پرسش و پاسخ در HTML ، XHTML ، CSS

n.melikaa

عضو جدید
سلام
من تازه جندتا کتاب الکترونیکی دانلود کردم برا آموزش html
فقط یسوال دارم کدهایی که ازاین زبون یاد میگیرم باید کجا بنویسمشون تا اجرا بشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Syd Barrett

عضو جدید
سلام
فقط یسوال دارم کدهایی که ازاین زبون یاد میگیرم باید کجا بنویسمشون تا اجرا بشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

توی یه ویرایشگر متن و اون رو با پسوند .HTML ذخیره کنید و برای اجرا هم با مرورگر باز کنید اون فایل رو. .. برای راحتی کار میتونید از برنامه های دیگه مثل notepad++ یا dreamweaver استفاده کنید

Mohandes*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سلام میتونید از notepad یا dreamweaver استفاده کنید.
اگر از notepad استفاده میکنید باید با پسوند HTML. ذخیره کنید.

bahareh22

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید ببخشید یه سوال دارم من یه پاور پینت دارم واسه css ولی نمیدونم کجا میتونم استفادشون کنم یعنی کجای کد باید نوشتشون

hoseng

کاربر بیش فعال
با سلام و خسته نباشید ببخشید یه سوال دارم من یه پاور پینت دارم واسه css ولی نمیدونم کجا میتونم استفادشون کنم یعنی کجای کد باید نوشتشون
سلام شما هم خسته نباشی. واسه نوشتن کد های CSS سه راه داری
1)Inline یا در خط: به اینصورت که هر المنتی که میخوای براش CSS بنویسی داخل خصوصیت style همون تگ اون کد ها رو بنویسی
2)حالا این مورد اسمشو دقیقا نمیدونم: اینکه تو همون فایل HTML بین تگ های HEAD تگ style ایجاد کنی و کد ها رو بین اون بنویسی. حالا کد هایی که اینجا مینویسی باید کلاس یا ID داشته باشن بعد توی هر تگی که خواستی این کدها اعمال بشن خصوصیت class اون تگ رو نام اون ID یا کلاسی که قبلا تعیین کردی میدی
3)فایل خارجی: اینکه اصلا یک فایل خارجی با پسوند css بسازی و کد هاتو به همون منوالی که تو مورد 2 بود بنویسی و تو کلاس هر تگی که خواستی استفاده کنی. البته تو این مورد قبل هرچیزی باید از طریق تگ link و خصوصیت href یا src (الان دقیقا یادم نیست یکی از این دو تاست. اگه تو dreamweaver بنویسی میتونی بفهمی کدوم خصوصیته) رو لینک بدی به مکان و نام اون فایل خارجی
حالا من این سه مورد رو خیلی کلی گفتم بازم تو هر زمینه جزئی تر سوال داشتی بپرس در خدمتم

n.melikaa

عضو جدید
سلام

من با notepadیه برنامه کوچک با زبون htmlنوشتم و اجراشم کردم
حالا میخوام تغییراتی داخل برنامه اجرا کنم از کجا میشه اون تغییرات را انجام داد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

فاطمه طالبی

کاربر بیش فعال
سلام

من با notepadیه برنامه کوچک با زبون htmlنوشتم و اجراشم کردم
حالا میخوام تغییراتی داخل برنامه اجرا کنم از کجا میشه اون تغییرات را انجام داد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
روی اون فایل اینترنتی که ایجاد کردین کلیک راست کنین و edit بزنین. اگه با برنامه note pad باز نشد هم میتونین از گزینه open with استفاده کنین وبرنامه notepad رو انتخاب کنین.

اگه میخواین html ,css رو کار کنین، پیشنهاد میکنم برنامه ی notepad++ رو از اینترنت دانلود کنین.کم حجمه و خیلی خیلی بهتره.

ebiramrb

عضو جدید
ولی می تونید با استفاده از ویژیوال استادیو هم این کارو بکنید که کمی راحتر است

self.f_t_m990

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من وقتی تو خونه یه صفحه رو طراحی میکنم همه چی منظمه ، وقتی میبرم سر کلاس که نشون بدم کلا همه چی جا به جا میشه ، چیکار باید کرد ، اشکالش چیه ؟

fatima a

عضو جدید
سلام دوستان
من وقتی تو خونه یه صفحه رو طراحی میکنم همه چی منظمه ، وقتی میبرم سر کلاس که نشون بدم کلا همه چی جا به جا میشه ، چیکار باید کرد ، اشکالش چیه ؟

میکنه شما با پیکسل کار میکنی، اونجا درست نشون نمیده

بهتره کارت ریسپانسیو باشه و استاندارد طراحی کنی

self.f_t_m990

کاربر ممتاز
میکنه شما با پیکسل کار میکنی، اونجا درست نشون نمیده

بهتره کارت ریسپانسیو باشه و استاندارد طراحی کنی

آره اندازه هام پیکسلیه
منظورتون از ریسپانسیو چیه ؟

ممنون

hoseng

کاربر بیش فعال

آره اندازه هام پیکسلیه

ممنون
ریسپانسیو یعنی اینکه تو هر رزولوشنی شما بتونی گرافیک وبسایت خودت رو مختص اون رزولوشن تنظیم کنی
البته بحث ریسپانسیو خیلی بحث پیچیده و مشکلیه که دونستنش پیش زمینه های زیادی میخواد و باید با grid طراحی بشه
اما شما فقط کافیه اندازههای المان های اصلی صفحت رو به صورت درصدی بدی به جای پیکسلی
یه مثال میزنم برات
مثلا شما تگ div داری که مثلا میخوای عرضش 2/3 صفحت باشه. ممکنه رزولوشن شما 1366*768 باشه حالا شما اگه بخوای بر اساس رزولوشن خودت مقدار بدی می نویسی width=910px اما اگه میخوای که تو تمام رزولوشن ها یعنی به عبارت دیگه تو هر مانیتوری 2/3 صفحه باشه باید اینجوری بنویسی width=66%

فاطمه طالبی

کاربر بیش فعال

آره اندازه هام پیکسلیه

ممنون
آموزش رسپونسیو

یک مطلب دیگر

حالا شما عرض div ها رو درصد بدین بهتر میشه. divی که محتوا رو در بر میگیره رو 100% در نظر بگیرین و بقیه divهای درونش رو طبق نیاز تقسیم کنین. مثلا من div دربرگیرنده رو 100درصد میگیرم، سایدبار رو 30% ، div محتوی سایت رو 70% میگیرم که جمعشون میشه 100% . اما این نکته رو هم بخاطر داشته باشین که بوردر و margin و padding دیوها ، هم جزء عرض div حساب میشن.

آخرین ویرایش:

aramesh11

عضو جدید
سلام دوستان
مشکلی که من دارم اینه که طراحی قالبم ضعیفه به همین خاطر معمولا قالب رو آماده گیر میارم . این بار توی قالبی که برداشتم هیچ جوری نمیتونم فارسی بنویسم. من برای کد نوشتن از phpdesigner استفاده میکنم و اونجا متن هام کاملا درسته. فقط توی هیچ بروزی فارسی نمایش نمیده. ضمنا این خط رو هم داخل قسمت head دارم :
</meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
البته برای css3 و php5 این خط به </meta charset="utf-8"> تغییر میکنه.
ضمنا نمیدونم چه طوری فونتی رو که میخوام وارد css کنم. با فرمت woff

امیدوارم بتونید کمکم کنید

hoseng

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
مشکلی که من دارم اینه که طراحی قالبم ضعیفه به همین خاطر معمولا قالب رو آماده گیر میارم . این بار توی قالبی که برداشتم هیچ جوری نمیتونم فارسی بنویسم. من برای کد نوشتن از phpdesigner استفاده میکنم و اونجا متن هام کاملا درسته. فقط توی هیچ بروزی فارسی نمایش نمیده. ضمنا این خط رو هم داخل قسمت head دارم :
</meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
البته برای css3 و php5 این خط به </meta charset="utf-8"> تغییر میکنه.
ضمنا نمیدونم چه طوری فونتی رو که میخوام وارد css کنم. با فرمت woff

امیدوارم بتونید کمکم کنید
سلام من تا به حال با این ادیتوره شما کار نکردم اما ممکنه موقع ذخیره کردن شما اون رو به صورت Utf-8 ذخیره نکرده باشی. چون موقعی که میخوای فایل رو save as... کنی یه قسمت هست که استاندارد صفحه رو انتخاب میکنی، اون باید روی utf-8 without BOM باشه. ولی تو Dreamweaver به همچین مشکلی بر نخوردم
برای استفاده از فونت های خاص دو تا راهکار وجود داره
یکی اینکه بری تو سایت های مختص این کار و فونتت رو انتخاب کنی و اون کدی رو که بهت ارائه میده تو صفحه مورد نظرت کپی کنی
یا اینکه اگر میخوای تو همه مرورگر ها بدونه مشکل فونتت رو نمایش بدی باید سه تا پسوند eot، woff و ttf رو از اون فونت داشته باشی
حالا این ها رو مثلا تو یه پوشه به نام font کپی میکنی و این چند خط CSS3 رو به استایلت اضافه میکنی
کد:
@font-face
{
	font-family:"Mehr";
	src:url(../fonts/BMehrBold.eot?#) format('eot'),
		url(../fonts/BMehrBold.woff) format('woff'),
		url(../fonts/BMehrBold.ttf) format('truetype');
}
حالا هر جا بخواید از این فونت استفاده کنید رو هم که مطمئننا میدونید
کد:
font-family: Mehr, tahoma;

aramesh11

عضو جدید
سلام من تا به حال با این ادیتوره شما کار نکردم اما ممکنه موقع ذخیره کردن شما اون رو به صورت Utf-8 ذخیره نکرده باشی. چون موقعی که میخوای فایل رو save as... کنی یه قسمت هست که استاندارد صفحه رو انتخاب میکنی، اون باید روی utf-8 without BOM باشه. ولی تو Dreamweaver به همچین مشکلی بر نخوردم
برای استفاده از فونت های خاص دو تا راهکار وجود داره
یکی اینکه بری تو سایت های مختص این کار و فونتت رو انتخاب کنی و اون کدی رو که بهت ارائه میده تو صفحه مورد نظرت کپی کنی
یا اینکه اگر میخوای تو همه مرورگر ها بدونه مشکل فونتت رو نمایش بدی باید سه تا پسوند eot، woff و ttf رو از اون فونت داشته باشی
حالا این ها رو مثلا تو یه پوشه به نام font کپی میکنی و این چند خط CSS3 رو به استایلت اضافه میکنی
کد:
@font-face
{
    font-family:"Mehr";
    src:url(../fonts/BMehrBold.eot?#) format('eot'),
        url(../fonts/BMehrBold.woff) format('woff'),
        url(../fonts/BMehrBold.ttf) format('truetype');
}
حالا هر جا بخواید از این فونت استفاده کنید رو هم که مطمئننا میدونید
کد:
font-family: Mehr, tahoma;

خیلی ممنون از راهنماییت.
خیلی برام جالبه الام که دقت میکنم جایی نمیبینم که برای phpdesigner خروجی utf-8 تنظیم کنم. اما با Dreamweaver که همون کد رو نوشتم جواب داد!!!!!!
مرسی خیلی کمک کردی

hoseng

کاربر بیش فعال
خیلی ممنون از راهنماییت.
خیلی برام جالبه الام که دقت میکنم جایی نمیبینم که برای phpdesigner خروجی utf-8 تنظیم کنم. اما با Dreamweaver که همون کد رو نوشتم جواب داد!!!!!!
مرسی خیلی کمک کردی
من خودم وقتی اون اوایل با ادیتوره Rapid PHP کار می کردم دقیقا همین مشکل شما رو داشتم ولی الان که با DW کار میکنم راضیم
خواهش میکنم موفق باشین

ramin63007

عضو جدید
سلام به مهندسین عزیز
من این صفحه ی html را نوشتم میخوام اطلاعت رو دریافت کنه و یه جا ذخیره کنه که بعدا بتونم ازش استفاده کنم
یه پروژه دانشگاهیه ممنون میشم کمکم کنید
اینم لینک صفحه
http://upir.ir/files/2_43cdd.rar
دمتون گرم شاغلم وقت نکردم سر کلاس برم :confused:

girlll

عضو جدید
پرینت صفحه وب در سایز a5

پرینت صفحه وب در سایز a5

سلام من یه جدول ارم که عکس بک گراندش هم سایز a5 هست ولی موقع پرینت کوچکتر از سایز a5 چاپ میشه باید از چه کدی در html یا css استفاده کنم؟لطفا راهنماییم کنید مرسی

Vahid.Net

عضو جدید
سلام من یه جدول ارم که عکس بک گراندش هم سایز a5 هست ولی موقع پرینت کوچکتر از سایز a5 چاپ میشه باید از چه کدی در html یا css استفاده کنم؟لطفا راهنماییم کنید مرسی

درود

به نظرم جهت بهبود و اصولی شدن کارتون از ویژگی MediaType CSS استفاده بفرمایید.

به این صورت که یک استایل جدید در هنگام پرینت به المنت های خودتون اختصاص میدین.−

<link href="/styles2.css" rel="stylesheet" type="text/css" media="print" />

شما در این استایل تصویر مورد نظر را بکگراند جدول قرار میدین و Width و Height اون هم تنظیم کنید تا مطابق میل شود

:gol:

hossein1995

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

هنگامی که توی notepad کدتون رو نوشتین و save as رو زدین گزینه ی encordin دقیقا سمت چپ گزینه ی save نوشته شده
موفق باشید.

alishahi.h

عضو جدید
سوال

سوال

سلام دوستان می خواستم بدونم که چطوری ما می تونیم که کدی که درtxt زده شده را درhtmlنمایش دهیم مخصوصا شکل ها؟:que:

فاطمه طالبی

کاربر بیش فعال
یعنی نتیجه ی کدی که در تک زده شده (کامپایل شده کد)را بتونیم نمایش بدیم(تو اینترنت).
فکر کنم بازم متوجه نشدم:D امیدوارم دوستان دیگه اگه متوجه شدن بیان کمک کنن.
نتیجه ی کدها و تگ هایی که با html مینویسیم رو همین که با پسوند .html ذخیره میکنیم فایلو، میبینیم دیگه!!!

self.f_t_m990

کاربر ممتاز
یعنی نتیجه ی کدی که در تک زده شده (کامپایل شده کد)را بتونیم نمایش بدیم(تو اینترنت).

سلام
اگه بخواین ساییتون از طریق شبکه ی اینترنت نمایش داده بشه نیاز به هاست و دامین دارین .