◄[ پرســــش و پاســــخ ]► طراحي ؛ ساخت ساره هاي بتني و مسائل پيرامون آن

◄[ پرســــش و پاســــخ ]► طراحي ؛ ساخت ساره هاي بتني و مسائل پيرامون آن

• بله

رای: 13 92.9%
  • خیر

رای: 1 7.1%
  • نمیدونم

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    14

emrah931

عضو جدید
سلام

این جزوه 33 صفحه ای در مورد آموزش مدلسازی المانهای منحنی شکل و بطور خاص گنبدی شکل در نرم افزار ایتبس هست .این مطلب از آرشیو الکترونیکی خودم پیدا کردم که مرتبط با این تایپیک بود.

پیوست ها

• Gonbad etabs.zip
    1.6 مگایابت · بازدیدها: 0

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
Re: اجرای سازه گنبدی تمام بتنی

Re: اجرای سازه گنبدی تمام بتنی

با سلام . سپاس بخاطر پست مفیدتون
ممنون میشیم به این موارد هم پاسخ بدید :

1 نحوه ی محاسبه و با چه نرم افزاری محاسبه اش انجام میشه

2 نحوه ی بارگذاری اش و نیروهای وارد بر سازه

3 تعیین کننده ترین نیرو ها ، بار باد ، زلزله یا بار ثقلی

4 نحوه ی ارائه نقشه های سازه ای

5 درصورت امکان قرار دادن عکس از نقشه ها ی سازه ای

ببخشید زیاد شد .

با تشکر
ﺳﻼﻡ
. ﺣﻮﺏ ﺑﺎ sap ﻣﺪﻝ ﻣﻴﺸﻪ ... ﺑﺎﺭﮔﺬاﺭﻳﺸﻢ ﻛﻪ ﺣﺎﺩ ﻧﻴﺴﺖ ﻣﻌﻤﻮﻟﻴﻪ ﺩﻳﮕﻪ

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using Tapatalk 2

شهنور

عضو جدید
سلام خیلی ممنون دوست عزیز یه سوال دیگه دارم در طراحی سازه فولادی از آیین نامه AISC ASD استفاده میشه ترکیبات بار دارای بار زلزله نیز دارای ضرایب 1 هستند چون نرم افزار تنش مجاز رو در 1.33 ضرب میکنه ،طبق بند 6-7-3-9-1 مبحث ششم برای کنترل سازه در سطح بهره برداری، کنترل سازه تحت ترکیب بار در سطح بهره برداری ،بدون اعمال ضریب بار الزام شده در این حالت ترکیب بار باید به چه صورت نوشته بشه؟ اگر امکان داره در مورد سازه بتنی هم راهنمایی کنید.خیلی ممنونم از شما.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خیلی ممنون دوست عزیز یه سوال دیگه دارم در طراحی سازه فولادی از آیین نامه AISC ASD استفاده میشه ترکیبات بار دارای بار زلزله نیز دارای ضرایب 1 هستند چون نرم افزار تنش مجاز رو در 1.33 ضرب میکنه ،طبق بند 6-7-3-9-1 مبحث ششم برای کنترل سازه در سطح بهره برداری، کنترل سازه تحت ترکیب بار در سطح بهره برداری ،بدون اعمال ضریب بار الزام شده در این حالت ترکیب بار باید به چه صورت نوشته بشه؟ اگر امکان داره در مورد سازه بتنی هم راهنمایی کنید.خیلی ممنونم از شما.

سلام مهندس در بند هاي كه گفتي از مبحث 6 من خودم خوندم اگه يادم نرفته باشه توضيح داده که تحت ترکیب

بار بهره برداری تنش از حد جاری شدن فولاد فراتر نره
نرم افزار تنش مجاز رو 0.6Fy میگیره (روش ASD) که با

زيادتر شدن 33 درصدی بخاطره بار زلزله برابر 0.6*1.33=0.8 هستش پس میتوني جهت کنترل سازه ترکیب

بار 1.25(D+L+E) رو عمل كني دقت كن که E زلزله سطح بهره برداری هستش.

برای بتنی
هم باید به همین

ترتیب انجام بدي منتها برای کنترل خمش و برش با توجه به اینکه ضرایب کاهش مقاومت متفاوت هست به طور

جداگانه باید انجام بدي.

habibkoupal

عضو جدید
بتن مسلح یا هر المان دیگه ای که برای سازه استفاده میشه سه چهار خاصیت داشته باشه که خارج از موضوع بحث هستش بر سازه نیروهایی وارد میشه کششی فشاری و ..... که استفاده از المان بتن مسلح برای مقابله در سازه بطور خیلی مختصر بتن برای مقابله با نیروی فشاری و فولاد برای کشش بکار میره

habibkoupal

عضو جدید
آقای مهندس اول باید بارگذاری کنی یعنی اول نوع سازه رو تعریف کنی بعد شروع کنی اول بارهای وارده رو بدست بیار بعد بگم

amin_masihzadeh

عضو جدید
محاسبه سقف قوسی بتنی

محاسبه سقف قوسی بتنی

سلام بر مهندسین گرامی.یه مشکل در محاسبه یک سازه بتنی دارم و اون اینه که سقف قسمتی از سازه بصورت قوسی هست مثل سقف تونل.میشه اون رو دال اجرا کرد؟محاسباتش چجوریه؟محاسباتش دستیش رو چجوری انجام بدم؟کمک کنید لطفاً.خیلی ضروریهUntitled.jpg

najmossagheb

عضو جدید
لطفا کمک کنید شدیدا نیاز دارم

لطفا کمک کنید شدیدا نیاز دارم

سلام به همه دوستان عزیزم
من در مورد انواع ترک در بتن تحقیق دارم اما هر چی تو net گشتم تحقیق یا کتاب کاملی که شامل این موضوعات باشه پیدا نکردم اگه میشه کمکم کنید
هر کی تحقیقی چیزی در مورد این موضوع داره لطفا بهم بگه
موضوع هایی که من دنبالشون میگردم:
1- انواع ترک در بتن
2-منشا پیدایش
3-روش جلوگیری و ترمیم آن

ممنون از کمکتون

mehrce

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز

varta

عضو جدید
سوال در مورد بتن سبک

سوال در مورد بتن سبک

سلام
سوالی در مورد بتن سبک دارم
جایی خوندم که برای بتن سبک افزایش مقاومت در کوتاه مدت و در شرایط خشک حدود 9% بیشتر از حالت نگهداری مرطوب است،و در درازمدت برعکس قضیه اتفاق می افته؟
از دوستان کسی هست که علتش رو بدونه
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

mehrce

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز.
میشه بگید کجا خوندید؟
تا اونجا که من یادمه بتن سبک یا حاصل وجود حباب در آن است یا با استفاده از سنگدانه سبک ساخته می شود و اینها تاثیری در آب دادن به بتن نمیکنه چون که دلیل آب دادن اینه که سیمان واکنش نکرده باقی می ماند و به مرور با آب واکنش می دهد و خوب نیاز به آب دارد. پس با واکنش تدریجی مقاومت افزایش میابد. حالا چطور ممکنه در محیط خشک بیشتر مقاومت داشته باشد؟
ببخشید دانش من در همین حد بود:)

varta

عضو جدید
سلام دوست عزیز.
میشه بگید کجا خوندید؟
تا اونجا که من یادمه بتن سبک یا حاصل وجود حباب در آن است یا با استفاده از سنگدانه سبک ساخته می شود و اینها تاثیری در آب دادن به بتن نمیکنه چون که دلیل آب دادن اینه که سیمان واکنش نکرده باقی می ماند و به مرور با آب واکنش می دهد و خوب نیاز به آب دارد. پس با واکنش تدریجی مقاومت افزایش میابد. حالا چطور ممکنه در محیط خشک بیشتر مقاومت داشته باشد؟
ببخشید دانش من در همین حد بود:)

تو جزوه تکنولوژی عالی بتن خوندم،
از جزوه عکس گرفتم و ضمیمه کردم

پیوست ها

• beton sabok.jpg
    beton sabok.jpg
    41.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saeed nabgani

عضو جدید
سازه بتنی

سازه بتنی

با سلام خدمت مهندسان محترم . کسی میدونه طول و عرض دهانه در اسکلت بتنی حداکثر چقدر هست ؟ و برای حداکثر دهانه ابعاد ستون و شناژ چقدر باید باشه؟ و وزن مخصوص سقف پلی استایلن چقدر هست ؟ ممنون میشم کسی کمکم کنه . با تشکر

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسان محترم . کسی میدونه طول و عرض دهانه در اسکلت بتنی حداکثر چقدر هست ؟ و برای حداکثر دهانه ابعاد ستون و شناژ چقدر باید باشه؟ و وزن مخصوص سقف پلی استایلن چقدر هست ؟ ممنون میشم کسی کمکم کنه . با تشکر
سلام ... مفصل سوال پرسیدیا ، در اسکلت بتنی شما چند تا گزینه دارید :
1-تیرچه بلوک که تا 7 متر جواب میده بیشتر و اصولاً کسی کار نمیکنه که ضخامت سقف حدود 35 سانت سازه ای میشه و تیرهایی تقریبا با ابعاد ارتفاع 50 میخواید
2-دال دوطرفه که تا 10 متر جواب میده ولی ضخامتش میره روی 50-60 سانت اگر میخواید مشکلی نداشته باشه
3-دال مجوف که اون هم تا 10 متر و میتونی باهاش جواب بگیری ولی خوب باز ضخامت و داری تا 50-60 سانت البته بصورت مجوف
4-دال یوبوت و کوبیاکس که تا 8 متر و مجوز گرفته اونم 30-40 سانت ضخامت و داره
5-دال پیش تنیده که تا 12 متر و میتونی جواب بگیری با ضخامت 25-30 سانت ... الته برای 7-8 متری 20 سانت هم میتونی جواب بگیری با تیرهای 40-50 سانتی
6-در مورد سقف تیرچه بلوک با پلی استایرن شما 5 سانت دال رویه داری که میشه 5*24=120 کیلوگرم ، 2 تا هم تیرچه توی هر متر مربع داری که میشه 2*10*25*24=120 کیلوگرم ... بلوک هم هر مترمربع میشه 5-10 کیلو در نظر بگیری .

mehdi_j2006

عضو جدید
یه سری به کتابهاب روشهای اجرا بزن
مقررات ملی ساختمان "بتنی" هم چیزهای خوبی نوشته
باس زیاد بگردی

kingmaker

عضو جدید
نیاز به صورت سوال بتن 1 مستوفی نژاد

نیاز به صورت سوال بتن 1 مستوفی نژاد

سلام دوستان

صورت سوال تمرین های فصل 5 به بعد کتاب دکتر مستوفی نژاد رو لازم دارم
لطفا اگر کسی داشته باشه بذاره .. فقط صورت سوال

متشکرم

مجتبی1361

تعداد زیاد عکس ها

تعداد زیاد عکس ها

khghkhy

khyfuluhfyu

kkkkkkkkkkkkkkk

khhfk,jjhf;ol.

ld,;.nbl;dfgb,

پیوست ها

• IMG_0010.jpg
    IMG_0010.jpg
    33.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0009.jpg
    IMG_0009.jpg
    37.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0011.jpg
    IMG_0011.jpg
    42 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0012.jpg
    IMG_0012.jpg
    31.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0013.jpg
    IMG_0013.jpg
    31.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0014.jpg
    IMG_0014.jpg
    37.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0015.jpg
    IMG_0015.jpg
    33.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0016.jpg
    IMG_0016.jpg
    35.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0017.jpg
    IMG_0017.jpg
    42.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0018.jpg
    IMG_0018.jpg
    39 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

مجتبی1361

تعداد زیاد عکس ها

تعداد زیاد عکس ها

okfv;olfnlb,

;lhxawfrtv

oiuytreaxcvbn

asdfghjkl;

qwertyuiop[

پیوست ها

• IMG_0019.jpg
    IMG_0019.jpg
    36.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0020.jpg
    IMG_0020.jpg
    36.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0021.jpg
    IMG_0021.jpg
    41.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0022.jpg
    IMG_0022.jpg
    28.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0023.jpg
    IMG_0023.jpg
    35.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0024.jpg
    IMG_0024.jpg
    36.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0025.jpg
    IMG_0025.jpg
    33.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0026.jpg
    IMG_0026.jpg
    28 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0027.jpg
    IMG_0027.jpg
    30.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0028.jpg
    IMG_0028.jpg
    30.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

hashon

عضو جدید
سلام به مهندسین عزیز
مساله ای هست که اگر کمک کنید ممنون میشم
تاوری می خایم نصب کنیک کنار گود به فاصله 5 متر و بالا تر از 6 متر از کف گود خاک هم تیپ 2 می باشد تاور به ارتفاع 36 متر خود ایستا با طول فلش 35 متر و حداکثر ظرفیت 1 تن
میخواستم فنداسیون اجرا کنم براش کسی میتونه کمک کنه ابعادش چند در چند باشه و ایا احتیاج داره شمع هم بزنم ؟ اگر آره چندتا به طول چقدر
با تشکر

مون لایت

عضو جدید
نقش کلاف افقی در جلوگیری از واژگونی

نقش کلاف افقی در جلوگیری از واژگونی

برای اجرای سپنیک به ارتفای 4متر و ابعاد 4*3متر خاکبرداری انجام میدهیم.دیوار سپتیک بلوک 20 سانتی است.3 کلاف افقی بتنی در بالا، وسط و پائین دیوار تعبیه شده. آیا ظرفیت خمشی کلاف افقی تحتانی میتواند به عنوان لنگر مقاوم در نظر گرفته شود؟(برای جلوگیری از ریزش دیواره بر اثر فشار جانبی خاک..)

reza119

عضو جدید
برای اجرای سپنیک به ارتفای 4متر و ابعاد 4*3متر خاکبرداری انجام میدهیم.دیوار سپتیک بلوک 20 سانتی است.3 کلاف افقی بتنی در بالا، وسط و پائین دیوار تعبیه شده. آیا ظرفیت خمشی کلاف افقی تحتانی میتواند به عنوان لنگر مقاوم در نظر گرفته شود؟(برای جلوگیری از ریزش دیواره بر اثر فشار جانبی خاک..)
سلام
نه نمی تواند به عنوان لنگر مقاوم در نظر گرفته شود

reza119

عضو جدید
حتی اگر کلاف افقی در دو انتها به کلاف قائم مهار شده باشد؟

دوست عزیز
بر هر وجه مکعب سپتیک یک نیروی عمودبر وجه وارد می شود لذا لنگر مقاوم در جهت عکس است یک نیروی مثلثی بر صفحه هروجه وارد می شود که بوسیله لنگر مقاوم صفحه کف وکلاف های عمود برصفحه آن وجه خنثی می شود

heidaryjame

عضو جدید
سلام به دوستان
درمبحث نهم بند 9-3-3-1 محدودیت بزرگترین اندازه اسمی سنگدانه های درشت در بتن مصرفی ساختمان ذکر شده ، درحالیکه هیچ جایی از محدودیت کوچکترین اندازه اسمی سنگدانه ها چیزی گفته نشده یا من ندیدم . گرچه شاید به نظر سوال خیلی مهمی نباشه،ولی در کارگاهها به چه بندی میشه برای کوچکترین دانه استناد کرد ( یعنی چطور میشه گفت که این شن و ماسه برای بتن ریزتر از حد استاندارد هست)؟؟؟

mehadi

عضو جدید
سلام
آقایون داداشام
اگر کسی در مورد کلاهک شمع های گروهی عکسی اطلاعاتی درباره طراحیش داره بگذاره; خیلی الان نیازش دارم
لطفا کمکم کنید
ممنون