مسابقه ••• واژنامه گیاهپزشکی

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست من
cellobiose با cilobiose فرق می کنه البته peo پیشوندی به معنای اندام نر هست ولی من تا حالا نتونستم برابر مناسبی پیدا کنم.cilo یا cil می تونه د ر واقع تاژک یا مژک یا همون cilia باشه . معنی واژه در واقع به نظر من می تونه اضمحلال تاژک یا مژک نرینه باشه
سلام-نه نیست
شما درست میگید من واژه رو اشتباه خوندم :redface:

peo همون یه پیشوندیِ برای اندام نر درست میگید

شاید در مورد شاخک های تاژکی تاژک دار در حشرات نر باشه!:surprised:
سلام -نه نیست
سلام

تغییرات جنسی ثانویه ؟:surprised:

من هی فراموش میکنم منبع طرح سوالات شما رو دارم ;)
سلام .چی؟!!
لطفا واضح تر یه تغییر...................!!!!!!!!!!

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
راهنمایی کنید؟!

تغییرات جنسی ثانویه در حشرات نر؟!!یا مقایسه تغییرات جنسی ثانویه در حشرات:surprised:

یا یه تغییر جنسی که در برخی حشرات رخ میده؟!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی بلد نیست؟
دوستمومن مهندس اچ فرد جواب رو به من گفتن.. منتهی دوستان تشخیص ندادن....
من جوابشو میزارم....
دیاپوز......
لطفا اگاهدخت عزیز سوال بعد رو بزارن.....:smile:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
کسی بلد نیست؟
دوستمومن مهندس اچ فرد جواب رو به من گفتن.. منتهی دوستان تشخیص ندادن....
من جوابشو میزارم....
دیاپوز......
لطفا اگاهدخت عزیز سوال بعد رو بزارن.....:smile:

سلام
دیاپوز؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
:surprised:

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم من بدون اجازه ایشون جواب رو ندادم..... ایشون بهم پیام خصوصی دادن.. که نمیتونن بیان.... و جواب رو بزارید.. وگرنه مطمئئنن دخالت نمیکردم.

سلام من قبل از اینکه برم متوجه شدم درخصوص پسی لوبیوز=دیاپوز یک ابهام وجود دارد.
من جواب سوالات را برای دوست خوبمان دیوانعلی فرستادم تا چرخه مسابقه متوقف نشود.واز ایشان هم کمال تشکر رادارم. پسی لوبیوز= دیاپوز=دریک گونه بصورت وجود دودسته افراد یکی با نشو ونمای مداوم(همودینام) ودسته دیگر باتوقف رشد دریکی از مراحل رشدی معین(هترودینام) بطوری که هریک از دسته افراد بصورت ژنوتیپ معرف نژاد جداگانه ای از آن گونه می باشد.
دیاپوز بسته به شرایط خصوصیات آن با عناوین دیگری مانند –Quieseence (دیاپوزدروغی)-Repos hivernale (استراحت زمستانی)- Torpeur hivernale (سستی زمستانی)- Dormancy(خواب)- Estivation(تابستانگذرانی)- Hibernation (زمستانگذرانی)- Arrete de developpement (توقف رشد)- Periode de la vie lente (دوره زندگی بطئی) –بیان شده است. درضمن حشرات را از نظر رشد ونم وپیدایش دیاپوز دریکی ازمراحل زندگی تخم-لارو....... به دوگروه بزرگ تقسیم میکنند. 1- گروه حشرات همودینام: دراین گروه تا وقتی شرایط محیط بیرون مساعد باشد بدون استراحت وتوقف رشد فعالیت حیاتی خود را ادامه میدهندودر طی فصلهای بهار-تابستان وپاییز چندین نسل بدون توقف ایجاد میکنند.دوره استراحت وتوقف رشد که دراین حشرات دیده میشود درحقیقت دیاپوز دروغی است که تحت تاثیر عوامل نامساعد محیطی مثل سرما-گرما-خشکی یا کمبود موادغذایی و... ایجاد شده است.
2- گروه حشرات هترودینام: دراین گروه پس ازمدتی رشد ونمو دریک قسمت از فعالیتهای حیاتی رشد خود را متوقف می سازند که دیاپوز حقیقی است.واین نوع دیاپوز علل داخلی دارد وبه هیچ وجه تحت تاثیر محیط خارج نیست.وعلل آن میتواند خستگی-مسمومیت داخلی-ناراحتی فیزیولوژیک بدن-و...باشد.
دوستان عزیزمن مدتی نیستم درصورتی که امکان ارتباط از آن کشور بود حتما دربحثها ومسابقات شرکت میکنم ولی فکرنکنم بتونم طراح سوال باشم لطفا اگر سوالی را من جواب درست دادم این حق را جهت طرح سوال به اولین بازدید کننده میدهم. باتشکر

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنظرم یک عضو یاقسمتی از عضو که حشره با کشیدن پا روی اون قسمت صدا تولید میکنه
دقیق یادم نیست
سلام
بفرمایید سوال بعد را
دراصل همون timbal است: درزنجره ها قسمتی از دستگاه تولید صدا به صورت دوصفحه غشایی است که درطرفین حلقه اول شکم قرار گرفته که به آن cymbal میگویند .البته درcicadidae

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام
بفرمایید سوال بعد را
دراصل همون timbal است: درزنجره ها قسمتی از دستگاه تولید صدا به صورت دوصفحه غشایی است که درطرفین حلقه اول شکم قرار گرفته که به آن cymbal میگویند .البته درcicadidae

سلام
متشکرم

بفرمایید معنی واژه
Scolopidi ؟

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
متشکرم

بفرمایید معنی واژه
Scolopidi ؟
سلام
از اعضای حسی حشرات است.درگروه حس لامسه قراردارد.با سلولهای حسی دوقطبی ارتباط دارند.وظیفه آنها تحریک دستگاه عصبی وماهیچه ها بوده ودرقسمتهای مختلف بدن بخصوص پالپها-بالها-شاخکها-هالتر دوبالان وجود دارند .بعنوان مثال اگر هالتر دوبالان که حاوی اسکلوپیدیا است حذف شود باعث کندی پرواز میشودو..............

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام
از اعضای حسی حشرات است.درگروه حس لامسه قراردارد.با سلولهای حسی دوقطبی ارتباط دارند.وظیفه آنها تحریک دستگاه عصبی وماهیچه ها بوده ودرقسمتهای مختلف بدن بخصوص پالپها-بالها-شاخکها-هالتر دوبالان وجود دارند .بعنوان مثال اگر هالتر دوبالان که حاوی اسکلوپیدیا است حذف شود باعث کندی پرواز میشودو..............

سلام

بله کاملا درسته

تشکر از توضیحات مفصلتون

لطفا سوال بعدی

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مورچه ماده که از نظر مورفولوژی با مورچه های کارگر فرق داشته باشه !
این جوابی که توی نت سرچ کردم !
سلام
بله به مورچه ها ربط داره
ودرستش اینه: درکلنی مورچه ها مورچه های نر و ماده که از نظر جنسی فعال بوده ودارای شکم حجیم وچشمهای ساده بوده ولی از نظر قفسه سینه وعدم رشد بالها شبیه کارگرها هستند میگویند
به عبارتی مورچه کارگر مانند را Ergataide یا Ergatomorphe میگویند.
بفرمایید سوال بعد را:

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
بله به مورچه ها ربط داره
ودرستش اینه: درکلنی مورچه ها مورچه های نر و ماده که از نظر جنسی فعال بوده ودارای شکم حجیم وچشمهای ساده بوده ولی از نظر قفسه سینه وعدم رشد بالها شبیه کارگرها هستند میگویند
به عبارتی مورچه کارگر مانند را Ergataide یا Ergatomorphe میگویند.
بفرمایید سوال بعد را:
سلام
ممنونم
سوال بعد : Trap cropping

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام

واژه بعدی
syncytia :)

متشکرم :gol:
در پی اکتشافات متقلبانه به این نتیجه رسیدیم:
A syncytium is the normal cell structure for many fungi. Most fungi of Basidiomycota exist as a dikaryon in which threadlike cells are partially partitioned into segments each containing two differing nuclei
احتمالا میشه سلولهای دو هسته ای یا حتی چند هسته ای که شامل دوتا هستۀ متفاوت هستن (بیشتر تو سلولهای قارچی دیده میشه)
البته اینجوری به درد نمیخوره! یه نفر بیاد درست حسابی بگه این سینسیتیا یعنی چی!!

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

واژه بعدی
syncytia :)

متشکرم :gol:

در پی اکتشافات متقلبانه به این نتیجه رسیدیم:
A syncytium is the normal cell structure for many fungi. Most fungi of Basidiomycota exist as a dikaryon in which threadlike cells are partially partitioned into segments each containing two differing nuclei
احتمالا میشه سلولهای دو هسته ای یا حتی چند هسته ای که شامل دوتا هستۀ متفاوت هستن (بیشتر تو سلولهای قارچی دیده میشه)
البته اینجوری به درد نمیخوره! یه نفر بیاد درست حسابی بگه این سینسیتیا یعنی چی!!

syncytia بافتهاي ناقص چند هسته اي

توضیحات کامل