ضوابط شهرداری و طراحی معماری

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
ظوابط تجمیع

ظوابط تجمیع

1-تجمیع ملک بصورت طولی به دلیل محروم کردن ملک مجاور از نور وجود ندارد.
-در شکل زیر ملک A نمیتواند تجمیع طولی داشته باشد زیرا پیشروی ملک؛نور غرب ملک B را مسدود میکند.

-در صورتی تجمیع طولی میتواند صورت بگیرد که قطعات به شکل زیر باشند:

از ظوابط تشویقی تجمیع در خارج از بافت فرسوده:

2 پلاک تجمیع: 50 درصد تخفیف در عوارض

3 پلاک تجمیع: 60 درصد تخفیف در عوارض

4 پلاک تجمیع: 70 درصد تخفیف عوارض

5 پلاک تجمیع: 80 درصد تخفیف عوارض

6 پلاک تجمیع و بیشتر:
90 درصد تخفیف عوارض

اگر مساحت ملک بالای 200 متر باشد میتواند 60 درصد بعلاوه 2 متر بنا داشته باشد.

3.jpg
4.jpg

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ظوابط املاک با اشکال متفاوت

ظوابط املاک با اشکال متفاوت

- اگر ملک بصورت L شکل باشد پیشروی آن بصورت زیر محاصبه میگردد و در صورتی که مزاحمتی برای نورگیری ملک مجاور ایجاد نگردد با بررسی در شورای معماری به آن جواز داده میشود.

سطح اشکال ملک L شکل از طریق نقطه یابی به اندازه پیشروی مجاز بر طول های A B C محاسبه میشود و به یکدیگر وصل میشود.

اگر ملکی بصورت قناس موجود باشد به اندازه ملک های مجاور میتوان به آن پیشروی داده شود با شرط بررسی در شورای معماری.

5.jpg

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ظوابط پخ

ظوابط پخ

املاکی که در نبش دو خیابان قرار میگیرند بستگی به عرض خیابان به خاطر دید خیابان باید پخ 45 درجه زده شود.

پیش آمدگی روی پخ دو گذر در محدوده سند مالکیت به میزان حداکثر 1.5 متر عمود بر پخ و به شرط رعایت 3.5 متر ارتفاع از کف پیاده رو بلامانع میباشد.

-پخ باید در زیر زمین و همکف که در خیابان میفند رعایت شود.

6.jpg7.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ظوابط و مقررات راه پله و آسانسور

ظوابط و مقررات راه پله و آسانسور

ابعاد استاندارد راه پله مسکونی 2.4*4.80 (دیوار به دیوار)میباشد.

برای هر آسانسور لابی با حداقل ابعاد 1.5*1.5 در نظر گرفته شود.

8.jpg9.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
پارکینگ(1)

پارکینگ(1)

1-پیش بینی درب ورودی پارکینگ از داخل پخ تقاطع دو گذر ممنوع است.

2-حداقل عرض درب ورودی قابل قبول برای پارکینگ های با تعداد کمتر از 25 واحد 3 متر میباشد؛لکن در ساختمان های قدیمی و به جهت ایجاد تسهیلات تامین پارکینگ تا 2.6 متر نیز پذیرفته ایم.

3-حداقل عرض درب ورودی پارکینگ های بیش از 25 واحد یا مساحت 1000 متر مربع که دارای یک رمپ ورودی 5 متر قبول است.

4-حداقل عرض مفید شیب رامپ دسترسی اتومبیل به پارکینگ در پارکینگهای کمتر از 25 واحد حداقل 3.5 متر و در پارکینگهای بیش از 25 واحد؛5 متر است مگر اینکه دو راه ورود و خروج هر یک به عرض 3.5 متر پیش بینی شود.

5-برای املاک دارای چند بر از هر گذر ماشین رو یک راه مجاز است ولی در صورتیکه از یک گذر قصد تامین پارکینگ داشته باشد گذر کم ترددتر (کم عرض تر )را پیشنهاد میکنیم.

6-حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ معمولی جهت عدم سرگیری
1.8 متر.

7-حداکثر ارتفاع پارکینگ در پیلوت
2.4 متر و در زیرزمین 2.6 متر.

بحث پارکینگها در اینجا صرفا در مورد پارکینگهای معمولی است.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
دوستان مبحث سوم و چهارم رو هم خودتون بخونید.
قوانین آتش نشانی هم تو همین سایت دانلود کنید و بخونید.
با مطالب این تاپیک و اون این چند تا کتاب دیگه توپ توپید.
فقط باید بتونید تو نقشه ها پیادشون کنید.
به زودی تاپیکی زده میشه و اونجا تمرین حل پلان با رعایت کامل ظوابط و مقررات شهرداری رو انجام میدیم.ایشالا.
و من الله توفیق
:gol:

sallarmelli

عضو جدید
ممنون
یه سوال آیا این ضوابط برای همه شهرهای ایران صادقه و اینکه شهر به شهر فرق نمی کنه؟
و ثانیا منبع شما چی هست؟ اگه می شه اون منبع اصلی رو هم معرفی کنید؟
ممنون

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنون
یه سوال آیا این ضوابط برای همه شهرهای ایران صادقه و اینکه شهر به شهر فرق نمی کنه؟
و ثانیا منبع شما چی هست؟ اگه می شه اون منبع اصلی رو هم معرفی کنید؟
ممنون
سلام.
خواهش میکنم.کلیتش یکیه(تو 90 درصد موارد)چون خیلی از این قوانین و ظوابط مربوط به مباحث ملی هست.
ولی قوانینی که مربوط به طرح تفصیلی میشه ممکنه شهرهای مختلف با هم فرق کنه.شما طرح تفصیلی شهرتون رو حتما بخون.
منابع این ظوابط:
طرح تفصیلی(سند بالادستی)
مباحث مققرات ملی(2 و 3 و 4 عمدتا)
جزوه کلاس های آموزشی شهرداری برای معماران(منبع اصلی)

Ftm.A

عضو جدید
سلام
واقعا ممنونم به خاطر توضیحات خوبتون درباره ی ضوابط شهرداری و طراحی معماری
خیلی جستجو کردم تا تصاویر این ضوابط بلاخره تو پست های شما پیدا کردم :)
"جزوه کلاس های آموزشی شهرداری برای معماران"
به این جزوه احتیاج دارم، آیا باید حتما از شهرداری تهیه بشه؟

"به زودی تاپیکی زده میشه و اونجا تمرین حل پلان با رعایت کامل ظوابط و مقررات شهرداری رو انجام میدیم.ایشالا."
پیشنهاد خیلی خوبیه و خیلی مشتاقم این تاپیک زودتر شروع بشه :)

ممنون

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
واقعا ممنونم به خاطر توضیحات خوبتون درباره ی ضوابط شهرداری و طراحی معماری
خیلی جستجو کردم تا تصاویر این ضوابط بلاخره تو پست های شما پیدا کردم :)
"جزوه کلاس های آموزشی شهرداری برای معماران"
به این جزوه احتیاج دارم، آیا باید حتما از شهرداری تهیه بشه؟

"به زودی تاپیکی زده میشه و اونجا تمرین حل پلان با رعایت کامل ظوابط و مقررات شهرداری رو انجام میدیم.ایشالا."
پیشنهاد خیلی خوبیه و خیلی مشتاقم این تاپیک زودتر شروع بشه :)

ممنون

سلام.
خواهش میکنم.:gol:
راستش ما که غیر مستقیم واسه شهرداری کار میکنیم واسمون کلاس گذاشتن و ازمون آمزون گرفتم.امکان خارج کردن جزوه ها نبود ولی من از صفحاتش پرینت اسکرین گرفتم و اینجا گذاشتم و بقیه رو هم تایپ کردم تو همین تاپیک.چیزی جا نمونده.

حتما به زودی تاپیک رو راه اندازی میکنم.اونجا این موراد رو رو نقشه بهتر میتونیم درک کنیم.

Ftm.A

عضو جدید
سلام.
خواهش میکنم.:gol:
راستش ما که غیر مستقیم واسه شهرداری کار میکنیم واسمون کلاس گذاشتن و ازمون آمزون گرفتم.امکان خارج کردن جزوه ها نبود ولی من از صفحاتش پرینت اسکرین گرفتم و اینجا گذاشتم و بقیه رو هم تایپ کردم تو همین تاپیک.چیزی جا نمونده.

حتما به زودی تاپیک رو راه اندازی میکنم.اونجا این موراد رو رو نقشه بهتر میتونیم درک کنیم.

حتما. امیدوارم این تاپیک زود راه اندازی کنین، ممنون :D

sallarmelli

عضو جدید
با سلام.
با تشکر فراوان از دوست خوبمون خانم همراهی.
احساس کردم اگه از ظوابط ساده تر شروع کنیم بهتره.
مقدار طولی که شهرداری اجازه کنسول شدن رو ما میده 80 سانتی متره.

مشاهده پیوست 144933

فقط یه نکته ای که اینجا وجود داره این طول نماسازی رو هم شامل میشه.(این نکته خیلی واسه کسایی که کار شاپ(تهیه نقشه های اجرایی اسکلت)انجام میدن مهمه چون باید طول تیر کنسولی رو 5 تا 10 سانت کوتاهتر از کنسول بگیرن(اگه این کار انجام نشه موقع گرفتن پایان کار به مشکل میخورن)

من یه بار در یه دفتر بودم مهندسه می گفت اگه داخل کوچه باشه 80 ولی اگه در داخل خیایان باشه 60 حالا کسی اطلاع دقیق داره که مطمئن بشیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
من یه بار در یه دفتر بودم مهندسه می گفت اگه داخل کوچه باشه 80 ولی اگه در داخل خیایان باشه 60 حالا کسی اطلاع دقیق داره که مطمئن بشیم؟

سلام.
قانون،کوچه و خیابان رو گذر حساب میکنه.تو گذر زیر 12 متر شما نمیتونی کنسول داشته باشی.اگه گذر 12 متر تا 20 متر عرض داشته باشه میتونیم 80 سانتی متر کنسول تو ارتفاع 3.5 متر به بالا داشته باشیم.
اگه گذر بالای 20 متر باشه میتونیم 120 سانت گذر داشته باشیم.........به شرطی که گذرمون بزرگراه نباشه.تو ساختمون کنار بزرگراه نمیتونیم کنسول داشته باشیم.

آخرین ویرایش:

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقدار درز انبساط:
مقدار درز انبساط بستگی به ارتفاع ساختمون داره.این مقدار برابره با یک صدم ارتفاع ساختمون.مثلا اگه ارتفاع ساختمون 30 متر باشه مقدار درز انبساط میشه:30 سانتی متر که اگه دو طرف درز انبساط داشته باشیم این مقدار تقسیم بر دو میشه و مقدار درز انبساط واسه هر طرف میشه 15 سانتی متر.

میشه نحوه ترسیم درز انبساط رو رو نقشه نشون بدین؟ ممنون

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
نحوه ترسیمشو تو عکس زیر نشون دادم.

مشاهده پیوست 178980

سلام ...ممنون از جوابتون
درز انقطاع رو خارج از پلان گرفتید درسته؟؟؟؟ در یک ساختمان طویل فاصله درز انقطاع ها در طول چقدر باید باشه ؟ یا وقتی درست وسط پلان مجبور میشیم درز بدیم چه جوری ترسیم میکنیم؟؟؟؟:redface:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام ...ممنون از جوابتون
درز انقطاع رو خارج از پلان گرفتید درسته؟؟؟؟ در یک ساختمان طویل فاصله درز انقطاع ها در طول چقدر باید باشه ؟ یا وقتی درست وسط پلان مجبور میشیم درز بدیم چه جوری ترسیم میکنیم؟؟؟؟:redface:

بله خارج پلان گرفتم.
اون درزی که تو ساختمانی با طول بیشتر از 50 متر تعبیه میشه درز انبساطه که کاکردش با درز انقطاع متفاوته.ولی مقدارش به مانند درز انبساط محاسبه میشه.
فردا یه عکس از درز انبساط هم میزارم.
درز انبساط ساختمان رو به قسمت تقسبم میکنه(بخاطر تنش های حرارتی)میتونید فرض کنید که دو تا ساختمون مجزا کنار هم قرار گرفتن که بینشون یه درز وجود داره.این درزهارو تو کف و سقف به روشهای مختلف میپوشونن که این پوشش اجازه حرکتهای حرارتی رو به ساختمون میده و در عین حال درز رو میپوشنه.

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله خارج پلان گرفتم.
اون درزی که تو ساختمانی با طول بیشتر از 50 متر تعبیه میشه درز انبساطه که کاکردش با درز انقطاع متفاوته.ولی مقدارش به مانند درز انبساط محاسبه میشه.
فردا یه عکس از درز انبساط هم میزارم.
درز انبساط ساختمان رو به قسمت تقسبم میکنه(بخاطر تنش های حرارتی)میتونید فرض کنید که دو تا ساختمون مجزا کنار هم قرار گرفتن که بینشون یه درز وجود داره.این درزهارو تو کف و سقف به روشهای مختلف میپوشونن که این پوشش اجازه حرکتهای حرارتی رو به ساختمون میده و در عین حال درز رو میپوشنه.

اگه میشه یه نمونه ترسیمی بزارین .....و یکم هم در مورد فرق درز انقطاع با انبساط بگین....انقطاع برا چیه؟؟؟ ممنون

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اگه میشه یه نمونه ترسیمی بزارین .....و یکم هم در مورد فرق درز انقطاع با انبساط بگین....انقطاع برا چیه؟؟؟ ممنون

باشه حتما میزارم.
درز انقطاع درزیه که بخاطر نوسان ساختمان به هنگام زلزله بین پلاک های مجاور تعبیه میشه.
درز انبساط هم مربوط میشه ساختمان هایی که طول بیش از 50 متر دارن.وقتی طول ساختمان از 50 متر بیشتر میشه بخاطر جلوگیری از تنش های حراررتی ساختمان به قطعه جدا از تفکیک میشه.اندازه این درز همون اندازه درز انقطاع یعنی 1/200 ارتفاع روی پی تا کف آخرین طبقه(پشت بام) میباشد.:gol:

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از توضیحتون ....یعنی الان باید 2تا درز تو هر ساختمون بزاریم {(1/100 ارتفاع...)+ (1/200 ارتفاع روی پی تا کف آخرین طبقه)}؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنون از توضیحتون ....یعنی الان باید 2تا درز تو هر ساختمون بزاریم {(1/100 ارتفاع...)+ (1/200 ارتفاع روی پی تا کف آخرین طبقه)}؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نگاه کنید این 1/100 روکلا فراموش کنید.چون دچار اشتباه میشید.
1/200 ارتفاع روی پی تا کف تمام شده آخرین طبقه(پشت بام)میشه اندازه درز انقطاع یا درز انبساط.

مثلا اگه یه ساختمون داشته باشید که 30 متر ارتفاع داشته باشه درز انقطاعش تو هر سمتی که پلاک داری میشه 30 تقسیم بر 200 که میشه 15 سانتی متر.باز تو نقشه بیشتر بررسی میکنیم.

بالا