سلام
شما توی نظام مهندسی تهران بهتون کار خورده؟ آخه شنیدم زیر 1000متر هنوز اجرا نشده!

SOMAYEH2014

عضو جدید
سلام
شما میدونید چرا نظام به پایه 3 معماری کار ارجاع نمیده؟من دوستام نزدیک یک سال هست که ثبت نام کردن اما دریغ از یک کار!در این صورت پروانه ما که معماری هستیم عملا به هیچ دردی نمیخوره....
به دوستام که پایه 3عمران هستن کار دادن

michka_61

عضو جدید
سلام
شما توی نظام مهندسی تهران بهتون کار خورده؟ آخه شنیدم زیر 1000متر هنوز اجرا نشده!

سلام نه من ساری کار میکنم اینجا اگه 100 مترم باشه 4 تا ناظر اجباریه. تهران زندگی میکنم ولی میخواستم ببینم اوضاع تهران خوبه که انتقال بدم پروانه مو یا نه که دیدم بچه های تهران راضی نیستن. مجبورم همش رفت و آمد کنم به خاطر پروژه هام

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام دوست من
توی اصفهان به این صورته که سازمان فرمهای گزارش رو توی هر مرحله داره، میده دست مالک و مالک باید بیاد از ناظر مهر و امضا بگیره نمیدونم شهرای دیگه اینجوریه یا نه ، ولی حتما فرم دارین توی سایت نظام استانتون رو بگردین
اگر شما به عنوان معمار اضافه بنا یا یکی نبودن نقشه ها با هم( مخصوصا سازه با معماری ؛ چون ممکنه مالک طراحی سازه رو عوض کرده باشه ولی روی همون نقشه های معماری قبل بخواد کار بکنه )و یا دو واحده بودن در صورتیکه پروانش یه واحده ست ؛ اونوقت برای شما مشکل بوجود میاد و میفرستنتون انتظامات و حتی ممکنه پروانتون رو بگیرن ازتون و یا معلق بکنن!

معمار111

عضو جدید
سلام نه من ساری کار میکنم اینجا اگه 100 مترم باشه 4 تا ناظر اجباریه. تهران زندگی میکنم ولی میخواستم ببینم اوضاع تهران خوبه که انتقال بدم پروانه مو یا نه که دیدم بچه های تهران راضی نیستن. مجبورم همش رفت و آمد کنم به خاطر پروژه هام

سلام
وااااااااااای یعنی باید در نظام مهندسی تهرانو گل بگیرن... همش باند و باند بازیه... بایداسمشو بزارن نظام مهندسی عمران استان تهران... داره تو همه استان ها اجرا میشه الا تهران...

معمار111

عضو جدید
1000 متر کی اجرا شد؟ تو سایت که خبری نزدن. منم یک ماه پیش از نظام پرسیدم گفتن 1500 متر
1000 تا 1500 متر در دستور کار آقایون قرار داره... خیلی واسشون سخته تصمیم گیری؟!! این سوال برای شما به وجود نمیاد که خودشون مهندس عمرانن؟!!
جالبه بدونید هنوز 4 ناظره کامل اجرا نشده کلی اضافه نظارت دادند تو بافت فرسوده به مهندسین عمران دادند تا از دلشون در بیارند!!!!!!!!!!!

sara azadi

عضو جدید
سلام از دوستانی که طراحی اسفند 91 قبول شدن یه سوال داشتم من هنوز نتونستم پروانه طراحیم رو بگیرم چون نظام مهندسی استان ما ( البرز) میگه اسامی قبول شده ها هنوز از مسکن و شهرسازی نیومده شما هم همین مشکل رو دارین؟ کسی هست که تونسته باشه واسه پروانش اقدام کنه؟

yalda65

عضو جدید
1000 تا 1500 متر در دستور کار آقایون قرار داره... خیلی واسشون سخته تصمیم گیری؟!! این سوال برای شما به وجود نمیاد که خودشون مهندس عمرانن؟!!
جالبه بدونید هنوز 4 ناظره کامل اجرا نشده کلی اضافه نظارت دادند تو بافت فرسوده به مهندسین عمران دادند تا از دلشون در بیارند!!!!!!!!!!!

بله.خبرشو خوندم. جالبه که تا میگی رشتم معماری هست و نظارت میخوام کار کنم، میگن معمارا که معمولا طراحن نه ناظر! من که خسته شدم از وعده های الکیشون! قرار بود چهار ناظر شهریور 1000 متر اجرا شه و آذر 500 متر. از فرودین تو سامانه ثبت نام کردم. دریغ از یه دونه کار! سال دیگه داره تموم مییشه. واقعا مسخره است:razz:

معمار111

عضو جدید
بله.خبرشو خوندم. جالبه که تا میگی رشتم معماری هست و نظارت میخوام کار کنم، میگن معمارا که معمولا طراحن نه ناظر! من که خسته شدم از وعده های الکیشون! قرار بود چهار ناظر شهریور 1000 متر اجرا شه و آذر 500 متر. از فرودین تو سامانه ثبت نام کردم. دریغ از یه دونه کار! سال دیگه داره تموم مییشه. واقعا مسخره است:razz:

اکثریت شهرستان ها داره اجرا میشه حتی اطراف تهران!!! چند روز پیش شنیدم تو پرند ساختمان های 4 طبقه 4 ناظره شده یعنی آتیش گرفتم... تو قزوین که سالهاست داره اجرا میشه جالبتر اینکه همه ساختمان هاشون به غیر از اینکه 4 ناظره هست یه مهندس اجرا هم دارن به علاوه یه سرپرست کارگاه که مهندسین تازه فارغ التحصیل یا بدون پروانه هستن!!!

arch.norouzi

عضو جدید
ارجاع کار نظارت به مهندسین معمار؟؟

ارجاع کار نظارت به مهندسین معمار؟؟

سلام
آیا هیچ مهندس معمار پایه 3 معماری هست که پایه 3نظارت داشته باشه و امسال از طرف نظام مهندسی بهش کار ارجاع شده باشه؟
ظاهرا نظام مهندسی تهران پروژه های زیر 1000 متر رو که هنوز 4ناظره نشده رو فقط به مهندسین عمران ارجاع میده.
اگر ما معمارها صلاحیت نظارت گودبرداری و جوشکاری و ... رو نداریم چرا از ما این مباحث رو امتحان گرفتن یا چرا من و امثال من پارسال چند تا پروژه گرفتیم؟
8 ماه از سال گذشته و ما همچنان ...

yalda65

عضو جدید
سلام
آیا هیچ مهندس معمار پایه 3 معماری هست که پایه 3نظارت داشته باشه و امسال از طرف نظام مهندسی بهش کار ارجاع شده باشه؟
ظاهرا نظام مهندسی تهران پروژه های زیر 1000 متر رو که هنوز 4ناظره نشده رو فقط به مهندسین عمران ارجاع میده.
اگر ما معمارها صلاحیت نظارت گودبرداری و جوشکاری و ... رو نداریم چرا از ما این مباحث رو امتحان گرفتن یا چرا من و امثال من پارسال چند تا پروژه گرفتیم؟
8 ماه از سال گذشته و ما همچنان ...
8 ماه که هیچ.80 ماه هم بگذره کار نمیدن.من رفتم قسمت ارجاع کار برای اعتراض. کاملا بی فایده است. کارهای تک ناظره که برای متراژهای زیر 1500 مترمربع است فقط به مهندسین عمران میدن. به من رسما گفتن مهندسان معمار صلاحیت نظارت سازه رو ندارن و ما بهشون کارهای تک ناظره نمیدیم! قانون 4 ناظره هم که کاملا رو هوا هست. بهشون گفتم قرار بود شهریور 1000 متر و آذر 500 متر اجرا شه. گفتن اولا قولی ما ندادیم و بعدشم شهرداری قدرتش خیلی زیادتر از نظام هست و شهرداری از این کار ممانعت میکنه. در مجموع اگه بخوام براتون بگم امسال که به هیچ وجه، برای سالهای آینده هم چندان روی کار نظارت معماری در نظام مهندسی استان تهران حساب باز نکنید.

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
به نظر من این خیلی بی معنی که تا وقتی مهندسین معمار دارای پروانه نظارت هستند ، نظارت معماری رو به مهندسین عمران بدن
این قانون ها بی انصافیه و اشکال داره

mm.ai

عضو جدید
شما قدرت درکتون پایینه وو معماری رو دست کم میگیرین تقصیره جامعه معماری چیه-نمیشه که ما بخاطره طرز فکر شما دستمزدمون پایین باشه-همین کارارو کردین کل ساختمونایه هر شهر به دست شماها ساخته شد-همشونم مثله قوطی کبریتن-باعث تاسف که این وضع و اوضاع شهرهای ماست-حالا همچنان حق خوری کنین-پسه گردنه ما عادت کرده به چک خوردن :mad:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واااای یعنی واقعا کارای زیر 1000 متر رو به معمارها نمیدن وتک ناظرن؟؟؟؟؟؟؟؟

اصفهان بستگی به سقفش داره بالای 2 سقف ( 3 و بالاتر ) 4 ناظره ست الان نظام داره کارایی رو به ما معرفی میکنه که مثلا 200 متره و 3 سقف !!!!!!
اینجا تازه از مهر سیستم ارجا نظارت گذاشتن ولی خیلی خوب پیش میره !!!!
چرا تهران اینجوریه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا ؟؟؟؟؟؟؟

بالا