تاپیک تخصصی آموزش دینامیک مش در FLUENT

CFD_man

عضو جدید
با سلام
این تاپیک رو راه انداختم تا بتوانم به مشکلات دوستان در زمینه دینامیک مش پاسخگو باشم
منتظر سوالات شما هستم

CFD_man

عضو جدید
مثال های پیشرفته دینامیک مش

مثال های پیشرفته دینامیک مش

دوستان عزیز برای دریافت مثال های زیر با من تماس بگیرید:
Tutorial: 2D Adiabatic Compression - Layering
Tutorial: 2D Adiabatic Compression - Remeshing and Spring Smoothing
Tutorial: 3D Adiabatic Compression - Layering, Remeshing, and Spring Smoothing
Tutorial: Projectile Moving Inside a Barrel
Tutorial: Simulating a 2D Check Valve using FLUENT's Dynamic Mesh Model and Spring Smoothing
Tutorial: Solving a 2D Vibromixer Problem Using the Dynamic Mesh Model
Tutorial: Store Separation from a 3D Delta Wing
Tutorial: Submarine Docking Simulation Using MDM Model
Tutorial: Using a UDF to Control the Dynamic Mesh of a Flexible Oscillating Membrane

تمام مثالهای فوق دارای فایل های MESH ,CASE ,DATA می باشد

آخرین ویرایش:

behnam_z32

عضو جدید
ba salam khedmate shoma. man ye moshkeli daram to mesh zani age emkan dare behem komak konid.

man ye monhani ro toie yek hajm daram mesh mizanam. divarehaie monhani ro ba estefade az boundary layer mizanam.
va baghie meshzanim besourate mosalasi hastesh. bad az inke safahato mesh mizane. dar ghesmate hajm man az gozineye tet/hybrid estefade mikonam va dar ghesmate paiinesh az gozineie tgrid.
ama nemitoune mesh zani kone ya age mesh zani mikone nemitounam be fluent exportesh konam.
age emkan dare komakam konid.
man ghabl az inke az gozineye boundary layer estefade konam mitounestam hajm to kamelan be sorate mosalasi bezanam va enteghalesh bedam be fluent ama alan nemishe. niaze shadid be komaketoun daram.
ba tashakor az shoma ostade gerami.

CFD_man

عضو جدید
سلام
اول بگید که آیا به خوبی تونستید مش لایه مرزی بزنید؟ (معمولا گمبیت توی این زمینه ضعیف هستش)
در ضمن مهم است که جسم منحنی شما چه شکلی داشته باشد.

narcis_68

عضو جدید
سلام مهندس. خدا قوت. مي خواستم بدونم moving mesh در تحليل 3 بعدي هم به كار مي ره؟ من مي خوام يه سيلندر پيستون كه يك سر پيستون داره گرم ميشه و سر ديگه سرد، رو در فلوئنت تحليل كنم. سر و ته سيلندر بسته نيست. با لوله هاي رابط وصله به سيلندرهاي ديگه. ممنون ميشم كمك كنيد. سپاس

CFD_man

عضو جدید
سلام
بله به خوبی میتوان به کمک روش دینامیک مش مسئله فوق را تحلیل کرد.
اگر هندسه شما ساده باشد حتی میتوان از روش Layering برای تحلیل استفاده نمود که سرعت بسیار بالایی دارد
اگر یک شکل شماتیک از مسئله را آپلود کنید میتونم بیشتر توضیح بدم

narcis_68

عضو جدید
stirlingDA.gif
این شکلشه. بالای سیلندرها گرم میشه و پایین سرد. بین سیلندرها لوله ی رابط و وسط لوله رابط یک بازیاب حرارت وجود داره. دور موتور 8000rpm هست. به عبارتی یک بار رفت یا برگشت پیستون 0.05 ثانیه طول می کشه. می خوام بدونم با این اختلاف دما کانتور دمای هوای داخل سیلندر در یک مقطع خاص چه شکلیه؟ سر گرم 400 درجه و سر سرد 20 درجه است. تا حالا مش متحرک کار نکردم. ممنون

CFD_man

عضو جدید
با توجه به آن که هندسه شما بسیار ساده می باشد لذا میتوانید کل میدان را به صورت سازمان یافته مش بزنید و با تعریف Interface های مناسب، از روش layernig استفاده کنی.
به نظر من حل همزمان تمام سیلندرها بسیار زمان بر (High Run Time) هستش و بهتر هستش که یکی یکی تحلیل کنید

narcis_68

عضو جدید
می تونید یه فایل کمکی یا help آموزشی و ... واسه همین layering که گفتید بفرستید؟
در مورد interface هم دید درست حسابی ندارم. همون طور که گفتم هیچ آشنایی با مش متحرک، layering ،interface و ... ندارم.
سوال دوم اینکه برای حرکت پیستون باید UDF بنویسم؟ برای این مورد نمونه مشابه دارید؟
بابت اینکه وقت می گذارید و پاسخ می دید متشکرم.

آخرین ویرایش:

s_javan

عضو جدید
شبیه سازی موتور ونکل

شبیه سازی موتور ونکل

سلام مهندس.خسته نباشید.
من میخوام جریان داخل موتور ونکل را به صورت دوبعدی مدل کنم.برای شبیه سازی دوران روتور از dynamic mesh استفاده میکنم. به این صورت که smoothing و remeshing رافعال میکنم. و پارامتر های هر بخش را وارد میکنم و در قسمت dynamic mesh zones روتور را به صورت rigid body وارد میکنم و حرکت آن رانیز با فایل udf اعمال میکنم و قسمت محفظه را نیز به صورت stationary در نظر میگیرم.
روتور با 3000rpm میچرخد.پس گام زمانی را بسیار کوچک میگیرم (1e-6). و سعی میکنم در نوک روتور نیز میزان المان ها را افزایش دهم جهتجلوگیری از ایجاد المان با حجم منفی.
اما وقتی که میخواهم قبل از شبیه سازی از گزینهpreview mesh motion جهت مشاهده حرکت روتور استفاده کنم. بعد از چند گام زمانی مساله با خطا مواجه میشود به این مفهم که المان با حجم منفی ایجاد شده است. وقتی شبیه سازی را انجام میدم نیز دقیقا همین اتفاق می افتد. به نظر شما مشکل کجاست؟ چندین بار مش زنی را نیز تغییر داده ام اما سودی نداشته است.
سوال دیگه اینکه در این مساله نیازی به تعریف ناحیه به صورت deforming نداریم.درسته؟ اندازه cell height را باید از کجا یافت؟آیا همان body spacing در موقع مش زنی است؟
اگه لطف کنید و راهنمایی کنید ممنون میشم.

CFD_man

عضو جدید
خودم در حال تهیه یک فایل آموزشی هستم ولی هنوز متاسفانه آماده نشده.
برای حرکت پیستون نیازی به UDF نیستش و می توان با استفاده از گزینه In-Cylinder حرکت پیستون را اعمال کرد.
بهتر هستش ابتدا مثال 2d Adiabatic Compression - Layering را که برای خود فلوئنت هستش بخونی

CFD_man

عضو جدید
سلام مهندس.خسته نباشید.
من میخوام جریان داخل موتور ونکل را به صورت دوبعدی مدل کنم.برای شبیه سازی دوران روتور از dynamic mesh استفاده میکنم. به این صورت که smoothing و remeshing رافعال میکنم. و پارامتر های هر بخش را وارد میکنم و در قسمت dynamic mesh zones روتور را به صورت rigid body وارد میکنم و حرکت آن رانیز با فایل udf اعمال میکنم و قسمت محفظه را نیز به صورت stationary در نظر میگیرم.
روتور با 3000rpm میچرخد.پس گام زمانی را بسیار کوچک میگیرم (1e-6). و سعی میکنم در نوک روتور نیز میزان المان ها را افزایش دهم جهتجلوگیری از ایجاد المان با حجم منفی.
اما وقتی که میخواهم قبل از شبیه سازی از گزینهpreview mesh motion جهت مشاهده حرکت روتور استفاده کنم. بعد از چند گام زمانی مساله با خطا مواجه میشود به این مفهم که المان با حجم منفی ایجاد شده است. وقتی شبیه سازی را انجام میدم نیز دقیقا همین اتفاق می افتد. به نظر شما مشکل کجاست؟ چندین بار مش زنی را نیز تغییر داده ام اما سودی نداشته است.
سوال دیگه اینکه در این مساله نیازی به تعریف ناحیه به صورت deforming نداریم.درسته؟ اندازه cell height را باید از کجا یافت؟آیا همان body spacing در موقع مش زنی است؟
اگه لطف کنید و راهنمایی کنید ممنون میشم.

سلام مهندس جوان
ابتدا یک شکل از نوع هندسه و شبکه اپلود کن تا بتوانیم مشکلات مسئلتو حل کنیم
اینجوری من هیچ دیدی از مسئله شما ندارم

pedrami

عضو جدید
سلام دوستان

می تونید لطفا کمکم کنید؟؟؟

من نیاز به رسم هندسه لوله های مارپیچ در نرم افزار گمبیت دارم. اما اصلا نمی تونم رسمش کنم.

هر کدوم از دوستان که بلده ، لطف کنه هندسه شکل رو برام رسم کنه واقعا کمک بزرگی بهم میکنه.

اینم یه عکس از شکل ما

http://upload.tehran98.com/img1/0lpw871ohy3gyo8n2p.png

اگه به نظرتون با گمبیت نمیشه رسم کرد ، با هر نرم افزار دیگه که فکر می کنید میشه رسم کرد این کار رو بی زحمت برای من انجام بدین و فایلش رو برای اجرا در گمبیت برای من ارسال کنید

این لطف رو اگه در حق من بکنید واقعا ممنونتون میشم

marsel2010

عضو جدید
سلام دوستان

می تونید لطفا کمکم کنید؟؟؟

من نیاز به رسم هندسه لوله های مارپیچ در نرم افزار گمبیت دارم. اما اصلا نمی تونم رسمش کنم.

هر کدوم از دوستان که بلده ، لطف کنه هندسه شکل رو برام رسم کنه واقعا کمک بزرگی بهم میکنه.

اینم یه عکس از شکل ما

http://upload.tehran98.com/img1/0lpw871ohy3gyo8n2p.png

اگه به نظرتون با گمبیت نمیشه رسم کرد ، با هر نرم افزار دیگه که فکر می کنید میشه رسم کرد این کار رو بی زحمت برای من انجام بدین و فایلش رو برای اجرا در گمبیت برای من ارسال کنید

این لطف رو اگه در حق من بکنید واقعا ممنونتون میشم

سلام
من براتون میکشمش و هم فرمت STL و هم IGS رو میذارم(اگه فرمت دیگه ای می خوایین بگین). ولی فکر کنم به مشکل بر بخورید. کاش از ICEM و یا Ansys meshing استفاده بکنید. آخه گمبیت واقعا اذیتتون میکنه.
حالا اندازه یا چیز خاصی نمی خواید به من بدین؟

Syavash20

عضو جدید
دوستان عزیز برای دریافت مثال های زیر با من تماس بگیرید:
Tutorial: 2D Adiabatic Compression - Layering
Tutorial: 2D Adiabatic Compression - Remeshing and Spring Smoothing
Tutorial: 3D Adiabatic Compression - Layering, Remeshing, and Spring Smoothing
Tutorial: Projectile Moving Inside a Barrel
Tutorial: Simulating a 2D Check Valve using FLUENT's Dynamic Mesh Model and Spring Smoothing
Tutorial: Solving a 2D Vibromixer Problem Using the Dynamic Mesh Model
Tutorial: Store Separation from a 3D Delta Wing
Tutorial: Submarine Docking Simulation Using MDM Model
Tutorial: Using a UDF to Control the Dynamic Mesh of a Flexible Oscillating Membrane

تمام مثالهای فوق دارای فایل های MESH ,CASE ,DATA می باشد

سلام
مهندس مثالای آموزشی رو چجوری باید از شما بگیرم؟! ایمیل من اینه:
syavash_azna@yahoo.com
ممنونم

CFD_man

عضو جدید
دوستان متخصص و علاقه مند به CFD میتوانید برای همکاری با گروه دینامیک سیالات عددی ایرانیان به لینک زیر مراجعه نمایید
آگهی جذب

topol2009

عضو جدید
سلام و خسته نباشید
من می خواستم حرکت یک جسم مثلا یک استوانه و یک مکعب در یک اتاق که ورودی و خروجی هوا داره رو در گمبیت و فلوئنت مدل کنم چه جوری باید این کارو انجام بدم کسی هست بتونه به من کمک کنه؟

CFD_man

عضو جدید
سلام
برای حل این مسئله می بایست ابتدا مسیر حرکت را کاملا داشته باشیم و سپس در گمبیت interface های مناسب را تعریف کنیم سپس در فلوئنت تنظیمات دینامیک مش را انجام میدیم
البته اگه پروفایل حرکتت منحنی باشه فقط میتونی از remeshing استفاده کنی

adgin

عضو جدید
مش زدن

مش زدن

سلام
اگه بخوایم هندسه ای رو که در گمبیت مش زدیم رو در فلوئنت ببریم و اونجا مش رو ریز تر کنیم
چجوری باید این کارو انجام بدیم.
مسیری رو که در فلوئنت میشه هندسه رو مش زد یا مش رو ریز تر کرد بهم بگین ممنون.:confused:

maryam-mor

عضو جدید
سلام
من قصد مدل کردن جسم شناوری (البته به صورت لنگر انداخته) در آب که دارای محفظه ای می باشد که هوا در آن محبوس می باشد مدل کنم.
موجی به سازه تابیده می شود و باعث حرکت جسم می شود. آیا برای مدل سازی به مش متحرک نیاز دارم؟

m.morakabiyan

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
من قصد دارم یک روش جوشکاری را شبیه سازی کنم که شامل یک نازل متحرک هم میشه. از این نازل ماده ای(فیلر) با دمای بالا به سمت یک قطعه صفحه ای حرکت میکند و با گذشت زمان نازل در راستای x حرکت میکند. ولی من با نحوه استفاده از moving mesh در فلوئنت برای حل این مسئله آشنا نیستم.
اگر کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم.
یک شکل کلی برای مسئله را هم در ادامه آورده ام.
Untitled.jpg

CFD_man

عضو جدید
سلام
من قصد مدل کردن جسم شناوری (البته به صورت لنگر انداخته) در آب که دارای محفظه ای می باشد که هوا در آن محبوس می باشد مدل کنم.
موجی به سازه تابیده می شود و باعث حرکت جسم می شود. آیا برای مدل سازی به مش متحرک نیاز دارم؟

بله شما نیاز به مش دینامیک دارید و می بایست از روس شش درجه آزادی استفاده نمایید

CFD_man

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
من قصد دارم یک روش جوشکاری را شبیه سازی کنم که شامل یک نازل متحرک هم میشه. از این نازل ماده ای(فیلر) با دمای بالا به سمت یک قطعه صفحه ای حرکت میکند و با گذشت زمان نازل در راستای x حرکت میکند. ولی من با نحوه استفاده از moving mesh در فلوئنت برای حل این مسئله آشنا نیستم.
اگر کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم.
یک شکل کلی برای مسئله را هم در ادامه آورده ام.
مشاهده پیوست 172297

انجام این کار با فلوئنت امکان پذیر هستش ولی با توجه به سه بعدی بودن مسئله، زمان حل آن زیاد خواهد بود
اگر نیاز به کمک دارید میتونید سوالاتتون را بپرسید تا ان ها را برطرف کنیم

aliiagh

عضو جدید
دوست عزیز میشه یه جزوه یا کتاب درباره مش به مم معرفی کنید که اصلا مش چیه و ....؟ به شدت نیاز دارم. با تشکر.

topoolimopooli

عضو جدید
با سلام
اقا من میخام ی ذره رو داخل یک سیال مدل کنم.دینامیک مش میخواد.اما من نمیدونم چجوری.تا حالا کار نکردم.میشه کمک کنید؟؟؟؟

M313

عضو جدید
سلام بر مهندسین
لطفا اگر با روش advancing front در مش بندی مثلثی آشنایی دارید یک توضیحی بدین؛ چه تفاوتی با روش دلانی داره؟

chem engineer

عضو جدید
سلام دوستان.من برای یک قسمت از پایان نامه ام نیاز دارم که دینامیک مش رو یاد بگیرم و استفاده کنم.وقتم کمه و نیاز به یه فایل آموزشی خوب و کامل دارم که بتونم با استفاده از اون دینامیک مش رو خوب یاد بگیرم و استفاده کنم.میشه اگه ی فایل آموزشی خوب سراغ دارید بهم معرفی کنید؟ممنون میشم.

بالا