درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

naimeshams

عضو جدید
ترکیبات فلر

ترکیبات فلر

با سلام
من خیلی دنبال اینم که از ترکیبات گازی که در پالایشگاهها به واحد فلر فرستاده میشوند اطلاعی بدست آورم.کسی میتونه کمکم کنه؟ممنون میشم
ویا از ارزش سوختی گازهای فرستاده شده به فلر؟

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به تمامی دوستان.میخواستم جداول فشار بخار مایعات مختلف ودما و فشار لازم برای تبدیل دوباره ی انها به مایع را داشته باشم.کتاب یا سایت خاصی وجود داره؟

سؤالتون خیلی کلّیه، چه مادّه‌ای رو می‌خواهید؟

من براتون جدول آب و عناصر فلزی رو به‌پیوست گذاشتم. برای آب و یک سری مواد می‌تونید آخر کتاب ترمودینامیک ون‌وایلن رو ببینید (اون رو هم به‌پیوست گذاشتم).

پیوست ها

• Vapor Pressures.rar
    279.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
من خیلی دنبال اینم که از ترکیبات گازی که در پالایشگاهها به واحد فلر فرستاده میشوند اطلاعی بدست آورم.کسی میتونه کمکم کنه؟ممنون میشم

یک زمانی با چند تا از دوستان دنبال این بحث بودیم متوجه شدیم که چند شرکت ایرانی و خارجی یک طرح پایلوت برای بازیافت انرژی ارسالی به فلر کارهائی انجام داده اند
این مطالب به صورت پراکنده توی تاپیکهای طراحی پالایشگاه گاز و تشکیل تیم طراحی پالایشگاه نفت توی همین سایت هست پیدا نکردید بگید بگردم لینک تاپیک را براتون قرار بدهم

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
چرا اسید هیدروفلوریدریک را نمیتوان اسید در شیشه نگهداری کند؟مرسی

سلام، کلا اسیدها رو نباید توی شیشه نگه داشت چون با ظروف میل ترکیبی پیدا می کنن مثلا شیشه و یا فلزی رو در خودشون حل میک نن اما میل ترکیب شدن با ظروف پلاستیکی رو ندارند. هیدروفلوریدیک هم همینطور هستش و میل ترکیبیش با شیشه زیاد هستش معمولا توی ظروف پلاستیکی نگه داری میشن.

با سلام

ترکیباتش رو دارم ولی اسکنر در دسترسم نیست که برات اسکن کنم بفرستم، اگر پیدا کردم برات اسکن می کنم میفرستم ولی ارزش سوختی این گازها دقیقا در هر دقیقه با قیمت یک پژوه پارس برابری می کنه.

با سلام و درود فراوان
کسی میدونه چرا یک قطره باران با اینکه فشار درون قطره از بیرون قطره بیشتره اما نمیترکه؟:cry::confused:

سلام دوستان

بدنبال موضوع برای رساله دکتری هستم
ارشد در زمینه جداسازی طلا از پساب با روشهای مختلف(الکترولیز ،نانو ذرات ک خودم سنتز کردم) کار کردم
اما استاد الانم هی این دست اون دست میکنه
کجا میتونم یک سری موضوعات که بدرد رساله بخوره پیدا کنم؟

vannes

عضو جدید
سلام
کمی توضیح بده که در دوره کارشناسی چه زمینه ای یا گرایشی کار کرده ای کار آموزی کجا بوده ای تا یک زمینه مناسب با همفکری دوستان پیشنهاد بدیم
موفق باشید

کدوم دانشگاه هستید؟ سال چند هستید؟

اگر توی انگلیس بودید نیاز به این مسائل نبود
هر کسی توی انگلیس یک پایان نامه را توی خونه خودش بنویسه میتونه به هر دانشگاه انگلیسی بده و اگر اکسپت بشه بهش مدرک ارشد میدن
سیستم دانشگاهی ایران بر اساس سیستم دانشگاهی آمریکا هست که دوره ارشد هم کلاسهای حضوری دانشگاهی داره و هم باید پایان نامه نوشته بشه
در حالی که توی انگلیس نیاز به کلاسهای حضوری و استاد نیست و صرف نوشتن یک پایان نامه ارشد و تحویل ان به هیئت علمی یکی از دانشگاهها کافی است تا
بررسی و در صورت تایید شدن بهتون مدرک ارشد صادر کنند.

کمی از رشته ات و گرایشهایت توضیح بده همفکری کنیم ببینیم استادی توی یکی از دانشگاههای ایرانی میشه پیدا کرد یا نه

متاسفانه اینجا قوانین مسخره ای داره
من ترم قبل پایان نامه رو اخذ کردم اما چون استاد راهنما نداشتم هنوز هیچ کاری نکردم. ترم 4 پدیده های انتقال هستم.موضوع چند تایی سراغ دارم اما مشکل اصلیم استاده راهنماست که پیدا نمیشه

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
با سلام و درود فراوان
کسی میدونه چرا یک قطره باران با اینکه فشار درون قطره از بیرون قطره بیشتره اما نمیترکه؟:cry::confused:
سلام دوست عزیز
من اینطور فکر می کنم که یک قطره باران وقتی در حال سقوط هست از طرف هوا بهش نیرو های تنشی وارد میشه و همچنین نیرو های کشش سطحی آب هم خیلی بالا هستند که این نیروها باعث اختلاف فشار درون و بیرون قطره می شه !!

سلام دوستان

ارشد در زمینه جداسازی طلا از پساب با روشهای مختلف(الکترولیز ،نانو ذرات ک خودم سنتز کردم) کار کردم

به نظر من همین موضوع رو بصورت کلی توی سایت های مقالات مثل ساینس دایرکت سرچ کنید و کارهایی که شده رو بررسی کنید مطمئنا به نتیجه می رسید !!

P O U R I A

مدیر تالار
من ترم قبل پایان نامه رو اخذ کردم اما چون استاد راهنما نداشتم هنوز هیچ کاری نکردم. ترم 4 پدیده های انتقال هستم.موضوع چند تایی سراغ دارم اما مشکل اصلیم استاده راهنماست که پیدا نمیشه
سلام
احتمالا چون پروژتون رو زود اخذ کردید به این مشکل برخورد کردید ...
بهترین راه برای شما همین است که منتظر تایین استاد راهنما توسط دانشکده باشید ...
دوستان هم اگر موضوعی به شما ارائه دهند و زمینه کاری استاد راهنمای شما نباشد با مشکلات زیادی برخورد می کنید !!

vannes

عضو جدید
سلام به همه ی مهندسین عزیز
من یه مشکل داشتم اونم پیدا کردن استاد واسه پایان نامه هست الان 6 ماه هرچقدر میگردم و سوال میکنم استادید محترم بیان میکنن که ظرفیت خالی ندارن !!!!!!
از دوستان عزیز کسی استادی رو سراغ داره که بشه باهاش پایان نامه اخذ کرد؟!!! اگه میشه بهم معرفی کنه. ( گرایشم پدیده های انتقال)
شیرینیش هم محفوظه
;):)

لطفاااااااااا کمک کنید :cry:

vannes

عضو جدید
سلام
کمی توضیح بده که در دوره کارشناسی چه زمینه ای یا گرایشی کار کرده ای کار آموزی کجا بوده ای تا یک زمینه مناسب با همفکری دوستان پیشنهاد بدیم
موفق باشید

کدوم دانشگاه هستید؟ سال چند هستید؟

اگر توی انگلیس بودید نیاز به این مسائل نبود
هر کسی توی انگلیس یک پایان نامه را توی خونه خودش بنویسه میتونه به هر دانشگاه انگلیسی بده و اگر اکسپت بشه بهش مدرک ارشد میدن
سیستم دانشگاهی ایران بر اساس سیستم دانشگاهی آمریکا هست که دوره ارشد هم کلاسهای حضوری دانشگاهی داره و هم باید پایان نامه نوشته بشه
در حالی که توی انگلیس نیاز به کلاسهای حضوری و استاد نیست و صرف نوشتن یک پایان نامه ارشد و تحویل ان به هیئت علمی یکی از دانشگاهها کافی است تا
بررسی و در صورت تایید شدن بهتون مدرک ارشد صادر کنند.

کمی از رشته ات و گرایشهایت توضیح بده همفکری کنیم ببینیم استادی توی یکی از دانشگاههای ایرانی میشه پیدا کرد یا نه

سلام به همه ی مهندسین عزیز
من یه مشکل داشتم اونم پیدا کردن استاد واسه پایان نامه هست الان 6 ماه هرچقدر میگردم و سوال میکنم استادید محترم بیان میکنن که ظرفیت خالی ندارن !!!!!!
از دوستان عزیز کسی استادی رو سراغ داره که بشه باهاش پایان نامه اخذ کرد؟!!! اگه میشه بهم معرفی کنه.
شیرینیش هم محفوظه ;):)

سلام
احتمالا چون پروژتون رو زود اخذ کردید به این مشکل برخورد کردید ...
بهترین راه برای شما همین است که منتظر تایین استاد راهنما توسط دانشکده باشید ...
دوستان هم اگر موضوعی به شما ارائه دهند و زمینه کاری استاد راهنمای شما نباشد با مشکلات زیادی برخورد می کنید !!

نه من پایان نامه رو بهمن ماه اخذ کردم . دانشگاه هیچ مسئولیتی قبول نمیکنه (دانشگاه ازاد دیگه)

rezabaty

عضو جدید
خیلی فوریه

خیلی فوریه

چرا اسید هیدروفلوریدریک را نمیتوان اسید در شیشه نگهداری کند؟مرسی
:cry:

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام و درود فراوان

فکر میکنم ما توی دوره دبیرستان توی درس شیمی میخواندیم که جاذبه ای مولکولی وجود دارد که مولکولها را کنار یکدیگر نگه میدارد
همچنین فشاری نیز از بیرون به محیط قطره وارد میشود
در نتیجه بر آیند نیروهای داخلی و بیرونی صفر بوده و قطره باران پایدار میماند
اما وقتی به زمین یا سطحی برخورد میکند انرژی حاصل از ضربه باعث عدم تعادل نیروها شده و قطره باران منفجر شده یا میترکد.

سلام دوستان

به نظر من روی مسئله ای کار کنید که توی صنعت نفت و گاز کشور بیشتر از همه بهش نیاز هست
مثلا ازدیاد برداشت از چاههای نفت به روش بیو تکنولوژی

یا مثلا مطالعه کاهش مصرف انرژی در پالایشگاهها و پتروشیمیهای ایران

یا ابداع راه حلهای بهینه برای افزایش ظرفیت پالایشگاهها با حداقل سرمایه گذاری و تجهیزات

یا مثلا ایجاد ارزش افزوده در محصولات پالایشگاهها

طراحی واحدهای گوگرد زدائی پالایشگاههای نفت و گاز به روش بیو تکنولوژی هم ایده خوبی هست به نظرم

چون شما در زمینه نانو ذرات کار کرده اید شاید کار روی مباحث کاتالیستهای مبتنی بر نانو ذرات ایده خوبی باشه
چون ایران شدید نیاز به تکنولوژی و تولید کاتالیست با فناوری پیشرفته و جدید داره

آخرین ویرایش:

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

بهترین راهی که به فکرم میرسه اینه که با کمک دوستان اینجا یک موضوع انتخاب کنید
بعد روی آن کار کنید و نتیجه را توی نشریات بین المللی منتشر کنید
انتشار مقاله توی نشریات به معنی تایید هیئت علمی اون نشریه هست که درجه اونها از استاد راهنمای ایرانی بالاتر هست

بعد نتیجه را به دانشگاه ارائه بدهید
اگر دانشگاه قبول کرد که اصولا باید قبول کنه مسئله حله
اگر دانشگاه قبول نکرد فوقش استاد راهنما تا ان موقع پیدا میکنید و یک موضوع جدید بهتون میدهند تا زیر نظر استاد کار کنید
کنارش یک تجربه انتشار مقاله توی نشریات بین المللی دارید.

ما هم در حدی که بتوانیم کمکتون میکنیم

اینجا افراد با تجربه ای می ایند و میروند که بعضیهائی که من میشناسم از استاد راهنما هم تجربه بالاتری دارند.
من خودم خیلی چیزها از انها یاد گرفته ام.

mkshojaei

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال دارم
چرا وقتی یه جسم خیلی داغ در حدود 500 درجه سلسیوس با آب برخورد می کنه انفجار رخ می ده

parisa jalali

عضو جدید
درخواست کمک

درخواست کمک

سلام دوستان،
من چند تا مقاله در مورد بررسی انتقال اکسیژن به mycelial pellets لازم دارم.لطفا اگر سایتی را میشناسید یا مقاله ای در این زمینه دارید کمکم کنید

P O U R I A

مدیر تالار
سلام
ممنون میشم
The Dynamic Simulation of O-Xylene Oxidation to Phthalic Anhydride
http://www.dissertationtopic.net/doc/850477
یاhttp://www.research-degree-thesis.co...-616588-0.html

سلام
لطفا:

Mass Transfer Simulation of Carbon Dioxide Absorption in a Hollow-Fiber Membrane Contactor

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01496390903530081#.UkvGt4Ywrwk
--------------------------------
Analysis of Membrane Separation Parameters. II. Counter-current and Cocurrent Flow in a Single Permeation Stage

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00372367208056054#.UkvEgoYwrwk
سلام دوستان عزیز
طبق قوانین باشگاه تنها درخواست مقالات بدین صورت تنها در تالار مقالات و پسورد های دانشگاهی پاسخ داده می شود که برای واجد شرایط شدن برای درخواست در آن تالار باید بیش از 50 پست در باشگاه داشته باشید.
پس خواهشا در باشگاه فعالیت بیشتری داشته باشید و درخواست خود را بعد از واجد شرایط شدن در تالار زیر مطرح کنید:
[h=1]تالار: مقالات علمی و پسوردهای دانشگاهی[/h]

Milad2091

کاربر فعال
با سلام
عملکرد کوره مربوط به مهندسی شیمی میشه دیگه؟! یه سوال داشتم راجبش آخه!

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان یه سوال دارم
چرا وقتی یه جسم خیلی داغ در حدود 500 درجه سلسیوس با آب برخورد می کنه انفجار رخ می ده
سلام
خب درباره این سوالتون به نظرم چون جسم خیلی دماش بالاتر از دمای جوش آب است وقتی با آب تماس پسدا می کنه به سرعت باعث تبخیر آن میشه که این امر باعث افزایش فشار سریع در اون ناحیه می شود و بصورت انفجار دیده می شود ....

"Che.Engineer"

عضو جدید
سلام
ميخواستم بدونم كه از كاربردهاي ترموديناميك در مهندسي شيمي و بالاخص گرايش طراحي فرايند چيزي سراغ دارين
كاربرد هاي صنعتي منظورم هستش نه كاربردشون تو برنامه ها

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سوال دارم
سوالتون خیلی واضح نیست و میشه براش حالت های زیادی در نظر گرفت؛ اما میشه به صورت کلی این طور جواب داد اگر دمای آب رو دمای محیط در نظر بگیریم و اون جسم ظرفیت حرارتی بالایی داشته باشه وقتی که به آب برخورد می کنه اگر انفجاری رخ بده دلیلش میتونه دو عامل باشه:
1- شدت برخورد که باعث جابجا شدن مقادیر زیادی آب میشه
2- انبساط ناگهانی ناشی از تبخیر و فضای فشرده مایعات اطراف که فرایندی شبیه انفجار رو می بینیم و در این حالت حجم زیادی از مایع به خاطر نداشتن فضا و افزایش فشار بخار آب تبخیر شده جابجا میشه. انفجار تعریف خاصی داره که فکر نمی کنم برای درست نباشه اون رو برای هر فرایند سریعی به کار ببریم.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
ميخواستم بدونم كه از كاربردهاي ترموديناميك در مهندسي شيمي و بالاخص گرايش طراحي فرايند چيزي سراغ دارين
كاربرد هاي صنعتي منظورم هستش نه كاربردشون تو برنامه ها
ترمودینامیک یک علم پایه برای مهندسی شیمی محسوب میشه، مثل اینکه من بگم ریاضی یک در کدوم بخش مهندسی کاربرد داره.
تمام فرایند هایی که شما در نظر بگیری اصولی از ترمودینامیک رو میشه براشون در نظر گرفت، از تقطیر گرفته تا فرایند های مولکولی و زیستی.

ad.6687

عضو جدید
باید عنوان رو به صورت انگلیسی و نیز فارسی در اینترنت جست و جو کنید.
به سایت سیویلیکا هم سر بزنید.
[h=1]Oxygen transfer into mycelial pellets[/h]

mkshojaei

عضو جدید
سوالتون خیلی واضح نیست و میشه براش حالت های زیادی در نظر گرفت؛ اما میشه به صورت کلی این طور جواب داد اگر دمای آب رو دمای محیط در نظر بگیریم و اون جسم ظرفیت حرارتی بالایی داشته باشه وقتی که به آب برخورد می کنه اگر انفجاری رخ بده دلیلش میتونه دو عامل باشه:
1- شدت برخورد که باعث جابجا شدن مقادیر زیادی آب میشه
2- انبساط ناگهانی ناشی از تبخیر و فضای فشرده مایعات اطراف که فرایندی شبیه انفجار رو می بینیم و در این حالت حجم زیادی از مایع به خاطر نداشتن فضا و افزایش فشار بخار آب تبخیر شده جابجا میشه. انفجار تعریف خاصی داره که فکر نمی کنم برای درست نباشه اون رو برای هر فرایند سریعی به کار ببریم.

ممنون دوست عزیز فکر کنم جواب دوم صحیح تر باشه

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان یه سوال دیگه دارم
آیا دمای یخ کمتر از صفر هم میشه؟

منظورتان کدام سفر است؟

صفر سلسیوس یا صفر مطلق؟

صفر سلسیوس درجه ای است که آب یخ میزند

اما دمای صفر درجهٔ کلوین به صفر مطلق معروف است.در واقع در این دما آنتروپی صفر می‌شود. به طور دقیق این دما برابر ۲۷۳.۱۵- درجهٔ سلسیوس (سانتی‌گراد) یا -۴۵۹.۶۷ درجه فارنهایت است. لرد کلوین تصور می‌کرد که از دمای صفر درجه کلوین نمی‌توان به دمای کمتری دست یافت. در سال ۲۰۰۰ دانشگاه صنعتی هلسینکی اعلام کرد که به پایین‌ترین دمای ممکن در آزمایشگاه دست یافته‌اند.این دما ۱۰۰ پیکو کلوین است. بنابر نظریه‌های تثبیت شدهٔ ترمودینامیک و مکانیک آماری، پایین‌ترین دمای ممکن است
در این دما انرژی جنبشی ذرات سازنده به کمینه خود می‌رسد و آنتروپی نیز صفر می‌گردد

بالا