راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

zahra_b

عضو جدید
مدرک کیش مدرک رسمی دانشگاه تهران که توی قسمت نام دانشکده اش میزنه پردیس بین المللی کیش دانشگاه شهید بهشتی هم همینطور تو قسمت نام دانشکده میزنه پردیس شهید بهشتی.از این نظر فرقی ندارن.

abbasg

عضو جدید
الف) تقویت کننده دو طبقه امیتر مشترک را باشرایط زیر طراحی کنید

Vcc=15v ضریب پایداری کمتراز20 بهره کل 1500 خازن کوپلاژ220میکرو فاراد

خازن بای پس 22 میکرو فاراد بت اختیاریی

ب)مدار طراحی شده را با pspic طراحی کنید و شکل موج خروجی را به ازای ورودی sin وفرکانس 5kz وVpp=1mv بدست اورید

hassa1

عضو جدید
سلام
از دوستان قدرتي كسي ميدونه موتوري كه ستاره مثلث بسته ميشه زير بار هم ميشه راه اندازيشون كرد؟

saiehsepidi

عضو جدید
بچه ها کسی کتاب کتاب کلارک هس برای مدارهای مخابراتی رو نداره بذاره واسه دانلود ?:-(

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
از دوستان قدرتي كسي ميدونه موتوري كه ستاره مثلث بسته ميشه زير بار هم ميشه راه اندازيشون كرد؟

موتوری که ستاره مثلث می بندن موتور القایی سه فاز هست که منحنی مشخه خروجیش رو می شه با تنظیم مقاومت آرمیچرش عوض کرد و کاری کرد که گشتاوره زیادی در حالت استارت داشته باشه. بنابراین به طوره نظری بله. اما من عملی کار نکردم و اطلاعات عملی خاصی در این باره ندارم.

حتی از متور القایی به عنوانه traction motor سیستم های ریلی برقی ( مثل مترو) استفاده می شه. البته به طوره سنتی از موتوره DC سری استفاده می کردن که گشتاوره راه اندازی بالایی داره ولی با پیشرفته الکترونیک قدرت استفاده از موتور های القایی هم استفاده می شه.

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام

سلام
ببخشید دوست عزیز موتور رو در صنعت در هر حالتی زیر بار راه اندازی میکنن! اینجوری نیست که اول در حالت بدون بار راه اندازی بشه و بعد بار رو بذارن روش!!
اما بقیه بحث که برای راه اندازی از درایو استفاده کنیم یا روش ستاره مثلث، بستگی به شرایط داره. در بعضی جاها راه اندازی ستاره مثلث جواب نمیده چون در حالت ستاره موتور با 33% توان نامی راه اندازی میشه و ...

hosseig69

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشیدمن کارشناسی برق قدرتم واسه پروژه یه موضوع میخوام واقعا هم سردرگم هستم روچی کارکنم موضوع هم چه قدرتی باشه چه ازرشته کنترل مشکل نداره فقط کمک کنید ممنون

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان خسته نباشیدمن کارشناسی برق قدرتم واسه پروژه یه موضوع میخوام واقعا هم سردرگم هستم روچی کارکنم موضوع هم چه قدرتی باشه چه ازرشته کنترل مشکل نداره فقط کمک کنید ممنون

سلام
در چه زمینه ای از قدرت میخواید کار کنید؟
من چندتا موضوع میگم خودتون فکر کنید و تصمیم بگیرید

توزیع و فوق توزیع:
جایابی پست های توزیع
جایابی پست های فوق توزیع
جایابی برای خازن گذاری در سیستم
کاهش تلفات در سیستم های توزیع
کابل خودنگهدار و بررسی استفاده از آن در سیستم های توزیع
قابلیت اطمینان سیستم های توزیع
عیب یابی و مانیتورینگ سیستمهای توزیع
نقاط مانور در شبکه های توزیع
حفاظت و هماهنگی رله ها در سیستم های توزیع
تولید پراکنده

واسه اینکه توزیع جای کار بیشتری داره و در دسترس تره، چند نمونه در این رابطه عرض کردم
باز اگر کمک خواستید بنده در خدمتم

راستی دوست عزیز، سعی کنید موضوعتون قدرتی باشه نه کنترلی. ولی اگه مثل بنده به کنترل هم علاقه داشتید پیشنهاد میکنم درباره دینامیک سیستم های قدرت کار کنید که هم نیازمند رشته قدرته و هم کنترل

موفق باشید

هوشمند021

عضو جدید
موتوری که ستاره مثلث می بندن موتور القایی سه فاز هست که منحنی مشخه خروجیش رو می شه با تنظیم مقاومت آرمیچرش عوض کرد و کاری کرد که گشتاوره زیادی در حالت استارت داشته باشه. بنابراین به طوره نظری بله. اما من عملی کار نکردم و اطلاعات عملی خاصی در این باره ندارم.

حتی از متور القایی به عنوانه traction motor سیستم های ریلی برقی ( مثل مترو) استفاده می شه. البته به طوره سنتی از موتوره DC سری استفاده می کردن که گشتاوره راه اندازی بالایی داره ولی با پیشرفته الکترونیک قدرت استفاده از موتور های القایی هم استفاده می شه.

دوست عزیز گشتاور بالادر لحظه استارت شدنی نیست و هیچ تضمینی برای داشتن گشتاور مورد نظر نداره و ممکن هست باعث سوختن سیم پیچ موتور بشه موتر های سه فاز از کند شروع به حرکت می کنند و بعد از اون می تونیم گشتاور رو افزایش بدیم معمولآ هم در مقادیر مشخص البته من قبلآ همین رو گفتم امتیاز منفی گرفتم ببخشید اگر لحنم بد بود گفتم دوباره بنویسم سوئ تفاهم نشه هدفم کمک بود نه توهین :)

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز گشتاور بالادر لحظه استارت شدنی نیست و هیچ تضمینی برای داشتن گشتاور مورد نظر نداره و ممکن هست باعث سوختن سیم پیچ موتور بشه موتر های سه فاز از کند شروع به حرکت می کنند و بعد از اون می تونیم گشتاور رو افزایش بدیم معمولآ هم در مقادیر مشخص البته من قبلآ همین رو گفتم امتیاز منفی گرفتم ببخشید اگر لحنم بد بود گفتم دوباره بنویسم سوئ تفاهم نشه هدفم کمک بود نه توهین :)

خواهش می کنم :gol: من اگه چیزی بلد باشم می گم، اگه کسی هم اشتباه ام رو بگه خوشحال می شم، یه چیزی یاد گرفتم.

اما در این مورده خاص شما اشتباه می کنی دوست عزیز ....

این ها نمودار های گشتاور بر حسب سرعت چهارنوع موتور القایی مختلفه. همونطور که می بینید توی 3 تا از نمودارها گشتاور راه اندازی مقداری غیر از صفر داره و به خصوص توی نمودار D که مقداری نزدیک به گشتاوره ماکزیمم پیدا کرده. پس اینکه گفتید "گشتاور بالا در لحظه شروع شدنی نیست" غلطه.
مرجع این نمودارها هم سایت ویکی پدیا انگلیسی هست. البته من اینارو توی کتاب چاپمن و بیم بهارا دیدم منتها الان توی نت یه سرچ کردم واسه شما این عکسارو پیدا کردم. ولی توصیه می کنم به همون کتابه چاپمن فصل موتورهای القایی مراجعه کنید. از نظره عملی هم در نظر بگیریم وقتی موتور داره واسه آسانسور و به عنوان ترکشن موتور سیستم ریلی استفاده می شه یعنی در لحظه استارت بار روی موتوره.
البته همونطور که آقا سعید گفتن و ما هم یاد گرفتیم امروزه از تغییر فرکانس به وسیله درایو استفاده می کنن. اینم نمودار گشتاور سرعت به ازای فرکانس های مختلف هست:

(از همون منبع)

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

دوست من درسته که جریان بالا ممکنه باعث سوختن سیم پیچی موتور بشه ولی نه هر جریانی! طبق استاندارد DIN موتور القائی در لحظه راه اندازی جریانی حدود 4تا7 برابر جریان نامی میکشه و استاندارد IEC جریان راه اندازی موتور القائی را 6 برابر جریان نامی پیش بینی میکنه. ولی این جریان ها باعث سوختن موتور نمیشه چون زمان عبور این جریان کمتر از حدیه که باعث بروز حرارت بشه و ...

اگر مبحث موتور های القائی روتور سیم پیچی شده رو مطالعه کنید، تو اون مبحث ذکر شده که با اتصال یه رئوستا به سیم پیچی روتور میشه گشتاور راه اندازی رو کنترل کرد...
درباره این که فرمودید موتورهای 3 فاز از کند شروع به حرکت میکنن و بعدش میشه گشتاور رو افزایش داد، بنده موافق نیستم! گشتاور دقیقا با سرعت رابطه مستقیم نداره!
برای مثال شما یه پله برقی رو در نظر بگیرید. لحظه ای که خالیه و لحظه ای که 100 نفر روی اون وایستادن سرعت فرقی نداره ولی گشتاور ...

موفق باشید

punisher_69

عضو جدید
سلام من چندتا سوال دارم خواشا اگه میشه جواب بدین
1.امکان منفی شدن رگولاسیون ولتاژ ترانسفورماتور در چه حالتی وجود دارد و چه مفهومی دارد؟
2.دیاگرام برداری ولتاژهای ترانسفورماتور را با بار پیش فاز رسم کنید؟
3.رگولاسیون ولتاژ با یک بار سلفی مشخص در یک ترانسفورماتور به چه عواملی بستگی دارد؟
4.با افزایش قطر سیم پیچ ها در یک ترانسفورماتور راندمان و رگولاسیون ولتاژ چگونه تغییر میکنند؟با ذکر مثال
5.چنانچه در محاسبه (cos )فی از روی نتایج بدست آمده مقدار آن از یک بزرگتر بدست آمد به چه معنی بوده و منشا خطا چه میتواند باشد؟
6.با استفاده از رابطه ضریب بهره (راندمان) روش غیر مستقیم تعیین کنید که از نظر تئوری راندمان در چه درصدی از بار نامی ماکزیمم است و نتیجه بدست آمده را با نتیجه روش مستقیم مقایسه کنید.

عباس22

عضو جدید
سلام من برای پروزه درس زبان تخصصی یک مقاله در زمینه قدرت میخوام که ترجمش کنم اما نمیدونم مقاله انگلیسی رو از کجا باید پیدا کنم میخوام 5 یا 6 صفحه باشه
کسی میتونه کمکم کنه؟مشکلم پیدا کردن مقاله هست

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام من برای پروزه درس زبان تخصصی یک مقاله در زمینه قدرت میخوام که ترجمش کنم اما نمیدونم مقاله انگلیسی رو از کجا باید پیدا کنم میخوام 5 یا 6 صفحه باشه
کسی میتونه کمکم کنه؟مشکلم پیدا کردن مقاله هست

سلام
این چندتا مقاله رو براتون آپلود کردم

http://www.mediafire.com/download/rvhyqhsgt0u3bk9/3.pdf
http://www.mediafire.com/download/ufpfbug0pyfc8bm/4.pdf
http://www.mediafire.com/download/r2ml3ab6k6lg880/antiinterdiction_jogo.pdf
http://www.mediafire.com/download/u...+Underestimators+for+Dynamic+Optimization.pdf

موفق باشید

عباس22

عضو جدید
خیلی ممنون
اگه میشه خیلی تخصصی نباشه.یعنی سطحش بالا نباشه . فرمول و رابطه های ریاضی هم نباشه.مثلا معرفی پی ال یسی یا یو پی اس یا معرفی وسیله های اندازه گیری باشه یا سیستمهای حفاظت الکتریکی(چاه ارت و ..)

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام من چندتا سوال دارم خواشا اگه میشه جواب بدین
1.امکان منفی شدن رگولاسیون ولتاژ ترانسفورماتور در چه حالتی وجود دارد و چه مفهومی دارد؟
2.دیاگرام برداری ولتاژهای ترانسفورماتور را با بار پیش فاز رسم کنید؟
3.رگولاسیون ولتاژ با یک بار سلفی مشخص در یک ترانسفورماتور به چه عواملی بستگی دارد؟
4.با افزایش قطر سیم پیچ ها در یک ترانسفورماتور راندمان و رگولاسیون ولتاژ چگونه تغییر میکنند؟با ذکر مثال
5.چنانچه در محاسبه (cos )فی از روی نتایج بدست آمده مقدار آن از یک بزرگتر بدست آمد به چه معنی بوده و منشا خطا چه میتواند باشد؟
6.با استفاده از رابطه ضریب بهره (راندمان) روش غیر مستقیم تعیین کنید که از نظر تئوری راندمان در چه درصدی از بار نامی ماکزیمم است و نتیجه بدست آمده را با نتیجه روش مستقیم مقایسه کنید.

سلام
اینا احیانا تمرینایی نیست که استاد داده؟ :D
1- رگولاسیون ولتاژ فقط در بار های خازنی که جریان پیش فاز هست رخ میده. البته بستگی به زاویه پیش فازی داره و در همیشه اتفاق نمی افته
2- voltage-regulation-leading.jpg
3- کلا رگولاسیون ولتاژ توی ترانس به تلفات اهمیIR و تلفات هستهIX که مربوط به داخل ترانس هستن و زاویه فاز که مربوط به بار هست بستگی داره
4- با افزایش سطح مقطع سیم پیچها تلفات اهمی IR کم شده و راندمان بیشتر میشه. البته رگولاسیون هم در بارهای اهمی و اهمی سلفی کمتر میشه ولی در بارهای خازنی نمیشه به قطعیت گفت چون در این حالت مثل سوال 1 هست و رگولاسیون ممکنه مثبت یا منفی بشه و بستگی به زاویه جریان داره
5- ضریب توان هیچ وقت از 1 بزرگتر نمیشه و منشا اون سربه هوا بودن محاسبه گر هست:biggrin:
6- ببخشید قسمت های تئوری رو دوستان پاسخ میدن...

موفق باشید

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
خیلی ممنون
اگه میشه خیلی تخصصی نباشه.یعنی سطحش بالا نباشه . فرمول و رابطه های ریاضی هم نباشه.مثلا معرفی پی ال یسی یا یو پی اس یا معرفی وسیله های اندازه گیری باشه یا سیستمهای حفاظت الکتریکی(چاه ارت و ..)

شما مقاله خواستید. نگفته بودید در چه سطح و موضوعی!
بعدشم مقالات انگلیسی در سطح های پایین یکم کمه!
امیدوارم اونا به دردتون بخورن...:gol:

shima.power

عضو جدید
دوستان مهندس کسی مقاله ی خوب در زمینه ی تله مانیتورینگ داره؟یا منبع خوبی میشناسید معرفی کنید؟

Niloo.hamed

عضو جدید
سلام دوستان...
من دانشجوی ترم۳برق کنترلم،مااین ترم درس مدارالکتریکی۱روداریم که استادمون کتاب جبه دارو پیشنهاد داده ،ولی اونم بعضی مباحثوخوب توضیح نداده!بعضی ازبچه هاکتاب مدار۱محموددیانی روگرفتن بعضیاهم کتاب پارسه یامدرسان شریفو استفاده میکنن،ولی من نمیدونم کدوم کتاب جامع وکامله واسه این درس!!!اگه میشه لطفااگه کتابی میشناسین که کمکم کنه ممنون میشم

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان...
من دانشجوی ترم۳برق کنترلم،مااین ترم درس مدارالکتریکی۱روداریم که استادمون کتاب جبه دارو پیشنهاد داده ،ولی اونم بعضی مباحثوخوب توضیح نداده!بعضی ازبچه هاکتاب مدار۱محموددیانی روگرفتن بعضیاهم کتاب پارسه یامدرسان شریفو استفاده میکنن،ولی من نمیدونم کدوم کتاب جامع وکامله واسه این درس!!!اگه میشه لطفااگه کتابی میشناسین که کمکم کنه ممنون میشم

کتاب دکتر جبه دار خیلی کامله منتها متنه سنگینی داره، اما تمریناش عالی هستن واسه درک مدار. اون تمرین ها رو حل کنید مطمین باشید توی آزمون ارشد هم به دردتون می خوره. مدار رو فقط با تمرین مسلط می شید.

جزوه ای که استادتون می گه سره کلاس رو بخونید و تمرینای کتاب رو حل کنید به نظره من از همه چی بهتره.شخصا الان خوندن کتاب های پارسه و مدرسان رو توصیه نمی کنم بهتون، اونا سعی می کنن راه های کوتاه و تستی مسایل رو توضیح بدن، چیزی که شما الان نباید دنبالش باشید، الان باید مفهومه مدار رو بفهمید. یادمه امتحان مدار یک استادمون گفت هرچقدر بخواید می تونید سره جلسه بشینید ...

کتاب مدار ویلیام هیت ( همون به قوله شما دیانی) خیلی کتابه روانی هست. واسه درکه مفهوم عالیه ولی مسایلش آسونه. اگه جایی رو متوجه نشدین سره کلاس فکره خوبیه که از این کتاب استفاده کنید.

torsh_shur

عضو جدید
سلام دوستان
می خواستم ببینم اینجا کسی میدونه چرا سرعت موتورهای القایی سنکرون سه برابر موتورهای القایی آسنکرون هستش؟

آخرین ویرایش:

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز

فک کنم سوالای آخره درسه جزوه آز-ماشینه نه؟ :d

سوالای 1 تا 5 رو آقا سعید زحمتشو کشیدن ... در مورد سوال شش،

بار به ازای بازده حداکثر = توان نامی ترانس x رادیکال ( تلفات هسته \ تلفات اهمی در باره کامل)

به کتابه ماشین های الکتریکی بیم بهارا صفحه 99 مراجعه کنید توضیح کامل داده.

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان مهندس کسی مقاله ی خوب در زمینه ی تله مانیتورینگ داره؟یا منبع خوبی میشناسید معرفی کنید؟

زمینه من نیست ولی توی IEEE بگردی خیلی پیدا می کنی. DOI مقالرو بدی من می تونم از طریق دانشگاه مقالرو واست بگیرم.

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان...

سلام دوست عزيز
چون شما الان بايد دروس رو مفهومي ياد بگيريد توصيه من به شما كتاب آقاي ويليام هيت هست.كتابهاي پارسه و مدرسان واسه كنكور خوبن.

ahad_z

اخراجی موقت
با سلام و خسته نباشید.
دوستان این علایمی که مینویسم چه معنایی دارند.توی نقشه برقی ساختمان دیدم ولی متوجه نمیشم که چی هستن:

L1Ps1-L1Pp-L1P2-S1Pp-AC1Pelev