استعداد خودت رو محک بزن ! (متن بروز شده سوالات: پست 1)

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
R=شعاع دايره

AB+BE=V1

EC=V2

همانطور كه در عكس ضميمه مشاهده مي فرماييد اثبات كردم اندازه V1 با اندازه V2 برابر است لذا اين تساوي AB+BE=EC همواره برقرار ميباشد.
بسیار عالی، دوست خوبمون هادی انشاءالله این جواب رو بررسی می کنن.
عزیز
احیانا منظورت فضاهای برداری و هیلبرتی و اینا که نیست؟:cry:
چرا به اون مباحث ربط پیدا می کنه ولی من سعی می کنم موقع گذاشتن جواب به صورت کاملا ساده و با استفاده از اصول مورد نیاز راه حل های متفاوت رو توضیح بدم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
چرا به اون مباحث ربط پیدا می کنه ولی من سعی می کنم موقع گذاشتن جواب به صورت کاملا ساده و با استفاده از اصول مورد نیاز راه حل های متفاوت رو توضیح بدم
پس من برم بوق بزنم تا شماها جوابو توضیح بدین

آخه یه نیگاه چند لحظه پیش به فضای هیلبرت انداختم مخم پوکید!
یه گرای کوچولو بدین آدم دست رو دم شیر نذاره دیگه

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بسیار عالی، دوست خوبمون هادی انشاءالله این جواب رو بررسی می کنن.

یه سوال فنی؟؟؟؟
برای حل این سوال باید حرکت هرکدوم (زمین و فضا پیما)رو به یه دستگاه همگن ببریم و با هم مقایسه کنیم؟
بعد با بدست آوردن یه جواب متناوب برای زمین در دامنه ی حرکت فضاپیما بیان کنیم که گاهی دور میشن و گاهی نزدیک؟؟:smile:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه سوال فنی؟؟؟؟
برای حل این سوال باید حرکت هرکدوم (زمین و فضا پیما)رو به یه دستگاه همگن ببریم و با هم مقایسه کنیم؟
بعد با بدست آوردن یه جواب متناوب برای زمین در دامنه ی حرکت فضاپیما بیان کنیم که گاهی دور میشن و گاهی نزدیک؟؟:smile:

بهتر از این نتونستم آپلود کنم :gol:
در مورد این سوال، حتی اگر توصیفی تمامی حالات ریاضی که میشه اتفاق بیفته رو شرح بدین برای من کفایت میکنه، نیازی به بردن مساله توی حالت های خیلی پیچیده نیست، فقط تمامی حالاتی که میتونه رخ بده رو برام شرح بدین

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در مورد این سوال، حتی اگر توصیفی تمامی حالات ریاضی که میشه اتفاق بیفته رو شرح بدین برای من کفایت میکنه، نیازی به بردن مساله توی حالت های خیلی پیچیده نیست، فقط تمامی حالاتی که میتونه رخ بده رو برام شرح بدین
خب از اول میگفتی ذهن پریشونمونو نمیبردیم تو ابعاد بینهایت:دی

اول یه شمای خنده دار از حرکت سفینه براتون میذارم (دست پخت خودمه هرچقدر دوست دارین بهش بخندین
)
D.jpg
خب وقتی موشک پرتاب میشه در راستای مسیری که کشیدم
حرکت میکنه تا اینکه از تاثیر جاذبه ی زمین خارج بشه
مسئله ی دور شدن و نزدیک شدن سفینه نسبت به زمین بستگی به مقصد سفینه و همین طور مکان زمین تو مدار گردشش به دور خورشید داره و همینطور موقعیت مقصد نسبت به زمین
اگه زمین در فاصله ای بیشتر از مینیمم فاصله ی خودش تا مقصد باشه وقتی سفینه رو پرتاب میکنی اولش از زمین دور میشه اما وقتی زمین به لبه ی مدارش میرسه (لبه ی مدار منظور کمترین فاصله ی زمین تا مقصد ه) فاصله ی بین سفینه و زمین کم میشه و وقتی زمین از لبه ی مدار دور میشه فاصله زیاد میشه
الان شکلشو براتون میکشم تا هم توضیحاتم ملموس باشه و هم یکم بیشتر بخندین

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خب از اول میگفتی ذهن پریشونمونو نمیبردیم تو ابعاد بینهایت:دی

اول یه شمای خنده دار از حرکت سفینه براتون میذارم (دست پخت خودمه هرچقدر دوست دارین بهش بخندین
)
مشاهده پیوست 169972
خدا بگم چیکارت نکنه محسن:biggrin:
البته اینم راه حلی هست برای خودش، بقیه دوستان هم شرکت کنند بد نیست ها، کسی رو تا حالا به خاطر جواب نادرست مجازات نکردیم:D
از اونجایی که alisaw نمی تونه پست بده که بین خودم و خودش این راز می مونه:D من عکسی که برام فرستاده رو آپلود می کنم:
79791921499753088178.jpg

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
به تصویر زیر دقت کنید
plants.jpg
وقتی زمین تو حالت 1 باشه و مریخ هم تو حالت 1 سفینه رو پرت کنیم به سمت مریخ تا وقتی که زمین به حالت 2 برسه سفینه باید به مریخ در حالت 2 برسه
در این صورت فاصله ی سفینه تا زمین در نصف راه رو به کاهش میره
حالا اگه زمین تو حالت 3 باشه و سفینه رو بفرستیم مریخ و تا وقتی به حالت 4 برسیم سفینه به مریخ برسه فاصله ی زمین و سفینه همواره در حال افزایش خواهد بود
;)

پیوست ها

• plants.jpg
    plants.jpg
    6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در مورد سوال هوش:
اگه درست پرتاب نشه اولش از زمین دور میشه و میره و میره تا انرژیش ته بکشه بهدش سقوط میکنه که به زمین نزدیک میشه..
اگه هم درست پرتاب بشه میره بیرون جو زمین در یک مدار قرار میگیره که حرکتش مث ماه میمونه..دی! یعنی یه وقتایی به زمین خیلی نزدیک میشه و یه وقتایی خیلی دور... مدار گردشش دایره ای نیس چون هم زمین داره میچرخه و هم خودش در دو مسیر میچرخه(دور زمین و با زمین دور خورشید)

آخرین ویرایش:

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالی از دنیای ریاضیات(نظریه اعداد):
ثابت کنید اگر K+1 عدد متمایز کوچکتر از 2K را در نظر بگیریم، حداقل دو تا از این اعداد نسبت به هم اول هستند(در صورت ارائه روش استدلالی ریاضی جایزه ای نفیس خواهید گرفت).

اینجا k نباید یک باشه... درسته؟
و یه سوال! آیا 1 نسبت به بقیه اعداد اوله؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سوالی از دنیای ریاضیات(نظریه اعداد):
ثابت کنید اگر K+1 عدد متمایز کوچکتر از 2K را در نظر بگیریم، حداقل دو تا از این اعداد نسبت به هم اول هستند(در صورت ارائه روش استدلالی ریاضی جایزه ای نفیس خواهید گرفت).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اینجا k نباید یک باشه... درسته؟
و یه سوال! آیا 1 نسبت به بقیه اعداد اوله؟
درود
فرض اولیه ی سوال باعث میشه k همیشه بزرگتر از 1 باشه
وگرنه شرط سوال رو نقض میکنه
تو این مسئله به ازای K=4,6 مقادیر K+1 و 2k نسبت به هم غیر اول هستن
اگر ابتدا فرضمون در این مسئله رو بر این بگیریم که این دو مقدار برای هیچ یک از مقادیر K بر هم اول نیستند با در نظر گرفتن 4و5 بعنوان مثال نقض این فرض می توان گفت به ازای بعضی مقادیر K (مقادیر زوج) عبارات K+1 , 2K بر هم اول هستند;)
اولل الباب جان درسته؟
استقراء ریاضیشو بنویسم؟

آخرین ویرایش:

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود
فرض اولیه ی سوال باعث میشه k همیشه بزرگتر از 1 باشه
وگرنه شرط سوال رو نقض میکنه
تو این مسئله به ازای K=4,6 مقادیر K+1 و 2k نسبت به هم غیر اول هستن
اگر ابتدا فرضمون در این مسئله رو بر این بگیریم که این دو مقدار برای هیچ یک از مقادیر K بر هم اول نیستند با در نظر گرفتن 4و5 بعنوان مثال نقض این فرض می توان گفت به ازای بعضی مقادیر K (مقادیر زوج) عبارات K+1 , 2K بر هم اول هستند;)
اولل الباب جان درسته؟
استقراء ریاضیشو بنویسم؟

محسن خان شما هم اشتباه منو تکرار کردی... خود 2k رو نباید درنظر بگیری

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
محسن خان شما هم اشتباه منو تکرار کردی... خود 2k رو نباید درنظر بگیری
یعنی باید K+1 ها نسبت به هم اول باشن؟
اگه اینطور هم باشه بازم وقتی 4 و 6 در مقدار K قرار بگیره بازم این شرایط برقرارهمن دو طرفه حساب کردم

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یعنی باید K+1 ها نسبت به هم اول باشن؟
اگه اینطور هم باشه بازم وقتی 4 و 6 در مقدار K قرار بگیره بازم این شرایط برقرارهمن دو طرفه حساب کردم

نیدونم تو چی میگی
ولی گفته هر k+1 تا عدد که انتخاب کنی که از 2k هم کوچیکترن حتما دوتاشون نسبت بهم اول هستن...

یه چیزایی هی میادا... ولی باز میره

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نیدونم تو چی میگی
ولی گفته هر k+1 تا عدد که انتخاب کنی که از 2k هم کوچیکترن حتما دوتاشون نسبت بهم اول هستن...

یه چیزایی هی میادا... ولی باز میره
آهان
تازه گرفتم داستان چیه
راه حلش رو میدونم اما باید یه بازیابی بکنم (خیلی وقت پیش مبحثش رو شنیده بودم)

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آهان
تازه گرفتم داستان چیه
راه حلش رو میدونم اما باید یه بازیابی بکنم (خیلی وقت پیش مبحثش رو شنیده بودم)

منم هنوز هی میاد و میره... خیلی پراکنده اس... هنوز وقت نشده رو کاغذ بیارمشون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالی از دنیای ریاضیات(نظریه اعداد):
احیانا تو حل این مسئله باید از غربال مرسن و یاقضیه ی چیشف استفاده کرد؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
فکر کنم قضیه ی چیشف جواب بده
گلدباخ رو اشتباه گفتم:D

اون مرسن هم اشتباهه... برادر گرام سوال رو درست درک نکردی فک کنم... گفته نسبت به هم اول هستن... مثلا 9 و 16 نسبت به هم هستن

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
رسید!
تو اعدادی که انتخاب میکنیم کلا 2k-1 عدد میشه انتخاب کرد
میدونیم اعداد متوالی نسبت به هم اول هستند
حداکثر عدد غیر متوالی که میشه انتخاب کرد k عدد هست و k+1امین عدد حتما با یکی از اعداد انتخاب شده قبلی متوالی میشه و نسبت به هم اول هستند:w47:

پ.ن: با عرض معذرت خدمت آلیس عزیز که اسپم های بنده رو پاک کردن.:redface:
چشم دیگه حرف اضافه تو تاپیک نمیزنم:gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اون مرسن هم اشتباهه... برادر گرام سوال رو درست درک نکردی فک کنم... گفته نسبت به هم اول هستن... مثلا 9 و 16 نسبت به هم هستن
خب اگه بینشون 2 تا عدد اول باشه بسه دیگه:)
مگه اعداد اولنسبت به هم اول نیستن؟!:surprised:
بعدشم یه راه حل دیگش همونطور که گفتی (من یجور دیگشو میگم) تمامی اعداد فرد متوالی بزرگتر از یک نسبت به هم اولند
در نتیجه اگه تو K+1 عددی که در نظر میگیریم اگه حداقل 2 عدد فرد متوالی وجود داشته باشه ، دوعدد وجود داره که نسبت به هم اولند;)

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifمسابقه شماره 10
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالبازی و ریاضی:
در این بازی سعی کنید بالاترین امتیاز رو بدست بیارید از صفحه بازی به همراه امتیازتون عکس بگیرید و در یک پست آپلود کنید، بنا رو بر اکشن بودن و سرعت عمل گذاشتیم اینبار، ببینم چکار می کنید:biggrin::
http://www.50x.com/bubbles_127.html
iran-eng.jpg
:)

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خب اگه بینشون 2 تا عدد اول باشه بسه دیگه:)
مگه اعداد اولنسبت به هم اول نیستن؟!:surprised:
بعدشم یه راه حل دیگش همونطور که گفتی (من یجور دیگشو میگم) تمامی اعداد فرد متوالی بزرگتر از یک نسبت به هم اولند
در نتیجه اگه تو K+1 عددی که در نظر میگیریم اگه حداقل 2 عدد فرد متوالی وجود داشته باشه ، دوعدد وجود داره که نسبت به هم اولند;)

خب اینی که تو میگی کارت رو سخت میکنه
راه حل دومت خوفه...
سوال جالبی گذاشته این بار... چندتا راه حل مختلف داره

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
والا انواع روشها امتحان شد ولی بی فایده بود:redface:
عامل باختمم اون مینهاست:D
اشتباه میکنی
عامل باخت فقط مین ها نیست( یکم بیشتر دقت کن)
یکم حواستو جمع کنی تا 2000 رو هم میتونی بری;)

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
عواملشو بگو خوب
چرا خسیس بازی درمیاری;)
قول میدم رکوردتو نشکنم
باشهههههه؟
رکورد رو میتونی بشکون مسله ای نیس (اصن رکورد برا شکستنه)
با اجازه ی دوستان و اولل الباب عزیز من قلقش رو لو میدم ::D
حجم توپت از تعداد مین هایی که میاد خیلی مهمتره
حالا همینو بگیر برو پی بازی ببینم چه میکنی;)