گفت و گوهای خودمانی بچه های IT

smahdih71

عضو جدید
سلام
من دانشجوی ترم 5 آی تی ام. تا الان ما هر کتابی که بود میگفتن ترجمه اش رو پیدا میکردیمو کارمونو راه مینداختیم ولی این ترم یه استاد داریم (به قول بچه ها خدا زیادش نکنه!!!) هر چی گشتیم کتاب فارسیشو پیدا نکردیم و الانم داره میگه بعد از چند جلسه هر دفعه مقاله ای میده مربوط به درسی که داده که اونم انگلیسیه!!!!
حالا من از دوستان(چه لیسانس ، چه ارشد و...) میپرسم که برای بهتر کردن انگلیسی خودشون مخصوصا در زمینه خوندن متن های آکادمیک چه کار کردند ؟ همچنین اگر دوستان فکر میکنند که موسسه بهتره میشه اسم موسسه زبانی که مد نظرشونه رو هم بگن؟ اصلا موسسه رفتن خوب هست یا نه؟
ممنون

nafis...

مدیر بازنشسته
سلام
من دانشجوی ترم 5 آی تی ام. تا الان ما هر کتابی که بود میگفتن ترجمه اش رو پیدا میکردیمو کارمونو راه مینداختیم ولی این ترم یه استاد داریم (به قول بچه ها خدا زیادش نکنه!!!) هر چی گشتیم کتاب فارسیشو پیدا نکردیم و الانم داره میگه بعد از چند جلسه هر دفعه مقاله ای میده مربوط به درسی که داده که اونم انگلیسیه!!!!
حالا من از دوستان(چه لیسانس ، چه ارشد و...) میپرسم که برای بهتر کردن انگلیسی خودشون مخصوصا در زمینه خوندن متن های آکادمیک چه کار کردند ؟ همچنین اگر دوستان فکر میکنند که موسسه بهتره میشه اسم موسسه زبانی که مد نظرشونه رو هم بگن؟ اصلا موسسه رفتن خوب هست یا نه؟
ممنون
سلام:gol:
به شخصه فقط با خوندن مقاله انگلیسیم بهتر شد(البته فقط خوندن روان شد!!)
تا میتونی متن زیاد بخون . زیاد خودت رو هم درگیر معنی لغات نکن! (بعضی ها در خوندن مقالات وسواسه خیلی زیادی در معنی لغات دارن)
وقتی تو یک موضوع کار میکنی و مقالات اون حوزه رو میخونی بعد از یه مدت تمامی اصطلاحات اون موضوع دستت میاد و و تقریبا متوجه میشی که هر مقاله چی میگه
زبان اصلی یک کتاب یا هر چیزی هیچ وقت به پای ترجمه نمیرسه،(به عنوان مثال بارها شده که یک مقاله رو برای چندین بار میخونم و هر بار چیز جدیدی ازش پیدا میکنم)
تو موسسه رفتن هم دقت کن و با وسواس زیادی اون رو انتخاب کن تا وقتت تلف نشه! (مثل خودم که کاش اشتباه نمیکردم!!)انگلیسی فقط به خوندن نیست و خودم به شخصه مجبور شدم که در کنار تحصیل به موسسه هم برم. زبان خیلی در نوشتن و درک مقاله کمکم کرد.

nafis...

مدیر بازنشسته
سلام منم تازه کنکور دادم و چند روزه که جوابا اومده!!!ای تی قبول شدم!!ولی خوب اطلاعات زیادی ندارم!!میشه بگید فرقش با کامپیوتر چیه؟؟کامپیوتر بهتره یا ای تی ؟؟؟بازار کارش چطوره؟؟؟؟میشه کمکم کنید؟؟ :);)
سلام دوست عزیز
تبریک میگم بهتون
یاده دوران دانشجویی بخیر، از امسال خونه نشین شدیم:D
تو این زمینه اطلاعات در نت فراوان هست ولی برای نمونه جواب دوستان رو براتون قرار میدم

[h=1]مقایسه ی مهندسی IT و مهندسی نرم افزار[/h]
کلا بحث خوبیه، من که نظری ندادم ولی دوست دارم نظر بقیه رو بدونم:D

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام منم تازه کنکور دادم و چند روزه که جوابا اومده!!!ای تی قبول شدم!!ولی خوب اطلاعات زیادی ندارم!!میشه بگید فرقش با کامپیوتر چیه؟؟کامپیوتر بهتره یا ای تی ؟؟؟بازار کارش چطوره؟؟؟؟میشه کمکم کنید؟؟ :);)

اول قبولیتون رو تبریک میگم.

جواب سوالتون هم :
کامپیوتر خیلی خیلی از ایتی بهتره. در حدی که مثلا کامپیوتر رو 100 در نظر بگیریم. ایتی رو میتونیم بگیم 0 هست .
ایتی بازار کار هم نداره. همه در انتها بیکار میشن.

البته همونطور که میدونید کامپیوتر هم بازار کارش اشباع شدست . حالا دیگه ایتی که اصلا وضعیتش داغونه.
باز با کامپیوتر شاید یه مغازه بتونید بزنید و سی دی رایت کنید. ولی با ایتی اخرش میخواین چیکاره بشین؟؟؟

دیگه باید عرض کنم که وقتی بدون شناخت وارد رشته ای میشید همین میشه دیگه. اخرش باید بیکار بمونید. تا شما باشید که قبل از انتخاب رشته کمی سرچ کنید.
من به جای شما بودم خودکشی میکردم

پ ن : کمک هم اگه در حد اب حوض خالی کردن باشه , احتمالا میتونیم کمک کنیم. البته من کمی کمرم درد میکنه .باید چند ماه منتظر بمونید کمرم خوب بشه.

موفق باشید

samira.it

عضو جدید

جواب سوالتون هم :
کامپیوتر خیلی خیلی از ایتی بهتره. در حدی که مثلا کامپیوتر رو 100 در نظر بگیریم. ایتی رو میتونیم بگیم 0 هست .

البته همونطور که میدونید کامپیوتر هم بازار کارش اشباع شدست . حالا دیگه ایتی که اصلا وضعیتش داغونه.
باز با کامپیوتر شاید یه مغازه بتونید بزنید و سی دی رایت کنید. ولی با ایتی اخرش میخواین چیکاره بشین؟؟؟

دیگه باید عرض کنم که وقتی بدون شناخت وارد رشته ای میشید همین میشه دیگه. اخرش باید بیکار بمونید. تا شما باشید که قبل از انتخاب رشته کمی سرچ کنید.

پ ن : کمک هم اگه در حد اب حوض خالی کردن باشه , احتمالا میتونیم کمک کنیم. البته من کمی کمرم درد میکنه .باید چند ماه منتظر بمونید کمرم خوب بشه.

موفق باشید

چقد روحيه دادي بهش واقعن:biggrin:
كمر درد چرا؟؟؟؟ايشالا زود خوب ميشي

آخرین ویرایش:

IranSatellite

عضو جدید

جواب سوالتون هم :

موفق باشید

من هم IT قبول شدم اما شما اولین نفری هستی که درباره این رشته این طوری صحبت میکنید!!
من خودم قبل از انتخاب رشته، تا دلتون بخواد تحقیق کردم و نت رو پایین و بالا کردم و تمام نظرات را خوندم. از دانشجوهای این رشته پرس و جو کردم.
دو تا انتخاب واسم مونده بود. 1- نرم افزار 2- IT
بعد از کلی تحقیق، آی تی رو قبول شدم و انشالله از چند روز دیگه هم ترم اول رو رسما استارت میزنم.
اینم بگم که من هم نرم افزار قبول شدم و هم آی تی اما برحسب فقط علاقه، آی تی رو انتخاب کردم.

im.r3za

عضو جدید
سلام و درود به همه
دوستان من یه تاپیک زدم اما اونحور مه انتظار داشتم کسی راهنماییم نکرد (با تشکر از ژاوی و nafis.68 )
دوستان کشی هست بدونه بهترین منبع برای ریاضیات گسسته از صفر تا ارشد چیه ؟!

ساقی عطاشاکربلاء

اخراجی موقت
سلام و درود به همه
دوستان من یه تاپیک زدم اما اونحور مه انتظار داشتم کسی راهنماییم نکرد (با تشکر از ژاوی و nafis.68 )
دوستان کشی هست بدونه بهترین منبع برای ریاضیات گسسته از صفر تا ارشد چیه ؟!
سلام و درود
تاپیکتون کجاست؟

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون
دمه استاده گرم. نمیدونم چطوری وقتی ترجمه‌ی یه کتابی رو میخوندید چندشتون نمیشد. واقعاً کتاب‌های انگلیسی خیلی بهتر از فارسی توضیح می‌دن. برای Reading نیازی نیست به مؤسسه بری و همون کتاب‌های زبون اصلی رو بخونی کافیه. مقاله ممکنه اول کار یه خورده سخت باشه و بنزین زیادی مصرف کنی :D ولی زود عادت می‌کنی. فقط سعی کن وقتی معنی یه کلمه رو نمیدونی زود به دیکشنری نگاه نکنی.

من هم IT قبول شدم اما شما اولین نفری هستی که درباره این رشته این طوری صحبت میکنید!!
من خودم قبل از انتخاب رشته، تا دلتون بخواد تحقیق کردم و نت رو پایین و بالا کردم و تمام نظرات را خوندم. از دانشجوهای این رشته پرس و جو کردم.
دو تا انتخاب واسم مونده بود. 1- نرم افزار 2- IT
بعد از کلی تحقیق، آی تی رو قبول شدم و انشالله از چند روز دیگه هم ترم اول رو رسما استارت میزنم.
اینم بگم که من هم نرم افزار قبول شدم و هم آی تی اما برحسب فقط علاقه، آی تی رو انتخاب کردم.
خوب منم نفر دوم. داداش به نظرم شما یا نظرات رو خوب نخوندی، یا دانشجوهای فوق‌الذکر گولت زدن. اصلاً نمیگم کامپیوتر خوبه و اله و بله، ولی نسبت به بعضی رشته‌ها و مخصوصاً آی‌تی خیلی بهتره.
خود بچه‌های آی‌تی توو ارشد کنکور هوش و نرم‌افزار میدن.
ببینید این رشته هنوز فارغ‌التحصیل دکتری نداده و اولین بار فکر کنم 4 سال پیش تازه یدونه دانشجوی دکتری گرفت (که البته الان بیشتر شده). در نتیجه استاد درست حسابی نداره. الان توو دانشگاه ما نصف درس‌های این رشته رو یه استاد ارائه می‌کنه.
به علاوه، چارت درست حسابی هم نداره. اولاً اون آقا مقدادهایی که این چارت رو درست کردند، خودشون هم نمیدوستند دقیقاً چی میخوان، برای همین ملغمه‌ای از درس‌های ادبیات و کامپیوتر و مدیریت رو چپوندن تووی چارت: http://edu.ce.sharif.edu/forms/download/159/
الان از 140 واحد بالا، فکر کنم سر جمع فقط 20 واحدش مال سخت‌افزار و نرم‌افزار نیست و فقط دروس پایگاه داده، شبکه و امنیت داده به دردتون میخوره که 2تاش تووی رشته‌ی نرم‌افزار هم هست و اون یدونه رو هم میتونن اختیاری بردارن! بقیه‌ش یه سری درس حفظی هست که همونجا حفظ میکنی و همونجا هم یادت میره. من موندم شما درس مدار الکتریکی و طراحی سیستم‌های دیجیتال رو میخواید چیکار. اگه قرار بود درس‌های نرم‌افزار رو بخونید برا چی الکی حصار کشی کردند؟
حالا مشکل درس‌ها نیست چون میشه گفت که برای بقیه‌ی رشته‌ها هم این مشکل هست که درس‌های بی‌ربط بهشون میندازن، ولی رشته‌ی شما استادی که واقعاً این کاره باشه رو نداره. حالا توو ارشد برای شبکه و اینا هست ولی توو کارشناسی نه.
این رشته هیچ معادل خارجی هم نداره. یعنی آی‌تی به این صورت که توو ایران در آوردن اونجا تعریف شده نیست و مهندسی انفورماتیک و اینا هست که کمترین شباهتی به آی‌تی نداره.
لپ کلام اینکه از 25 نفری که آی‌تی برداشته بودن هیچ کدوم راضی نبودند. به عنوان یه دوست میگم تا بدنت گرمه تغییر رشته بده. اگه هم فقط بدی‌های این رشته رو گفتم، علتش اینه که فقط همینا رو دیدم و شنیدم، اگه چیز امیدوار کننده‌ای شنیدم خبرت میکنم.

nafis...

مدیر بازنشسته

IranSatellite

عضو جدید
خوب منم نفر دوم. داداش به نظرم شما یا نظرات رو خوب نخوندی، یا دانشجوهای فوق‌الذکر گولت زدن. اصلاً نمیگم کامپیوتر خوبه و اله و بله، ولی نسبت به بعضی رشته‌ها و مخصوصاً آی‌تی خیلی بهتره.
خود بچه‌های آی‌تی توو ارشد کنکور هوش و نرم‌افزار میدن.
ببینید این رشته هنوز فارغ‌التحصیل دکتری نداده و اولین بار فکر کنم 4 سال پیش تازه یدونه دانشجوی دکتری گرفت (که البته الان بیشتر شده). در نتیجه استاد درست حسابی نداره. الان توو دانشگاه ما نصف درس‌های این رشته رو یه استاد ارائه می‌کنه.
به علاوه، چارت درست حسابی هم نداره. اولاً اون آقا مقدادهایی که این چارت رو درست کردند، خودشون هم نمیدوستند دقیقاً چی میخوان، برای همین ملغمه‌ای از درس‌های ادبیات و کامپیوتر و مدیریت رو چپوندن تووی چارت: http://edu.ce.sharif.edu/forms/download/159/
الان از 140 واحد بالا، فکر کنم سر جمع فقط 20 واحدش مال سخت‌افزار و نرم‌افزار نیست و فقط دروس پایگاه داده، شبکه و امنیت داده به دردتون میخوره که 2تاش تووی رشته‌ی نرم‌افزار هم هست و اون یدونه رو هم میتونن اختیاری بردارن! بقیه‌ش یه سری درس حفظی هست که همونجا حفظ میکنی و همونجا هم یادت میره. من موندم شما درس مدار الکتریکی و طراحی سیستم‌های دیجیتال رو میخواید چیکار. اگه قرار بود درس‌های نرم‌افزار رو بخونید برا چی الکی حصار کشی کردند؟
حالا مشکل درس‌ها نیست چون میشه گفت که برای بقیه‌ی رشته‌ها هم این مشکل هست که درس‌های بی‌ربط بهشون میندازن، ولی رشته‌ی شما استادی که واقعاً این کاره باشه رو نداره. حالا توو ارشد برای شبکه و اینا هست ولی توو کارشناسی نه.
این رشته هیچ معادل خارجی هم نداره. یعنی آی‌تی به این صورت که توو ایران در آوردن اونجا تعریف شده نیست و مهندسی انفورماتیک و اینا هست که کمترین شباهتی به آی‌تی نداره.
لپ کلام اینکه از 25 نفری که آی‌تی برداشته بودن هیچ کدوم راضی نبودند. به عنوان یه دوست میگم تا بدنت گرمه تغییر رشته بده. اگه هم فقط بدی‌های این رشته رو گفتم، علتش اینه که فقط همینا رو دیدم و شنیدم، اگه چیز امیدوار کننده‌ای شنیدم خبرت میکنم.

خب این طبیعی هست که شما چون رشته کامپیوتر هستید، روی رشته خودتون حساسید و این طور صحبت کردن عجیب نیست ... البته نظر شما قابل احترام هست اما شاید دو نفر .. سه نفر یا حداکثر 10 نفر نظری مشابه شما را داشته باشند که اکثر آنها هم، هم رشته ای شما هستند
اینو عرض کنم که بنده هنوز رشته IT رو برای ادامه تحصیل استارت نزدم و هنوز به اون مرحله ای نرسیدم که مثل شما روی رشته خودم حساس بشم!
باید بگم که من بچه 10 12 ساله نیستم که از کسی گول بخورم یا انقدر سواد دارم که بتونم نظرات را درست و صحیح بخونم و بررسی کنم. من از چندین دانشجو از چند دانشگاه مختلف در تهران (هم رشته کامپیوتر هم رشته IT) پرس و جو کردم اما همون طوری که گفتم هیچ کدوم نظر شما و اون دوستمون رو نداشتند.
شما از هر کس بپرسی میگه IT و نرم افزار تفاوت چندانی با هم ندارند و فقط IT چند واحد مدیریت دارد که نرم افزار ندارد. پس ایرادهایی که به چارت IT گرفتید رو راحت میشه از نرم افزار هم گرفت!
از چند نفر از دوستانم در دانشگاه های مختلف هم که سوال کردم، هیچ کدوم نگفتند که حتی برای یک درس، دو استاد مشابه داشته باشند! ... حالا نمیدونم دانشگاه شما کجاست و چه طوری هست که نصف درس ها رو یه استاد درس میده!!
اینکه فرمودید رشته IT اون ظوری که در خارج هست، در ایران تدریس نمیشه رو کاملا قبول دارم اما اینو باید در نظر گرفت که همه رشته ها کم و بیش با این مشکل مواجه هستند و فقط مختص یک رشته نیست.
در مورد اون آماری که دادید (25 نفر) که نمیدونم مربوط به ایران بود یا نه، واقعا چیزی نمیتونم بگم و فقط همینو بگم که 100 درصد شما از روی احساسات و حساسیت روی رشته خودتون، این مطالب رو نوشتید!!

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
حالا من از دوستان(چه لیسانس ، چه ارشد و...) میپرسم که برای بهتر کردن انگلیسی خودشون مخصوصا در زمینه خوندن متن های آکادمیک چه کار کردند ؟
اصلا موسسه رفتن خوب هست یا نه؟
فیلم، بازی کامپیوتری، ماهواره!
از MBC Action غافل نشید!!

موسسه برای بعضی ها خوبه، برای بعضی ها نه. حالا شما باید پاشید بری ببینید برای شما خوبه یا نه.
من هم IT قبول شدم اما شما اولین نفری هستی که درباره این رشته این طوری صحبت میکنید!
بعضی ها کنایه رو متوجه می‌شن و بعضی ها نه، شما در مورد این پست دانیال در دسته دوم قرار گرفتید!

تا وقتی میخواید فکر کنید که کدوم رشته «بهتر»ـه به جای خاصی راه پیدا نمیکنید.

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز

تولدتون مبارک

بعضی ها کنایه رو متوجه می‌شن و بعضی ها نه، شما در مورد این پست دانیال در دسته دوم قرار گرفتید!

یعنی میخوای بگی انتظار داشتن من اب حوض خالی کنم؟؟ !!

راستی . چه عجب دیدیمت !
اگه یکم تو فیس کتاب هم فعالیت کنی. مارک زوکربرگ ناراحت نمیشه ها !!!

چقد روحيه دادي بهش واقعن:biggrin:
كمر درد چرا؟؟؟؟ايشالا زود خوب ميشي

نتیجه 4 سال - روزانه 12 تا 14 ساعت پشت کامپیوتر نشستن !

1 ماهی میشه اذیت میکنه. استراحت میکنم خوب میشه. میام سر کامپیوتر و رو صندلی میشینم دردش تشدید میشه .

با لپ تاپ هم که اصلا حال نمیکنم. موندم لپ تاپ رو اصلا چرا اختراع کردن !!!! :D

ايشالا موفق باشي دانيال
من رفتم ثبت نام كردم خيلي دانشگاه خوبي بود چون فقط ارشد و دكترا پذيرش ميكنه دانشجوي كمي داره به هر كدوممونم يه آفيس دادن براي مطالعه:smile:
ولي فقط مشكل خوابگاه داره كه 1400 ميگيره(يك ميليون و چهارصد):(

بازم بهت تبریک میگم.

فکر میکنم الان بیشتر دانشگاه ها , خوابگاه ها رو خودگردان کردن و پول میگیرن.

مدرسه ها رو هم که میدونید هیئت امنایی کردن و از خانواده ها پول میگیرن .

اصولا نمیدونم تحصیل رایگانی که تو قانون اساسی کشور اومده . داره برای کدوم کشور اجرایی میشه !!

انشالله که موفق باشی. معدلت هم بالا باشه که واسه دکتری مشکلی نداشته باشی.

مرسی از راهنمایی ، اما میخوام بدونم برا شروع از صفر هم همین خوبه ؟! یعنی برا شروع از صفر کتابی بهتر از این نیست ؟

من این کتاب رو نخوندم و راستش هنوز اینقدر بیکار نشدم که برای درس مزخرفی مثل گسسته 1500 صفحه بخونم !!!

ترجیح میدم همون پوران رو بخونم و با تستاش خودم رو مشغول کنم . خدا رو شکر پوران رو متوجه میشم و درسنامش چیز خاص و سختی نداره .
البته تست های گسسته مسائل خیلی مشکلی هستن.

NAZIY0

عضو جدید
واقعا ايتي كشورمون ضعيفه.كلا با تمام جهان هم فرق داره.خيلييييي پشيمونم كه به حرف بابام نكردم واسه كارشناسي نرفتم امريكا چون واسه ارشد كه ميرم دقيقا 2ترم 20 واحدي بايد بخونم!!!خوب وقتي اطلاعات كافي و استاد درست حسابي واسه يك درس ندارن چرا يك رشته رو وارد اموزش عالي ميكنند؟؟الان تمام ستادامون يا از شاخه هاي نرم افزارند يا سخت افزار.اصلا فارق التحصيل ايتي نداريم بينشون.چرا قسمت شبكه و سيسكو كشورمون اينقدر داغون شده؟چرا اينقدر اينترنتو مخابراتمون داغونه وضعش؟چون هيچ كدوم از تاجراي سيسكو و وسايل ديگه حاضر نيستند دستگاه جديد بيارند همشون از اون خريداي قبليشون هستش مگه اين كه كسي سفارشي مخصوص داشته باشه كه بيارن.همه از دستگاه هاي قبلي استفاده ميكنند و همشون تعميراتي.هين تعميرات سيسكو هم خيلي داغونه!كلي پول ميگيرند ياد هم ندارند بد از بدتر تحويل ميدن.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب این طبیعی هست که شما چون رشته کامپیوتر هستید، روی رشته خودتون حساسید و این طور صحبت کردن عجیب نیست ... البته نظر شما قابل احترام هست اما شاید دو نفر .. سه نفر یا حداکثر 10 نفر نظری مشابه شما را داشته باشند که اکثر آنها هم، هم رشته ای شما هستند
اینو عرض کنم که بنده هنوز رشته IT رو برای ادامه تحصیل استارت نزدم و هنوز به اون مرحله ای نرسیدم که مثل شما روی رشته خودم حساس بشم!
باید بگم که من بچه 10 12 ساله نیستم که از کسی گول بخورم یا انقدر سواد دارم که بتونم نظرات را درست و صحیح بخونم و بررسی کنم. من از چندین دانشجو از چند دانشگاه مختلف در تهران (هم رشته کامپیوتر هم رشته IT) پرس و جو کردم اما همون طوری که گفتم هیچ کدوم نظر شما و اون دوستمون رو نداشتند.
شما از هر کس بپرسی میگه IT و نرم افزار تفاوت چندانی با هم ندارند و فقط IT چند واحد مدیریت دارد که نرم افزار ندارد. پس ایرادهایی که به چارت IT گرفتید رو راحت میشه از نرم افزار هم گرفت!
از چند نفر از دوستانم در دانشگاه های مختلف هم که سوال کردم، هیچ کدوم نگفتند که حتی برای یک درس، دو استاد مشابه داشته باشند! ... حالا نمیدونم دانشگاه شما کجاست و چه طوری هست که نصف درس ها رو یه استاد درس میده!!
اینکه فرمودید رشته IT اون ظوری که در خارج هست، در ایران تدریس نمیشه رو کاملا قبول دارم اما اینو باید در نظر گرفت که همه رشته ها کم و بیش با این مشکل مواجه هستند و فقط مختص یک رشته نیست.
در مورد اون آماری که دادید (25 نفر) که نمیدونم مربوط به ایران بود یا نه، واقعا چیزی نمیتونم بگم و فقط همینو بگم که 100 درصد شما از روی احساسات و حساسیت روی رشته خودتون، این مطالب رو نوشتید!!

ببینید من هم وقتی وارد رشته‌ی خودم شده بودم، انتظار داشتم همه برای رشته‌م به‌به بخونند و بهم روحیه بدن و وقتی از معایب رشتم می‌گفتند واکنش نشون میدادم. من 6 سال پیش وارد کارشناسی شده بودم و دیگه از من گذشته که بین رشته‌ها کلکل بخونم. نمیدونم شما فکر میکنید من چه مرضی دارم که به شما اطلاعات غلط بدم؟
اما در مورد سوالتون؛ من شریف خوندم و 25 نفری که گفتم، 25 نفری هستند که هر سال در رشته‌ی آی‌تی وارد این دانشگاه میشن. نمی‌دونم شاید هم اون‌ها انتظار زیادی از رشتشون داشتند و بقیه شاید از رشتشون راضی باشن. حرف‌هایی هم که گفتم هم در مورد دانشگاه خودم بود. شاید بقیه‌ی دانشگاه‌ها وضعشون بهتر باشه. اسم استادی که نصف درس‌هاشون رو هم ارائه میده، ابطحی هست. خواستم اطلاعات تماسی از بچه‌های آی‌تی رو بهتون بدم تا نظر اون‌ها رو هم جویا بشید ولی از اونجایی که از نظر شما، حرف بقیه‌ی از روی احساسات هست، این کار رو نمیکنم. ضمناً در دانشگاه ما این رشته بیشترین تغییر رشته رو میده و اغلب بچه‌هایی که معدل بالای 17 داشتند به سخت‌افزار یا نرم‌افزار تغییر گرایش دادند، یا حداقل درخواستش رو کردند، شاید فقط اینجا اینطوری بود.
اگر به رشتتون علاقه دارید، بسم الله، ولی اگه دنبال بازار کار بهتری هستید، بدون اغراق این رو بگم که از هر 10 تا دعوت به کاری که در برد دانشکده‌ی ما نصب میشد، 6 تاش مربوط به نرم‌افزار، 3 تاش سخت افزار و یکیش آی‌تی میشد.

پ.ن 1: من مدتی هم در مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته‌ی شریف (که یک سالی هست تحریم شده) هم کار کردم و با فارغ التحصیلان آی‌تی حرف زدم. پس تجربه هم دارم و از روی معده حرف نزدم.

واقعا ايتي كشورمون ضعيفه.كلا با تمام جهان هم فرق داره.خيلييييي پشيمونم كه به حرف بابام نكردم واسه كارشناسي نرفتم امريكا چون واسه ارشد كه ميرم دقيقا 2ترم 20 واحدي بايد بخونم!!!خوب وقتي اطلاعات كافي و استاد درست حسابي واسه يك درس ندارن چرا يك رشته رو وارد اموزش عالي ميكنند؟؟الان تمام ستادامون يا از شاخه هاي نرم افزارند يا سخت افزار.اصلا فارق التحصيل ايتي نداريم بينشون.چرا قسمت شبكه و سيسكو كشورمون اينقدر داغون شده؟چرا اينقدر اينترنتو مخابراتمون داغونه وضعش؟چون هيچ كدوم از تاجراي سيسكو و وسايل ديگه حاضر نيستند دستگاه جديد بيارند همشون از اون خريداي قبليشون هستش مگه اين كه كسي سفارشي مخصوص داشته باشه كه بيارن.همه از دستگاه هاي قبلي استفاده ميكنند و همشون تعميراتي.هين تعميرات سيسكو هم خيلي داغونه!كلي پول ميگيرند ياد هم ندارند بد از بدتر تحويل ميدن.

بفرمایید، این دوستمون که آی‌تی خوندند، بیاید ایشون رو هم بزنید.

nafis...

مدیر بازنشسته
نتیجه 4 سال - روزانه 12 تا 14 ساعت پشت کامپیوتر نشستن !

1 ماهی میشه اذیت میکنه. استراحت میکنم خوب میشه. میام سر کامپیوتر و رو صندلی میشینم دردش تشدید میشه .

با لپ تاپ هم که اصلا حال نمیکنم. موندم لپ تاپ رو اصلا چرا اختراع کردن !!!! :D

.
مشکلات گردن و سردرد را هم من اضافه میکنم که یکم نمک غذا رو زیاد کنیم!:D

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همگی، خوب هستید؟
آغاز سال تحصیلی جدید رو بر نو گلان عرصه علم و ادب کشور تبریک میگم:D

منم به همگی تبریک عرض میکنم
الان از یونی اومدم! با اینکه 23 وم شروع میشد و کلی برامون دانشگاه خط ونشون کشید که باید بیاین ولی ما قرار گذاشتیم از امروز که 1 ام باشه بریم!
صبح که بیدار شدم به مامانم گفتم کلاس صبح رو نمیرم! مامان جان هم گفت باز میخوای صفر شی به خاطر غیبت!
خب این یه هفته که گذشت من به خاطر کارام خیلی با دوستام در ارتباط نبودم! طبق قرار قبلی که از 1 ام بود پا شدیم رفتیم یونییییی!
یعنی از کلاس ما فقط 5 تا از پسرا اومده بودن دخترا هم که کسی نیمده بود! زنگ زدم دوستم گفتم کجایین؟
گفتن از اونجا که فردا حذف و اضافه است فردا میریم! اگه امروز میخواستیم بریم که خبرت میکردم!
منم در حالیکه بقیه یبچه ها داشتن وارد دانشگاه میشدن از دانشگاه خارج شدم.......
اینم از اول مهر ما!:surprised:
حسی که من اون لحظه داشتم: بچه خرخوان های داغون که همیشه میرن کلاس!:D

nafis...

مدیر بازنشسته
جدا!!

الان از یونی اومدم! با اینکه 23 وم شروع میشد و کلی برامون دانشگاه خط ونشون کشید که باید بیاین ولی ما قرار گذاشتیم از امروز که 1 ام باشه بریم!
صبح که بیدار شدم به مامانم گفتم کلاس صبح رو نمیرم! مامان جان هم گفت باز میخوای صفر شی به خاطر غیبت!
خب این یه هفته که گذشت من به خاطر کارام خیلی با دوستام در ارتباط نبودم! طبق قرار قبلی که از 1 ام بود پا شدیم رفتیم یونییییی!
یعنی از کلاس ما فقط 5 تا از پسرا اومده بودن دخترا هم که کسی نیمده بود! زنگ زدم دوستم گفتم کجایین؟
گفتن از اونجا که فردا حذف و اضافه است فردا میریم! اگه امروز میخواستیم بریم که خبرت میکردم!
احسنت به تو سحر:D یه دونه ای دختر:heart:
ولی جدای از همه شوخیا چه رسم بدی شده تو این دانشگاه ها!
:cool:
سلام به همگی، خوب هستید؟
آغاز سال تحصیلی جدید رو بر نو گلان عرصه علم و ادب کشور تبریک میگم:D
سلام
منم تبریک میگم این عیدرو
:surprised:
پ.ن: شنبه برای یه سری از کارا مجبور بودم که برم یونی، تو اتوبوس یاده قدیما افتادم، بچه ها با کلی ساک و وسیله داشتن میرفتم خوابگاه
یاد باد ایام قدیم

F@tima s332

عضو جدید
کاربر ممتاز

منم تبریک

ماکه پیام نوریم ازاون هفته چهارشنبه کلاسمون شروع شد.البته چهارشنبه رو نتونستم برم اما بعضی ازدوستان رفتن.پنج شنبه هم رفتیم استاد هم نزدیک به یک فصل سیستم عامل درس داد.فعلنی هم به علت پاره ای ازمشکلات یونیمون یک هفته تعطیلِ.

پ.ن:روپوش صورتی دختراوروپوش آبی پسراچقدراین روزابچشم میاد

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- اول بگم که من خودم سخت‌افزار و هوش رو بیشتر از IT دوست دارم و اگه تعصبی هم داشته باشم بیشتر به این دو گرایش دارم.
دوم اینکه مقایسه بین رشته‌ها رو برای تعیین اینکه کدومش بهتره کار بیهوده‌ای میدونم. و سوم اینکه به لحاظ علاقه من مهندسی برق گرایش الکترونیک رو از همه رشته‌ها بیشتر دوست دارم.
ولی چون در مورد IT اطلاعات غلط دادی (با‌مرض یا بی‌مرض) لازم دونستم که اونها رو بیان کنم.
-------------------------------------------------------------------------------------------
2- چارت دروس لیسانس IT شریف:

دروس ارائه شده دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر شریف در این ترم در دوره‌ی کارشناسی:

خوب ابطحی که این ترم ۴ تا درس ارائه میده که یکیش مهندسی نرم‌افزاره. پس تو این ترم فوقش سه تا درس ویژه‌ی IT رو ارائه میده (درس ارائه مطالب علمی و فنی هم که با دو تا استاد ارائه میشه). پس ظاهرا نصف درسای IT رو ابطحی ارائه نمیده! بلکه درسایی که ناظر بر جنبه‌های مدیریتی IT هست توسط ایشون که تخصصش تو این حوزه هست ارائه میشه. در واقع توی دانشکده‌ی ما تقریبا هیچ درسی توسط استادی که اون درس زمینه‌ی تخصصیش نباشه ارائه نمیشه.

ضمن اینکه ابطحی هیچ درسی در مقطع ارشد رو ارائه نمیده (چون اساسا ایشون مربی هستن و فقط بعضی از درس‌های مقطع کارشناسی رو تدریس میکنن).
درس‌های تخصصی IT در مقطع ارشد مثل ۱- شبکه‌‌های کامپیوتری پیشرفته، ۲- امنیت شبکه‌ی پیشرفته، ۳- مدل‌سازی و تحلیل شبکه‌های کامیپیوتری، ۴- شبکه‌های حسگر بی‌سیم، ۵- امنیت پایگاه داده، ۶- معماری سازمانی، ۷- معماری نرم‌افزار، ۸- سیستم عامل پیشرفته، ۹- شبکه‌های بیسیم، ۱۰- درستی‌یابی سیستم‌های واکنشی، ۱۱- ارزیابی کارایی کامپیوترها، ۱۲- فرآیندهای تصادفی، ۱۳- مخابرات سیار، ۱۴- مدیریت شبکه‌های کامپیوتری، ۱۵- روش‌های صوری در امنیت اطلاعات ۱۶- شبکه‌های چندرسانه‌ای، ۱۷- Video Networking (که معادل فارسیشو یادم نیست)، ۱۸- ارتباطات داده، ۱۹- Digital Forensics و قص علی هذا هیچ کدومشون توسط ابطحی تدریس نمیشن.

مورد ۱ توسط خرازی و میزانیان و آجرلو، مورد ۲ و ۱۹ توسط خرازی، مورد ۳ و ۱۴ توسط اکبری و میزانیان (هر دو از اساتید مدعو)، مورد ۴ و ۹ و ۱۳ و ۱۸ توسط همت‌یار، مورد ۵ و ۸ توسط جلیلی، مورد ۶ و ۷ توسط حبیبی، مورد ۱۰ و ۱۱ توسط موقر، مورد ۱۲ و ۱۶ توسط ربیعی، مورد ۱۵ توسط امینی، و مورد ۱۷ توسط قنبری تدریس میشه.

همین دکتر قنبری که تعداد مقاله‌هاش با مجموع تعداد مقالات سایر اساتید دانشکده برابری میکنه و جزو ۳ نفر اول در حوزه‌ی ویدئو در کل دنیا محسوب میشه، فقط از گرایش‌های IT و هوش مصنوعی برای ارشد و دکتری دانشجو میگیره!

میخوای یه رشته رو خرابش کنی دیگه چرا دانشگاه رو میزنی داغون میکنی؟؟!!

-------------------------------------------------------------------------------------------
3- اگه اطلاعات تماس بدی خودش بره سوال کنه بهتره. دلیلت واسه ندادنش خیلی خنده‌دار بود!;)
4- اول اینکه آمار دعوت به کارت کلا تعطیل بود. مثلا به احتمال زیاد دعوت به کاری که به یک متخضض جاوا یا ++c یا #c نیاز داره رو جزو نرم‌افزار در نظر گرفتی.
دوم اینکه کلا همینطوری یه آمار دادی و اصلا بررسی دقیقی نکردی.
سوم اینکه واسه بررسی بازار کار به آمار دعوت به کار توی یک محیط محدود نگاه کردی. چجوری میخوای توی پروژت (حالا موضوعش هر چی که هست) مطالبت رو استدلال و با مستندات واقعی تحلیل کنی!

کلا هم خیلی واسم جالب بود که یه دانشجوی شریف از رو آگهی‌های روی بردهای دانشکدش آینده‌ی خودشو میسنجه و اصلا نمیدونه فارغ‌التحصیل‌های گرایش‌های مختلف این دانشکده تقریبا توانایی کار در هر کدوم از گرایش‌‌های دیگر رو هم دارن!

5- اگه از روی معده حرف میزدی، اطلاعات به مراتب دقیق‌تری به دست میومد!:D

--------------------------------------------------------

من معمولا خیلی رک حرف میزنم و امیدوارم بهت بر نخورده باشه

من اصلا کاری به اینکه کدوم رشته بهتره ندارم
زدن این پست کلی وقتمو گرفت فقط برای اینکه بگم حتی اگه از روی تعصب میخوای یه حرفی رو بزنی باید دلایل درست و محکمی بیاری و مهم‌تر از همه این که از دادن اطلاعات اشتباه پرهیز کنی.

توی تالار IT بیشتر کاربرا این مقایسه‌ها رو بی‌اهمیت میدونن و مثل danialfx با طنز و کنایه جواب این چیزا رو میدن
رشته‌ی تحصیلی اساسش علاقه است. والسلام.

وقتی من چارت کارشناسی آی‌تی رو میذارم و از ابطحی که فوق لیسانس داره حرف میزنم، پر واضحه که منظورم کارشناسی آی‌تی هست نه تجارت الکترونیکی و امنیت اطلاعات و غیره. برای همین علت لیست کردن دروس ارشد آی‌تی و مهندسی نرم‌افزار رو متوجه نمیشم. من روی ضعف کارشناسی صحبت کردم که به صورت سطحی به هر درس یه چنگک می‌ندازه.

و اما در مورد درس‌های کارشناسی؛ مگه سر جمع چندتا درس دارید که از نرم‌افزار و سخت‌افزار قرض نگرفته باشیدشون که تازه ترمی 4تاش رو ابطحی درس نده؟ نگفتید که آیا درس کافی نتونستید گیر بیارید که مجبور نباشید "مدار الکتریکی" و "طراحی سیستم‌های دیجیتال" پاس کنید؟ کارشناسی دقیقاً روی دست ابطحی (که مربی هست) میچرخه و 18 واحد از درس‌هاتون با اون هست ولی به دلیل اخلاق و درس دادن نیکویی که دارن، تا حد ممکن با درس‌های دیگه پر می‌کنید و فکر کنم 6 واحد الزامی هست که نمیتونید فرار کنید :smile:

بله متخصص ++C و جاوا رو جزو فیلدهای شغلی نرم‌افزار حساب کردم، و الا اگر قرار بود یه آی‌تی کار یا سخت‌افزاری بره کد جاوا بزنه (و فرض کنیم که طبق گفته‌ی شما توانایی کار در گرایش دیگه رو داشته باشه)، چه دلیلی داشت اون رشته یا گرایش را ایجاد کنند یا اون شخص بره بخونه؟ همه که این دانشکده نخوندند که کسی که آی‌تی خونده بتونه از پس کارای سخت‌افزار بربیاد، اون باید چی کار کنه؟
آگهی‌های برد، همیشه شامل شرکت‌های کوچیک و دانش‌بنیان میشن تا شرکت‌های بزرگ دولتی و اتفاقاً معیار خوبی هست که مشخص کنه بازار کار هر رشته چقدر نیرو میخواد. شما اگه به ترتیب به دانشکده‌ی مواد، مهندسی شیمی و مکانیک برید، سیر صعودی آگهی‌های استخدام رو می‌بینید و اگه از دانشجوهاشون هم شرایط بازار کار رو بپرسید به رابطه‌ش پی می‌برید.
محض اطلاعتون من پروژم رو خیلی وقته تموم کردم و خود پروژه‌ی کارشناسی‌ سخت‌افزارم 2 تا مقاله شده که بین بچه‌های سخت‌افزار (بر خلاف نرم‌افزار) به ندرت پیش میاد.

نگفتید اگه دروسی که در کارشناسی به صورت سطحی یه چنگ میندازید خیلی باحاله، چرا بیشترین میزان تغییر رشته به نرم‌افزار و سخت‌افزار، و کمترین نرخ (نتیجه‌ی کمترین احتمال موفقیت) اپلای رو داره این رشته؟

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
1-
زدن این پست کلی وقتمو گرفت فقط برای اینکه بگم حتی اگه از روی تعصب میخوای یه حرفی رو بزنی باید دلایل درست و محکمی بیاری و مهم‌تر از همه این که از دادن اطلاعات اشتباه پرهیز کنی.

توی تالار IT بیشتر کاربرا این مقایسه‌ها رو بی‌اهمیت میدونن و مثل danialfx با طنز و کنایه جواب این چیزا رو میدن

خیلی زیاد زحمت کشیدی و خیلی زیاد وقت گذاشتی .
ازت به خاطر اطلاعات خوبت در مورد دانشگاه شریف ممنونم. اطلاعاتمون زیاد شد.

معمولا یه سری افراد هستن که همه چیز رو 0 و 100 میبینن . به نظرم نمیشه واقعا نظرشون رو تغییر داد. بالاخره از رو هوا و زمین هم که شده سعی میکنن یه چیزهایی رو بگن دیگه .
دیگه حالا فکر کن کسی به رشتش هم تعصب داشته باشه که دیگه کلا نمیشه جمعش کرد.

من به کسی که هیچ اطلاعاتی نداره با طنز جواب میدم که دست از مقایسه بیخود دست برداره. دیگه حالا کسی که ذهنش اینجوری هست به نظرم اصلا ارزش وقت گذاشتن نداره.
یعنی از ارائه نصف دروس رسید به 6 واحد . و بعد باز هم لحن طلبکارانه حفظ شد !! :D پیشنهاد میکنم دنباله این بحث رو نگیری . چون واقعا ارزش نداره.

من همونطور که به پست خودم کلی خندیدم. به پست ایشون هم خیلی زیاد خندیدم.

به هر حال اگه قرار باشه بازار کار این رشته ها رو به صورت خیلی ریز هم جدا کنیم و بگیم بازار کارشون اصلا به هم مرتبط نیست. باز هم بازار کار رشته ایتی میشه : شبکه - امنیت
که برای همه فارغ التحصیل های ایتی و علوم کامپیوتر و نرم افزار و سخت افزار که واقعا در این زمینه ها متخصص باشن کفایت میکنه (چه برسه فقط گرایش ایتی )

ولی خب به هر حال تا الان فکر میکنم 30.40 دفعه ای این پست رو به شکل های مختلف و با جزئیات فراوان دادم که :
برای همه افرادی که گرایش های مرتبط با کامپیوتر رو میخونن . بازار کارشون شامل : ( باز هر کدومشون به زیر بخش های مختلف تقسیم میشن )
1- گرافیک و انیمیشن
2- برنامه نویسی و طراحی وب
3- شبکه
4- امنیت

و هر کدوم از بچه هایی که کارشناسی رو شروع کردن. اگه به یکی از این بخش ها علاقه داشته باشن و تو یکی از این حوزه ها متخصص باشن و بخوان چه تو ایران و چه تو خارج از کشور کار کنن. مطمئنا بیکار نخواهند بود .

1- نمیتونید فرار کنید

2- کسی که آی‌تی خونده بتونه از پس کارای سخت‌افزار بربیاد، اون باید چی کار کنه؟
چه دلیلی داشت اون رشته یا گرایش را ایجاد کنند یا اون شخص بره بخونه؟

1- ایشون ارشدشون رو تو شریف تموم کردن :smile: الان این فرار کنید دقیقا چه معنی میده !!!!

2- شما که میگید تو بازار کار بودید دیگه چرا این حرف رو میزنید !! میدونید چقدر از کسایی که رشته هاشون چیز دیگه ای بوده تو این زمینه ها متخصص هستن و دارن تو این حوزه ها کار میکنن ؟؟؟
همونطور که باید بهتر از من بدونید . رشته های مرتبط با کامپیوتر نظام مهندسی ندارن. پس مدرک داشتن تو این رشته ها برای کار خصوصی میشه گفت هیچ ارزشی نداره .

اینکه یک رشته به چه دلیل طراحی میشه رو هم باید از مسئولان وزارت علوم بپرسید .

پ ن :
تو این تالار این بحث کاملا جمع شده هست و بیشتر کسایی که اینجا رو از قدیم دنبال میکنن این بحث براشون جا افتاده و بی معنی هست.
این مسخره بازی ها رو تمومش کنید .
و یا اینکه خواهشا ببرید تو تالار مهندسی کامپیوتر . اونجا هم میتونید به بچه ها بگید که مرتکب اشتباه بزرگ اومدن به رشته ایتی نشن . :D
اینجا پستی بدید که اطلاعات من و امثال من رو بالا ببره. نه اینکه از روی هوا حرف بزنید . خیلی واضح هم از پست بقیه افراد میتونید ببینید که اصلا پست شما برای مقایسه رشته ها براشون هیچ ارزشی نداشت.

بالا